annex SNEEKER COURANT (Sle Jaargang) Uit onze Raadzaal. ff o. 38 Eerste Blafi Uitgave KIEZEBRM Co. Woensdag 9 Februari 1938 54e Jaargang Dit No. bestaat nit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. .t I 1 1 1 I 1 J NIEUWE SNEEKER COURANT I 3e. I Oppenhuizerdwars- Vroom. en Drees- le. 2e. De heer Tromp wil zich gaarne aansluiten bij de hulde, die de heer Boeijenga bracht aan het bestuur der oude inrich ting; in een tijd waarin aanpassing allernoodzakelijkst is zullen wij het ten zeerste waarderen, dat nu het oude moet worden prijsgegeven, het goede daarin wordt overgebracht op het nieuwe. Spr. is het eens met B. en W., dat een goede zwem inrichting hier, zo niet onmisbaar, dan toch zeer nuttig is en brengt de commissie gaarne hulde voor de goede plannen. Spr. had zich willen aansluiten bij punt 3 van het amendement- Boeijenga, doch nu dat door B. en W. is overgenomen, is dat overbodig. Spr. zou gaarne vernemen in hoeverre tegemoet gekomen zal worden aan het gebruik der inrichting door werk lozen en minvermogenden. Wat het principiële punt van den heer Boeijenga betreft, de kwestie der Zondagssluiting, dit gaat ons wel wat te ver, wat niemand verwonderen zal, want het katholieke standpunt is algemeen bekend, nl. dat wij gepaste ontspanning op die dag niet afwijzen, al willen wij dat daarvan zo weinig mogelijk gebruik gemaakt wordt, al zou het alleen maar zijn om het personeel rust te gunnen. Wat punt 2 van het amendement betreft, nl. dat inzake gemengde baden, spr. wil niet verhelen, dat hij zich te dezen opzichte van harte kan aansluiten bij den heer Boeijenga; als wij ooit dicht bij elkaar hebben gestaan, dan is het wel nu. Spr. zou zich in dezen wel willen verlaten op het goede voorbeeld van het verleden, doch gezien de risico’s, zou hij van den be ginne alle afwijking in dezen willen weerstaan en hij vraagt dat B. en W. in dezen waarborgen zullen ontvangen voor de financiële steun verwezenlijkt wordt. de beperking dat weigering alléén mag plaats hebben, wanneer tarieven en huren niet in overeenstemming zijn met de eisen van een voorzichtig financieel beheer. Spr. stelt B. en W. deze vraag: is het D. B. ook van oordeel dat deze inrichting, die voor een groot deel steunt op de finan ciën van de gemeente, niet zoveel mogelijk moet worden dienst baar gemaakt voor een breede volkskring? De kleine man moet er ook gebruik van kunnen maken. Het ontworpen tarief is op zichzelf niet hoog, maar zal toch een grote categorie uit sluiten. Ik denk aan de grote gezinnen en aan de minst draag krachtige groepen. De rechtsgrond voor het verlenen van ge- meente-subsidie is vooral gelegen in het helpen der zwakken. Is deze zaak reeds door B. en W. en het Voorlopige Bestuur onder het oog gezien? Dan is in het begin reeds door spr. opgemerkt dat de oude zweminrichting des Zondags gesloten was, en dat ook in ander opzicht een goede traditie werd gehandhaafd. Ik denk met name aan de kwestie gemengde baden, de houding tegenover foto grafen, enz. Hebben deze dingen reeds een punt van bespreking uitgemaakt? Een finantiële overeenkomst is zeker nodig. Maar er zijn waarden in het leven die ten slotte op hoger plan liggen dan de materiële. Het komt spr. voor dat de gemeenteraad deze dingen moeilijk buiten beschouwing kan laten. Het D. B. zal misschien verwijzen naar de toelichting bij het voorstel, waar staat: „het vast te stellen huishoudelijk reglement, waarin o.a. regelen moeten worden opgenomen omtrent de openstelling van de inrichting voor het publiek, is aan onze goedkeuring onderworpen”. Mij komt het voor dat te dezer zake de Raad zelf richtlijnen behoort aan te geven. Daarom ziet spr. ook hierover met belangstelling het antwoord van B. en W. tege moet. Resumerend komt spr. tot de conclusie dat in deze voor stellen te veel macht door de Raad aan het D. B. wordt ge delegeerd. Hier zijn in het geding: 1. de benoeming van- com missarissen; 2. de goedkeuring der plannen; 3. de toestemming inzake gebruik van terreinen en gebouwen voor andere doel einden; 4. de tarieven-kwestie, met name ten opzichte van de minder-bedeelden; 5. het Zondagsvraagstuk, en in het alge meen de ethische zijde van de kwestie. Spr.’s critiek is in wezen opbouwend. Met sympathie zien wij de N.V. Zwembad Sneek opkomen. Het is onze wens dat het overleg dit resultaat mag hebben, dat de Gemeenteraad en de burgerij in al haar geledingen, zonder bezwaar deze instelling kan steunen. Voor haar opbouw en instandhouding heeft zij trouwens aller medewerking dringend nodig. Op grond van al deze overwegingen heeft spr., namens de a.-r. en c.-h. fracties, een voorstel geformuleerd, dat, althans de hoofdzaken omvat, van onze wensen. Spr. doet dan mede deling van het hierboven opgenomen amendement. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 7 FEBRUARI 1938, s avonds 7% uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer Kracht vraagt en verkrijgt verlof om na behan deling der agenda een vraag tot B. en W. te richten inzake de aanleg in werkverschaffing van een stuk weg naar het pavil joen. Aan de orde is: Punt 1. Ingekomen stukken: a. Verslagen omtrent de bijzondere gesubsidieerde scholen voor voorbereidend lager onderwijs over 1937. (1.851.11 B). Voor kennisgeving aangenomen. Punt II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de woning Molen de Hen no. 8 en een perceel weiland, deel uitmakende van het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1128 (oud D 954 ged.) aan J. P. van der Laan. (Bijlage 7; dossierno. X 07.351.32(58)). De heer Smeding zegt dat hier een huurverhoging voor dit land wordt voorgesteld. De huur wordt van f 175.op f 185.gebracht en de man krijgt al voor f 10.land minder en moet een voldoende afrastering maken. Spr. vindt het on billijk, dat de huur nu nog verhoogd wordt, deze gaat al automatisch f 10.omhoog door de andere voorwaarden. Spr. stelt voor de huur op f 175.te laten. Spr. twijfelt er ook aan of v. d. Laan wel bekend is met deze verhoging. De Voorzitter zegt dat B. en W. menen, dat de heer v. d. Laan hiermede wel bekend is, de opzichter moet zich hierover verstaan hebben met den huurder. De heer Smeding gelooft, dat hier een misverstand is, de man meent volgens zijn schrijven voor hetzelfde te kunnen inhuren. De Voorzitter: Dan is het eigenaardig, dat hij, nadat hij kennis nam van het voorstel, zich niet verstaan heeft met B. en W. Hem is de huur schriftelijk meegedeeld en als antwoord is een stuk ingekomen, waarin hij verklaart te willen inhuren. De heer Stoelwinder: Voor „hetzelfde” schrijft hij. De heer Smeding: Laat men toch de huur op f 175. brengen. De Voorzitter wil zich houden aan het advies van den opzichter en dus het voorstel handhaven. Is de heer v. d. Laan Het spiritisme is ook een beweging, die niet in één bepaalde richting zich be weegt. Er zijn onderscheidene stroomingen. Het eerste feit, dat aan denken, is te vinden in de bijbel, n.l. het spiritisme doet bijbel, n.l. het oproepen van de geest van Samuel door de heks van Endor. Spr. betoogt, dat deze verschijning niet heeft kunnen plaats vin den, gezien het aardrijkskundig verschil in afstand. Spr. geeft dan een schets, hoe het spiri tisme in Amerika in het jaar 1840 is „ont dekt”. De bijbel geeft ook omtrent deze beweging weer opheldering. In het boek Job wordt gezegd, dat de ziel van een ge storvene niets meer weet. Zoo zijn er meer dere bewijsstukken aan te wijzen. Wat is dan het spiritisme? De bijbel leert, dat de satan met het derde deel der engelen op de aarde is geworpen. Deze engelen ver- toonen zich in de gedaante van een engel des lichts; zij zijn het die de geest des menschen voorstellen en doen alsof zij zijn geest zijn. Doordat zij den mensch verlei den, hebben zij hem in hun macht en weten zij dus alles van hem af. De spiritisten leeren, dat er geen wet behoeft te zijn. De goede mensch heeft geen wet noodig, omdat hij goed is, en de kwade heeft haar niet noodig, omdat hij dan te veel gebonden zou rijn. De heer Hogeveen zegt, dat het enge keurslijf, dat de heer Boeijenga de inrichting wil aantrekken, bezwaren voor spr.’s fractie heeft. Wij leven in een democratisch land en wij gunnen ieder z’n vrijheid, maar eisen die dan ook voor ons zelf op, er zij eenheid in verscheidenheid. Laat ons ieder op zijn wijze de Zondag vieren, wie naar de kerk wil gaan, het zal hem niet worden belet, doch wie een bad wil nemen, belette men dat ook niet. Het strandleven heeft hier in deze inrichting geen plaats, uitwassen zijn hier uitgesloten, waar er steeds toezicht is. Spr. acht dus de beperkende bepaling inzake gemengde baden niet op zijn plaats. Ook in deze late men zekere vrijheid. Laat de heer Boeijenga het stokpaard van de Zondagsrust even snel weer op stal zetten als hij het er uit haalde. Met de amendementen-De Groot gaat spr. accoord. Overigens verenigt spr. zich gaarne met de plannen en beveelt aanneming daarvan aan. De heer De Groot zegt, dat zijn eerste indruk van de voorstellen was, dat het stichten van een zweminrichting geen gemakkelijke taak is. Na een half jaar van allerlei overleg hebben we nu hier een voorstel inzake een voor de volks gezondheid zo nuttige en voor onze stad onontbeerlijke in richting. Spr. heeft met instemming doch ook wel met enige verwondering ontdekt, dat het D. B. financiëel behoorlijk uit de hoek komt, zij het onder tal van scherpzinnige voorwaarden om de risico’s te beperken. Spr. heeft zich afgevraagd of het bestuur van het nieuwe zwembad niet hetzelfde gevoel heeft als een gemeentebestuur, dat voor het eerst onder de sanerings- bepalingen komt. Doch hét stellen dezer voorwaarden zal wel nodig zijn, nu de gemeente 80 der raming van de bouw kosten eigenlijk beschikbaar stelt in een of andere vorm. De vraag rijst, als men dit overweegt, waarom B. en W. niet bij de raad kwamen om de wenselijkheid te bespreken van de stichting van een gemeentelijk zwembad. De gemeente staat immers nu ook voor f50.000.de rest bracht de burgerij bijeen; het mag overigens gewaardeerd worden, dat voor een zaak, die geen grote dividenden belooft, nog zoveel belang stelling van particuliere zijde bestond. De hoofdzaak is wel, dat de gemeente voor een tekort van f 1025.bij de exploi- atie garant is en naar spr. meent, was onder deze omstandig heden de stichting van eep gemeentelijk zwembad gerecht vaardigd geweest. Spreker komt thans tot zijn amendement, dat als volgt luidt: Ondergetekende stelt U voor in het a.s. Maandag te nemen raadsbesluit inzake het verlenen van financiële medewerking aan de stichting van een Zweminrichting, zoals dit in concept voorkomt in bijlage 9, op dé navolgende plaatsen de woorden „Burgemeester en Wethouders” te vervangen door: „de Ge meenteraad’. II: 3o, 4o a en b; III: 2o (aanhef), d (2e alinea), uitgezonderd dus in f. IV: 2o aanhef, d (le alinea), 4o (le alinea); V: aanhef, lo, 3o (2 maal), 5o (le alinea). De woorden „door Burgemeester en Wethouders”, voor komende in het onder III 4o bepaalde kunnen dan worden ge schrapt Doel van dit amendement is, aldus spr., in de hoofdlijnen het zwaartepunt bij de raad te brengen inplaats van bij B. en W. Terecht wees in een vorige vergadering de heer Boeijenga er reeds op, dat de raden al zozeer beknot worden in hun vrijheid en rechten, dat zij eigenlijk niets meer van wat ze nog hebben moeten prijs geven. Spr. heeft niet ook de goedkeuring van de plannen door de raad gevraagd om verder uitstel van de uit voering daarvan te voorkomen, doch het spijt hem, dat deze plannen niet bij de stukken lagen; zelfs naar de plaats waar de inrichting precies komt, moeten wij raadsleden eigenlijk raden. Waar wij deze plannen niet geheel onder ogen krijgen en spr. verhinderd was de vergadering in Amicitia bij 'te wonen, waar de plannen zijn toegelicht, wil spr. nog opmerken, dat om de inrichting een betonmuur is ontworpen. Spaart ons echter beton, er is geen lelijker bouwstof, het zal de omgeving bederven daar in het De Hooppark, waar het zo mooi is. Als er een muur om de inrichting moet, laat men er dan een maken meer in overeenstemming met ons aesthetisch gevoel. Ook is even genoemd de kwestie der schoolbaden. Deze zijn hier geweest en later is men er om financiële overwegingen mee opgehouden. Nu is er een goede gelegenheid‘ze op een goedkope wijze weer in te voeren. Misschien zullen enkele lidmaatschappen daardoor verloren gaan, doch de instelling van schoolzwemmen zal het zwemmen stimuleeren, als het eerst een verlies voor de inrichting is zal het op den duur toch een winst worden, daar 't het gebruik der zweminrichting in de hand zal werken. Spr. beveelt B'. en W. aan het instituut schoolbaden op de voorgrond te houden bij de verdere bespre kingen met het bestuur, opdat alle kinderen onderricht krijgen en allen op den duur gebruik kunnen maken van de inrichting. Wat de tarieven betreft zegt spr. dat in sommige plaatsen dergelijke inrichtingen enkele uren zijn opengesteld tegen ge reduceerde prijzen. Spr. is echter verheugd, dat de heer Boeijen ga aandrong op soepele tarieven, de hier genoemde zijn niet aan de hoge kant, maar toch te hoog voor allen; laat men nu geen systeem van volksbaden volgen, dat scheidt de ene mens van den andere; wij moeten zulke algemene tarieven hebben, dat ieder er kan komen zwemmen in de gewone uren. Als B. en W. nog nader met het bestuur overleg plegen over deze tarieven, hoopt spr., dat B. en W. ook daarop zullen aandringen. Wat de Zondag en de gemengde baden betreft, spr. is niet voor werken op Zondag en is verheugd, dat een der commissie leden hem gezegd heeft, dat het niet de bedoeling is de inrich ting op Zondag open te houden. Doch laat men dit nu niet zo onherroepelijk vastleggen, en neme men met een bepaling 111 het huishoudelijk reglement genoegen. Nu de gemengde baden. Er is in ons land en ook in onze gemeente onzedelijkheid, doch spr. gelooft, dat er in onze zweminrichting geen onzedelijkheid zal zijn. Onzedelijkheid ligt er niet in als twee mensen van verschillende kunne in zo’r inrichting in een badpak lopen, onzedelijkheid ligt er wel in éénkamerwoningen, onzedelijkheid wordt wel veroorzaakt door lage lonen, slechte levensomstandigheden en ook door het bezit van al te veel geld. Onzedelijkheid ligt er in het kapita lisme. De zedelijkheid moet bevorderd en de onzedelijkheid bestreden, maar dat behoeft niet in een inrichting, waar allen elkaar controleren. Men ziet de zaak van het gemengd baden werkelijk te donker. Laat men door opvoeding der kinderen en door de armoede en overgrote weelde te bestrijden, onzedelijk heid trachten te voorkomen, dat zijn daarbij voorname punten. Den heer V i s heeft het van den beginne af aan gespeten, dat door de omstandigheden gedwongen, de oude inrichting, die heeft gewerkt tot genoegen van iedereen, gesloten moest wor den. Naar sprekers inzicht was met veel geringer kosten een hygiënisch goede inrichting te maken 'geweest van de oude, doch napleiten helpt niet. Spr. heeft bij de inzage der plannen de indruk gekregen, dat uitermate degelijk werk is gedaan, hij gelooft echter, dat het geraamd aantal abonnés, nl. 1500 a f3.50 gemiddeld, voorlopig in onze gemeente niet te bereiken is. Het is echter een verheugend feit, dat men onder de burgerij f17000.aandelenkapitaal heeft kunnen plaatsen, hetgeen be wijst, dat deze burgerij met de nieuwe inrichting sympathiseert. Spr. meent dat dit kapitaal uit alle richtingen der burgerij komt en als hij goed is ingelicht, is het dan ook de bedoeling van het voorlopig bestuur aan de aandeelhoudersvergadering voor te stellen de inrichting als regel op Zondag gesloten te houden, en spr. gelooft dat de partij van den heer Boeijenga met deze GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 47 Febr. Alpinomuts Jongenspet Kindennuts Oud heerenrijwiel Muziekhouder Vat Petroleum met sleutel Mantelknoop Heerenrijwiel Paar ledige benzine- vaten Kinderwant. Aanwezig en te bevragen bij de pavol- gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 47 Febr.: Vloerveger, A. Kroles, Napjusstraat 32; Klein hondje, G. Troost, Salverda- straat 7; Beursje met inh., S. Schermer, Maria Louisestraat 5; Rijw.bel.merk, W. Bakker, Prinsengracht 8Majitelceintuur, H. Elsinga, Wal. Dijkstrastr. 10; Beursje met inh., J. v. d- Woude, ze Oosterkade 20; Zakmesje, R. A. v. d. Sluis, Stations straat 44; Bloemenbakje, Tj. Kootje, 3e Steenklipstraat 13; Rijw.bel.merk en Kin- dermuts, J. Meijer, ie straat 6; Heerenrijwiel, mann, Schapenplein. MORMONISME? SPIRITISME? ADVENTISME? In het zaaltje van den heer De Boer sprak Maandagavond de heer Jac. de Vries, evangelist, over bovenstaand onder werp. _l I 1 Na opening met gebed, ving spr. aan met op te merken, dat bovengenoemde drie groepen een belangrijke rol in de wereld hebben gespeeld. Is er veel dat op een zekere overeenkomst wijst, in deze stroo mingen zijn ook geweldige tegenstellingen te bespeuren. Allereerst behandelt spr. het ontstaan v«"*i de secte der Mormonen, wier stichter Joseph Smit, in de gevangenis stierf, of zooals anderen zeggen, door het gepeupel vermoord werd. Over de wording van zijn boek, „Het Boek van Mormon zijn tal van gissingen, maar spr. wil zich daarin niet verdiepen, doch alleen de vraag be handelen: „Wat is waarheid?” Allereerst schetst spr. hoe Joseph Smit tot de ontdekking van het boek van Mx>r- mon kwam, dat in een kist lag, bedolven in een heuvel. Het boek was in een vreem de taal geschreven, maar dank zij de Urim en de Thummim, welke eveneens in de kist waren, was hij op een zeer bijzondere wijze in staat dit geschrift te vertalen. Toch was Joseph Smit niet geleerd; ja er zijn bewijzen dat hij zeer ongeleerd was. Uit de aanhef van het boek Nephi blijkt, dat zijn profetie geheel anders werd samen gesteld dan die van de profeten van hé» Oude Testament. De Miormonen hebben tal van leeringen, die in strijd rijn met den bijbel, oa. die van de veelwijverij. Door een scheuring in de beweging zijn er nu twee Stroomingen, waarvan de eene wel, de andere niet aan veelwijverij doet. Doch nergens in den bijbel leest men, dat een man meerdere vrouwen mag nemen. Een ander punt der Mormonen is de doop der dooden. Men heeft daarbij het plaatsvervangend stelsel: de doode is van zijn zonden niet bevrijd kunnen worden, omdat hij niet gedoopt is, waarom een ander voor hem, na diens sterven, in de plaats treedt. Weer iets an ders is de bewering, dat Jezus nogmaals op aarde is geweest, wat wederom in strijd is met de bijbel. Doch ook him bijbel zelf is niet gelijk aan de onze. Tal van boeken zijn uitge- breid, o.a. het boek Genesis; weer andere hoofdstukken zijn langer gemaakt. Deze toevoegingen zijn zeer begrijpelijk in het belang van de leeringen van Joseph Smit. In de leeringen van dezen stichter komen natuurlijk ook gezichten voor. Hoe tegen strijdig deze rijn, bewijst spr. uit de mede- deeling, dat Joseph Smit eerst een open baring kreeg de Zondag te vieren, 10 jaar later ontving hij de opdracht de sabbath weer in te voeren. DE NIEUWE ZWEMINRICHTING. Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van financiële medewerking aan de stichting van een zweminrichting. (Bijlage 9; dossierno. 1.778.41). De Voorzitter stelt voor eerst algemene beschouwingen te houden, waarbij het amendement-Boeijenga aan de orde komt. Dit amendement luidt: VIL de in dit besluit aangegeven financiële steun te verlenen onder voorwaarde: dat de inrichting des Zondags is gesloten; dat in deze inrichting geen gelegenheid wordt gegeven tot het nemen van gemengde baden; dat de gemeenteraad het recht verkrijgt in de raad van Commissarissen der N.V. Zwembad Sneek twee leden te be noemen. De Voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. bereid zijn sub 3e van dit amendement over te nemen, zodat bespreking J daarvan niet meer nodig is. De heer Boeijenga zegt alsnu het volgende: Spr. wil eerst een enkel woord wijden aan wijlen onze oude Sneeker Zweminrichting. Het is jammer dat deze populaire en uitnemend bestuurde inrichting, om redenen van hygiënische aard moest worden gesloten, ’t Was wel niet wat men noemt een moderne inrichting, maar zij heeft op behoorlijke wijze voorzien in de behoefte. Zij werd economisch goed beheerd, bedroop zich zelf, behoefde geen steun van de Gemeente en was niettemin in staat tarieven vast te stellen en regelingen te treffen, die óók voor den kleinen man geen al te groot be zwaar waren. Ieder Sneker,-van welke levensopvatting ook, kon deze vereniging van harte steunen. De Zondag werd geëerbie digd. En ook in ander opzicht was zij niet geneigd allerlei moderne allures aan te nemen. Spr. kan niet nalaten vanaf deze plaats een woord van waardering uit te spreken voor de veeljarige arbeid van deze Vereniging, niet het minst voor de nooit verflauwde toewijding van haar Voorzitter, den heer Bakker. Hij heeft het er inge hamerd: in ons waterland moet ieder jong mens leren zwem men. Hier is dus een goede grondslag gelegd, waarop naar wij hopen zal worden voortgebouwd. Spr. wil gaarne beginnen met onze nieuwe N.V. „Zwembad Sneek”, welwillend tegemoet te treden. Nu wij een nieuwe inrichting moeten hebben, ligt het voor de hand, dat deze aan bepaalde eisen moet voldoen. Er is geen bezwaar dat de ge meente, die sociaal-hygiënisch een taak heeft, het particulier initiatief steunt, vooral omdat de kosten tamelijk hoog zijn. Maar er zijn grenzen. Grenzen die mede bepaald worden door de financiële positie van de gemeente. En al is onze positie niet bepaald slecht, de begroting 1938 heeft wel doen zien dat voorzichtigheid eis is. Daarom moet de steun van de gemeente daarmee niet tevreden, dan kan hij zich tot B. en W. of de [werpen: vaststelling en wijziging van tarieven en huren, met raad wenden. De heer Smeding: Het is niet duidelijk wat hij schrijft. De Voorzitter: Ons voorstel is duidelijk genoeg. De vraag is slechts of ’s mans schrijven duidelijk is, maar als hij niet tevreden is kan hij zich tot B. en W. wenden. De heer Hogeveen meent dat uit het schrijven van v. d. Laan blijkt, dat hij met de nieuwe regeling accoord gaat. De heer D o k k u m beveelt aan in het vervolg dergelijke r e..sen een formulier te laten tekenen dat zij zich met het voor- accoord verklaren. De Voorzitter: Dit geval doet zich practisch nooit voor, zodat zo iets niet nodig is. De heer De Groot acht een misverstand wel mogelijk, dat kan nl. ook door het schrijven van den opzichter ontstaan zijn. Dat was spr. tenminste niet duidelijk. De Voorzitter leest het schrijven van B. en W. aan v. d. Laan, dat heel duidelijk f 185.als huur noemt De heer M a s e 1 a n d zou juridisch de positie van den huur der zeer zwak achten, als hij zich na dit schrijven en zijn ant woord aan zijn bod zou onttrekken. De heer Smeding stelt voor de huur op f 175.te be palen. Voor dit amendement stemmen de leden Greidanus, Van der Veen, Stoelwinder, Smeding en De Groot. Tegen stemmen de leden Vis, Blok, Zuiderbaan, Hogeveen, Maseland, Kracht, Oppenhuizen, Tromp, Boeijenga en Dokkum. D.t amendement is dus verworpen met 10 tegen 5 st.; het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. zó worden gezien, dat zij, wat de hoofdzaken betreft tijdelijk van aard is en dat er naar moet worden gestreefd dat de gemeente zich van lieverlede weer naar een bepaalde grens kan terugtrekken. De toelichting op het voorstel van B. en W. is gelukkig in deze toon gezet. De steun die van de gemeente gevraagd wordt, is overigens niet gering: 1. deelname voor f500.in het maatschappelijk kapitaal; 2. het afstaan van de benodigde grond; 3. borgstelling voor f25.000.te lenen van het O.B.W. (rente en aflossing bouwkosten); 4. een lening van f 1200.5. een jaarlijkse bijdrage van f 1500.(later f 1025); 6. een lening van f20.000.Een en ander, zoals in het voor stel nader is omschreven. Alles samen genomen een belangrijke finantiële steun, die bij goea beheer en finantieel gunstige exploitatie, tot een minimum kan worden beperkt, maar waarin toch wel wat risico zit. Het is daarom goed gezien dat B. en W. in hun voor stel een reeks bepalingen hebben opgenomen, die medezeggen schap waarborgen, opdat de gemeente behoorlijke invloed heeft op de gang van zaken. Hierbij is evenwel nog wel een enkele kanttekening te maken. Wordt dit voorstel ongewijzigd aangenomen, dan geeft de raat vrijwel alles over in handen van B. en W. Spr. heeft daartegen bezwaar. Over hoofdzaken moet de raad beslissen. Delegatie van macht moet worden beperkt tot het noodzakelijke, ’t Is al eerder opgemerkt: er is tegenwoordig van bovenaf een nei ging om de autonomie van de gemeente al meer te beperken, zowel van de zijde van de Regering als van Ged. Staten, ter wijl de Dag. besturen in tal van gemeenten er nog een schepje boven op doen, in deze zin, dat zij op hun beurt de invloed van de gemeenteraad beknotten. Tekenend voor dit streven stellig onopzettelijk bedoeld is b.v. de bepaling in het ontwerp statuten der N.V. Zwembad Sneek, waarin aan B. en W. is toebedeeld de benoeming van twee commissarissen, die na mens de gemeente zitting zullen hebben in de raad van com missarissen. Waarom zou het nu voorkeur verdienen, dat B. ei W. benoemen inplaats van de Raad? In dit verband wijst spr. er op, dat de vertegenwoordigers van de gemeente bij gesub sidieerde lichamen als de Ambachtsschool, de Huishoudschool en de Handelscursus, door de gemeenteraad worden benoemd. Het doet spr. genoegen dat de Voorzitter zoeven heeft mede gedeeld, dat aan het door hem geopperde bezwaar is tegemoet gekomen. Bij punt 2 maakte spr. de kanttekening dat de plannen voot bouw en inrichting door B. en W. moeten worden goedge keurd. De Raad wordt uitgeschakeld. Gaat dat niet te ver? Krijgen wij zelfs geen inzage van de plannen? Verder: de toe stemming om het terrein en de inrichting mede voor andere doeleinden te gebruiken berust uitsluitend bij B. en W. Spr. stelt zich voor dat bij een of andere ingrijpende reorganisatie toch de Raad behoort gekend te worden. In punt 3 staat o.a. dat de N.V. aan de goedkeuring van B. en W. moet onder- J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1