1 ROOMBOTER „SCHkrfNEGOÏJTUM” M WT’ W V luxe Autoverhuur met en zonder chauffeur lil Eerste Blad UitgaveKIEZEBRTNK Co nen H. BERGER KLEINZAND 17 Gazelle Rijwielen F. OZINGA i kmeijerZ A. JANSEN Ollldeel Orgaan der Gemeenle Sneek Verschijnt U.Brennin No. 45 Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. COÖP. ZUIVELFABRIEK IK EN GEZOND t ld 3*1 Zaterdag S Maart 1938. annex SBEEKER WURMT m WYMBRITSERAOEEL 54e Jaargang iji RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. 1 üok voor onderdooien Uw adres "W Teleï. 2168 Steeds nieuwe wagens Lago prijzen I LIKDOORNS JOH. VAN AKKEREN Pédicure Sciiaapmarktplein 9 - Tel. 2606 Is c jubileum, H. M. ni bij haur EEN ROLSCHAATSENBAAN TE ROTTERDAM. i- j KLEINZAND 5—7 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiir. BEELD DES TIJDS. 4 (Nadruk verboden). es* U een prachtige sor tering in: Boekenkasten Schrijfbureau! en Bureaustoelen voor Kantoor en Herenkamer uit voorraad kan tonen. Meer dan 50 model kamers. toonzalen Leeuwenburg f 6210. f 6190.— 5897 f 7725-— 7490.— -7420.— OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 PHILIA. 't is beter geholpen dan te klagen. Er pijnloos af te zijn, DAT geeft eerst baat Dahrvoor naar Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 Te mooi om wddr te wezen De wedloop in het oorlogstuig Doet ons zoo hnders lezen1 „beschaving" onzer eeuw? :t wereld-streven ons vredes-zékerheid tijden geven voor DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS W Ai i i. ien voor bewapening.... Wij hopen en vertrouwen, Dat ééns die „bouw" wordt stilgelegd Om aanden géést te bouwen 1 NIEUWE sïïeeker courant R. de Vries, Woudsend. Notaris H. A. T Woensdagavond in het café „Die Porte Abonnement: per jaar 2.50, Ir. p. post 3.60. «tdvertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT igingen aan H. M. de Koningin om een idbeeld van H. M. te mogen oprichten gelegenheid van haar a.s. regeerings- ileum, moet worden afgeleid, dat het niet aangenaam zou zijn, wanneer leven reeds standbeelden voor haar tot stand komen. MARKTKOOPLIEDEN EN VENTERS. Maandagavond had in het gebouw der Tempeueren een piropagandavergadering plaats tan MarktKoopmeueu en venter o van Sneek en Wijmontseradeel. Tengevol ge het ongunstige weer was de opaomst matig. Als sprexer trad op de heer IJ. Hoexstra, die het doei en de itoo-dzaaenja heid der organisatie uiteeiizette. Sprea^a zeide dat de organisatie geooreu is uit de nood der tijden, voorheen, ging ieder zijn eigen weg en gevoerde niet de oehoerte om zich te organiseeren, doch thans is art anders; wie vroeger als koopman een ruim bestaan had, ziet dit thans mgearompen tot de helft en raakt zoo aan lager wal, totdat de tijd komt dat hij vast raaat en dari tot het pauperisme vervalt. Om dit te voorko men is organisatie gebiedende eisch, want zonder een behoorrijae organisatie van het maatschappelijk leven staat de overheid machteloos, zij kan zich ónmogelijk wen den tot eik afzonderlijk. De minister is door de besturen ingelicht over de nooden en wenschen van de leden en dit heeft reeds resultaat gehad, zoodat er thans een commissie is benoemd om een onderzoek in te stellen en de hoofdbestuurders zijn aangezocht om advies te geven. Doch ais voorwaarde heeft de minister gesteld een goed geieide en krachtige organisatie. De wenschen die de organisatie hebben ken baar gemaakt, zijn als volgt: de helft der werkloozensteun, ordening en een koop- manspas. De leden uit Wijmbritseradeel hebben in beginsel besloten om zich te or ganiseeren, binnenkort zal een vergadering in Heeg worden gehouden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 2535 en het aantal uitge leende banden 5984. Aan werkloozen wer den op vertoon van de werkloozenkaart samen uitgeleend 488 banden, waaronder 76 studieboeken. Donderdagmorgen werd door den heer T. D. Joustra te Sneek, ten behoeve van den heer U. Woudstra te Ijlst, aan besteed de bovenbouw van een fabrieks gebouw op een terrein aan den Oppenhui- zerweg te Sneek. Aantal inschrijvers 44. Hoogste drie inschrijvers KI. Dijkstra, Sneek fa. J. Krijtenburg, Harlingen Gebr. WiÉekes, Harlingen Laagste drie inschrijvers: E. Metz, Sneek Chr. Koster, Sneek fa. U. en P. van Dijk, Sneek Begroeting van den architect S. G. Wa- linga te Sneek f6414. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. HEEG, 3 Maart. De uitslag van de open bare verhuring van de Kerkelanden, die gistermiddag alhier ten overstaan van wnd. notaris L. Bernard plaats vond, was dat .murders werden van: Perc. 1, 4'/2 pdm., j. F. Kuiper, Gaastmeer, f69.per pdm.; ^erc. 2, 3 pdm., dezelfde, f55 per pdm.; t^erc. 3, 3 pdm., A. v. d. Hoek, Heeg, f 37 per pdm.; perc. 4, 2.2 pdm. dezelfde, f56 per pdm.; perc. 5, 4.6 pdm., W. Jorritsma, Heeg, f46 per pdm.; perc. 6, 2.2 pdm., C. P. de Jong, Heeg, f35 per pdm.; perc. 7, 5.5. pdm., R. Jorritsma, Heeg, f 34 per ,>dm.; perc. 8, 6'4 pdm., dezelfde, f40 per ,idm.; perc. 9, 2% pdm., C. P. de Jong, oornoemd, f29 per pdm.; perc. 10 A. v. j. Hoek, voornoemd, f 14. Totaal de som van f 1514.55. In 1937 brachten deze per- ceelen samen op f 1435.05. OUDEGA (W.), 2 Maart. Hedenmiddag werden alhier door de heeren T. Zijlstra en M. Hiemstra publiek verhuurd de Kerke- cn Diaconielanden. Uitslag was, dat huur ders werden van: perc. 1, 4.1 pdm., J. Wijn ja te Parrega, f79.20; perc. 2, 9 pdm., A. Hijlkema te Oudega, f491; perc. 3, 9.5 pdm., M. P. IJkema te Sandfirden, f 470.50, perc. 4, 7.7 pdm., J. v. d. Veen te Nijhuizum, 1 293.60; perc. 5, 4.7 pdm., M. P. IJkema te Sandfirden, f216.50; perc. 6, 5.7 pdm., de zelfde, f251.80; perc. 7, IJ. M. IJkema te Sandfirden, f 10.25; perc. 8, 6.6 pdm., de zelfde, f340.90; perc. 9, 9.1 pdm., IJ. P. tjkema te Sandfirden, f310.40; perc. 10, j.5 perc., dezelfde, f221.50; perc. 11, 4.3 .idm., J. v. d. Veen, voornoemd, f 193.05; I fiere. 12, 7.5 pdm., W. v. d. Lageweg te 1 Workum, f319.75; perc. 13, 7.2 pdm., S. Spijksma te Nijland, f320.40; perc. 14, 7.3 pdm., M. Zijlstra te Hieslum, f328.50; perc. I 15, 2.6 pdm., dezelfde, f 105; perc. 16, 6.6 pdm., B. Postma Jr. te Idzega, f 348.60; perc. 17, 6.6 pdm., D. Hoekstra te Heeg, *261.60; perc. 18, 3.5 pdm., A. v. d. Meer te Idzega, f 197.75; perc. 19, 3.5 pdm., H. Abma te Oudega, f 213.50; perc. 20, S.1 riaagsma te Oudega, f22; perc. 21, Tj. Grasman te Oudega. f8.50; perc. 22, de zelfde, f 9.50; perc. 23, H. Abma, voor- noemd, f2. Totaal ruim 111 pdm. voor de totaal-huurprijs van f5115.80. In 1937 be droeg deze huurprijs voor dezelfde percee- len f3815.32. WOUDSEND. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Oosterzee de heer J. Boeijen- ga, onderwijzer alhier. oacht te komen weghalen. Aangezien het den Hembrug-autoriteiten niet mogelijk was, een voor het vervoer van explosieve stoffen bestemde auto reeds Vrijdag of Zaterdag voor dit transport be schikbaar te stellen, arriveerde Maandag morgen een groote vrachtauto, een geslo- heffing en gingen door, vrachten te ver voeren van 2500 tot 3000 K.G. wieldruk. De vorige week greep de verkeersinspectie der rijksveldwacht in en bekeurde negen per sonen en deelde bovendien mede dat, als zij er mee doorgingen, inbeslagneming van de vrachtauto’s zou volgen, waarop de heer Boltje dreigde ’t werk te zullen stopzetten. Woensdagmiddag werden te Beets drie vrachtauto’s door de rijksveldwacht aan gehouden en later, na weging door de ver keersinspectie, in beslag genomen. De wiel druk was 2500 K.G. Het waren de wagens van de heeren Kooiker en Koopmans, te St. Nicolaasga en Valk, uit Bakkeveen. Ónmid- dellijk daarop zette de heer Boltje het werk stop, zoodat een groot aantal menschen weer op steunverleening is aangewezen. OUDSTE INWONER DER PROVINCIE OVERLEDEN. Maandag is te Ezumazijl de 101-jarige Gerrit v. d. Gang overleden. Hij was de oudste inwoner der provincie, die onder veel belangstelling het vorig jaar zijn laat - sten verjaardag mocht vieren. REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. Uit de briefwisseling, welke gevoerd is naar aanleiding van aanvragen van ver- eeni; stam ten trailer, te Hendrik-Ido-Ambacht, om de „kruitmagazijnen” te ontruimen. Intus- schen had de politie er reeds zorg voor gedragen, dat de op de scheepsslooperij van de N.V. „Holland" opgeslagen voor raden, die over land niet per auto te be reiken waren, per boot naar den waterton ren vervoerd en daar tijdelijk gedeponeerd werden. Bij het inladen bleek eerst goed van wel ken enormen omvang de hoeveelheid mu nitie was: de groote bergruimte van den trailer werd volledig met de projectielen en de overige gevaarlijke voorwerpen „af geladen”. Het onderzoek van de politie heeft uit gewezen, dat de ^arsenalen” te Hendrik- Ido-Ambacht hun aanwezigheid danken aan dezelfde omstandigheid, waaruit het vin den van de projectielen op den zolder van de N.V. Scneepsslooperij Pas en Zonen te Bolnes moest worden verklaard. Ook te Hendrik-Ido-Ambacht heeft men namelijk jaren geleden een aantal Engelsche sche pen gesloopt, wier eigenaren hadden na gelaten de gevaarlijke voorwerpen elders te dcponecren. ilerin« Weet U dat den projectiel het leven het, werd door de gemeentepolitie van Hendrik-Ido-Ambacht op de al een onderzoek ingesteld, waarvan de resul taten verrassend waren; het gevondene overtrof wel twintigmaal wat men in Bol nes aantrof, schrijft de Maasb. Op de scheepsslooperij van de /N.V. „Holland” en die van de N.V. Frank, Rijsdijk’s Industrieelë Ondernemingen kwamen niet minder dan 150 zeer gevaar lijke ontplofbare projectielen te voorschijn, bovendien vond men er ettelijke honder den vuurpijlen en donderbussen, een kuip met verscheidene trommels, die gevuld wa ren met scherpe mitrailleurpatronen en ontelbare explosiemiddelen van anderen aard. Het onderzoek bij een derde scheeps slooperij, die van de N.V. Arie Rijsdijk, Bos Zonen, leverde minder resultaten op. Hier vond men slechts een enkele vuurpijl en eenige glazen buisjes, die ge borgen waren in een met het gevaarlijke pricrinezuur gevulden koker. Te zware vrachten vervoerd. Men meldt aan de N. Rt. CL: Een der ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten in ’t arrondissement Leeu warden, mr. D. J. v. Gilse, heeft Woensdag middag te Beets drie vrachtauto’s door de verkeersinspectie van de rijksveldwacht te Leeuwarden in beslag doen nemen, wegens het vervoeren van te zware vrachten over polder- en gemeentewegen in Opsterland. In verband met deze aangelegenheid ver nemen wij, dat de aannemer, de heer Boltje, te Heerenveen, de uitvoerder van den ‘aan leg van een nieuwe weg van Beetsterzwaag naar Oldeboorn, het vervoer van het veen, hetwelk uit de oude weg wordt gegraven en ’t aanvoeren van zand heeft aanbesteed aan veertien personen. Lange tijd zijn deze menschen daarmee bezig en vele malen is hun aangezegd, geen zwaardere vrachten te vervoeren over gemeente- en polder wegen dan tot 800 K.G. wieldruk. Aan deze wenk werd geen gehoor gegeven, waardoor de polderweg al geheel vernield is en ook een stuk gemeenteweg in deplorabelen toe stand verkeert. Reeds het vorige jaar heb ben B. en W. van Opsterland en het polder bestuur met Oed. Staten over deze kwestie geconfereerd, met het resultaat, dat Oed. Staten aan B. en W. de bevoegdheid ver leenden, aan de vervoerders ontheffing te verleenen tot 1400 K.G. wieldruk. De be trokken personen vroegen echter geen ont- Ambachtsschool Sneek. (Afd. Zaterdagmiddagcursus) Het eindgetuigschrift voor metselen is toegekend aan: J. Burggraaf, Lollum; T. de Graaf, Sneek; Th. Gunther, Heeg; J. Zuier- veld, Lollum; D. van der Ploeg, Rauwerd; F. Andringa, Sneek. Het eindgetuigschrift voor straatmaken is toegekend aan: D. Bakker, Bolsward en Banning veilde von Clevë” 8 woningen met bleek en erf aan de Liinbaansbuurt nos. 1420. De toewijzing had als volgt plaats: Twee woningen, nos. 20 en 19, aan den heer L. van dér Weij te Sneek voor &e.n som van f 1675 en zê's woningen, nos. 1419 aan den heer G, Rollema q.q. te Mantgum voor een som van 5025. Volgens aldaar verschijnende bla den zou de bewapening van Enge land dit jaar 320 mLlioen pond vergen. En wat in Engeland geschiedt, Geschiedt in hlle naties: Europa levert links en rechts Verstèrkings-topprestaties 1 Versterkingin bewapening In Leger en Marine, In gifgas, traanbom, pantserschip, In kruiser, vliegmachine Versterking in bewapening Doch niet van de gedachte, Waarop de wereld tevergeefs Al jarenlang blijft wachten We bouwenin bewapening Doch waar we niet aan bouwen, Dat is aan 's werelds eenheidszin, Aan wederzij dsch vertrouwen Wat? Vrede door bewapening? VROEGERE ATHLEET BIJNA HULPELOOS DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons oa: „Mijn knieën wa ren door een rheumatische aandoening zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeit® uit een stoel kon ópstaan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de too en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijfmiddelen had geprobeerd, nam ik een proef met Kru schen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat.” W. S. F. Kruschen Salts spoort Uw afvoeroiga- nen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, on. het gevaarlijke urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen op houden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0.40, fo.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) Baldadigheid van trein-relzigers. Een dezer dagen, toen de trein, die om pl.m. half 7 des avonds, richting Groningen, uit Veenwouden vertrekt, zich weer in be weging zette, wierp iemand, die uit het coupé-raampje hing, de inhoud van een thermosflesch in de richting van den sta tionschef. Deze kreeg, vertelt ’t N. v. h. N., de inhoud over zijn uniform, tot groote hi lariteit van den dader en zijn metgezellen. De chef, die de avond tevoren bijna iets dergelijks was overkomen, doch toen nog juist de dans wist te ontspringen, was ech ter op zijn hoede, sprong tusschen de tram rails, en holde de trein, die nog maar een matig gangetje had, achterna. Het gelukte hem de laatste wagon te bereiken. Hij haal de het handeltje van de noodrem, dat aan de buitenkant van de laatste wagen te be reiken is, over en de trein stond stil. Daar de dader direct niet te herkennen viel, werden door den chef van alle inzit tenden der bewuste coupé de weekkaarten in beslag genomen en de eigenaars, afkom stig uit Zwaagwesteinde, bij aankomst van de trein aldaar door de politie ter plaatse opgewacht en onder handen genomen. Toen was de dader vrij spoedig gevonden, waar na proces-verbaal volgde. Fabriek gesloten. Directeuren gearresteerd. Aan het personeel der thermionradiolam- penfabriek te Lent bij Nijmegen is mede gedeeld, dat wegens reorganisatie van het geheele bedrijf de fabrieken en kantoren ge sloten worden per 3 Maart. De directie ziet zich in verband met deze reorganisatie ge noodzaakt, het geheele personeel op week loon per 18 Maart te ontslaan. Voor de genen, met een maandsalaris geldt het ont slag per 1 April. Het ontslag omvat ongeveer 300 men schen. De politie te Eist heeft twee directeuren der Thermion Radiolampenfabrieken te Lent in hechtenis genomen, als verdacht van het plegen van fraude. Deze fraude zou in verband staan met de 1 van de Hembrug op radio-toestellen en -onderdeden, terzake de hoogte gesteld en daarbij verzocht dewaarvan de vorige week vier leden van het geheele bezending uit Hendrik-Ido-Am- personeel zijn gearresteerd. I Den directeuren was gelast een onder zoek in te stellen naar de gepleegde dief stallen, doch zij schijnen het onderzoek niet in de hand te hebben gewerkt, waardoor tegen hen verdenkingen rezen. De beide directeuren zijn inmiddels naar Arnhem overgebracht om daar voor den officier van justitie te verschijnen. Een kantonrechter vergist zich. De 40-jarige journalist K. S. uit Helle- voetsluis was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij wegens overtreding van de algemeene politieverordening van Helle- voetsluis was veroordeeld rot f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. Bij het opleggen van die straf heeft de kantonrechter zich vergist, omdat het maximum van de op deze overtreding gestelde straf f 3 be draagt. Maar daarna heeft verdachte een vergissing begaan, want van een straf met een dergelijk laag maximum staat geen beroep open op de rechtbank, doch slechts cassatie bij den Hoogen Raad. De rechtbank zal verdachte dus in zijn hooger beroep niet ontvankelijk moeten verklaren, terwijl voor verdachte de termijn voor cassatie verstreken is. Het onjuiste vonnis blijft dus in stand en de eenige weg die verdachte nog open staat is het vragen van gratie. De exploitant van het Algemeen Ver- kooplokaal te Rotterdam heeft besloten de groote zaal te doen inrichten voor rol- schaatsenbaan. B. en W. van Rotterdam hebben hun toestemming reeds verleend. Deze rolschaatsenbaan, welke de eerste is in Nederland, zal een oppervlakte kry- gen van 900 vierk. meter. Notaris J. A. Maseland veilde terzelfder tijd en plaats een burgerhuis met erf en massale steeg aan de 2e Woudstraat no. 38, in huur bij den heer M. Ligtliart. Koo pet werd de heer L. van der Weij te Sn. .1 voor een som van f2913. Vervolgens burgerhuis met erf aan de Kloostcrstni.it no. 18, in huur bij den heer F. Bleeker, toegewezen aan den heer F. de Zwart voor een som van f 2090; en als derde perceel een woning met straatje èn plaats aan de ie Boschdwarsstraat no. 5, thans onbe woond aan den heer J. Boersma te Sneek voor een som van f 427. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Weliswaar waren de op beide eerstge- noemde scheepsslooperijen aangetrofden ex- pxosieve storten opgetxirgen in ijzeren klui zen, die veitig waren afgesioten, zoodat het gevaar van ontploffing hier aanzien lijk minder groot was dan op de slooperij van Pas te bolnes, doch uiteraard js het door particulieren in voorraad houden van zulke expiosieve materialen zonder dat daarop deskundige contróle kan worden uitgeoefend, een voortdurende bron van gevaar, zelfs wanneer men voorzorgsmaat regelen treft. Toen de politie op de scheepsslooperijen verscheen, oieek men daar op zulk een bezoek te zijn voorbereid. „Wij begrijpen wel waarvoor u komt", kregen de politie mannen te hooren en daaraan werd de ver klaring toegevoegd, dat men reeds van plan was geweest eigener beweging van de aanwezigheid der ontplofbare stoffen me- dedeeling te doen. Onmiddellijk nadat de politie haar ver rassende vondst had gedaan heeft zij dekortgeleden gesignaleerde diefstallen Artillerie-Inrichtingen aan de hoogte gesteld P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. Koninklijke onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje: le. bij bevordering Dr. C. L. de Jongh, te 's Gravenhage; 2e. Dr. C. T. van Valkenburg te Amster dam; 3e. Dr. J. de Groot, te ’s Gravenhage. Dr. van Valkenburg behandelde Prins Bernhard na zijn auto-ongeluk, de beide andere doktoren bewezen de Prinses hun diensten. GROOTE VOORRAAD ONTPLOFBARE STOFFEN ONTDEKT. In verband met het ernstig ongeval te Bolnes, waarbij een jeugdig persoon ten gevolge van de ontploffing van een gevon-. ilitie van Hendrik-Ido-Ambacht ir gevestigde scheepsslooperijen or it i-, ’e'i ze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1