annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 10 November 1937 No. 12 Eerste Blad 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentiën wordeu in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting I t BESLUIT: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. 3 I 3 3 I I O I 3 3 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huiS-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts' Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum R. VAN AKKEREN, f Te Groningen is op 43-jari.gen leeftijd overleden onze oud-stadgenoot de heer R. van Akkeren, die aldaar vele jaren. als vrouwen-arts praktijk heeft tüttgeoefend en daarvóór hoofdassistent was aan de gynae cologische kliniek van het Academisch Zie kenhuis. Zoowel in medische kringen als in die zijner patiënten genoiQt de overledene groote achting. U r. irs en le al n :e n at in n. u- ie dl e- el i- e ia- an is- iet in iet ti tle ia- jkt •is iet in th at ral n. bs m de en or al k k ij »- e >t .e b- i- k s* ie r- r- t- g Geslaagd aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het candidaats- examen voor electrotechnisch ingenieur de heer A. de üaas, Ind. ambtenaar der P.T.T., geboren te Sneek. lo. P. Bonnema te Overveen; 2o. J. G. Bosscher te Assen; 3o. C. J. Gelderblom te Heerenveen. De heer P. Bonnema wordt met 8 st. benoemd; de heer J. O. Bosscher had 1, de heer C. J. Gelderblom had 6 st. Punt VI. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school voor schipperskinderen. (Bijlage 67; dos- sierno. 208). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Met alg. 15) st. wordt benoemd mej. J. Nijdam. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een Verordening, regelende het beroep bedoeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer Personen. (Bijlage 68; dossierno. 1.811.123 (4)). B. en W. adviseren: Voor het exploiteren van motorrijtuigen tot vervoer van personen wordt in de gevallen bedoeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer Personen (Koninklijk besluit van 12 Januari 1937, S. 562) vergun ning geëist van Burgemeester en Wethouders. Tegen de besluiten door genoemd college genomen op grond van voormelde artikelen, zoals deze luiden na d< wijziging bij Kon. besluit van 23 Juni 1937, S. 573, staat beroep open op de Raad volgens door dit college te stellen regelen. Wij stellen U voor tot vaststelling van een zodanige regeling over te gaan en daartoe te nemen het navolgend besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 2 November 1937, no. 1.811.123(4); BESLUIT: vast te stellen de volgende: VERORDENING regelende het beroep, be doeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer Personen. Enig artikel. Van de beschikkingen, door Burgemeester en Wethou ders genomen op aanvragen, bedoeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het „Reglement Autovervoer Personen”, kan de aanvrager of houder der vergunning of diens gemachtigde binnen dertig dagen na de dag van verzending der des betreffende kennisgeving bij de Gemeenteraad in beroep komen. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Prov. Friese Bond van Mar', tkooplieden en Venters inzake het verlenen van ventvergunningen. (Bijlage 69; dossierno. 1.754.91(4)). GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 58 Novem ber Zwarte ceintuur Kinder handschoen Paar kinderhandschoenen Roode ceintuur Ledig beursje Rijbewijs A Beursje met geringe inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 58 Nov.: Beursje met inhoud, W. v. d. Meu- len, Hoog end 6; Vaas, Dir. gem. reiniging, Lemmerweg; Moersleutel; J. Wielinga, Schamestraat 7; Alpino-muts, B. Nijholt, Eenheid 1Muts, P. de Jong, Smidsb'uurt 2; Blauwe ceintuur, S. Koopmans, Pa rallelweg 23; Gymnastiekschoen, R. Feit- sma, Emmastraat 16; Tandenborstel, J. y. d. Werf, scheepsboord, Sperhemmerop- vaart; Bruine muts, J. Visser, 2e Steenklip- straat 2; Beursje zonder inh., P. v. d. Baan, Ubbo Emmiusstraat 36; Blauwe handschoen, J. Bootsma, ie Woudstr. 3; Polshorloge, S. Hoekstra, Smidsbuurt 13; Beurs met inhoud, T. de Ruiter, 3e Woud- straat 45Rijw.belastingmerk, S. v. d. Zijl, Stationsstraat 60; Actetasch, Ned. Spoor wegen, Spoorstation; Padvindersriem, W. Poiesz, Bothniakade 13; Alpino-muts, G. Proost, Salverdastraat 7. EEN FRIES OP AVONTUUR. Zondagmiddag is het s.s. Rhea van de K.N.S.M. de Amsterdamsche haven binr nengeloopen met een verstekeling aan boord, die na maandenlange omzwervin gen weer in het vaderland is teruggekeerd. Deze 21-jarige Fries, kon niet direct als vrij man voet aan wal zetten.- Ten eerste omdat hij de reis op strafbare wijize, als verstekeling had meegemaakt. Terug in eigen land volgde dus uitlevering aan de politie. Bij zijn verhoor door de politie bleek, dat de jongeman voor een kleine overtreding nog twee dagen hechtenis subs, f 2.schuldig is, welke hij; voordat hij naar huis zal kunnen terugkeeren, zal moeten boeten. Intusschen zijn zijn omzwervingen in den vreemde niet van avontuur ontbloot. De jongeman, die werkloos was, wilde omstreeks acht maanden geleden, zijn ge luk eens in het buitenland gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij eenigen tijd werkzaam is geweest. Van daar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munitiefabriek. Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front: hij schaarde zich aan de zijde van de regeeringstroepen. Hier streed hij mede, tot het regiment, waarbij hij was in- gelijfd, de wijk moest nemen voor de troe pen van Franco. Op de vlucht belandde hij weer in Frankrijk, waar hij dienst nam in het vreemdelingenlegioen, met de hoop op een ontvluchtingsmogelijkheid voor oogen. Van Marokko werd hij op trans port gesteld naar de Sahara, en hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ontvluch ten voor. In Tunis wist hij als verstekeling aan boord van de Rhea te komen en hij had het geluk eerst in volle zee te worden ontdekt. DE „LEEUWARDEN” IN VENEZUELA AANGEKOMEN. De oude veerboot van de dienst Stavo ren-Enkhuizen, de „Leeuwarden”, is on der de naam „Trinidad” naar Venezuela verkocht en daar aangekomen. Het schip Vertrok met 140 ton stookolie van Las Palmas en kwam met nog 2 ton stookolie in Venezuela aan, op het nippertje dus. van de Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, betreffende de toepassing van art. 31 duodecies l 2, le lid der wet op de Personele belasting 1896 (heffing personele belasting voor biljarten). (Bijlage 73; dossierno. 1.714.31(4)). Het voorstel van B. er. W. vindt men in ons vorig nr. De heer M a s e 1 a n d zegt dat B. en W. dit verzoek afwijzen met te wijzen op de gespannen gemeentebegroting. Spr. gelooft dat gaarne op gezag van B. en W„ doch ware het niet juister dit voorstel aan te houden tot de behandeling der begroting, als wanneer de raadsleden zich een juister voorstelling van die begroting en haar mogelijkheden kunnen maken? De Voorzitter zegt dat de raadsleden toch wel weten dat er geen enkel voorstel tot belastingverlaging bij de begro ting door B. en W. kan worden gedaan, en waar dit het enige verzoek in die richting is, meent spr. dat dit niet behoefde te wachten tot de begroting, die, zoals gezegd, toch geen belas tingverlaging toelaat. De heer M a s e 1 a n d zegt dat de raad dan toch de moge lijkheden beter kan beoordelen. De Voorzitter: U is wel wat theoretisch. De heer Blok: Er is tegenstrijdigheid als de heer Maseland eerst zegt, dat hij wel op gezag van B. en W. wil aannemen, dat de begroting inwilliging van dit verzoek niet toelaat, en later toch aandringt op aanhouding om het nog eens na te gaan. De heer Maseland had de mogelijkheid willen open houden dat bij scherp onderzoek ook nog een weg was te vinden. Spr. zal echter geen stemming vragen, doch wil con stateren dat men innerlijk zijn houding beter zou kunnen ver antwoorden als men de begroting kende. De Voorzitter kan dit standpunt billijken, doch ver zekert dat de begroting geen enkele belastingverlaging toelaat, zodat dit punt wel kan worden afgedaan. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verhuring voor de tijd van 3 jaar van de sathe „Sperkhem” met bijbehorende landerijen. (Bijlage 74; dossierno. X 07.351.32(64)). B. en W. adviseren: In het voorjaar van 1935 werd, na gehouden openbare verpachting, voor de tijd van 3 jaren verhuurd aan den heer T. F. van der Werf, de sathe en landen „Sperkhem”, toen groot pl.m. 80 maal 36% are, voor de som van 27.— per 36% are en per jaar. De huurtijd eindigt voor wat de landerijen betreft op 5 Maart 1938 en voor wat de gebou wen betreft op 12 Mei d.a.v. De tegenwoordige pachter heeft verzocht de sathe en landerijen weer voor een driejarig tijdvak te mogen in huren. Hij is bereid, met handhaving van de verdere ver- huringsvoorwaarden, een jaarlijkse pachtsom te betalen, berekend naar ƒ31.per 36% are. Opgemerkt zij, dat krachtens die voorwaarden de waterschaps- en zeedijks- lasten, zomede de helft van. de kosten van onderhoud der gebouwen, voor rekening van den huurder kometi. Na inge wonnen advies van den opzichter der gemeentelanderijen komt ons deze prijs in de huidige omstandigheden voor de gemeente aannemelijk voor. Daar overigens geen omstan digheden aanwezig zijn, welke zich tegen een onderhandse verhuring aan den tegenwoordigen pachter verzetten, stel len wij U voor diens verzoek in te willigen. Bij de verhuring in 1935 had de sathe met landen een oppervlakte van pl.m. 80 pondemaat. Ten behoeve van de aanleg van rijksweg no. 43 werd daarvan aan de Staat der Nederlanden verkocht 1.81.03 H.A. In verband hiermede achten wij het gewenst thans aan de sathe toe te voegen het perceel Sectie C, no. 47, dat nu als los land is verhuurd en waarvan de huur op 1 Januari a.s. eindigt. Het is niet ondienstig Uw aandacht ten slotte te vestigen op de in 1937 tot stand gekomen Pachtwet en in ’t bijzon der op het daarin opgenomen overgangsrecht. Art. 62 bepaalt o. m. dat rechten en verplichtingen, voortsprui tende uit pachtovereenkomsten, welke van kracht zijn op het tijdstip van het in werking treden van de Pachtwet, doch nog niet op 1 Januari 1936, gedurende 2 jaren na dat in werkingtreden door het oude recht beheerst blijven. De datum van inwerkingtreding van de Pachtwet is thans nog niet bekend. Het zal dus mogelijk zijn, dat in het derde huurjaar de nieuwe pachtregeling op de nu plaats hebbende verhuring van toepassing zal worden. Enkele gevolgen daarvan mogen wij aanstippen: de pacht wordt geacht voor onbepaalde tijd te zijn aangegaan; de continuatie- regeling zal gelden; de pachtprijs blijft ongewijzigd; de gemeente zal in bepaalde gevallen echter vermindering van pacht moeten gedogen; bij het einde van de pacht zal zij eventueel remissie moeten geven; de pachter daaren tegen zal in bepaalde gevallen een verhoging van de pacht moeten aanvaarden. Bij de voorbereiding van deze aangelegenheid hebben wij ons de vraag gesteld of het, met het oog op de over gangsbepalingen van de Pachtwet, aanbeveling verdient de verhuring voor de tijd van 2 jaren te doen plaats heb ben. Wij hebben echter gemeénd die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Nu eindelijk een nieuwe wettelijke regeling van de pacht is tot stand gekomen, bestaat er voor de gemeente althans in ’t onderhavige geval o. i. geen voldoende aanleiding om de verpachting zo lang mogelijk aan de werking van die nieuwe regeling te onttrekken. Wij geven U in overweging het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouder: van 19 October 1937, no. X 07.351.32(64)); VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 8 NOVEMBER 1937, 's avonds 7(4 uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig bij de opening 14 leden. 1 vacature (Sijtema). Na opening vraagt en verkrijgt de heer Van der Veen verlof om na behandeling der agenda vragen tot B. en W. te richten over de brandstoffentoeslag, schoolvoeding en het werk aan de Jachthaven; de heer Smeding verkrijgt hetzelfde ver lof voor vragen over plantsoenen en speelplaats; de heer Kracht over de verkeersregeling in de stad. Aan de orde is: Punt I. Beëdiging van het nieuwbenoemde raadslid, den heer L. Stoelwinder. (X 07.51.) De Secretaris leidt den heer Stoelwinder binnen, die in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eden aflegt. De Voorzitter wenst het nieuwe raadslid namens de raad van harte geluk met zijn benoeming en hoopt dat in de toekomst blijken mag, dat op aangename wijze met hem is samen te werken. De toon was in deze vergaderingen steeds prettig en aangenaam en spr. hoopt, dat dit zo mag blijven; spr. drukt de wens uit dat de heer Stoelwinder met B. en W. en dë andere raadsleden nog veel mag doen in het belang der gemeente. De heer Stoelwinder neemt, na voorgesteld te zij'n aan ieder der raadsleden persoonlijk, zijn zetel in. Punt II. Notulen van de vergadering van 27 September 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt III. Benoeming van een lid in de Commissie voor de gemeente-reiniging. (X 07.515). De heer L. Stoelwinder wordt met 14 st. benoemd; 1 st. was blanco. Pant IV. Benoeming van een lid in de Commissie voor de uitvoering va\n de reclame-verordening. (X 07.515). De heer L. Stoelwinder wordt met 14 st. benoemd; 1 st. was blanco. Punt V. Benoeming, met ingang van een door Burge meester en Wethouders te bepalen datum, van een onder wijzer aan de openbare lagere school no. 2, ter voorziening in de vacature-R, Kingma. (Dossierno. 208). Door Burgemeester en Wethouders worden voorgedra gen: onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten aan Taede Walma te Rauwerd onderhands te verpachten voor de tijd van drie jaren, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden: 1. ingaande 12 Mei 1938 tegen een pachts'om van ƒ200.per jaar de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rauwerd, met gebruik van de woning, staande in de nabijheid van genoemde brug op het perceel kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176 en van de stal, in de nabijheid van die woning staande, het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten Zuiden van genoemde woning, zomede dat van de trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout, voor zover en voor zolang de gemeente rechthebbende van die weg is; 2. ingaande 1 November 1937, tegen een jaarlijkse pachtsom van ƒ45.een perceel land, gelegen bij „De Dille”, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 905, groot ongeveer 51 Are. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders no pens het aanbrengen van een nieuw uurwerk in de Water poort en het aanbrengen van verbeteringen aan het caril lon en het uurwerk in de St. Martinitoren. (Bijlage 71 dossierno. X 07.351(11)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Maseland heeft niets op dit voorstel zelf aan' te merken, doch het bracht hem op een gedachte. De Voorzitter heeft in zijn installatierede gezegd, dat hij alles zou doen de aantrekkelijkheid der stad te verhogen; later bleek dit geen ijdel woord van hem. Nu zullen de gemeentefinanciën het wel niet toelaten, doch willen B, en W. te zijner tijd overwegen hier en daar op drukke punten van gemeentewege uurwerken te doen plaatsen, dat zal voor bewoners en van buiten komenden een gemak zijn. De Voorzitter: Wij zullen dit in gedachte houden. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XI.. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldlening, groot f300.000.(Bij lage 72; dossierno. X 07.352.71(43)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XII. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de afd. Sneek en Omstreken Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bnderhandse verhuring voor de tijd van 3 jaren van de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” met gebruik van woning enz. en van een per ceel weiland aan T. Walma. (Bijlage 70; dossierno. X 07. 351.32 T(4))_ B. en W. adviseren: Bij Uw besluit van 29 October 1934, no. 8, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten 7 November d.a.v. onder no. 5, werd aan T. Walma te Rauwerd voor de tijd van drie jaren, ingaande 12 Mei 1935, verpacht de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart „Sneek—Leeuwar den” bij 7,De Dille” aldaar, met inbegrip van het gebruik van de woning, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176 en van de in de nabijheid van deze woning staande stal, het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten zuiden van bedoelde woning, zomede dat van de trekweg van Taniamolen tot het Weidumerhout voorzover de gemeente rechthebbende van die weg is, in totaal voor de som van ƒ200.per jaar. Bij gemeld raadsbesluit werd bovendien, ingaande 1 November 1934, eveneens voor de tijd van drie jaren, aan genoemden persoon verhuurd het perceel weiland gelegen bij „De Dille”, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 905, groot ongeveer 51 Are, voor de som van ƒ45.per jaar. De pacht van de opbrengst van de tol zal derhalve op 5 Mei 1938 aflopen, terwijl de huurtermijn van het weiland op 1 No', mber a.s. is verstreken. Walma heeft ons desgevraagd medegedeeld, dat hij bereid is opnieuw voor de tijd van drie jaren in te huren tegen dezelfde prijs en onder gelijke voorwaarden als zijn opgenomen in het thans geldende pachtcontract. Als gelet wordt op de geringe omvang van de scheep- vaartbeweging op de SnekerLeeuwarder trekvaart, waaruit de pachter voor een belangrijk deel zijn inkomsten moet putten, komt ons een totale pachtsom van ƒ245. aannemelijk voor. Het lijkt ons twijfelachtig of bij een publieke verhuring deze pachtsom zou worden over schreden. In de gegeven omstandigheden geven wij de voorkeur aan onderhandse verpachting. Hierboven bleek reeds, dat ook overigens dezelfde voorwaarden zullen gelden als in de lopende overeenkomst zijn opgenomen. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 19 October 1937, no. X 07.351.32 T(4);

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1