Tellus fl. BBEhNINKMEIJER ZONEN, SNEEK f." I Eerste Blad E ST. NICOLAAS KOMT. HEEREN MODE-ARTIKELEN - Heel Orgaan der Gemeente tak. r Horlogerie J. F. REPKO VRAAGT en GEEFT NUTTIGE GESCHENKEN Bij 0 Uitgave: K1EZEBRÏWK &Co Woensdag 1 December 1937. No. 18 i Jlanrgnng annex SHEERER OOURART en WYMBRITSERAOEEL* 1 RECLAME KOLOM. NIEUWSTïJDINGEN. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! a heerenkleeding SMEEK Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS nog steeds Ziet etalages. Voor iets goeds en blijvends o Alleen-verkoop Oosterdijk kunt U uit 1001 artikelen BLIJVENDE SURPRISES voor Uw kennissen vinden. ALGEMEENE VERGADERING V. D. BOND. E rvp.ko»^00*we Abonnement; per jaar 2,50, tr. p, post 3,60, Bureau: KLEINZAND 5—7 ■t. SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDELINGEN. mevr. Ploeg- mevr. f W. BURGSTRAAT 9 Het volmaakte horloge. Grootzand Leeuwenburg Telefoon 2130 (voor beide zaken) tllllllllilllllllllllillllllllllllllllldllllllllllllIIIIIIU Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met 1 '/a cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede dver de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P.J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Het beteekende inderdaad iets, om 20 jaar geleden aan politiek te gaan doen. De bond bestaat 30 jaar, 't is de 26ste keer, dat de vrouwen, in vele plaatsen in liet buitenland en in ongeveer 120 plaat sen in ons land samenkomen. De leuzen van de vrouwendag zijn wel verschillend geweest, er zijn optimistische tonen geweest; verschillende leuzen datee- ren uit de goede jaren; in. deze tijd van oorlogsdreiging, werkloosheid en gevaar voor de democratie zijn de leuzen ernsti ger, nu is deze: socialisme brengt bevrij- ding; de randspreuk voor het Thiele Wi- baut-fonds. Deze leuze houdt in dat we ons moeten MBWETOmH Geef een verrassing Wij bieden vele CADEAUX in-. wegnemen, er moet brood zijn voor ieder een, we moeten het kapitalisme bestrij den. Sprekende over het fascisme wijst spr. op de toestand van de vrouw in Duitsch- land. Daar werd de vrouw eerst over het hoofd gezien, later bleek de vrouw, vooral de huisvrouw, wel beteekenis te hebben. Het Nationaal Socialisme heeft zich diep ingedrongen in het leven van de vrouw. Men heeft ze uit de scholen enz. verdron gen, maar ze moeten werken in de oorlogs industrie. Vooral de arbeidersvrouwen wer den hiervan het slachtoffer. Gelukkig blij ven we daarvan in Nederland verschoond, de N.S.B. brokkelt geheel af, mede door het werk van de sociaal democraten. Spr. wijst nu op de film „Grazige wei den” en haalt daaruit aan: „slechts bloe men en vogels gedragen zich zooals het behoort, de menschen vallen tegen”. De menschen bevechten elkaar en strijden om macht en bezit, we zien dit zoowel in het groot als in het klein, in onze levenshou ding1. We dienen in te zien, dat er banen zijn, die leiden naar recht en vrede; het is de taak van de moeders de kinderen dit besef bij te brengen. Wij moeten vrij wor den van Hbt besef van onmacht, waarin de wereld dreigt ten onder te gaan. iat W - Haarlem de Radiorede van ^9 -31 ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin kleinste tot de grootste een bijdrage is uit een fraai schrijfbureau zal U straks wanneer ge er voor ‘zit om een artikeltje te schrijven voor het clubblad, nog steeds t ge zijt gescheiden, toch bij U zal bUj- i mevrouw de Haan”, besluit spreker onder daverend applaus zijn rede. De heer De Haan, zichtbaar ontroerd, bedankt voor de woorden tot hem en zijn vrouw gericht, en voor het fraaie cadeau hem geschonken. Namens de afd. adsp. en juniores zegt de heer Karstkarel dat zij nooit had den gedacht dat de heer De Haan hen eens zou verlaten. Wij kunnen u noode missen. Spr. brengt dank voor al hetgeen de voorz. voor de jongens heeft gedaan. Veel hebt ge voor ons moeten opofferen en we mee- nen onze dank het beste te kunnen uiten door het geven van een mand bloemen aan uw echtgenoote. De heer Hollander voert dan na mens de tegenwoordige en oud-bestuurs- leden het woord. Hij memoreert de wijze lessen die zij als jongeren bij diverse kwes ties die er Zijn geweest, steeds ter harte hebben genomen, en later bleek het hun dat deze bezadigde leiding LSC in het goede spoor heeft gebracht. De aanvoerder van het eerste elftal van LSC, de heer E. v. d. Zee, roemt de groote eenvoud van voorz. de Haan, wiens stem hun meer dan eens aanmoedigde tot groote daden toen men voor de promotie moest spelen. De heer L. de Vries spreekt dan na mens de lagere elftallen en biedt daarbij tevens een mand bloemen aan. De heer Th. Poiesz brengt dan den heer De Haan een persoonlijk afscheids woord. en doet dit mede namens de N.V. Werktuigenbureau, voor de groote mede werking die het steeds van den heer De Haan als ambtenaar bij de Spoorwegen heeft mogen ontvangen. Als blijk van er kentelijkheid biedt hij een luxe kist sigaren aan. Als oud-Ed van LSC kenschetst de heer G. A. Posthuma den heer De Haan als een sportleider van bizondere klasse en wil mede namens de ouders van de LSC-jongeren hem dank brengen voor al hetgeen hij heeft gedaan. Ook spreker roemt den heer De Haan als ambtenaar van groote bereidwilligheid op wien de di rectie van de Nederl. spoorwegen met recht trotsch mag zijn. De heer M. A. Henstra brengt een woord van hulde namens de eere-leden. De unieke leiding van U mijnheer De Haan, aldus spr., heeft LSC in goede banen we ten te houden. Dat de LSC-leden dit ter harte zullen nemen. Wij brengen U dank j voor al hetgeen gij voor LSC hebt gedaan. Hierna bedankt de heer De Haan alle sprekers voor hun goede woorden afzon derlijk en spreekt de wensch uit dat het LSC verder goed mag gaan en geeft de verzekering dat hij de verrichtingen van de diverse elftallen met groote belangstelling zal blijven volgen. Wanneer het eerste elf tal een wedstrijd heeft te spelen kan men er op rekenen dat spr. wanneer de sport uitslagen bekend worden, aan de luid spreker zal luisteren, hoe men het ex heeft afgebracht. Hij zal blijven medeleven met LSC. Op verzoek van den voorzitter wordt nu gezamenlijk het clublied aangeheven, waarna de dames F. Doevendans en J. Pasma den scheidenden voorzitter eenige liederen toezongen, begeleid door dien pia nist Osinga. Nadat nog een verloting om zeer fraaie prijzen, die hiervoor belangeloos het LSC- bestuur waren aangeboden, had plaats ge had volgde een zeer geanimeerd gezellig bal dat onder de bekwame leiding stond van den heer P. J. Heeringa, dansleeraar alhier en waarbij The Rhythm Boys de gezellige sfeer die er den geheelen avond nad geheerscht, wisten te handhaven door hun uitnemende muziek. Deze algemeene vergadering, te Leeu warden gehouden, werd geopend met een rede van den voorzitter prof. mr. R. Kra nenburg, waarin deze o.a. betoogde dat wat dr. Golijn aan mr. Oud vroeg, zoo deze in het kabinet wenschte te worden opgeno men, beteekende gelijkschakeling, dus het opgeven van eigen beginsel. Zaterdagavond hield mr. Oud een groote rede, waarin hij de Jaak van de V.D. partij schetste en verklaarde dat wat de defensie voorstellen der regeering betreft, de V. D,. zullen overwegen, of met een minder kost bare voorziening niet hetzelfde resultaat kan worden bereikt. Het is onze plicht ons te verzetten, wanneer men 'dingen vraagt, welke naar onze meening de redelijke ver houding jjUsschen verschillende belangen dreigen te verstoren. Ik erken dus wel, al dus spr. dat er op militair gebied maatre gelen noodig zijn. Als de ontwikkeling in de naaste toekomst meevalt, mag de defen sie evenwel niet alles opslokken. Bij de besprekingen in de algemeene vergadering zeide de heer Oud o.a., dat hij in de Tweede Kamer wil streven naar een compromis tusschen rechts en links. Wanneer dat compromis niet tot stand komt, zullen de ouden van dagen in de eer ste jaren niets krijgen. En dat willen] wij voorkomen. Wat de te berde gebrachte samenwer king met de S.D.A.P. betreft, verklaar de mr. Oud, dat hij vóór een, ^menwer king is met allen, die van 'goeden '^plle zijn. Zo o dra de mogelijkheid zal blijken, dat ook de sociaal-democraten willen me dewerken in een combinatie, welke de de mocratie zal willen helpen handhaven, in dien zin, dat zij het werkelijkheidsbesef voor oogen houden, zal ik mij daarover hartelijk verheugen. Een nog breedere ba sis, in dien zin, zal ik, aldus spreker, toe juichen. De h.h. prof. Schermerhorn en Ebels hielden inleidingen over de landbouwpo litiek. gangers en hoopt, dlat de vrouwen naast de mannen schouder aan schouder zullen blijven strijden voor vrijheid, arbeid, brood. De voorz. brengt woordlen van dank aan al deze sprekers en doet voorlezing van de schriftelijk ingekomen felicitaties. Bloemstukken waren ontvangen van de S.D.A.P., die Sneeker Besturenbond en de Sportbond. In haar eerste optreden brengt dan me vrouw Nel O osthout op voortreffelijke wijze het 4e bedrijf van» Vondel’s treur spel „Adam in Ballingschap”. Voordracht zoowel als mimiek van deze kunstenares hebben een zeer hooge graad van vol maaktheid bereikt. Het woord is hierna aan Ploeg. Spr. wil niet uitvoerig de afd. geluk wenschen; de verschillende partijgenooten hebben dit reeds gedaan en waren hiertoe ook beter in staat dan spr. Spr. verheugt het bij dit jubileum aauwezig te kunnen zijn en is getroffen door de wijze van decoratie van de oudste leden. Het beteekende inderdaad iets, EEN GROOT WERK., De Hollandsche Aannemingsmij. te Den Haag heeft voor ongeveer 10 millioen gul den het werk van de verbetering vant de haven van Kaapstad gekregen, dat 4 jaar zal duren. t De Hollandsche Aannemingsmaatschap pij zal het werk gaan uitvoeren met haar eigen vloot, die thans verspreid ligt te Slde- drecht, Dordrecht en in een zijkanaal van het Noordzeekanaal en het zal waarschijn lijk L. Smit's Internationale Sleepdienst zijn, die deze vloot van baggermolens, steenkolen- en watertankschepen, bakken, pontons etc. etc. naar Kaapstad zal ver- sleepen. Men heeft berekend, dat hiervoor zes sleepen van twee eenheden en drie afzonderlijke molens zee zullen moeten kie zen. HU Zendt ml) V K Mr. P- J- Oud' Naam -- g Adre8 -i VOETBAL VEREEN. LSC. Vertrek voorzitter J. de Haan. Op treffende wijze heeft de LSC-familie Zaterdagavond in de foyer van Amicitia afscheid genomen van haar voorzitter. Zoo als men weet is de heer J. de Haan met ingang van 1 D©c. a.s. overgeplaatst naar Utrecht. 'Te ongeveer half negen opende de heer Sj. Zandstra deze bijeenkomst. Voor dat men tot het officieele gedeelte van de avond overging gaf eerst de heer Niemeijer eenige Friesche voordrachten ten beste terwijl The Rhythm Boys eenige fleu rige muziekryummertjes gaven. De heeren E. Bergsma en K. van Gor- kum vergastten de aanwezigen resp. op eenige fluitsoli en mondorgelmuziek. Laatstgenoemde werd begeleid door den pianist R. Osinga. Te ongeveer half elf richtte de heer Sj. Zandstra zich namens de LSC-familie tot den scheidenden voorzitter en diens echtge noote, doch verzocht eerst een minuut stilte in verband met het overlijden van de echtgenoote van den ex-voorzitter van LSC, den heer C. H. Versteegden, thans woonachtig te Roermond, wier doodsbe richt als een donderslag in ons midden was gevallen. Het viel spr. zwaar thans afscheid te nemen van den voorzitter, die jaren naast hem gestaan heeft en van wien hij zich nog uit zijn jeugdjaren herinnert dat hij het ge weest is uit wiens handen spr, zijn lid maatschapskaart heeft ontvangen. iy jaren heeft 'de Haan een bestuursfunctie ver vuld en hij is sinds 1933 voorzitter van de LSC. Spr. memoreert de eenvoud die de heer De Haan steeds heeft gekenmerkt. Nooit tradt ge op de voorgrond maar gij waart een stille werker die steeds lei ding wist te geven. Vooral in de donkere dagen van 1933 toen het LSC-scheepje dreigde te verzinken. In zulke tijden moe ten er menschen aan het roer staan zooals gij mijnheer de Haan. Menschen die mede leven en hun 'beste krachten geven zoowel bij tips als downs. Bergen werk hebt gij weten te verzetten. Nooit klopten we ver geefs bij U aan. LSC was U dierbaar, zoo dierbaar dat gij uwe promotie niet hebt gewild. Steeds zeide U„laat mij maar in Sneek blijven”, en daarom zal Uw nieuwe woonplaats Utrecht nooit voor U worden wat Sneek, Uw geboorteplaats, steeds voor U is geweest. Wij voelen en weten maar al te goed dat Uw vertrek uit Sneek een leegte voor U zal beteekenen nu U straks de wedstrijden van Uw dierbaar LSC niet meer zult kun nen volgen. Maar voor ons beteekent Uw vertrek nog veel meer dan dat. Uw rustig leidende persoonlijkheid zullen wij, on danks de capaciteiten die uw opvolger zal mogen bezitten, straks moeten missen en dat vervult ons met weemoed. We hebben gemeend U een afscheidsca deau te moeten aanbieden waarvoor spon taan door de geheel© LSC-familie, van de 1’ gegeven. Dit cadeau, aldus spr., bestaande uit een fraai schrijfbureau zal U straks wanneer gq er voor ‘zit om een artikeltje t herinneren aan LSC, dat ondanks dat er van l ven. Met een „het ga U wel mijnheer en Na de rede van .mevr. Ploeg deelt <Je voorz. xnéHe, dat de Octoberactie voor de „Proletarische Vrouw” 32 nieuwe abonnées heeft opgeleverd. Na de pauze kwam eerst weer „Apollo”, dat naast eigen nummers de begeleiding bij de samenzang uitvoerde. Mevr. Nel Oosthout bracht tot slot van haar optreden een sprookje van Andersen „de Mestkever” en een gedicht „1914— 1918”. De voorz. sloot /hierna de bijeenkomst met een woord van dank in het bijzonder aan mevr. Ploeg, mevr. Nel Oosthout en Apollo. Spr. besloot met ’n woord ter opwekking voor het lidmaatschap voor de vrouwen club. de noodzaak steeds grooter, bijv, door de koloniale eischen van de mogendheden; men denke slechts aan Abessinië en Ja pan, dat voor zijn expansie belang heeft bij China. Japan, dat autocratisch wordt bestuurd streeft er naar een grootte mo gendheid te worden. In Spanje staan brutale generaals, in dienst van het fascisme, naar het leven van de democratie. Reeds 11/2 jaar woedt de strijd daar. Op 11 Nov. heeft de herdenking van de wapenstilstand plaats gehad, men heeft kransen gelegd, vuren voor de eeuwige vrede ontstoken, honderdduizenden vrou wen hebben hun mannen <die het leven lie ten met bloemen geëerd. Op deze zelfde elfde November werden weer duizenden vrouwen in rouw gedompeld in Spanje en China. Als concreet beeld van onverdiende ellende staat 't Spaansche kind vopr onze geest. Als spr. een lichtpunt kan noemen is het het feit dat de Nederlandsche ar beiders een kleinigheid van hun armoede hebben geofferd om de Spaansche kinde ren te helpen: er heersché nog solidariteit onder de menschen. We raken zoo langzamerhand gewend aan oorlogsgeweld. Ook de opvoeding van de jeugd kan een gevaar zijn; de kinderen zijn gewend aan deze gruwelijke dingen; onverstandige ouders geven op St. Nicolaas en Kerstmis de kinderen zelfs oorlogsspeelgoed. An ders moeten wij. zijn, anders, dan de fas cisten, die hun kinderen met de oorlog ver trouwd maken- „Tegen oorlogsgevaar en fascisme” was een onzer leuzen. Gelukkig zijn er naast de soc. dem. vrouwenbond andere vredesbewegingen; echter daar ont breekt de kern, we moeten de oorzaken' VROUWENDAG. Vrijdagavond hield de afd. Sneek van ie bond van sociaal democratischevrou- venclubs, ter gelegenheid van de vrouwen- lag ,een feestelijke bijeenkomst in de Har- •nonje, waaraan tevens was verbondien een feestelijke herdenking van het 20-jarig be- -taan van d;e afdeeling. Medewerking verlamden mevr. A. C. Plo,egPloeg, die een rede uitsprak.en de ■oordracht-kunstonares mevr. Nel Oosthout e Amsterdam. De voorz. mevr. KarstenEelke- aia heet in haar openingswoord in het bij zonder welkom mevr. Ploeg, mevr. Oos- iiout, de leden van „Apollo”, de be stuurders v. d. afd. Sneek van de S.D.A.P., den afgevaardigde van de besturenbond en de 50 afgevaardigden van zustervereenigin- gen uit omliggende plaatsen. In 1917, dus voor 20 jaar, aldus spr. kwamen de sociaal-democratische vrouwen bijeen om een club te stichten. De vrou wen ontvingen daarbij de steun van drie voormannen uit de plaatselijke afd. van de S.D.A.P., n.l. ds. Horreus de Haas en die fa-eeren A. Smeding en W. Schuil, van wie spr. de laatste twee op deze avond kan welkom heeten. Die groep bestond uit slechts 1214 personen. Het was toen 9 jaar geleden, dat in Amsterdam de eerste vrouwenclub werd opgericht. Er behoorde in die tijd groote moed toe voor een vrouw om zich in de politiek te begeven, om een eigen politieke organisatie te stichten. De eerste vergadering leidde hier reeds tot de oprichting van een afdeeling. De meeste mannen uit de partij zagen dit met leede oogen aan, omdat ze o.a. vreesden voor een padeelige invloed op het bezoek van de partijvergaderingen; dit alles is echter anders uitgekomen; de twijfelaars werden in de tijd van een half jaar bex keerd. De dub groeide gestadig, na 5 jaar had ze 64 leden, waarvan echter meestal slechts een 20-tal de vergaderingen be zocht. Toch heeft men de vrouwenclub, on- danks het feit, dat steeds een klein groepje het werk deed, nooit tot de „lauwe” ver- eenigingen kunnen rekenen. Nu is het aan tal leden 100, waarvan 25 30 geregeld bijeenkomen voor ontwikkeling en politieke scholing. Dit getal lijkt niet zoo groot, doch wanneer men bedenkt welke zware plichten op d!e schouders van de vrouw rusten is dit resultaat toch wel heel mooi. Spr. leest hierna ie namen voor van de vrouwen, die 20 jaar geleden het pioniers werk verrichtten, die spot en hoon trot seerden en waarvan de meesten, die ook hier aanwezig zijn, nog trouw de vergade ringen bezoeken. Het zijn de dames: A. BeekhuisHesselink, G. LigthartLode- ma, ZoethoutDijkstra, J. de Vriesy. d. Kamp, W. Sminjade Jong, H. Langius— Faber, J. Wempede Wilde, S. de Jong Leistra en J. Smedingv. d. Schaaf, die allen door een lid van de jonge garde met een roode tulp gedecoreerd worden. Staande wordt dan gezongen „Aan de strijders”, waarna „Apollo” eenige num mers ten beste geeft. Namens het bestuur van de afd. Sneek van de S.D.A.P. spreekt dan de heer P. v. d. Veen, die voorzitster, bestuur en in het bijzonder de kleine groep pioniers feli citeert met het 20-jarig bestaan der afdee- ling. Spr. hoopt dat men zich niet in volle tevredenheid bij het behaalde zal neerleg gen; een tevreden mensch k,an geen strij der zijn.Spr. speekt de wiensch uit, dat de aanwiezige vrouwen, die nog niet zijn toe- gtetreden. als Ed van de vrouwenclub, in de loop van dte komende 5 jaar, die ons nog scheiden van het 25-jarig bestaan, als lid glewormen zullen worden. De heer Schuil, sprekende mede na mens den heer Smeding feliciteert ook het bestuur en de afdeeling met het behaalde succes. Spr. herinnert aan de oprichtings- ver gadering en wijst op ’t baanbrekend werk dat die vrouwenclub heeft verricht; vroeger nam men het een vrouw kwalijk, wanneer z© over politiek durfde te spreken», nu is een vrouw, die dit niet doet niet meer in tel. Spr. hoopt dat de ver. zal groeien en Si bloeien- I De heer Vonk spreekt namens de I S.B.B. Spr. sluit zich aan bij zijn voor- Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. "Advertentiën worden tevens gratis ge- plaatst in de SNEEKER COURANT losmaken van een soort slavernij, bevrij- ding en slavernij staan immers tegenover elkaar. Leven we inderdaad in een tijd van slavernij, kunnen we ons afvragen, bijv, zooals dat vroeger in Amerika het ge val was, men denke aan de „Negerhut van oom Tom”. Dit boek heeft wel geen wet ten veranderd, maar wel de wereld wakker geschud en is tenslotte toch oorzaak ge worden van het einde van de slavernij. Ook kunnen we denken aan de slavernij in Chi na, waar door alle eeuwen heen de vrouw is onderdrukt, en aan de toekomst in het Sovjet-O-osten. Dit, zoo zegt men dan, komt hier niet voor, doch al leven we in an dere omstandigheden, ook wij leven in een soort onderdrukking, wij kunnen wijzen op het kapitalisme, de oorzaak van wanorde en onzekerheid van bestaan, met eenerzijds weelde, overvloed en vernietiging), ander zijds bitter gebrek. Spr. wijst op het onderzoek naar de inventaris in werklooze gezinnen, ingesteld door de soc. dem. vrouwenclubs, waarbij hoogst ernstige toestanden aan het licht zijn gekomen, terwijl een onderzoek naar de vöedings,toestand eveneens ver schrikkelijke feiten aan het Echt bracht. Dat dit niet alleen in de gezinnen Van de socialistische werkloo-Zen het geval is, be wijst een oproiep tot steun in de Katholieke „Maasbode”. Wanneer spr. deze dingen zegt is het bijna niet te geloo<Ven dat voor enkele tien tallen jaren de toestanden in de werkloo-ze gezinnen nog ernstiger waren. Tenen was men aangewezen op de steun van het kerk bestuur, maatschappelijk hulpbetoon was er niet, men moest vaak christendom voor wenden om geholpen te worden; dus ook -.een vorm van slavernij. De sociaal demo craten waren het voornamelijk, die zorgden voor goede werkloozenzorg, Nu heeft mi nister Colijn geprobeerd de werkloozen zorg weer op de particuliere Eefdadigheid af te schuiven, omdat het volgens dezen minister niet mogelijk Zou zijh, bij de te verwachten blijvende werkloosheid een ap paraat voor steumverleening in stand te houden. Hierbij lean men ook denken aan het kwartje van minister Romme, waarbij ook al weier tot uiting komt, dat de kerk enz. de werkloozen hoe langer hoe meer moeiten steunen. Daar het ook vroeger de kerk geoorloofd was de werkloozen te hel- pep, voelt men duidelijk in welke richting dit gaat. Mep zegt wel, dat men verre moet blijven van aUes wat uit berekening tot de kerk leidt, doch het kan nu gemakke lijk gebeuren, dat de mannen door de vrou wen 'naar de kerk gedreven worden, im mers: honger is een scherp zwaard. Hierna wijst spr. op de 'gevaren van oor log en fascisme. Op een feestavond is het niet prettig dergelijke onderwerpen te moe ten behandelen, aldus spr., maar nu de oorlog dichter bij, is dan ooit is de vraag, die bij ons opkomt, hoe kunnen we dit gevaar stuiten. Hoe óntstaat het oorlogs gevaar De oorlogsindustrie is yast ver bonden met het kapitalisme, en heeft be lang bij oorlog en oorlogsvoorbereiding, omdat dit winst brengt. Voor oorlog wordt i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1