In i No. 46 Eerste Blafl Uitgave KIEZEBRïNK 8 Co. Woensdag 9 Maart 193S annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. 54e Jaargang FEUILLETON DE GOUDEN BRUG OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. I m J NIEUWE SNEEKER COURANT VERTROKKEN: INGEKOMEN: Westersingel 53; dop van kinderwagen, O. 52- Renate glimlacht. it <jr- Wordt vervolgd. o *1 LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE FEBRUARI 1938. te zijn aangericht, aldus meldt N. v. d. D. net mp onj iproJcen. liever telefoneeren.' VERGIFTIGING. Zondag openbaarden zich vergiftigings verschijnselen bij het 4-jarig zoontje van den heer H .v. d. Meer te Tietjerk. Op medisch advies is het kind naar het zie kenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar het later is overleden. Afscheid commandant Bouwe Vlas. In den kring van vele soldaten en offi cieren en vrienden van het Leger des Heils hebben gisteravond in de Herst. Evang. Luth. kerk te Amsterdam, commandant en mevr. Vlas afscheid genomen, nu zij gereed staan, om Donderdag naar Ned.-lndië te vertrekken, teneinde daar gedurende eenige van het Leger des Heils *Marinus Amoldus Wisselink, inspecteur der reg, en domeinen, van Haarlem naar Leeuwar- derweg 12; Marchien Brans, dienstbode, van Haarlem naar Leeuwarderweg 12; Ellen Jane Marx, echtgen. van Jan Groninger, z. b., van Bussum naar Kapelstraat 44; Anna Reen, z. b., van Leeuwarden naar Badhuisgracht 7; Antje Bokkinga, dienstbode, van Huizum naar Willem Frederikstraat 14; *Jaan Renema, arbeider-tele- grafist N. S., van Hoogkerk naar Gijsbert Ja- piksstraat 3; Antomus Augustinus Maria <fe Kok, kapper, van Leeuwarden naar Peperstraat 10; Minno Anema, z. b., van Wommels naar Stationsstraat 36; ’Johannes Tijsma, chauffeur machinist, van Hallum naar Prins Hendrikkade 18; *Pieter Jacob Kinderman, kantoorbediende, van Leeuwarden naar Kerkhoflaan 12; Baukjen van der Brug, z. b., van Woudsend naar Koop- mansgracht 18; ’Lolle Tigchelaar, monteur le klas b. d. Rijkstelegraaf, van Leiderdorp naar Kapelstraat 38; *Polydorus Aloysius Dingemans, grondwerker, van Borne naar Napjusstraat 37; Jacob Feenstra, boerenknecht, van Canada naar Zomerrak 8; ’Antje Wierdsma, wed. van Hessel Hendriksma, z. b., van Leeuwarden naar Fre- derik Hendrikstraat 51; Jaantje Bogaards, echt gen. van Albertus Hendrik Molenaar, z. b., van Den Haag naar Nauwe Noorderhorne 28; Hen drik Harmen Huisman, fabrieksarbeider, van Amsterdam naar le Steenklipstraat 100; Rich- tje Schilstra, dienstbode, van Sloten (Fr.) naar Stationsweg 6; Pauline Haidinger, dienstbode, van Oostenrijk naar Marktstraat 28; Fanger Govers, banketbakkersbediende, van Amersfoort naar Leeuwarderweg 15; Sofie Julie Körner, echtgen. van Marten Steeneker, z. b., van Keu len naar Parkbuurt 17; Frans de Haan, mare chaussee, van Leeuwarden naar Leeuwarder weg 43; Jantje IJben, dienstbode, van Noord- wolde naar Singel 14; Maria Elisabeth Jansen, liefdezuster, van Den Bosch naar Leeuwarder weg 32; Willem Smit, onderwijzer, van Zwolle naar Emmastraat 12; Gerrit de Leeuw, assistent bij de N. S., van Zwolle naar Leliestraat 13; Gerrit Faber, bakker, van Lemmer naar School straat 10; Dieuwke de Vries, winkeljuffrouw, van Leeuwarden naar Frederik Hendrikstraat 51Grade PetroneMa Maria Schlief, liefdezuster, van Zevenbergen naar Leeuwarderweg 32; ♦Gerrit Bauke Albertus Sixma, leraar, v. Hoorn naar Westersingel 30; Mietje van der Werf, wed. van Allert van Reenen, z. b., van Amster dam naar Koopmansgracht 19; Johanna Sophia Maria Fischer, hulp in de huishouding, van Har lingen naar Bolswarderweg 23. van Altena 36; Hijke Susanna Laagland, z. b., van Kruizebroederstraat 77 naar Meppel, Prin sengracht 25; Grietje Frankena, dienstbode, van Koopmansgracht 74 naar Den Haag, Grijpstraat 33; Otto Stoelinga, coupeur, van Ernst Casimir- straat 1 naar Enschede, Hessenweg 19; Romkje Antje Bartsma, huishoudster, van Colignystraat 10 n. Koudum, p. a. L. Terpstra; Grietje Rigtje Schotanus, echtgen. van Jochem Mandemaker, z. b., van 3e Zomerrakbuurt 9 naar Balk; ’Wil helmus Petrus Antonius Elderman, etaleur, van Winsemiusstraat 14 naar Hengelo (O.), Jozef Israëlstraat 1; Klaas Bleeker, markiezen-mon- teur, van Kloosterstraat 18 naar Hilversum, Zuiderweg 117; Hilbrand Visser, handelsreizi- ger, van Franekerkade 3 naar Beek (L.), Park hotel; Anna AJbeskamp, dienstbode, van le Steenklipstraat 72 naar Overveen, Stoopplein 22; Wopke Langius, magazijnmeester, van Jan van Nassaustraat 11 naar Hengelo (O.), Becku- merstraat 71; Jacob Gorter, horlogemaker, van Galigastraat 11 naar Winterswijk, Markt, p. a. den heer Hemink; Lambertus Ferwerda, kan toorbediende, van Hendrik Casimirstraat 7 naar Groningen, IJselstraat 62a. zi Roman van HANNO FLESSEN (Nadruk verboden.) DIENSTPLICHT. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemene kennis, dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd., gedurende 10 dagen ter inzage ligt de beschikking van den Commissaris der Koningin d.d. 14 Februari 1938, le Afd. B, no. 231, waarbij 35 ingeschrevenen der lichting 1939 uit deze gemeente voorlopig van. de dienst plicht zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst. Tegen deze beschikking kan uiterlijk de tiende dag na de dagtekening dezer bekend making beroep worden ingesteld door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of zijn wettelijke vertegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of zijn wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn en worden ingediend bij den Burgemeester. Door H. M. de Koningin wordt op het verzoek beslist, gehoord dt Raad van Sta te, Afdeling Geschillen van Bestuur. SNEEK, 8 Maart 1938. JAARLIJKS ONDERZOEK ïN 1938. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijks onderzoek zal plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der Landmacht van de lichtingen 1926 en 1929. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. SNEEK, 8 Maart 1938. Den geheelen middag brengen Johanna en Renate tezamen door; zij zeggen elkaar die dingen, welke men slechts met z’n bei den kan bespreken en ook dan nog maar met halve woorden. Zoo komt het, dat de beide vrouwen ook eigenlijk niet zoo heel veel praten. Korte aanduidingen zijn reeds voldoendeeen enkel gebaar af en toe een blikZij begrijpen elkaar onjnid- dellijk tot in de kleinste bijzonderheden. De avond is reeds gevallen, als Johanna eindelijk van de lage couch, waarop zij heeft plaats genomen, ópstaat. „Hartelijk dank, Renate „Dank Waarvoor „Wat je voor me gedaan hebt, is „Nee, nee Johanna, je vergist je. Ik heb niets voor je gedaanook voor mezelf nietWat ik gedaan heb, was vanzelf sprekend dat moest ik doenvan bin nen uiteenvoudig volgens het gebod van m’n natuur „Ja, RenateJij bent, zooals je zijn moet. Dat is het. Eenvoudig noem je het mij schijnt het wonderbaar lijk. Maar ik geloof, dat er eigenlijk geen woord bestaat, dat ooit het wezen van den mensch volko men kan weergevenIn zulke gevallen is onze taal armNoem het 't hart of noem het de ziel, dat wat zich binnen in den mensch bevindt, dat, wat pijn, doet daardoor leeft men immers eerst, of dringt het althans tot het bewustzijn door. dat men leeft „Het is goed, dat je dat inziet, Johan na. Je zult dat besef noodig hebben. Het huwelijk met een kunstenaar beteekent geen eeuwigen Zondag. Het kent, als geen an der, naast onvergelijkelijk mooie uren ook tallooze, die slechts van strijd vervuld zijn. Het stelt, vóór alles, zeer hooge eischen aan het zielsbegrip van de vrouw.” In een plotselinge impuls werpt Johan na zich aan Renate’s borst. Zacht streelen de vingers van de vrouw het blonde hoofd aan haar schouder. Dan zegt ze: Renate’s bezoek aan de woning van de familie Royter duurt veel langer dan den buiten in de kou wachtenden Gabriei Schwarzer hef is. En juist hier, in deze deftige wijk, bevindt zich geen enkele van die gezeEige Weensche café’s, welke zich zoo bij uitstek leenen om degeen, die hij volgt, in het oog te houden. Hij' steekt juist min of meer wanhopig zijn achtste sigaret op, als mevrouw Lien eindelijk verschijnt. Lachend steekt zij de straat over, loopt regelrecht op den detective toe en reikt hem stralend de hand. „Dag meneer Schwarzer De aangesprokene weet niet, wat hem overkomt. Hij laat zijn sigaret vallen en staart Renate aan, te verbaasd om een woord over zijn lippen te brengen. Deze echter zegt vroolijk: „Ik stel voor om den terugweg samen te doen. U hebt moeite genoeg gehad om me op de hielen te blijven. Ik meen uw zware taak, waarvan u zich zoo trouw hebt ge kweten, nu wel wat te mogen verlichten.” Schwarzer drukt Renate’s hand met de zelfde emphase, waarmee hij verzekert „Ik heb van het begin af gezien, dat u de voortreffelijkste vrouw van de wereld bent.” „Daarvoor bent u ook de beroemde de tective met den scherpen blik”, plaagt Re nate, terwijl ze opgewekt vervolgt: „En nu gaan we naar Sacher. Daar laten we ons een uitstekend maal klaar maken. Dat hebben we toch wel verdiend, niet waar?” Schwarzer knikt enthousiast, zooals hij trouwens alles zonder tegenspraak beves tigt, wat Renate in haar uitgelaten stem ming beweert of voorstelt. Als dan na het middagmaal de koffie geserveerd is, zegt Renate, plotseling ern stig: „U kunt uw vriend Szartossy het vol- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 47 Maart ’38: gymnastiekschoen; rijwielbelastingmerk in étui; blauwe kindermuts; blauw wollen kraagje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 47 Maart 1938: glacé dameshandschoen, J. Poorte, Willem de Zwijgerstraat 90; ach- terschutting auto B 2106, Tramstation, Bolswarderweg; jongensjas, H. Bijlsma, Westersingel 59; beurs m. inhoud, J. Hoek stra, Ged. Pol 33; jongensmuts G. Dijk stra, Marktraat 3; autoped, S. Jaasma, Scharnestraat 17; kinderwant, A. de Haan, 2e Steenklipstraat 39; sleutel, P. Brood- winder, Salverdastraat 5; rijwielbelasting merk, G. de Boer Willem Frederikstraat verireKKen Ieneinc 19; paar dameshandschoenen, T. de Jong, weken den art>eid gade te slaan. De chef-secretaris, kolonel A. C. Beek huis, sprak den commandant toe, alsmede eenige officieren, die met verlof hier te lan de vertoeven. Spr. uitte de bede, dat God hen op hun reis zal zegenen en dat door hun bezoek aan Indië nog velen tot Christus worden gebracht. Nadat de Indische offi cieren Ramakers en Roslund het woord hadden gevoerd, sprak allereerst mevr. Vlas, die op ontroerende wijze afscheid nam, al is dit dan van tijdelijken aard. Commandant Vlas vervlocht in zijn af scheidswoord de opdracht van Jezus aan zijn discipelen en wees op de roeping, wel ken in den zendingsarbeid is gelegen. Aan het einde van de toespraken hebben de vele aanwezigen den commandant en zijn echtgenoote de zegenbede toegezongen. A. P. Staalman overleden. Zondag is te Driebergen op 79-jarigen leeftijd overleden de heer A P. Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Voorlichting over Nederland in het buitenland. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de uitgaven van den regeeringspersdienst worden verhoogd met een bedrag van f 12.500. In tegenstelling tot het buitenland ont breekt hier te lande, aldus de toelichting, 4e Frittemahovenstraat 4; tortelduif, J. Bul- sing, Vesperstraat 39; rijwielbelastingmerk, R. Zwolle, 2e Woudstraat 12; twee plan ken, J. v. d. Zee, Woudvaartskade (scheeps boord) beursje met inhoud, P. Mulder, een orgaan, geredigeerd in een of meer der in ’t internationaal verkeer gangbare talen, hetwelk, naast de internationale persbe richtgeving over ons land, tegenover het buitenland recht doet wedervaren aan het geen ons volk, hier en in de overzeesche gewesten denkt en doet en aan hetgeen de regeering zoowel nationaal als internatio naal voorstaat en verdedigt. Zulk een or gaan van internationale publieke voorlich ting op hoog journalistiek peil kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ernstig plan aan de regeering is voorgelegd om in de bestaande leemte te voorzien, is de re geering van oordeel, dat een proefneming geboden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar meent de regee ring harerzijds dit particulier initiatief te moeten steunen. Zij acht den aangewezen vorm hiervoor het nemen van abonnemen ten op het blad tot een bedrag, overeen komend met de som, door particulieren te waarborgen, zijnde f 12.500. Tot dit doel wordt voorgesteld, de uit gaven van den regeeringspersdienst met het genoemde bedrag te verhoogen. Groote brand te Delft Een brand, die in den laten Zaterdag avond uitbrak in de nauwe Peperstraat, in het hartje van het ineengedrongen huizen complex van het oude Delft, heeft kort na middernacht een angstwekkenden omvang aangenomen. Urenlang heeft de brandweer met vijftien stralen een uitputtenden strijd moeten voeren tegen een helsche vuurzee en toen Zondagmorgen om halfdrie het ge vaar voor uitbreiding als geweken kon worden beschouwd, bleek een ontzaglijke verwoesting de Crt. iiet Vier winkelhuizen en een vijf verdiepin gen hoog magazijn, dat tot de nok gevuld was met muziekinstrumenten, brandden vrijwel geheel uit. Een zieke oude vrouw kon slechts met groote moeite gered wor den, terwijl een winkelier met zijn echtge noote en drie kinderen ternauwernood aan den ziedenden vuurpoel ontkwamen. Een brandweerman kreeg zware brandwonden aan het gelaat, terwijl een ander het met den rook te kwaad kreeg. De Peperstraat werd voor een groot deel in een ruïne her schapen; een dikke laag glasscherven en puin bedekt den rijweg en troosteloos gapen aan beide zijden de holle raamope ningen der zwartgeblakerde huizenover blijfselen. De schade, die ruw geschat 150.000 gulden bedraagt, wordt grooten- deels door verzekering gedekt. BELANGRIJKE RUSSISCHE ORDER VOOR NEDERLANDSCHE SCHEEPSWERF. Door bemiddeling en medewerking van de N.V. Handel Maatschappij1 „Export- chleb” heeft de Russische regeering de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam opdracht gegeven voor den bouw van twee vracht-passagiersschepen, plaats biedend aan 518 passagiers en een bemanning van 102 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Nederlandsche werf in den laatsten tijd van Sovjet-Rusiand heeft gekregen. De bestelde schepen worden twee zuster schepen en derhalve volkomen gelijk in uitvoering. Elk der schepen krijgt een lengte van 124.30 meter tusschen de loodlijnen en een maximum lengte van 132.80 meter. De schepen zijn 18.15 meter breed en hebben een holte van 9.65 meter. De diepgang bedraagt 6.35 meter en de totale water-* verplaatsing ongeveer 8600 ton. heeft hem meestal in aanraking gebracht met den zelfkant van het leven. Voor het eerst ontmoet hij hier den zielenadel in zijn sinettelooze reinheid Renate laat hem rustig uitspreken. Als hij eindelijk een pauze maakt in zijn hulde betuiging zegt ze met een fijn glimlachje: „Een koningin ben ik toch heusch niet. Slechts een zeer eenvoudigebruggen bouwer, die een brug van wederzijdsch be grijpen slaat van mensch tot mensch. En aangezien men nu eenmaal niet kan bou wen, zoolang het puin niet is weggeruimd, was deze reis, waarop u mijn trouwe Ek- kehart bent geweest, noo-dzakelijk. Ik -dank u daarvoor. En nogmaals: schrijft u vooral aan Stefan Szartossy. Schrijf hem alles. Ook dat en hoe wij elkaar hebben ontmoet en ons hebben uitgesproken”. „Ik zal het hem „Net zoo u wiltmaar nu is mijln tijd helaas om. Ik moet terug naar m’n hotel.” „Mag ik u vergezellen „Nee liever nietik verwacht na melijk bezoekeen familielid, de jonge barones Geitler-Hattorf Gabriel Schwarzer weet genoeg.en Re nate Lien verlaat het restaurant om aan de brug, die zij voor Sylvester Vonberg bouwt, den sluitsteen toe te voegen. Den sluit steen, waardoor zij eerst haar draagkracht zal verkrijgen Bote Groen, z. b., van Scharnestraat 7 naar Hoogkerk, aan boord; Antje Blok, z. b., van Jachthavenstraat 9 naar Jubbega Schurega 244; Klaas Posthuma de Boer, buffetbediende, van Westersingel 3 naar Rotterdam, Nolensstraat 17a ben; Branco Mietje Meijer, z. b., van Korte Veemarktstraat 6 naar Amsterdam (O.), Hoo- geweg 12; ’Bernardus Johannes Hoogsteden, timmerman, van J. W. Frisostraat 24 naar Wijk bij Duurstede, Prins Hendrikweg 11Teuntje Hijlkema, dienstbode, van Bothniakade 24 naat Franeker, Voorstraat 53; *Jacob Mol, monteur,- bankwerker, van Maria Louisestraat 23 naar Gorredijk, Schoolstraat 280; Janke Cathrina Westra, dienstbode, van Leeuwarderweg 83 n. Leeuwarden, Tjerk Hiddesstraat 13; Aaltje Huisman, fabrieksarbeidster, van le Steenklip straat 100 naar Amsterdam, Bickersgracht 86 (II); Antonie van der Neut, houtbewerker, van Oude Koemarkt 21 naar Waddinxveen, Noord- einde 22; JeltJe Koers, dienstbode, van Rienck Bockemakade 6 naar Utrecht, Prins Hendrik- laan 83; Anna Maria Andringa, echtgen. van Johannes Hettinga, z. b., van Priorstraat 21 naar Balk 133; Lodewijk Jillings, koopman, van le Oosterkade 14 naar Hilversum, woonwagen kamp; Hessel de Jong, boerenknecht, van 2e Zomerrakbuurt 62 naar Duitsland; Reino Pier Wieringa, stuurman b. d. grote vaart, van Sin gel 84 naar Z.-Amerika; Gerben Akkerman, grondwerker, van, 3e Zomerrakbuurt 45 naar Wieringen, Dijkstraat 12; Dirkje C. W. IJpes, echtgen. van Nicolaas W. A. Overbroek, z. b., van Singel 16 naar Rotterdam, Stadhoudersweg 160; Johanna Cornelia Kramer, z. b., van Ooie- vaarslaan 13 naar Amsterdam, van Hogendorp- Hoekstra, Koopmansgr-’cht 43. t 1 67; Catharina Josefinia Srnink, liefdezus ter, van Leeuwarderweg 32 naar ’s Hertogen- bosch, St. Janssingel 21Wiegertje Wiebenga, echtgen. van Piet de Wilde, z. b., van v. d. Heijbuurt 24 naar Oegstgeest, Duinzichtstraat 25; Catharina Alida Helena Bos, kinderjuffrouw, van Julianapark 11 naar Hilversum, Soestdijker- straatweg 13; Matthijs Lastdrager, marechaus see, van Leeuwarderweg 43 naar Leeuwarden, Arendstuin 37; Linze Fokkema, los werkman, van 3e Steenklipstraat 1 naar Nieuweschoot, p. a. G. de Vries; Barteltje Dijkstra, z. b., van Stationsstraat 5 naar Terzool 37; Pietje Slump, kantoorbediende, van Frederik Hendrikstraat 72 naar Utrecht. Fred. Hendrikstraat 17; Mar- grietha Jeltina de Boer, echtgen. van Heertje Horjes, z. b., van Kleinzand 72 naar Groningen, Peizerweg 54a; Betje Batstra, wed. van Pieter Visser, z. b., van le Steenklipstraat 14 naar Zuilen Nic. Sopingiusstraat 58; Tjeerd Wagenaar, z. b., van Willem Frederikstraat 17 naar Arnhem, Óbrechtstraat 41Pieter Prins, opzichter Deli-spoorweg, van Kapelstraat 52 n. Medan (N.-I.); Lijkele Terpstra, machifie-bank- werker, van Fred. Hendrikstraat 31 I naar Hee- renveen, Heerenwal 179; Klaas Marra, agent van politie, van Lemmerweg 11 naar Delft, Laan Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heeg ds. K. Roubos te Steggerda. DE BENOEMING VAN CONTRO LEURS DER STEUN VERLEEN ING. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende schrijven aan de Col leges van Gedeputeerde Staten gericht: Het is mij gebleken, dat in de praktijk geen eenstemmigheid bestaat ten aanzien van de vraag, welk orgaan, de raad dan wel het College van burgemeester en wet houders bevoegd is tot het benoemen en het bezoldigen van controleurs van de steunverleening. Aangezien ik het mede uit een oogpunt van de rechtszekerheid wenschelijk acht, dat te dien aanzien één zelfde gedragslijn wordt gevolgd, moge ik Uw College uit-- noodigen de gemeentebesturen in Uw pro vincie met den inhoud van deze missive in kennis te brengen, met het verzoek bij voorkomende benoemingen en bezoldigin gen daarmede rekening te houden. Ingevolge artikel 179, lid 1, der ge meentewet benoemt de raad alle gemeente ambtenaren en bedienden, wier benoeming niet bij deze wet of de plaatselijke veror deningen aan anderen is opgedragen. De gemeentewet heeft de bevoegdheid tot het benoemen van een controleur van de steunverleening nergens aan anderen op gedragen; weliswaar bepaalt artikel '209 sub p dezer wet, dat tot het aan burge meester en wethouders opgedragen dage- lijksch bestuur der gemeente behoort het benoemen en ontslaan van de ambtenaren en bedienden bij de plaatselijke secretarie, doch een controleur als hier bedoeld kan in verband met den aard zijner werkzaam heden niet geacht worden tot het secreta- rie-personeel te behooren. In het algemeen zal derhalve de hier besproken benoeming moeten geschieden door den raad; slechts in het geval, dat bij een plaatselijke verordening de raad zijn bevoegdheid in deze aan het College van burgemeester en wethouders heeft overgedragen, zal laatstgenoemd College tot het verrichten van een zoodanige be noeming bevoegd zijn. Eveneens is, ingevolge artikel 170 der gemeentewet, de raad het orgaan, dat de bezoldiging van bovengenoemde contro leurs regelt, zoover die regeling niet aan burgemeester en wethouders is opgedra gen. Intusschen is, in verband met het be paalde bij het tweede lid van artikel 212, ook hier de raad bevoegd, deze regeling aan burgemeester en wethouders op te dragen. gende meedeelen: Ik heb via mijn oom, graaf Royter en door bemiddeling van diens vriend, baron Berlinger, die inten dant van de Staatsopera is, Vonberg’s symphonic het bestuur van het Philhar- monisch Orkest doen toekomen. Daarvóór echter heb ik mij in Dresden op de hoogte gesteld van het oordeel van den bekenden dirigent, Ernst Rung en deze was een en al lof. Nu is de symphonic aangenomen. Ik Zal meneer Vonberg van een en ander in kennis stellen „Mevrouw, ik voel me werkelijk verle gen De wijze, waarop u mij te verstaan ‘gaf, dat u reeds lang vajn mijn taak op de hoogte was, doet mij weliswaar de hoop koesteren, dat vriend Szartossy’s goe de bedoelingen ten opzichte van u niet in twijfel worden getrokken, maar desondanks weet ik nu niet, of u geen aanstoot neemt aan mijn daardoör noo-dzakelijk gewor den inmenging, als ik bedoel, omdat „Maakt u zich daarover maar niet onge rust, meneer Schwarzer. Laat het u genoeg zijn, als ik u verzeker, dat ik Stefan Szar tossy’s bezorgdheid voor mij op de juiste waarde weet te schatten. En dat ik mij' uw achtervolging als die van een trouwen beschermengel, gaarne heb laten welge vallen, heb ik immers bewezen. Het is noodig, dat u een en ander weeten als ik bepaalde details voor u Verborgen wilde houden zou dat dom en kinderachtig zijn. Ik ben tenslotte een \rouw, die het leven kent, oua en ervaren genoeg om te weten wat nuttig en noodig is, een vrouw van over de veertig „Een koningin bent u ontglipt het Gabriel Schwarzer. En nu hij dit eenmaal gezegd heeft, is er ook geen houden meer aan. Hij moet zijn vereering onder woor den brengen, zijn vereering voor de vrouw in haar meest idealen vorm. Zijn beroep Graaf Royter verzet zich tegen de ont roering, welke zich van hem meester maakt bij het aanschouwen van deze kleine, moe dig lachende vrouw, in wier teere, van geest bezielde trekken zich de gelijkenis van vele generaties openbaart. Hij reinigt eenigszins verstrooid het glas van zijn mo nocle. Welnu, sper je ooren maar open: Eerst heb ik mijn oordeel over de symphonic ge toetst aan dat van mijn vriend Berlinger. Nou, en die was er zoo totaal weg van, dat hij stante pede naar de Philharmonic is gerend Enfin, om kort te gaan, het stuk is aangenomen en zal reeds in het komen de Mei-concert worden uitgevoerd”. „Ach oomwat is dat heerlijk Heel zachtjes komt het over de lippen van Renate, terwijl zij den ouden heer stralend aanziet. „Ja, kind, het doet me zelf ook buiten gewoon genoegen Zorg er dus maar voor, dat die monsieur Vonberg zich zoo spoedig mogelijk met directeur Seeger in verbinding steltMaar wij tweeën drin ken nu eerst eens gezellig een glas To- kayer 1 iï ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1