TJOKLAT DE LU*E 5ct. REEP EN PASTILLE KWALITEIT N.B.Z. Luxe Anto-Verhur Eerste Blad inhneijërZ nen R. BERGER KLEINZAND 17 Gazelle Rijwielen F. OZINGA A. JANSEN U.Drennin fcieel Orgaan der Geueeole Sneek Verschijnt KLEED1NG NAAR MAAT No. 49 ültnaveHIEZEBRINK S Co Zaterdag 19 Maart 1938. «■max SHEERER OOURAHT M WVHBRITSERSOEEL eia leert Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 54e Janrgnng KLE1NZAND 5—7 Buréau: SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil VADERWOORD. NIEUWSTIJDINGEN. groot staand W. Burgstraat 9 40975 40697 38680 37418 35975. 34370 35000 32640 62748 5978o 59750 57465 53825 52820 52500 51440 49050 48974 48774 K LIKDOORNS 't Is beter geholpen dan te klagen. Er pijnloos af te zijn.DAT geeft eerst baat Dèërvoor naar JOH. VAN AKKEREN 0HT Ook voor onderdooien Uw adres "W Telef. 2168 Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 'O Schaapmarktplein 9 - Tel. 2606 pet. nen Dinsdagavond tien voor achten Zette men z’n topstel aan: Elkeen heeft het woord beluisterd, Elkeen heeft het óók verstaan. Internationale spanning Eischt thans vaderlandsche kracht; Het behoud van Neêrlands waarden Zij door eigen kracht betracht. Daarom rustige aanvaarding Van besluiten, die men deed... God behoede Land en Wereld Echter voor het dreigend leed (Nadruk verboden.) PHILIA. Dinsdagavond tien voor achten Bracht de radio een woord, Dat door Neêrlands huisgezinnen Zéér ongaarne werd gehoord Zéér ongaarne omdat dAArin Iets ter overdenking lag, Wat ons wijst op een verschrikking, Op een moog’lijk zwarten dag Voorzorg werd ons aangekondigd Door Minister H. Colijn: Onze weermacht heeft van noode Meer dan óóit paraat te zijn Situatie in Europa Dwingt tot meer activiteit, Ook al wenscht géén Nederlander Zich geroepen tot den strijd 32250 16800 33484 15974 33000 15774 satie, doch dat gaat zeer langzaam. Spr. heeft nu hier en daar een greep DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS (Kleermakerswerk) 37.—, 43—, 48—, 52—, 57.- Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiên: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertent iën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT weer aan het werk komen, maar dit pen sioen zou 900 millioen kosten. Wel zal men voort moeten gaan met de industrial! 1 satie, doch dat gaat zeer langzaam. o__ 1-e. J---- uit het groote probleem der werkloosheid gedaan. Er is nog veel te doen, doch van wat ter bestrijding reeds gedaan is domi neert de goede zijde. Boven leniging van de nood, gaat de bestrijding er van, die met kracht aangepakt wordt. Doch wij zullen van de geesel van de werkloosheid niet verlost worden als de internationale toestand niet verandert, want wij zijn altijd een land geweest dat menschen en goede ren exporteerde, voor 1914 emigreerden per jaar 60000 menschen, nu nog geen 600, vele grenzen zijn gesloten,onze goe derenexport wordt zeer belemmerd. Wij kunnen zoolang dit niet verandert niet anders doen dan wat de hand vindt te doen. En daartoe behoort dan in dezen tijd, nu het buitenland onze goederen, niet wil hebben, ook het koop en van Neder- landsch fabrikaat. Spr. doet hier een spe ciaal beroep op de Nederlandsche huis- gen zit wel kwaad geld, maar het over- groote deel is nuttig besteed. Spr. vindt ook dat er hier nog tal van artikelen als door den .heer de Kok be doeld kunnen worden vervaardigd, en er kent dat de propaganda voor Ned. fabri kaat gevaar oplevert voor onze export, ze is dan ook alleen bestemd voor deze tijd nu het buitenland de grenzen voor onze goederen en menschen sluit. De kwestie van het overwerk wordt door de regeering onderzocht, er zjjn werkelijk te voal be leger invloed op de werkloosheidscijfers heeft. België heeft 3 maal meer mannen onder de wapene» dan wij, in Duitscnlam worden in de cijxers ook niet opgenomei. zij die in de arbeidsdienst zijn, de werk looze joden enz. Toch wijzen ook onze cijfers op de ernst van de toestand. Maar ernstiger nog wordt het als we de verhouding van d< werkloozen tot de werkloosheid beschou wen. In 29 gemeenten is een dieper onder zoek ingesteld, alle typen van gemeentel, voor bepaalde streken. Men ging o.a. nx. of de betrokkenen wel weer in het vrije bedrijf zouden kunnen terugkeeren; van d< jongeren beneden 21 jaar moest 5 pet. a. beschouwd worden als voor de toekoms. onbruikbaar, over het geheele aantal werk loozen bleek 12 pet. voorgoed door per soonlijke eigenschappen uitgerangeerd un het bedrijfsleven. De regeering heeft sedert jaar en dag getracht hulp te verleenen; zuiver vooi werkloosheidsbestrijding dus niet aan armenzorg waaraan overheid en diaconieën per jaar 115 millioen uitgeven gaven rijk en gemeenten in 1926, ’27, '28 en ’29 71/2 millioen gulden per jaar uit, in 193c 10 millioen, 1931 611/2, '32 121, ’33 146, •34 127, ’35 140, ’36 150, '37 140 mil lioen gulden. Daarboven komt dan nog de 115 millioen voor armenzorg. Door de groei der sociale gedachte hebben we hier inderdaad een zorg gekregen die genoemd mag worden, al kan men niet alles. Maar in 1878 werd hier per hoofd voor armenzorg uitgegeven f 3, nu 60 jaar later voor alle sociale zorg f 40 per hoofd, d.w.z. dat gemiddeld ieder gezin f 150 per jaar beschikbaar stelt voor leniging van armoede, ongevallen, en wat dies meer zij. Ondanks alle kritiek heeft Nederland dus op dit gebied veel gedaan. Nu is geld geven echter natuurlijk niet de meest aangewezen methode om er de gevolgen der werkloosheid mee tegemoet te treden. Allen kunnen wel niet aanwerk worden geholpen men denke er aan dat het totaal aantal werkloozen met gezinnen feitelijk een bevolking uitmaakt van Am sterdam en Haarlem samen doch toch zweeft ons voor oogen het doel zooveel mogelijk werkloozen te werk te stellen. Met 50000 werkloozen is dat gelukt. Gij we$t niet wat hier in Friesland m tojaai door de werkverschaffing aan werk is tot stand gebracht. Wij heböen van 1920V- 1937 aan openbare werken 2800 millioen gulden, dat is dus bijna 3 milliard., uit gegeven, en als men ons andere landen ten voorbeeld stelt die de laatste jaren in hevig geconcentreerde vorm op dit ge bied iets trachten te doen dan moet ijlen niet vragen „wat hebben die landen in de laatste jaren gedaan", doch wel wat ze in de laatste 20 jaar deden. Als men zegt dat over de grens nu zooveel heide wordt ontgonnen, kunnen wij zeggen dat hier bijna alle heide is ontgonnen. Bij een dorp in de gemeente Ambt Hardenberg bijv, zijn van 1000 H.A. heide 500 ontgonnen, als het oogsttijd is wordt daar nu f 80000 a f 90000 ’s jaars verloond, waar vroeger niets inkwam. In de inspectie welke een deel van Gelderland plus Overijsel omvat is in de laatste jaren 800 K.M. fietspaa aangelegd, en dan noemen ze ons natuur schenners, terwijl wij de menschen op deze wijze tot de natuur brengen. Het is natuurlijk jammer dat niet ieder in de werkverschaffing kan. Men zegt dan wel, dan maar Arbeidsdienst, maar spr. heeft daar bezwaar tegen. Het probleem der jeugdwerkloosheid is een der ergste problemen die we hebben. Er is nog al wat gebeurd voor de jongeren, maar toch te weinig. Het aantal jeugdigen van 1424 jaar dat werkloos is, zal ongeveer 130000 h 140000 bedragen. Honderden cursussen in 120 i 130 gemeenten die actief zijn, zijn voor hen georganiseerd. Merkwaardig is echter dat op die cursussen meer ouderen dan jongeren komen. Wij hebben werk kampen enz. opgericht, maar ondanks dat blijven 85 pet. der jongeren aan de kant staan. Om nu eens precies te weten te ko men wat er bij de jeugd omgaat voeren we nu de jeugdregistratie in, en ontdekten reeds dat ongeveer 35 pet. der werklooze jeugd van 1937 gemiddeld 5 maanden per jaar werkloos is. Onze ervaringen zijn he laas echter bij onze pogingen de werk looze jeugd te bereiken, dat jong Neder land niet naar werk snakt, alleen als men aldoor maar hamert bereikt men iets. Zoo weet men in Heerenveen ongeveer 100 jongens te bewegen naar de Centrale Werkplaats te gaan. Men zegt nu: „pro beert de arbeidsdienst in te voeren". Die dienst beoogt echter in het buitenland niet de jeugd door de werkloosheidspe riode heen te loodsen, doch men wil de jonge man daarin opvoeden in dienst van de staat. Dit is absoluut in strijd met het karakter van ons Nederlandsche volk, dat niet verdragen kan dat de staat al- léén-opvoeder wordt. Deze arbeidsdienst verwerpen wij dus. Doch wij mogen er niet in berusten dat bij alles wat wij voor de werklooze jeugd willen doen, 85 aan de kant blijft staan, wij mogen niet ten onder laten gaan en hebben ons dan af te vragen of wij, als niets helpt, hen niet moeten dwingen in te gaan. De feiten dwingen er toe dat de overheid op dit gebied meer gaat doen. Men lenigt veel nood, maar moet voor al ook trachten mee te werken aan wer kelijke werkverruiming. De overheid raakt in dezen wel eens uitgestud^ard an dn m- Het bouwen van een fabriek voor vlasbewerking met warmwaterroterij te St. Anna Parochie, uit te voeren geheel in ge wapend beton, werd onderhands opgedra gen aan T. D. Joustra, constructeur-aanne- mer van gewapend betonwerken alhier. Notaris E. Elema verkocht Woensr dagavond finaal in het café „Die Porte von Cleve” een winkelhuis met achtererf en afzonderlijke werkplaats aan het Grootzand no. 30, laatst in eigen gebruik geweest bij wijlen mej. E. Bokma. Kooper werd de heer L. Poiesz te Sneek voor een som van f 2820. Ter zelfder tijd en plaats veilde notaris H. A. Banning de woning Prins Hendrik kade no. 52, waarin winkelruimte en de woning no. 51, waarin gang en trapop- gang, met beneden woonkamer, enz. In één perceel toegewezen aan den heer G.' Brandsm* te Sneek voor een som van f 1650. vrouw, door wier handen 40 pct. van het nationale inkomen gaat. In elk product dat men koopt, zit een stukje werk, ver- gete men dat niet. Laten wij, gelukkigen, die werk hebben, de werkloosheid niet on verschillig langs ons heen doen gaan, dra gen wij samen dï lasten en de nood daar van, opdat na gemeenschappelijk lijden, gemeenschappelijk verblijden vólgt. Er kwam een groot aantal vragen los. De heer P. Sikkes vroeg of er niet al te vaak van de gelegenheid werk in werkverschaffing uit te voeren zeker mis bruik wordt gemaakt, in zooverre dat be paalde werken daarin niet behooren. Voorts vroeg hij zich af of ’t bedrijfsleven dat ver der mechaniseert ook de gevolgen daar van, n.l. de daardoor ontstane werkloos loosheid, dus de verzorging dezer werk loozen niet moet dragen. Tenslotte zou spr. iets willen weten over de perspec tieven. De heer J. de Kok meende dat er nog tal van werktuigen enz., die nu uit het buitenland komen, in het binnenland kun nen worden gemaakt. De heer Becherer wees op de geva ren voor onze export van de propaganda voor Nederlandsch fabrikaat; de heer Zandstra op het funeste besef voor de jongeren, dat wat zij verdienen afgetrok ken wordt van de steun van den vader; de heer van der Veen op de noodzake lijkheid het overwerk te beperken. De heer dr. Oosterhuis hing niet a^n de naam Arbeidsdienst, doch zag in het wezen daarvan toch iets goeds, ook omdat het ’t eenheidsbesef van ons volk kan versterken. De heer Ter Horst stel de de vraag of via de weg van wat vroe gere pensionneering der oudere arbeiders waartoe zoowel staat ais bedrijfsleven medewerking zouden kunnen verleenen er geen oplossing zou kunnen worden ge vonden voor de werkloosheid der jongeren. De heer Graafsma stelde eenige vra gen van practische aard. De inleider antwoordde dat er bij de gemeenten die zuinig moeten zijn, ze kere tendenz was op onderhoudskosten voor publieke werken te bezuinigen, an derzijds hadden zij groote uitgaven voor de werkloosheid, eenige verzoening dezer bei de kwesties wordt gevonden in uitvoering van dergelijk werk in werkverschaffing. Hierbij moet men natuurlijk wel wat op passen en natuurlijk maken ook wij wel fouten. Ook bij de particuliere ontginnin- drijven die zich ingeschoten hebben op altijd maar overwerken. Wat het loon der jongeren betreft, dit wordt thans niet meer geheel afgetrok ken van de steun van den vader, in dezen moet echter voorzichtigheid betracht. Spr. blijft de arbeidsdienst verwerpen voor ons volk, dat de opvoeding niet aan de staat wil toevertrouwen doch zelf in handen hou den. De Nederlandsche jeugdbeweging laat voldoende ruimte voor de jongeren uit verschillend milieu om elkaar te leeren kennen en bevordert op deze wijze de een heid van ons volk, ook in het bedrijfs leven groeit iets van goede samenwerking tusschen werkgevers en -nemers. Spr. wijst er nu nog op dat de cijfers der werkloosheid hier nu ook kunnen da len, omdat Duitschland weer landarbeiders vraagt en betoogt dat het niet gewenscht is de ouderen te vroeg uit het bedrijfs leven te rangeeren omdat de gezinnen dan vaak te veel afhankelijk worden van de groote kinderen, wat tot ongewenschte toe standen kan leiden, bij de vaak ruwe men taliteit der tegenwoordige jeugd. Tenslotte: de perspectieven 1 Spr. kan daarop geen blik geven, als exportland staan wij er benauwder voor dan vele an dere landen, daarom zijn wij vooral aan- gewezen op middelen in eigen kring. Een dier middelen is meer samenwerking, al les doende wat de hand vindt te doen. Dat is het magere perspectief dat spr. nu kan noemen en dat slechts breeder zou wor den als Êen maatschappij gebaseerd op meer liefde en onderling begrip zou ont staan. De voorz. sloot met een woord van dank tot den spreker. ZWEMINRICHTING SNEEK. De voorbereidingen voor het Zwem bad zijn thans zoover gevorderd, dat Woensdagmiddag de Acte van Oprichting der N.V. Zwembad Sneek is gepasseerd, en de aanbesteding voor den bouw heeft plaats gevonden, zooals 'hieronder blijkt. Zooals de zaak zich thans laat aanzien is er geen twijfel mogelijk of bij de aanvang van het seizoen zal de nieuwe inrichting in gebruik kunnen worden gesteld. Woensdagavond had in café Piso de onderhandsche aanbesteding plaats voor den bouw van het Zwembad te Sneek. Een en ander volgens bestekken van den architect H. Wesselo te Bussum. Ingeschreven werd in 3 perceelen t.w. perceel A betonwerk, Perceel B boven bouw en in massa, als volgt: Perc. A Perc. B Massa f 4i8oof 21455 f 62755 22113 19683 21440 20500 17850 geering heeft daarom een commissie in gesteld, die zich tot het Nederlandsche bedrijfsleven heeft gewend met de vraag hoe het bedrijf kan meewerken om de werkloosheid te verminderen. Die propa ganda wordt met kracht gevoerd en er komt heel wat uit, enkele voorstellen heb ben de regeering al bereikt. Hoewel ingaande tegen de ontwikkeling der maatschappij, moet thans, door de nood gedwongen, de verdere mechanisatie en rationalisatie der industrie, gebreideld. Gelukkig dringt het in het bedrijfsleven ook meer en meer door dat bij dit proces ook met de mensch gerekend moet wor den, dat dit vraagstuk er niet alleen een van cijfers is. Dan hebben we nog het feit dat werk loozen, vroeger eerste klas vaklieden, na 5 of 6 jaar werkloos te zijn geweest, niet meer met de nieuwe arbeidsmethoden op de hoogte zijn. Voor hen maakt de regee ring in overleg met de bedrijven zekere herscholing mogelijk (diamantbewerkers, sigarenmakers, textielarbeiders); in 1937 zijn 700 menschen zoo herschoold en zoo is aan steun in dat jaar f 50000 bespaard. Die herscholing willen wij veel krachtiger bevorderen. De centrale werkplaats kan een eldo rado zijn ook voor de jongeren, ook oude ren worden er echter getraind. Ons am- bachtsonderwijs zal zich bij de tegenwoor dige problemen moeten aanpassen. Zwit serland levert de meest geperfectionneer- de machines ter wereld omdat het op de verfijnde techniek van de horloge-industrie, de vakopleiding opbouwde, waarom kun nen wij ons niet op dergelijke verfijnde en geperfectionneerde methoden toeleggen. Een bepaalde machine van Zwitsersch fa brikaat bleek slechts 65 pct. van het ge wicht van het Nederlandsch fabrikaat te zijn. Men zegt laat men de oudere arbei ders pensionneeren, opdat da jongere Onze wagens kunnen E tegen een kleine vergoe- B ding verzekerd worden. P. U. van Dijk H. F. Ringnalda Chr. Koster Tj. Joustra S. de Wolf J. Blok Condor N.V. E. Metz Bat. Ann. Mij. Gebr.A. B.vd.Zee Fa. Oly vd. Wey N.V. Rivaal Voor de Technische Installatie was in geschreven als volgt: Afd. Timoor v.d. N.V. Mach.fa- briek Reineveld te Delft f7850 fa. Rossmark te Almelo 8450 Gunning volgt perceelsgewijze aan de laagste inschrijfster, N.V. Rivaal, behou dens goedkeuring van B. en W. van Smeek. Met uitzondering van Condor N.V., Bat. Aann. Mij., en de inschrijvers voor de Techn. Installatie, wonen alle inschrijvers te Sneek. gunstig, e bevoll name van 80000 k 100000 zielen per iaar, per jaar 40000 op -L. komen. Er zijn tal van landen die hum cij fers geheel anders opzetten, dat moet men bij vergelijking niet vergeten. Wiji hebben 50000 werkloozen direct bij de werkver schaffing geplaatst en 20000 anderen wor den daardoor indirect geholpen, sommige landen tellen deze tewerkgestelden niet mee in hun werkloozencijfers, wij echter wel. Men begrijpt dat ook een HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM. Dinsdagavond werd onder auspiciën der afd. Sneek van de Mij. voor Nijverheid en Handel en van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen een vergadering in de foyer van Amicitia gehouden, waar als spreker optrad de heer Meijer de Vries, hoofd- inspecteur voor de werkverschaffing en re ferendaris aan het dept, van sociale zaken, over het onderwerp „Het Werkloosheids probleem”. De voorz. van het dept. Sneek van de Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer N. J. Wou da sprak een woord van welkom, in ’t bijzonder tot den spreker en den heer Niemeijer, hoofdbestuurslid van de Mij. v. N. en H., wees er op dat beide maatschap pijen geboren zijn uit de nood van omstan digheden, die herinneren aan die van dezen tijd, nu in de crediteurlanden het good zich ophoopt, en groote werkloosheid heerscht, terwijl in de debiteurlanden de wil tot werken sterk is; aangezien nu ar beid hooger staat dan het steriele goud, moet hierin verandering komen. Op de problemen daarmede annex, kan ook het onderwerp van hedenavond licht werpen. De heer Me ij er de Vries zal slechts enkele grepen uit het werkloosheidspro bleem kunnen doen. Werkloosheid is het ergste wat een normaal en bonafide mensch kan overkomen, met een bespre king der zielkundige beteekenis er van zou den reeds eenige avonden te vullen zijn. De gedachten over de oorzaken van werk loosheid loopen bij de Nederlandsche po litici van welke schakeering ook niet zoo veel uiteen, ze noemen de bevolkingstoe name, de internationale verhoudingen, de rationalisatie en mechanisatie in de in dustrie, de wijziging der bevolkingsopbouw enz. 1 In 1919 waren in Nederland volgens de statistiek 26800 werkloozen, in 1930 41000, 1931 138000. De buitenlander zal hieruit allerlei gevolgtrekkingen maken, oa.. dat in 1931 de toestand véél slechter was dan in 1930, maar in laatstgenoemd jaar is er een radicale wijziging in de op bouw der cijfers gekomen., Na 1930 zijn allen die zich bij de arbeidsbeurzen aan- gaven geregistreerd, daarvoor alleen de georganiseerden, hetgeen van het totaal ongeveer 35 pet. is. Na 1931 is er een voortdurende stijging in de cijfers gekomen; in 1936 werd het cijfer 414000 bereikt, 1937 geeft dan een daling tot gemiddeld 362,700. Een vooruitgang die nog gunstiger is als men overweegt dat van de bevolkingstoe- van de arbeidsmarkt L l et it e- ej d ze lïleuloil P.S. i NIEUWE Sim'COURANT rin*i ^HURtMKLlEDING SNEEK Pédicure Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 Neem de beite PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER 17500 20960 Mogen wij Uw aandacht vragen voor onze speciale Voorjaars-reclame COSTUUM NAAR MAAT Een uitgelezen collectie van de beste en nieuwste stoffen staat te Uwer beschikking COSTUUM NAAR MAAT X Imet en zonder chauffeur Steeds nieuwe wagens Lage prijzen eenige kamers uit hare zeer grote collectie MEUBELEN in combinatie met passende vloerbedekking en gordijnen. Het zal U werkelijk goed doen deze etalages te be zichtigen en dan te weten dat nog meer dan 50 toon- kamers in dit Modelhuis Uwe belangstelling vragen. Ziet etalage». Vrije bezichtiging. Toonzalen: Leeuwenburg SNEEK min iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1