Uit onze Raadzaal. No. 35 Berate Blad Uitgave KIBZEBRINI So. Zaterdag 29 Januari 1938 S4e Jaargang Dlt No. bestaat uit 3 bladen. 11 B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan: DE NIEUWE ZWEMINRICHTING. SNEEK, 24 Januari 1938. Aan de Gemeenteraad. e •a- u] q i 3 No. 1.778.41. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van financiële medewerking aan de stichting van een zweminrichting. a .1 z i n a b q i q 'r. 1 3 j B i 3 2 o q I 3 f 1 t j 1 1 1 I a 5 J rLT 1 I 3 verdere voorwaarden, waaronder de gemeente als borg optreedt, zijn vermeld onder III van het ontwerp-raads- besluit en hebben voornamelijk ten doel contróle uit te oefenen op de gestes van de naamloze vennootschap, in het bijzonder op het financieel beleid. In dit verband zij nog opgemerkt, dat, worden onze voorstellen aangenomen, de gemeente door twee commissarissen in het bestuur van de vennootschap zal zijn vertegenwoordigd. Hierboven werd medegedeeld, dat het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen de badhokjes in hout op te trekken. Uit een oogpunt van welstand en soliditeit geven wij er echter de voorkeur aan, dat de inrichting geheel in steen wordt uitgevoerd. De stichtingskosten zullen daar door stijgen met ongeveer 1200.Zoals U blijkt uit het bepaalde onder IV van het ontwerp-besluit, stellen wij voor dit bedrag aan de N.V. te lenen, voorlopig renteloos. Met betrekking tot de terugbetaling van dit bedrag is een zodanige regeling getroffen, dat daarmede eerst behoeft te worden aangevangen als er een exploitatie-overschot is. De exploitatie-begroting wijst, zoals hiervoor reeds werd medegedeeld, aanvankelijk een tekort aan van f 1025. indien over de totale bouwkosten,, dus ook over het bedrag, dat inmiddels ais aandelenkapitaal is geplaatst, een rente vergoeding wordt berekend van 3 Wij stellen U voor aan de N.V. een jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten te verlenen, waarvan het bedrag telken jare als de exploitatie- uitkomsten bekend zijn zal worden vastgesteld, doch tot een maximum van 1025.-. Voor het eerste exploitatiejaar zouden wij dit bedrag willen verhogen tot 1500.in verband met de omstandigheid, dat de inrichting waar schijnlijk niet het gehele seizoen kan worden opengesteld. De bijdragen zullen worden verleend in de vorm van rente loze voorschotten, die uit de exploitatie-overschotten zul len moeten worden terugbetaald. Uit het feit, dat de ge meente volledig het geraamde nadelig saldo voor haar rekening neemt en dat onder de uitgaven in de exploitatie rekening is opgenomen 3 van de totale stichtingskosten ad ƒ61500.vloeit voort, dat de aandeelhouders, indien de exploitatie inderdaad verloopt zoals de commissie ver wacht, verzekerd zijn van een dividend van 3 Eerst wanneer het begrote tekort 1025.zal overschrijden, zullen de aandeelhouders het risico lopen minder of in het geheel geen dividend te ontvangen. Ten slotte stellen wij U voor, de nog ontbrekende gel den voor de bouw der inrichting ad ƒ20.000.aan de naamloze vennootschap te lenen tegen een rente van 3 per jaar. Deze lening zal in 13 jaar worden afgelost. Gelet op deze korte looptijd, zal de gemeente op haar beurt dit bedrag op het ogenblik ongetwijfeld in elk geval kunnen lenen voor 3‘/z zodat uit deze kapitaalverstrek- king indien al, dan toch geen zware lasten voor de ge meente zullen voortvloeien. Hef ligt in de bedoeling dat ten behoeve van alle vor deringen, welke de gemeente zal kunnen verkrijgen, de bezittingen der N.V. hypothecair worden verbonden. Daar met grond mag worden verwacht, dat de op te richten naamloze vennootschap, behoudens bijzondere omstandigheden, zal kunnen voldoen aan de verplichtin gen, voortspruitende uit de door haar te sluiten lenings overeenkomsten en ook in staat zal zijn het door de gemeente te verstrekken bedrag van 1200.terug te betalen, zal het jaarlijks financieel offer, dat van de ge meente wordt gevraagd, ten hoogste bedragen ƒ1025. vermeerderd met de door de gemeente verschuldigde rente van het onder IV van het ontwerp-besluit bedoelde bedrag van 1200.en het eventueel verschil tussen de rente, welke de gemeente moet betalen voor het te lenen bedrag van ƒ20.000.en de rente, welke zij van de naamloze vennootschap zal ontvangen. Gelet op het belang, dat de gemeente bij de stichting van de zweminrichting heeft, achten wij dit offer, dat aanvankelijk kan worden gesteld op ten hoogste ƒ1150.en tengevolge van schuld delging regelmatig zal dalen, ook in de huidige omstan digheden gerechtvaardigd. Onder overlegging van de op deze aangelegenheid be trekking hebbende stukken, waaronder de ontwerp statuten voor de'Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek”, stellen wij U voor het hieronder opgenomen dntwerp-raadsbesluit vast te stellen. Opgemerkt zij ten slotte nog, dat ook het vast te stellen huishoudelijk reglement, waarin o.a. regelen moeten wor den opgenomen omtrent de openstelling van de inrichting voor het publiek aan onze goedkeuring is onderworpen. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 Januari 1938, no. 1.778.41; niet worden gebruikt voor de exploitatie van een zwem inrichting of, zonder toestemming van burgemeester en wethouders, mede voor een ander doel worden gebruikt dan voor de exploitatie van een zweminrichting; 5o. indien de gemeente bij het eindigen van het recht van opstal de op de grond aanwezige gebouwen, werken en beplantingen niet wenst over te nemen tegen de ge schatte waarde is de naamloze vennootschap of haar rechtverkrijgenden verplicht de gebouwen, werken en beplantingen te verwijderen en de grond op te leveren in de toestand, waarin hij verkeerde toen het recht van opstal werd gevestigd; en verder onder de door burgemeester en wethouders nader met de naamloze vennootschap overeen te komen voorwaarden en bepalingen; III. de gemeente, onder afstand van alle rechten en voorrechten door de wet aan borgen toegekend, als borg te verbinden voor de betaling van rente en aflossing van een door de Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek”, gevestigd te Sneek ten behoeve van de bouw en de inrich ting van een zweminrichting met Regenten van het Old Burger Weeshuis te Sneek te sluiten geldlening tot een bedrag van ten hoogste ƒ25000.tegen een rente van ten hoogste 3 per jaar en af te lossen in ten hoogste 30 jaren, tegen verkrijging door de gemeente van eerste hypotheek op het recht van opstal op de onder II-van dit besluit bedoelde grond en op de op die grond te stichten opstallen, onder de volgende voorwaarden en bepalingen: lo. De opbrengst der lening mag uitsluitend worden aangewend voor de stichting en inrichting van een zwem inrichting op de onder II van dit besluit bedoelde grond, overeenkomstig door burgemeester en wethouders goed gekeurde plannen en bestekken. 2o. De naamloze vennootschap is verplicht aan de voorafgaande goedkeuring van burgemeester en wethou ders te onderwerpen: a. elke overeenkomst tot het aanvaarden van erfpachts- en opstalrechten, het verkrijgen, vervreemden of bezwaren van onroerende zaken; b. elke overeenkomst tot het aangaan van geldlenin gen, behalve van kasgeldleningen bij den gewonen kassier der naamloze vennootschap tot een totaalbedrag van ten hoogste ƒ500.of borgstelling; c. elke wijziging van de statuten van de naamloze ven nootschap. Enige wijziging in de statuten zal tegenover de gemeente slechts van kracht zijn sedert de dag, vol gende op die waarop de goedkeuring is verleend; d. elk besluit tot vaststelling of wijziging van de tarie ven en huren, welke voor het gebruik van de zweminrich ting en haar aanhorigheden zullen gelden; De goedkeuring mag alleen worden geweigerd indien de tarieven en huren, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, niet in overeenstemming zijn met de eisen van een voorzichtig financiëel beheer. e. de regelingen betreffende de jaarlijkse afschrijvin gen op de bezittingen van de naamloze vennootschap, betreffende de vorming van en de stortingen in reserve- en andere fondsen voor bijzondere doeleinden en betreffende de aanwending van in die fondsen gestorte bedragen; f. de jaarlijkse balansen en winst- en verliesrekeningen, welke moeten zijn ingericht volgens de door burgemeester en wethouders te geven voorschriften; g. het besluit tot vaststelling van het aan aandeel houders uit te keren dividend; h. elke verandering van de aard of de bestemming van aan de naamloze vennootschap toebehorende onroerende zaken; 3o. De naamloze vennootschap is verplicht de aan haar toebehorende gebouwen ten genoegen van burgemeester en wethouders tegen brandschade te verzekeren en ver zekerd te houden; 4o. De naamloze vennootschap brengt jaarlijks vóór 1 April aan de raad een verslag uit van haar handelingen in het afgelopen jaar onder overlegging van de door bur gemeester en wethouders goedgekeurde balans en verlies- en winstrekening; 5o. De naamloze vennootschap verstrekt aan burge meester en wethouders schriftelijk alle verlangde inlich tingen. Zij verleent burgemeester en wethouders het recht om door door dit college aan te wijzen personen inzage, afschriften of uittreksels te doen nemen van de boeken en bescheiden. 6o. Indien de naamloze vennootschap nalatig is in de terugbetaling van hetgeen de gemeente op grond vair de door haar verleende garantie heeft betaald, zal de ge meente haar vordering op de voet van het bepaalde in art. 1223, 2e lid van het Burgerlijk Wetboek op het verbonden goed kunnen verhalen; en verder onder de door burgemeester en wethouders nader met de naamloze vennootschap overeen te komen voorwaarden en bepalingen. IV. aan de Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek”. gevestigd te Sneek, uit de gemeentekas te lenen een bedrag van ten hoogste 1200.onder de volgende voorwaarden en bepalingen: lo. Het geleende bedrag mag uitsluitend worden aan gewend tot bestrijding van de hogere kosten van de bouw van een zweminrichting als gevolg van de omstandigheid, dat de bovenbouw niet in hout maar in steen zal worden uitgevoerd. 2o. Terzake van de lening zal aanvankelijk geen rente verschuldigd zijn. De lening zal rentedragend worden zodra de door burgemeester en wethouders goedgekeurde winst- en verliesrekening eene exploitatie-overschot aan wijst nadat: a. ongedekte verliezen over vorige jaren zijn aange zuiverd; b. de renteloze voorschotten, bedoeld onder V van dit besluit, geheel zijn terugbetaald aan de gemeente; c. de statutaire dividend-uitkering aan aandeelhouders heeft plaats gevonden en d. eventueel een door burgemeester en wethouders goedgekeurde storting in het te vormen reservefonds is geschied. De rentevoet zal dan door burgemeester en wethouders in overleg met de naamloze vennootschap worden vast- De „graanrace”. Naar de Times uit Adelaide verneemt, zullen dit jaar niet meer dan 13 zeilschepen deelnemen aan de eens zoo befaamde race om het snelst het graan uit de Zuid-Austra- lische havens over te brengen naar Europa. In 1921 waren er 36 groote zeilschepen, in 1931 nog maar 26, en spoedig zal er een streep moeten worden gezet onder dit hoofdstuk van romantiek der zee. Men zal vooral twee bekende concurren ten missen, de Zweedsche C. B. Pedersen, dat vorig jaar bij een aanvaring ’verloren ging, en de Finsche Pamir, welke op Nieuw- Zeeland nikkel laadt voor Europa. De ironie van het lot wil, dat de vracht prijzen voor deze graan-Derby dit jaar hooger zijn dan tevoren, In 1936 accepteer den de schepen 19/6 per ton, dit jaar is 45 sh. geweigerd. Dit beteekent dus meer winst voor de kapiteins. Het Zweedsche Abraham Rydberg, een opleidingsschip, had in de tweede week van Januari te Wallaroo reeds de lading inge- nomen. en is als eerste schip vertrokken. De schepen loopen nog altijd even goed als vroeger. De bark Winterlude is in Australië aangekomen na een tocht van 77 dagen uit Glasgow. Dit is een zeer goede tijd, al blijft het record bij de Duitsche barken Padua en Priwall, die er in 1934 resp. 65 en 66 dagen over deden. De andere schepen die dit jaar meedoen aan de graanrace zijn de Admiral Karpfanger, Killoran, Penang, Pommern, Olivebank, Lawhill, Russell, Viking en Moshulu. Het departement Sneek der maatschappij tot nut van het algemeen heeft enkele jaren geleden in de omstan digheid, dat de in deze gemeente in de tachtiger jaren van de vorige eeuw gestichte zweminrichting aan de Bolswarderweg, wat betreft haar ligging en de samen stelling van het water, niet meer voldoet aan redelijk te stellen eisen, aanleiding gevonden een commissie in het leven te roepen, wier taak zou zijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het scheppen van een betere zwemgelegenheid. Deze commissie is later aan gevuld met vertegenwoordigers van de N.V. Sneker Zwem inrichting, terwijl door ons, op verzoek van de in de aanhef bedoelde instelling, als vertegenwoordiger der gemeente werd aangewezen de directeur van gemeentewerken. Toen in de loop van de vorige zomer de bestaande zweminrichting om de bekende reden moest worden ge sloten, en, op grond van ingewonnen adviezen bij het staatstoezicht der volksgezondheid, afdoende verbetering van die inrichting uitgesloten moest worden geacht, kwam het vraagstuk, met de bestudering waarvan de commissie zich bezig hield, in een urgent stadium. Daar het onder zoek reeds tot de conclusie had geleid, dat het bouwen van een behoorlijk ruim zwembad, dat in hygiënisch op zicht geheel aan de eisen des tijds voldoet, niet mogelijk zou zijn zonder medewerking, ook in financieel opzicht, van de zijde der gemeente, is de commissie, alvorens een rapport uit te brengen, met ons in overleg getreden. Wij hebben ons bij de gehouden besprekingen op het standpunt gesteld, dat op grond van overwegingen van hygiënische aard een goede zweminrichting, zo niet onmis baar, toch zeer nuttig moet worden geacht en dat in een gemeente als Sneek, waar de watersport zo druk wordt beoefend, een behoorlijke gelegenheid voor het ontvangen van onderricht in zwemmen niet mag ontbreken. Als uit vloeisel van dit standpunt hebben wij aan de commissie medegedeeld, dat wij in beginsel genegen zijn te bevor deren, dat de stichting van een zweminrichting van ge meentewege financieel wordt gesteund, indien door de burgerij een redelijk bedrag als aandelenkapitaal voor een op te richten N.V. wordt bijeengebracht. De basis, waarop die medewerking naar onze mening zou kunnen worden verleend, werd voorlopig vastgelegd. In het daarna uitgebracht rapport komt de commissie, op grond van het door haar ingesteld onderzoek, tot de conclusie, dat het wenselijk is aan de periferie van de stad een nieuwe, geheel „rat-proof” gebouwde, zwem inrichting te stichten met een betonnen bassin ter opper vlakte van 1300 1400 M2. en met chemisch en bacteriolo gisch zuiver water, dat regelmatig wordt ververst. Bij het vaststellen van de grootte der inrichting is als uitgangs punt genomen een aantal abonnés van pl.m. 1500. Aan het rapport is toegevoegd een begroting van kosten en een exploitatie-opzet, beide opgemaakt in overleg met een door de commissie geraadpleegden deskundige. De bouwkosten worden geraamd op ƒ61500.- in totaal, waar bij is gerekend op de bouw van houten badhokjes. Bij het ontwerpen van de exploitatie-rekening is aangenomen, dat over het gehele stichtingskapitaal een rente zal zijn verschuldigd van 3 en dat aan abonnementsgelden zal worden ontvangen 1500 X ƒ3.50 is ƒ5250.Deze op brengst is gebaseerd op de uitkomsten van de oude inrich ting. Bij deze opzet is een nadelig saldo te verwachten van 1025.per jaar. Daar wij ons in het algemeen konden verenigen met de inhoud van het rapport en de daaraan toegevoegde bere keningen o. i. een voldoende grondslag vormden voor het voeren van verdere onderhandelingen, zijn wij met de commissie in nader overleg getreden. Nadat inmiddels de zekerheid was verkregen dat door de burgerij een aan delenkapitaal van ongeveer 16000.zou worden bijeen gebracht, is, voorbehoudens Uw goedkeuring, overeen stemming bereikt omtrent de basis, waarop de gemeente het plan financieel zal steunen. In het hierna opgenomen ontwerp-raadsbesluit is de toegezegde medewerking nader geformuleerd en uitgewerkt. In de eerste plaats zal de gemeente tot een bedrag van 500.— deelnemen in het maatschappelijk kapitaal van de op te richten naamloze vennootschap. De bedoeling hier van is niet zo zeer om financiële steun te verlenen, dan wel om in bepaalde gevallen als aandeelhoudster invloed op de gang van zaken te kunnen uitoefenen. In de tweede plaats stellen wij voor, de voor de stich ting van de inrichting benodigde grond kosteloos beschik baar te stellen. Het oog is gevallen op een perceel grond, gelegen aan het Burgemeester de Hoop-park en bij de Jachthavens. Deze omgeving, aan de periferie van de stad, leent zich in het bijzonder voor het beoogde doel; vrees dat het zwembad te eniger tijd geheel in de bebouwing zal worden opgenomen, behoeft, gezien het uitbreidingsplan, niet te bestaan. De beschikbaarstelling is gegoten in de vorm van een recht van opstal voor onbepaalde tijd. De blote eigendom blijft mitsdien bij de gemeente. Het opstal recht zal te niet gaan, indien de grond niet meer wordt gebruikt voor het doel, waarvoor hij thans wordt be stemd. Het Old Burger Weeshuis is bereid aan de naamloze vennootschap een bedrag van ƒ25.000.ter leen te ver strekken tegen een rente van 3 per jaar, mits de ge meente de betaling van rente en aflossing dier lening waarborgt. Wij stellen U voor de garantie te verlenen onder bepaling, dat de gemeente eerste hypotheek krijgt op de bezittingen vap de naamloze vennootschap. De BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten: I. tot een bedrag van ƒ500.— deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek”, gevestigd te Sneek; II. aan de Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek”, gevestigd te Sneek, kosteloos en voor onbepaalde tijd het recht van opstal te verlenen op een stuk grond, ter grootte van ongeveer 4510 centiare, gelegen te Sneek nabij het Burgemeester de Hooppark, deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1145, op de hierbij behorende tekening nader aangeduid, onder de volgende voorwaarden en bepalingen: lo. Op de grond moet binnen een jaar na de vestiging van het recht van opstal een zweminrichting worden gebouwd en ingericht overeenkomstig door burgemeester en wethouders goedgekeurde plannen en bestekken. 2o. De grond mag voor geen ander doel worden ge bruikt dan voor de exploitatie van een zweminrichting. 3o. Het recht van opstal mag zonder goedkeuring van burgemeester en wethouders niet worden vervreemd of met hypotheek bezwaard. 4o. Onverminderd het bepaalde in art. 766 van het Burgerlijk Wetboek, kan het recht van opstal te allen tijde met inachtneming van een opzeggingstermijn van zes maanden bij eenvoudige schriftelijke kennisgeving worden opgezegd; a. indien het recht zonder goedkeuring van burgemees ter en wethouders is vervreemd of met hypotheek be zwaard; b. indien de grond en de daarop gestichte opstallen NIEUWSTIJDINGEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2527 Jan.: Lederen armbandje Bruine want Foto-album Ton Paar heerenrijwie- ten. l Ij. LJ I [J Aanwezig en te bevragen bij de pavol- gende ingezetenen, onderstaande voorwer- pen, als gevonden aangegeven op 2527 Tan.: Groene sjaal, J. v. Kampen, Oppen- huizerweg 56; Dameshandschoen, J. v. d. Heide, 2e Oppenhuizer dwarsstraat 9; Deel van rozenkrans, P. Kingma, Ernst Casimirstraat 5; Broche, A. Kootje, Kloos terstraat 6; Zakkam-étui, W. Hortsing, Franekerkade 1; Rijw.bel.merk, van Dijk, Winsemiusstraat; Kinderwang, T. v. d. Zee, Leliestraat 8; Hond (gevlekt), J. Bakker, Woonwagen; Witte muts, H. van Wieren, Boschstnaat 29. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater gaat tot en met Maandag een operette-film, die de theaters van heel de wereld stormenderhand heeft veroverd, nl. „May time” (’t Was in de Mei), met Jeanette Mac Donald, Nelson Eddy, John Barrymore enz. Hieronder een paar citaten uit de pers: „Grootsche scènes zooals men er waarlijk niet veel te zien krijgtbewonderens- waardige montage-vondstenJeanette Macdonald perfect in actie en stemJohn Barrymore is fantastisch.” (Telegraaf.) „Volle bewondering voor de geraffineerd knappe wijze, waarop de ingrediënten voor het succes gemengd zijn: pathos, humor, sentiment, „show”, vroolijke en ernstige mu ziek, goede zang, goede fotografie.” (Alg. Handelsblad.) „De perfectie is ongeëvenaard, niet in het minst door het kunnen van het ideale film- opera-duo.” (Rott. Nieuwsblad.) „Verfilmd met al de knapheid en weerga loze techniek, waarover de Amerikanen be schikken. Excellente rolbezettingeen lichtend visioen van schoonheid en arge loosheid.” (L. J. Jordaan in de Haagsche Post.) AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Zondag 30 Jan. Harmonie. Black Boys Feestavond. Cabaret-ensemble Larette. Bal na. Maandag 31 Jan. Zaal de Boer. 8.15 uur. Openbare lezing ev. Jac. de Vries. Woensdag 2 Febr. 8.15 uur. Harmonie. Concert orkestver. Symphonia. Solist: P. Everaarts, hobo. Woensdag 2 Fdbr. 8.30 uur. Onder de Linden. Ledenverg. Ambachtsschool. Donderdag 3 Febr. 8 uur. Amicitia. Volksonderwijs afd. Sneek. Opvoering „Baron von Haberniks" door Vrijz. Dem. Tooneel. Bal na. Zondag 13 Febr. Foyer Amicitia. Zei- lersbal onder leiding van den heer P. J. Heeringa. Zaterdag 26 Febr. Afd. Sneek; en O. Ned. Reisver. Bal masqué. DOOR ZIJN HOND GERED. Woensdagavond is een knaapje van 21/2 jaar in een onbewaakt o ogenblik uit zijn woning in een voorstad van Huil (Enge land) geloopen en ondanks alle nasporin gen des nachts niet teruggevonden. Gis terochtend 7 uun werd de aandacht vaq een visscher getrokken door klagend ge blaf van een hond en toen hij er op af ging ontwaarde 'hij een grooten Elzas ser wolfshond die dadelijk opsprong en vol vreugde om den man heen liep. Hij zag toen het kind, van welks vermissing hij reeds had gehoord, op den grond liggen slapen, maar de kleertjes waren vastge^ vroren en daarom hgd de hond het lichaampje niet verlaten. Het kind was spoedig weer bijgiebracht, maar het is naar een ziekenhuis ten observatie ver voerd. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Q i ■j e’ b 2 7 B a 9 ll o 9 3 1 V ■J 3 d r a 3 I 1 j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1