No. 21 Bonte Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (Sle Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 11 December 1087 fiie Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON GOUDEN BRUG DE Vrijzinnigen! Iboh Alle Advertentiën wordexi In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belang^Sg&se hortin INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Adv.) uitvoering. te Roman van 27. „De HANNO FLESSEN /Nadruk verboden.) Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. ge achts bond ‘‘"Haarlem over de Vrljr. rviiSÏNNiGw^w: vonden. Waarschijnlijk waren al deze voor werpen van diefstal afkomstig. De politie heeft ten huize van deze dame, die geenszins in behoeftige omstan digheden verkeert, een huiszoeking ver richt en daar vond zij een heel magazijn van allerlei huishoudelijke en andere voor werpen, die, naar verondersteld wordt, alle van diefstal afkomstig zijn. In haar woning werden verder nog ver schillende groote tasschen gevonden, waar in de gestolen voorwerpen gemakkelijk konden worden verborgen. De dame, die een kleptomane is, ontkent evenwel de in haar woning gevonden voorwerpen te heb ben gestolen. Zelfs ontkent zij het geval ven diefstal, waarbij ze op heeterdaad werd betrapt. LEMMER OF STAVOREN. Bij de. behandeling van de begrooting werden in de afdeelingen van de Prov. Staten van Groningen de navolgende vra gen gesteld: Is het Ged. Staten bekend, of het strijd punt doortrekking van het, kanaal naar Lemmer of naar Stavoren reeds is op gelost, en zoo ja, wed'- richting gekozen is Hoe staan Ged. Staten thans tegenover dit vraagstuk, indien nog geen oplossing is verkregen? Het antwoord daarop, van de zijde van Ged. Staten gegeven, luidt, dat Ged. Sta ten het gewenscht achten, dat het kanaal als eindpunt Stavoren houdt en dat Ged. Staten daaraan vasthouden, zoolang niet is aangetoond, dat een andere oplos sing beter is. Met de kostenverdeeling is ook daarmede rekening gehouden. Ged. Staten hopen dat aan de voltooiing ook van het buiten Groningen gelegen traject met even groote voortvarendheid gewerkt zal blijven worden. Dit laatste in antwoord op een vraag naar het tempo van uitvoering. EEN KLEPTOMANE. In een der groote magazijnen te Utrecht is een 69-jarige dame op heeterdaad be trapt bij een poging, een aantal goederen te ontvreemden. Toen zij naar het politie bureau was overgebracht, bleek, 'dat zij onder haar mantel een groote zak droeg, waarin zich o.m. zes paar kinderkousen, een paar schorten, eenige broeken, ver scheidene flesschen met eau de cologne be- Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven! Versterkt de vooruitstrevende midden groep, welke de democratie wil hand haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tegen alle uitersten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid. Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond! DE TOESTAND IN HET BROODBAK KERSBEDRIJF. Reeds langen tijd heeft, naar algemeen bekend is, het broodbakkersbedrijf met ernstige moeilijkheden te kampen. Bij beschikking van den toenmaligen mi nister van Landbouw en Visscherij'van 18 Januari 1937 zijn op grond van de Lanld- bouwCrisiswet maatregelen getroffen ten aanzien van de vestiging van bakkerijen in Amsterdam en Rotterdam, waardoor eenige verlichting gebracht is in de -bedrij ven in die beide gemeenten. Sedertdien bereiken den minister van Economische Zaken tal van verzoeken uit het overige deel van het land om door middel van een z.g. spertijd op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf een einde te maken aan de talrijke overhaaste vestigin gen van bakkerijen, die alom waar te ne men zijn. Deze wet biedt de mogelijkheid tot ver heffing van een belangrijk volksdeel in dien zin, dat door betere toerusting met vakbekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaardigheid een doeltreffende verdedi ging tegen verschillende vormen van oon- currentie mogelijk is. De georganiseerde patroonsvereenigingen in het bakkersbe- drijf hebben bij den minister van Econo mische Zaken een verzoek ingediend tot het vaststellen van vestigingseischen. Ten einde het effect van een dergelijken maat regel niet illusoir te maken, werd ge vraagd de afkondiging van dergelijke ves- tigingseischen te doen voorafgaan door een tijdelijk vestigingsverbod, waartoe arti- 1 kei 1, lid 5, van de Vestigingswet Idein- bedrijf de mogelijkheid biedt. i Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van den Middenstandsraad heeft de minister van Economische Zaken thans bepaald, dat voorloopig zonder zijn ver- gunning geen inrichting zal mogen worden gevestigd, waarin het broodbakkersbedrijf zal worden uitgeoefend. Onder het broodbakkersbedrijf wordt niet alleen verstaan een bakkerij in den eigenlijken zin, maar ook elke winkelwaar brood verkocht wordt. Uitgezonderd hier van is het verkoopen van brood voor ver bruik ter plaatse. Tegelijkertijd is bovengenoemde be schikking van 1 Januari 1937 ingetrokken. Het nieuwetijdelijke vestigingsverbod voor bakkerijen, dat zal gelden totdat de ves tigingseischen voor het bakkerijbedrijf zul len zijn ingevoerd, geldt voor het geheele land, dus ook voor Amsterdam en Rotter dam. f De minister is gereeder overgegaan tot deze beslisisng nu door de ervaring bij de toepassing van het tijdelijk vestigings verbod in het slagersbedrijf wel duidelijk gebleken is, hoevelen zich op onberaden wijze als zelfstandig patroon willen vesti gen, daarbij gedreven door de vrees, dat straks zekere eischen van handelskennis en vakbekwaamheid zullen worden gesteld. Zoo wordt b.v. het verkeer, zoolang het „luchtalarm” duurt, geheel stop gezet; van huizen en gebouwen moeten deuren en vensters alle gesloten worden. Ook het verkeer te voet is verboden na het sein „luchtalarm” dient ieder, die zich op straat bevindt, zich in een particuEer huis te begeven of naar een der vier openbare schuilplaatsen. Ook gedurende de overige tijd van de oefeningen wordt het verkeer aan bepaalde regels gebonden. Zoo noodig wordt het doorgaand ver keer aan de grenzen der plaats Heeren- veen opgehouden of om de plaats heen geleid en het verkeer te water gestremd. Natuurlijk gelden verder gedurende een deel van de ayond ook de gewone bepa lingen betreffende verbod van uitstraling van licht uit gebouwen en huizen, het af? schermen van autolantaarns, enz. Naar wij vernemen, zal de oefening door den minister van binnenlandsche zaken, den commissaris der Koningin in Fries land, vele burgemeesters en andere auto riteiten worden bijgewoond. berg’s bagage eenvoudig in depót geeft. En dien ring kunt u het beste aan mij ©■verlaten. U behoeft er dan niet mee te leurenen op die manier zijn alle par tijen er het meest bij gebaat.” Dat moet de directeur zonder meer toe geven. Hij' is geen detective, noch van de politie en de betrekkingen, die er mogelijk tusschen den oplichter en de barones be staan, iriteresseeren hem al evenmin als de beweegredenen, welke de Hongaar kan hebben om zich zoo royaal te toonen. Voor hem is de zaak hiermee afgedaan en 'dat bovendien op een wijze, die hij zich piet Jiad durven droomen. Stefan Szartossy echter vindt in het. be wustzijn een goede daad te hebben verricht de innerlijke bevrediging, welker afwezig heid hij aan het begin .van dezen dag zoo pijnlijk heeft gevoeld Hij overlegt, of hij de barones den ring onmiddellijk zal toezenden met de mede- deeling, dat hij bij het opruimen van haar kamers is gevonden, maar tenslotte be sluit hij daarmee voorloopig nog te wach ten. Hij weet immers niet in welke ge moedstoestand het meisje op het oogenblik verkeert ^n het is er hem in de eerstê plaats om te doen haar leed te verzachten. Zorgvuldig verstopt hij jlen ring in zijn bagage. Daarna zendt hij, volgens het ge bruikelijke schema, een nieuwjaarskaart aan de oude barones von Geitler in Kaïro, Shepheard Hotel met de toevoeging, dat hij, overeenkomstig haar wensch, mevrouw Lien een bezoek heeft gebracht Renate, denkt hij daarbij en de warme toegenegenheid en liefde, die hij voor haar gevoelt, overweldigen hem. Onweerstaan baar stijgt het verlangen in hem op. Al zijn gedachten cirkelen om haar, van wie hij weet, dat zij op dit uur van den dag het liefst in den schrijfboek van haar Lan taarn doorbrengt teursDe O-Lan van Luise Rainer verreweg het moeilijkste karakter der 'ge heele bezetting slaagde boven verwach ting zij heeft deze buitengewoon zware rol een prachtigen inhoud en warmte ge geven broos, sterk en ontroerend Het is de ongewone ernst, waarmee het thema werd volgehouden het is de moe dige verloochening van alle banale suc cessen, die dit Lied van de Aarde uitheft boven de gangbare productie en „The Good Earth” indeelt bij de weinige films/ die werkelijk waard zijn niet vergeten te worden. jjpiifcs* Ja, zij zit 'ook nu in haar ruime fau teuil. Vandaag, zooals eiken anderen dag of, neen, 't is toch anders. De vulpen is haar hand ontgleden. Onbeschreven ligt het witte, papier op het blad van haar schrijftafel. Rusteloos dwaalt Renate's blik door het vertrek en daarna door het raam naar buiten over het uitgestrekte sneeuw landschap Het minste geluid, dat de, in het vertrek heerschende stilte verbreekt, doet haar luisterend het hoofd opheffen. Dan zoekt haar oog de deur Renate wacht. Sinds jaren wacht zij voor het eerst in een haar zelf vreemde span ning Bij het aanbreken van den dag is de man, wiens sluimering zij heeft behoed, ontwaakt'. Steeds weer beleeft ze in dachten 3e korte scène, waarbij sle enkele woorden werden gewisseld. Banale woorden zonder eenigen inhoud, met op zet zoo gekozen in zwijgende overeenstem ming. En wel duidelijk openbaarde zich daarbij de dankbaarheid van den man voor haar fijngevoelige bescheidenheid Zij heeft hem slechts gevraagd, of hij zich krachtig genoeg voelde om haar naar de eerste verdieping te volgen, waar de logeerkamer voor hem in orde is gemaakt. Hij heeft geknikteen een paar woorden van dank gestameldZijn blik was echter nog versluierd geweest en onzeker en wag gelend zijn schreden. In de logeerkamer is hij direct op het rustbed neergevallen. Daar heeft ze hem, onder Bella’s bescher ming, aan zichzelf overgelaten om in de hall op den terugkeer van Therese te wachten. En eerst nadat zij het meisje dui delijk van alles op de hoogte heeft ge bracht, is zij zelf naar bed .gegaan. Maar aan slaap was niet meer te 'denken geweest. Duizenden gedachten verzetten zich tegen elke poging om rust te vinden GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 69 December: Benzinedop van auto Rijwielbelasting- merk Transportrijwiel Benzine-vat A. P. C. Kinderhandschoentje 3 (kip pen Kisten. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 69 December: Zilveren rozenkrans, S. Brug- genkamp, v. d. Heijbuurt 26; Portemon- naie met inh., W. Wester, Ubbo Emmius- str. 11.Kinderwant, C. Dijkstra, Galiga- straat 16; Autoped, T. de Jong, walbaas Stanfries; Heerènrijwiel, P. Faber, W. Noorderhorne 23; Paar handschoenen, H. Doevendans, Singel 1113; Vloerkleedje, J. Ozinga, Potbuurt 5; Rijw.bel.merk, T. Broodwinder, Will, de Zwijgerstraat 29. Notaris H. A. Banning' veilde gis teravond finaal in hotel te Strake een woon- en winkelhuis, gelegen aan de Ha- rinxmakade no. 26, hoek' Hooiblokstraat, in eigen gebruik bij den heer R. Kruis Sr. De inzet bedroeg f 2468. De toewijzing had plaats aan de gemeente Sneek voor een som van f 2469. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater brengt hier tot en met Woensdag a.s. een buitengewoon be langrijke film, n.l. „De goede aarde”. Paul Muni, die destijds een zoo voortreffelijk debuut in „I am a fugitive” maakte heeft met Louise Rainer de hoofdrol in dit film- epos van China Filmliefhebbers behoeven we natuurlijk niet op te wekken deze film te gaan zien. Maar hun, die Weinig of geen films zien, zouden we aanraden nu eens naar dit thea ter te gaan, men zal er de filmkunst van haar beste zijde zien. Jordaan schrijft er van in de Haagsche Post Den diepsten indruk maakt stellig wel de grandioze verbeelding van den aanval der sprinkhaneneen schouwspel, dat in zijn spookachtige verschrikking onver getelijk blijftde periode van revolutie een virtuoos geënsceneerde massatragedie een ontstellende chaos, het openbaart de blinde, elementaire kracht, die heel dit primitieve drama beheerscht; den strijd om het voedselverbluffend spel der ac- Eerst tegen den middag heeft 'de dog aangeslagen en daarmee het sein gegeven, dat de gast eindelijk ontwaakt is. Tegelij- kertijd beteekende dit sein ook een waar schuwing voor Therese om hem een flink ontbijt te brengen en het meisje heeft Re nate daarop verteld met welk een enorme eetlust hij' een en ander heeft genuttigd om daarna bij haar te informeeren, waar hij zich eigenlijk bevond. Therese heeft hem, geheel overeenkomstig de instructies van haar meesteres, in het kort meegedeeld, wat er van de Lantaarn te vertellen was. Daarbij heeft hij aandachtig geknikt om aan het eind van haar verhaal op te mer ken, dat hij totaal verdwaald was. Ten slotte heeft hij- verzocht hém gelegenheid te geven- zich wat op te knappen en -de vrouw des huizes zijn opwachting te mo gen maken En daarop wacht Renate nu Eindelijk wordt er geklopt. „Ja...” klinkt aarzelend de stem van de vrouw. Dan staat Sylvester Vonberg tegenover haar. Hij zoekt naar woorden, maar brengt het niet verder dan een hulpelooze geste met zijn schouders en de smalle, slanke, onrustige handen. Dat geeft Renate op hetzelfde oogen blik haar zekerheid terug. Zij- neemt zijn handen in de hare en duwt hem zachtjes in een fauteuil. Zij is nu weer geheel de vrouw van de wereld en in haar stem ligt slechts menschelijk-hartelijke deelneming, als zij zegt: „Dat was een begin van het nieuwe jaar, zooals zeker maar zelden in het leven zal voorkomen. Hopenlijk beteekent het voor u slechts den inziet van alle goeds.” „Dank Dank u zeer Sylvester buigt diep voor de vrouw, die in haar har telijke teederheid een zeldzamen indruk op hem maakt. „Ik dank u, niet alleen voor dezen wensch, maar nog veel meer voor alles, wat u voor me deed en „Dat zullen we maar laten rusten”, weert Renate glimlachend af. „O nee, ik weetwil de man pro- testeeren. „U weet niets”, valt de vrouw hem in de rede. „Maar als u meent iemand -dank verschuldigd te zijn, betuigt u die dan aan haar.” Daarbij wijst ze op Bella, die op dit oogenblik de deur op menschelijke wijze openend, de kamer binnenkomt. „M’nhond heeft wellicht recht op uw erkentelijkheid Kom eens hier, Bella De dog vleit zich tegen de vrouw aan en kijkt daarbij met verstandige oogen naar den vreemdeling. Deze knikt: „Ja, uw vriéndelijke ge dienstige heeft mij wat de gebeurte nissen van dezen Nieuwjaarsnacht betreft eenigszins ingelicht. Ik geloof, dat ik het niet zoo heel ver mis heb, als ik aan neem, dat ook in de wijze, waaróp u mij dat meisje van de feiten op de hoogte hebt laten stellen, zich de veelbeteekenende zorg documenteert, waarmee u mij sinds men omringt.” Even blozend buigt Renate in stomme bevestiging het hoofd. Daarbij monstert ze met stijgende belangstelling dezen vreem den man, die met zulk een onfeilbare ze kerheid haar diepste gedachten en meest verborgen bedoelingen doorziet en begrijpt en die nu vervolgt: „Ook dit liefdeswerk is u gelukt maar onuitwischbaar blijft voor mij toch dat korte oogenblik van het eerste, onbe wuste ontwaken, toen het mij- was, of zich een nieuw leven voor mij opende Nooit zal ik dat vergeten I DURFDE NIET TE BUKKEN. Voelde zich een oude man hoewel pas 31 jaar. Fietst nu lederen dag 40 K.M. „Hoewel ik pas 31 ben, voelde ik mij eenigen tijd geleden als een ouden man. Als ik mij bukte verging ik van de pijn als ik weer opkwam. Op aanraden van ver schillende kennissen nam ik een proef met Kruschen Salts en bemerkte, dat de rheu- matische pijn inderdaad verdween, terwijl ik mij in1 ieder opzicht beter voelde. Nu fiets ik iederen dag 40 K.M. om van en naar mijn werk te komen, maar neem dan ook geregeld de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts.” S> V. C. Wanneer UW inwendige organen niet naar behooren functiopneeren, kunnen rheumatische pijnen en een algeheel onwel voelen niet uitblijven. De dagelijksche do sis Kruschen zorgt voor geregelde werking Uwer inwendige organen. Binnen kórten tijd zullen rheumatische pijnen e. d. ver dwenen zijn en voelt U zich weer jong en levenslustig. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Letop, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op -d,e buitenverpakking de naam Rdwntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. „De zaak is niet zoo erg als u denkt”, antwoordt Szartossy rustig en gedecideerd. „U zelf bent toch volkomen gedekt, omdat u immers, zoo noodig, steeds kunt aantoo- nen geheel te goeder trouw te hebben ge handeld. Niet waar...? Juist. En dat dit nooit noodig zal blijken te zijn), kan ik u, menschelijkerwijze gesproken, wel op een briefje geven... Nee, u behoeft niet ver baasd te zijn. Verlaat u zich maar gerust op mij’t Is werkelijk zoo. Dat is dan één. Het andere betreft de schuld van meneer Vonberg aan het hotel. Die zal ik vereffe nen. Ik geef u een blanco cheque Zon der zijn mededeelingen te onderbreken, haalt Szartossy zijn chequeboek te voor schijn, teekent een formulier en overhan digt dit den directeur„U maakt dan de rekening van meneer Vonberg op en vult het bedrag hier in.” „Uitstekend, meneer Szartossymet het grootste genoegendat is werkelijk maar wat moet er dan gebeuren met die dingen, die e De manier, waarop Szartossy bij deze kwestie ingrijpt, is zoo ongewoon, dat het den gewieksten hoteldirecteur geheel van zijn stuk brengt. „Dat punt levert in ’t geheel geen moei lijkheden op”, beslist Szartossy. „Het mak- kelijkst, dunkt het me, dat u meneer Von- BIJZONDERE LUCHTBESCHER- M1NGS0EFENINGEN TE HEERENVEEN. Op Donderdag 16 December a.s. zullen Heeren/veen bij'zondere luchtbescher- mingsoefeningen worden gehouden, welke bedoeld zijn als model-oefeningen voor geheel Friesland en min of meer als een proefneming zijn te beschouwen. Er worden voor deze oefening van Overheidswege aan de bevolking zooda nige voorschriften gegeven, alsof de toe stand van werkelijk luchtgevaar op ge noemde datum gedurende zekere tijd in derdaad bestaat. NIEUWE SNEEKER COURANT i brochures Zend ml) kosteloos L-— Hg Dem- Bond. (verzenden m

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1