Een Prinses geboren. Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur I A| UitgaveKIEZRBKINR Co No. 36 De staatsrechtelijke positie van de jongste Oranje. De afstamming van de nieuwe Oranjetelg. Officieel Orgaan der taeeole Soeek. F. OZINGA 25 i 54e Jaargang A. JANSEN Maandag 31 Januari 1938. X* fjL El A HET BLIJDE BERICHT PHILIA. SOESTDIJK, 1.45 uur. SOESTDIJK, 2.30 uur. 1 i Bureau:" KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 SOESTDIJK, 3.30 uur. De toestand ten Paleize is, zooals hij den heelen avond is geweest. Eenige positieve mededeeling is er niet gekomen. Verande ring is er dan ook in de situatie niet te be merken. De spanning in het Badhotel stijgt voort durend. De journalisten rijden af en aan naar het Paleis om te zien, of daar iets te ervaren is. De telefoon-centrale heeft het druk te verantwoorden en er zijn in den nacht vier in plaats van twee telefonistes. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Steeds nieuwe wagens Lage grijzen Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 SOESTDIJK, 4 uur. Er is in de situatie nog steeds weinig verandering gekomen. In ’t middengedeelte van het Paleis ziet men door de ramen aan de voorzijde, dat in de vertrekken, waar H. M. de Koningin Haar intrek heeft genomen, het licht brandt. Tot zoover de Crt. het N. v. d. D. En zoo waren we dan voorbereid op het groote gebeuren, dat ons hedenmorgen zoo omstreeks 10 uur kort en krachtig gemeld werd door het A. N. P. met twee woorden nl.: Abonnement: per jaar 2.50, Ir. p. post 3.00. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT „PRINSES GEBOREN”. De radio had het bericht trouwens onge veer tegelijkertijd, en drie vreugdeschoten verkondigden over de geheele stad, dat het moment voor feestbetoon eindelijk daar was. Klokgebeier galmde aldra over de stad, overal verschenen de vlaggen, terwijl inderhaast de laatste hand gelegd werd aan allerlei versiering. De drie plaatselijke muziekcorpsen, waar van de leden zoo spoedig mogelijk hun da- gelijksche werkzaamheden hadden onder broken, om een muzikale rondgang door de stad te maken, trokken veel bekijks; vooral de schooljeugd uitte hierbij haar eerste vreugde, trouwens een deel daarvan was reeds spontaan opgetrokken naar de Markt straat om er het Wilhelmus te zingen. Het Sneeker muziekcorps trok voornamelijk door de binnenstad, terwijl de buitenwijken tot de routes van het Chr. Muziekcorps en van Steun in de Strijd behoorden. Het Sneeker Muziekcorps eindigde zijn rondgang bij de Waag, waar o. m. het Wil helmus werd gespeeld. Ook gedurende het verdere deel van den dag heerschte er een feestelijke stemming in de stad, en zoo gaat men, nu de laatste be richten melden, dat het H. K. H. Prinses Juliana en de jonggeborene goed gaat, ook hier een blijde nationale feestdag tegemoet. Naar nog bericht wordt zullen de namen van de jonggeborene eerst bekend gemaakt worden na de officieele geboorte-aangifte door Z. K. H. Prins Bernhard. In den zwartdonkeren tuin aan de achter zijde van het Paleis loopen, verloren in de duisternis, de wachters. Hier op den onver- lichten weg langs de Praamgracht ziet men, dat het Paleis vannacht niet te ruste is ge gaan. Vrijwel alle ramen en vooral die in het Baarnsche gedeelte, waar de Prinses en de Prins hun intrek hebben genomen, zijn hel verlicht. Door de dichte boomen en struiken ziet men den schijn achter de vensters. Aan de voorzijde van het paleis brandt het licht, zooals ’t reeds den geheelen avond gebrand heeft. Tegen het hek aan de voorzijde staat een vijftal buitenlandsche fotografen. Zij staren over het hek en hebben hun toestellen en blitzlicht-apparaten bij zich. Zelf weten zij blijkbaar niet, wat zij hier doen,; doeh zij wachten in de duisternis. De hekken aan de voorzijde knarsen open. De veldwachters worden afgelost. Een auto, die uit de richting Amsterdam komt, stopt, ondanks het stopverbod, voor het paleis. „Is het Prinsenkind nog niet geboren?” vraagt de Gelderschman, die op weg huis waarts is. De beteekenis van Willejm den Zwijger zoowel voor Nederland en zijn geschiede- nis als voor de ontwikkeling’ van het Oranjehuis op Nederlandschen bodem staat onomstootelijk vast. Hetgeen intus- schen niet wegneemt, dat de koningen uit dit Oranjehuis, die gedurende dq 19de eeuw over Nederland hebben geregeerd niet in mannelijke lijn uit dezen groote» Oranjevorst zijn jgesproten. Onze Konin gin, van wie het bekend is, dat zij niet ten onrechte Prins Willem I en Koning- Stadhouder j^illem III tot de grootsten rekent van haar geslacht, is geen afstam meling v^n den laatste, wiens huwelijk! kinderloos bleef en wiens erfenis daarom Er is een eigenaardige traditie in de laat ste geboorten in ons Koninklijk Huis: op 31 Augustus 1880 werd Koningin Wilhel mina geboren, op 30 April 1909 Prinses Juliana, en de jongste loot aan de Oranje stam, wekenlang verbeid, verscheen alweer op de laatste dag van een maand, immers op 31 Januari. Niet geheel onvoorbereid waren we, dat nu eindelijk de groote dag gekomen was. De radio, die de laatste weken elke dag trouw had gemeld, dat H. K. H. Prinses Juliana een autotocht gemaakt had of een wande ling, zweeg daar gisteren over. En de Cou rant het Nieuws van den Dag van heden ochtend1 wist al heel wat meer over den dag van gisteren te vertellen. Dat blad schreef: Alle teekenen zijn aanwezig, dat aan de lange periode van wachten een eind is ge komen. Het is twaalf uur ’s nachts en nog branden alle lichten in het paleis. In het begin van den avond is de dokter van de Prinses, dr. C. L. de Jong, die dr. De Groot zal ass’isteeren, ten paleize aangekomen. Niet lang daarna arriveerde de tweede ver pleegster, Romke Vermeer. Het verlof voor de telefonistes om haar maaltijden in het restaurant van het Bad hotel te gebruiken, was tegen 4 uur ’s na middags ingetrokken. De telefoonposten voor de pers en ten paleize zijn versterkt. Ook te Amsterdam heeft de P.T.T. bij zondere maatregelen getroffen. Zoowel de directeur van het telegraafkantoor, als die van het telefoonkantoor heeft extra-perso- neel opgeroepen. Op een rustigen Zondag is een avond ge volgd, die in scherpe tegenstelling stond tot de voorgaande avonden. De nerveuze stem ming ten paleize vindt zijn weerslag in het Badhotel. In het feit, dat de Prins en de Prinses Zondag niet waren uitgegaan en alleen de Koningin een korte wandeling in het park had gemaakt, meende men nog geen aan wijzing te mogen zien, omdat het slechte weer een autotocht wellicht ongewenscht maakte. Pas toen men zag, dat de P.T.T. een wenk had gekregen om op alles voor bereid te zijn, begreep men ten volle, dat het einde van het wachten aanstaande was. De telefoon rinkelde, de journalisten liepen haastig heen en weer, er ontstond een merk waardige sfeer van spanning. Men begaf zich naar het paleis en keek naar de verlichte ramen. Achter steeds meer vensters zag men lampen branden. Ook het licht in de colonnades was volop aan. Dit was voorloopig het eenige wat de weinige kijkers zagen, tot om halfelf een auto uit het duister kwam aanglijden en langzaam het hek aan de rechterzijde binnenzwenkte. Het is een gesloten Hofrijtuig, dat voor rijdt. Geen licht brandt er in. De chauffeur wacht voor den rechter-ingang, den ingang voor den Anna Paulowna-vleugel, waar het Prinselijk Paar woont. Een lakei verschijnt aan de deur en dan eensklaps gaat het licht in de hall uit. De auto dooft de koplampen. Een donkere gestalte gaat het bordes op en verdwijnt. Even blijft het nog donker en dan gaan de lichten weer op. Een lakei draagt een paar koffers naar binnen: de tweede zuster, Romke Vermeer, is aangekomen. De veldwachters houden even Idter het verkeer staande als de auto weer verdwijnt in de richting Baarn. Er ligt nu een groote spanning en nervo siteit over allen. Nu is het of in het geheele hotel iets trilt. Er is meer geluid, er is meer beweging. Men ziet menschen heen en weer loopen. De tele fonistes gaan niet naar huis; anders om kwart voor twaalf ging het telefoonkantoor dicht en heerschte er een doodsche stilte in het rustige vertrek, doch nu is het een en al beweging. Op drie plaatsen in Soestdijk brandt thans volop licht: in het Paleis, in het telegraaf kantoor daar recht tegenover, waar het door de gesloten blinden dringt, en in het Badhotel. Hoewel de officieele mededeeling, dat de Blijde Gebeurtenis te verwachten is, nog niet is verschenen, heerschte toch span ning, omdat alles er op wijst, dat zij aan staande is. Beambten van de P.T.T. bewa ken en controleeren alle telefoon- en tele graaflijnen. Op het plein voor ’t hotel Trier en voor het telefoonkantoor staan in de duisternis de auto’s van de journalisten en fotografen, die naar de verlichte facade van het Paleis turen. Bij de telex wordt met verdubbelde activiteit de wacht gehouden. Uit alle deelen van Europa worden tele foonverbindingen aangevraagd met Soest dijk. Schaapmarktplein 9 - Tel. 2606 O, heerlijke stonde in Neêrlands bestaan, Door zonne der vreugde omgeven: Den boom van Oranje ontsprong jonge loot En kwam op Soestdijk tot nieuw leven I Na dagen van spanning, van hoop en van wensch, Van diepgaand, gestadig verlangen Vertrilt onze natie in feest’lijk betoon, In kleur en in klank der gezangen De vlaggen, versieringen spréken hup taal, Vervuld is de schoonste der droomen: ’t Oranje-Gezin kreeg het jonge Geluk, Het Prinselijk Kind is gekomenI Wij voelen de vreugde voor Prins en Prinses, De blijdschap voor onze Vorstinne; Wij uiten de vreugde van Land en Gewest Bij ’t nieuwe en hoopvol beginnen O, heerlijke stonde in Neêrlands bestaan, Door zonne der vreugde omgeven: Den boom van Oranje ontsprong jonge loot En kwam op Soestdijk tot nieuw leven I Wij dragen verwaarloozend rang dan wel stand Het Kind van Oranje op handen, Wij weten ons nauwer tot ’t Vorstlijk Gezin, Wij voelen versterking van banden En dankbaarheid gaat in dit plechtig uur Door Nederlands mannen en vrouwen: Het oog naar Omhoog, naar den machtigen God, Dq handen tot danken gevouwen (Nadruk verboden) Lippe. Het kind neemt plaats onder de overigens weinig talrijke prinsen en prin sessen, die thans het Koninklijke Neder-, landsche Huis vormen. Welk een tegenstel ling niet met den toestand van een eeuw geleden, toen de Overgrootvader van onze Koningin zich mocht verheugen in een groot aantal zonen en dochters en klein kinderen. Welk een tegenstelling zelfs niet met iets meer dan een halve eeuw gele den, toen Koning Willem III zich door twee zonen, een broeder, een oom, ja zelfs een oudoom omgeven zag. Maar ook, laten wij dit niet uit het oog verliezen, welk een gelukkig onderscheid met slechts 11/2 jaar geleden. Toen twee vrouwen, vor mend tezamen ons Koninklijk Huis, nog gebogen onder het verlies van moeder en echtgenoot, van grootmoeder en vader. Twee vrouwen, aan wie in deze roerige en moeilijke staatkundige tijden de mo narchale toekomst van Nederland, de on verbrekelijke band, die Nederland en Oranje bindt, werd in handen gegeven. Deze jong geborene is Nederlander. Bij geboorte, want het kind is gesproten uit Nederlandsche ouders, man zoowel als vrouw. Door vestiging, want het heeft op Nederlandschen bodem, zij het ook niet naar de traditie in het paleis te ’s Graven- hage, het licht gezien. Het geniet noch bij pjn intrede in deze moeilijke wereld, noch in de naaste toekomst vele rechten of voorrechten boven andere Nederlan ders, wijl de wet deze aan prinsen of prin sessen van ons Koninklijk Huis in zeer bescheiden mate toebedeelt. Financieel reeds dadelijk geen, want het limitatief karakter van de vorstelijke inkomens, in de Grondwet neergelegd, laat, althans voorshands, voor deze kleine geen sfaats- toelage toe. De vorstelijke inkomens zijn thans beperkt tot de Koningin en haar gemaal; tot de Kroonprinses en haar ge maal, terwijl zij voorziet in een toelage aan de weduwe van den Koning, de we duwnaar van de Koningin of de Kroon prinses. Zelfs kent de wet geen vrijstelling van belastingen voor deze jonggeborene, omdat de betreffende bepalingen alleen op den Koning en den Prins van Oranje slaan, waaronder in het tegenwoordig ge val Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana zijn begrepen. Dat alles wordt van zelfsprekend anders als deze telg, thans slechts in een verre toekomst voor de op volging van de Moeder aangewezen, de plaats die de Moeder thans bekleedt, zou innemen. Men behoeft daarbij nog niet on middellijk aan het smartelijkste te den ken: aan de mogelijkheid, dat Koningin Wilhelmina aan haar volk zou komen te ontvallen; men kan zich de mogelijkheid voor oogen stellen, dat op een gegeven oogenblik onze Koningin, die reeds zoo jong de kroon heeft moeten dragen, haar taak aan jongere handen zou willen over laten. Dan wordt deze jeugdige telg ter stond een persoonlijkheid, die staatsrech telijk in mindere of meerdere mate boven den vader uitgroeit, gelijk bij officieele ge legenheden Prinses Juliana, toen zij meer derjarig was geworden, aan haren vader voorafging, al is dit noch in den koninklij ken kring, noch in de oogen van het pu bliek als hinderlijk gevoeld, gezien de wederzijdsche innige genegenheid, die va der en dochter bopd. Dit Oranjekind onderscheidt zich ook wettelijk slechts in weinig opzichten van andere kinderen. Meerderjarig wordt het eerst, wanneer het den leeftijd van 21 ja- ren bereikt heeft, tenzij voor het 18e jaar wijzigingen in de vorstelijke familie zijn ingetreden, die de troonopvolging op het hoofd van dit kind 'leggen, in welk geval de meerderjarigheid, gelijk ook bij Prin ses Juliana, gelijk bij onze Koningin, op dien leeftijd intreedt. Deze nieuwe Oranje telg heeft toegang tot alle rechten en draagt alle verplichtingen, die op den ge middelden Nederlandschen staatsburger drukken. Ongeacht vroegere of latere meerderjarigheid, zal ook bij dit kind de kiesbevoegdheid, die hier te lande kies plicht is, eerst op den door de wet daar voor aangegeven leeftijd aanvangen. En evenzeer is dit kind op latere leeftijd slecht^ van de verplichtingen, die bv. wat dienst plicht, wat het opvolgen van wettelijke ’.oorschriften, wat het getuigenis afleggen voor rechterlijke lichamen betreft, niet bevoorrecht boven anderen. Wij spreken hier nu eenmaal van staatsrechtelijke ver houdingen, al spreekt het vanzelf, dat de gedachte deze jongste Oranje op eenig oogenblik in de rechtszaal té zien ver schijnen, als fantasie voorkomt. De wétten van ons land laten voor alle prinsen en prinsessen van het Koninklijke Huis vrijheid voor het bekleeden van amb ten en betrekkingen. Het is het hoofd van den Staat, thans de Grootmoeder, die hierin, met medewerking van de regeering, de beslissende stem heeft. Gelijk Koningeq Willem I, Willem II en Willem III over de militaire rangen en ook over de onder scheidingen van zopen en kleinzonen heb ben beslist, mede op grond van de be voegdheden, die het Koninkl. Besluit, dat de onderlinge verhouding tot het Hoofd van het Koninklijk Huis regelt, aap Ko ning of Koningin toekent. Militaire en burgerlijke ambten zijn telkenmale aan prinsen uit het vorstelijk huis toegekend; burgerlijke slechts in den laatsten tijd, overeenkomstig de veranderde gewoonten, denkbaar voor de prinsessen; particuliere en representatieve verplichtingen en amb ten voor beiden. Men kan zich zelfs voor stellen dat, zijh eenmaal de jongste kinder jaren van deze Oranjetelg voorbij, een be scheiden veld van arbeid voor het kind tegenover overige kinderen in Nederland vorstelijke fami-1 is te vinden. Al is het te hopen, <jat de Staatsrechtelijk is de positie van deze jongste Oranje, waarvan de geboorte in het rijk in Europa en overzee gelijke be langstelling, gelijke vreugde wekt, te om- schrijlven als: alles of niets. Alles, omdat het voor een deel de omstandigheden des levens zullen zijn, die hebben te beslissen of dit kind eenmaal de kroon van alle Ne- dörlandsche gewesten, zoo in Europa als overzee, zoo in Oost als in West, zal dra gen. Niets, omdat thans de Grootmoeder nog leeft en zich gelukkig in een voort durend goede gezondheid mag verheugen; de vorstelijke moeder vanzelfsprekend, ten zij bijzondere omstandigheden het anders doen geschieden, in de regeering voorgaat de vader wat God verhoede even tueel als regent kan worden geroepen om, tijdens de minderjarigheid, over de hoog ste, vorstelijke belangen van dit kind te waken. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. omstandigheden zullen toestaan, dat hier bij gelijke terughoudendheid wordt be tracht als de Koningin heeft in acht ge nomen tegenover haar eenige dochter, wier jeugd zij daardoor tot een zoo gelukkige en zoo volop kinderlijke heeft gemaakt. De Koningin, die, nog met beide voetjes in de kinderschoenen staande, reeds de koninklijke waardigheid, zij het ook onder de onvolprezen leiding van haar Moeder te dragen kreeg, heeft beter dan wie ook kunnen gevoelen wat haar als kind heeft ontbroken. En zij zal het zeker niet zijin, die niet mede zal zorg dragen, dat dit kind zal opgroeien onder de kinderen, al zal het nu eenmaal, tengevolge Van de plaats, die het in ons land inneemt, met de intuïtie aan kinderen eigep, gevoelen; dat het toch anders is dan anderen. En vermoedelijk zullen ook onderscheidingen van binnen- en buitenlandsche huizen, al worden deze minder dan in vroeger jaren aan vorstelijke kinderen op jeugdigen leef tijd gegeven, het daaraan herinneren. De kleine Stadhouder Willem V telde slechts een gering aantal jaren toen hem, als een bijzonder gunstbewijs van de zijde vap zijn Engels chen oom, den toenmaligen Ko ning, de hooge onderscheiding van de Kousenbandorde ten deel viel, die met groote plechtigheid in het Huis ten Bosch aan hem werd uitgereikt. En ditzelfde geldt ook voor den school gang van deze jonge Oranje. De Leer plichtwet is op dit kind van toepassing gelijk op elk kind in Nederland, maar de Leerplichtwet maakt onderwijs, dat te huis gegeven wordt, mogelijk. Zeker zal ook aan de intellectueele opvoeding van dit kind de zorg worden besteed, waaronder de Moeder is grootgebracht. Vermoedelijk zullen kinderen in de omgeving worden gezocht en gevonden, die net voorrecht zullen hebben met dit Oranjekind tezamen een klasje te vormen. Wellicht ook is het mogelijk, dat deze Oranjetelg gewoon ter schoole zal gaan gelijk andere kinderen, al valt daarbij te denken aan, het voor beeld, dat Annie Foore in een barer Int dische romans aanhaalde, toen zij deed gevoelen, dat kinderen van den Gouver neur- Generaal, al gingen zij ter gewone school, toch altijd m de oogen hunner medescholieren kinderen van den Land-i voogd bleven l Daarvoor zal ook van be lang zijn, waar in de jongste jaren van dit kind zijn woonplaats zal zijn. Prinses Ju liana en Prins Bomhard hebben tot dusver geen afzonderlijk paleis in ’s Gravenhage te hunner beschikking; het paleis op den Kneuterdijk, dat als woning voor de Prin ses was gedacht, is thans in particuliere handen overgegaan; het voormalig paleis van de Koningin-Moeder, waar eens ook Prins Hendrik de zeevaarder woonde,, staat nog steeds leeg. Voor de opvoeding van dit kind kan men zich geen rustiger, geen bevredigender omgeving denken dan Soest dijk, wgar Koning Willem II en Prinses Anna Paulowna gedurende den tijd, dien zij tot 1830 niet te Brussel doorbrachten, leefden te midden van hun kinderschaar. Maar hier moet gedacht worden aan, de verplichtingen, representatieve en andere^ die op vader en moeder drukken en die in de keuze der vestiging van later jaren een woordje medespreken. Het scheppen van wettelijke bepalingen bij de geboorte van dit eerste; en, laten wij hopen, oudste kleinkind der JConingin is niet noodig. Toen Prinses Juliana was geboren, eigenlijk nog in)z de maande»), voordat zij het levenslicht aanschouwde, dienden maatregelen tq worden vastge steld voor regentschap en voogdij. De mogelijkheid moest onder het oog wordqn gezien, dat de Koninklijke Moedqr ons plotseling zou komen te ontvallen. Thans staan de zaken anders. De Grootmoeder leeft en regeqrt en zal, naar wij allen ho pen, nog lange jaren regeeren. Zeker, er blijft, aangezien ons aller leven nu qen- maal is in handen van een hoogere macht, de mogelijkheid bestaan, dat Grootmoedeir en Moeder, samen zijnde, tegelijk door eenig ongeval zouden worden getroffen. Maar zelfs voor zoodanige onvoorziene gevallen kent onze Grondwet bepalingen, en de wettelijke machinerie van ons land is gelukkig altijd zoodanig in orde ge bleken, dat op spoedige en afdoqnde wijze zelfs hierin zou kunnen worden voorzien. Doch laat ons, op een dag als die van heden, aan zulke mogelijkheden, die wij allen weten, dat op dit aardsche tranendal bestaan, niet denken. Ons slechts verheu gen, dat de Oranjeboom opnieuw vruchten heeft gedragen en bepalen tot de vreugde van dezen dag, die een vrqemdeling wel licht overdreven zal vinden, maar die wij Nederlanders gevoelen, omdat het in den loop dezer jaren ons duidelijk is geworden, dat het ook anders had kunnen zijnl Ullllllllllllllllilllllllllllllimillillllllillllimilie I lie draagt den naam van Oranje Nassau- 1 j niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiic i Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER NIEUWE SNEElEHOUlm annex SHEERER OOURART m WYMBRITSERAOEEL Deze jongste telg onzer lO 10 iN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1