Uitsave KIEZEBRINK Co. No. 13 Eerste Blad Zaterdag 13 November 1937 S3e Jaargang annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Dit No. bestaat nit 3 bladen. FEUILLETON DE GOUDEN BRUG Hoofdpijn, Kiespijn, NIEUWSTIJDINGEN. VERTROKKEN: 9 NIEUWE SNEEKER COURANT INGEKOMEN: Wordt vervolgd. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE OCTOBER 1937. Roman van HANNO FLESSEN (Nadruk verboden.) Zuidend 3 a naar Huizum, Tijnjedijk 33; Geertje van der Zee, echtgen. van Jan van der Veen, z. b., van Oppenhuizerweg 61 naar Oosthem 69; Rutird IJsselstein, horlogemaker, van Klooster- dwarsstraat 33 naar Zwolle, Assendorperstraat 80 A*Cornelis H. A. van Haatten, tuinman, van Willem Lodewijkstraat 20 naar Schaars- bergen, Koningsweg 15 A; Geesbertha Deden, wed. van Andries Jacob de Boer, z. b., van Oude Koemarkt 23 naar Leeuwarden, Voorstreek 72; Jacobus Franciscus van der Poel, machinist, van Fred, Hendrikstraat 69 naar Oppenhuizen 134 d; Janneke van der Sloot, dienstbode, van Kloos- terdwarsstraat 25 naar Haarlem, Pijnboomstraat 143; Antje Pot, z. b., van le Oosterkade 21 naar Haarlem, Hazepaterslaan 24; Tjipke Vermooten, opzichter Rijkswaterstaat, van Grootzand 70 ,n. Den Haag, Anton de Haenstraat 30; Jan Faber, winkelbediende, van Kleine Palen 27 n. Zwolle, Thomas a Kempisstraat 105 a; *Sjerp Hottinga, fabrieksarbeider, van Looxmadwarsstraat 12 n. Midsland (Terschelling) B 182; Klaaske Pier- sma, echtgen. van Albert Dekker, z. b., van Joh. Mauritsstraat 6 naar Ijlst, Nijezijl; *Tjitske Rijpkema, wachtmeester, Kon. Marechaussee, van Leeuwarderweg 45 naar Emmen, Boschlaan 19; Liesbeth Cornelia Kamp, z. b., van J. W. Frisostraat 30 naar Wemeldinge, Oranjeboom- straat B 70; Jeltje Bijlsma, z. b., van Wester- singel 59 n. Apeldoorn, Molendwarsstraat 223; Inne Winia, z. b., van aan boord naar Leeuwar den, aan boord, waladres: Achter Tulpenburg 1; Hendrika Johanna Lentink, hulp in de huishou ding, van Rozenstraat 10 naar Driebergen, Arn hemse Bovenweg 54; Hendrikus Graafsma, bak ker, van Frederik Hendrikstraat 58 naar Wolve- ga, Grindweg 35; Anna Miedema, wed. van Ger rit Abma, huishoudster, van Pr. Julianapark 5 naar Nijemirdum, p. a. G. Stegenga; Sjouke die Roos, boerenknecht, van Fred. Hendrikstaat 52 naar D’ockum, Woudweg E 116; Wijtske Hof stee, wed. van Hijlke Hijlkema, z. b., van Op penhuizerweg 37 n. Nijland 195; Paula Lorenz, dienstbode-, v. Marktstraat 23 naar Amsterdam, De Lairessestraat 9; B-aukje Koomstra, echtgen. van Kornelis Boersma, z. b., van Ubbo Emmius- straat 60 naar Groningen, woonwagen; Dieuwke de Boer, huishoudster, van Ubbo Emmiusstraat 8 naar Hallum 598; Antje Dekker, dienstbode, van Kleine Kerkstraat 2 naar Broek op Langen- dijk, Dijk 619; Sophia Justina Maria v. Schaick, religieuse, van Leeuwarderweg 32 naar Pijn- acker, R.-K. Meisjesschool; Geeske Krihs, wed. van Geert Pietersma, z. b., van 2e Selfhelpstraat 15 naar Harlingen, Voorstraat 14 bis; Harmen Nicolaas Ebo Boerema, adj.-Insp. van Politie, v. Nauwe Noorderhorne 30 a naar Wageningen, Nude 20 a; Jan Anema, groentehandelaar, van Kloosterdwarsstraat 50 na«. Groningen, Wal deck Pyrmontstraat 11Gerrit Dijkstra, assis- tent-accountant, van Hendrik Casimirstraat 12 naar Amsterdam, Kuinderstraat 2611. *Bartele Rienstra, boerenarbeider, van Ter- zool naai' Bourbonstraat 12; Johannes van Eg- mond, technisch ambtenaar b. d. Rijkstelefoon, van Dordrecht naar Harmen Sijtstrastraat 5; *Jacobus Klein, inspecteur der registratie en do meinen, van Culemborg naar Leeuwarderweg 54; *Lieuwei Spoelstra, inspecteur Verz.mij., van Huizum naar Parallelweg 50; Gepk-e Sap, echt gen. van Josef Althuisius, z. b., van Joure naar 2e Oosterkade 12; Boukje Mulder, wed. van Klaas Huitema, huishoudster, van Drachten naar Ernst Casimirstraat 8; *Impje Waterman, wed. van Mintje Faber, z. b., van Amsterdam naar Jan van Nassaustraat 27; Jan Hollander, smid, van Huizum naar Singel 3; Dettje Johanna Gro ninger, coupeuse, van Assen naar Ged. Poorte- zijlen la; Elise Anna Maria Lutter, echtgen. van Dirk Kanon, z. b., van Solingen (D.) naar Hoogend 30; *Jacob Heslinga, venter in bak kerswaren, van Bolsward naar Scharnestraat 3; Rimmer Rollema, z. b., van Mijdrecht naar Op penhuizerweg 120; Theunis Dirk Bosscher, win. kelbediende, van Winschoten naar Kleine Palen 27; Albert de Jong, leraar R.H.B.S., van Den Haag naar Regenboogstraat 3; Hijke Susanna Laagland, hulp i. d. huish., van Meppel naar Kruizebroederstraat 77; Idske Attema, huis houdster, van Ferwerd naar Franekerkade 4; Tjipke Vallinga, taxi-chauffeur, van Bolsward naar Westersingel 20; *Leendiert Leendertse, opzichter Rijkswaterstaat, van Bolsward naar Parallelweg 37; Jeltje Stoffelsma, z. b., van IJsbrechtum naar Monnikstraat 8; Pieter Baar- cta, boerenknecht, van Vogelensang naar 2e Oppenhuizerdwarsstraat 3; Jantje Giezen, hulp i. d. huish., van Leeuwarden naar Stationsstraat 44; Wierd Johannes Wierdsma, slagersknecht, van Lemmer naar Westersingel 68; Geeske Zijl- stra, dienstbode, van Heeg naar Marktstraat 24; Sjoerd Vonk, waterbouwkundig opzichter, van Hantumhuizen naar Grootzand 70; Gerrit Johan Wijbrandi, bakker, van Heerenveen naar Willem Lodewijkstraat 29; Gerrit Spijker, marechaus see, van Apeldoorn naar Leeuwarderweg 43; Dirk IJkema, slagersknecht, van Oosterend naar Nauwe Noorderhorne 15; Sjoukje de Vries, z. b., van Achlum naar Koopmansgracht 38; Geer- truida Houben, echtgen. van Sipke Draisma, zf b., van Bolsward naar Waling Dijkstrastraat 4; •Willem Marie Pruys, chirurg, van Djokjakarta naar Jousterkade 6; Theresia Pölzl, dienstbode, van Oostenrijk naar Marktstraat 28; Frederika Adriana Theresia Steehouwer, hulp i. d. huish., van Delft naar Emmastraat 18; *Gerrit Falkena, z. b., van Scharnegoutum naar Suupmarkt 7; Hendrika Hoekstra, dienstbode, van Wirdum n. Grootzand 16; *Susanna Helena Carstens, z. b., van Kolhorn naar Korte Veemarktstraat 6; *Jo- chum Velstra, vader in het armhuis, van Roor- dahuizum naar Kruizebroederstraat 36; Beuwkje Gauke Middelkoop, dienstbode, van Culemborg naar Leeuwarderweg 54; Jeltje Feenstra, dienst bode, van Nijland naar Grootzand 51; •Cor nells Boot, visser, van Wieringen naar 3e Zo merrakbuurt 45; Rinse Spoelstra, boerenknecht, van Duitsland naar Franekervaart 12; Ymkje Rienstra, dienstbode, van Gauw naar Bourbon straat 30; Johannes G. J. M. Limburg, propa gandist ener radio-omroepvereniging, van Leeuwarden naar Bolswarderweg 13; Rosalie Hocevar, echtgen. van Harmen Ferwerda, z. b., van Leeuwarden naar Peperstraat 3; IJtje Raap, dienstbode, van Leeuwarden n. Grootzand 57; •Simon Baars, wachtmeester Kon. marechaus see, van Nieuwe Pekela naar Leeuwarderweg 45; *Douwe Swart, opzichter bij de Rijkswater staat, van Leeuwarden naar le Oosterkade 4 Alida Geertruida Bosma, dienstbode, van Breda naar Kloosterhof 27; Grietje Beikma, dienstbode, van Makkum naar Willemstraat 18; Romkje Cnossen, z. b., van Oudemirdum naar Lemmer- nen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Tjipkje Buiteveld, leerling-verpleegster, van Molen de Hen 5 naar Den Dolder, Willem Arentzhoeve; Theodorus Johannes Tromp, z. b., van Kleinzand 91 naar Kerkrade, pensionaat Rolduc; Sijbren Hettinga, z. b., van Oosterdijk 70 naar Leiden, Utrechtse veer 22; Geeske Vrij, dienstbode, van Singel 38 naar Dokkum, Streek G 169; Sipke de Jong, kaasmaker, van Singel 90 naar Duitsland; Johannes Jorritsma, Z. b., van Parkbuurt 48 naar Leeuwarden, Korte Houtstraat 5; *Pieter Minks Hoogma, zadel maker, van Willemstraat 26 naar Leeuwarden, Ruiterskwartier 105; *Klaasje Horjus, wed. van Hijlke Zuidema, z. b., van Oude Koemarkt 71 naar Leeuwarden, Eewal 64; Grietje Wichertje Huiskes, leerling-verpleegster, van Fred. Hen drikstraat 52 naar Ermelo, gesticht Berkenhorst; Hendrik Postma, kappersbediende, van Was- senberghstraat 32 naar Leeuwarden, Eewal 64; Anna Aaltje Vogelvanger, hulp in de huish., van IJlsterkade 50 b naar Bolsward, Appelmarkt 5; Hendrikje Grunstra, kapster, van Bloemstraat 18 naar Zwolle, Populierenstraat 38; Antje Toonstra, off. L. d. Heils, van Kleinzand 20 a naar Delfzijl, Oude Schans 23; Botje Yntema, dienstbode, van Bloemstraat 14 naar Hommerts 133; Antje Hielkje Ida Koelstra, onderwijzeres, van Anjelierstraat 4 naar Oudega (W.) 135; IJtje Nijdam, huishoudster, van Rozenstraat 10 naar St. Nicolaasga 438; Minne Hiemstra, schil der, van Kruizebroederstraat 32 naar Zuid-Afri- ka; Henri Willem Brandon, z. b., van Water- poortsgracht 24 naar Amsterdam, Vossiusstraat 52; Jitske Hofstra, huishoudster, van Franeker kade 4 naar Leeuwarden, Kalverstraat 10; Hen drik Harmen Huisman, fabrieksarbeider, van le Steenklipstraat 100 naar Amsterdam, Haarlem merhouttuinen 32 a(I); Pieter Wijtzes, juridisch ambtenaar P .E. B., van Bloemstraat 21 naar Leeuwarden, Goudenregenstraat 38; Piet Alten burg, slager, van Leliestraat 9 naar Groningen, Heerestraat 94; *Watte> Boersma, houder van een hoenderpark, van Vesperstraat 27 naar Ijlst, Stadslaan 27; Wijnandus Johannes Boitelle, éta leur, van Napjusstraat 48 naar Leeuwarden, Heerestraat 22; *Jelle Westerdijk, chauffeur, van het ontbijt. De warme thee doet Johanna goed. Nadat- ze haastig achtereen eenige kopjes heeft gedronken, begint zij de .ka mer op en neer te loopen. In gedachten verzonken blijft zij staan voor een tafeltje, waarop de telefoon en de daarbij behoorende gids een plaatsje hebben gevonden. Onbewust, slechts door een onverklaarbaar instinct gedreven, bla dert zij in het boek. Haar, blik glijdt zonder bijzondere belangstelling over de groote, vet gedrukte letters in den bovenhoek der verschillende pagina’s: R. S. T. U. V.... Het omslaan der bladzijden geschiedt plotseling minder nonchalant. De wijze, waarop zij de verschillende kolommen af zoekt, getuigt nu van een bewust hande len I VolkerVolrathVo-ma Werke A.G. Vonberg Johanna’s blik blijft geboeid op dezen geenszins alledaagschen naam gericht. Met kloppend hart leest ze: „Vonberg S. Nymphenburg. Nibelungen- strasse 4 De villa in Nymphenburg... Zou hij misschien tochMaar wa.s dat dan mo gelijk Koortsachtig werken Johanna’s gedach ten. Wenschen, hoopvolle verwachtingen en vrees strijden om den voorrang. Haar polsen hameren en met de hand op het hart gedrukt, laat zij zich in een stoel glij den. Het duurt eenige minuten voor zij in staat is de nummerschijf te draaien en de vijf nummers te kiezen, welke het tele- foo-nnummer van S. Vonberg vormen. weg 37; Antonie Kornelis van Drimmeten, win kelbediende, van Velp naar Waterpoortsgracht 21Antonie van der Neut, houtbewerker, van Waddinxveen naar Oude Koemarkt 21; Aebel- tje Eyer, dienstbode, van Bolsward naar Hooi- blokstraat 1Ruurdtje Vlas, dienstbode, van Workum naar Schoolstraat 30; Hubertina G. D. Thevissen, z. b., van Heerlen naar Emmastraat 3; *Hartog Sak, darmenhandelaar, van Amster dam naar Leeuwarderkade 30; Juliana Zei-lstra, z. b., van Den Bosch naar Albertina Agnesstraat 15; Wieger Spoelstra, schippersknecht, van Drachten naar motorschip „Eersteling”; •Jaco bus Binksma, kellner, van Laren (N.-H.) naar 3e Zomerrakbuurt 7; Geertruida Maria Hensen, bewaarschoolonderwijzeres, van Noordwijk naar Leeuwarderweg 32; Ruurd Abma, z. b., van Gorssel naar Looxmagracht 18; *Gerben de Groot, z. b., van Argentinië naar Bourbonstraat 1Gerlofke van Dijk, wed. J. Cnossen, huis houdster, van Hommerts naar 2e Oosterkade 34; Derk Sibolt Starke, bloemist, van Haren (Gr.) n. Grootzand 8; Ilse Kleffmann, z. b., v. Stiens naar Oppenhuizerweg 82; Fokke van den Berg, smid-bankwerker, van Heerenveen naar Munt straat 4; *Sijtske Dijkstra, echtgen. van Uiltje Reitsma, z. b., van Ijlst naar Frederik Hendrik straat 40; *Enne de Boer, z. b., van Rijs naar Oppenhuizerweg 102; Anna Konen, dienstbode, van Heerenveen naar Stationsstraat 34; Tjitsche Eringa, z. b., van Curasao naar Oosterdijk 19; Aaltje Verf, echtgen. van Petrus A. D’heer, z. b., van Huizum naar J. W. Frisostraat 48 (I)Jan Jacob Schipper, opzichter van de plantsoenen, van Leeuwarden naar Westersingel 36; Gerrit Schuil, pianist, van Harlingen naar Kruizebroe derstraat 18 a; Hermanus Jillings, winkelbedien de, van Groningen naar Kleinzand 100; Maaike de Haan, z. b., van Noordbergum naar Lelie straat 7. 1 een gemengd gevoel van vrees en hoop, dat deze hem de laatste zekerheid moet brengen 18. „Ja, dat ziet een blinde”, denkt de man, maar hardop zegt hij: „Als ik u daarmee van dienst kan zijn, dat zal wel gaan. De trein is toch niet druk bezet...” Ijverig grabbelt de conducteur in zijn tasch tot hij eindelijk gevonden schijnt te hebben, wat hij zoekt. Het is een strook wit papier met het opschrift: Gereserveerd, dat hij tegen de ruit van de schuifdeur plakt. „Ziezoo, nu zal niemand u lastig vallenBeter schap dan maar, mevrouwen goede reis”, zegt hij trouwhartig. Johanna drukt hem een geldstuk in de hand, dat hij verheugd dankend in ont vangst neemt. Geld is een mooi ding, denkt hij, terwijl hij 'zijn tocht door den wagen vervolgt, maar dat het alleen niet gelukkig maakt, blijkt alweer. Die dame is bepaald schat rijk, maar ze schijnt al even ongelukkig te zijn. Ook aan dezen langen winternacht, dien Sylvester Vonberg slapeloos heeft door gebracht, komt een eind. Urenlang heeft hij oVer alles nagedacht, in zijn diepe smart zich af en toe vastklemmend aan de zwakke hoop, dat alles misschien toch nog goed zal worden, om daarna echter RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE LEEUWARDEN. Gister was het 40 jaar geleden, dat be gonnen werd met het geven van onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeu warden. En zooals uit het gedenkboekje dat ter gelegenheid van dit feit is uitgege ven blijkt, hebben gedurende dit aantal jaren 1182 leerlingen de school bezocht .en zijn er in 1899 voor het eerst en in 1937 voor het laatst 945 diploma’s uitgereikt. Hieruit mag gerust worden geconcludeerd dat deze onderwijsinrichting een stempel heeft gedrukt op den Frieschen landbouw. Zijn gezinnen. EEN VERBETERING. Naar wij vernemen is aan de Noord- Nederlandsche Machinefabriek te Win schoten opgedragen het leveren van een geheel nieuw opzet- en bewegingiswerk in de spoorbrug over de Franekervaart alhier. Dit opzet- en bewegingswerk is vol gens het N e der lands ch Octrooi no. 37227, een vinding van de heer P. D. Tulp, brug- opzichter bij de Nederlandsche spoorwe gen te Groningen en is in de laatste twee jaren in diverse bruggen ingebouwd. Op de Kon. Nederlandsche jaarbeurs, gehouden van 918 Maart j.l. afd. uit vindingen, trok deze uitvinding een zeer groote belangstelling daar zij aldaar was dienstbaar gemaakt aan de vraag van dezf tijd n.l. breede en sterke bruggen voor het autoverkeer, snelle bediening en groote kostenbesparing. weer dieper dan voorheen weg te zinken hij in in een troosteloozen toestand van volslagen apathie. De geluiden van den ontwakende» dag verdringen de stilte van zijn kamer. Het is het dagelijksche geroezemoes van het hotelbedrijf, waar het gewone werk be gint. Hij hoort deuren dichtslaan, schel len, voetstappen op de gang, gedempt roe pen Hij onderscheidt alle kenteekenen van de nooit eindigende zorg voor de on derscheidene gasten van dit luxueuze win- tersporthotel, tot wie hij op dit oogenblik ook nog behoortEn precies zoo> zal het morgen hier toegaan en overmorgen en eiken volgenden dag Ook al zal de mu sicus Vonberg reeds lang aan zijn leed te gronde zijn gegaan en met hoon en schande overladen zijn. Want heeft het altijd draaiende rad des tijds ooit zelfs maar het onderdeel van een seconde stil gestaan? Heeft het leven, het groote, algemeene wereldgebeuren zelfs maar een kort oogenblik gepauzeerd, als een van de massa, door dit rad getroffen, niet verder mee kon en hulpeloos achter bleef? Wat beteekent een persoonlijk, een onbeduidend menschenlot in de wereld, die groote, met de nauwkeurigheid van een machine werkende wereld, die onbewogen voortwentelt en haar weg vervolgt over het lot van den enkeling, diens geluk en ver woeste hoop Het anders te willen zien is een dwaze vermetelheid en even dwaas is het tegen eeuwenoude natuurwetten te wil len optornen. Niets anders blijft den mensch over dan lijdzaamheid; aanpassing en onderwerping aan het bestaande. Terwijl Sylvester Vonberg den last van den nieuwen dag op zich neemt, bedenkt Jarenlang is zij de eenige landbouwwinter- school in de provincie Friesland geweest en vrijwel alle vooraanstaande boeren zon den hun zoons er heen. Uit deze zoons zijn later gegroeid de kopstukken op land- bouwvereenigingsgebied. Overigens heeft de tot standkoming der school heel wat voeten in de aarde gehad. Te beginnen met 1867 kan men in het or gaan van de Friesche Maatschappij van Landbouw mededeelingen en polemieken over het landbouwonderwijs terugvinden. Als gevolg van het onvermoeide streven van de Friesche Maatschappij van Land bouw en van den krachtigen steun ver leend door den toenmaligen inspecteur van het middelbaar onderwijs belast met het toezicht op de landbouwscholen, den heer F. B. Löhnis, die de winterscholen in ons land heeft ingevoerd en uitstekend heeft gefundeerd, werd in 1897 de Rijksland bouwwinterschool te Leeuwarden opgericht en gehuisvest in de 4 localen, waarmede het stedelijk gymnasium was uitgebreid, doch die later niet meer voor die inrich ting van onderwijs behoefden te worden gebruikt. Beginnend met 14 leerlingen en 3 toe hoorders zag de school spoedig het aantal leerlingen toenemen en als gevolg van de groote aangifte voor de eerste klasse, die bleef aanhouden, is in het najaar van 1910 overgegaan tot het splitsen van de eerste klasse en een jaar later ook tot het split sen van de tweede. Ieder jaar steeg het aantal leerlingen en reeds dadelijk moest worden omgezien naar meer ruimte, wel ke gevonden werd in een oude gymnas- tiekschool. Het heeft onder deze omstan digheden veel moeite gekost om de zaken op gang te houden en het was dan ook een heele verbetering, toen in October van 1917 het nieuwe gebouw aan de Vredeman de Vriesstraat in gebruik kon worden ge nomen. Sinds de viering van het 25-jarig be staan op 10 November 1922 is de belang stelling voor deze onderwijsinrichting in landbouwkringen steeds gebleven. Niette genstaande oeconomisch slechte jaren zijn voorbijgegaan en er vele lagere landbouw scholen werden opgericht is het aantal leerlingen steeds bevredigend gebleven. Het aantal leeraren is van 5 in 1897 ge stegen tot 12. Onder deze leeraren is de groote figuur ir. C. R. Brinkman geweest, die 15 September j.l. is komen te overlij den. Hij was van de oprichting af directeur der school geweest. In verband met dit kortelings overlijden van den zeer bekwamen directeur was be sloten het 40-jarig bestaan der school zon der eenige festiviteit te laten passeeren. PRINS BERNHARD COMMISSARIS DER PADVINDERSBEWEGING. Naar wij vernemen, heeft Prins Bern- hard goedgevonden met ingang van 22 No vember a.s. als Koninklijk commissaris aan de padvindersbeweging te worden verbon den. Het bestuur heeft den hoofdkwartier- commissaris voor verkenners, den heer A. Oosterlee benoemd tot hoof doommis sar is, die tijdelijk de functie van den hoofdver kenner zal waarnemen ter vervanging van Staatsraad J. J. Rambonnet, die den tijd gekomen acht om af te treden. EER ING VAN DE NAGEDACHTENIS VAN Ir. VAN DIJK. In verband met de begrafenis van den heer E. C. W. van Dijk, 'directeur der Ne derlandsche Spoorwegen, op heden Vrij dag, wordt medegedeeld, dat hedenmid dag te twaalf uur alle treinen op het ge- heele net gedurende één minuut, dus van 1212.01 uur stopten, terwijl alle bu reaux, behalve die der stations, van 11 tot 13 uur 30 gesloten waren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 811 Novem ber: Muts en Zakdoek Heerenrijwiel Polshorloge Hondenpenning no. 174- I937 Zak met graan Krat met kool Ledige biscuitkist Roode muts. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 811 November: Gouden ring, J. Olij, Koop mansgracht 20; Dames vulpen, M. de Rap per, Kerkgracht 3Beurs met inh., A. Ke telaar, Scharnestraat 18; Alpenmuts, H. Osinga, Oppenhuizerweg 186; Vork, Dir. gem- reiniging, Lemmerweg; Rijw. belas- tingmerk, J. Boersma, Bothniakade 32; Witte muts, R. Buding, 2e Zomerrakbuurt 28; Zilveren vulpotlood, U. de Wit, Oos terdijk 45. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater draait nu als hoofdnummer „Sherlock Holmes”, met Hans Albers en Heinz Rühmann. De pers is buitengewoon goéd te spre ken over deze film. De Nieuwe Eeuw schrijft er van: Karl Hartl, die de film Sherlock Holmes op zijn naam heeft staan, is de maker van verschil lende speelfilms, die zich niet opvallend van het gebruikelijke genre onderscheiden. Thans echter laat hij van zich spreken door een zeer vlotte en vaak geestige film, geti teld Sherlock Holmes, die gemakkelijk de gemiddelde bioscoopfilm achter zich laat, niet alleen om haar aantrekkelijk onder werp, doch ook den prettigen verteltrant, waarin hij Hans Albers en Heinz Rüh mann ten tooneele voert. Het Vaderland: ....Karl Hartl, die zoo niet tot de meest artistieke, dan toch tot de meest geroutineerde en bekwaamste re gisseurs van Duitschland gerekend moet worden (hij is de man van „Die Leuchter des Kaisers”, „So endete eine Liebe” en films met Albers als „Gold” en „F.P. I antwortet nicht”), heeft ook „Sherlock Holmes” knap en met gevoel voor den juisten toon geregisseerd. Heeft hij in de eerste helft van het verhaal vooral den na druk gelegd op de vroolijke zijde er van, in de tweede helft heeft hij met goed suc ces gepoogd spanning te wekken door schildering van den strijd met de boeven bende, waarbij de kordate speurders al leen dank zij het bekende welwillende fihn- toeval tegen de groote overmacht niet het onderspit delven. Met guitigen zwier heeft hij tenslotte de scènes van de rechtszitting behandeld, waarin Albers, die dit gedeelte van zijn rol met extra veel genoegen speelt, als een soort goochelaar het eene probleem na het andere tot een treffende en bevre digende oplossing brengt zocht heeft?!?” „Zoo is het, barones”, is Szartossy’s reeds bekende, niet anders verwachte en steeds op denzelfden hoffelijken toon ge geven antwoord. En dan weer de barones: „Het zal toch niet gevaarlijk zijtnik bedoel met haar stem en zoo, nietwaar meneer, Szartossy?” „In geen geval, barones.” „Nu. ja en wat dan eigenlijk nog... bedenkt deze zich plotseling. „Als het met haar stem werkelijk mis zou, loopeni, dan kan zij tenminste geen concertzangeres worden, mijn Hannerl „Nee, nee zegt Szartossy aarzelend en de ou.de dame vervolgt levendig: „Ik zou. tenminste heel wat liever zien, dat ze ging trouwen in plaats van te zin gen!” „Het een sluit het andere toch piet uit,” meent “Szartossy. „Alles goed en wel, maar den wordt het voor allebei half werk”, concludeert de ba rones en voor Szartossy daarop nog iets kan antwoorden, zegt zij gedecideerd: „In ieder geval zal ik de teugels voortaan wat strakker moeten aantrekken.” Tot een dergelijk stoutmoedig voorne men weet de goede, oude tante zich echter slechts dan op te werken, als eenige hon derden kilometers haar van het eigenzin nige nichtje scheiden en Szartossy is dan ook zoo- vrij om deze aankondiging in stilte met een korreltje zout te nemen. Op kamer 130 van het Grand Hotel Grünwald in München zit Johanna voor den toiletspiegel en koelt haar koortsachtig gloeiende slapen met eau de cologne. Er wordt geklopt. De kellner serveert Toen Stefan Szartossy den vorigen avond de oude barones op de hoogte stel de van de onverwachte reis van haar nichtje naar München, was de oude dame een oogenblik sprakeloos geweest van ver bazing.Doch toen zij eenmaal van haar verrassing bekomen was, vond rij, met het egoïsme van den ouderdom, in het bietreu- renswaardige incident een welkome aanlei ding om zichzelf eens diep te beklagen. Daarbij was het niet geheel duidelijk, wat haar ’t meest opwond: Hannerl’s eigen machtig optreden en haar grenzelooze on verschilligheid voor tante’s rijpere ervaring of de omstandigheid, dat aan de, bereids tot een prettige gewoonte geworden aan wezigheid van het nichtje, nu plotseling een leind was gekomen. Hoewel inmiddels een nacht, waarin de barones uitstekend heeft geslapen, verstre ken is en zij hetwelvoorziene ontbijt als gewoonlijk alle eer heeft aangedaan, is haar stemming toch nog altijd ver beneden peil. Met bewonderenswaardige lankmoedig heid onderwerpt Szartossy zich aan haar onophoudelijken woordenstroom en met een schier eindeloos geduld herhaalt hij1 op haar verzoek voor de zooveelste maal tot in de details hoe alles zich hpeft toe gedragen. En wederom slaakt de oude dame een van haar diepste zuchten om daarna ten overvloede nog eens te vragen: „Dus als ik het goed begrepen heb, me neer Szartossy, zal Hannerl mij direct te- lefoneeren als de professor haar onder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1