N ERIN GA Sneek. F. OZINGA I 1. BRENN1NKMEIJER ZONEN, SNEEK St. Nieolaas KENT GIJ DE VOOROUDERS ONZER KONINGIN EN PRINSES Luxe Auto-Verhuur met en zonder chaufïeur PUROL2 Eerste Blad üitqave KIEZEBRINK A Co Zaterdag 27 November 1937. Ollideel Orgaan der Gemeente Sneek. No. 17 54e Jaargnng RECLAME KOLOM. VERRASSING ZEER NIEUWSTIJDINGEN. Het beste staat. Een Japon naar maat. We beginnen reeds met een aardige wollen stof voor f 17.50. e SINT NICOLAAS KOMT Chocoladeletters, luxe doozen Cbocoladefiguren, Borstplaat enz. Firma JOHs. TRAMP Sneek Een TIP Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! FRAAIE B IJ PASSENDE Mooie, Gezonde Huid Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN Bureau: INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. den volgeplakten stamboom vóór 30 Juni ^TACHT VAN SMAAK-PRUS70 ct- (Nadruk verboden). stoffen aan 't stuk. E Vraag: waar koop ik die cadeautjes? Antwoord: in de eigen stad! Vraagwaar zijn m’n koop-adressen Antwoord: zie vandaag ons Blad! In de advertenties vindt U, Wat U voor het Sint-feest zoekt Laat ons Biad Uw leiddraad wezen/ Dan wordt vist succes geboekt I PH1LIA. •vANVALKENIilJPGjS-.'l DRAISi s Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 de stilting gekocht en U is verzekerd een NUTTIG en WAARDEVOL geschenk te ontvangen. Ziet etalages Grootzand Leeuwenburg Telefoon 2130 (voor beide zaken) KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 Gaarne toonen we fcU de BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat vóór 8 December a.s. moe, zijn betaald op Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT trekt zich van crisis en aller lei verwikkelingen niets aan en komt ook dit jaar weer prompt terug. Wij zijn er voor klaar met onze interessante collectie zet op Uw verlanglijstje een CADEAU bij lijkheden hebben gebracht, meenen onder- geteekenden, nu de zaak in een nieuw1 sta dium is gekomen, waardoor de zaak nog ingewikkelder is geworden, alsnog een po ging te moeten wagen om de kwestie tót haar normale proporties terug te brengen en zoo mogelijk tot een oplossing te komen. Zij meenen, dat dit het beste kan ge schieden door partijgenooten, die zich in de kwestie géén partij fiebben gesteld en die dus nóch uitsluitend aan den kant van het partijbestuur, nóch uitsluitend aan den kant van de oppositie staan. Wij roepen u daarom op, om met ons een laatste poging te willen wagen en verzoeken u daarom aanwezig te willen zijn in Ons Gebouw op Zaterdag' 27 No vember a.s. halfacht, om daar over even- tueele stappen te beraadslagen. Mccht u verhinderd zijn, stuur ons dan een schriftelijke sympathiebetuiging met ons streven. U hoort dan. later van onze besluiten.” En vol verwachting klopt het hartvan jong en vanoud. Niet alleen de kleine kleuters En het gróóter kieine kind Leven voort in goed vertrouwen Op het weldoen van den Sint Oók de rijperende heeren En de vrouwen zelfs inmuis Vinden straks op „pa’kjes-avond” Graag een „Sintje” in hun huis .1 Sinterklaasfeest: voor de kleuters, Sinterklaas: voor man vrouw, Sinterklaas: voor wie er zoet zijn, Lief, oprecht, bemind en trouw! Stelt U voor, dat Sinterklaas straks Onze woning binnenkwam En (met Biet) alléén notitie Van het jonge goedje jjam... Dat Hij niets voor Pa en Moe bracht, Groöten Broer en Zus vergat Zouden z,e dan tóch nog zeggen: ’k Heb zóóóóó n fijne .Sint genad.1 Sinterklaas is voor c£e kleintjes, Oók voor Broer, Zus, Pa en Moe Sint komt ('t is geen nieuwe uitspraak) Graag naar alle menschen toe I Hij geeft iets aan kind en ouders, Hij geeft ieder: btij gezicht; Zeits al kan het niet zoo véél zijn, Dan brengt ook het „kleine” ticlitl 5 December voelt een ieder Zich opnieuw zoom beetje „kind” En ge.ukldg voor ons allen Weet dat óók de grijze Sint....! Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M). Oud-Minister Mr. P.J. OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg, van de Vrijzinnig Democratische Bond een rede over de politieke toestand. Kerknieuws. Woensdag j.l. gedacht, ds. W. A. Dek ker, Ned. Herv. predikant te Schamegou- tum en Loènga de dag -dat hij 25 jaar ge leden bevestigd werd in zijn eerste stand plaats te Honandsche Vetil, Z.O. Elim. De jubilaris wenschte dit feit onopgemerkt te laten passeeren, doch een enkele mededee- iing over zijn loopbaan zij' hier opgeno men. Ds. Dekker, geboren te Zaamslag, stu deerde theoiogie te Utrecht, Berlijn en Ge nève. In 1912 werd hij predikant te Hol- landsche Veld en stond vervolgens in Me lissant, Nieuw Beijerland, Krabbendijke, opnieuw Hollandsche Veld, waarna hij in Sept. 1929 naar Scharnegoutum kwam. Ds. Dekker 'is president van het provinciaal kerkbestuur. Ds. Dekker draagt de eere- medaille van het Hongaarsciie Roode Kruis, hem verleend voor zijn bemoeiingen inzake de uitzending van Hongaarsche kin deren naar Zeeland, ook is hij ©erelid van de Hongaarsche Geref. Predlkantenbond. Ds. Dekker is voorts voorzitter van de afd. Scharnegoutum van de Chr. Nat. Werk mansbond, welke hij oprichtte. BAKHUIZEN. Het ziekenfonds „De Voorzorg” heeft blijkens in de jaarverga dering gedane mededeelingen haar reke ning: afgesloten met een batig saldo van f732.42 (inkomsten f1157.91, uitgaven f 777.68). De maximum uitkeeringjstijd is van loop 6 weken teruggebracht. Tot be stuurslid is herkozen de heer H, P. Bosma. RAUWERD. Tot bestuurslid der afd. Rauwer d van den bond v. staatsp^nsdon- neering is herkozen de heer W. Haitsma, tot Ed der commissie Autotocht ouden van dagen is aangewezen de heer J. de Boer. De afd. beschikt over een saldo in kas van f 45.32. Op 1 Januari a.s. zal een propaganda-avond worden gehouden. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende het tijdvak 1420 Novem ber j.l. zijn in de provincie Friesland 1527 gevatien van mond- en klauwzeer gecon stateerd en wel in de gemeenten Achtkar- spelen 83, Ameland 9, Baarderadeel 42, Barradeel 17, het Bildt 17, Bolsward 6, Dantumadeel 54, Doniawerstal 31, Fer- werderadeel 57, Franeker 7, Franekera- deel 21, Gaasterland 24, HarEngen 5, Has- kerland 44, Heerenveen 85, Hem. Olde- phaert c.a. 25, Hennaarderadeel 33, Hin- deloopen 3, Idaarderadeel 34, KoUumer- land c.a. 88, Leeuwarden 3, Leeuwardera- deel 31, Lemsterland 17, Menaldumadeel 25, Oostdongeradeel 56, Ooststellingwerf te acht de commissie de Naamlooze Ven nootschap den aangewezen organisatievorm voor de te stichten onderneming. Het totaal benoodigde kapitaal bedraagt rond f 62000.Hiervoor kan een inrich ting gebouwd worden met een bassinopper- vlak van circa 1400 M2., hetgeen naar het oordeel der geraadpleegde deskundigen als aKeszins voldoende mag worden be schouwd. Indien van particuEere zijde een aan- deelenkapitaal van ten minste f 10000. wordt bijeengebracht, zijn B. en W. van Sneek bereid aan den Raad voor te stel len, tot een nader te bepalen bedrag en onder nader vast te stellen voorwaarden behulpzaam te zijn in het bijeenbrengen van het verdere benoodigde bouwkapitaal, en voorts om een nader te bepalen tege moetkoming te verstrekken in eventueele exploitatiekosten. Deze toezegging is gedaan, nadat B. en W. kermis handen genomen van de plan nen en van de daarop steunende exploita tierekening. Omtrent deze toezegging kan de Com missie vooralsnog met in bijzonderheden treden. Wel kan zij mededeeAn dat indien gemeld bedrag van f 10000.volteekend wordt, een zeer hooge mate van waar schijnlijkheid bestaat, dat de zaak voort gang kan hebben, en -dat de exploitatie zoodanig kan worden opgezet, dat uit- keering van een bescheiden dividend aan de aandeelhouders, ook reeds in de na bije toekomst, zeer zeker tot de mogehjk- heden kan worden gerekend. Het is uiteraard niet doenlijk alle bij zonderheden in deze circulaire samen te vatten. De commissie is echter gaarne be reid, ernstig belangstellenden uitvoeriger in te Echten. De commissie stelt zich voor, het maatschappelijk kapitaal te verdeelen in aandeelen van f 100.nominaal ten einde aldus velen in de gelegenheid te stei- xen, hun belangstelling voor deze zaak metterdaad te toonen. De aandeelen zullen op naam gesteld worden. De commissie acht het in het belang der .e stichten onderneming gewenscht het aandeexenkapitaal zoo hoog mogelijk op te moeren. Zij behoudt zich daarom voor even- .ueel ook die inschrijvingen te accepteeren, waarmede het voorgestexde minimumbe- - mag van f 10000.mocht worden over schreden. HET CONFLICT IN DE S.D.A.P. Een drietal leden van de S.D.A.P'., nd. ds. v. d. Horst te Akkrum/mevr. F. van Oostrum-de Boer te Leeuwarden en J. Weidema te Sint Annaparochie heeft tot de leden dier partij in Friesland een cir culaire van den volgenden inhoud gezon den: „Verontrust door de onzuiverheden, die de zaak Kiès vertroebeld hebben en het Gewest Friesland in zulke ernstige moei- j Ongelukken. Op den onbewaakten overweg aan de Esperantolaan te Arnhem is het lijk gevon den van een landbouwer, die, waarschijnlijk toen hij met zijn fiets /e spoorbaan pas seerde, door een trein is aangereden. Het lijk was ernstig verminkt. De identiteit van den man kon nog niet worden vastgesteld. De 16-jarige wielrijder E. Kuipers is Dins dag op den Woudenbiergscheweg te Zeist door een uit Austerlitz komende personen auto- aangereden. Het slachtoffer is kort daarop in het ziekenhuis overleden. VERGIFTIGDE PADDESTOELEN. In het dorpje Cazarelos bij Braganza (Portugal) zijn een boer, zijn vrouw en vier jonge kinderen oveneden tengevolge van het eten van vergiftige paddestoelen, die de boer en zijn vader in de nabijheid van de boerderij hadden geplukt. De oude man, die ook aan het maal aanzat, heeft hiervan echter geen nadeebge gevolgen ondervonden, hoewel hij méér padchestooxen schijnt te hebben gegeten dan eenig ander Ed van het gezin. Diezelfde avond is in een naburig dorp nog, een famiEe het slachtoffer geworden van vergiftige paddestoelen, waarbij het echtpaar zoowel als de kinderen zijn be zweken. De plaatselijke autoriteiten hebben krachtige maatregelen getroffen om te voorkomen, dat zonder voldoende kennis van zaken nog meer wüde paddestoelen gegeten worden. Steeds nieuwe wagens Lage prijzen HERHALINGSOEFENINGEN De minister van Defensie heeft ter ken nis gebracht, dat het in zijn voornemen ligt om, indien hem althans de noodige gel den worden toegestaan, in 1938 de Ech tingen 1927, 1928, 1932 en 1934 voor herhalingsoefeningen o’nder de wapenen te doen komen. Dit wordt, dan voor wat be treft de Echtingen 1927 en 1928 de in uitzicht gestelde, in 1937 voor het eerst weer toegepaste, derde herhalingsoefening. Van deze Echtingen nemen met aan de herhalingsoefeningen deel de dienstpEchti- gen -die behooren tot legeronderdeelen waarvan het personeel is bestemd voor bui tengewone oproeping uitwendige veiEgheid en die in 1937 verpticht waren herhanngs- oefeningen te volbrengen. De Echtingen 1927 en 1928 zullen van 5 tot en met 14 September 1938 (niet ad ministratief kader een week vroeger) on der de wapenen komen. De Echtingen 1932 en 1934 van 15 September tot en met 1 October Ï938 (niet administratief kader een week vroeger). BELEEDIGING VAN DE RECHTERLIJKE MACHT. Woensdagochtend behandelde de petitie rechter te Zutfen voor de tweede maal de strafzaak tegen den Deventer koopman H. A. J. R., die in verzet was gekomen tegen êen vonnis, waarbij hij wegens mis handeling tot drie maanden gevangenis straf was veroordeeld. De c^ficier, die bekrachtiging van het vonnis vroeg, herinnerde daarbij aan de dertien veroordeetingen, welke dé verdach te reeds achter de rug heeft. De verdachte protesteerde. Hij verweet den officier, dat deze hem een straf van 8 maanden waar toe hij onschuldig was veroordeeld in herinnering bracht. Hij drukte zich daarbij naar de opvattingen van den officier van justitie, beleedigend uit voor de rechter lijke macht. De politierechter bevestigde niet alleen het vonnis, doch diende tevens tegen den verdachte een klacht in wegens beleediging der rechterlijke macht. IN FRYSKE SPYLFILM. Faker as ienris is de léste jierren yn de organen fen de Fryske biwegmg de winsk ütspritsen nei in Fryske, spyiiLm; in film, uy't yn Fryslan spuet, mei Fryske - nun- sken, yn Fryske kianken en dy’t alhiel in Frysk eigen karakter hat. Dér waerd oer redendield; de ko-mbinaesje F. Y. F. waeru oprjuchte; it Frysk Fimitüns waerd stifte, mar mei de saek seis woe it net eiue. Do naem ien fen üs greate boere- koö- peraesjes, de C. A. F., it initiatyf om yn in propagan-da-film in scenario to bifrissel- jen, skreaun tro-ch S. D;. de Jong en -dit spylje to litten troch it Ljouwter Toa- meiselskip, oanfoEe mei in pear gasten. De film waerd opnaem troch de bikende fil mer G. Aatis en de greate byfal dy’t diz-ze ienfaldige fEm hie op alle plakken dêr’-t er fortoand is, wier for de initiatyfnimmers en de sptiers in iepenbiering. Ljeafue ta de Fryske saek en de film- kinst trune hjar oan om it hjti net by bEuwe to litten. Hja biheEen de F. Y. F. (dêr’t Aalfs him nou ek by oansletten hie) yn hjar rountsje, founen in finansjele grounslach mei mandietige garansje, dy’t fier de thzen goune to boppe giet, foarmen Spyxiilm” en setten üt ein mei it spyljen en opnimmen fen de earste Fryske spyifilm. De greate en talrike swierrichheden, dy’t spüers en opnimmers to boppe komme moasten, kinne hjti foarby gien wirde. Mar wol moat neamd wtide de gollens dêr’t it Fryske folk syn stipe mei joech by de opnamen. Hiele pleatsen waerden biskikber steld; foei it selskip in arbeiderswente yn mei de fraech: „meije wy hjir opnimme?”, ;.t plak weard romme en faek stien-e de bi- wenners seis salang b-üten-doar. Sa hat men rounom b-ilaugleaze meiwirking en waerme bilangstelling foun by it wirk. Troch it greatste diel fen Fryslan, yn tal fen doarpen en geaën, ha de tasteEen draeid; ek üs haedstêd is net forgetten. Rounom hawwe de spüers fen it Ljouwter Toa- nielselskip hjar frij yn it formidden fen it Fryske Idn en fo-Ik yn hjar roden ütiibje kind. Fensels wier it net de b-idoeling om Hoüywood nei to aepjen; soks hawwe wy hjir ek net nedichj- it stribjen wier om yngreven Frysk to bduwen, net alltirme yn ynhdld, mar ek yn foarm fen de film. Wol is it spitich, det de jüdmiddels it meitsjen fen in lüdfihn net tastiene. Dit ge mis wirdt lykwols forgoede troch in prach tige, apart for dizze film makke muzikale ülustraesje, dy’t fêstiein is op grammofoan- platen. Meidet it in ünbrdnbre 16 mm. film is, kin er yn aüe lokaEteiten draeid wirde. De projeksje dürret likernóch in üre, mar de stifting „Fryske Spyifilm” hat dêrneist yet gen óch oare films om in hetie joun folje to kinnen. De film „Kar üt twa” scil op twade Krystjoun for it earst fortoand wtide yn de Harmony to Ljouwert, nei ófrin fen it troch it Ljouwter Toanielselskip to spyl jen toanielstik fen D. Kalma „Film yn Fryslün”, 53, Opsterland 116, Rauwerderhem 1'5, Sloten 1, SmalEngerland 53, Sneek 13, Stavoren 3, Tietjerksteradeel 78, Utingera- deel 26, Westdongeradeel 39, Weststel- lingA^erf 100, Wo-nseradeel 122, Workum 13, Wijmbritserade-el 71 en Ijlst 7. Gestorven zijn in genoemd tijdvak 33 volwassen runderen, 2 pinken, 28 kalveren, 8 schapen, 1 geit en 3 varkens. Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Dèèrvoor naar Pédicure -■-= Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2320 Inikomstenbelasting 1937’38. Biljetten gedagteekend Juni de heÊt. Büjetten, gc dagteekend September minstestis 2/7 ge- dieelte. Inkomstenbelasting 1936’37. Büjettei. gedagteekend September minstens 2/6 ge deelte. Büjetten gedagteekend Juni gehee*. Personeele belasting X937. Biljetten ge dagteekend September minstens 2/6 ge deelte. DE NIEUWE ZWEMINRICHTING. De commissie tot het stichten van eet. nieuwe zweminrichting alhier, bestaande uit de h.h. mr. A. W. Haan, F. W. ,C- |de Haas, dr. A. J. Kingma, J. de Kok, J. A. RJase- land, dr. J. Oo-sterhuis, G. van de Pijpe- kamp en K. Sevensma zal zich dezer dagen met een oproep tot verschillende personen richten om deel te nemen in het aandeelen- kapitaal der nieuwe inrichting. In deze circulaire, schrijft de commissie o.a.: Reeds geruimen tijd waren verschillende inwoners van Sneek de meening toegedaan dat de Zweminrichting in het Spoorkanaal bij den Bolswarderweg, niet in alle opzich ten voldeed aan de eischen die in hygië nisch opzicht aan een zoodanige inrichting gesteld moeten worden. De besturen van het Departement Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en der N.V. Sneeker Zweminrichting heb ben daarom in het najaar van 1936 een gezamenlijke Commissie ingesteld om te onderzoeken of het wenschelijk of moge lijk zou zijn, de bestaande inrichting te ver beteren dan wel een nieuwe inrichting te- te stichten. De gebeurtenissen van Juni 1937 heb ben intusschen geleid tot definitieve slui ting der bestaande inrichting, zoodat sinds dien Sneek geheel verstoken is van een goede en veilige zwemgelegenheid in of nabij de stad. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke toestand om meer dan één reden hoogst ongewensfiht is. De hier ter stede druk beoefende watersport eischt een gedegen heid, waar jonge menschen kunnen leeren zwemmen. Ook zijn er meerdere ingezetenen, die om -verschillende redenen, o.m. om hy giënische redenen, niet in z.g. buitenwater wenschen te zwemmen. Daar naast staan nog de belangen der hier niet zonder succes beoefende zwem- sport. Het totstandkomen van een aan behoor lijke eischen voldoende zweminrichting moet dan ook, al ware het alleen maar in het belang der volksgezondheid als een dringende noodzaak beschouwd worden. Daarom hebben voormelde besturen een commissie gevormd om de oprichting eener zweminrichting te bevorderen. Het Gemeentebestuur van Sneek heeft bereids in beginsel zijn medewerking toe gezegd, maar stelt als voórwaarde, dat ook de burgerij zelve daadwerkelijk haar be langstelling toone. Na overleg met B. en W. dezer Gemeen- P.S. Onze wagens kunnen tegen eean kleine vergoe ding verzekerd worden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimir; de 2 NIEUWE SMEER COURANT annex SNEEKER OOURAHT M WYMBRITSERADEEL niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiifiiiiinH Stelt U op de hoogte, van wat de Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in(Open enveloppe ge frankeerd met l‘/2 cent.) HOLLANDSCH ZWITSERSCHE ORANJE STAMBOOM REEPEN (5 zijn 95 foto's (Historische en Officieele) van alle leden van net Huis van Oranje, vanaf 't jaar 1487 tot heden.toe. afgedrukt. Verzamelt deze foto's en plakt ze op den bijbehoorenden stamboom (alom verkrijgbaar a 71/z ct.). Zendt ons 1938 toe en gij ontvangt een 2jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniL DEM. >oND „traot H»orU“ de broebura' 3IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11111112 Za Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Balde In doozen van 30-60,Tuba 45et.Bij Apoth.enOroo MUNKAKOT Naam - 1 A.dre«

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1