Ko. 37 Eerste Biafi Uitgave KIEZEBRIKK Co. Zaterdag 5 Februari 1938 S4e Jaargang annex Dlt No. bestaat nit 3 bladen. Raadsagenda. SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Uit onze Raadzaal. NIEUWSTIJDINGEN. I t j 1 1 J op SYMPHONIA. gen, onder wie B. en W. bieden de raad nog het volgende voorstel aan: wijze. AD INTERIM. 884>2 2e. 3e. deugd'en. Wanneer deze NIEUWE SNEEKER COURAN Aan Hare Majesteit de Koningin, te Soestdijk. De Raad der gemeente Sneek biedt Uwe Majesteit eerbiedig zijn gelukwensen aan met de geboorte van een Prinses van het Oranjehuis en deelt in de vreugde van het Nederlandse volk over deze heugelijke gebeurtenis. Met goedkeuring van de raad wijzigt de Voorzitter, in verband met het feit, dat deze vergadering te 7.45 moet eindi gen, de volgorde der punten in die zin, dat die waarover dis cussie wordt gehouden, het laatste aan de orde komen en enige daarvan worden aangehouden. Voor de Raad, POPPINGA, burgemeester. 280 291% 240 >/2 199/2 1523/4 182i/2 170% 413/4 593/4 De Voorzitter deelt nu mede, dat de heer Blok afwezig is wegens droeve familie-omstandigheden en acht zich de tolk van alle leden als hij den heer Blok deelneming betuigt in het door hem geleden verlies en sterkte toewenst onder de beproe ving, welke hem heeft getroffen. Deze betuigingen zullen den heer Blok namens de raad toegezonden worden. No. 1.851.2.07-2 B. Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoeken van besturen van bijzondere lagere scholen om toekenning van een voor schot op de gemeentelijke vergoedingen, be doeld in artikel 101 en 101 bis der Lager- onderwijswet 1920 en op de bijdrage, be doeld in artikel 102 dier wet, voor het dienstjaar 1938. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 7 FEBRUARI 1938, ’s avonds 7% uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Punt 1. Ingekomen stukken: a. Verslagen omtrent de bijzondere gesubsidieerde scholen voor voorbereidend lager onderwijs over 1937. (1.851.11 B). Punt 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de woning Molen de Hen no, 8 en een perceel weiland, deel uitmakende van het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1128 (oud D 954 ged.) aan J. P. van der Laan. (Bijlage 7; dossierno. X 07.351.32(58)). Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van financiële medewerking aan de stichting van een zweminrichting. (Bijlage 9; dossierno. 1.778.41). Punt IV. Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoeken van besturen van bijzondere lagere scholen om toekenning van een voorschot op .de gemeentelijke vergoe dingen, bedoeld in artikel 101 en 101 bis, der Lager-onder- wijswet 1920 en op de bijdrage, bedoeld in artikel 102 dier wet, voor het dienstjaar 1938. (Bijlage 11; dossierno. 1. 851.2.07-2 B). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot het weren van ontsie rende reclame. (Bijlage 12; dossierno. 1.853.2(4)). Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 20 December 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. In gekomen stukken: a. Verslag van de werkzaamheden der woningstichting „Patrimonium” met winst- en verliesrekening over het annuïteitsjaar 1936/1937 en balans per 5 November 1937. (1.778.532.1(12)). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Staat van door Regenten van het Old Burger Wees huis ter verpleging opgenomen wezen op 21 December 1937 (1.842.73). Deze staat wordt voor kennisgeving aangenomen. Z. h. s. of discussie worden alsnu aangenomen: Punt III. Voorstel van Burgemeester en W ethouders om ingevolge art. 22 bis, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 te beslissen, dat de instandhouding van de openbare lagere school voor het centrale 7e en 8e leerjaar door art. 19 dier wet wordt gevorderd. (Bijlage 1, dossierno. 1.851.23). Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het gemiddeld bedrag, dat in het jaar 1937 per leerling aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs en aan de openbare school voor uitge breid lager onderwijs aan beloning van vakonderwijzers is uitgegeven (art. 101 bis der Lager onderwijswet 1920). (Bijlage 2, dossierno. 1.851.2.072B). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot buitengewone aflossing van de 3% geldlening 1934, groot f42000.en tot het aangaan van een geldlening groot f42000.rentende IV2 per jaar. (Bijlage 3, dossierno. X 07.352.71(45)). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag betreffende de verstrekking van voeding aan schoolgaande kinderen in 1937. (Bijlage 6, dossierno. 1.851.2.09.2). FEESTAVOND VER. VAN VOLKSONDERWIJS. Gisteravond hield de afd. Sneek van de ver. voor Volksonderwijs een feestavond in „Amicitia”, waar het Vrijz. Dem. Too- neel opvoerde het blijspei „Baron von Habenuks”. De voorz., de heer Zuidenbaan, heet in zijn openingswoord ieder van, harte wel kom, in het bijzonder de aanwezigen van buiten de stad. Het doet spr. genoegen, dat zoo velen hier aanwezig zijn, dat bindt de voorstanders van Volksonderwijs. Spq. herinnert nog even aan de blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin. De heer A. Terpstra sprak daarna een kort inleidend woord. Wij strijtden voor tweeërlei doel, aldus spr., in de eerste plaats voor het behoud van het openbaar onderwijs en verder voor zoo goed moge lijk onderwijs in ’t algemeen. Wanneer spr. de afbraak van het open baar onderwijs ziet, is er weinig plaats voor feestvreugde. De beteekenis van het opheffen van de openbare scholen, in de kleine plaatsen is grootde school behoort evenals de kerk tot het plaatselijk leven. Van een concentratie van de bijzondere scholen zal, ook nu de concen,tratiewet is aangenomen, vermoedelijk niet in die mate sprake zijn als dit bij( het openbaar onder wijs ’t geval is„ hierin ligt volgens spr( meening een groote onbillijkheid. Wèl schijnt de openbare school in verschillende plaatsen, waar vroeger sprake van op heffen was, in stand te zullen blijven; het behoort tot de taak van Volksonderwijs om voor het behoud van de openbare school alle krachten in te spannen. Ieder op zijn plaats en in zijn omgeving kan en moet propaganda maken, d'e strijd voor de open bare school is er een voor een groot goed. Spr. wijst dan, in verband met de toe standen op het gebied van het onderwijs op de vee/te groote klassen; soms moeten 50 leerlingen allen door één onderwijzer opgevoied word'en in de Christelijke en maatschap onderwijskrachten de tucht over hun Leen SNEEK, 31 Januari 1938. Aan de Gemeenteraad. Van de besturen der bijzondere lagere scholen in deze gemeente zijn verzoeken ingekomen om toekenning van een voorschot op de gemeentelijke vergoedingen, bedoeld in artikel 101 en lOltu's der Lager-onderwijswet 1920 en op de bijdrage, bedoeld in artikel 102 dier wet, voor het dienstjaar 1938. Daar de scholen, ten behoeve waarvan de voorschotten worden gevraagd, alle voldoen aan de in de Lager-onderwijswet 1920 gestelde eisen, zijn de ver zoeken voor inwilliging vatbaar. In de wettelijke regeling betreffende de vergoeding van de kosten van het bijzonder lager onderwijs uit de ge meentekas zijn bij de wet van 22 Mei 1937, S. no. 323, belangrijke veranderingen aangebracht. Een uiteenzetting van de gewijzigde regeling, welke voor het eerst voor het dienstjaar 1938 toepassing zal vinden, hebben wij gegeven in onze aan U gerichte voorstellen, vervat in bijlage no. 83 tot het raadsverslag 1937 en bijlage no. 4 tot het raadsverslag 1938, waarnaar wij U kortheidshalve ver wijzen. Instandhoudingsvergoeding (art. 101). Bij het ter uitvoering van artikel 55bis der Lager-onder wijswet 1920 genomen raadsbesluit van 20 December 1937, no. 30ö, is het bedrag, dat per leerling voor de openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente, voor het jaar 1938 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in artikel 55 onder e tot en met h en o dier wet, alsmede die van instandhouding, vastgesteld op 12.15 voor het gewoon lager onderwijs en op 13.9< voor het uitgebreid lager onderwijs. Ingevolge artikel 103, 6e lid, der meeraangehaalde wet kunnen de schoolbesturen een voorschot- ontvangen ten belope van het evengenoemd bedrag per leerling en berekend naar het gemiddeld aantal leerlingen, dat in het afgelopen jaar de scholen heeft bezocht. Het overeenkomstig de wettelijke regelen berekend aan tal leerlingen, dat in 1937 de bijzondere scholen bezocht, was blijkens de ontvangen verzoeken om voorschot: Rehobothschool (u.l.o.) Julianaschool Jan van Nassauschool Koningin Wilhelminaschool Willem Lodewijkschool R.K. Jongensschool R.K. Meisjesschool Groen van Prinstererschool Sneeker Montessorischool Voor de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs, welke meer dan één school in stand houdt, dient het voor schot te worden berekend naar het gemiddeld aantal leer lingen van elk der soorten van scholen (g.l.o. en u.l.o.). De inning van de schoolgelden voor leerlingen van de Groen van Prinstererschool berust bij het bestuur dier school. In verband met het bepaalde in art. 101, 7e lid, der wet wordt de opbrengst, welke wij voor 1938 op 100. ramen, in mindering op het voorschot gebracht. Op grond van het vorenstaande kunnen de voorschotte- worden vastgesteld op de in het hierachter opgenomen ontwerp-raadsbesluit vermelde bedragen. Vakonderwijs (art. 101 bis). Het gemiddeld bedrag, dat in het jaar 1937 per leerling aan de openbare scholen voor lager onderwijs aan belo ning van vakonderwijzers is uitgegeven, is bij' raadsbesluit van 31 Januari 1938, no. 4, vastgesteld op ƒ3.voor het gewoon lager onderwijs en op ƒ9.04 voor het uitgebreid lager onderwijs. De schoolbesturen hebben over 1938 ten hoogste aanspraak op een gelijk bedrag per leerling, berekend naar het aantal leerlingen over 1938. Ingevolge artikel 1016/s, 7e lid, kan een voorschot op de vergoeding worden verleend ten belope van evengenoemde bedragen berekend naar het gemiddeld aantal leerlingen, dat de scholen in 1937 bezocht. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een regeling omtrent verzekering van de gemeentegelden tegen benadeling door plaatselijke ambte naren en bedienden of door anderen. (Bijlage 8, dossierno. X 07.352). Aan de orde is dan eerst: Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanbieding aan de N.V. Kunst mesthandel „Tijmstra, Bloemhof en Strikwerdd”, gevestigd te Bolsward, van een stuk grond in ruil voor de aan de N.V. toebehorende en door de gemeente voor de verbetering van de Oppenhuizer- weg benodigde strook grond. (Bijlage 10, dossierno. 1.811.lll(17a)). De Secretaris geeft lecture van een enigszins gewijzigde redactie van het voorstel var B. en W. De heer Stoelwinder wil aan het voorstel enige beper kende bepalingen toevoegen voor het gebruik van het door de firma te verkrijgen terrein. Dat terrein ligt in een nette buurt, als men het nu gaat gebruiken om er kunstmest hoog op te slaan, zal dat het aanzicht veel afbreuk doen. De Voorzitter acht het moeilijk deze opmerking nu in de stukken te verwerken, doch belooft den vorigen spreker dat nog zoveel mogelijk met zijn wenk rekening zal worden gehouden. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. be sloten. Alsnu is aan de orde: Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van drie percelen weiland nabij de Kapelstraat. (Bijlage 4, dossierno. X 07.351.11(79)). De heer Smeding zegt, dat zijn fractie de prijs verbazend hoog acht, al zal zij niet tegenstemmen. Spr. begrijpt niet wat men een onredelijke prijs moet noemen, als men f 2750 per pdm. nog redelijk noemt, er is destijds minder betaald voor de zathe van Bruinsma en toen waren de huren hoger. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIL Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de viering van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. (Bijlage 5, dossierno. 4.07.531). De heer Van derVeen vraagt of het B. en W. ook bekend is, dat in verband met de blijde gebeurtenis de werklozen een extraatje zullen genieten. De Voorzitter: Daarvan is niets bekend. De heer Van derVeen vindt dan aanleiding voor te stellen het uitgetrokken bedrag met f500.te verhogen om de werk lozen daaruit een extraatje te bezorgen. De Voorzitter: De heer Van der Veen kent toch de rege ling in dezen met het rijk, als er zo iets gebeurt, wacht men er op, dat het initiatief van Den Haag uitgaat. Beter is het dus even te wachten wat van daar af zal komen. De heer Van der Veen wenst den minister van sociale zaken bewilliging voor de door hem voorgestelde post te vragen. De Voorzitter acht het toch beter eerst af te wachten wat Den Haag zal doen. De heer Greidanus zegt dat Pieter Jelles eens heeft ge zegd, dat „voor Oranje juichen betekent de bourgeoisie verheer lijken’Zo dit ooit juist was dan is het nu; nu duizenden ge zinnen honger en gebrek lijden is er voor ons geen reden tot feestvreugde als er een kind in een andere klasse geboren wordt; als die klasse wil feestvieren betale zij dat zelf, maar betrekke men er de gemeentekas niet bij. De heer Hogeveen kan zich verenigen met het voorstel f800 uit te trekken voor de viering der blijde gebeurtenis, doch zou inplaats van f500. f600 voor de kinderen willen uittrekken en geen f 100 aan de vereniging Oranje willen geven, met het oog op mogelijke consekwenfies, men komt hier op gevaarlijk terrein. De heer B o e ij e n ga meent dat wat de heer Greidanus zeide niet onbesproken mag blijven; spr. vindt het onjuist, dat die spreker Pieter Jelles Troelstra noemde, want de geschiedenis leert dat er steeds een opschuiving der meningen is; dat is ook bij de communisten het geval, die vroeger tegen elke bewape ning wareen, doch nu voor een bewapening tot aan de tanden zijn om het communisme over de wereld te verbreiden. De ar moede in Rusland is grenzenloos. In dat land van vrijheid, gelijkheid en broederschap, besteedt Stalin, die mensenslachier, die zijn eigen makkers ter dood laat brengen, en die reist in een gepantserde trein, met nog een er voor en er achter, mil- liarden aan openbare feesten. Als wij de toestanden in ons land vergelijken met die daar, maken wij een zeer goed figuur, en het past dus den heer Greidanus allerminst dergelijke opmer kingen te maken. De h.h. Maseland en Tromp sluiten zich geheel bij deze Woorden aan. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h. s. aangenomen; de heer Greidanus krijgt aantekening, dat hij geacht wenst te worden tegen te hebben gestemd. De heer Van der Veen stelt nu voor de nu toegestane f800.met f500.te verhogen, om na goedkeuring door den minister van sociale zaken, de werklozen daaruit een extraatje,, te verstrekken. Dit voorstel wordt alsnu aangenomen met 12 tegen 2 st. Voor stemmen de leden Dokkum, Boeijenga, Tromp, Mase land, Smeding, Stoelwinder, Kracht, Greidanus, Vis, Van der Veen, Zuiderbaan en De Groot. Tegen stemmen de leden Hoge veen en Oppenhuizen. Alsnu wordt de vergadering gesloten. Aangehouden worden dus de punten: Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de woning Molen de Hen no. 8 en een per ceel weiland, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1128 (oud D 954 ged.) aan P. van der Laan. (Bijlage 7, dossierno. X 07.351.32(58)). Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders to het verlenen van financiële medewerking aan de stichting van een zweminrichting. (Bijlage 9, dossierno. 1.778.41). De heer Boeijenga heeft bij dit voorstel nog de volgende toevoeging voorgesteld: VII. de in dit besluit aangegeven financiële steun te verlenen onder voorwaarde: le. dat de inrichting des Zondags is gesloten; dat in deze inrichting geen gelegenheid wordt gegeven tot het nemen van gemengde baden; dat de gemeenteraad het recht verkrijgt in de raad van Commissarissen der N.V. Zwembad Sneek twee leden te be noemen. Dit voorstel komt dus in de volgende vergadering, die op Maandag a.s. wordt gehouden, aan de orde. Tijdens de zitting hebben dames den raadsleden en de pers beschuit met oranjemuisjes gepresenteerd en werd thee ge serveerd. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 31 JANUARI 1938, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer F. Blok (m. k.). Na opening verzoekt de Voorzitter den Secretaris voorlezing te willen doen van het telegram van den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze mededeelt, dat H. K. H. Prinses Juliana hedenmorgen voorspoedig bevallen is van een prinses. Nadat alle leden, behalve de heer Greidanus, zich van hun zetel hebben verheven, spreekt de Voorzitter de volgende rede uit: Hoewel ik in een raadsvergadering, die slechts een half uur mag duren, zeer kort moet zijn, wil ik bij de aanvang van onze werkzaamheden met enkele woorden stilstaan bij de blijde gebeurtenis in ons Prinselijk gezin. Met alle Nederlanders verheugen zich het gemeentebestuur en de ingezetenen van onze stad van harte over de geboorte van het Prinsesje. De blijdschap strekt zich niet uit tot enkele personen en groepen, maar op deze dag van nationale betekenis stemmen aller gevoelens overeen. Meer dan in woorden tot uiting kwam, heeft ons volk in de laatste jaren gedacht aan het groot gevaar, dat het voortbestaan van ons Oranjehuis bedreigde. Gode zij dank is de zozeer gespannen verwachting thans in werkelijkheid overgegaan. God heeft ons land en volk rijk gezegend. Naar menselijke berekening is thans het Koningschap weer voor zeer lange tijd gewaarborgd. Dit is voor de verdere poli tieke en economische ontwikkeling van ons land van grote be tekenis. Nederland kan niet zonder Oranje. Moge de wederzijdse sympathie tussen het Nederlandse volk en Oranje ook in de toekomst meer en meer toenemen. Moge het Prinsesje na een blijde en gezonde jeugd zich krachtig ontwikkelen. Onze gedachten gaan voorts uit naar H. K. H. de Prinses en Z. K. H. den Prins, die wij van harte geluk wensen. Wij allen delen van ganser harte in de blijdschap van het Prinselijk paar. Onze innige gelukwensen ten slotte aan Hare Majesteit de Koningin. Moge zij nog vele jaren genieten van het geluk van .het Prinselijk gezin. Lang leve de kleine Prinses. Lang leve het Prinselijk paar. Lang leve H. M. de Koningin. Met drie hoera’s, waarmee de raadsleden instemden, eindigde de Voorzitter zijn rede. Op zijn voorstel wordt alsnu be sloten de volgende telegrammen te verzenden: Aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, te Soestdijk. De Raad der gemeente Sneek biedt eerbiedig zijn geluk wensen aan met de geboorte van een Prinses van het Oranje huis en deelt van ganser harte in de vreugde van het Neder landse volk over deze heugelijke gebeurtenis. Voor de Raad, POPPINGA, burgemeester. Dit orkest, onder leiding van den heer Flucie van Bergen, gaf in de Harmonie Woensdag zijn jaarlijksch concert. Het bezoek was zeer matig, wat na d^ drukte van de Nationale feestdag te ver wachten was, maar toch betreurd moet worden, want het was een avond van kunstzinnig genot, waarvan de aanwezi gen, onder wie we den Burgemeester dezer gemeente opmerkten, volop geprofiteerd nebben. I In verband met de geboorte van de jongste Oranjetelg werd ingezet met het „Wilhelmus”, door dllen uit volle borst meegezongen. Daarna volgde het eerstet nummer van het programma, de Uncle Sammy Marsch, die direct veel bijval oogstte^ De ouverture van de opera Ip-higenie in Aulis van C. W. von Gluck was een waar succesnummer. Met de Berceuse van A. Voormolen was, dit minder het geval, wat zeker niet te wijten is aan de technische uitvoering. De programma-toelichting, onmisbaar voor het verstaan van de weergave, eji> als^ zoodanig door het publiek ook druk gebruikt, ver mag niet moderne muziek te leeren aan voelen. Dat moet groeien. Meer applaus oogstten heit Allegretto en Menuetto uit de „Militaire Symphonic” van Jos. Haydn. Hoewel van heel ander karakter dan de Berceuse van A. Voormolen, vroegen ook de Three Sketches van J. P. Somers-Cocks van het publiek een zich inleven in mo derne stijl. Ditmaal werd een zeer dank baar gehoor gevonden. Een „verstaan” van deze compositie durven we nog niet direct aan te nemen, maar hierbij was ge legenheid het kennen en kunnen van den hoboïst, den heer P. Everaarts te waar- deeren, begeleid op de vleugel door den dirigent. Met aandacht en studie werden de prestaties van beide hoeren gevolgd. De Fes dicker Einzugsmarsch uit „Die Königin von Saba” werd eveneens met spanning aangehoord, en meerderein zagen, dunkt ons, de Koningin vol gratie voorbij trekken. De Serenade van A. Jansen vroeg veel voordracht waaraan in hooge mate werd voldaan. Het ie deel van de Unvollendete Sym phonic van Fr. Schubert viel weer bijzon der in dip smaak. In het Concert voor hobo trad de heer Everaarts wederom als solist op en ver vulde zijn zware taak op prijfeenswaardige "La Princesa de la Czarda van E. Kal man en Carmen Marsch van O. Fétras vormden het slot van het programma. Bei de nummers werden pittig ver,tolkt. Het geheel bood een avond van hoog staand genot. Een succes voor de vereeni- ging en haar dirigent. En niet alleen de vereeniging, maar ook het muzikale leven van Sneek zou gebaat zijn met navolging van het voorbeeld van enkelen, die zich tij dens de uitvoering ongevraagd spontaan als donateur opgaven. 8 f! 1 I 1 I 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1