r No. 48 Eerste Blad 54e Jaargang Uitgave KIEZKBRINK Co. Woensdag 18 Maart 1938 annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. Uit onze RaadzaaL ill NIEUWSTIJDINGEN. 2. b. W f P* I L j 1IEUWE SNEEKER COURANT c. c- Zi net 1. S f1 AJI' a. b. a. zins teleurstellend”. Evenwel heeft spr. vertrouwen, dat ook bij het plan, volgens het thans aan de orde zijnde voorstel, de provincie bereid zal worden gevonden haar subsidie te hand haven. De heer Van der Veen zegt dat zijn fractie vorig jaar steun gaf aan het oorspronkelijke plan en toen reeds gewezen heeft op de mogelijkheid van een beter plan; ook wij geven de voorkeur dus aan plan VI. Spr. wil er echter op wijzen, dat als het hoofdmotief zijner fractie geldt, dat dit een belangrijk stuk werk' is en minder de ontsluiting van het merengebied, want wij betwijfelen of dit voor een groot deel onzer inwoners van zo groot belang is. Ook dan toch heeft een groot deel der bevolking geen gelegenheid een vrije dag aan het meer door te brengen. De gemeente geeft een vrij groot bedrag voor dit es- Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de opdracht aan den heer Drs. O. B. A. Sixma tot waarneming van lessen in het Engels aan het Gymnasium. (Bijlage 13; dossierno. 208). Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Punt V. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek van een wijziging der be groting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1937. (Bijlage 14; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek van de begroting van het Old Burger Weeshuis voor 1938. (Bijlage 15; dossierno. 1.842.73). Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het bezwaren van de onroerende bezittingen Van de Naamloze Vennootschap „Zwembad Sneek” te Sneek met hypotheek ten behoeve der gemeente. (Bijlage 16; dossierno. 1.778.41), Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de percelen weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, nos. 959, 107, 211, 210 en 205, gelegen aan de Leeuwarderweg en tussen de Sneeker Oudvaart, de Houkesloot en het Jachthavenkanaal. (Bij lage 17; dossierno. X 07.351.11(43/72). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een stukje grond, gelegen aan de 3e Woud- straat. (Bijlage 18; dossierno. X 07.351.12(27)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens onttrekking aan de huur van een gedeelte van het aan J. Kuipers verhuurde open terrein, gelegen aan het einde van de jachthavenstraat, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, no. 880. (Bijlage 19; dossierno. X 07.351.32(66)). Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens vervanging van de gasverlichting in de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs door een electrische verlichtingsinstallatie. (Bijlage 20; dossierno. 1.851.31.06. H). Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens doortrekking en verbetering van de weg naar het paviljoen aan het Sneeker meer. (Bijlage 21; dossierno. 1.811.111.2(35)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer V i s zegt met zeer veel belangstelling kennis te hebben genomen van het voorstel tot doortrekking en ver betering van de weg naar het paviljoen aan het Sneeker meer, en al is spr. aanvankelijk geschrokken van de beduidende offers, welke dit gehele plan van de gemeente-financiën vraagt, zo gelooft hij toch dat de radicale oplossing, welke B. en W. voorstellen, de enig juiste is. De uitgaven, welke wij ons voor de verwezenlijking der plannen getroosten, zullen z. i. ruim schoots worden gecompenseerd door de grote uitbreiding, welke het vreemdelingenverkeer na het tot stand komen van de weg ongetwijfeld zal ondergaan èn reeds direct èn in versterkte mate, wanneer eenmaal de Rijksweg no. 43 zal zijn voltooid. Naast het feit, dat de gehele Sneeker burgerij van de weg zal kunnen profiteren, zullen meer speciaal de neringdoende mid denstand en het hotel- en café-bedrijf profijt trekken van het vermeerderde vreemdelingenverkeer. Ook spr. komt van de verschillende plannen 't door B. en W. aanbevolene het meest geschikt voor; eerstens wel omdat het nog ruim f 3000.goedkoper uitkomt dan het in de Provinciale Staten behandelde plan en daarnaast ook omdat het toch weinig zin heeft aan een toegangsweg van 3.50 M. een aansluitende weg van 4.50 M. te maken. Bij de behandeling door de Provinciale Staten is in een der afdeiingsrapporten naar voren gekomen, dat V.V.V. te Sneek zich zou hebben onttrokken aan de Provinciale organisatie, en hoewel het hier niet de plaats is op deze kwestie breedvoerig in te gaan, zou spr., met ’s voorzitters toestemming, er toch wel iets over willen zeggen, omdat spr. waarschijnlijk even als degene die de opmerking in het rapport liet plaatsen nu toevallig insider is. V.V.V. Sneek is van de Provinciale altijd een van de meest trouwe en een van de weinige medewerkende leden geweest. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat de Provinciale V.V.V. is gereorganiseerd, aan welke reorganisatie ook onze plaatselijke V.V.V. medewerkte. Op de constituerende vergade ring werd echter de contributie-regeling voor de aangeslotenen zodanig gewijzigd, dat de vertegenwoordiger van V.V.V. Sneek reeds direct moest verklaren, dat Sneek op deze basis geen lid zou kunnen blijven. Over een tussenvoorstel, door Sneek inge diend, staakten de stemmen, en zoo werd V.V.V. Sneek willens en wetens door de leden der Prov. Ver. buiten de deur gezet Spr. meende hier even deze lezing van het geval te moeten laten horen, om de onjuiste indruk, welke mogelijk velen ge kregen hebben, weg te nemen. Ook wat de verdere behandeling van de weg in de Prov. Staten betreft gelooft spr. toch dat, zeker uit een oogpunt van ontsluiting van het merengebied bij de behandeling slechts door één der sprekers aangevoerd ook de provincie belang bij het tot stand komen van deze weg heeft, en onderschrijft hij hier de woorden van B. en W.: „Het besluit kan als gebaar worden gewaardeerd, als feitelijke tegemoetkoming is het enigs- werk en daarom vragen wij of het ook niet tijd wordt, dat zij zeggingschap krijgt over de exploitatie van het paviljoen en de terreinen daarbij, waarbij wij speciaal de aandacht vestigen op de vrij hoge consumptieprijzen en de prijzen voor de ver makelijkheden, wat het velen onmogelijk maakt er van te profiteren. Spr. meent dat op den duur de gemeente bij deze exploitatie dient betrokken, dan zal het meer een ontspannings oord voor alle gemeentenaren kunnen worden. Spr. vraagt voorts welke lonen zullen worden betaald in deze werkverschaffing; zijn het nog dezelfde, zo ja, is het dan geen tijd die enige centen te verhogen, nu de lonen in de vrije be drijven iets omhoog gaan? De heer Boeijenga zegt, dat dit voorstel zijn instemming heeft. Het is nu zaak, dit merengebied zoveel mogelijk te ont sluiten voor de vreemdelingen; er moet alles gezet worden op de reclame ook in andere provincies, opdat vreemdelingen iets weten over dit gebied en betreffende het feit, dat het gemakke lijk te bereiken is. Juist voor V.V.V. is hier een taak weggelegd; nu is die vereniging wel populair, doch toch kan niet ieder er nog aan meedoen. Spr. zou het daarom wenselijk achten als 't paviljoen los gemaakt werd van V.V.V., omdat de wijze van exploitatie niet de instemming der gehele burgerij heeft. Als dat eenmaal het geval is, zal V.V.V. misschien nog meer steun uit onze bevolking ten deel vallen. Spf. kan niet instemmen met den heer Van der Veen, dat de gemeente, hier een taak zou hebben. Wat de lonen in de werkverschaffing betreft, zou het inder daad aanbeveling verdienen, dat deze iets omhoog gingen, nu het leven wat duurder is geworden, en er tal van mensen daarin werken die jaren werkloos zijn en dus in jaren geen kleren enz. "hebben kunnen aanschaffen. De heer Greidanus zegt dat plan I f9500 arbeidsloon en f2600 andere uitgaven noemt, plan VI geeft aan f 11460 lonen en f 10600 andere kosten. Spr. vindt dat dit bewijst dat dit werk minder een werkverschaffingsobject dan een productief stuk werk is, uit de discussie hier blijkt dit ook. Daarom hadden we het ook als zodanig willen zien uitgevoerd, dus niet in werkverschaffing. De Voorzitter is verheugd, dat dit voorstel hier met zoveel sympathie is ontvangen; ook wij menen dat het een belang der burgerij en neringdoenden is, dat deze weg tot stand komt, daar dit object een middel bij uitnemendheid is om de vreemdelingen hier naar toe te brengen, waarop de aandacht van het gemeentebestuur moet gevestigd blijven. Ook B. en W. zijn met den heer Boeijenga van oordeel dat het paviljoen los van V.V.V. dient te worden geëxploiteerd en eigenlijk is een der voorwaarden bij de aanleg van deze weg, dat dit geschieden zal, al is dat er niet per sé bij geschreven. B. en W. zien echter gaarne dat voor het paviljoen een afzon derlijke N.V. wordt opgericht. Wat de opmerking van den heer Greidanus betreft, bij plan VI is veel meer en duurder materiaal nodig dan bij plan I. Wat de lonen in de werkverschaffing betreft, spr. meent, dat de heer Van der Veen zo langzamerhand wel weet, dat de invloed, die B. en W. hierop kunnen uitoefenen, uitermate gering is. De inspecteur en de Heidemaatschappij stellen die vast; ons is niet bekend, dat in de oude regeling verandering is gekomen. De heer Tromp wil iets zeggen over de verhouding van de neringdoenden tot deze weg, nl. over de bewering, dat zij er van zouden profiteren. Spr. is voor deze weg, doch gelooft, dat de handeldrijvende middenstand wel wat anders denkt over de tot stand koming van die weg als hier is gezegd. We stellen een heele hap uit de gemeentekas beschikbaar, dat is geen speculatie en staat vast, en het provinciaal subsidie is maar ’n hele 1000 gulden. Overigens hoopt spr., dat al is er weinig aan te doen, B. en W. Zullen blijven hameren, daar waar ze het moeten horen, om het peil van het te lage loon iets te verhogen. De heer V i s zegt, dat er inderdaad ook in de boezem van V.V.V. reeds gedurende lange tijd plannen bestonden het pa viljoen los te maken van de vereniging, ook zonder aandrang van het gemeentebestuur dus was dat de bedoeling. Spr. weet dat V.V.V. wat éénzijdig georiënteerd is en als de heer Boeijen ga zegt, dat het paviljoen een belemmering voor algemene steun aan V.V.V. is, dan hoopt spr., dat als ’t paviljoen ge scheiden is van V.V.V., dat dit jaar al een belangrijke reclame campagne voor Sneek op touw zal zetten, V.V.V. steun zal krijgen van dat deel van de burgerij, dat zich tot nog toe afzijdig hield. Spr. meent overigens, dat de consumptieprijzen aan het paviljoen al zo billijk mogelijk gehouden zijn, er wordt steeds overleg in deze gepleegd met het bestuur van V.V.V., doch men zal, hoe het paviljoen ook geëxploiteerd wordt, steeds rekening moeten houden met het feit, dat alles over vrij grote afstand moet worden aangevoerd, en dat de aanleg- kosten van het paviljoen vrij hoog zijn, bovendien met de kosten van bediening enz. De heer Van der Veen zegt, dat een arbeidersgezin toch niet een dagje bij het paviljoen kan doorbrengen, men ziet er toch ook liever geen mensen met een thermosfles met koffie of thee, doch wil liever, dat ze die daar kopen. Spr. vernam met vreugde dat er enige verandering op til is in de wijze van exploitatie en spr. hoopt, dat de invloed der gemeente dan naar voren zal komen, spr. meent, dat men dit' wel enigszins verplicht is nu er zoveel aan deze weg wordt ten koste gelegd. Wat de lonen betreft, B. en W. zijn het enige college, dat nog enige invloed kan uitoefenen en spr. verenigt zich met de aandrang van de h.h. Tromp en Boeijenga om te trachten het basisloon iets verhoogd te krijgen. De Voorzitter: Wij zullen de betrokken instanties daarop nog eens wijzen. Spr. doet het genoegen, dat uit wat de heer Vis zeide blijkt, dat het gemeentebestuur niet de minste pressie op V.V.V. oefen de inzake de exploitatie van het paviljoen, integendeel de onderhandelingen zijn van buitengewoon prettige aard geweest. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt Xlll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van bouwterreinen achter de Kerkhojs- laan en tot het vaststellen van de verkoopsprijs van die terreinen. (Bijlage 22; dossierno. 1.777.812(7)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van bouwterreinen bij de Kapelstraat en de SneekerLeeuwardertrekvaart en tot het vaststellen van de verkoopsprijzen van die terreinen. (Bijlage 23; dossierno. 1.777.812(3)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens verlaging van de rente van de 4'/i geldlening, in 1933 aangegaan met de Algemene Friese Levensver- zekering-Maatschappij te Leeuwarden. (Bijlage 24; dos sierno. X 07.352.71(22)). Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegroting voor 1938. (Bijla^ 25; dossierno. X 07.352.11(24)). DE EERSTE. Hij kwam met de sneeuwklokjes in het veld, de schoorsteenvegers op de daken en de schoonmaakpakketten in de krui denierswinkel. Hij bleek nog over het oude optimisme te beschikken, dat vroeger zoo wel hier als elders zoo ingeburgerd was en zich uitte in gezegden als; „Alles sal reg kom” en „Ende desespereert niet”. Zij, die dachten, dat het laatste restje op timisme in de menschheid gedood zou zijn door de internationale en misschien na tionale narigheden zijn blijkbaar te pes simistisch geweest, want, zooals gezegd, hij is weer gekomen. Hij gaat met zijn witgeschilderde kar door de straten en tracht zijn zomersche ijs-tractatie van enkele centen aan de man te brengen. Hij, de ijscoman, is de ware optimist van onze lentedagen. Nu ieder nog met zichzelf in strijd is over het al of niet thuis laten van de overjas en het als een welwillende geste van moeder Natuur beschouwt, dat de zon schijnt, luidt hij met zijn luid-klinkende ijsco-bei het nieuwe seizoen in en tracht met zijn ijsjes Uw zomerstemming te vervolmaken. Wij hopen voor hem en voor onszelf, dat de weergoden den ijsco-pionier gunstig ge stemd mogen blijven 1 DE A..S. KERMIS. Gistermiddag had alhier in het Ge rechtsgebouw de openbare verpachting plaats van staanplaatsen voor de a.s. ker mis. Ingeschreven was als volgt: Krekel, zweefcaroussel f 167; Sipkema en Zonen, Stoomcaroussel f350; Vermeu len, Kijktent. f40; Valkema, Schiettent f40; Arjaans, Nougatkraam f 160, f120, f146, f 11 o, f70, deze bedragen naar ge lang van aanwijzing plaats en met en zon der concurrentie; Sipkema 'en Zonen, Autoskooter f 600, Autoracebaan f 600, bij toewijzing beide plaatsen f 1610; J. Buwal- da, Zweefcaroussel f 101, Draaimolen f 61; R. Meijer, Hoeplatent f 3 5f 7 5Brante- na, Golfbaan f81; F. Meijer, Draaimolen f87.50; Vale, Knikkersport enz. f376; An- driesen, Varieté-theater f121; Brunselaar, Schiettent f 136; A. v. d. Veen, Minatuur- racebaan f117, f 100, f75, f50, deze be dragen naar gelang van plaats; Eng el - moer, Gebakkraam f156.60; P. de Bruin, Poffertjessalon f 182.60; N. Lamberts, Vischtent enz. f25; C. Denies, Gebak kraam f 125; J. Sipkema, Gebakkraam f85.50; E. v. d. Veen, Elec. Zweefcarous sel f105, Draaimolen f63; F. Slieker, Vliegbommensport f90; R. en G. Kooi- stra, Knikkerspel enz. f 234; J. Timmer, Cakewalk f 102; Wed. B. v. d. Zee, Draaimolen f80, f20; Gebr. Werk, Ge bakkraam f 198, kl. Gebakkraam f 170; VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 14 MAART 1938, s avonds 7% uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De Voorzitter deelt mede, dat een vijftal vragen is inge komen, nl. een van den heer De Groot hoe het staat met het Kanaal; van den heer Kracht hoe het staat met de verbinding SneekLeeuwarden wat de tussengelegen stations betreft; van den heer De Groot hoe het staat met de zaak van het openbaar buitengewoon lager onderwijs; van den heer Smeding over egalisatie van landerijen; van den heer Van der Veen: a. over ue uitkering aan werklozen ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix; b. over de uitvoering in werkverschaffing van werk in het park. Al deze vragen zullen na afhandeling der agenda worden be handeld. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergaderingen van 31 Januari 1938 en 7 Februari 1938. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. 1 Punt II. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H.K.H. Prinses Juliana en Prins .jernhard voor de ontvangen gelukwensen bij de geboorte van Prinses Beatrix. (4.07.531). Deze dankbetuiging wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Alsvoren van H.M. de Koningin. (4.07.531). Alsvoren. Verslag omtrent de toestand van het Gymnasium over 1937. (1.851.33.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag van de Commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs over 1937. (1.851.09.1). Alsvoren. e. Verslag omtrent de toestand van het lager onder wijs over 1937. (1.851.2.02.98). Alsvoren. Verslag betreffende de Handelsavondschool der Ver. „Middenstand” te Sneek over 1937. (1.851.35.02.98). Alsvoren. g. Verslag betreffende de Huishoudschool te Sneek over 1937. (1.851.365). Alsvoren. h. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1937. (1.851.2.04.6). Alsvoren. 1. Verslagen van in 1937 gehouden schoolvergaderin gen a. d. openbare lagere scholen. (1.851.2.02.91). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. j. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 25 Februari 1938, X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. .idres van de eigenhandelschippersvereniging „De provinciën”, houdende verzoek om wijziging van de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de gemeente Sneek. (1.813.11). B. en W. stellen voor adressante te berichten, dat er over wegend bezwaar tegen bestaat, de heffingsverordening te wij zigen in de geest, als door haar verzocht, tijdens de duur der lopende pachtovereenkomst, doch dat bij het eindigen van die overeenkomst op 31 December 1939, aan de geuite wens aan dacht zal worden geschonken. Aldus besloten. I. Adres van L. Jillings, bewoner van het door de ge meente aangekochte perceel Kleinzand no. 100, te Sneek, houdende verzoek om medewerking bij zijn pogingen om een ander pand te verkrijgen voor het uitoefenen van zijn kapperobedrijf. 1.811111 17) B. cn W. stellen voor aan adressant mede te delen, dat het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt, in dezen tus senkomst te verlenen. De heer Smeding zou gaarne willen, dat de betrokkene het huis zo lang mogelijk kan bewonen, we kunnen verder niets doen. De Voorzitter: 12 Mei a.s. moet het pand ontruimd zijn, dat is van het allergrootste belang voor het werk. De aannemer heeft er recht op, dat die ontruiming tot stand komt. De heer Tromp acht dit een moeilijk punt. Het is normaal dat naar aanleiding van een dergelijk rekwest de raad tracht enige invloed op B, en W. uit te oefenen om clementie; tech nisch is hier echter weinig aan te doen, de huur is opgezegd en het contract loopt af. Als we nu iets anders besloten, zouden Üed. Staten dat misschien ook niet sanctionneren. Spr. zou mede naar aanleiding van wat de heer Smeding zeide, hier ech ter willen pleiten voor een tikje moderatie, vooral ook met het oog op het feit, dat eerst getwijfeld werd of de man wel zijn best deed iets anders te krijgen. Aan die twijfel is echter alle grond ontnomen, en waar spr. meent, dat de brug niet op deze ontruiming wacht, acht hij ’t gewenst, dat men enig uitstei van executie verleent. Spr. doet echter geen voorstel. De Voorzitter: De heer Jillings is ruim in de gelegenheid geweest om naar iets anders uit te zien. Een particulier zou niet anders handelen en spr. meent, dat van de gemeente nie gevergd kan worden, dat zij dat doet, ook om de consekwenties is dat niet gewenst. Doch nu er aandrang op B. en W. uit d< raad wordt geoefend om de betreffende persoon wat uitstel van executie te verlenen, willen wij - ons nog wel eens met den aannemer verstaan, al kunnen wij niet in diens rechten treden. De heer Van der Veen: De gemeente kreeg ook het eigendom van het perceel van den heer Kruis bij ’t Hooiblok; de toestand heeft daar al zolang geduurd, dat het nog wel iets langer kan; zou het niet mogelijk zijn, dat de man daar tijdelijk even in kwam? Als hij 12 Mei absoluut niets heeft, wordt hij vrij zeker brodeloos. De Voorzitter: Wij zullen zien wat wij nog in het belang van den heer Jillings kunnen doen. Punt III. Benoeming van 2 leden van de Raad van Com missarissen van de „N.V. Zwembad Sneek” te Sneek. Aanbevolen worden: D. Zuiderbaan. F. Boeijenga. J. de Kok. P. Sikkes. De heer M a s e 1 a n d stelt voor aan het voorstel toe te voegen, dat dit in werking treedt op de dag dat de acte van oprichting wordt gepasseerd. De Voorzitter: B. en W. nemen dit gaarne over. Benoemd worden de h.h. D. Zuiderbaan met 8 st. (de heer F. Boeijenga had 6, de heer G. L. Dokkum 1 st), en de heer J. de Kok met 14 st. (de heer P. Sikkes had 1 st). J. Schaap, Kimstglasblazerij f 40; R. An- j dela, Oliebollen- en Gebakkraam, Oud Kerkhof f 172, Eierbrug f 152, t.o. V. en D. f 132, Wip f 87, hoek Oosterdijk f 126, aan te wijzen plaats f 55; Wed. Bosma, Voetbalspel f25; T. Dalstra, Hoeplatent f51; J. Ozinga, Galanteriekraam f30; S. Kooistra, Nougatkraam enz. f 161, Oud Kerkhof f 193, kleine kraam f 60; A. Kooi stra en Zn., Derbyrennen enz., zonder con currentie f400, met concurrentie f275; Chr. Roze, Luchtschommels f85; R. Kooi stra, Suiker- en Nougatkraam, Schaap- marktplein f 93, Wip f 46, t.o. Klokhuis f138, Martiniplein f81, Oud Kerkhof f43, aan te wijzen plaats f22; Gebr. Baltenaar, Cakewalk f 175; N. Koopal, Gebakkraam, t.o. Klokhuis zonder concurrentie f 175, met concurrentie f 90, Bij de Eierbrug resp. f185 en f105, Leeuwenburg f90, Ged. Poortezijlen f 135; Joost Koopal, Wa fel en Oliebollenkraam f250 en f185; Joost Koopal, in massa zonder concurren tie f 500; Huizinga, Suiker en f 180. De inrichtingen zullen dit jaar niet meer op de Ged. Pol geplaatst worden. Natuurkundig Genootschap. Voor bovengenoemd genootschap sprak gis teravond in de foyer van „Amicitia” de heer P. Spaander over ’t onderwerp: „Het ge neesmiddel door de loop der eeuwen”. De voorz. dr. H. Klein opende deze laatste bijeenkomst van het seizoen en verleende den spreker het woord. Van de oudste tijden af, aldus spr., heeft het geneesmiddel de invloed ondergaan van de scheikunde, de plantkunde en, in mindere mate, van dier- en natuurkunde. Spr. begint dan zijn beschouwing over de historie van het geneesmiddel bij de Grieksche en Romeinsche beschavingen, die van groote invloed zijn geweest op de middeleeuwen. Spr. noemt eenige denkers uit die tijden, in de eerste plaats Aristoteles, geboren in 384 voor Chr., die dus leefde na de eigenlijke bloeitijd van Griekenland, toen dit land reeds over- heerscht werd door de Macedoniërs. Hij werd in Macedonië geboren en leefde later in Athene. Zijn opvoeding dankt hij gedeeltelijk aan Plato, wiens leerling hij is geweest, terwijl hij zelf de opvoeder was van Alexander de Groote. Bij de dood van dezen koning was hij gedwongen te vluchten en stierf kort daarna. Hij was de stichter van de peripathetische school en heeft verder wetenschappelijke wer ken gegeven en de theorie van de vier elemen ten opgeworpen. In de dierkunde meende hij reeds de geleide- uei ml Oliebollenkraam f250 'P; Fa. Wed. P. Ozinga (v. d. Wou- de), Oliebollenkraam f75; Kooistra en en Nougatkraam f 140 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1