WK annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek .0 Uitgave KitZEBIüï co. Woensdag 29 December 1937 No. 28 lente Biofl B4e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON DE GOUDEN BRUG NIEUWSTIJDINGEN. I Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belnngsri^e korting dan. Wordt vervolgd. 1 V r ij d a r s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum Roman van HANNO PLESSEN (Nadruk verboden.) In het bijprogramma o.m. een aardige teekenfilm. een onderkin gekre- Berg hem te moe- DE ROODE ACHTERLICHTEN. Van rijwielen, welke gestald waren bij de N.V. Machinefabriek Bolnes, te Bolnes, zijn 12 roode achterlichten gestolen. Men is daarbij zoo ruw te werk gegaan, dat verscheidene monturen werden vernield. Dc NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga. Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. „Prosit 1” ten aan om de glazen met zware Bordeaux te ledigen. „Dat is een kleinigheidZal morgen direct voor worden gezorgdlNog vóór je vertrek krijg je bericht, uitvoerig, vol ledig, authentiek, zooals mijn instituut dat nu eenmaal pleegt te leveren. Overmorgen in den namiddag zal ik je persoonlijk een en ander ter hand stellen.” „Dan ben ik al wegop weg naar het Den i len Januari 1936, 's middags om 4 uur verlaat de trein, waarmee Rudolf von Berg zijn nieuwe toekomst tegemoet gaat, den hall van het centraal station te Mün chen. Diep in gedachten lloopen Stefan Szar- tossy en Gabriel Schwarzer langs het per ron. „Ga nog even mee naar den „Deutschen Kaiser” een kop koffie drinken”, stelt die detective voor. „Je trein naar Innsbruck vertrekt toch pas over een uur Tijdens het korte samenzijn, dat hun nog rest, wisselen de beide vrienden slechts enkele woorden. Het afscheid van den ouden strijdmakker en dapperen levens strijder, Rudolf von Berg, heeft al te veel weemoedige herinneringen in hen opge wekt En voor mannen van hun slag geldt een variant op het bekende spreek woord: Waar het hart van vpl> is, dat verzwijgt de mond. EEN ZAAK TEGEN EEN SUBSTI- TUUT-OFFICIER VAN JUSTITIE. Bij tusschentijdsche uitspraak in verband met de Kerstdagen, heeft de Utrechtsche rechtbank graaf O. E. G. van L. S., sub- stituut-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, veroordeeld tot f 400 boete pf 40 dagen hechtenis, wegens een aanrijding met doodelijken afloop, waarvan een meis je Van V. te Renswoude het slachtoffer werd. De behandeling van deze strafzaak ge schiedde niét onder bijwoning van de pers, aangezien de zaak niet van te voren was bekend gemaakt. Door een toevallige omstandigheid is het bovenstaande bekend geworden. De aan de route GroningenStavoren, omdat Stavoren ijsvrij is en Lemmer niet. BOND VAN TIMMERLIEDENPA TROONS VEREEN IGINGEN IN FRIESLAND. Naar de L. C. verneemt ligt het in het voornemen van den Bond van Timmerlie- denpatroonsvereenigingen in Friesland om geheel Friesland onder te brengen in de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst. In verband daarmede is het bestaande col lectief contract voor Friesland, dar 31 December a.s. afloopt, voorloopig ongewij zigd verlengd tot en met 28 Februari a.s. Tusschen partijen hebben verder reeds be sprekingen plaats gevonden over de indee- ling der verschillende gemeenten. DE WERKLOOSHEID. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede be treffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der Openbaïe Arbeidsbemid deling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in .Nederland zich als werkzoekende bij de Openbare Arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Gemeenten met 100.000 en meer inwo ners: Aantal geheel werkloozen op het einde van November 1937 153.570, No vember 1936 165.726, Oct. 1937 146.326; gemeenten met j 0.000100.000 inwoners resp. 48.853, 52.252, 45.974; gemeenten met 20.00050.000 inwoners resp. 50,912, 52-937, 45.060; gemeenten met minder dan 20.000 inwoners resp. 132.648, 148.565, 103.076. Totaal resp. 385.98$^,’9.480, 340.436. Blijkens deze cijfers was het aantal in geschreven werkloozen eind November ’37 33.000 kleiner dan eind November 1936. Vergeleken bij eind October 1937 steeg het echter met 45.000, welke stijging dje van verleden jaar overtrof (25.000), ter wijl zij ook grooter was dan in 1935 (33.000). MISHANDELING DOOR EEN OVERSTE DER MARECHAUSSEE. Het hoog militair gerechtshof heeft de zaak tegen den luitenant-kolonel A. P. H. B., commandant van de tweede divisie der Koninklijke marechaussee te Maastricht, die op 28 Augustus van dit jaar bij de Schipbrug te Hedel een voerman zou heb ben mishandeld, voortgezet. Het hof had de behandeling op 2 November geschorst om nog eenige getuigen te hooren. De zaak waar het om gaat is deze: Overste B., die niet in uniform gekleed wa§, reed met zijn auto, waarin nog drie dames gezeten waren, over de Schipbrug en moest daarbij een kar en paard passee- ren. De voerman slingerde met zijn wagen zoo heen en weer, dat de puto-bestuurder meende, dat hij opzettelijk gehinderd werd. Overste B. wilde den voerman daarover on derhouden en even voorbij de brug, toen hij den wagen gepasseerd was, hield hij hem staande. De voerman klom van den bok en er ontstond een kort gevecht, waar bij voerman bloedend verwond werd, Eisch f75 boete of 25 dagen hechtenis. vader van het doodgereden meisje is name lijk een lezer van de Nieuwe Utrechtsche Courant, en is naar de redactie gegaan, om de feiten bekend te maken, daar naar zijn meening de verdachte in dit geval een be voorrechte positie innam. De redactie van genoemd blad is op onderzoek uitgegaan en heeft zich tot den officier yan justitie, mr. A. N. Fabius, gewend. Deze was van meening, dat er niets te verbergen was, en hij was bereid informaties te verschaffen. Hij vertelde het volgende: „De aanrijding vond plaats in Januari van 'dit jaar. Toen de gegevens omtrent de aanrijding bij het parket waren binnen gekomen werd de zaak in handen gesteld van den rechter-commissaris. Daarna werd de dagvaarding uitgebracht en de zaak zou behandeld worden in een gewone rechtszit ting in het voorjaar van dit jaar. Er werd echter verzet aangeteekend te gen de dagvaarding, en dit werd in raad kamer behandeld. President was toen mr. Kaars Sypestein. De rechtbank, in raadkamer, stelde den verdachte buiten vervolging en hoewel ik ook van oordeel was, dat deze aanrijdings- zaak zeer twijfelachtig was, wat de schuld van den verdachte aanging, heb ik toch tegen die beslissing appèl aangeteekend bij het gerechtshof te Amsterdam. Dit besliste, dat de zaak toch vervolgd zou moeten worden. Inmiddels was het reeds Juli geworden. Na mijn vacantie heb ik de zaak opnieuw aangebracht en de verdachte zou toen heb ben moeten terechtstaan in September, maar hij werd ziek en zoo moest de be handeling opnieuw worden uitgesteld. Deze heeft nu plaats gevonden op 16 December. Juist omdat het een substituut-officier van justitie betrof, is de zaak doorgezet en vervolgd. En juist daarom is er een meervoudige kamer gevormd, welke gepre sideerd werd door den president der Utrechtsche rechtbank, mr. H. E. Ha ve laar, zelf, en waarin ikzelf optrad als vertegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie. Dat deze zaak niet op een Dinsdag be handeld is, dus op den gewonen dag der strafzitting, vindt ook hierin zijn oorzaak, zoo deelde mr. Fabius verder mee, dat deze Dinsdagen altijd volop bezet zijn met straf zittingen van meervoudige kamers van de gewone samenstelling. Bovendien moesten de bijzittende rechters ook anderen zijn dan die in de meervoudige kamer zitting gehad hadden. Deze rechters hadden den verdachte in raadkamer buiten vervolging gesteld. Als bijzittende rechters traden nu op mr. Loeff en mr. Plugge, ©n die zijn Dinsdags ook bezet. Volgens mr. Fabius was de zitting dien Donderdagmiddag openbaar. Inderdaad zijn de vader van het meisje er met zes andere inwoners van Renswoude toegela- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2327 Decem ber: Broche Twe© heerenrijwielen Dameshoed Deel van lantaarnkop Drie kinderhandschoenen 3 ledige ben- zine-vaten DamesrijwieJ Zakmes Huissleutel 4 Vleeschmanden Beursje met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2327 December: Paar dameshandschoenen, D. Nota, Koopmansgracht 40; Schoolétui met inh., S. Siersma, Ernst Casimir straat 7; Handschoen, H. Boersma, ie Woudstraat 7; Rijw.bel.merk (kosteloos), C. Feitsma, Waling Dijkstrastraat 47; Damespolshor- loge, J. Visser, Will, de Zwijgejstraat 66; Km der wantje, IJ. v. Gosliga, ie Steenklip - straat 40; Heerendas, W. Poiesz, Frederik Hendrikstraat 75; Rijw.bel.merk, Van der Heijde, 2e Zomerrakbuurt 13; Paar hand schoenen, J. Huitema, ie Steenklip straat 85; Heerenrijwiel, IJ. Nieuwenhuis, Loox- madwarsstr. 2; Rijw.bel.merk, J. van der Veer, Lijnbaansbuurt 19; Bruine want, J. Wielinga, 3e Nw. Selfhelpstr. 3. Notaris E. Elema verkocht gister avond finaal in het café „Onder de Lin den” een heerenhuis met afzonderlijke bo venwoning aan het Juliana-park nos. 5 en 6; het benedenhuis was het laatst in eigen gebruik bij mevr. d©. wed. J. Wie linga, het bovenhuis in huur bij mevr, de wed. R. Schrale. Kooper werd de heer M. Bink te Sneek voor een som yan f 6630. BIOSCOOPNIEUWS. In de „Bioscovp bij de Waag” draait gedurende deze week de film „Tarzan d!e ontembare”, met in de hoofdrollen Buster Crabbe en Jacqueline Wells. Deze Tarzan-film biedt, zooals we dat overigens van dit soort films gewend zijn, een groot aantal spannende tafereelen en boeiende wildernis-opnamen. Tarzan komt ditmaal in contact met het vrouwelijk lid van een expeditie, dat bij het zwemmen in een meertje door krokodillen wordt aan gevallen en het leven te danken heeft aan het optreden van den ongecultiveerden boschbewoner Tarzan. In deze en andere scènes kan men de fenomenale zwemkunst, van den wereldkampioen zwemmer Buster Crabbe, die de rol van Tartan vervult be wonderen. ten. Mr .Fabius meende, dat er niets ge beurd is, dat de gedachte zou kunnen wet tigen aan een afwijkenden gang van zaken. (U. D.) DE GIJZELING VAN DEN HEER HANSEN. De Haagsche rechtbank heeft het ver zoek van den heer C. L. Hansen tot-op heffing van de gijzeling afgewezen en heeft de gijzeling voor den duur van twaalf da gen verlengd. PARATYPHUS Er komen in den laatsten tijd in Gelder land en Overijssel oa. in Lochem, Deven ter en in Nijverdal ziektegevallen voor, welke op paratyphus zouden wijzen. On danks de herhaalde waarschuwingen om eendeneieren alleen te gebruiken als zij ten minste acht minuten zijn gekookt, blij ken enkele banketbakkers en anderen, die eetwaren, zooals croquetjes, taartjes en slaatjes met mayonnaise bereiden, daarbij toch eendeneieren te hebben verwerkt, wel ke onvoldoende waren verhit. In twee ziektegevallen in bovengenoemi de gemeenten heeft het rijksinstituut voor de volksgezondheid aangetoond, diat de oorzaak moet worden gezocht in het ge bruik van zulke eendeneieren. zou ik wel graag eigens genoegelijk wil len doorbrengen”, zegt Szartossy. „Je hebt gelijk, Steffl”, valt zijn vriend hem onmiddellijk bij. „Laat je het programma aan mij over „Nee jongeman, want dat heb ik zelf al opgemaakt”. „JijHoe dan, als ik vragen mag „Ik heb een invitatie voor vanavond ge provoceerd!” „Hoe kom je daar bij Waar dan in vredesnaam „Ja weliswaar niet bij den keizer van China, maar desondanks keurig netjes Je zult er van opkijken, Steffl!” „Bij wien vraag ik, verdraaidI” „SstNiet direct zoo leelijk doen. Raad liever eens”, gaat Berg plagend voort. „Ik wil er met liefde tien mark onder verwedden begint Szartossy, maar zijn vriend laat hem niet eens uitspreken. „Niet weddenZoowaar als ik hier sta, ik heb een geweldige verrassing voor je in pettoEen verrassingenfin, je raadt het toch niet „Dan zou ik het eindelijk maar eens zeggen,” adviseert Szartossy en de ander gaat daar thans gretig op in: „Nou, goed dan. Ga zitten en luister Herinner jij je nog onzen Duitschen kameraad in het derde Isonso-offensief „Natuurlijk, die reserye luitenant van het 21ste infanterieregiment, Gabriel Schwarzer een patente kerel 1 Maar wat heeft dat te maken met 32. De dagen gaan voorbij. Dagen van drukke toebereidselen voor de reis van Rudolf von Berg in München. Dagen van schier onwezenlijk geluk voor de beid©, aan de buitenwereld onttrokken menschen in de Lantaarn. Zonnige dagen over Cairo, waarin Sir Herbert Hawkins naar een spoedige ver wezenlijking van zijn hartewensch verlangt. Donkere, moeilijke dagen voor Emma Koch, die fyaar laatste hoop den man, die haar verlaten beeft, ooit weer terug te win nen, ten grave draagt. Dagen, waarin de ouderdom energiek klopt aan Üe deur van Eugen Delmer, die, als slachtoffer van den influenza bacil bedlegerig, niet meer zoo goed' als vroeger in staat is dezen brutalen indringer het hoofd te bieden. „Zou ik toch maar niet eens aan me vrouw zeggen, wat er aan de hand is waagt Anton, die zich in dezen tijd als een uitstekende ziekenverpleger doet kennen, een schuchtere poging om zijn heer en meester te vermurwen. „Dat verbied ik je waarschuwt de zieke zoo gedecideerd, dat zijn bejaard fac totum niets anders overblijft dan er zich met een zucht bij neer te leggen. Gedurende de laatste dagen hebben kof fers en diverse uitrustingstukken zich zoo danig opgestapeld in de beide kamers, wel- ke Stefan Szartossy en Rudolf von Berg in pension „Bavaria” bewonen, dat 'het ver- „En hoe sta je nu tegenover het schoo- ne geslacht, Schwarz informeert Berg. „Hopeloos vreemd”, antwoordt deze. „Geen tijd en geen gelegenheid.” „Ja, ja, dat is de keerzijde van de me daille. Een beroemde, gezochte persoon lijkheid te zijn, is ook niet alles,” knikt Berg zijn vriend Szartossy toe. „Beroemd dat is waar ook”, herin nert deze zich plotseling. „Dat lijkt me een mooi werkje voor jou, Schwartz. Een pracht gelegenheid om me te bewijzen, dat je werkelijk de Sherlock Holmes bent, waarvoor je je uitgeeft.” „Wil je me op de proef stellen, Stefan!” „Ja, dat ligt inderdaad in m’n bedoe ling. Ik zou graag een volledige informa tie hebben over een zekeren Sylvester Von- berg, van beroep musicus, wonende te München.” Schwarzer zou geen volleerde crimina list zijn geweest, als hij zich bij deze plot selinge wending van het gesprek, niet vol komen had weten te beheerschen. Niets, maar dan ook totaal niets verraadt zijn grenzenlooze verbazing over dezen op dracht van Szartossy en rustig antwoordt! hij „Wacht even. Kalm aan! En weet je ook nog, dat hij van beroep commissaris bij de recherche was -„En of! Ik herinner me i’n interessante blijf aldaar wel zeer ongezellig is gewor- verhalen over het leven aan het hoofdbu- reau in Berlijn nog stuk voor stuk ,Den voorlaatsten avond voor je, vertrek Eigenlijk jammer, dat je zulke menschen zoo gauw uit het oog verliest „Ik heb hem teruggevonden”, zegt Berg triomfantelijk. „Ach kom „Ja. Hij is nu particulier detective met een uitstekende reputatie, een keurig kan toor en wat er zoo meer bij behoort „In Berlijn?” „Neehier in München, Brienner- straat 31. Ja, daar kijk je van op, wat? Wij zijn elkaar vanmorgen al in de armen gevallen, terwijl jij voor mij die boodschap bij Ijpt consulaat deed. En vanavond heeft hij ons beiden voor het diner geïnviteerd!.” Deze avond, welke de drie strijdmakkers in Gabriel Schwarzer’s behagelijke vrij- gezellenwoning vereenigt, is voor een deel aan de herinnering, voor een ander deel aan een uitwisseling van gedachten over de toekomst gewijd. Szartossy is degene van het klaverblad, die de laatste jaren uiterlijk het minst veranderd is en wiens levensweg ook scherp afgebakend voor hem ligt. In de vroeg verouderde, fijne gelaatstrekken van dten Oostenrijkschen aristocraat Rudolf von Berg, hebben de zorgen en de strijd van de na-ooilogsche jaren duidelijk een onuitwischbaar spoor nagelaten. En dat, wat voor hem ligt, is wederom strijd, avon- tuui en als geheel een verre van onbe zorgde toekomst. Gabriel Schwarzer, de voormalige, lange infanterist, is tijdens zijn roemrijk bestaan als particulier detective, bepaald dik ge- worden. TRAMTREINEN OP HET BAANVAK SNEEK—LEEUWARDEN. Als gevolg van de opheffing van de vele stations en halten der Nederlandsche Spoorwegen, met ingang van den zomer dienst 1938, zouden de plaatsen, gelegen aan de spoorlijn SneekLeeuwarden, van reizigersverkeer verstoken zijn. Teneinde dit te voorkomen heeft de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, op voorstel van de Directie der N.T.M., aan de N.V. Nederlandsche Tramweg Maat schappij toegestaan den localen reizigers- dienst op dit baanvak uit te voeren. Met deze exploitatie zal worden aangevangen nadat de spoorwegstations zullen zijn ge sloten en vermoedelijk met ingang van den zomerdienstregeling op 15 Mei 1938. De dienst zal door de Nederlandsche Tramweg Maatschappij vermoedelijk wor den uitgevoerd met motorwagens en deze zullen stoppen op de thans bestaande sta tions en halten tusschen Sneek en Leeu warden. Van abonnementen der N. S., geldig op het traject Sneek-^-Leeuwarden zal zonder bijbetaling gebruik gemaakt mogen wor den op de tramtreinen. DE WATERWEG GRONINGEN- IJSSELMEER. De Kamer van koophandel en fabrieken te Groningen heeft zich opnieuw met een adres gewend tot den minister van water staat, waarin wordt betoogd, dat de be langen van het district der Kamer het best zouden zijn gediend, wanneer de vaar weg GroningenIjsselmeer over Lemmer werd gevoerd. Opgemerkt wordt, dat alle argumenten, welke zijn aangevoerd in eeri op 30 Mei 1932 tot 's ministers ambts voorganger gericht adres, thans nog on-' verzwakt gelden. De verbinding van Gro ningen met Twente, Limburg en het Roer gebied is aangewezen om over Lemmer te’ worden geleid, als zijnde de kortste weg. Wanneer de N.O.-polder gereed zal zijn ge komen, zal het traject, dat over het Ijs selmeer moet worden afgelegd, zoowel naar den IJssel als naar Amsterdam, van Lemmer uit het kortste zijn.. Deze argu menten gelden thans zelfs in sterkere mate, omdat sedert 1932 de IJsselvaart is toege nomen, mede in verband met het kolenver- voer uit Limburg en omdat te voorzien is, dat straks de producten van den N-O.- polder voor een zeer 'belangrijk deel naar Groningen zullen worden afgevoerd. De Kamer verzoekt derhalve den mi nister te willen bevorderen, dat het plan- Lemmer wordt uitgevoerd. Zooals men weet hebben provinciale sta ten van Groningen de voorkeur gegeven „Je hebt zoowaar gen,” meent Rudblf von ten berispen. „Die heb ik bij mijln beroep dlringend noodïg,” verdedigt de aangevallene zich. „Hoezoo „Ik moet altijd iets te masseeren heb ben, als ik ingespannen nadlenkzie je, zoo en hij demonstreert een gecarica- avontuur”, zegt Rudolf von Berg met nauw turiseerdle Sherlock Holmes, die zijn ima- bedwongen weemoed. Maar dan verzet hij ginaire puntbaard streelt. zich energiek tegen zijn sentimentaliteit: „Nog steeds de oude”, lacht Szartossy. „Nog een glas van dat kostelijke vocht, moedigt Schwarzer zijn gas- kameraad... Zóó jong zien we elkaar niet We er ‘I NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1