annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan I i q de 1 s- lil I i, II 1 "J d I Woensdag 23 Februari 1938 54e Jaargang Ro. 42 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIÏÏI Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. 5 i J A F I aetl mp| on-i Ljt i Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen NIEUWSTIJDINGEN. zijn muziekwerk J i wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. ALIDA TARTAUD—KLEIN OVERLEDEN. In het diakonessenhuis „Bronovo” op 64-jarige leeftijd Vrijdagmiddag leden mevrouw Alida TartaudKlein. Mevr. TartaudKlein is een onzer meest bekende tooneelspeelsters geweest, vooral in de roemvolle jaren van het Rotter- damsch Tooneel. De geïnterneerde Spanjaarden verlaten Gorinchem. In afwachting van den terugkeer der uit ons land gevluchte Spanjaarden zullen, naar wij vernemen, de thans in de Citadel- kazerne te Gorinchem vertoevende Span jaarden met ingang van 25 Februari wor den overgebracht naar het hotel De Neder- Veluwe te Bennekom, gemeente Ede. De overbrenging is noodig geworden, omdat de Citadel-kazerne met ingang van 1 Maart ter beschikking van de leger- autoriteiten moet komen in verband met de icgeruitbreiding. De Spanjaarden zullen in genoemd hoteï, dat hun een geriefelijker verblijf biedt dan de Citadel-kazerne, aan een gelijksoortig regime onderworpen zijn als te Gorinchem. Het toezicht zal door de politietroepen worden uitgeoefend. Het maken van wandelingen in de ge meenten Ede en Wageningen zal, onder toezicht, worden toegestaan. Het hotel De Neder-Veluwe staat geheel ter beschikking van de Spanjaarden. ;even. dus v r i >1 I 3 it s 7 3 3 .1 n b o b d w DE GRONDWETSWIJZIGING. Hedenmiddag is ook hier ter stede op de voorgeschreven wijze de grondwetswijzi ging afgekondigd. Burgemeester Poppdnga deed dit van het bordes van het stadhuis, ten gehoore van een vrij aanzienlijk pu-* bliek. Burgemeester Martens van Wijmbritse- radeel verrichtte dezelfde plechtigheid van de stoep van zijn gemeentehuis. Naar wij vernemen ‘s dr. J. de Groot, wiens aanwezigheid ten paleize Soestdijk niet meer noodzakelijk is, hedenmiddag naar Den Haag teruggekeerd. au ill Staking in textielbedrijf. Bij de N.V. Textielmaatschappij L. van Heek te Losser zijn 230 arbeiders in staking gegaan wegens een loongeschil. is over- il I dj dij I* i j ARoop verkoopingen. Notaris W. G. Gramser te Roordahuizum veilde hedenmiddag finaal in ’t café „Leeu wen” een greidplaats, gelegen aan den nieuwen weg van Draaisterhuizen naar Heeg, bestaande uit stelphuizinge, met wagenhuis, zomerwoning en erf en diverse perceelen weiland, alles in huur bij den heer J. Koopmans. De toewijzing had als volgt plaats: Perceel 1. De stelphuizinge, met schuur, wagenhuis, zomerwoning, varkenshok, yes- ters, grond en erf; perc. 2, een kampje wei land, ten zuiden van en aan perc. 1, groot 27.19 are; perc. 4, een stuk weiland ten zuiden van en aan perc. 2 en 3, groot 5.4 pdm.; perc. 6, een stuk weiland aan den weg ten zuiden van en aan perc. 5, groot 9.2' pdm.; perc. 7, een stuk weiland, gelegen ten zuiden van en aan perceel 4, groot 2.9 pdm.; perc. 8,'een stuk weiland ten zuiden van en aan de perc. 6 en 7, aan den weg, groot 9.4 pdm., voor onderscheidenlijk f 2486, f 690 en verder respectievelijk per ‘pdm. f891, f850, f874 en f827, aan de h.h. D. Oppedijk te Westhem en M. Canrinus te Oosthem. De totale opbrengst van deze greidplaats, groot 77.1 pdm., was f67737.50. Perc. 3, een stuk weiland „de Fenne”, gelegen aan perc. 1, aan de opvaart en den weg, groot 10.3 pdm., aan de h.h. D. A. Boschma te St. Nicolaasga en U. A. Bosch- ma te Schraard voor een som van f 937 per pdm. Perc. 5, een stuk weiland, ten zuiden van perc. 3, aan den weg, groot 5.1 pdm., aan den heer P. P. Wiersma te Abbega voor een som van f899 per pdm. Perc. 9, een stuk weiland, aan en ten zuiden van perc. 8, groot 7.9 pdm., aan de h.h. iH. J. Visser en J. van Asma te Heeg voor een som van f 739 per pdm. Perc. 10, een stuk weiland, aan den over kant van en aan den weg, groot 7.4 pdm., aan den heer H. S. Sijbrandij, voor een som van f 906 per pdm. Perc. 11, een stuk weiland, ten zuiden van en aan perc. 10, groot 5.8~pdm., aan de h.h. Tj. Huitema te Ijlst en F. Breeuw- sma te Bozum, voor een som van f 879 per pdm. Perc. 12, een stuk weiland, gelegen ach ter de beide vorige perc., groot 12 pdm., aan den heer J. Terpstra en mej. P. Cnos- sen te Ijlst BURGEMEESTER BEVOORDEELDE ZIJN GEMEENTE TEN KOSTE VAN HET RIJK. De burgemeester der Noord-Holiand- sche gemeente Blokker heeft korten tijd geleden plotseling eervol ontslag gevraagd, dat hem met ingang van 1 Maart a,.)9. is verleend. De burgemeester heeft met medeweten van de wethouders en van den eenigen ambtenaar op het stadhuis, de gemeente bevoordeeld ten koste van het Rijk, meldt de Tel. Hij liet enkele jaren lang de steuntrek kers voor het dubbele of bijna dubbele tee- kenen van wat zij in werkelijkheid ontvin gen. Hiermede bereikte hij, dat de uitkee- ring voor dit doel uit ’s rijks kas veel grooter wérd dan waarop Blokker recht had. In totaal heeft hij de steuntrekkers voor een bedrag vSn ruim vier duizend gulden hooger laten teekenen dan zij ont vingen. Prinses Juliana en Prinses Beatrix. Gezondheidstoestand Prinses Juliana normaal Het communiqué van dr. J. de Groot van gistermiddag luidt: De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder een geheel ongestoord verloop gehad. Hare Konink lijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft gisteren reeds eenigen tijd in de buiten lucht vertoefd. Hiermede is het laatste medische bulletin over Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana verschenen. Het rijk vergoedde trouw circa 35 pet. van de zoogenaamd uitgekeerde steungel den. Van de winst werd een „potjqf’ ge maakt. Daarin kwamen de geheele f 4000, die te veel als uitbetaald stond opgege In dit „potje” heeft de gemeente zélf f2600 en het rijk f 1400 gestort. Terwijl overal elders de nood dringend was, gingen de gemeentezaken te Blokker goed. Kleine ondernemers of tuinbouwers, die voor rijkssteun niet in aanmerking) kwamen, klopten bij het huis van den bur gemeester aan. Deze deed dan een greep in het „potje” en hielp nu eens met honderd, dan met tweehonderd gulden hen, die el ders geen crediet of borg konden vinden. Ook werden enkele onderhoudswerken van dit geld uitgevoerd. Tot Voor kort ging het systeem zonder haperen op. Opeens echter is er blijkbaar iets van deze manipulaties doorgedrongen buiten den kring van degenen, die tot de ingewijden behoorden. Er is toen aangifte bij den Commissaris der Koningin in Noord-Holland gevolgd en een provinciale verificateur heeft zich daarop naar Blokker begeven om te onderzoeken voor welk be drag men het Rijk bij den neus heeft ge had. De minister heeft den burgemeester ver volgens ter verantwoording geroepen en het directe gevolg is geweest, dat laatstge noemde oogenblikkelijk eervol ontslag aan vroeg. Het onderzoek heeft, voor zoover bekend is, aangetoond, dat de burgemeester wei is waar valschheid in geschrifte heeft ge pleegd, doch dat hij daarmede slechts an deren heeft begunstigd. Voor alle uitgaven uit het potje waren kwitanties aanwezig. j I Prinses Beatrix een gezonde baby. De medische zorg voor H. K. H. Prinses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Car stens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeugdige Prinses een volkomen gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboortegewicht, dat 3450 gram bedroeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijksche toename in gewicht boven het gemiddelde is gebleven. Prinses Bea trix weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Februari 1938. Dr. J. DE GROOT. DE RADIO EN DE AUTEURSWET. Moet de caféhouder, die de radio, laat spelen, auteursrechten betalen Over de geheele wereld wordt thans een strijd gestreden tusschen componisten en muziekstukken, welke in café’s door middel van de radio ten gehoore worden gebracht. Ook in ons land is deze strijd aangebon,- den en wel door den componist Franz Lé har, die een caféhouder te Rotterdam in rechten aansprak vanwege het reproducee- ren van zijn muziekwerk „Der Czare- witsch”. De kantonrechter te Rotterdam ontzeg de den componist zijn vordering en, de rechtbank aldaar heeft in gelijken zin be slist. Léhar teekende beroep in cassatie aan en in deze kwestie werd Vrijdag door ons hoogste college gepleit. Voor Léhar trad op mr. F. J. d? Jesg^ te ’s Gravenhage. De buitenlandsche rechtspraak heeft vrij wel algemeen bepaald, dat de caféhouder auteursrechten moet betalen. Pleiter lichtte dit aan de hand van de Jurisprudentie toe. Voor den caféhouder trad op mr. E. J. Egberts te Amsterdam. Pleiter betoogde dat de caféhouder het werk niet openbaar maakt, maar alleen de gelegenheid, welke een radiostation biedt om een muziekuitvoering te hoeren, ver gemakkelijkt. Pleiter meende daarom, dat de caféhou der niet tot betaling der auteursrechten kan worden veroordeeld. De procureur-generaal zal op 3 Maart a.s. conclusie nemen. OVERLEDEN ZWERVER LIET RUIM f 1800 NA. In het R. K. ziekenhuis te Raalte is een zwerver overleden, een zekere K., die, voor dat hij werd opgenomen bij, een boer uit de omgeving een kistje in bewaring had afgegeven. Toen dit na ’s mans overlijden» werd onderzocht, bleek het f 1875 aan geld te bevatten. pen, als gevonden aangegeven op 1821 Febr. 1938: rijwielbelastingmerk, Firma Joh. Tromp, Oosterdijk; knipmesje, A. Flach, Stationsstraat 3; plaatje van knip sluiting (goud), O. Hoekstra, Koopmans- gracht 43; nieuwe want, A. de Haas, 2e Frittemahovenstraat 10; groene halsdoek, Joh. Bakker, Martiniplein; wollen hand schoen, B. van Vugt, Nieuwbuurt 18; tasch met bon, Th. Doevendans, W. Lodewijk- straat 14; jongensjas, G. Minkema, Krui- zebroederstraat 71; hondenhalsband, J. Kuipers, W. Frederikstraat 12; kinderhand- taschje, A. Lageveen, Oude Koemarkt 23; jurkceintuur, J. Beers, Woudvaartkade 40; rijwielbelastingmerk, P. Swart, Emmastraat 23; grijze ceintuur, L. Koopal, le Steenklip- straat 6; rijwielbelastingmerk, G. Hendrik- sma, Jan van Nassaustraat 16. „SCHEP VREUGDE IN T LEVEN”. In de titel van de nieuwe Lachrevuie: „Schep vreugde in ’t leven”, te geven door de N.V. Nationale Revue Directeur Bob Peters in Amicitia te Sneek op 24 Febr. vindt men de gedachte terug waarop de samensteller van deze revue, de heer Bob Peters, zijn zevende revue gebouwd heeft. In de proloog ziet men hoe het revueleger gevormd wordt en met welke vreedzame middelen het ten strijde trekt tegen het pessimisme. Het optimisme overwint en brengt de onmisbare „Vreugde in ’t leven”. Deze revue brengt iets geheel nieuws. Men ziet een groote groep hard werkende Nederlandsche artisteh, die in hun veelzij digheid toonen een vergelijking met het buitenland glansrijk te kunnen weerstaan. Men vindt de oude bekenden, zooals Lou Bandy, Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé, Dries Krijn en Frans Bogaert terug. Maar men zal direct constateeren, dat de directie niet heeft nagelaten naar nieuwe kjachten Je zoeken en het haar gelukt is deze inderdaad te vinden. De be kende operette-sterBeppie de Vries en de ook door de film zoo, populair geworden acteur: Matthieu van Eysden, hebben zich in korten tijd zóó bij het ensemble inge werkt, dat het is of zij reeds jaren aan de Nationale Revue verbonden zijn. Een zeer belangrijke aanwinst voor het gezelschap is bovendien Guus Brox, een Nederlandsch artist, die tot dusverre bijna uitsluitend in het buitenland werkzaam was en die door zijn veelzijdigheid de meest verwende thea terbezoeker verbaasd doet staan. Ook de beide andere nieuwe leden van het gezel schap Phyllis van Anrooy en Piet Brechts, hebben zich reeds nu bij het gezelschap volkomen ingewerkt en oogsten een ver diend succes. 1 Wat de 24 Nationale Revue-Girls in deze revue presteeren grenst aan het won derbaarlijke. Het is nu niet meer alleen de dans die zij op perfecte wijze brengen, doch ^ij toonen zich ook meesteressen op kunstrijwielen, bespelen xylophoons en „roeren de trom” of zij nooit anders ge daan hebben. Dan is nog extra geënga geerd het trio „Ric, Rac en Roe” dat het publiek van de eene lach in de andere brengt. Maar ook het oog zal gestreeld worden door een serie van schoone beelden. Met verfijnde smaak zijn de finales ontwor pen en uitgevoerd. Wij noemen o.a. „De Watervallen”, „De fantastische Volière”, „De Lustige Witwe” en „Mooi Zwitser land”. De costumes zijn van Max Weldy Parijs. De décors zijn ontworpen door Joop Geesink, die zich hiermede onmiddëllijk een naam heeft gemaakt. Geheel nieuw op revuegebied zijn de intermezzi, zooals „Een apenparodie”, ,,’n Kus in ’n taxi”, ,ySerenade Russe”, „Three o’clock in the morning” en „Een Engelsch Prentje”. „Last, but not least”, brengen de ko mische scènes weer de gezonde en onmis bare lach. In „Het leelijke meisje”, „Vita mine O.K.”, „Heel voorzichtig s.v.p.” enz. krijgen Lou Bandy en de andere mede werkenden volop gelegenheid hun komi sche gaven te toonen, terwijl Lou Bandy weer in „Een liedje en een praatje” dat gene brengt wat het publiek van hem verlangt en de aardige refreintjes al da delijk uit volle borst worden meegezongen. Zoo is de revue vol verrassingen, die wij niet alle willen noemen, maar welke tesa- men een geheel vormen waarover pers en publiek enthousiast zijn. 1 Wij twijfelen niet of hier ter stede zal voor deze revue groote belangstelling be staan. LEEUWARDEN IN HET LUCHTVERKEER OPGENOMEN. De K.L.M. zal met ingang van 1 Juli an. een dienst openen van Amsterdam naar Leeuwarden v.-v., met een aansluiting op Groningen. H. VAN ST AA. f In den ouderdom van 86 jaar is te Arnhem overleden de heer H. van Staa, oud-inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. De heer van Staa, die in 1851 te Sneek geboren is, vestigde zich in 1887 aldaar als vee-arts. Eenige jaren later vestigde hij zich te Leeuwarden, waar, hij werd be noemd tot districtsveearts eh later tot in specteur van den veeartsenijkundigen dienst. I f Uil.! In 1916 werd de heer van Staa gepen- sionneerd, waarna hij zich te Arnhem ves tigde. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Haag een deiel van de juweelen der Russi sche tsarenfamilie te koop zou worden aan geboden. Met de opbrengst er van dachten de „eigenaren” een revolutie ip ons land te ontketenen. Dus ging de politie aan het snorren. Een „kooper” was spoedig gevon den en een monster van de juweelen werd op vervalsching onderzocht. Alles bleek in orde te zijn. Toen de „kooper” eenmaal overtuigd was van de echtheid der juweelen, kwam het ©ogenblik, waarop dq transactie zou plaats hebben. Voor het schimmetje van5 ton wa ren de drie heereto bereid de juweelen, die eejn waarde van 4^5 millioen verte genwoordigden, te verkoopen. Er werd overeengekomen dat de heer H., de ver trouwensman, zou pogen dat bedrag bij elkaar te krijgen en men sprak voor de volgende dag af in een café aan het Bezui- denhout. Geruime tijd voor heit vastgestelde uur hurkte de heer Kramer met eenige andere politiemenschen reeds achter de toonbank, terwijl buiten posten waren uitgezet. Op het afgesproken uur verscheen de heer H. Nauwelijks waren de heeren bijeen» of de heer H. werd in een auto geladen en ont voerd. Na een spannende achtervolging werd het heele stel gearresteerd en naar hét hoofdbureau van politie overgebracht. Daar kwam tenslotte de geheele zaak tot klaarheid. De juweelen bleken op één snoer na valsch te zijn en van de verwar ring, die er alom in de wereld heerschte, (het geval speelde kort na de wereldoor log) en de geruchten over de verdwenen kroonjuweelen, hadden de heeren handig gebruik gemaakt om net te doen, alsof zij de sieraden in hun bezit hadden. Tal van zaken heeft de keer Kramer se dertdien nog tot een oplossing gebracht. In September 1921 werd hij hoofdinspec teur en chef der centrale recherche en nau welijks vijf maanden later zag Jiij zich De- vorderd tot commissaris. Thans is hij waar nemend hoofdcommissaris en chef van de administratieve dienst. VIJF EN DERTIG JAAR BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. De heer P.. Kramer, waarnemend hoofd commissaris bij de Haagsche politie heeft eenige tijd geleden het feit herdacht, dat hij 35 jaar geleden in dienst trad ais adspirant-klerk. Sedert dien is hij opge klommen tot wat hij nu is. Veel heeft hij in die tijd meegemaakt. Zijn leerschool was de groote stakings beweging van 1903, toen de politiebureaux vol militairen zaten, en de hoofdcommissa ris van zijn mannen het uiterste vergde. Tal van zaken heeft hij nadien „opge- knapt”. Zoo heeft hij in de wereldoorlog verschillende spionnen ontmaskerd en zelfs de verdwijning van een zeer belangrijk do cument opgehelderd. Op zekere dag, aldus de Avp, was uit de bureaux van de Generale Staf aan het Voorhout een geheim stuk verdwenen over de Nederlandsche bewapening, dat voor be paalde mogendheden van bijzondere waar de was. Nog vóór men tot de ontdekking was gekomen, dat het stuk verdwenen was, had de heer Kramer er lucht van gekregen dat een hoogst interessant stuk verhandeld zou worden.1 In allerijl werd een onderzoek in gesteld en al spoedig bleek, welk stuk het betrof, terwijl men tevens een spoor kreeg, in welke richting getracht zou worden het te verkoopen. Officieren bleken gelukkig niet bij de zaak betrokken te zijn, zoodat men in lagere regionen ging zoeken. Er werd onder hoogspanning gewerkt, daar men wel begreep, dat de dieven zich zoo spoedig mogelijk van het compromit- teerende stuk zouden ontdoen. De rechercheurs jaagden dag en nacht achter eenige Verdachte personen en ten slotte was het geluk hun gunstig. Terwijl het huis van den militairen atta ché van een vreemde mogendheid scherp in het oog werd gehouden, vervoegde zich daar een Haagsch hotelportier, die, naar men vermoedde, betrokken was bij deze zaak. De man besteeg de stoep voor het huis, strekt zijn hand uit naar de bel en werd op hetzelfde oogenblik in zijn kraag gegrepen door eenige rechercheurs, die hem naar het bureau van den heer Kramer overbrachten, waarhet belangrijke do cument op den man ward gevonden. Het laatste bedrijf van dit spionnen-dra- ma speelde zich af in de rechtszaal, waar de landverrader tot een gevangenisstraf van vele jaren werd veroordeeld. Een andere spannende zaak was die van de „Russische kroonjuweelen”. Het gerucht ging namelijk, dat in Den tn et ■d '8 fl ld 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1821 Febr. 1938: vulpen; notitieboekje; grijze dames- handschoen; dameshandschoen; dop van benzine-tank; huissleutel no. 11; pakje pruimtabak; rijwielbelastingmerk in étui, gemerkt met vermoedelijke naam: M. Fijl- stra; wollen handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- ALLÉÉN OP DE WERELD NIEUWE SNEEKER COURANT 1 .t i-, ï- J ti V tl (I h Ja, dan had u de ruimte, kon u links of rechts rijden, of midden op den weg, dan waren er geen vóorrangskwesties. Maar nu niemand alléenheerscher is in.het verkeer, spreekt het vanzelf, dat allen zich aan de wegregels moeten houden. -n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1