Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave KIEZEBKM Co. Woensdag 19 Januari 1938 No. 32 Eerste Blad 54e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. VERTROKKEN: I NIEUWSTIJDINGEN. ’H I HET STAPHORSTER BOERTJE HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DECEMBER 1937. D i n s (I a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt, g r a t i s bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckei, Langweer, Bozum geweldige economische opbloei verkeeren. Spr. geeft dan een kort overzicht van de geschiedenis van Zuid-Amerika. In 1498 zette Columbus, als eerste Europeaan, voet aan land in Zuid-Amerika, nadien kwamen er vele Portugeezen en Spanjaarden. Twis ten over de verdeeling van het nieuwe ge- b ed tusschen de twee zeemogendheden van i e tijd, nl. Portugal en Spanje, waren uit gesloten, doordat een demarcatielijn was ingesteld; op het gebied ten Westen hiervan kon Spanje zijn rechten doen gelden en ten Oosten Portugal Zoo raakte Brazilië onder invloed der Portugeezen; Brazilië is nu dan ook het eenige land van Zuid-Amerika, waar Portugeesch gesproken wordt. In 1638 trekt Maurits van Nassau naar Brazilië en sticht een nederzetting te Per nambuco, waar spoedig groote bloei en wel vaart heerscht. Nog altijd wordt Holland daar met eere genoemd. De onderscheiden Zuid-Amerikaansche koloniën verwierven in 1822 hun onafhan kelijkheid en werden tot zelfstandige’ repu blieken. Spr. vertelt dan een en ander van zijn reis, als inleiding tot de 3 gedeelten van de film. Na met de „Cap Arcona” de Atlan tische Oceaan overgestoken te zijn, kwamen hij en zijn metgezel op 23 Januari 1936 uit het wintersche Europa in Rio de Janeiro, waar het zomer was, aan. Rio met zijn 1 ’/2 griezelige curiositeiten eindigde ook spr.’s kleurenfilm, welke tal van bijzonderheden van de steden en het natuurschoon van de door hem bezochte landen gaf en ook de aandacht vestigde op de moeilijkheden van deze tocht door ’n groot deel van Zuid- Amerika. Bijzonder trof ons de vordering, welke de techniek der kleurenfilm reeds gemaakt heeft bij dit nieuwe Kodakproduct. De v o o r z. sprak namens allen een woord van dank tot spreker voor zijn inte ressante causerie en film en riep hem, als hij nog eens nieuwe reizen doet, gaarne een tot weerziens toe om dan hier ook daar van te vertellen. HEISTELLING OMGETROKKEN. Hedenmorgen ongeveer kwart over tien is een heistelling bij de werken aan de brug bij de Oppenhuizerweg omgevallen en terecht gekomen op het café van Gor kum aan de Jousterkade, waarvan een schoorsteen werd vernield en het dak eeni ge schade opliep. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat i AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Woensdag 19 Jan. Amicitia. Uitvoe ring Gymn.ver. „Thusnelda”. Na afloop bal. Vrijdag 21 Jan. 8.15 uur. Foyer Ami citia. Natuurkundig Genootschap. Dr. H. G. Uannegieter, de Bilt over: „De weer kunde in het dagelijksch leven” (met licht beelden). Zondag 30 Jan. Harmonie. Black Boys Feestavond. Cabaret-ensemble Larette. Harmen de Jong, z. b., van Geeuwkade 52 naar Apeldoorn, Schuttersweg 15; Mathilda Cornelia Fonville, winkeljuffrouw, v. Grootzand 24 naar Amsterdam, Joh. Vermeerstraat 69; Jetske Bergstna, dientsbode, van J. W. Friso- straat 51 n. Welsrijp 141; Maria Gertrud Dove- ren, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Hil versum, s-Gravelandse weg 71; Aafke Visser, z. b., van Franekervaart 25 naar Kollum, Hen drik Rudolf van Noort, arts, van Parallelweg 13 naar Abbekerk A 90; Hitje Dotuna, wed. van Derk Hoeksema, z. b., van Julianastraat 12 naar Leeuwarden, Willem Lodewijkstraat 89; Antje Alida Haagsma, lerares Huishoudschool, van Hoogend 12 naar Leeuwarden, Spoorstraat 98; Frederika Adriana Theresia Steehouwer, z. b., van Emmastraat 18 naar Delft, Choorstraat 13; Ingetje Janetje Cornelia de Gast, dienstbode, van Leeuwarderkade 16 naar Sommelsdijk, Marktveld A 41Geertje van der Werf, dienst bode, van Gudvaart 3 naar Oudega (W.) 41 Bonne Dikland, kleermaker, van Jan v. Nassau- straat 1 naar Eindhoven, Ampèrestraat 111; Jelte Hofstra, brigadier trompetter N. I. leger, van Franekervaart 14e naar Ned. Indië; Geeske Vis, dienstbode, van Singel 30 naar Rauwerd 52; Elisabeth de Vries, dienstbode van Wester- singel 30 naar Gauw 30 b; *Johannes de Haan, ambtenaar Ned. Spoorwegen van Willem Lode wijkstraat 19 naar Maartensdijk Tuindorp, Prof. Wentlaan 10; Anna Maria Christina Ringnalda, hulp in de huish., van Oosterdijk 20 n. Veen- dam, Boven Oosterdiep 13; Gretha Hortsing, onderwijzeres, van Franekerkade 1 naar Hilver sum, Beethovenlaan 24; Janke de Groot, onder wijzeres, van 3e Woudstraat 43 naar Parrega 74; *Meine Dijkema, procuratiehouder, van Gijs- bert Japikstraat 28 naar Bolsward, Kleine Dijl- akker 26; Maria Helena Bouina, dienstbode, van S-1 i üiweg 3 naar Bolsward, Gasthuissingel 22, Gerardus Wiebertus Poiesz, koopman, van Scharnestraat 23 naar Schagen (N.-H.), Markt B 6; Jeltje Nettinga, echtgen. van Johannes Boerma, z. b., van Rozenstraat 1 naar Gronin gen, Melkweg 12; Francina Bokkinga, dienst bode, van Willem Frederikstraat 14 naar Mars- suin 157; Elbrigje Wolthuizen, dienstbode, van Lemmerweg 8 naar Amsterdam, Prinsengracht 997; Grietje Melein, dienstbode, van Scharne straat 32 naar Irnsum, p.a. Jan Melein; *Jaantje Bogaards, huishoudster van Nauwe Noorder- horne 28 naar Den Haag, Z. Buitensingel 75; Aallfe Steringa, dienstbode, van Oude Koemarkt 39 naar idsegahuizen 10. Departement Sneek van het Nut. Gisteravond trad voor het dept. Sneek van- het Nut in de foyer van Amicitia op de heer mr. Th. Regout, die sprak over Zuid- Amerika en de door hem vervaardigde- kleurenfilm „De kleurenfilm ontdekt Zuid- Amerika” vertoonde. De Voorz., de heer F. W. C. d e H a a s, opënde deze avond, hèette ieder welkom en verleende het woord aan den heer Regout. Een reis naar Zuid-Amerika, aldus spr., 72; Lieuwe Terpstra, los werkman, van Duits- lokte ons, toen we ongeveer 2 jaar ge land naar ie Steenklipstraat 83; Clara Visser, z. leden naar een reisdoel zochten, ten zeerste b., v. Duitsland n. Ie Steenklipstr. 83; Jarig v. d. aan. Zuid-Amerika is het land der tegen- Wal, slagersknecht, van Bolsward naar Klein- stellingen, naast de kleine nederzettingen zand 13; Marten Feenstra, kantoorbediende, van de geweldige millioenensteden. In Zuid- 'Nijega (H.O.N.) naar Badhuisgracht 11; Sijke Amerika vindt men ook landen, die in een Leentjes, wed. M. Wassenaar z. b., van Oude- mirdum naar Singel 59; Aukje Rienstra, dienst bode, van Bolsward naar le Oosterkade 16; *Willem Corbie, venter, van Franeker naar aan boord; Ide de jong, bakkersknecht, van St. Nico- laasga naar Oude Koemarkt 21; Margje van Dalfsen, echtgen. van Harm van Dalfsen, z. b., van Genemuiden naar Kapelstraat 48; *Bouwe van Elsloo, lasser, van Heerenveen naar Lelie straat 6; Jacob Tienstra, z. b., van Zutphen naar Stationsstraat 5; Jacob Gerrit Bakker, z. b., van Groningen n. Singel 44; *Luite Dijkstra, vracht- schipper, van Joure naar 2e Boschdwarsstraat 12; Ids Bergsma, rijksklerk, van Drachten naar Jan van Nassaustraat 19; *Jan Bieding, inspec teur bij het L. O., van Zwolle naar Marktstraat 22; Jantina Alberdina Brink, dienstbode, van Zwolle naar Marktstraat 22; Frans Muller, z. b., van Oudenrijn naar Parkbuurt 34; *Krijn Wier sma, metaalbewerker, van Huizum naar aan boord Franekervaart; Popko van der Mei, typo graaf, van Deventer naar Oude Koemarkt 26; Dirkje C. W. IJpes, z. b., van Den Haag naar Singel 16; Roelof Mulder, filiaalhouder, v. Anloo nair Oosterdijk 15; *Harke Hindrik Rutgers, tij delijk hoofd ener school, van Waddinxveen naar Kerkhoflaan 15; Jan Adriaan van Neuren, tuinier, van Baarland naar Oppenhuizerweg 59a; Geertje van Buren, z. b., van Wons naar Bothniakade 18; Antje jongtna, dienstbode, van Achlum naar Lemmerweg 6; *Egbert Meijer, schipper, van Leeuwarden naar Scharnestraat 17a. *Harmen Rozenberg, los werkman, van Oude- horne naar 3e Zomerrakbuurt 28; *Sjoerd Ro zenberg, los werkman, van Jubbega-Schurega naar IJlsterkade 15; *Jannes van den Bos, los werkman, van Oudehorne naar 3e Steenklip straat 5; *Reinder Boonstra, los werkman, van Oranjewoud naar 3e Zomerrakbuurt 43; Jan van der Eems, tuinknecht, van Noordbergum n. Salverdastraat 4; Jeltje van Breugel, dienstbode, van IJsbrechtum naar Julianapark 17; *IJnze de Kroon, opzichter, van Ried naar Anjelierstraat 3; *Sijbrigje Rinia, echtgen. van Douwe Kamstra, z. b., van Makkum naar le Boschdwarsstraat 2; Fokje Dijkstra, echtgen. van Sjoerd Vonk, z. b., van Driesum naar Priorstraat 32; Trijntje de Jong, wed. van Gerrit Wiersma, z. b., van Hom merts naar Grootzand 69; Janke Punter, dienst bode, van Arnhem naar Prinses Julianapark 17; Johanna Maria Agterberg, dienstbode, v. Utrecht naar Parkstraat 21Sijtske Cnossen, dienstbode, van Amsterdam naar le Steenklipstraat 91; Grietje Venekamp, coupeuse, van Oldekerk naar Leeuwenbuig 19; Anna Margaretha Josephina Grootegoed, lerares Huishoudschool, van Hil versum naar Kerkhoflaan 23; Fokje Kooi, dienst bode, van Leeuwarden naar Singel 30; Eeuwe Franckena, z. b., van Oosthem naar J. W. Friso- straat 1; Epkje de Vries, dienstbode, v. Wouds end naar Stationsweg 3; Aaltje Kampen, dienst bode, van Warns n. Leeuwarderkade 16 *Abele Middendorp, los werkman, van Heerenveen naar Swerissteeg 6; Johanna Maria van der Heijden, dienstbode, van Oss naar Stationsweg 3; Henri Bernard van Rijswijk de Jong, surnumerair der registratie, van Breda naar Kleinzand 45; Hiske Rollema, dienstbode, van Koudum naar Wester- singel 30; Wiebe Buma, boerenknecht, v. Wor- kum naar Franekervaart 24; Trijntje Kamstra, dienstb., van Oppenhuizen n. Oppenhuizerweg 188; Pierke Piersma, dienstb., van Hommerts n. Stationsstraat 32; IJmkje de Bruin, dienstb., van Akkerwoude naar Marktstraat 23; Henriëtte Sur, dienstbode, van Weenen naar Leeuwarder- weg 64; Johannes de Wolf, controleur Levens- verz.mij., van Assen naar Jan van Nassaustraat 56; Mathilde Peele, dienstbode, van IJsselstein naar Lemmerweg 16a; Johanna Christina Dirk- sen, dienstb., van Wijk bij Duurstede naar Park straat 1Wiepkje Woudstra, dienstb., van St. Nicolaasga naar lepenlaan 26; Wijpkje Rienstra, wed. van Gerardus Baljet, z. b., v. Haarlemmer meer naar Kapelstr. 54; Froukje y. d. Horst, dienstbode, van Koudekerk naar Julianapark 16; Neeltje Haagsma, hulp in de huishouding, van Oppenhuizen naar Jollenstraat 9; Geertje Koen, echtgen. van Hendrik Brandsma, z. b., van Bo- venknijpe naar Kloosterhof 28; Froukje Plantin gs, hulp i. d. huishouding van Amsterdam naar Leliestraat 7; Elizabeth Visser, dienstbode, van Amsterdam naar van der Heijbuurt 8; Anke van Dijk, leerling-verpleegster, van Drachten naai Wijde Noorderhorne 1Anna Abeskamp, dienst bode, van Leeuwarden naar le Steenklipstraat millioen inwoners, is het bestuurscentrum van'Brazilië, Sao Paulo is echter het eco nomisch centrum, middelpunt van het groot ste koffiegebied ter wereld, waar der geheele koffieproductie der aarde wordt verhandeld. Als alles in Brazilië was als in deze steden, zou het een eerste-rangs mo gendheid zijn, maar buiten deze steden komt men als overal in Zuid-Amerika in aan raking met den waren aard van de bevol king, welke een rem is voor de ontwikkeling. Zuid-Amerika is bij uitstek het land van manana, het land van morgen, men is er niet actief, stelt gaarne de dingen uit, en deze indolentie wreekt zich in de economi sche toestand. Kansen liggen er daarom in zoo’n land als Brazilië zeker voor een Euro peaan die over eenig kapitaal beschikt, want het is rijk aan grondstoffen en de arbeids kracht is er goedkoop. Van Rio trok spr. per auto dus eerst naar Sao Paulo, waar het grootste slangeninstituut ter wereld, Butan- tan, werd bezocht. 2500 K.M. scheiden San Paulo van Buenos Aires, het volgende doel van de reis; ook dat traject werd met de Ford-auto afgelegd, de eerste 500 K.M. ging uitstekend, maar daarna bereikte men de dorre vlakten en toen men een staartje van het regenseizoen te pakken kreeg, werd de al zeer slechte weg één modderpoel, kettin gen warden om de wielen gelegd en dat hielp, maar toch moest men meer dan 30 maal door ossenspannen of door cowboys met hun paarden uit de modder getrokken worden. De auto werd gemarteld, doch de motor liet de reizigers gelukkig niet in de steek en eindelijk bereikte men de grens van de kleine, maar niet achterlijke republiek Uruguay, waar heerlijke betonwegen de reizigers wachtten. Met, de ferry stak men de hier 60 K.M. breede La Plata-rivier over en bereikte de metropolis van het Zuidelijk halfrond: Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië met 2’/z millioen inwoners. Een stad van wolkenkrabbers, met lijnrechte straten, die de stad in „cuadra” verdeelen. De hoofdstraat de Rivadavia loopt dwars door de stad, ze is 9 uur loopens en telt 22000 huisnummers 1 Nadat spr. nog een aantal interessante bijzonderheden van Buenos Aires had ver teld, beschreef hij de reis vandaar per auto over de Andes naar Chili, waar de wagen te Valparaiso werd ingescheept voor Lima. De overtocht met de auto stelde weer zware eischen aan wagen en reizigers. Is de hoogste autoweg in Europa 2950 M., 'nier moest men over 2 passen, waarvan de eerste 3000 M., de tweede 4200 M. hoog lag. Na de wagen te Valparaiso ingescheept te hebben, ging men per Ford-vliegtuig in een reis van 2 dagen o. a. over de Atacama- woestijn, waar het op sommige plaatsen in 25 jaar niet geregend heeft en waar de win- plaatsen van de Chilisalpeter zijn, naar Arica in Peru. Men had nu een vliegtuig met hooger plafond noodig en vertrok per Douglas van de Pan-American Airways met een snelheid van 300 K.M. per uur weer over de Andes, waarvan de toppen hier 6000 M. bereiken haar La Paz, de hoofdstad van Bolivia, de hoogst gelegen stad ter wereld 3600 M.). Vandaar uit hebben spr. en zijn reisgenoot per muilezel nog een tocht gemaakt in het moerassige en oerwou- dengebied van de Madre de Dios, een zij rivier van de Amazone, waar zij o. a. met Tapajos-Indianen in aanraking kwamen, die nog aan snellen doen en waarbij spr. de unieke gelegenheid had eenige capitas renunciatas te zien, gesnelde koppen (zan- zas), die door een alleen deze stammen bekend procédé sterk ineengeschrompeld worden, zonder de oorspronkelijke trekken pet. vet. Dit is haar dag- d. Het ligt voor de hand, dat Aartje regel matig een extra-prakje krijgt. Een rijksvee- teeltconsulent heeft het menu samenge steld. Haar dochter Hoverina heeft in Maart j.l. als vaars gekalfd en heeft in 278 dagen gegeven 4073 kilogram melk, met 3.84 percent vet. Veel belovende, cijfers. dien zocht hij buiten Dongen voornamelijk zijn genoegens, waardoor minder de aan dacht op de verkwistingen werd geves tigd. Hij zal worden voorgeleid voor den of ficier van justitie te Breda. BIJGELOOF EN DIERENMISHANDELING. In een huisgezin te Dreumel moest het jongste kindje tandjes krijgen, waardoor de kleine nogal lastig was. Een vriend des huizes wist raad: Snijd van een le-1 ven de mol de pootjes af en hang die de kleine om den hals. Zoo de mol dan nog loopt, zal het wicht niets lijden met het tandjes krijgen. De huisvriend zou voor een en ander zorgen. Spoedig was hij iq het bezit van een mol en toog er mee naar de bewuste woning- Daar werden het arme beest de pootjes afgesneden, waarna het op straat werd gezet, waar het op zijn bloedende stompjes voortsukkelde. Geluk kig kwam de politie van deze wreede die renmishandeling op de hoogte en de wreed aard kreeg Uwee processenverbaal: een voor het vervoeren van een mol zonder vervoer bewijs en een voor dierenmishan deling. EEN POLITIEHOND GESTOKEN. Voor de rechtbank te Almelo heeft de wever B. H. S. uit Enschede terechtge staan, die er van werd verdacht op 12 October j.l. een politiehond, die door den politieagent H. Kemperman op hem af was gestuurd om hem te „stellen”, daa» hij vluchtte toen hij in het jachtveld van mevrouw van Heek werd aangetroffen, met een mes te hebben gestoken. Tevens moest verdachte zich verantwoorden voor een beleediging van den jachtopziener S. Le- fers, wien hij den avond van denzelfden dag beleedigmd woorden zou hebben toe gevoegd, nog wel op het politiebureau waar hij werd verhoord in verband met de verwondingen van den hond. Verdachte ontkende het steken van den hond" en bekende de woorden tegen dien jachtopziener te hebben gezegd, maar deze niet beleedigend te hebben bedoeld. Na het getuigenverhoor, dat bezwarend voor verd. was, eischte de officier van jus titie, mr. S. J. van der Hoeven, zes maan den gevangenisstrafeen man die tegen een politiehond het verlengstuk van den politieman zijn mes trekt, zal dit wel licht ook tegen den politiedienaar zelf doen, zoodat spr. een strenge straf op haar plaats achtte. evenwel vermoedelijk tot f 20.000 zal op- loopen. De boekhouder, die sedert kort ge huwd is, genoot tot eenigen tijd geleiden het volste vertrouwen van het bestuur en den kassier en is op een geraffineerde wijze te werk gegaan. Het geld is gebruikt om| een levensstaat te voeren, die geheel bo ven de financieele krachten van den ge arresteerde ging. Dit werd evenwel eerst na zijn huwelijk te Dongen bekend. Voor- Z n gezinnen. EEN ZEER VOORUEELIGE KOE. In het Hollandsch Landbouwweekblad vinden we melding gemaakt van de bui tengewone prestaties van een. bejaarde melkkoe, Aartje geheeten, eigendom van mej. de wed. M. Blaak, te Zuidland. Toen Aartje ruim 9 jaar oud en vaar was, kocht een zoon van mej. Blaak ze van een koopman, voor de luttele som van f125. Hij wist, dat ze van best Friesch bloedl was en nam ze op in het bedrijf, dat thansl drie volledige, schitterende melklijsten van deze koe vertoonen kan. Zij gaf als 10- jarige in 317 dagen 10.578 k.g. melk met 3.27 pet. vet, dagopbrengst 33.07 k.g.; als ii-jarige in 336 dagen 11.834 k.g. melk, met 3.01 pet. vet; dagopbrengst 35.02 k.g.; als 12-jarige in 347 dagen 11.222 k.g. melk, met 3.30 pet. vet, dagopbrengst 32.34 k.g. Een jaarlijksche melkgift van gemiddeld 11.211 kilogram in drie opeenvolgende jaren. In het begin van November heeft ze weer gekalfd, en de nieuwe melklijst is met prachtige cijfers begonnen. Op 12 No vember 1937 gaf zij 42 k.g. melk, met 4-35 Pct- vet; °P 2 December gaf ze 43.5 k.g. met 3.85 pct. vet; op 22 December 49 k.g., met 3.70 productie-reoon 1 1 FOLSGARE. Geslaagd voor, het diplo ma Boekhouden, van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer U. Eppinga, alhier. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Sloten door candidaat Di. J. Kames te Apeldoorn (toez.). DE AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS. Dr. de Groot heeft Zaterdag ten pa- leizie .Soestdijk verklaard, meldt de Tel., dat de blijde gebeurtenis evengoed elk uur verwacht kan worden, als dat de mogelijk heid bestaat, dat'het nog enkele dagen zal duren. Zoo weet men dus in het paleis evenmin als daarbuiten, wanneer de blijde gebeurtenis zal plaats vinden. WAT EXAMENS WEL KOSTEN. In het pas verschenen nummer der „M.U.L.O.-school” lezen we. omtrent de kosten van enkele examens het volgende: M.U.L.O.-examen per candidaat f 15.50 of per geslaagden candidaat f 18.50; examen onderwijzer-staatsexamen per candidaat f 30 of per geslaagde f 6o; examen H.B.S. 5 voor extraneï f 50 per candidaat of f 140 per geslaagden candidaat. UITBREIDING ONBEREDEN ARTILLERIE. Naar de N. R. Crt. bericht wordt het regiment motorartidlerie te Naarden uitge breid tot een brigade van 2 regimenten, waarvan het 2e regiment te Utrecht in garnizoen komt. Ook het regiment kust- artillerie wordt uitgebreidren waarschijn lijk worden de forten te IJmuiden en Hoek van Holland dan weer bezet. 1 Bij de Lichtmis bij Rouveen (Staphorst) is gisteravond de 58-jarige heer K. Stege- man, alom in den lande bekend als het Staphorster Boertje, met zijn auto tegen 1 een onverlichte stilstaande vrachtauto ge- leden. De heer Stegeman is in ze<er em- stigen toestand naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle gebracht. MOTORRIJDER VERONGELUKT. ..^..,.^.1 Gisternacht heeft een taxi-bestuurder op te verliezen. Met afbeeldingen van deze wat1 ^en Helvoirtschen weg, onder V ught, een man dood langs den weg gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer met zijn motorrijwiel tegen een boom was gere den en daarbij op slag zou zijji gedood. De verongelukte is de 38-jarige weduw naar Voermans uit Vught. Hij laat vier kleine kinderen achter. FRAUDE BIJ DEN R.K. BOEREN BOND TE DONGEN. Reeds eenigen tijd had het bestuur van den R.K. Boerenbond te Dongen verden kingen tegen zijn tweeden boekhouder F. E„ die er een zeer weelderige levenswijze op na hield. De gewone controle bracht evenwel geen bijzonderheden aan het licht,, waarna een zeer consciëntieus onderzoek werd bevolen. Dit bracht ernstige verval- schingen en tekorten aan het licht, .waarna de burgemeester der gemeente Dongen, daarvan in kennis gesteld, onmiddellijk tot aanhouding en voorgeleiding van F. E. overging. Terstond heeft deze bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 k 9 jaar kleinere bedragen te hebben gesto len, waardoor thans een tekort van ruim f 15.000 zou zijn ontstaan^ welk tekort Alle AdvertentlBn worde*» In belde bladen opgenomen een los neerhangende kabel van de heistel ling met een los achter de treeplank van een tramwagen bleef haken. Toen de tram die daar de hulpbrug passeert zich in be weging zette trok deze kabel de heistelling omver. De materieele schade is vrij aan zienlijk; gelukkig werd niemand door de neerstortende palen of het puin van de schoorsteen getroffen, zoodat persoonlijke ongelukken uitbleven. Onze vroegere stadgenoot de heer D. Zijlstra, dir. van Nijgh en van Ditmar N.V. te Rotterdam, is benoemd tot ridder in de orde van Leopold II van België.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1