annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Ho. 24 Eerste Blad Uitgave HIEZEBRIHK Co. Woensdag 22 December 1937 KI® Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. I 4 5) 'J I >1 7 9 NIEUWE SNEE (ER COURANT Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangstele korting Jl 8. K t: BEDRIJFSBEGROTINGEN. J. Wame- sr- In g- - Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. rat ut in lit I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckei, Langweer, Bozum iir in- <n •uk rn so rit tot ai il Dt 1- M h le 18 ii j- ir t ü- r t LI h b ra Drs. J. Westra te Sneek; Drs. L. Rijnveld te Winschoten. Benoemd wordt drs. J. Westra met 14 st., drs. L. Rijnveld had 1 st. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de heffing van school geld voor het gewoon lager onaerwijs, het uit gebreid lager onderwijs en het openbaar vervolgonderwijs. (Bijlage 89; dossierno. 1.851.2.02.2). Z. h. s. conform beslo&n. Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met Regenten van het Old Burger Weeshuis, waarbij de rente van de onbe taald gebleven koopsom van de in 1928 aangekochte lan derijen, met ingang van 1 januari 1938 nader wordt vast gesteld op 3% (Bijlage 90; dossierno. X 07.351.11 (37)). Z. h. s. conform besloten. Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel Kleinzand no. 100. (Bijlage 91; dossierno. 1.811.111(17)). Z. h. s. conform besloten. Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens de aankoop en de afbraak van het perceel Harinx- makade no. 26, hoek Hooiblokstraat. (Bijlage 95; dossier no. X 07.351.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop en verhuring van de boerderij, gelegen aan de Zwarteweg en de Franekervaart, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3831, thans toebehorende aan de American Petroleum Company. (Bijlage 96; dos sierno. X 07 351.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XXI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrische stroom door het gemeen telijk electriciteitsbedrijf(Bijlage 97; dossierno. II 07.353, 5(1 e)). Z. h. s. conform besloten. Punt XXII. Vaststelling van het 4de kohier van de reini- gingsbelasting voor 1937, met bepaling, dat de belasting verschuldigd zal zijn in 2 gelijke termijnen, vervallende op 15 januari en 1 Maart 1938. (Dossierno. III 07.353.8). Z. h. s. conform besloten. Punt XX1I1. Voorlopige vaststelling van de gemeente- rekening over 1936. (Bijlagen 77 en 78; dossierno. X 07. 352.18). Wordt vastgesteld; de wethouders onthouden zich van stem ming. Aan de orde zijn de Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: In de vacature-J. de Kok: lo. J. de Kok; 2o. P. Sikkes. de vacature-U. Sijtema: lo. J. de Groot; 2o. F. Boeijenga. Benoemd worden de .huh. J. de Kok en J. de Groot met elk 15 st. Punt XII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende een plan tot af- en overschrij ving op de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1936. (Bijlage 79; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt XIII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake het onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1936. (Bijlage 80; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt XIV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake het onderzoek van de rekening van het legaat van wijlen de weduwe W. Jorritsma over 1936. (Bijlage 81; dossierno. VI 07.352.65). Z. h. s. conform besloten. Punt XV. Voorstel Van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 27 September 1937, no. 18 en tot wijziging van de Verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis. (Bijlage 88; dos- I sierno. IX 07.353.8). wij de stand precies beoordelen. Z. h, s. conform besloten. Deze begroting wordt nu z. h. s. vastgesteld. de Sneker Radio Centrale verschuldigd terzake van het hebben van draden, kabels en steunpunten boven, ondei en op niet voor de openbare dienst bestemde gemeente- eigendommen. (1.818.1). Dit adres wordt behandeld bij volgno. 83 der gemeente begroting voor 1938. h. Mededeling van Burgemeester en Wethouders van de gevallen, waarin gebruik is gemaakt van de hen bij raads besluiten van 11 November 1935, no. 11 en 9 No vember 1936, no. 8, toegekende bevoegdheden. X 07.6). Voor kennisgeving aangenomen. Punt lil. Benoeming van een leraar in de oude talen aan het Gymnasium, met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum, voor de proeftijd van een jaar. (Dossierno. 208). Door Curatoren van het Gymnasium worden aanbe volen: lo. 2o. NEGENDE JEUGDiCONCERT. Gistermiddag werd in ‘de „Harmonie” het negende jeugdconcert gehouden, waar aan medewerkten de heer en Jac. N. D. Hoogslag, piano en inleiding, K. Kueter, violoncel, D. C. P. Blom, viool en H. B. te Strake, piano. De heer F. Wi. C. de Haas opende dit jeugdconcert en verleende het woord aan den heer Hoogslag, die een toelichting bij de te spelen nummers gaf. Als eerste nummer van het programma werd uitgevoerd een Kerstpsalm, welke, na gespeeld te zijn in een arrangement van den heer Hoogslag, door de aanwezigen gezongen werd. Hierna werd voor piano, viool en violon cel uitgevoerd het Trio no. 2 in Bes van W. A. Mozart, waarna de heer Te>. Strake eenige pianosoli gaf ml. een tweetal Spaansche schilderingen en een werk van den vertegenwoordiger van de Toolsche kunst bij uitnemendheid, F. Chopin, de Po lonaise op. 53. Na de pauze gaven de heeren D. C. P. Blom en K. Kueter soli, resp. op viool en violoncel. De eerste voerde o.m. uit het be kende menuet van Mozart en twee Spaan sche stemmingsbeelden van den componist M. de Falla; van de door den heer Kue ter uitgevoerde soli noemen we de Fran- sche volksmelodieën van „Berceuse Francaise” en Bresse”, .terwijl bijzonder Punt IV. Benoeming van een lid van het college van Curatoren van het Gymnasium, ter voorziening in de vaca ture, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer Ds. J. R. Wolfensberger, Door Curatoren worden aanbevolen: lo. Dr. J. R. Wolfensberger, Ned. Herv. predikant. 2o. Dr. J. Th. Schreuder, internist. Benoemd wordt de heer ds. J. R. Wolfensnerger met 15 st. Punt V. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer K. Edel. (Dossierno. 1.851.3.02.7). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: lo. K. Edel, dierenarts. 2o. G. H. ter Horst, houthandelaar. Benoemd wordt de heer K. Edel met 15 st. Punt VI. Benoeming van 2 leden in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. (Vacatures W. Schuil en R. Posthumus). (Dossierno. 1.851.2.02.7-2). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: Vacature W. Schuil (le categorie, ouders van leerlingen van openbare scholen): lo. W. Schuil, Kloosterstraat 50. 2o. H. Vrolijk, Prins Hendrikkade 34. Vacature R. Posthumus (3e categorie, meerderjarige onderwijzers van openbare lagere scholen): lo. R. Posthumus, hoofd van school 4. 2o. S. Terpstra, hoofd van school 1. Benoemd worden de h.h. W. Schuil en R. Posthumus, met resp. 15 en 14 st.; de heer S. Terpstra had 1 st. Punt VII. Benoeming van een Regent van het Old Bur ger Weeshuis ter voorziening in de vacature, ontstaande door de aftreding van den heer Dr. Oosterhuis. (Dossier no. 1.842.73). Door Regenten worden aanbevolen: lo. J. H. Halbertsma, Herr.zn., zuivelfabrikant. 2o. E. P. H. Kingma, bankdirecteur. Benoemd wordt de heer J. H. Halbertsma Herr.zn. met 11 st.; de heer E. P. H. Kingma had 4 st. Punt VIII. Benoeming van een Armvoogd, ter voorzie ning in de vacature, ontstaande door de periodieke aftre ding van den heer S. R. Piersma. (Dossierno. VI 07.58). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: lo. S. R. Piersma,'zonder beroep, Kruizebroederstraat 22. 2o. W. Nauta, manufacturier, Waterpoortsgracht 20. Punt XXIV. De begroting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electriciteits bedrijf voor 1938. Z. h. s. vastgesteld. Punt XXV. De begroting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1938. Betreffende de verstrekking van cokes aan werklozen zegt de heer Greidanus dat de vragen door spreker tot B. en W. gericht, bijna woordelijk in het sectierapport voorkomen; men zou van plagiaat kunnen spreken, doch het belang der werklozen gaat ons boven het partijbelang, bpr. gaat de ge schiedenis der cokesv-,,rc‘rekking hier na en constateert, dat de motie-Sijtema geen oplossing bracht; de minister had bezwaren. Of deze heeft dus zijn voorliefde voor de bedelarij getoond, of de zaak is hem niet duidelijk gemaakt, en dan zou hét verwijt B. en W. treffen. De minister is er tegen omdat het z. i. indirecte verhoging van de steun is, ze behoeft echter de gemeente niets te kosten; of de werklozen of de beter gesitueerden 75 cent betalen, maakt immers voor de gemeente geen verschil en de werklozen waren geholpen. Spr. protesteert scherp tegen den- gene die de schuld draagt dat de werklozen deze verhoging niet kregen. Nu geeft het niets meer, de winter is te ver gevorderd. De heer Van der Veen vraagt waarop gegrond is de bewering in de memorie, dat volgend jaar de verstrekking van goedkope cokes helemaal achterwege zal blijven. Uit de be groting zelve blijkt het niet. De heer Zuiderbaan antwoordt den heer Greidanus dat toen de motie-Sijtema aangenomen was, B. en W. die wilden uitvoeren, het departement heeft echter gezegd, dat het niet mocht. Tot den heer Van der Veen zegt spr., dat de cokesproductie van dien aard is, dat de verstrekking van goedkope cokes waar schijnlijk niet zal kunnen voortgezet; er wordt geld op toege legd. Het lijkt dus, dat het niet vol te hodden is. In de begroting is deze mening der commissie nog niet tot uiting gekomen, die is eerder opgemaakt. De heer Greidanus vindt het eigenaardig, dat de minister deze zaak, als ze hem goed duidelijk is gemaakt, heeft afge wezen. De heer Zuiderbaan: De toelichting is zo duidelijk ge weest, dat er van misverstand geen sprake kan zijn, de minister ziet hierin een verhoging van de steunnorm. De heer Van der Veen zegt, dat als er geen goedkope cokes komt, het niets geeft hierop verder door te gaan. Doch misschien kan men, als men geen 10 hectoliter beschikbaar kan stellen, wat minder geven. De cokesverstrekking in de zomer is voor de arbeiders gewenst en kan de gasfabriek nog een bepaald kwantum beschikbaar stellen, dan zou spr. ook den minister nog eens op deze zaak willen wijzen. De heer Zuiderbaan: Eerst in het volgend jaar kunnen Benoemd wordt de heer S. R. Piersma met 15 st. Punt IX. Benoeming van 3 leden der Commissie voor lichamelijke opvoeding. (Dossierno. 1.855.3). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: In de vacature-J. Spoelstra: lo. J. Spoelstra; 2o. F. J. Japenga. In de vacature-A. H. Vis: lo. A. H. Vis; 2o. Th. W. Sandstra. In de vacature-J. Wamelink: lo. J. Wamelink; 2o. J. Flach. Benoemd worden de h.h. J. Spoelstra, A. H. Vis en link met 15, 14 en 15 st. Punt X. Benoeming van een gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Huishoudschool (vacature-A. Hoge veen), voor de tijd van 3 jaar, ingaande 1 januari 1938. (Dossierno. 1. 851.365). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: lo. A. Hogeveen, 2o. P. van der Veen. Benoemd wordt de heer A. Hogeveen met 15 st. Punt XI. Benoeming van twee gedelegeerden der ge meente in het bestuur der Ambachtsschool voor de tijd van 3 jaar, ingaande 1 Januari 1938. (Dossierno. 1.851. 361). P. Bazelaire „Chanson de in de smaak' viel het bekende lied uit „der Meistersin ger” van Wagner: „Walthers Preislied”. Tot slot voerden alle medewerkenden tesamen nog uit een tweetal werken van F. Mendelssohn: „Nocturne” en de be kende „Hochzeits-marsch”, beide uit de muziek bij Shakespeare’s „Midsummer- nights dream”. De heer F. W. C. de Haas richt dan al lereerst het woord tot de medewerkenden aan dit Jeugdconcert. Spr. verheugt zich over de aandacht, waarmee de aanwezige jongelui het concert hebben gevolgd, naar het spr. wil voorkomen is deze thans groo- ter geweest, dan dit vroeger wel eens het geval was. Dit alles is te danken aan het voortref felijk spel der kunstenaars; spr. hoopt, dat in de toekomst, wanneer het Nut wederom een dergelijk concert zal organiseeren, op deze medewerking weer zal kunnen wor den gerekend; dit alles zal ten goede ko men aan de muzikale opvoeding van de schooljeugd. Hierna richt spr. zich tot den heer Hoogslag. Toen vier jaar geleden ’t Nut overwoog met de jeugdconcerten een aan vang te maken, naar het voorbeeld van andere plaatsen, werd een commissie in gesteld, waarin de heer Hoogslag als mu ziek deskundige verzocht werd zitting te nemen. Deze was daartoe onmiddeilijk beJ reid en vanaf ’t begin heeft de heer Hoog slag zijn medewerking als voorbereider, als leider, als houder van de inleidingen en als kunstenaar .ten volle verleend aan een serie jeugdconcerten, die we wel alle als geslaagd kunnen beschouwen. Voor dit alles brengt spr. den heer Hoogslag dank namens het bestuur van het Nut. Nu de heer Hoogslag onze stad gaat verlaten biedt spr. hem als kleine hulde een krans aan. Spr. hoopt dat deze krans den heer Hoogslag in zijn nieuwe woonplaats nog langen tijd op aangename wijze aan Sneek zal herinneren. Spr. wenscht den heer Hoogslag en zijn echtgenoot® het beste toe in hun nieuwe woonplaats. Namens de aanwezige scholieren en meer in het bijzonder namens de leerlin gen van het gymnasium richt dan de heer Asselman het woord tot den heer Hoog slag. Spr. kan niet beoordeelen hoeveel werk aan ’t organiseeren van een jeugd concert is verbonden; het applaus, dat de woorden van den heer de Haas verwierf heeft echter wel bewezen, hoezeer de aan wezige jongelui hiermee blijken in te stem men. Spr. dankt den heer Hoogslag voor het vele, dat hij voor de Sneeker scholie ren heeft gedaan. De heer de Haas sluit hierna deze al leszins geslaagde middag. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1720 Decern- VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 20 DECEMBER 1937, ’s namiddags 2 uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig: alle (15) leden. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 8 November 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Gem. Arbeidsbeurs over 1936. (1. 839.6). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 19 November 1937. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van de voorlopige Commissie met betrek king tot de N.O. polder, houdende toezending van een „Nota omtrent de belangen van Zuid-Fnesland bij de Noord-Oostpolder”, met verzoek aan de verwezenlijking van de in die Nota genoemde punten mede te werken. (1. 792.2(9)). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van het bestuur van de Prov. Friese Bond van marktkooplieden en venters, houdende verzoek om koste loze verstrekking van brandstof aan leden van die bond. (1.842.95). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten dat de door hem bedoelde categoriën van personen niet vallen onder de door den Minister van Sociale Zaken getroffen regeling betref fende de beschikbaarstelling van brandstof en dat, voor zover daaraan behoefte mocht blijken te bestaan, het kosteloos ver strekken van brandstof een zaak is van armenzorg, waarom trent, voorzoveel de openbare armenverzorging aangaat, de be slissing niet berust bij de Raad, maar bij het Burgerlijk Arm bestuur. De heer Van der Veen zegt, dat geen ander besluit kan worden genomen, doch spr. wil enige drang op het Burgerlijk Armbestuur oefenen om hen, die in heel slechte omstandig heden verkeren en die toch wel eens een dag iets verdienen, te helpen. Kan men de controle niet zo inrichten, dat deze mensen toch nog enigszins tegemoet gekomen worden? Des heren K r a c h t’s standpunt is welbekena, doch hij staat volkomen achter den vorigen spreker. De Voorzitter: Deze categorie behoort niet in de steun regeling en de beslissing behoort dus niet bij de raad doch bij het Burgerlijk Armbestuur. De heer Kracht betreurt, dat deze categorie vergeten is in de steunregeling. De Voorzitter: Dat hebben we de vorige keer al gezegd. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. e. Adres van Jan Gorter en K. Wester, houdende ver zoek de aan hen verhuurde percelen weiland, waarvan de huur op 1< januari a.s. afloopt, voor de tijd van 2 of 3 jaren onderhands wederom te mogen inhuren. (X 07.351. 32(13)). B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. De heer Smeding vindt dit verzoek in ieder geval een betere oplossing dan de huidige toestand. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Adres van A. de Vries e. a., houdende verzoek de verkeersverordening aan te vullen met een bepaling, welke het mogelijk maakt op te treden tegen de samenscholingen op de hoek OosterdijkJousterkade en 2e Oosterkade Leeuwarderweg, met adhaesiebetuigingen van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer en de R.K. Middenstandsver. „St. Martinus”. (1.754.3). B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen om advies. De heer Tromp geeft in overweging dat om de urgentie van de zaak, het advies de volgende vergadering aan de orde zal komen. De Voorzatter zegt dat toe, doch gelooft dat er reeds iets aan gedaan is. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. g. Adres van den directeur van de N.V. „Sneker Radio Centrale”, houdende mededeling, dat hij bezwaar heeft tegen het op de gemeentebegroting voor 1938 onder volgno. 83 uitgetrokken bedrag, wegens vergoeding door

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1