annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Uit onze Raadzaal. Uitgave KIEZEBRINK Ce. No. 11 Eerste Blad Zaterdag 6 November 1937 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. KUNSTKRING AMICITIA. van Te ’s Gravenhage slaagden 5 dezer Aldus enz. ander schept een zoo direct en gemoe delijk contact met het publiek. Wij bedoe len er dan ook niets onvriendelijks mee ten B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan No. 1.754.91(4). Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Prov. Friese Bond van Marktkooplieden en Venters mzake het verlenen van ventvergunningen. en wethouders vast te stellen voorwaarden, het vervangen van de bestaande gewichtsaandrijving van de speeltrom mei van het carillon in de St. Martinitoren door een electrische aandrijfinrichting. II. op te heffen, met ingang van een nader door burge meester en wethouders te bepalen datum, de betrekking van opwinder der stadsuurwerken. Aldus enz. No. 1.714.31(4). Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de afd. Sneek en omstreken van de Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters betreffende de toepassing van art. 31 duo- decies, 2, le lid der wet op de Pers. Be lasting 1896 (heffing van personele belas ting voor biljarten). No. X 07.351.(11). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het aanbrengen van een nieuw uur werk in de Waterpoort en het aanbrengen van verbeteringen aan het carillon en het uurwerk in de St. Martinitoren. SNEEK, 5 October 1937. Aan de Gemeenteraad. Het uurwerk in de Waterpoort, dat de laatste jaren reeds zeer onregelmatig liep, is thans geheel versleten. Volgens door ons van deskundigen ingewonnen adviezen, verdient het geen aanbeveling tot herstelling van het oude uurwerk over te gaan. De daaraan verbonden kosten zul len belangrijk zijn, terwijl geen zekerheid bestaat dat een in alle opzichten bevredigend resultaat wordt verkregen. Zal de Waterpoort weer worden voorzien van een goed lopend uurwerk en wij achten dat uit overwegingen van BIOSCOOPNIEUWS. Het AmiCitia Theater brengt van. heden tot en met Maandag „ALLotria” (Een dolle boel), de nieuwe film van Willy Forst, waarin Renate Müller voor de laatste maal met haar talenten schittert, zooals bekend, is zij onlangs overleden. Een bijzonder amusante film waarin de meesterlijke regie van Forst ten volle aan het licht treedt. Voor een geheel bezette Amicitiazaal ging Dinsdag de operette „Sag beim Ab- schied leise Servus”, door het Fritz Hirsch ensemble. Bepaald nieuw is het gegeven niet van deze operette, een liefdesidylle tusschen een prins (Rudolf) en de dochter van een aapjeskoetsier (Annerl)een ontmoe ting op het carnavalsbal in de Sofiensaal te Weenen, een ontwikkeling van de idylle op een Heurigenfeest, waar echter ook reeds het einde komt als de fiaker (aapjes koetsier) Gruber ontdekt dat hij zijn eigen dochter met den prins als verliefd paartje door het Wiener Wald zal moeten rijden, hetgeen hij resoluut weigert, en een af scheid voor de koetsierswonjng, omdat een huwelijk onmogelijk is, daar waar een troon in het verschiet ligt. Eigenlijk 'n afgezaagd onderwerp, maar wanneer desondanks deze operette toch de volle zaal eenige uren geboeid en geamu seerd heeft, dan was dat vooral dank zij net <eit dat ze zoo'n groote rot gaf aan Fritz Hirsch als de Fiaker, die, in z’n om gang met de Weensche jeunesse dorée van zoo omstreeks 1900 'n omgang rijkelijk met alcoholica besproeid zoo geestige en vaak wijsgeerige dingen weet te zeggen en te zingen. Hirsch draagt het succes van deze operette, geen ander brengt zijn liedjes zoo vlot over het voetlicht, geen ander schept een zoo direct en gemoe delijk contact met het publiek. Wij bedoe- -- ichte der andere leden van het ensem ble, als we opmerken dat er een klasse verschil was tusschen de prestaties van Hirsch en die der anderen, Hirsch is nu eenmaal superieur, en aan die superiori teit komen de anderen niet toe, al was er een aardige Annerl van Hilde von Prix, was Evelyn Barring een gewiekst bloemen meisje Rosl en al speelde Liesl Frank de rol van Prinzessin Nastja met de ge- wenschte ondeugendheid. Karter had als Rudolf beter kunnen acteeren. Salghini had als Heurigensanger zeer goede mo menten, een daarvan was stellig toen hij voor het derde bedrijf er in slaagde het publiek te doen meezingen „Sag beim Ab- schied leise Servus”. Een aardige melo die, welke ook hier insloeg, maar waarbij men toch met eenige weemoed denkt aan menige oudé operette van groote allure, met haar zoo veel grootere rijkdom aan me lodie dan de moderne, en ook wel eens de indruk krijgt dat deze vorm van amuse mentskunst over haar hoogtepunt heen is. Dat men dat niet zoo sterk merkt bij een opvoering van het Hirsch-ensemble ligt ongetwijfeld aan het feit dat daar alles zoo hf is', Hirsch zoo’n voortreffelijk acteur en artistiek leider en Paul Harden zoo’n uit stekend regisseur is. Het publiek toonde zich dan ook door gul applaus dankbaar voor een mooie avond. SNEEK, 26 October 1937. Aan de Gemeenteraad. Het bestuur van de Friese Bond van Marktkooplieden en Venters heeft onder dagtekening van 20 September jl. aan U een adres gericht, inhoudende het verzoek om de terzake van het venten in deze gemeente bestaande rege ling in die zin te wijzigen, dat, met uitsluiting van alle andere gegadigden, ventvergunningen alleen mogen wor den verleend aan de leden van bedoelde vereniging, die in het bezit zijn van een van’harentwege afgegeven legitima- tiekaart met foto. In het adres wordt de verwachting uitgesproken, dat door het treffen ener zodanige regeling een betere be staansmogelijkheid voor bonafide kooplieden kan worden geschapen, daar bij invoering van het voorgestelde ver gunningstelsel o. a. aan de bedelarijhandel een einde zal worden gemaakt. Het ingediende verzoekschrift, dat aan alle gemeente-: raden in deze provincie is toegezonden, geeft ons aanlei ding het navolgende onder Uw aandacht te brengen. Krachtens art. 84 der Algemene Politieverordening dezer gemeente is het zonder vergunning van onzentwege verboden langs de huizen of op of aan de openbare weg te venten met lucifers, papier, potloden, prentbriefkaarten of andere kleine voorwerpen of waren. Om de wens van adressant in vervulling te doen gaan, zou deze bepaling in die zin moeten worden gewijzigd, dat onze bevoegdheid tot het verlenen van ventvergunnin gen wordt ingeperkt tot de hiervoor bedoelde categorie van personen, die in het bezit zijn van een legitimatiekaart met foto, of zou althans door ons een dienovereenkomstige toepassing aan deze bepaling moeten worden gegeven. Wij achten dit echter onjuist, aangezien door een zodanige regeling een indirecte dwang zou ontstaan om lid van meergenoemde bond te worden. Het ligt niet op de weg van het gemeentebestuur, een dusdanige dwang uit te oefenen. Gemeentelijke voorschriften mogen, volgens art. 168 der Gemeentewet, slechts dienen het belang van de openbare orde, zedelijkheid of gezondheid of een ander belang, dat geacht kan worden tot de huishouding der gemeente te behoren. Als zodanig kan niet worden aan gemerkt het bevorderen van het economisch belang van een bepaalde groep van personen. Om deze reden reeds kan aan het verzoek der adresserende vereniging niet wor den voldaan. Richt zich ons bezwaar in de eerste plaats tegen de wijze, waarop het bestuur van de bond van marktkoop lieden en venters zijn doel tracht te bereiken, anderszijds zijn wij van oordeel, dat het adres, voorzoveel deze ge meente aangaat, geen voldoende grond heeft. Teneinde U hiervan te overtuigen, is het nodig een ogenblik stil te staan bij vorenaangehaald art. 84 der Algemene Politie verordening en de uitvoering, die aan dat voorschrift wordt gegeven. Bedoelde bepaling heeft o.m. de strekking verkapte bedelarijhandel te weren en om te kunnen optreden tegen kooplieden, die zich tegenover het publiek lastig gedragen. Het artikel wordt ook in die geest uitgevoerd. Zo wordt aan venters alleen dan een vergunning ver voer de akte Wiskunde L.Ö”. de heer I. 1 leend, indien over hen geen klachten van de zijde van het J- v. d. Veer, beiden te publiek zijn binnengekomen en bovendien blijkt, dat zij de Bij het kleine percentage onderwij- beschikking hebben over een voldoende hoeveelheid koop- waar. Hierdoor wordt het doel, dat adressant met de invoe ring van het verlangde vergunningstelsel beoogt, n.l. de wering van de bedelarijhandel, voor een goed deel bereikt. Voorts wordt aan alhier wonende bonafide kooplieden tegemoet gekomen door hen, desverlangd, een ventver gunning te verstrekken voor een tijdsduur van uiterlijk drie maanden, hetgeen hun bestaansmogelijkheid uiter aard vergroot. Ten slotte merken wij nog op, dat meergenoemde ver gunningen in deze gemeente gratis worden afgegeven. Voor wijziging in de bestaande toestand is o.i., op grond van het bovenstaande, geen reden. Wij adviseren U daarom het gedane verzoek af te wij zen en het navolgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van de Prov. Friesche Bond van Marktkooplieden en Venters d.d. 20 September 1937 in zake het verlenen van ventvergunningen: Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 26 October 1937, no. 1.754.91(4); BESLUIT: aan het in bedoeld adres vervat verzoek niet te voldoen. Aldus enz. v. d. Veer en mej. J. Sneek. F’j zers, die deze akte behalen, is het wel een groote zeldzaamheid, dat twee leden van één gezin gelijktijdig slagen. Beiden werden opgeleid door den heer H. v. d. Burg. SNEEK, 19 October 1937. Aan de Gemeenteraad. Ingevolge art. 31 undecies letter a der wet op de Perso nele belasting 1896 wordt wegens het houden van biljarten .in koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke inrichtingen ƒ20.belasting per jaar geheven voor ieder biljart. Krachtens art. 31 duodecies, 2, le lid, der wet is de gemeenteraad o. m. bevoegd te bepalen, dat de in het aangehaalde artikel voorkomende belastingbedragen dooi andere worden vervangen of dat naar de in die bepaling bedoelde grondslag in ’t geheel geen belasting zal worden geheven. De afdeling Sneek en omstreken van de Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft onder dag tekening van 7 October jl. een schrijven tot U gericht houdende het verzoek van die bevoegdheid gebruik te maken in die zin dat de in de wet vastgelegde belasting bedragen worden verlaagd. Als motief hiervoor wordt in het adres gewezen op de omstandigheid, dat de biljarten veel ongebruikt blijven, omdat de speeltarieven tengevolge van de zware druk die de Personele belasting op deze voorwerpen legt te hoog moeten worden opgevoerd ei. dat dientengevolge de exploitatie weinig lonend is. Ten einde de financiële gevolgen van een eventuele inwilliging van het verzoek der adresserende afdeling zo goed moge lijk te kunnen beoordelen, hebben wij ons om gegevens gewend tot de rijksbelastingadministratie. Uit een van den Inspecteur der Directe belastingen alhier ontvangen opgaaf ter zake, is ons gebleken, dat momenteel in deze gemeente in café’s enz, 23 onder de belasting vallende biljarten worden gehouden, terwijl al hier bovendien één biljart aanwezig is, waarvoor inge volge vorenaangehaald art. 31 undecies, een bedrag van ƒ35.per jaar aan belasting is verschuldigd (letter c). Aan hoofdsom levert de personele belasting derhalve momenteel naar deze grondslag op een bedrag van 495.- ’s jaars, terwijl wegens hierop vallende opcenten per jaar wordt geheven de som van 1013.50, zodat in totaal voor biljarten wordt opgebracht 1508.50 's jaars. Dit bedrag vloeit geheel in de gemeentekas. Hieruit blijkt, dat een verlaging van de in art. 31 unde cies bedoelde belastingbedragen, die iets zal betekenen, voor de gemeente een vrij belangrijk financiëel offer zou meebrengen. Het behoeft welhaast geen betoog, dat daaraan in de gegeven omstandigheden niet te denken valt. De ontwerp- gemeentebegroting voor het komende jaar, die over enkele weken door U zal worden behandeld, is zeer gespannen en kan slechts sluitend worden gemaakt door sterke aantas ting van het algemeen gemeentelijk reservefonds. Ook de vooruitzichten voor de eerstvolgende jaren zijn o. i. nog weinig hoopvol. Dit feit alleen reeds moet er ons op bedacht doen zijn iedere verlaging van inkomsten, die niet strikt noodzakel is, tegen te gaan. In dit verband kan er van inwilliging van het gedane verzoek moeilijk sprake zijn. Te minder is er aanleiding hiertoe te besluiten nu enkele jaren geleden de druk der Personele belasting op koffie huis- en restaurantbedrijven, hier ter plaatse reeds be langrijk werd verlicht. Bij Uw besluit van 27 December 1933, no. 16 n zijn n de percelen of gedeelten van percelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffie huis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken var spijzen en dranken, voor de heffing van de Personele be lasting gelijkgesteld met gemeubeld verhuurde kamers, waardoor de huurwaarde dier percelen voor de toepassing van meergenoemde wet slechts voor 2/3 in aanmerking komt, terwijl dit ingevolge art. 17, 3 eveneens het geval is met de waarde der stoffering van bedoelde percelen Door het treffen van deze regeling zijn de exploitant:' van bedoelde inrichtingen ontlast van een bedrag ar belasting indertijd geraamd op ongeveer ƒ3000.het geen, daar de gemeente ook toen reeds moeilijk inkomste- kon derven, moest worden gecompenseerd. Bedoelde com pensatie werd gevonden in een verhoging van de opcente- op de hoofdsom der personele belasting. Hoewel wij niet kunnen ontkennen, dat de druk waar mee de cafébedrijven e. d. door meergenoemde belasting op de biljarten worden getroffen, zwaar is, achten wij het op grond van het vorenstaande niet verantwoord om naast de geschetste gunstiger regeling, voor deze bedrijven een tegemoetkomende regeling in het leven te roepen. Wij adviseren U het gedane verzoek af te wijzen e: het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van de afdeling Sneek en omstreke" van de Ned. Bond van koffiehuis- en restauranthoud - en slijters d.d. 7 October 1937, houdende het ver/o0’- in art. 31 undecies der wet op de personele belastm voorkomende belastingbedragen te verlagen; Gelet op het advies van Burgemeester en Wctho-x’ van 19 October 1937, no. 1.714.31(4); BESLUIT: het in vorenbedoeld adres vervat verzoek niet in willigen. historische aard van belang dan moet de oplossing worden gezocht in het aanbrengen van een geheel nieuw torenuurwerk. Toen de stadsuurwerkmaker ons dan ook berichtte dat hij genoodzaakt was geweest het slagwerk stop te zetten en verder bleek dat een reparatie moest worden ontraden, hebben wij bij een tweetal fabrikanten van torenuurwerken, de heer B. Eijsbouts te Asten en de N.V. fabriek van torenuurwerken, carillons en raderwerken v/h J. H. Addicks en Zoon te Amsterdam prijsopgaaf ge vraagd voor de levering van een nieuw compleet uurwerk in de Waterpoort. De heer Eijsbouts biedt een nieuw toren uurwerk met ijzeren kast aan voor de som van ƒ670. de andere fabrikant vraagt een bedrag van ƒ825.of f 700.—. Beide uurwerken zullen zijn voorzien van een automa tische opwindinrichting, zodat eventueel de diensten van den klopopwinder overbodig zullen worden. Voor nadere bijzonderheden omtrent de aangeboden uurwerken ver wijzen wij U naar de bij de stukken gevoegde aanbiedin gen en naar het daarover door den Directeur der ge meentewerken uitgebracht advies. Op grond van dit advies, dat werd samengesteld in overleg met den stadsuurwerk maker, geven wij de voorkeur aan de aanbieding van den heer Eijsbouts, niet alleen omdat de bedongen prijs lager is maar ook in verband met de zwaardere constructie van het aangeboden uurwerk. Wij stellen U mitsdien voor aan den heer B. Eijsbouts te Asten voor de som van 670. op te dragen het leveren van een nieuw torenuurwerk in de Waterpoort. Door den stadsuurwerkmaker is aangedrongen op het voorzien van het uurwerk in de St. Martinitoren van een electrische automatische opwindinrichting. Ook hierom trent hebben wij prijsopgaaf gevraagd aan de hierboven genoemde fabrikanten van torenuurwerken en carillons. De heer B. Eijsbouts te Asten wenst een dergelijke inrich ting aan te brengen voor de som van 680.de N.V. v/h J. H. Addicks en Zoon te Amsterdam vraagt ƒ360. De beide aanbiedingen zijn moeilijk met elkaar te ver gelijken. Terwijl het plan van den heer Eijsbouts omvat het 'aanbrengen van een geheel nieuw onderstuk, waar door de opwinding zal geschieden met één motor en als het ware een geheel ander uurwerk ontstaat, beperkt de aanbieding van de N.V. v/h J. H. Addicks en Zoon zich tot het aanbrengen van drie of twee electrische motoren voor het opwinden der gewichten. Verdere veranderingen worden aan het uurwerk niet aangebracht. Ondanks de hogere prijs geven wij de voorkeur aan de constructie, welke de heer Eijsbouts wenst toe te passen. Wij verwachten dat daardoor meer bedrijfszekerheid zal worden verkregen dan het geval zal zijn bij een oplossing in de geest als door de N.V. v/h J. H. Addicks is voor gesteld. Onder overlegging van de vereiste stukken geven wij U in overweging aan den heer B. Eijsbouts het maken van een electrische automatische opwindinrichting aan het uur werk in de St. Martinitoren op te dragen voor de som van ƒ680. Wanneer U zich kunt verenigen met dit voorstel, zal de betrekking van opwinder der stadsuurwerken, waaraan een jaarlijkse bezoldiging is verbonden van ƒ140.kun nen worden opgeheven en aan den tegenwoordigen titu laris, die reeds de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, eervol ontslag worden verleend. De omstandigheid dat na het aanbrengen van een auto matische opwindinrichting de jaarlijkse uitgave ƒ140.kan vervallen, rechtvaardigt naar onze menin het beschikbaar stellen in de huidige tijdsomstandigheden van vorenbedoeld bedrag van 680. De speeltrommel van het enkele jaren geleden in de St. Martinitoren geplaatste carillon wordt thans gedreven door een gewicht. De werking daarvan is niet in alle op zichten bevredigend. De kracht is beperkt en het tempo is niet steeds regelmatig. Zo is het ’s winters voorgekomen dat het gewicht de draden der hamers tengevolge van de vorming van ijzel niet kon lostrekken, zodat het speelwerk bleef staan. Bij de plaatsing van het carillon is reeds het aanbren gen van een electrische aandrijving overwogen. Daar daaraan toen echter het bezwaar was verbonden dat bij een storing in de stroomvoorziening het speelwerk in de war zou geraken, is aan gewichtsaandrijving de voorkeur gegeven. Inmiddels is het echter mogelijk gebleken de in richting zodanig te construeren dat aan dit bezwaar voor een belangrijk deel is tegemoet gekomen. De heer Eijsbouts heeft zich bereid verklaard voor de som van ƒ340.en tegen inruiling van de vrijkomende materialen, het carillon van een electrische aandrijfinrichting van de speeltrommel te voorzien. Aangezien de door den heer Eijsbouts voorgestelde ver andering, blijkens het door ons ingewonnen en voor U ter inzage gelegd advies, inderdaad een verbetering betekent, geven wij U in overweging de aanbieding te aanvaarden. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voofstel van Burgemeester en Wethouders van 5 October 1937, no. X 07.351.(11); BESLUIT: I. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, op te dragen aan den heer B. Eijsbouts te Asten (N.-B.): 1. voor de som van ƒ670.het leveren en plaatsen, onder nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voorwaarden van een nieuw torenuurwerk in ijzeren kast voor de Waterpoort in een smeedstalen frame met prima bronzen wielen en harde stalen rondsels, voorzien van een slagwerk voor de hele uren vol en de halve uren één slag, en gedreven door gewichten, welke zijn opge hangen aan stalen rollenkettingen en worden aangedreven door een aangebouwde electromotor met schakelautomaat, met twee wijzerwerken passende op de aanwezige cijfer platen, een nieuw hamerwerk en verdere toebehoren; 2. voor de som van ƒ680.en verder onder nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voor waarden, het leveren en aanbrengen van een automatische electrische opwindinrichting aan het uurwerk in de St. Martinitoren; 3. voor de som van ƒ340.tegen inruiling van de vrijkomende materialen en onder nader door burgemeester GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 24 Novem ber Damesrijwiel Zakmes Oorbel Rozenkrans in étui School-etui Heerenrijwiel Heerenrijwiel gemerkt „A. B. S.” Gebedenboekje getiteld „De Ka tholieke soldaat” Gymnastiekschoen Kinderhandschoen Handschoen (da mes). Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24 November: Damesrijwiel, G. v. d. Pijpe- kamp, Kleinzand 2; Rijw.handbeschermer, Brugwachter ElectrischebrugGouden ket tinkje, D. Nota, Bolswarderweg 2: Mond harmonica, N. Hoogeboom, Havenstraat 9; Vulpen, B. Vaartjes, scheepsboord ie Oos- terkade); Beursje met inh., R. de Jong, Parkbuurt 27; Vulpen, D. Douma, Nieuw Frittemahof, Stationsstraat 5; Heerenrij wiel, G. Tonkens, Kerkhofslaan 21Hee renrijwiel, gemerkt met naam B. Bakker, H. v. d. Meulen, Kleine Palen 19; Eenige plakzegels, J. Sikkes, 2e Nw. Selfhelpstraat 1Zilveren ringetje, P. Bos, Geeuwkade 57; Dames polshorloge, B. van Winden, Priorstraat 42. I NIEUWE SNEEKER COURANT O]

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1