In. tl terne 81M c f' iff t UW KiWKllK S Co. ieawniag a janaaM whm> S4e Janrgang Dit No. bestaat uit 5 bladen. Jaaroverzicht Binnenland i J I I 1 1 i- '37 M- J8, net id- MAART. arri- gaat 1 NOVEMBER. FEBRUARI. APRIL. jhr. mr. dr. H. A.. wordt DECEMBER. tot doctor honoris causa aan de Unlvcr- siteit van Oxford. 1 De S.D.A.P. Iaat de nationale ontwape ning los. Het dearing-acooord NederlandTur kije treedt in werking. In Den Haag houden ruim drieduizend industriëelen en zakenlui een demonstra tieve protestvergadering tegen crisismaat regelen ten opzichte van het bedrijfsleven. te er F ne- ;er de v l te le lt/ (ei -a- an W \n i- st .1. MiEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) De crisisheffing op rundvleesch wordt afgeschaft. „Piet Hein” overgedragen aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard. De tweede Nederlandsche geografendag wordt te Amsterdam gehouden. lat de 28 iet Bezoekt hedenavond de Muziekuitvoering van de Dhr. Mnziekvereeniging „HARMONIE" in 't gebouw voor Clir. Belangen, aanvang 7 uur. Gewezen N.S.B.-ers bereiden in vele plaatsen de oprichting van afdeelingen der Nederlandsche Volkspartij voor. De tentoonstelling „Rotterdam 1937”, tot stand gekomen door het initiatief van jeugdige werkloozen, wordt geopend. De nieuwe brug over den Ouden IJsel bij Doesburg wordt geopend. Vijftien nationalistische Spanjaarden, die in enkele Nederlandsche plaatsen wa ren geïnterneerd vluchten. Franco gelast dat ze weer terug zullen worden gezon den. Minister Romme dient een wetsontwerp in, tot inhoud hebbende: het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Te Breda ontdekt men met behulp van een wichelroede een oude grafkelder der Nassaus. AUGUSTUS. Dr. M. Euwe wint den schaakvierkamp te GarmischParten,kirchen. Te Rotterdam komen Arbeiders-Espe- rantisten.ult 18 landen bijeen. Te Den Haag vindt het internationaal Katholieken-Esperantistencongres plaats. burgKaapstad (10 dagen) en terug (g dagen). Dr. H. Galijn ontvangt het Grootkruis in de orde der Jade, het hoogste Chinee- sche onderscheidingsteeken. De T-13 (bommenwerper der Marine)1 stort aan de Noordkust van Java in Zee, De negen inzittenden komen om het Ie-, ven. De beeldhouwer, Tooij, Dupuis, over lijdt. De jaarlijksche oefening van het Ne derlandsche Roode Kruis wordt gehouden in Noord-Brabant en Zeeland. De bommenwerper T-i verongelukt bij Java. De vijf inzittenden komen om het .even. 1 1 De T-5, de nieuwe luchtkruiser van "Fok ker, maakt een geslaagde proefvlucht. Te Delft wordt de eerste radio-centrale der Nozema geopend. Bij Koninklijk Besluit wordt vastgesteld, dat de kinderen van Prinses Juliana den naam „Prins (Prinses) van Oranje-Nas- sau" zullen 'dragen vóór dien van „Prins (Prinses) van Lippe-Biesterfeld”. De honderdste geboortedag van dr. A. Kuyper wordt herdacht. ïn Amsterdam wordt een luchtverdedi- gingsdag gehouden. JANUARI. Prinses Juliana wordt benoemd in de eerste klasse uer Japansche Kroonorde. De Vxij-enkers omroep worut vexuoden door minister de 'wjuue. In geneex Nederland heerscht een griep- epidemie. Ken nieuwe politieke partij is opgericht „AcLe van oen kiemen boer Op Java en MEI. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië, welke wordt gespeeld te Rotterdam, wordt door Nederland gewonnen met 1o, Er wordt een consortium gevormd tus- schen de N.V. „Lyempf” te Leeuwarden, de N.V. Leo de Winter Co. te Amster dam en de Snia Viscosa te Milaan2 met het doel de fabricatie van Lanital (wol uit ondermelk) in Nederland door te vöeren. Het NederlandscheT?eger des Heils viert zijn gouden jubileum. Tusschen Chili en Nederland komt een handels-accoord tot stand, betrekking heb bende op Chileensche nitraten en vruch ten en Nederlandsche industrie-producten. Te Utrecht worden de eerste massa-bij- eenkomsten van de C -ford-groep gehou den, welke worden bijgfewoo-nd door onge veer negenduizend menschen uit alle doe len der wereld. Na een verblijf van twaalf maanden in de tropen, komt Hr. Ms. „Java" in Ne-, derland terug. Het Comenius-Mausoleum te Naarden wordt ingewijd. Mr. J. Linthorst wordt benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Te 's Gravenhage wordt in het gebouw „Houtrust" de V 37-tentoonstelling van voedings- en genotmiddelen geopend. De tooneelspeler Ko van Dijk, over lijdt. De Vrouwen-Vredesgang 1937 wordt ge houden te Utrecht. De verkiezingen voor de Tweede Ka mer worden gehouden. De anti-revolutio- naire partij boekt groote winst, de Katho lieken en de S.D.A.P. een kleinere. Er komt een handelsovereenkomst tot stand tusschen Ecuador en Nederland. Minister Colijn wordt benoemd tot ka- binets-formateur. banujirs. ,1e Aalsmeer wordt de tentoonstelling „Lente in Januari” geopend door munster mr. dr. L. N. Deckers. Minister dr. H. Colijn krijgt het Groot kruis in de Orde van den Neuermnüschen Leeuw. De voltrekking van het huwelijk tus schen Prinses Juaana en Prins Bernhard vint plaats. Het jonge paar brengt de wit- tebroods-weken door te Krynica m Pornn. ,Dhr. Colijn van de Nieuw-Guinea Petro leum Mij. (zoon van minister Colijn) be- kamt oen Carstensztop. Er komt een handelsovereenkomst tot stand tusschen Nederland en Italië. Bij Philips te Eindhoven is een electro- optisch instrument vervaardigd: de katho- de-straal-osciLograaf. Jan Pieterszoon Coen wordt herdacht vanwege Ret feit, dat hij 350 jaar gebeden geboren werd. De kruiser „De Ruyter” vertrekt naar We»t-indië. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Hu welijk worut aan vele gevangenen in IincLë grace verleend. In Nederland en in Indië hebben en kele vliegongelukken plaats. Het Departement van Defensie geeft aan de N.V. Nederlandsche Vliegtu.gfa- - briek „Fokker” de opdracht om 16 lucht kruisers te bouwen van het type T 5. In Ned. Oost-Indië is een kolonisatie- raad ingesteld onder voorzitterschap van den heer J. H. B. Kuneman. Op Ambon, Celeoes en Nieuw-Gumea worden nieuwe vliegvelden aangelegd.^ De voetbalwedstrijd DuitscluandNe derland emdigt in gelijk spel: 2—2. Dommering verovert voor de t.ende maal het biljartkampioenschap cadre 45/2 van Nederland. De voetbal wedstrijd BelgiëNederland, welke te Amsterdam werd gespeeld, ein digt in een 21 overwinning voor België. Dr. F. W. Hudig, professor in de kunst geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd aan de universiteit te Am sterdam, overlijdt. Het Prinselijk Paar keert terug in Ne derland na een huwelijksreis van 3 maan den. H. M. de Koningin installeert Prins Bernhard als lid van den Raad van State. Te Rotterdam wordt de „Nieuw Am sterdam”, het grootste schip van Neder land, door H .M. de Koningin te water ge laten. Dr. H. G. Cannegieter wordt bij K. B. benoemd tot directeur in vasten dienst van het Kon. Ned. Meteorologisch insti tuut te De Bilt. i Het Prinselijk Paar houdt zijn blijden intocht te Baarn en Soest. Het 350-jarig bestaan van de Hortus Botanicus te Leiden wordt plechtig her dacht. Ruim: duizend arbeiders van de Ned. Scheepsbouw Mij. treden in staking, doch reeds na enkele dagen is deze staking opgeheven. Te Boskoop wordt een groote bloemen tentoonstelling geopend. De heer F. O. van der Wal, voorzitter van den Alg. Ned. Typografenbond over lijdt. Te Amsterdam wordt de eerste Interna tionale Velligheidsconf eren tie gehouden. „Eenheid door Democratie” houdt een demonstratie in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam. Een groep van Hutersche Doopsgezin den wijkt uit naar ons land. Er komt een immigratie-overeenkomst tot stand tusschen Nederland en Argen- JUNI. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk wordt benoemd toj voorzitter der Eerste Kamer. De auteur Henri van Wermeskerken overlijdt. Amsterdam viert feest naar aanleiding van het bezoek van het Prinselijk Paar. Prinses Juliana doet in een radiorede een heugelijke mededeeling. In het Olympisch Staaion te Amster dam wordt de vijfde Olympische dag ge houden. Het vierde kabinet-Colijn, dat rechts is, wordt samengesteld. Jhr. mr. P. graaf van Limburg Stirum volgt jhr. mr. R. de Marees van Swinde- ren op als buitengewoon gezant te Londen. Op Texel worat een vliegveld geopend. De Frans Hals-tentoonstelling te Haar lem wordt geopend. De Coen-zomerfeesten te Haarlem ne men een aanvang. Te ’s Gravenhage wordt een Internatio naal Landbouwcongres gehouden. Er komt een handels ver drag tot stand tusschen Nederland en Hongarije. Alle onderwijzersbonden vragen de re geering gezamenlijk verlaging van de leer- iingenschaal. De Amsterdamsche musicus, Sam Prae- ger, overlijdt. Mej. mr. Frida Katz, het Amsterdam sche gemeenteraadslid, treedt in het huwe lijk met C. W. F. baron Mackay. Prof. mr. P. J. M. Aalberse neemt af scheid als voorzitter der Tweede Kamer. Staatsraad Rambonnet treedt af als hoofdverkenner der „Nederlandsche Pad vinders"; Prins Bernhard wordt benoemd tot Koninklijk Commissaris dier vereeni- ging. C. F. Utermöhlen, de uitvinder van het snelverband, overlijdt. Het vliegtuig, de „Torenvalk” maakt de 500ste K.L.M.-vlucht van Schiphol naar Ned. Oost-Indië. De Rockefeller Foundation besluit ge durende vijf jaar een aanzienlijke bijdrage te verleenen aan prof. dr. Kluyver (Delft) en prof. dr. Ornstein (Utrecht) voor hun radio-biologische onderzoekingen. Ir. E. C. W. van Dijk, lid van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen, over lijdt. In het geheele land wordt de groote dichter Joost van den Vondel herdacht, naar aanleiding van zijn 350-sten geboorte- Gep. luit.-generaal N. ^Bosboom, oud- minister van Oorlog, overlijdt. De draaibare antenne van den Phohi- zender wordt in gebruik genomen. Seldte, de Duitsche rijksminister van Arbeid, brengt een bezoek aan ons land. Het partij-bestuur van de S. D. A. P. royeert Paul Kiès, S. de Groot, J. D. van der Mei, J. H. Anema, H. Eisenga, A. van Wallinga-Veldman en A. H. Loots. Robert Taylor, de Amerikaansche film acteur, arriveert op Schiphol. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, de rector-magnificus der Amsterdamsche Uni versiteit, overlijdt plotseling. Prins Bernhard aanvaardt het bescherm heerschap van de K.N.A.C. De voetbal-wedstrijd Nederland-Luxem burg, welke te Rotterdam wordt gespeeld, eindigt in een 4o overwinning voor Ne derland. Prins Bernhard krijgt nabij Diemen een ernstig auto-ongeluk; hij wordt in het Bur- gerziekenhuis te Amsterdam opgenomen met een lichte hersenschudding; er treden geen complicaties op. JULI. Prins Bernhard wordt geïnstalleerd als eere- en conventridder der Johaniter-Orde. Te Arnhem wordt de kunstwoifabriek van de A., K. U. geopend. Raichenbach behoudt zijn titel van we reldkampioen dammen in den strijd met den Nederlander Springer. Dr. Edward B. Koster, de letterkundige,' overlijdt. Jopie Waalberg verbetert haar eigen wereldrecord op de 200 M. schoolslag. Te Amsterdam wordt een Liberaal- Joodsch wereldcongres gehouden. De vliegenier J. K. Hoekstra brengt het Nederl. record voor zweefvliegen op 24 uur 3 minuten. De Necerlandsche radio neemt de 415 M. golf (722 KCS) in gebruik. Te ’s Gravenhage overlijdt dr. Ake Hammerskjöld, rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie. De groote rozententoonstelling te Bos koop wordt geopend. Prinses Juliana onthult te Soestdijk een gedenkteeken voor Christoff el Pulïmann. De jaarlijksche „vierdaagsche” wordt wederom gehouden te Nijmegen. Het K.L.M.-vliegtuig de „Flamingo” ver ongelukt in België. De 15 inzittenden ko men om het leven. Te 's Gravenhage wordt de Avia-ten- toonstelling geopend ia de gebouwen van Houtrust. H. M. de Koningin opent de Wereldjam boree te Vogelenzang. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen wordt gekozen tot voorzitter van de K. N. A. C. (Kon. Ned. Aut. Club). De Nederlandsche zangeres Helène Cals overlijdt te Rimini in Italië. Sumatra woeden zware De Prins van Tsjitsjiboe, de broer van den keizer van Japan, brengt een bezoek aan ons land. Te ’s Gravenhage wordt het tweede in ternationale congres voor vergelijkend recht geopend door minister Geseling. Doesburg herdenkt feestelijk zijn 700- jarig stadsbestaan. Op den afsluitdijk woedt weer een mug genplaag, welke echter niet van langen duur is. Te 's Gravenhage wordt een internatio nale padvindersconferentie gehouden. Op de Boschbaan te Amsterdam worden roeiwedstrijden gehouden om het kampi oenschap van Europa. Rusland sluit een contract af met de Nederlandsche haringvisscherij voor de le vering van 26.000 Schotsche vaten. Te Medemblik wordt het vierde Groot- friesche Congres gehouden. Mr. M. H. Planten wordt benoemd tot directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. De bekende diamanthandelaar Joseph Asscher overlijdt te Parijs. Te Scheveningen wordt een Luchtver- dedigingsdag gehouden. De wielrenner Jéf van den Vijver be haalt op de wedstrijden te Kopenhagen het wereldkampioenschap der amateur-sprin ters. Te Amsterdam wordt een Nationaal So ciale Partij opgericht. De 17-jarige mej. F. Heemskerk be haalt het Ned. damesschaakkampioen- schap. Onder feestelijkheden wordt het nati onale huwelijksgeschenk: het motorjacht Minister Colijn opent de Oslo-conferen- tie te 's Gravenhage. Her water van onze rivieren valt. De Nederlandsche handelsmissie veert te’Rio de Janeiro. De Nederlandsche scheepvaart zeer vooruit. De letterkundige, professor dr. Albert Verwey, overlijdt. De voetbal-wedstrijd NederlandZwit serland, welke gehouden wordt te Amster dam, eindigt in een 21 overwinning voor ons land. De gepensionneerde generaal-majoor der artillerie J. C. C. Tonnet overlijdt. Arturo Toscanini dirigeert enkele con certen in ons land. De tinbaggermolen „Kantoeng” slaat lek en zinkt bij Plymouth, toen hij naar Indië werd versleept. Er is geen bergings- kans. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" patrouilleert in de Spaansche wateren; daarna zal Hr. Ms. kruiser „Java" zijn taak o vernemen. De Tweede Kamer wijzigt de dienst plichtwet. Te Utrecht wordt de 36ste jaarbeurs ge opend. De Phohi bestaat 10 jaar. Tot leiders bij de uitvoering van de contróle in de Spaansche wateren wor den benoemd: vice-admiraal M. H. van Duim en de schout-bij-nacht J. S. C. Olir vier. Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek ont-, hult te Rio de Janeiro de Straat „Rua Reinha Guilhermina”, genoemd naar onze Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard rei zen naar Rome, daarna naar Monte Carlo. Te Rotterdam wordt het Feijenoord-sta- dion geopend. Te Amsterdam wordt een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van-den 3oosten geboortedag van Jan van der Heyden. In een Amsterdamschen slagerswinkel heeft een sit-down-staking plaats, welke eindigt met een overwinning van het per soneel. Spaansche vluchtelingen worden onder gebracht in Nederland. De gouden „Ruyter-medaille” wordt uit gereikt aan L. Smit Co’s Internationale Sleepdienst. Dr. R. A. Kollewijn, de spellingshervor- mer, viert zijn 8osten verjaardag. In de Amsterdamscjre diamantnijverheid wordt de 40-urige werkweek als proef in gevoerd. SEPTEMBER. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt een tentoonstelling van volkstuin- ders (Natova) gehouden. Sem Dresden wordt geïnstalleerd als directeur van het Korlinklijk Conservato rium voor Muziek. De blijde geoeurtenis in de Koninklijke Familie worat in de Staatscourant offi ciéél medegedeeld. De bekende tooneelspeelster, Esther de Boervan Rijk overlijdt. De Beemsterpolder viert zijn 325-jarig bestaan. De Nieuwe Kerk te Dielft is gerestau reerd en wordt officiéél ingewijd. In Duitschland wordt net Nederland sche dagblad „De Maasbode” verboden. De auteur Herman Robbers overlijdt te Amsterdam. De Australische regeering geeft de K.N.I.L.M. toestemming om een luchtlijn Nederl. IndiëAustralië te openen. Mr. D. F. Pont, Ds. G. van Duyl, luite- nant-generaal Seyffardt, overste J. Hoge- wind en professor Valckemer Kips treden uit de N.StB.; mr. van der Goes Naters en Valckenier Kips Jr. worden geroyeerd. Koningin Wilhelmina verricht de ope ning van de Staten-Generaal met het uit spreken van de Troonrede. De begroeting-1938 vertoont een tekort van 131/4 millioen gulden. Er worden groote legennanoeuvres ge houden aan den IJsel. Er wordt een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet ingediend: loting en vrijstelling wegens broederdienst wor den afgeschaft, de lichting wordt gebracht van 19.500 op 32.100 man; de eerste oefentijd wordt verlengd van 5V2 tot 11 maanden. Midden- en Oost-Java worden getroffen door een krachtige aardbeving. De wielrenner Frans Slaats verbetert het wereld-uurrecord te Milaan. Er worden onthullingen gedaan over de leiding van de N.S.B. Te Wageningen wordt de achtste Neder landsche landbouwweek geopend. Mevr. M. de RoodeHeijermans, een schilderes die zeer bekend is in arbeiders kringen, overlijdt te Amsterdam. OCTOBER. Jopie Waalberg verbetert het wereldre cord 200 M. schoolslag. De K.L.M. opent den driemaal-dagelijk- schen dienst op Nederlandsch Oost-Indië. De wedstrijd tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin om het wereldkampioenschap- schaken wordt officieel geopend te 's Gra venhage. Dr. Euwe wint de eerste partij. Het eerste proces tegen een ronselaar eindigt met een eisch van zes maanden. Het K.L.M.-vliegtuig de „Specht” ver ongelukt te Palembang. De gezagvoerder F. M. Stork en 3 andere inzittenden ko men om het leven. Het Jubileum-seizoen van het Concert- gebouw-orkest te Amsterdam wordt ingezet met een gala-concert. Te Lanteren heeft een groote bijeen komst plaats van de leden der Nationaal- Socialistische Beweging. Ir. J. E. F. de Kok en H. Schmidt Crans volbrengen een vliegtocht Ypen- De voetbal-wedstrijd NederlandFrank rijk,- welke wordt gehouden te Amsterdam, eindigt in een 32 overwinning voor Frankrijk. Te Hoorn wordt het feit herdacht, dat Jan Pietersz. Coen 350 jaar geleien al daar werd geboren. In de Tweede Kamer verschijnt een me- morie van antwoord inzake het wetsont werp tot regeling der ziekenverzorging. De K.P.M. krijgt een nieuwe lijn op Nieuw-Zeeland. Het Maastunnel-contract is officieel ge- teekend te Rotterdam. Dr. G. P. Utermöhlen, chef van den ge neeskundigen dienst der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland” heeft een toestel uitge dacht ter voorkoming en genezing van zee ziekte. Door een typhoon wordt groote schade aangericht in Midden-Java. Prinses Juliana en Prins Bernhard be geven zich van Krynica naar Boedapest en daarna naar Weenen. De wetsontwerpen tot herziening van den Grondwet worden aangenomen. Het wetsontwerp inzake herberekening der Indische pensioenen wordt aangeno men. Prinses Juliana en Prins Bernhard ko men te Zell am See aan. Onder leiding van jhr. mr. dr. H. A.» van Karnebeek vertrekt de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika. Nida Senff verbetert het wereldrecord 200 M. rugslag. Z. H. Pangaran Adpati Ario Pakoe Alam VII, hoofd van het Pakoe-Alemsche Huis in Ned. Oost-Indië, overlijdt. De Nederlandsche regeering noodigt België, Luxemburg en de Scandinavische staten uit tot het houden van de Oslo- Conferentie. 1 Mgr. F. Kenninck, Aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk in Nederland, over lijdt (aartsbisschop van de Oud-bisschop- pelijke Cleresie van Utrecht). Bij Koninklijk Besluit wordt vastgesteld, dat de kleuren van de Nederlandsche vlag zullen zijn; rood, wit en blauw. 1 In de Universiteit te Leiden vindt de herdenking’ plaats van den 300-sten ge boortedag van den natuurkundige, Jan Swammerdam. Dhr. B. J. de Leeuw wordt benoemd tot thesauriêr-generaal. In de Eerste Kamer wordt de defensie- begrooting aangenomen. De groote rivieren stijgen nog steeds, vooral Deventer komt in ongemak. Prof. dr. J. Huizinga wordt benoemdtinië.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1