enne Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Hofstede Buikbanden kunnen bij ons naar maat gemaakt worden. I L Eerste Biaö No. S2 UitgaveKIUkbkïbK Co. nen F. OZINGA Olllcieel Orgaan der Getneenle Sneek Dames.... U.Brennini<meuerZ< A. JANSEN ii f 54e Jaargang Woensdag 80 Maart 1988. MMX sseeker ooumurr M vymbritseraoeel Trouw- en Begrafenisrijden RECLAME KOLOM. O, SCHOONMAAK....! NIEUWSTIJDINGEN. Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Voor HEEREN speciale modellen. Alle mogelijke Corsetten Onze jarenlange ervaring garandeert U pasvorm en kwaliteit. Wij zijn niet duur doch duurzaam, reeds een prima model Buikcorset met 2 pr. jarretelles 5.75 Schaapmarktplein 9 - Tel. 2606 Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 en te niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? Een Het I SNEEK (Nadruk verboden). ons land ongerept te zien hand- ,r 5 April zal die- de ■es- Elke verandering van Uw INTERIEUR moet een verbetering zijn. Bij OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 GROOTZAND 18 SNEEK opnieuw als voorzitter gekozen de heer W. G. A. Meijer te Heerenveen en als se- cretaris-penningmeester de heer I. A. Rom Colthoff te Leeuwarden. Ook de andere bestuursleden de heeren L. H. Beuving te Franeker, W. P. Brouwer te Dokkum, A. E. Hannema te Harlingen, D. J. Hee- En vrouw-beleid, Ze draven een soort klompen-marsch In schoonmaaktijd, Al zit je dat geklep ook dwars, Doe géén verwijt! En 's avonds na het avondmaal In schoonmaaktijd, Dan is je woning kil en kaal Gezelligheid Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS ■m seerden de revue, zoowel de kleinste jon- gens en meisjes, die o.a. de aardige kunst- Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliu t vlaggengroet gebracht -, de heer C. Kan, het Reeds jdren schreef ik zulk een lied Vergeefs gedaan Ik stóp er meewat blief je, Griet Ja.... ’k pak al ddn 1I PHILIA. GANGSTERS OVERVALLEN BUITENGOED VAN MILLIONAIR. Zondagmiddag hebben vier gemaskerde bandieten het landgoed van den New Yorkschen millionair Charles Milgrijn bij Woodsburgh in de omgeving van New York overvallen. Zij boeiden en knevelden de bedienden, de kinderen en de vrouw van den millionair en dwongen hem door lichamelijke martelingen de plaats aan te geven, waar zijn juweelen verborgen waren. Zonder herkend te zijn ontkwamen de boe ven met een buit van verscheidene duizen den dollars baar geld en juweelen ter waarde van honderdduizend dollar. slaagt U gegarandeerd. Bezoekt onze meer dan 50 toonkamers en overtuigt U welk een harmonie in stijl en kleuren U kunt bereiken. U ziet bij ons alle meube len in combinatie met vloer bedekkingen en gordijnen. In één woord: Toonkamers die af zijn. Gaarne verstrekken wij ad viezen en begrotingen. Toonkamers: Leeuwenburg Telefoon 2130. Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER De liedjes van Ceesje Speenhoff vielen ten zeerste in de smaak, speciaal kan ge noemd worden het liedje van vader Koos Speenhoff: „In het zonnebad”. In de Veluwsche boerenliedjes was Jan van Riemsdijk zeer zeker op zijn best. Naast de humoristische liedjes mag zeker ook „De oude scheper” genoemd worden. Na de pauze werd een klucht opge voerd, waarbij de Veluwsche boer bij een vrouwelijke fotograaf verschijnt, om zich, mèt zijn parapluie, te laten fotogiafeeren. Het programma werd besloten met boe renduetten, samenspraken en oud-Holland- sche liedjes, die beide artisten van de beste kant deden kennen. De heer de Haas sloot deze avond. Bolsward nog met spoed N. A. S. B. Zondag hield de afd. Sneek van de Ne- derlandsche Arbeiders Sportbond een Pie ter Jellen middag in de Harmonie. Na de opmarsch van alle leden, waarbij het trommelcorps zich verdienstelijk maak te, en nadat een vlaggengrpet j was, sprak de leider, openingswoord. Spr. heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de Vakvereenigingerj, van de Partij en van de Bestuurdersbond, verder de tooneelgroep van de A.J.C. te Leeuwarden. Dank werd gebracht aan de Sneeker Gymnastiek Vereen, en de gymn.vercen. „ThusneldaGreate Pier”, die verschillen de toestellen belangeloos aan de Sportbond in bruikleen afstonden. Er werd toen een begin gemaakt met het programma, dat als geheel genomen op keurige en vlotte wijze werd uitgevoerd en getuigde van serieuze oefening en van een goede organisatie van de zijde van den leider. Er kwamen geen hinderlijk lange pauzes tusschen de nummers voor en di verschillende nummers boden genoeg af wisseling om het geheel tot een prettige middag voor het talrijke publiek te maken. Alle groepen, van klem tot groot, pas- van de totstandkoming van het laagreser- voir te Bolsward en het nieuwe pompsta tion, mede te werken tot een normaal ver bruik, daar anders ontwrichting van de dienst niet uitgesloten is. Een zoodanige ontwrichting zou ook op de thans in uit voering zijnde werken tot verhooging van de capaciteit een ongunstige terugslag heb ben. DE ARBEIDSTIJDEN IN DE ZUIVELINDUSTRIE. Ofschoon de minister van sociale zaken voor de boter- en kaasfabrieken en de melkinrichtingen voor het tijdvak van I Maart 1938 tot en met 28 Februari 1939, in afwijking van het bepaalde in artikel 24 van de Arbeidswet 1919, weer arbeidstij den heeft toegestaan langer dan gemid deld 8 uur per dag, zijn de verleende over- werkvergunningen in vergelijking met voor afgaande jaren toch belangrijk verminderd. Voor de boter-, tevens kaasfabrieken is het arbeidsjaar teruggebracht van 2613 uur op 2553 uur en van 2600 uur op 2556 uur, dus een vermindering van resp. 60 en 44 uur. Voor de melkinrichtingen in de groote steden is het aantal toegestane overuren met 19 verminderd en voor die in de kleine steden met 48 uur. In de pro vincie Friesland zal in de meeste boter en kaasfabrieken in 19387’39 als volgt worden gewerkt: 9 weken 57 uren, 9 we ken 54 uren, 21 weken 48 uren en 13 weken 42 uren per week. LIBERALE STAATSPARTIJ. In de te Leeuwarden gehouden vergade ring van de Centrale Kiesvereeniging Leeu warden van de Liberale Staatspartij werd het been gesprongen zijin. Subsidiair waa hem ten laste gelegd dat hij „hoogst on voorzichtig en roekeloos” in botsing geko men was met den ander. Op 1 Juli 1937 kwam de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. Tien getui gen a décharge verklaarden dat de bal niet reeds weg was toen dit slachtoffer getroffen was. Het was een botsing: Van Boxem viel aan, er zou van opzet geen sprake zijn. Twee getuigen beweerden toen dat de scheidsrechter gezegd zou hebben, dat het ongeluk slechts een samenloop yan omstan digheden was. De scheidsrechter sprak la ter tegen dit gezegd te hebben en een mo ment dreigde een meineed-vervolging tegen enkele getuigen. Nadat de proc.-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd had, bepaalde het Hof bij tusschen-arrest, dat de zaak moest worden uitgesteld om nader deskundigenverhoor te kunnen doen plaats hebben. Zaterdag werd de strafzaak voortgezet. Thans bleek dat volgens den dokter, die het slachtoffer behandeld heeft, de been breuk niet kan zijn veroorzaakt door de aanraking van bal en been. De oorzaak kan wel gelegen zijn in een val, een schop of een sprong tegen het been. De commissie van onderzoek van den I Amst. Volksvoetbalbond heeft medegedeeld dat verdachte reeds vroeger geschorst is. De aanleiding daartoe was een combinatie van ruw spel en zondigen tegen de regle menten. De proc.-generaal, mr. J. Versteegh, zei- de dat het moeilijk is een juiste lezing van het gebeurde te geven. Vast staat dat verdachte een ruw speler is en voorts dat de deskundige, dr. Knapper, erkent, dal de dubbele beenbreuk ontstaan kan zijn doordat de melkhandelaar zijn slachtoffer op het been gesprongen is. Verdachte zelf heeft destijds gezegd: Als ik het niet met m’n lichaam af kan, doe ik het met m’n beenen. Door het vallen over den bal, aldus spr., kan een dergelijke breuk hoogstwaar schijnlijk niet ontstaan. De procureur meende dat de rechtbank verdachte terecht wegens mishandeling heeft veroordeeld en persisteerde bij zijn eisch: bevestiging van dit vonnis. Verdediger mr. Th. Muller Massis zeide geenszins overtuigd te zijn van verdachte’s schuld. Hij speelt misschien forsch en laat zich meesleepen door zijn entrain, doch dit is geheel iets anders dan opzettelijk op het been van een speler springen. De ge tuigen hebben elkaar tegengesproken en de verklaringen van den geneesheer slui ten niet uit dat er zuiver een ongeval ge schied is. Opzettelijke mishandeling is niet bewezen, weshalve pl. op vrijspraak aan drong. Op 6 April zal het Hof arrest wijzen. Crt. N. v. d. Du Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Ad^ertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeeüngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT jes met een „verlovings”ring en het brand- weerspel uitvoerden, als de dames met bijzonder fraaie vrije en rhythmische oefe ningen en de heeren met een nummer hoogrek. Ook de nummers paardspringen meis- jes-adspiranten en hoog- en kunstspringen jongens mogen genoemd worden; bij dit laatste nummer vielen de prestaties van den kleinsten deelnemer in ’t bijzonder op. Na de pauze kwamen de meisjes-adspi- ranten met een goed uitgevoerde rhythmi sche oefening, de meisjes met een nummer paardspringen, terwijl de jonge Pieter Jel len een aardig gecostumeerd sprookje ga ven, waarin kabouters, een heks en een fee optraden. Het slagen van dit nummer was mede te danken aan de belichtingseffecten. Het slot van het programma werd ge vormd door een fantasiedansje, uitgevoerd door de kleinste meisjes. De heer Bok, voorzitter van de afd. Sneek van de N.A.S.B., bracht, namens het bestuur, dank aan den heer Kan voor het vele werk dat deze voor de Arb. Sport bond heeft verricht; mevr. Kan werden voor haar muzikale medewerking bloemen aangeboden. De Leeuwarder A.J.C. voerde nieuw gedicht een oud geluid: O, schoonmaaktijd! mandom wil de deur weer uit, O, bezem-strijd! Waar krijg ik scheer-gelegenheid In schoonmaaktijd Waar staat m’n stoel in dezen tijd Voor m’n ontbijt? De kamer draagt geen stuk gordijn In schoonmaaktijd, De werkvrouw zingt maar één refrein: O, zaligheidI Geen tafel en geen leuningstoel, In schoonmaaktijd, Doch buiten staat je goeie boel Op 't grastapijt. Ze zemelappen met een lust In schoonmaaktijd, Die M wat man is verontrust En grieft en spijt1 Liefst wekenlang gaat dat z’n gang In schoonmaaktijd, Ze sjouwen ddn met nieuw behang TERECHTSTELLINGEN IN DE VER. STATEN. Te Moundsville in West-Virginië zijn Don derdag drie mannen opgehangen, die in dertijd zekeren dr. James Sander hadden ontvoerd, hetgeen tot complicaties had ge leid, waaraan de dokter was overleden. Er deed zich bij deze terechtstelling een af schuwelijke bijzonderheid voor. Travis en Adkins zouden samen worden opgehangen en de derde veroordeelde, Booth, daarna. Terwijl alles klaar werd gemaakt voor het ter dood brengen van de eerstgenoem de twee, ging hft valluik onder Adkins open en deze viel op een betonvloer, vier meter lager. Hij werd er onmiddellijk uit gehaald en thans op de technisch juiste wijze terechtgesteld. Voor Travis, die het geval met Adkins had zien gebeuren, zal dit een schokkende ervaring te meer zijn geweest. een Chi- neesch sprookje „Aladdin en de Wonder lamp” op; de uitvoering hiervan was heel aardig, de tekst had op sommige punten beter verzorgd kunnen zijn. TURNWEDSTRIJDEN THUSNELDA—GREATE PIER. De gymnastiekvereen. Thusnelda-Greate Pier, leider de heer C. Kan, hield Zater dag onderlinge turnwedstrijden, waarvan de uitslagen als volgt waren: Meisjes groep A: 1. Sientje Loods, 2. Bonkje de Wit, 3. Sjoukje Veenstra en Nelly Repko. Meisjes groep B: 1. Annie Kan, 2. An nie Repko, 3. Wiepie Groeneveld en Eke Joustra. Greate Pier: 1. Jan Kan (kampioen Gr. Pier 1938), 2. Kees Kool, 3. Jan Loods en Albert Slotboom. De jury bestond uit de h.h. Jongkind, Visser, Monsma en Joustra. Den ten April a.s. zal 'het 25 jaar geleden zijn dat de heer G. Feringa al hier als vertegenwoordiger in dienst trad bij de fa. A. Gaastra, Rijwielfabriek „Ba- tavus”, te Heerenveen. Naar men ons mededeelt is dit de 3e jubilaris in een kort tijdsbestek, terwijl in Mei a.s. nog een vierde volgt. DE WATERVOORZIENING IN ZUID-WEST-FRIESLAND. Verschillende afnemers van de Inter communale Waterleiding te Bolsward en in het door de waterleiding voorziene ge bied ten Zuiden van Bolsward zullen in de laatste tijd wel eens hebben bemerkt, dat op sommige uren de druk op de lei ding minder dan normaal was, in het bij zonder op Zaterdagen. Reeds geruime tijd is door de directie van de Intercommunale Waterleiding aan dacht geschonken aan een ingrijpende ver betering van de voorziening van het Zuid westen en in de afgeloopen jaren zijn, in afwachting van een definitieve oplossing, enkele provisorische maatregelen getrof- ben, teneinde een voldoende toevoer van water naar Bolsward en het Zuid-Westen der provincie te verzekeren. Intusschen is de waterafname in het Zuidwesten in de laatste maanden in die mate gestegen, dat deze provisorische maatregelen niet meer onder alle omstandigheden voldoende ze kerheid verschaffen. De definitieve oplos sing is echter in zicht. Nabij Spannenburg wordt nog dit jaar een nieuw pompstation gebouwd, waardoor Zuid-West-Friesland geheel onafhankelijk wordt van het pomp station te Noordbergum. Met de werk zaamheden te Spannenburg is reeds in 1937 een begin gemaakt. Na de tot stand- koming van het nieuwe pompstation zal ook de invloed van storingen en buisbreu ken in Zuid-West-Friesland tot een mi nimum worden teruggebracht, zoodat de toestand dan aan de hoogste eischen zal kunnen beantwoorden. Teneinde de capaciteit van de bestaande voorziening zoodanig op te voeren, dat het hoofd kan worden geboden aan de dit jaar te verwachten behoefte, wordt te een laagreservoir in gereedheid gebracht, waardoor de wa tervoorraad met 200 M3. per etmaal wordt uitgebreid, zijnde de gemiddelde verbruiks- toename per dag vergeleken met de over eenkomstige dagen in 1937. Deze kelder kan echter eerst omstreeks Paschen in bedrijf worden gesteld en nu de warme dagen zoo vroeg zijn ingetreden, bestaat het gevaar, dat zich in de eerstkomende weken moeilijkheden zullen voordoen J>ij de watervoorziening op dagen van groote belasting (Maandagen en in het bijzonder Zaterdagen). De Directie van de Intercommunale Wa terleiding doet daarom een beroep op haar afnemers in het Zuid-Westelijk deel van het voorzieningsgebied om in afwachting bieuwe mmowffi ringa te Holwerd, W. Hoekstra te Sneek, P. Messchaert en H. J. Peletier, beiden Leeuwarden, en P. IJ. Veenland te Lip penhuizen, werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer D. Fortuin te Dokkum, die ook werd aan gewezen als lid van het hoofdbestuur voor Friesland. DE ZAAK-HANSEN. Het oud-Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon zal de verdediging van den journa list Hansen voeren, wiens zaak oj a.s. voor de Haagsche rechtbanl nen. Spoorbaan nabij Utrecht niet in orde. Gisterochtend omstreeks kwart voor 9 passeerde ter hoogte van den overweg aan de Inundatiekade te Utrecht een trein. De, heer W. Jongerius, wonende aan den kant van de spoorbaan AmersfoortUtrecht, hoorde een ongewoon verdacht geluid, toen de trein zijn woning voorbijreed. Bijna vijftig jaar op deze plaats wonen de, kent de heer W. J. het geluid van pas- seerende treinen door en door, zoodat het ongewone geluid voor hem aanleiding was, ’n onderzoek te gaan instellen op de spoor baan. Daar ontdekte hij, dat uit een der spoorstaven een stuk van ruim dertig c.M. lengte was verdwenen. Op ongeveer 500 M. afstand zag hij een locaaltrein, uit Baarn komende, naderen. Hij had de tegenwoor digheid van geest, den trein tegemoet te snellen en den machinist te waarschuwen, die den trein op ongeveer twintig M. af stand van de gevaarlijke plek tot stilstand bracht. In den trein zat een inspecteur van ver voer der Nederlandsche Spoorwegen, die terstond maatregelen trof, zoodat de D- trein uit Duitschland te Blauwkapel, op 600 meter afstand van Utrecht, tot staan kon worden gebracht De situatie ter plaatse bleek zoo gevaarlijk, dat men ’t raadzamer achtte, de reizigers uit den locaaltrein te laten stappen. Zelfs achtte men het raad zamer, alvorens den trein te daten passee- ren, eerst een hulpstuk aan te brengen. De D-trein werd te Blauwkapel op het ver keerde spoor geleid en nabij de Inundatie kade tot stilstand gebracht. Op deze wijze konden de reizigers van den locaaltrein plaats nemen in den D-trein en na een half uur oponthoud hun reis naar Utrecht voort zetten. Nadat het hulpstuk op de plaats van de breuk was aangebracht, konden de treinen wederom zeer langzaam rijdend, passeeren. Om twaalf uur werd de nieuwe spoorstaaf geplaatst, waarna het treinverkeer zonder stagnatie normaal doorgang kon vinden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan misdrijf wordt niet gedacht. DE UITLEVERING VAN OTTO PENTZEK. De afdeeling Nederland van den Inter nationalen vrouwenbond voor vrede en vrij heid heeft den volgenden brief gericht tot I den minister van justitie: Met onsteltenis hebben wij kennis geno men van het lot van Otto Pentzek, Duitsch vluchteling, die op n Januari 1933 te Enschede aankwam en nu, na vijf jaar is uitgeleverd aan de Duitsche overheid, die deze uitlevering eischte op grond van een op 13 Januari 1933 gepleegden aanslag. Behalve, dat wij deze uitlevering qp zui ver menschelijke gronden onverdedigbaar achten, betreuren wij ten sterkste, dat hier mede de Nederlandsche regeering een nieuwen slag toe heeft gebracht aan Ne- derland’s internationale reputatie als tra ditioneel land van vrijheid en asylrecht. Vooral in den tegenwoordigen tijd, waar in wetsovertreding blijkbaar meer en meer als een gewone zaak beschouwd wordt, zijn wij Nederlanders er dubbel op gesteld de eer van ons land ongerept te zien hand haven. Wij gevoelen ons derhalve gedrongen deze zaak, die gepaard ging met zulke tragische incidenten, onder de bijzondere aandacht van uwe excellentie te brengen, en spreken de hoop uit, dat er althans nog pogingen in het werk gesteld zullen wor den, om haar ongedaan te maken. MISHANDELING OP HET VOETBALVELD. Een voetbalwedstrijd met een langen nasleep is op 1 April 1936 te Duiven- drecht gespeeld. Nu nog houdt het Amster- damsche gerechtshof zich bezig met de oorzaak van de beenbreuk van den speler Boxem. Was een gewone botsing op het voetbalveld de oorzaak Of heeft ae 33- jarige melkhandelaar Kars zijn tegenpartij opzettelijk getrapt De rechtbank heeft hem wegens mishan deling in Nov. 1936 tot een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zij nam dus op zet aan. Deze noodlottige partij voetbal ging tus schen de Amstelboys en DTSS, aangeslo ten bij den Amsterdamschen Volksvoetbal bond. Bij een gevecht om den bal viel Boxem’plotseling neer. Hij bleek een on- derbeenbreuk te hebben en sommige spe lers keken vijandig naar Kars. Een aan klacht volgde en weldra werd de melk handelaar gedagvaard. Hij zou „bij een voetbalwedstrijd opzettelijk met geweld met een of beide voeten op het linkerbeen gesprongen zijn van R. Boxem, waardoor deze een onderbeenbreuk kreeg”. Nadat de bal al weg was., zou hij opzettelijk op P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat vervolging is te wachten, zóó niet vóór 8 April is betaald op: Inkomsten belasting 19377’38. Biljetten gedagteekend Januari 1938 2/s gedeelte. Personeele belasting 1937. Biljetten ge dagteekend October 1937 geheel. Belasting van de doode hand 1937. Bil jetten gedagteekend Jan. 1938 2/b gedeelte. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN ’T ALGEMEEN. De departementen Woudsend, Sneek en Sloten van het Nut hielden Vrijdag een voordrachtavond in de Harmonie, waar optraden Jan van Riemsdijk en Ceesje Speenhoff. De voorz. van het departement Sneek, de heer F. W. C. de Haas, sprak het ope ningswoord voor deze laatste avond in het seizoen. Spr. maakte met vreugde gewag van het feit, dat het werk aan de nieu we zweminrichting begonnen is; immers, het was het Nut, dat het initiatief nam voor de stichting van deze inrichting, waar bij de medewerking kan worden genoemd van de N.V. Sneeker Zweminrichting, het gemeentebestuur van Sneek en de regenten van het O.B.W. Verder deelde spr. nog mede, dat, in verband met het eindigen van de cursus sen handenarbeid in de voormalige Huis houdschool, in dat gebouw Woensdag 30 Maart van 35 uur en Donderdag 31 Maart van 810 uur ’s avonds een ten toonstelling van de vervaardigde werkstuk ken zal worden gehouden. Dan verleent spr. het woord aan Jan van Riemsdijk, die eerst met een HoÜandsch praatje en liedje de gewenschte stemming er in brengt. Ceesje Speenhoff komt dan met een voor dracht „De officierspet”, de historie van een spijbelend schoolmeisje en een officier. In het costuum van een Veluwschen boer en in het dialect van die streek ver telt Jan van Riemsdijk dan op kluchtige manier van zijn reiservaringen in Indië, waarbij hij verschillende punten onder streept met een liedje bij de harmonica. on- 1 L,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1