Ë3 Uitgave KIEZEBR1NK Co. No. 9 Eerste Blad Zaterdag 30 October 1937 annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. 58e Jaargang FEUILLETON DE GOUDEN BRUG OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Johanna door de besneeuwde pracht „Liefde is altijd en overal onverganke Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sljbrandaburen, Offlngawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum hand en grijpt met de andere naar zijn boord, alsof die hem plotseling te nauw 6; Acte- 'arkstr. 8. Boeijenga, Kloosterdw.str. 5; De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT Is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i 11 s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. „NORMANDIA" Zuivelfabriek en Koelhuis gevestigd te Sneek en haar rechtverkrij genden tot uitbreiding van haar zuivel fabriek aan de Leeuwarderweg no. 13, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie D no. 1088 door het bijbouwen van twee fabriekslokalen, waarin enkele, door de bestaande krachtwerktuigen in werking te brengen, zuivelwerk tuigen zullen worden geplaatst. SNEEK, 30 October 1937. Roman van HANNO FLESSEN (Nadruk verboden.) beursje z.i., J. Stellingwerff, W. Burg straat 8; Bon van Ziekenfonds, W. Baje- ma, 2e Zomerrakbuurt 30; Streng koralen, S. G. Ruiter, Oosterdijk 55; Lamp met brander, T. Blauw, Swerissteeg tasch (z.i.), J. D. Kamminga, F: Zakmes, A. Boeijenga, Kloost sensatie brengt, doch absoluut documentair wil zijn en allerlei van dieren vertelt, wat velen nog niet bekend is. Met veel zorg en artistiek kunnen heeft de heer Verkruijsen zich aan het opnemen van de film gezet. Spr. wilde allerlei biologische en psycholo gische verschijnselen bij dieren in beeld ge bracht zien en de heer Verkruijsen heeft daaraan vele uren moeten besteden om naast sprekers wenschen ook zijn eigen nl. die betreffende het artistieke effect van het opgenomene te verwezenlijken. Deze biologische film dan onthult allerlei omtrent de gedragingen van dieren, omtrent hun instinctieve structuur, hun natuurlijke aandriften dus, en wat zij kunnen aanlee- ren, zonder dat dit bepaaldelijk wordt uit gelokt, dus zonder dressuur. Een dier kan allerlei uitleven, in zinvolle uitingen van een natuurlijke instelling, levensbewegingen, die wij op de film zullen zien en moeten leeren kennen, ook omdat het de primaire roerse len van den mensch zelve zijn, die deze van nature meebrengt doch die deze, anders dan het dier, op hooger niveau weet te brengen en te harmoniseeren tot een persoonlijk ge drag en die een persoonlijk wilsdoel kan nastreven. Ook het dier kan echter iets b e- leven, en ook iets bemerken, want als het onder bepaalde omstandigheden een aan geboren gedrag verandert en zich een nieu we instelling tegenover een bepaald zakelijk ding vormt, mag men wel van bemerken spreken. Zinvolle levensbewegingen zullen we op deze film bij dieren zien, het jonge dier maakt deze echter reeds zonder ze dóór te hebben, zoo maken de jonge gans en fazant reeds de vechtbeweging met öe onbevederde vleugels; als het dier ouder geworden is en de vleugel bevederd, zal die beweging eerst zin krijgen omdat ze in de strijd beteekenis heeft. Zoo is ook de uit- leving van tal van driften bij jonge dieren nog symbolisch, senso-motorisch is alles reeds voor elkaar, de emotie welke deze driftuiting kracht zal bijzetten ontbreekt nog, als deze echter komt, ontslaat de ge activeerde drang, het inwendig beleefde wordt uitwendig geactiveerd; de jonge leeuw leeft bv. symbolisch zijn jachtdrift uit door naar de keel of de nek van de moeder te springen, als honger deze drift activeert zal hij later de prooi de keel doorbijten of de nek vermorzelen. Daarna werd de film vertoond, welke er een in 5 deelen is; het eerste deel is gewijd aan de zwaan en de pelikaan in het bijzon der in hun actie als voedselzoekers. Het tweede deel van de film brengt opnamen van roofdieren, meer in het bijzonder van dt leeuwen, als gespecialiseerd roofdier, van welks aandoeningen we de verschillende uitdrukkingsvormen kunnen waarnemen. Bij de leeuw is het aangezicht bedekt met on- derhuidsch bindweefsel; het rimpelen hier van is een uiting van vechtlust, men noemt HET MILITAIRE VLIEGVELD BIJ BERGEN. Meer dan 1700 bewoners en badgasten van Bergen, afkomstig uit het geheele land en uit alle kringen der burgerij, hebben een petitie aan den minister van Defensie gezonden met het verzoek, het militaire vliegveld, dat op slechts 1 km. van den buitensten woonrand van Bergen is ge- J. projecteerd, alsnog elders te doen aan- >ei.- leggen. Even boven Innsbruck ligt op een klei nen viersprong van den bergketen kasteel. Amras, eens het beroemde verbllijf van den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand. Als gouverneur van Tirol had hij de, uit bur gerlijke kringen stammende Philippine Weiser tot vrouw genomen om zich daarna met haar in het kasteel te vestigen. Om harentwil had hij afstand gedaan van al zijn vorstelijke rechten om hier zijin eigen ’even te leven. Vier eeuwen zijn voorbij gegaan, sinds de lieftallige Augsburgsche hier aan de zijde van den jongen, kunst minnenden vorst heeft gehuisd. Philippine Weiser en Ferdinand von Habsburg zijn Dinsdag 2 Nov. Fritz Hirsch Operette: schied leise Servus”. dit het vechtmasker. x Het derde deel van de film brengt de roerdomp als den geboren vechter en scher mer, en de pinguïn, het volkomen weerlooze dier. Het laatste dier leeft dan ook alleen in die streken, waar het geen natuurlijke vijan den te duchten heeft zooals het Zuidpool gebied, waar geen ijsberen en poolvossen voorkomen. Foutief is echter de opvatting, dat deze dieren alleen in dit gebied zouden voorkomen; overal, waar de natuur gezorgd heeft voor een milieu zonder vijanden kan de pinguin optreden. Over de roerdomp sprak de heer Portielje reeds bij een vorige gelegenheid uitvoerig, speciaal over zijn gedrag bij gevaar. In het vierde gedeelte van de film kwa men de runderen op ’t doek, speciaal vroeg de spreker daarbij aandacht voor de wi sent, het wilde rund, dat de Middel-Euro- peesche oerwouden nog in de Germaansche tijden bewoonde, doch nu alleen nog in en kele dierentuinen en parken voorkomt; er is in Europa in totaal nog een 80-tal, dat men door doelmatige fokkerij tracht uit te breiden; de Amsterdamsche Artis heeft 8. dezer dieren, 3 stieren en 5 koeien. Het vijfde en laatste deel van de film bracht opnamen van menschachtige apen, zooals orang oetan en gorilla, waarvan het eenig levende exemplaar in Nederland in Artis aanwezig is; een dier, dat in vol wassen toestand meer dan 300 K.G. zal wegen en ruim 2 meter hoog zal zijn. Hier komt men bij die dieren, bij welke eenige intelligentie aanvullend en aanpassend ten opzichte van het milieu kan werken, wel te verstaan dus practische, geen theoretische intelligentie, een zeker inzicht in plaatse lijke omstandigheden; iets meer dus dan bij andere dieren die een aangeboren instelling met een nieuwe instelling, berustend op er varing kunnen verrijken, maar iets geheel anders als bij den mensch, die zooals reeds hierboven gezegd, het van nature meege brachte op hooger niveau tot een persoon lijk gedrag weet te harmoniseeren en een persoonlijk wilsdoel kan nastreven; dieren als deze apen kan men beter vergelijken met het kind, dat nog niet spreken kan en niet denken, doch al bemerkt en zeker in zicht in plaatselijke omstandigheden heeft. Spr. hoopte, dat deze film allen zal heb ben overtuigd hoezeer Artis een bezoek waard is, niet om vlug aan de dieren voor bij te loopen, maar om ze waar te nemen in hun levensbewegingen, al zijn dan voort durende ervaring, omgang en proefonder vindelijk onderzoek noodig om een dier te leeren kennen. Een dier is inderdaad be langrijk genoeg om er naar te zien en welk een schoonheid openbaart zich aan ons als wij dat „indringend” doen. Er was veel applaus, waarin de spreker den heer Verkruijsen deed deelen, daar deze met ongelooflijke volharding en gedvld. Natuurkundig Genootschap. De eerste bijeenkomst van het Natuur kundig Genootschap in dit seizoen had gisteravond in de foyer van Amicitia plaats. Er was groote belangstelling, wat niet te verwonderen was, nu de eerste spreekbeurt zou worden vervuld door den heer A. F. J. Portielje, inspecteur van Artis te Amster dam, die het woord zou voeren bij de Artis- film, door hem ontworpen en van tekst voorzien, en door den heer H. C. Verkruij sen opgenomen, die haar hier ook ver toonde. De v o o r z. dr. H. K 1 e i n heette de aan wezigen welkom en deelde mede, dat alle lezingen dit seizoen in deze foyer zullen worden gehouden mede in verband met de groei van het aantal leden. Nadat een aan- tal nieuwe leden was aangenomen, bracht de s e c r e ta r i s de heer F. W.’ C. d e Haas het jaarverslag uit, waaruit wij ver melden, dat het ledental steeg van ?8 tot 82. De penningmeester d r. J. O os te r h u i s bood de rekening en verant woording aan, welke onderzocht werd door een commissie, bestaande uit de heeren W. T. Stam en H. Dorrenboom, welke commis sie bij monde van laatstgenoemde adviseerde tot décharge, waartoe werd besloten onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn keurig beheer. Het aftredend be stuurslid de heer dr. H. Klein werd herko zen. De heer A. F. J. Portielje leidde hierna de biologische Artis-film in, die geen beteekenende tienduizend mank.” „Nou, zoo onbeteekenend vind ik dat be drag niet.” „Een enkele kamer van mijn villa in Nymphenburg ^rtegenwoordigt eenige malen dat bedragMaar daarmee 'kan ik helaas geen boete wegens contractbreuk betalen en daar gaat het hier maar om.” Steeds sneller vloeien Sylvester Vonberg de woorden van 'de lippen. Hij verheft zich door djïi leugens, waaraan hij zèjf tenslotte gelooft. En daardoor werken zijn Troonden zoo overtuigend, dat niemand ook maar een moment aan de waarheid er van twijfelt. Zoo gelukt het hem steeds weer de mens chen te overbluffen. Wanneer Johanna qlles gelooft, wat hij zegt, is zij echter toch niet zoo overbluft, als dat gewoonlijk met Sylvester Von- berg’s slachtoffers het geval is. Geld en goed ook al weet zij de praktische be- teekenis daarvan dan op de juiste waarde te schatten vermogen de jonge baro nes Geitler-Hattorf niet in het minst te imponeeren en geen oogenblik komt dan ook mensch van zoo begaafdheid zich een mate rieden rijkdom, dien hij niet bezit. ZOMERSCHE DAGEN. In onze omgeving is het nu overdag door de combinatie van waring aangevoer de lucht en zonneschijn fabelachtig warm geworden. Naar het Kon. Ned. Meteor. Instituut mededeelde, waren de tempera turen Woensdag te 13 uur 20 (toen zij nog steeds stijgende waren) Groningen: 22 gr. C. (=72 gr. F.) Den Helder: 21 gr. C. 70 gr. F.) De Bilt: 21 gr. C. 70 gr. F.) Maastricht: 26 gr. C. 78 gr. F.) De Bilt en Amsterdam hadden te 14 uur resp. 21.4 en 21.5 gr. C. 71 gr. F.) Het maximum te Amsterdam bedroeg 21.8 gr. C. 72 gr. F.) te 14 uur 20. Hoe buitengewoon deze temperaturen zijn, blijkt wel daaruit, dat te De Bilt sinds de vestiging in 1897 na 20 October nooit een temperatuur boven 20.0 gr. C. was voorgekomen én nu op de 27ste is zij tot 22 gr .gestegen. Temperaturen van 26 gr. C. als Woensdagmiddag te Maas tricht zijn een enkele keer wel in begin Oc tober opgetreden, doch een officieele „zo- mersche” dag nu het bijna November is, moet als een unicum worden beschouwd. Inderdaad, menigeen Seeft in zijn zo- mervacaptie naar zoo’n dag vergeefs zitten uitkijken 1 Aankondiging vergaderingen enz. Zondag 31 Oct. 10.30 uur. Gerechts gebouw. I. v. A. O. Vondelherdenking. Spr. dr. G. Stuiveling. Amicitia-Kunstkring. „Sag beim Ab- zegt hij berustend: „Laten we het hier maar bij laten, Jo. Alles zal wel weer op z’n pootjes terecht komen. Ik ben büj, dat ik er met jou over gesproken heb; dat alleen al maakt alle» half zoo slim. Maar nu zwijgen we er dan ook verder over!" En de daad bij het woord voegend, begint hij te preludeeren. Johanna blijft niets anders over dan zich in zijn wensch te schikken. Haar gedach ten echter blijven cirkelen om datgene, wat de man haar gedeeltelijk tegen zijn zin en aan den anderen kanit toch ook wat al te bereidwillig heeft meegedeeld. Zij ver zuimt in te vallen en geeft ook overigens herhaaldelijk blijk er niet geheel bij te zijn. Zoo gaat een uur voorbij, maar dan klapt Johanna het muziekboek dicht. „Ik ben vandaag niet gedisponeerd en voor half werk is mij' m’n tijd te kostbaar, beste jongen. Ik ruim het veld. Je doet beter je eigen symphonic nog eens door te nemen.” „En jij, Jo? Wat ga jij doen?” is géworden. Het is, of het weefsel van leugens, dat hij gesponnen heeft hem de hals ’dichtsnoert. Hij vermag nauwelijks adem te haten. Zijn blik is die van een achtervolgde en een oogenblik is hij zich zelf niet meer meester. Zijn hoofd valt voorover op het toetsenbord vaji den vleu gel, hetgeen een schrille dissonant veroor zaakt. Dat zweept hem plotseling op. Zijn vingers glijden over de toetsen. H,ij zoekt een toevlucht bij zijn muziek, welke hem nooit in den steek 'laat. Ook nu blijkt zij de beste heelmeesteres voor een verscheurd gemoed „Ah, de pathetique”, zegt plotseling aan- dachtig 'luisterend, Sophie von Geitler in ha^r zitkamer. Zij onderbreekt haar spel patience en nestelt zich behaaglijk in haar fauteuil”. Werkelijk buitengewoonzoo als hij dat speelt.” Johanna, die aan het schrijfbureau zit, zonder nochtans een woord op papier te brengen, geeft geen antwoord. Zij voelt Slechts, innerlijk diep ontroerd, hoe zeer zij dezen man lief heeft „IkIk ga een paar brieven schrij-. ven. 't Is eigenlijk hoog tijd, dat ik m’n post eens afwerk. Ik hoop er voor de lunch mee klaar te zijn. Vanmiddag kunnen we dan dien tocht naar Slot Amras maken, als je er tenminste zin in hebt.1” „Natuurlijk, Jograag Hij buigt zich over haar hand. Dan is hij alleen Zijn symphonic doornemen, heeft Jo gezegd. Zij heeft gelijk. Van haar stand punt heeft ze volkomen gelijk. Maar als ze eens wist Het bewustzijn van zijn wanhopige situa tie ligt als een ondragelijke last op zijn schouders. Heeft hij alles nu niet nog er- maar vooral geleid door een zeer artistieke opmerkingsgave, de opnamen heeft ge maakt. Spr. deelt mede dat er reeds een tweede film gereed is en een derde in 'Be werking, hetgeen den v o o r z. dr. H. Klein in een warm en geestig dankwoord tot de beide heeren aanleiding gaf de wensch uit te spreken, dat men hen beiden met deze nieuwe films spoedig hier weer zou zien, waarbij wij ons gaarne aansluiten; deze dier-psychologische film is immers niet alleen buitengewoon interessant, doch staat filmtechnisch en aesthetisch op een zeer hoog plan. de gedachte bij haar op, dat een buitengewone artistieke zou laten voorstaan op En hoe zou ze tróuwens argwaan kunnen koesteren tegen den map,, dien zij Liefheeft en die haar liefde ten volle beantwoordt? Sylvester Vonberg is nog niet zoo diep gezonken, of hij voelt wel zeer duidelijk het onderscheid tusschen het onvoorwaar delijk gelooven van Johanna en de goed- geloovigheid van dat soort heden, die nu eenmaal bedrogen willen worden. En op nieuw is het een gevoel van diepe schaam te, dat hem drukt. Elk spoor van bereke- ^xx^uc.o. xxvws xxxj xxxx xxxx». nv6 ning is op dit oogenblik weggevaagd, ger gemaakt Hij steunt het hoofd in de Slechts vervuld van den wensch om zich een behoorlijken aftocht te verschaffen, middelerwijl een heroisch-historisch Eef- despaar geworden. Zij hebben him plaats in de geschiedenis gevonden en de ro mantiek van hun leven en hun liefde heeft reeds menigen dichter en auteur tot een werk geïnspireerd „Ja”, zegt Sylvester Vojnberg, die met Johanna door de besneeuwde pracht van het slotpark wandelt, „dat is nu het ge- denkteeken, dat de liefde tusschen twee menschen onvergankelijkheid verleent.” „Liefde is altijd en overal onverganke lijkook zonder uiterlijk gedenktee- ken”, antwoordt Johanna. Dan werpt zij lachend het hoofd in.de nek: „Eerlijk ge zegd interesseert me dit vorstelijk kasteel op het oogenblik bitter weinig. Bovendien heb ik het allang met tante Sophie be zichtigd. Wat denk je van die kleine her berg daar, aan je rechterhandZie je dat zeldzaam verleidelijke uithangbord?” Hij knikt. Het meisje, dat op het smalle voetpad voorgaat, bemerkt niets van de verslagenheid, waarin hij verkeert. De beide jonge menschen zijn op dit vroege middaguur de eenige gasten in de herberg „Zum guten Tropfen”. Als Syl vester een half fïeschje wijn heeft besteld, trekt hij zijn ski-jak uit om het over de leuning van de stoel te hangen. Even blijft zijn blik op de linkerborstzak ge richt, dan zegt hij plotseling pntsteld: „Lieve deugdm’n portefeuille ik Gejaagd voelt hij beide zakken na. Tevergeefs. In de eene bevindt zich slechts de omineuze brief, dien hij vanmorgen heeft ontvangen, de andere is leeg. „Vergetenvraagt Johanna. „Of verloren”, antwoordt Sylvester, en eenigszins fatalistisch de schouders opha lend, laat hij er op volgen: „Niets aan te doen, maar op het oogenblik toch eenigs zins pijnlijk BIOSCOOPNIEUWS. Het AmiCitia Theater draait tot en met Maandag als hoofdnummer „De Heer- scher”, een verfilming van Hauptmanns „Voor Zonsondergang”. Velen zal dit too- neelwerk niet onbekend zijn. Nu als film, met die prachtige acteur Eimil Jannings in de hoofdrol, is het iets voortreffelijks ge worden. Emil Jannings is dan Matthias Clausen, de man die alles schijnt bereikt te hebben, wat tot het geluk van een ster veling behoort. Innerlijk vereenzaamd is hij echter, tot reeds aan ’t begin van de le vensavond iemand in z’n leven komt, die hem het wonder van een nieuwe jeugd schenkt. Maar de weg naar dit late geluk wordt hem niet gemakkelijk gemaakt, want deze man, wiens groot bedrijf, waarin dui zenden werk vinden, zich nj|at volle over gave naar zijn wil voegt, moet het afleg gen in een strijd, die zijn kinderen tegen hem aanbinden. Een zeer mooie film, een bezoek van ieder liefhebber waard. Vooraf een dolle klucht „Joe Broiwn als kampioen”. „Ach kom 1 ’t Is een bagatel, Jo Ik ben gewend met heel andere bedragen te rekenen. Het eenige vervelende aan die geschiedenis is, dat ik g^Ld los moet ma ken. Als ik nu, terwijl alles even laag staat een paar aandeelen moet verkoopen, lijd ik natuurlijk een geweldig koersverlies. Dat begrijp je, hèNu is Ernst Rung je weet wel, Rung van de Dresdener Opena mij al wel éea heelen tijd vijf duizend mark schuldig, maar om hem daaraan te herinneren, vind ik toch ook wat pijnlijk „Wat Rung, de groote Rung, leent die geld van jou?” „Maar kind, waarom niet Wat zou dat Dat is nu eenmaal gewoonte onder kunst- brpeders. Bovendien ben ik met Rung zeer bevriend. Maar enfin, dat doet er ook alles niets toe. Ik zal dus wel moeten besluiten om „Het geldhm, op te nemen, niet waar „Waarschijnlijk wel, prinses.” „Ja, maar dat is toch een onmogelijke toestand, Sylvester 1” „Ik heb je immers al direct gezegd, dat ik niet met geld weet om te gaan, Jo. Be hoorlijk huishouden, dat is niets voor mij1. Dat b-lijkt wel, anders zou ik mij zeker niet in verlegenheid laten brengen door die on- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2528 Octo ber: Paar rijwielen Ijzeren vat Grijze ceintuur Tabakspijp Beursje met geringe ïnh. Paar sleuteltjes Ceintuur Melkbus Aardappelkistje, gemerkt: „W. B. Blokker” Oorbel Melkbus. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2528 October: Padvindersbeurs (z.i.), H. Doe- vendans, Singel 11Schoolboekje, J. Fa ber, Tulpstraat 6; Beursje met inh., Hoekstra, ie Oosterkade 13; Rijw.bi merk, J. de Haan, Galigastraat 8; Pad vin- dersfluit, S. van Foeken, Ged. Pol 29; Damesparapluie, E. Pino, Kruizebroeder- straat 47; Kano (blauw), IJ. Nieuwenhuis, Looxmadwarsstr. 2; Beursje met ger. inh., S. R. Bakker, Pr. Julianapark 12; Kinder- „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe xagt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1