Zaterdag 28 Februari 1938 Ho. 43 Eerste Blad Uitgave KÏEZEBRiHI Co. annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. i II I, r u n VIM JII t a 54e Jaargang FEUILLETON I 1 DE GOUDEN BRUG r II 'd 1 d NIEUWSTIJDINGEN. I 6 'II e 11 Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen tweede prijs met „It Geitsje”. druk bezocht was. .potheker of er- 49- Wordt vervolgd. I iel Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. tul 11 u zoo er spoe- Ned. Chr. en R.K. Landarbeidersbonden. De leden van de Ned. Chr. en R.K. Land arbeidersbonden hebben besloten tot aan vaarding van het loonsaanbod van de commissie uit de veehouders te Sneek en omgeving. In de voor 1938-1939 af te slui ten collectieve arbeidsovereenkomst zullen o. m. de volgende loonen worden opgeno men: volwaardige vaste arbeiders f 18.50 per week (vorig jaar f 17.50), seizoen arbeiders, aangenomen voor een zomerhalf jaar en voor kortere perioden buiten de hooiing f 19 (vorig jaar f 18), voor de hooiing f22 (vorig jaar f20), zonder kost, terug keert, verheldert een bijna, bovenna- tuurlijke glimlach haar gelaat. Nog een maal leest zij het post scriptam van Jo hanna’s brief: vertoefd. En van Hamburg ging de reis verder naar Westfalen. In Hamm nam ze haar intrek in een hotel. Vandaar heeft Renate zich met een auto naar Groningen laten brengen. Vele uren heeft zij daar doorgebracht in de boerenhofstede van den ouden Vonberg. De man, die doelloos door het, met een Roman van HANNO FLESSEN (Nadruk verboden.) I nel mpj Jaarvergadering Tennisclub „Nomi”. Op Woensdagavond 23 Februari jl. hield de Sneeker Lawn Tennisclub „Nomi” haar jaarvergadering in de bovenzaal van res taurant „Onder de Linden”, onder voor zitterschap van den heer A. H. Vis, die met een kort woord van welkom de vergadering opende. Na voorlezing werden daarop de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Daarna bracht de secretaris, de heer H. T. Schreuder verslag uit over het afgeloopen jaar, waarin verschillende wed strijden met wisselend succes werden ge speeld. Ook nam een aantal leden deel aan de alhier in Juli gehouden wedstrijden om de kampioenschappen van Sneek. Aan het lid mej. Tr. Schurer was het na vinnige strijd gelukt voor 1937 op de titel beslag te leggen. Mevrouw Kan en mej. Schurer won nen het nummer damesdubbel. De heer Zandstra wist zich in 2 finales te plaatsen. De kas en bescheiden van den penning meester, den heer J. Stoffer Jr., werden in orde bevonden door de kascommissie, be staande uit mevr. Lassche en mevr. Krook. De vergadering verleende hierop den pen ningmeester décharge voor het over 1937 gevoerde beheer. Bij de hierop volgende verkiezing van bestuursleden werd wegens bedanken van den heer Stoffer tot penningmeesteresse benoemd mej. Tr. Schurer, terwijl tot asses sor werd gekozen de heer G. W. Verbrug- Woensdag: Voormiddag: Afdoen van correspondentie enz. Een kaart aan Ste fan Szartossy, Igls. Een brief aan dr. Dehner, Innsbruck. Een brief aan Kon rad Stieler, Leipzig. Namiddag: Vooraf telefonisch aange- kondigd bezoek bij Ernst Rung. Duur: van 4 tot 6. Donderdag: Trip naar Leipzig per auto, beschikbaar gesteld door Rung. In Leipzig zelf: Een bezoek van twee uur aan de woning van den dirigent van het radio-orkest, Konrad Stieler, Scham- horststraat 14. Vervolgens een conferen tie in Palace Hotel met de secretaresse van de directie, Gertrud Breda. Terug perioden f 19 per week of 28 ct. per (vorig jaar f 18 of 28 ct.) EEN RAADSELACHTIGE BRON IN ENGELAND ONTDEKT. Weldaad, voor lijders aan rheumatische pijnen. Hot dorpje Vange in het Graafschap Es sex in Engeland bezit sedert eenige jaren een wonderbron. Toien de bewoners van dit dorpje gedurende een periode van groote droogte hun behoefte aan water steeds grooter zagen worden, werd plotseling in de omgeving een nieuwe bron ontdekt, welke overvloedig en geregeld water gaf. Spoedig werd nog een tweede ontdek king gedaan. Verschillende bewoners nl. die van het water dronken en voordien dikwijls last hadden van rheumatische pij nen, jicht of ischias, begonnen zich steeds beter te voelen, totdat er geen spoor van pijn meer was. Er zijn zelfs gevallen be kend, waarbij ïnenschen die niet meer kon den loepen door hun rheumatische pijnen, na het drinken van het Vaage bronwater, zich oneindig veel beter voelden. Geleerden bemoeiden zich er mede en nu bleek dat het geheim van deze wonder baarlijke uitwerking lag in de verschillende minerale zouten, die het Vange bronwater I bevatte. Thans kan ieder van de geneeskrachtige werking van het Vange bronwater profitee- I ren. Indien U gekweld wordt door rheuma tische pijnen, jicht, chronische hoofdpijnen, constipatie e.d., neemt dan een proef met het nieuwe bronwaterzout uit de genees krachtige bron bij het dorpje Vange. Een theelepel Vange Salts, opgelost in een glas water, bezit dezelfde uitstekende eigen schappen als het natuurlijke water uit de Vange bron. Vraagt Uw a; kende drogist. Een groot blik Vange Salts kost slechts 85 cents.- (Adv.) GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2224 Febr. 1938: paar wollen kinderwanten; papieren zakje, inh. knotje wollen garen; hengelstok met snoer; twee roode Alpinomutsen; ro zenkrans in étui; rijwielbelastingmerk met vermoedelijke naam: M. Fijlstra, geschre ven op ’t étui. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaano’e voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2224 Febr. 1938: Alpenmuts, R. Bleijinga, Ged. Neltjeshaven 16; beursje met ger. inh., J. Si I dikke sneeuwlaag bedekte Tiroler Wald loopt, weet het alles zoo nauwkeurig, alsof hij er zelf bij is geweest: Renate, die Ga briel Schwarzer een kleine koningin noem de, Renate, die hij Stefan Szartossy lief heeft, deze buitengewone vrouw met haar subtiele fijngevoeligheid en aangebo ren tact, heeft voor elkeen het goede woord en den juisten toon gevonden. Voor den landbouwer Michael Vonberg en diens vrouw Barbara, zoo goed als voor den be roemden musicus, Ernst Rung; voor de eenvoudige naaister Emma Koch, voor de gevierde tooneelspeelster, Margot Sellert en de secretaresse Gertrud Breda, voor den hoogleeraar, prof. Rehberger precies zooals voor den dirigent van het Miinche- ner Radio-orkest, Konrad Stieler Wat hij niet weet en wat zelfs Ga briel Schwarzer’s argusoogen is ontgaan, is het volgende: In Hotel „Zum goldenen Adler” te Hamm bereikt Renate na eenige omwegen de brief, dien Johanna in Assoean heeft gepostNadat zij hem gelezen heeft, staart Renate langen tijd in stil gepeins verzonken, voor zich uit. Als zij eindelijk met een diepe, zucht tot de werkelijkheid e- de es in Dresden 9 uur ’s avonds. Vrijdag: Ernst Rung brengt een te genbezoek in „Bellevue”. Gemeenschap pelijke maaltijd. Gemeenschappelijke autotocht naar „Weissen Hirsch”. Har telijk afscheid tegen 9 uur ’s avonds. Hierna wordt een plaats gereserveerd in den D-trein naar Hamburg en een kamer in een Hotel Atlantic aldaar voor den volgenden dag. N.B.: Monika Wegener, de nicht van Ernst Rung vertoeft op het oogenblik te Ber lijn als logée bij de familie van haar verloofde, den groot-industrieel, Martin Sybelius. len punctueel de mede- zijn toegewijden vriend IJSBRECHTUM, 23 Febr. Door het bestuur der ijsclub werd een feestavond aan de leden aangeboden in café „Rust een Weinig”. Door de tooneelvereeniging „Nieuw Leven”, hiervoor overgekomen van Engelum, werden „de Gouden Brilloft” van J. J. Dassen en „Komeedzje”, tooneel- stuk in drie bedrijven van Jan Jouwersma huis. Openbare verg, voor Sneek en Wijm- opgevoerd. Dat het gegevene wel in de smaak vjel kon men aan het applaus het welk de spelers ten deel viel, merken. Door den Pborzitter, den heer IJ. Koster, werd dan ook een woord van dank tot de Enge- lumers gericht voor hun rilooi spel, hij riep hun gaarne een tot weerziens toe. Daarna volgde het bal. En er is rpcht ge zellig gedanst. „Fensels waerd de Skotse trije net forjitten”. Een mooie avond. Traag zoekt Stefan Szartossy zijn ka mer weer op. De mededeeling van zijn vriend, dat Renate naar Dresden is ge reisd, verwondert hem niet in bijzondere mate. Reeds lang heeft de kracht van zijn liefde Renate’s wegen voor hem geopen baard. Onmiskenbaar voelt hij, dat het hart van deze vrouw op den lijdensweg van haar liefde zijn hooge, innerlijke roe ping moet volgen En daarom heeft het voor hem even min iets verrassends, als de volgende da gen hem de, in Schwarzer’s pregnanten vorm gegoten mededeelingen over diens verschillende observaties brengen: Omstreken haar jaarvergadering en ouder-i avond onder leiding van haar voorzitter, den heer S. S. Jellema. Deze liet zingen Ps. 138 1, waarna ds. Oskam voorging in gebed. De voorzitter heette de aanwe zigen hartelijk welkom en /chtte het een voorrecht dit te mogen doen, omdat de vereeniging van leden elk jaar weer toont achter het bestuur te staan. Het inleidend woord van ds. Oskam handelde over eenige punten van de opvoeding der kinderen, naar aanleiding van Col. 3 1825. Hij wees op trouw, eerlijkheid, openhartigheid tegenover de kinderen. De notulen van de vorige jaarvergadering werden onveran derd goedgekeurd. Eveneens het rapport over 1937, uitgebracht door den secretaris, den heer G. Bootsma. Het verslag van den penningmeester, den heer L. Zwaagstra, sloot met een voorloopig nadeelig saldo. De aftredende bestuursleden waren P. Grunstra en L. Zwaagstra, waarvan de eerste met groote meerderheid van stem- men werd herkozen. Voor den tweeden, die zich niet herkiesbaar stelde, werd A. Kor- nelis gekozen. De afgetreden penningmees ter werd tot eere-lid der vereeniging be- noemd en werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig financieel beheer gedurende 16 jaar. In de pauze was er gelegenheid ’t werk der kinderen te bezichtigen, waar van druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze "hield het hoofd der school een refe raat over: „De waarde van de Bijbefl bij de opvoeding”. Hij haalde uit verschillen de geschiedenissen uit de Bijbel aan de opvoedkundige waarheden. Vooral het on derwijs van den Heiland was rijk aan Jee ring. Punt varia gaf aanleiding tot penige bespreking. Onder het zingen van de Avondzang werd gecollecteerd voor de melkvoorziening aan de school. Hierna sloot het hoofd der school, de heer B. Fa ber, met dankgebed de vergadering, die In deze dagen zegeviert Sylvester Von- berg’s sterke natuur over de hardnekkige ziekte. Bleek en vermoeid, maar wederom bij volle bewustzijn, ligt zijn hoofd op het, door de verpleegster zorgvuldig opge schudde kussen. Sinds het 'zoo ver met hem is, heeft Stefan Szartossy zijn dagelijksche bezoe ken aan de Lantaarn gestaakt. Zuster Elisabeth zendt haar mededee- lingen over de langzame vorderende gene zing vaJD den zieke nu rechtstreeks aan het tijdelijke adres van mevrouw Renate Lien. Vonberg zelf heeft ze op haar vrien- delijk-resolute manier meegedeeld, dat de vrouw des huizes door den dokter is weg gestuurd om besmetting te voorkomen. „Waar is ze wil hij weten. En overeenkomstig haar instructies ant woordt de verpleegster zonder een oogen blik te aarzelen: „In Weenen”. „Zoo zegt hij, terwijl hij vermoeid zijn oogen sluit. Maar na een korte pauze wendt hij zich met een nieuwe vraag tot de verpleegster. „Ik ben ernstig ziek geweest, nietwaar zuster „Ja, er had niet veel meer bij' moeten komen,” zegt deze. „Maar nu is heit leed Het bleeke gelaat van den zieke ontspant zich. „Achen anders nietIk bedoel, heb ik overigens niets anders bij elkaar gefantaseerd „Neen... en aangezien ik op muzikaal gebied helaas zeer onontwikkeld ben, kan ik u niet eens navertellen wat uw onbe wuste gerdachten in dit opzicht zijn ge weest.” „Zoo zoo Ja, en dan nog iets. U zegt, dat u met mevrouw Lien correspon deert. Waarom schrijft ze ook niet eejs rechtstreeks aan mij „Op nadrukkelijk verzoek van den dok ter. TI moet nu eenmaal volkomen ^ust hebben. Ook nu hebt u eigenlijk al te veel gepraat en nagedacht. En als u niet on middellijk gehoorzaam gaat slapen, krijgt u natuurlijk direct weer verhooging. U weet het... Met zachte hand, maar hem nochtans haar wil opleggend, schudt de verpleegster opnieuw de kussens op. „Jaja, zuster dank uik voel me ook zoo moe Behalve de gebruikelijke briefkaarten van Renate met steeds denzelfden inhoud: „Ik ben daar en daar. Het gaat me goed”, met dank voor ontvangen berichten en een verzoek om meerdere, ontvangt Szar tossy op gezette tijdi deelingen van Schwarzer. Zoo heeft hij van dezen vernomen, dat Renate een ganschen dag in de villa van professor Rehberger in Blankenese heeft wel grootendeels geleden en als braaf en gehoorzaam blijft, zult u dig geheel boven op zijn”. „Ja, ja maar begint Sylvester opnieuw en zijn blik verraadt duidelijk, dat hem iets hindert. „Ik moet u nog iets vra gen, zuster. Hebt u mij van het begin af verpleegd Ik bedoel, bent u direct ontbo den, toen ik zoo plotseling ziek werd „Natuurlijk nog dienzelfden avond of, eigenlijk al 's middags”. „Toen was ik toch buiten bewustzijn, nietwaar Zuster FJisabeth knikt slechts. „Natuurlijk heb ik geijldik zou wel eens willen weten, wat ik toen alles bij el kaar gekletst hebDe spanning in Syl vester’s vragenden blik ontgaat de ver pleegster niet, maar ze heeft een en ander verwacht en blijkt op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Lachend tracht ze hem ge rust te stellen: „Maakt u’zich maar niet ongerust.U hebt geen hartsgeheimen verraden. Ik heb niet veel anders gehoord dan over muziek en nog eens muziekIk moet zeggen, zoo iets heb ik in m’n heele pratijk nog nooit meegemaakt.” Nieuw Statenlid. De heer K. Kracht alhier, die benoemd is tot lid van de Prov. Staten van Friesland, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. L. Oosterhoff, heeft die be noeming aangenomen. Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden trad gisteravond in de Harmonie voor een groot publiek op de heer Kommer Kleijn met religieuze voordrachten. Vorig jaar heeft de ver. meegewerkt aan het organiseeren van de avond met Char lotte Kohier, het succes van die avond was mede oorzaak, dat men ter afwisseling met de gewone gemeente-avonden nu weer een voordrachtavond houdt, zeide de voorz., de heer F. W. C. d e H a a s in z’n openings woord. Daarna was de heer Kommer Kleijn aan het woord. Charlotte Kohier werkt bij haar religieuze voordrachten met een geraffi- neerue regie, zoodat de hoorder ook visueel geboeid wordt; bij Kommer Kleijn is het louter de voordracht, welke waardeering vraagt, slechts een enkel sober gebaar on- „en Hierna werd het komend speelseizoen uitvoerig besproken. Besloten werd zoo mogelijk ook dit seizoen weer deel te nemen aan de competitie van de Nederlandsche v ,x 1 ~c,..i Tennis Bond. Voorts zal getracht bestond het programma uit een inleiding: worden een wedstrijd te houden tegen de Aanbidding: a. Psalm 19: 27, b. Lied - - - ---■ - - 184, Ned. Prot. Bond, waarna volgde: 1. Het Paradijs: a. Genesis 2 4b9 en 15 25, b. Beurtzang van Adam en Eva uit Vondel’s „Adam in Ballingschap”, c. Gene sis 3. 2. Religieuze Poëzie: a. Psalm 42, 43, b. Psalm 103, c. Rei van Engelen, uit Von- del’s „Lucifer”, d. Eenige religieuze ge dichten. Deze gedichten waren eenige van Henr. Roland Holst en Het ruischend riet, van Guido Gezelle. In de aan de bijbel ont leende teksten werd de Leidsche vertaling gevolgd. Na de pauze werd voorgedragen het sprookje van „De jonge koning” van Oscar Wilde, terwijl geëindigd werd met „Van de rust des gemoeds”, van Jan Luijken. In doodsche stilte heeft het publiek ge luisterd naar het een zoowel als het ander, de aard van deze voordrachten liet geen ge legenheid om de waardeering door ap plaus uit te drukken, doch toen de voor zitter Kommer Kleijn een hartelijk tot weer ziens toeriep, heeft het auditorium niet na gelaten op die wensch door hartelijke bij valsbetuigingen nadruk te leggen. losse arbeiders, aangenomen zonder eenig I Dijkstra, Rozenstraat 8; Alpino-muts, A. dienstverband of hoogstens voor een week, Dijkstra, IJlsterkade 59; pakje met inhoud, 1 32 ct. (vorig jaar 30 ct.) en voor langere I B. Bakker, Radio-Centrale; beursje met uur inh., G. Hofstra, Groenedijk 6; paar grijze wanten, J. Schurer, Kloosterdwarsstr. 13; rijwielbelastingmerk, A. Brander, v. d. Heij- buurt 30; zakdoekje, Concierge H.B.S., Westersingel; dameshandschoen, Joh. Kui per, Botniakade 32. SCHEP VREUGDE IN HET LEVEN. De N.V. Nationale Revue, directeur Bob Peters, bracht gisteravond in „Amicitia" voor een geheel bezette zaal, de nieuwe Lachrevue „Schep vreugde in het leven”. Aangezien we in vorige nummers van ons b.ad reeds verschillende persuittrek sels van deze revue opnamen, achten we ons thans ontslagen van de plicht de revue op de voet te volgen. Aan de hooge verwachtingen, die we van deze revue hadden, is geheel voldaan. Het is een avond van uitbundige vroolijk- heid geweest, waarin natuurlijk in de eerste plaats Lou Bandy een groot aandeel had. Doch ook de overige artisten vielen alle ten zeerste in de smaak van het publiek. Bjjzonder fraai waren de décors en cos tumes, die vooral bij de talrijke 'ballet scènes tot hun recht kwamen. Onze stadgenoot F. de Vlas behaal de in de reciteerwedstrijd te Drogeham de half beloofd hebt ons eens te komen op zoeken. Misschien zoudt u er nu toe kun nen besluiten deze belofte na te komen Ik behoef u wel niet te zeggen welk een buitengewoon genoegen u mij. daar mee zoudt doen. Wij verwachten u spoe dig! U krijgt het dubbele en U betaalt minder BIOSCOOPNIEUWS. „Ben Hivr” heeft als stomme film een enorm bezoek getrokken, dat tot nog toe door geen andere film overtroffen is. Nu is deze boeiende geschiedenis als geluids film uitgekomen, en als zoodanig heeft ze dus nieuwe attractie gekregen. Van mor gen, Zaterdag af draait ze in het Amicitia Thedtef. Ramon Novarro heeft de hoofd rol. In het bijprogramma o.a. een filmpje van de opening van het eerste wegvakvan rijksweg 43. P.S.: Als u deze regels ontvangt, zijn wij reeds thuis, in Weenen. Van tante Sophie weet ik, dat u haar half en J d Dl I derstreept het gesprokene, dat desondanks door het prachtige talent van den kunste- naar zoowel als door de gekozen stof, boei- de en diepe indruk maakte. Voor de pauze 1 La‘wn hnctnnd hof rxmnrrnmmQ 11 i PPn inloidinor* plaatselijke club „De Vliegende Bal” en tegen een club uit Heerenveen of Leeuwar den. Besloten wordt op beperkte schaal voor hen die eenigszins met tennissen be kend zijn, de gelegenheid open te stellen als lid toe te treden. Nadat bij de rondvraag nog enkele interne clubaangelegenheden waren behandeld, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst deze geanimeerde vergadering. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Zaterddg 26 febr. Foyer Amicitia. Bal Masqué N.R.V. Maandag 28 febr. 8 uur. Tempelieren- britseradeel Prov. Friesche Bond Markt kooplieden en Venters. Spreker de heer J. Hoekstra. Zondag 6 Maart. 7.30 uur. Harmonie. Cult. Commissie Sneek. Vakbonds Jeugd, Arb. Sportbond, A. J. C. Bonte Avond. GAUW, 24 Febr. Hedenavond hield de Ver. voor Chr. Volksonderwijs te Gauw en I NIEUWE SNEEKER COURAh 749 *0311A ^Óp JELKE BUS EEN BON VOOR iC&SCHENKEN 9 ia h jr jOO-i J i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1