annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek MYSTERIES RONDOM „VREDELOST’ I No. 51 Eerste Blad Uitgave MïZïBBink go. Zaterdag 26 Maart 1938 54e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON <71 „M IJ N HARDT!ES” NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. 1IEUWE SNEEKER COURANT Alle AdvertentlBn worden In belde bladen opgenomen Regelprlja 9 cent. Abonnementen belangrijke kortln 2772 ZUH HARTVORM IGE CACHET* o 4- Mevrouw Ubels had tot overmaat 'i- de Wordt vervolgd. S Inspecteur Sanders, lid Centrale Recherche). UDO VAN EWOUD wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendier, huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Zondag 27 Maart. S.Z.C. Clubtocht naar de Hiswa-tentoonstelling te Amsterdam. Zondag 27 Maart. 2.30 uur. Harmonie. N.A.S.B. Pieter Jellenmiddag. Zondag 27 Maart. 8 uur, Dansavond. Harmonie. Leider: de heer P. J. Heeringa, muziek: „The Rhythm Boys”. net inf] on- DE MAN OP DEN DIVAN. De woonkamer in villa „Vredelust” was, inspecteur Sanders reeds had opge- inderdaad tevens ingericht als werk je’ es- - klaarlichten ’ringen.” it 1 e- Woensdag 6 April. S.G.V. in Amicitia. Maandag 11 April. 9 uur. Hotel Hanen burg. Ingelandenveig. Waterschap de Oos- terhemmen. zooals inspecteur Sanders reeds had opge merkt, inderdaad tevens ingericht als werk kamer. Het vertrek was er trouwens groot genoeg voor. Behalve voor een zware (Een geval uit de praktijk van der door ken, voet- en vingerafdrukken te fotogra- feeren als eens de feestelijk uitgedoste clientèle in het lichte atelier aan den Over toom. „Ben je klaar, Smulders?” vroeg San ders, zich tot den fotograaf wendend, die zijn toestel juist weer aan de andere zij,de van den divan had opgesteld en, als vluch tend zoo schielijk onder den groeten, zwar ten doek kroop. „Direct inspecteur dit is de laatste”, antwoordde het, thans vrijwel onzichtbare mannetje, nerveus met de groote qgmera manoeuvreerend. „Mooi, haast je maar niet, dan zullen wij intusschen den toestand buiten eens even opnemen.” Bartelink en Wils volg den den inspecteur door de hall naar den de sneeuw op de plaatsen, en werd, nog vrij' dik lag. :te bordes bleef Sanders voor- DE „ORANJE”. Wij vernemen dat het Nationaal Co mité voor het bouwen van scheepsmodel len op de tentoonstelling, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheeps bouw en Watersport (HISWA) welke te Amsterdam wordt gehouden, op stand 7 Maandag 28 Maart. 8 uur. Harmonie, Ledenvergadering gymnastiekver. (leider de heer Ch. de Bock). Dinsdag 29 Maart. 8.30 uur. Onder de Linden. Alg. Ledenverg. Ver. tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer voor Sneek en Omstreken. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2224 Maart: Paar heerenrijwielen Zakje hennepzaad en ledig sigarenkistje Kinder taschje inh. zakdoekje Beursje met geringe in houd Zakboekje met aanteekeningen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeyen op 2224 Maart: Bril, A. Feikema, Groenedijk 2; Boodschaptasch en ringetje, W. Wester, Bourbonstraat 2; Rijw. belastingmerk, J. van Tuinen, 3e Nw. Selfhelpstr. 7; Hon denpenning no. i3-’38, W. Kunst, Oppen- huizerweg 188 (abattoir); Rijw.belasting- merk, K. Hemstra, Nijezijl (Wijmbr.); Blauwe muts, J. B. Koning, Kruizebroe- derstraat 45; Nieuwe bal, H. Schuil, ie Nw. Selfhelpstraat 3; Koffer met inhoud, J. de Jong, Geeuwkade 16; Padvinders- riem, H. Blauw, 3e Steenklipstr. 4; Kin- derbeursje met inh., E. de Jong, Nauwe Noorderhorne 5; Damessjaal, J. Zijlstra, (scheepsboord) LeeuwarderkadeKoperen gewichtje, W. de Boer, Hooghuistersteeg 4; Glacé handschoen, S. ten Cate, ie Frit- temahovenstraat 9. Woensdag 30 Maart. 8 uur. Foyer Ami citia. Boks- en Krachtsportdemonstraties. Sportschool SneekB. en A.V. „Olympus”. Donderdag 31 Maart. Amicitia. Bond v. Staatspensionneering. Kritetoaniel„Post bus 4”- Bal na. FRYSK UNDERWIIS. Frysk ünderwiis scil mei it nije skoal - jier ynfierd wirde op 'e Herf. skoalle to Frentsjer, de Griff, skoalle to Ie en de Chr. Skoalle (C.V.O.) i: Skaernegoutum. OPGRAVINGEN OP KERKHOF TE ALPHEN AAN DE RIJN. Naar aanleiding van geruchten, dat op de R. K. Begraafplaats te Alphen aan den Rijn binnen den wettelijik gestelden mi nimum termijn van tien jaar lijken zouden zijn opgeruimd, ten einde tegemoet te ko men aan het gebrek aan ruimte, heeft het parket uit 's Gravenhage dezer dagen een onderzoek ter plaatse ingesteld, in aanwe zigheid van dr. Hulst, den politiescheikun- dige uit Leiden. Daarbij zijn bij wijtze van steekproef eenige lijken opgegraven. Deze opgravingen houden geen verband mét vroeger ter zake van misdrijf verrichte ar restaties. divan over,” concludeerde Sanders. „An deren zijn hier vanmorgen niet geweest. Als hij ook geen gummihakken heeft, moet hier na juffrouw Keijzer's vertrek nog een tweede persoon zijn geweest. Dat komt overeen met jouw opmerking van zoo- even, Bartelink. Kijk maar eens hier, dit zijn onmiskenbaar afdrukken van een hak. Deze hier, het dichtst bij de trap is het duidelijkst. Er zijn zelfs nog ,.een paar letters te lezen, vermoedelijk van het fa brieksmerk. De tweede is nog als hak-af- druk te herkennen zonder meer en de der de is niet meer dan gen vlek. We zullen er Smulders in ieder geval een foto van laten maken. Dat die afdrukken 97 vóór Zaterdag al geweest zouden zijn, is, dunkt me, tïitgesloten, want een zindelijke huis vrouw als juffrouw Keizer zou dien mod der zeker vóór den Zondag hebben weg geveegd.” Toen zij voor de tweede maal de woon, kamer binnentraden, was de fotograaf juist bezig jijn paperassen bijeen te ruimen, Sanders zelf, voorzichtig geworden door de op het bordes opgedane ervaring, stapte zorgvuldig over den eikenhouten drempel heen, verzocht de beide anderen dit even eens te doen en gaf daarna Smulders op dracht de hakafdrukken te fotografeeren. Daarna begaf hij zich direct naar den divan, welke met een geel-witte ijsbeeren vacht was bedekt. Het hoofd van den doo- de lag jijcht bij den kop van de ijsbeer. Sanders boog zich over het lijk heen en bekeek dit eenigeü tijd nauwkeurig. Bar telink en Wils, die beiden reeds onmiddel lijk constateerden, dat ook de doode geen gummihakken droeg, hielden zich hierbij eenigszins op den achtergrond. voortuin, waar waar niet geloop Op het overdekt staan en de anderen volgden zijn beeld. „Juffrouw Keizer heeft mij meegedeeld, dat ook de sneeuw in de oprijlaan van morgen nog ongerept was, toen zij terug keerde. Het was haar opgevallen, omdat ze bij het zien daarvan onmiddellijk bij zichzelf vaststelde, dat het wegruimen weer extra werk eischte, waar ze niet op gere kend had. Het is gisteravond begonnen te sneeu wen; vóór dien moet de man op den divan dus hier in huis zijn geweest. De huishoudster is Zaterdagmiddag ver trokken, zoodat de misdaad tusschen dat tijdstip en Zondagavond moet hebben plaats gehad. Ik geloof, dat we niet van oppervlakkigheid beschuldigd zullen wor den, wanneer we voorloopig aannemen, dat men zich Zaterdagavond toegang tot de woning heeft verschaft. Voor die veronder stelling pleit zoowel het electrisch licht in de woonkamer, als de omstandigheid, dat zelfs in deze vrij verlaten omgeving geen vreemde het zou wagen op klaarlichten dag de woning binnen te dringen.” HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de AMERICAN PETROLEUM COMPANY gevestigd te 's Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande ondergrondse benzinebewaar- plaats, inhoudende 50.000 liter met boven grondse aftapinrichting en de bestaande petroleum-installatie met een capaciteit van 45.000 liter, gelegen op het emplacement der Nederlandse Spoorwegen, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A no. 3329, door bijplaatsing van: 1. een ondergrondse benzine-tank in houdende 4000 liter, met bovengrondse aftapinrichting; 2. een gelegenheid voor het bewaren van vaten benzine tot een maximum van 2000 liter; 3. twee betonnen kluizen voor het be waren van bussen benzine tot een maxi mum van 480 liter; 4. een automatisch werkend zevenvou dig petroleumbussen-vulapparaat, aan te sluiten óp de bestaande petroleumtank; 5. een inrichting voor het vullen van petroleum-vaten dat op Zaterdag, 9 April 1938, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoekster, als zij die bezwaren hebben in te brengen, ge durende drie dagen voor evengemeld tijd stip ter secretarie, in de gewone bureau- uren, van de terzake ingekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 25 Maart 1938. Donderdag 31 Maart. 8 uur. Onder de Linden. Ledenverg. afd. Sneek Centr. Gen. v. Kinderherstellings- en vacantieoorden. Donderdag 31 Maart. 8.15 uur. Harmo nie. Kerk en Vrede. Openbare verg. Spre ker ds. N. Padt, Zutfen, over: „Kerk en Vrede juist nu”. een varend model van de „Oranje" ex poseert, alsmede eenige bijzonderheden op den bouw van een model betrekking heb bende. eikenhouten tafel van zeer behoorlijke af metingen, daarbij behoorende stoelen en een dressoir, was er nog voldoende ruimte voor een fraai gebeeldhouwde boekenkast, welke aan de andere zijde van de ka mer, tegenover het dressoir stond. Het achterste gedeelte van het vertrek, dat door openslaande deuren op den tuin en het daarachter gelegen weiland uitzag, was kennelijk het speciale domein van den heer des huizes. In den eenen hoek stond een zwaar bureau-ministre, in kleur en houtsoort overeenstemmend met het ove rige meubilair, in den anderen hoek bij het raam, rond de oude Engelsche haard, de divan en een groote fauteuil, waarin van Opweeghen als hij thuis was ze ker wel het grootste deel van zijn avonden zou doorbrengen. Nu bevond zich in het vertrek slechts een rechercheur, dien Wils als de nog jonge, maar veelbelovende Bartelink kende en de politie-fotograaf, een reeds eenigs zins bejaard man met weelderige grijze lokken, welke nog herinnerden aan een tijdperk uit lang vervlogen dagen, waarin derzelver eigenaar, behept met vele kunst zinnige neigingen en nog meer -jeugdig idealisme aan het hoofd had gestaan van een bescheiden foto-atelier ergens op een bovenhuis aan den Overtoom, waar stralen de bruidsparen en gelukkige gezinnen zich a raison van zes gulden per dozijn, in ca- binet-formaat op de gevoelige plaat lieten vereeuwigen. In dien tijd, waaraan hij in verloren oogenblikken nog wel eens met een gevoel van weemoed terugdacht, had „de kiekkast”, zooals hij aan het hoofd bureau vrij algemeen werd genoemd in de registers van den burgelijken stand stond hij ingeschreven als Gotlieb Ama deus Smulders het praedicaat „Hofle verancier” gevoerd. Nu leverde hij nog slechts aan de justitie, maar de jaren èn het vaste maandelijksche salaris hadden hem geleerd met dezelfde ambitie onder de meest ongunstige omstandigheden lij- zondere spel van Zarah Leander tal van hoogtepunten bereiktEen film, diep ontroerend door het grootsche spel van een knappe actrice, die Zarah Leander is” „Vermoedelijk zijn het zelfs twee perso nen geweest,” meende Bartelink te moe ten opmerken. „De toestand, waarin het Slachtoffer gevonden is, wekt weliswaar vermoedens van zelfmoord, maar ik kan me niet indenken, dat iemand voor een dergelijke wanhoopsdaad deze verlaten villa zou uitkiezen.” „Wij zullen binnen eens gaan kijken,” besloot Sanders, die gewend was bij een onderzoek als dit de leiding op zich te nemen en daarbij geen acht placht te slaan op opmerkingen, welke niet direct verband hielden met hetgeen op dat oogenblik z’n gedachten bezig hield. „Smulders zal nu wel klaar zijn.” Hij keerde zich om, teneinde het huis weer binnen te gaan, doch juist op dat oogenblik scheen zijn aandacht te worden getrokken door ’n paar modderige plek ken op het bordes, welke hem voorheen niet waren opgevallen. Zoo onverwacht bleef hij ètaan, dat hij beide armen moest uitstrekken om zijn metgezellen, die an ders zeker zouden zijn doorgeloopen, te gen te houden. „Hallo, wat is dat hier?” zei hij meer tot zichzelf, terwijl fjjy zich tegelijkertijd reeds over de modderplekken heen boog. Onmiddellijk richtte hij zich echter ook alweer op. „Iaat me je zooien eens kij ken, Miel?” De reporter voldeed aan dit eenigs zins merkwaardige verzoek, waarvan hij de bedoeling trouwens wel gedeeltelijk kon raden. „Dank je”, zei Sanders, toen de ander zijn evenwicht weer had teruggevonden. „Draag jij gummihakken, Bartelink?” „Neen, inspecteur en Smulders ook niet, want toen die zooeven bij het fotografeeren op z’n knieën lag, heb ik bij mezelf vast gesteld, dat het noog tijd werd, dat hij z’n laarzen eens naar een schoenmaker bracht. De zool was bijna door en de hak danig scheef geloopen.” „Dus blijft alleen nog de man op den van ramp nog een paar vriendinnen op bezoek, die tezamen en in vereeniging het verwar de verhaal van de huishoudster maar niet zoo voetstoots als de waarheid en niets dan de waarheid wenschten te aanvaarden en een half uur bezig waren om de opge wonden juffrouw tot kalmte te brengen/ in de hoop, dat liet tenslotte wel niet zoo erg zou blijken te zijn als zij het deed voorkomen, maar te langen leste na rij pelijk overleg dan toch maar besloten om de politie op te bellen. Ik heb onmiddellijk opdracht gegeven juffrouw Keizer niet eer der te laten vertrekken vóór wij er waren en daaraan hebben de dames zich gelukkig gehouden. DM, Miel, is in groote trekken de voor geschiedenis en nu gaan we samen eens een kijkje hiernaast nemen, want ik heb me zelf pas vluchtig van den toestand op de hoogte kunnen stellen.” o BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theader brengt ons weer eens een film met Zarah Leander, de stei die hier reeds een keer geflonkerd heeft en toen aller bewondering wekte. Ze treedt nu op in „Verbannen” een boeiende ge schiedenis met tragische tint. We Laten hier enkele persbeoordeelin- gen volgen. Het Vaderland„Een goede film met uitnemend spelZarah Leander inder daad een actrice van formaatniet al leen als chansonnière, ook als actrice geeft Zarah Leander werk te zien, dat ver bo ven het peil der gemiddelde filmactrioes uitgaaten kunnen we van Leanders creatie getuigen, dat zij groot en gaaf is Willy Birgel gaf voortreffelijk spel... Het draaiboek bevat stof genoeg voor een groot filmwerk” De Avondpost:,, Zarah Leander speelt deze rol op zulk een diep menschêlijke en prachtig doorvoelde wijze dat iedereen onder den indruk moet komenEen ieder rij deze film van harte aanbevolen!”... Haagsche Courant: ...„Een bijzondere dramatische spanning, welke door het bij- HEEG, 24 Maart. Op initiatief der 3 landbouw-organisaties in deze gemeente, t.w. de afd. Wijmbr.Zuid fier C.B.T.B., de afd. Heeg der Fr. Mij v. L. en de afd. Heeg, Woudsend en Blauwhuis der A.B. T.B. werd hedenmorgen alhier een ver gadering belegd, die ten doel had de ge varen onder oogen te zien, welke in net licht der trustvorming onzen boerenstand bedreigen. Daartoe was als spreker uit- genoodigd de heer Y. Tamminga van Leeuwarden, voorzitter der Frieschq Coö peratieve Exportslachterij te Akkrum. Na dat de heer S. de Vries op gebruikelijke wijze met schriftlezing en gebed de sa menkomst had geopend behandelde de spr. „De concentratie van inkoop en verwerking van vleeschwaren en baconindustrie en de gevaren, die onze boerenstand daardoor bedreigen”. N!a zijn rede beantwoordde spr. een 5-tal vragers. Op deze belangrijke vergadering waren slechts een 30-tal personen tegenwoordig. DE VISCHSTAND IN HET IJSELMEER. Het maandoverzicht omtrent de uitkom sten der visscherij en de mededeelingen van de rijksinstituten voor visscherij on derzoek bevatten o.a. een vervolgartikel van dr. B. Havinga, over „De ontwikke ling van de vischstand in het IJselmeer”. We ontleenen daaraan het volgende. Vrijwel onmiddellijk na de afsluiting heeft de snoekbaars zich uitstekend kun nen voortplanten. De productie van deze is sedert 1933 gemiddeld elk jaar ver-drie- tot ver-viervoudigd. Nu gebleken is, dat de snoekbaars zich zeer goed kan voortplanten in het IJsel meer, is het welhaast zeker, dat dit qen specifiek snoekbaarswater zal worden. Baars kwam reeds vóór de afsluiting meer voor dan snoekbaars en gedurende het leggen van de dijk en in de efer^tp jaren na de afsluiting leek het alsojf dé baars de belangrijkste zoetwatervisch zou worden. Sedert een paar jaren komt er evenwel vertraging in de ontwikkeling van de baarsstand. Terwijl van 1930 tot 1933 het aantal baarzen bij de proefvisscherijen ieder jaar ongeveer verdubbelde, bedraagt de toename sedert 1935 gemiddeld nog slechts ongeveer 30 pet. De witvisschen, hoofdzakelijk brasem en voorn, zijn in nog sterkere mate dan de baars beperkt tot de nabijheid van de kust en vooral in het oostehjk deel van het IJselmeer. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN IN DEN GIDS VOOR HET RIJKS- TELEFOONNET SNEEK. Nieuwe aansluitingen: 2809 Boer, J. de, Glazenwasscher, mar kiezen- en zonneschermen, schoon maakbedrijf, Pr. Hendrikkade 38. Nieuwe extra-vermeldingen: 2168 Gazelle Rijwielen, R. Berger, Klein- zand 17. Wijzigingen: 2168 Berger’s Rijwiel- en Rubberhandel, Kleinzand 17; doorhalen: alles; daarvoor in de plaats zetten: Ber ger, R., Gazelle Rijwielen, Klein zand 17. Tigchelaar, L., Monteur I der T. en T., W. Frederikstraat 18; door halen: W. Frederikstraat 18; daar voor in de plaats zetten: Kapel straat 38. l ■- i’ u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1