fiilpek Paasch Maandag ennej Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur PASCHEN! Firma JBBs. TROMP, Sueek. L naladee garantie lente Blad No. 5» UitgaveKIEZEBRIBK Co. nen F. OZINGA A. JANSEN UBrennin Bliiciecl Orgaan der Genie Saeek Woensdag 13 April 1938. in ein leert 54e Jaargang Friesch Scheepvaartmuseum. «max SHEERER OOURART m WYMBRITSERADEEL Trouw- en Begrafenisrijden Het Vrije Woord* KLEINZAND 5—7 RECLAME KOLOM. MAGERE HEIN. PHILIA. (Nadruk verboden). Tel. 2606 Drachten on- Huiskamer- Ameublement in Slavonisch Eiken Geheel compleet Fl. 285.- Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Schaapmarktplein 9 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen nadere mededeelingen kunnen doem vinde het prachtige aanbod van regenten van het O.B.W. echter bij onze bevolking een waardeerend antwoord in nog toene mende offervaardigheid zoowel ten op zichte der verzamelingen als van de finan cieele basis van het Museum. Bureau: SNEEK - TELEFOON 220® Spr. geeft dan eenige voorbeelden van de verandering van geest In de S.DA.P. In het ment leven Je o wordt aan het eind van lettergrep 3e. de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Het is vrijwel niet te doen, om aan te duiden wat we allemaal hebben aan te bieden aan PA ASCII ARTIKELEN voor Dames, Heeren en Kin deren, en daarom verwijzen wij ditmaal naar onze etalages, óók in den winkel. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. AdvertentiCn: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT emaillewaren ingericht is, waar een groote sorteering huishoudelijke artikelen te vin den is. Een tweetal stofvrij ingerichte etalage kasten geven ook van buiten- een goede in druk van deze zaak. HEEG, 7 April. De gisteren alhier ge houden Emmanloem-coiiecte ten bate der t.b.c.-bestrijding bracht f47.25 op. (In ’37 f 43-90). venkwartier. De ge sneden en al het b RECTIFICATIE. In het vorig nr. was in dc adv. van „De Vooruitgang” o.a. vermeld: „Dames- jasschorten, ronde mouw”, dit moet zijn zonder mouw. NIEUWSTIJDINGEN. Naar wij vernemen hebben regenten var, het O.B.W. het weeshuis aan de Kruize- broederstraat, dat wegens het steeds afne mend aantal verpleegde weezen, eerstdaags ontruimd wordt, aan het gemeentebestuur ten gebruike aangeboden, met de bedoe ling dat dit het gebouw ter beschikking zal stellen van de Ver. Friesch Scheepr vaartmuseum ter exploitatie van haar mu seum. Het O.B.W., dat reeds herhaalde lijk en op zoo velerlei en krachtige wijze heeft meegewerkt aan de behartiging der belangen onzer gemeenschap, heeft thans dus wel een zeer belangrijke bijdrage tot het welslagen der museumplannen gele verd. Immers thans wordt aan de verzame lingen een waardig onderdak geboden, waarvan de geschiktheid voor dit doel reeds door zeer bekende deskundigen is onderzocht, die daaromtrent een even be vredigend al* enthousiast advies uitbrach ten. Zooals bekend, was aanvankelijk het plan de collecties onder te brengen in lo kaliteiten boven de Waag en men hoorde wel eens twijfel uiten of ze daar tot haar recht zouden komen. Door het royale aan bod van regenten heeft deze kwestie nu een ongedacht gunstige oplossing gekre gen en vangt de Ver. het Friesch Scheep vaartmuseum wel onder zeer gunstige om standigheden haar werk aan. Ook wat de aanwinsten voor de collecties en de leden werving betreft worden reeds bevredigende vorderingen gemaakt vermoedelijk zul len wy daaromtrent zeer binnenkort eenige ken, dat de weg, door het gewicht van het aangebrachte zand, vier meter weggedrukt is. De trambaan is geheel vernield, zoodat het verkeer van de Noord-Zuid Holland- sche tram ter plaatse gestremd is. De trampassagiers stappen voor het punt van de grondverschuiving in een bootje, wor den dan ongeveer drie honderd meter ver der weer aan land gezet, en vervolgen dan weer met een anderen wagen hun reis naar Purmerend of Amsterdam. Autoverkeer tusschen de hoofdstad en Purmerend is geheel onmogelijk evenals het verkeer van voetgangers en fietsers. Men schat den tijd, die noodig zal zijn voor het aanleggen van de geheel nieuwe trambaan op dit punt (dus op een lengte van ongeveer 300 m.) op omstreeks veer» tien dagen. EEN BRUTALE BEROOVING. Zaterdag haalden twee bedienden van een firma te Preston in Lancashire (Enge land) 1500 pond van een bank. Zij gingen met dat geld naar hun auto, welke ge parkeerd stond in een zijstraat. Toen zij in stapten, stapte er nog een vreemdeling mee in, die gewapend was met een revolver en hen dwong te rijden naar Penwortham, ongeveer 3.5 K.M. buiten de stad. Daar dwong de man met de revolver de be- diendien uit te stappen, waarop hij alleen met den auto en de zakken met geld te rugreed naar Preston. Daar is later de auto onbeheerd teruggevonden in het ha- - geldzakken waren openge- jankpapier was er uit ge nomen. De politie zoekt den man, wiens revolver, naar de bedienden verklaren, met zilver beslagen was. De eigenaar van dit been vond het „zonde van *t geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien.... XSr Zaterdagmiddag vond de opening plaats van het GALA1N 1'ERIEENHUIS v.h. fir ma G., de Boer, Oosterdijk 64. Deze van ouds bekende zaak wordt dus, in een nieuw kleed gestoken, voortgezet. De winkel bestaat uit twee afdeelingen, in het voorste gedeelte bevinden zich de luxe artikelen, terwijl daarachter de afdeeling de lijsten verwijderd. Er zijn namelijk Klachten wegens smaad ingediend door twee personen wier namen op de lijst voor kwamen. Aan de groote belangstelling van het publiek voor de slagerswinkel is een eind gekomen, doch de bevolking heeft zich in middels de namen van de slecht betalende stadgenooten in het oor geknoopt. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagmiddag omstreeks half zeven is de 73-jarige zwerver H. R. op den onbe- waakten overweg aan den Kalkovenweg te Alkmaar door den electrischen trein naar Amsterdam gegrepen. De man was op slag dood. Het lijk is naar het Stadsziekenhuis te Alkmaar overgebracht. liggen om, ten aanzien van de voornaam woordelijk aanduidingen en de naam vals-n de spelling-De Vries en Te Winkel te handhaven. Het tijdstip, waarop de nieuwe spelling in werking zal treden, is nog niet dooi de regeering vastgesteld. Het kabinet heeft volgens de Tel. voorts besloten een commissie te benoemen om de regeering van advies te dienen omtrent de schrijtwijze van de bastaardwoorden, sa mengestelde woorden, van woorden om trent welker schrijfwijze twijfel bestaat en van aardrijkskundige namen. Hangende het onderzoek van den com missie blijft dus ook opgeschort de aan vankelijk door de regeering ten aanzien van de spelling van aardrijkskundige na men genomen beslissing. Zoodra de regee ring ten aanzien van het eerlang door bo vengenoemde commissie uit te brengen ad vies een beslissing heeft genomen, zal de alsdan volledig geregelde nieuwe schrijf wijze ook in de van de regeering uitgaande stukken worden toegepast. Naderhand zal aan de commissie wor den opgedragen te onderzoeken of en in hoeverre wijziging van de schrijfwijze vol gens De Vries en Te Winkel voor de ge slachtelijke en voornaamwoordelijke aan duidingen, wenschelijk moet worden ge acht. DE NIEUWE STRAATWEG AMSTERDAM—PURMEREND ONDER LANDSMEER VERZAKT. De nieuwe straatweg AmsterdamPur merend is Vrijdagnacht te Schouw over een lengte van zeventig tot tachtig meter verzakt. Het geheele verkeer werd daar door gestremd en moest worden verlegd. Ook het tramverkeer van de Noord- en Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij is belemmerd. Het zand, dat ter plaatse zes tot zeven meter hoog ligt, is omstreeks één uur gaan werken, waardoor de bovengrondsche leiding van de tram naar beneden sloeg. De herstellingswerkzaamheden zullen wel eenigen tijd in beslag nemen, zoodat het verkeer over dezen weg voorloopig geen doorgang kan vinden. Nader meldt men: In verband met den aanleg van een nieuwen verkeersweg was men bezig met het aanbrengen van een zandophooging. De bodem is op dusdanige wijze gaanwer- Van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat Vertoeft hij op z’n post, Hij wacht er rustig op z’n slag En wordt nooit afgelost Hij is zich van z’n kracht bewust En deelt z'n slagen rond, Hetgeen zoo menig huisgezin Helaas reeds ondervond De ónbewaakte overweg Wordt slechts door hèm bewaakt, Reeds tal van auto’s zijn door hèm Voorgoed verminkt, gekraakt De onbewaakte overweg Is een gevaar-terrein, Wij kijken onvoldoende uit En zien géén Maag’ren HeinI Hij roept, hij wenktwij hóóren niet Wij vliegen voort met spoed, En regelmatig wordt die jacht Ook met den dood beboet Nico Silvius,*het schilder- en behangwerk van R. Silvius. Geen week gaat zonder ongeluk Meer m ons land voorbij, We voelen ons in dit verband Pe roekeloos, te vrijl Wéér nadert thans het hoog-seizoea Voor 't auto-snelverkeer Hein staat nog altijd op z’n post, Z’n kansen stijgen weerI l PREDIKANT EN ZES OUDERLINGEN DER GEREF. KERK TE DRACHTEN GESCHORST. i Zondagmorgen werd te Drachten bij den aanvang van den kerKdienst in de Gerei. Kerk aan den Stationsweg van den kan- i sel aigeaondigd, dat de piaatselijke predi kant ds. G. Staal me|t 6 ouderlingen bij be sluit van de classis Drachten voorloopig voor den tijd van drie maanden wegens wanbestuur in de uitoetening van hun ambtsbedieningen waren gesenorst, aldus meldt de L. C. Dit gaf een 25-tal kerkgangers aanlei ding om demonstratief de Kera te verlaten. Het betreit hier een kwestie tusschen leden der kenc, die niet en die wel met het beleid van den keraeraad onder aan voering van ds. Staal accoord gaan. De kwestie is reeds een 4-tal jaren han gende en heeft al heel wat beroering in Gereformeerde kringen te Drachten te weeg gebracht. De classis heeft thans na langdurige beraadslagingen Vrijdagnacht de schorsing uitgesproken. Het gevolg van deze schorsing was reeds, dat een huwelijk, dat Zaterdagmor gen 'kerkelijk zou worden bevestigd door ds. Staal, eerst doorgang kon vinden toen de andere plaatselijke Geref. predikant hiertoe bereid was. FAILLIETE SLAGER WREEKT ZICH. In arren moede heeft de failliet ver klaarde slager K. Ruiter in de Sint Jan straat te Enkhuizen zich gewroken. In de étalage van de slagerij hing een lijst met de namen en adressen van een groot aan tal klanten en daarachter de bedragen, die ze hem schuldig zijn, in totaal bijna duizend gulden. Voor deze ongewone publicatie bestaat, vertelt de Tel., een enorme belangstelling. De burgers prenten de namen goed m hun brem en in het sappigste DuKhuizer dialect hoort men de lang niet malsche commentaren. De slager is failliet gegaan door twee collega's, die voor f 65 zijn faillissement aanvroegen en verkregen. Om zich te recht vaardigen tegenover de buitenwacht heeft de slager nu deze balans opgemaakt, waar mede nij zijn onschuld wil aantoonen- Op aandrang van de politie zyn echter BESLISSING INZAKE DE SPELLING. Naar gemeld wordt zal Minister Slote- maker de Bruine in zijn antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroeting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be langrijke mededeelingen doen over de spel lingskwestie. Het schijnt, dat de Regeering, na de besprekingen van Minister Slotemaker de Bruine in België, tot een beslissing is ge komen, die op het volgende zou neerko men Dc bedoeling is de eerste drie regels van de spelling-Marchant over te nemen. Dit zal ten gevolge hebben: ie. de e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 2e. ae o wordt aan het ei: lettergrepen niet verdubbeld 3e. de sch. wordt alleen daar geschre ven, waar de ch. uitgesproken wordt. In het achtervoegsel iscn wordt de bestaan de spelling gehandhaafd. Voort* ichynt het ia de bedoeling te ZAKENNIEUWS. MAISON BEATRIX, Galigastraat 19, opende Zaterdag haar damés-kapsalons, waar de dames een bediening wacht mei de modernste apparaten die de tegjenwoor dige kaptechniek kent. Er zijn drie cabines ingericht, waar van een voor de permanent-wave behan deling en het haardrogen. Voor deze eerste bewencing wordt hier n geheel nieuw appa raat toegepast, waarbij de z.g. souffeurs niet langer op de vereischte temperatuur wor den gebracht tijdens de behandeling zelve, doch van tevoren. Een speciale batterij van verwarmingselementen brengt desout- feurs op^de vereischte temperatuur ver schillend naar gelang van de hardheid van 1 haar en pas daarna worden ze in het haar geplaatst. De voordeelen van deze method® zijn, dat de dames de volle bewe gingsvrijheid tijdens het permanenten be nouden, dat met afnemende warmte ge werkt wordt en verder is uiteraard 't even tueel gevaar, dat de electriciteit bij de oude methode meebrengt, geheel verdwenen. Ook voor het haardrogen is een geheel nieuwe methode toegepast, een z.g. wer- velwind-ventilatoï, waarbij de heete lucht niet in het gezicht van de dames kan ko men. Het verdere deel van de salons, cabines voor ondulaties enz. en voor het kappen van kinderen, alsmede de wachtkamer, zijn Keurig van inrichting. De verbouwing werd uitgevoerd 'door de firma F. H. Ringnalda, de aanleg van de electrische apparaten en sanitair is van P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor De Troelitra-vereenigmg „Het Vrije Woord”, hield Vrijdagavond een openbare vergadering in de Harmonie, waar ala sprekers optraden de h.h. H. Wassing en haul Kiès. De voort, richtte een woord van wel kom tot de aanwezigen en deelde mede dat er reeds ’n 50-tal aid. van het Vrije Woord m Friesland zijn. Binnen enkele weken zal deze organisatie er een zijn waarmee in Friesland rekening zal moeten worden gehouden. Het woord is dan allereerst aan den heer H. Wassing, die sprak over het conflict in de S.DA.P. Spr. zal van het conflict in de S.DA..P., waarvan men graag maakt het conflict- Kiès, vooral wat zich om 't rapport van de commissie-v. d. Bergh afspeelt, behande len. Op 5 April kreeg spr. een kennisge ving, dat hij zich voor het partijbestuur behoorde te verantwoorden over zijn wer ken voor het Vrije Woord, welke actie schadelijk zou zijn voor de S.DA.P. Spr. heeft het partijbestuur hierop nog niet geantwoord, doch wil hier zijn motieven uiteenzetten. Spr. heeft niets anders gedaa» dan zich uitspreken over die dingen, die de sociaal democratie ten zeerste ter harte gaan en heeft dan ook met groote ver bazing kennis genomen van het feit, dat hij zich moet verantwoorden. Het partijbestuur heeft van 1931 tot 1937 op de meest be dreigde punten in Friesland een man aan den arbeid gezet, hem 2000 spreekbeur ten laten vervullen, in 1934 naar Enschede gestuurd, in 1933 en in 1937 op de can- didatenlijst geplaatst en toegelaten dat hij m Amsterdam propaganda maakte, hem benoemd in de militaire commissie en komt nu met de mededeeling, dat deze persoon niet kan worden vertrouwd. Is het denk baar en moreel verantwoord, iemand voor zijn eigen zaak 7 jaar druk te gebruiken en het dan voor te stellen alsof hij niet deugt Zoo'n onzuiverheid kan vooral in net politieke leven niet geduld wordeneen partijbestuur dat zoo handelt, moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen, zuiverheid is een eerste vereischte in de politiek. Spr. eischt dan ook verantwoording van het partijbestuur, niet spreker heeft gepro beerd Friesland en heel Nederland met leugen en verdraaide waarheden te mis leiden; het partijbestuur is ontrouw gewor den aan de eerste en diepste beginselen van de Sociaal-Democratie. Spr. trad lot de S.D.A.P. toe omdat deze het lichaam was dat zijn idealen droeg. In onze partij zou recht zijn te vinden, er zou waarheid heerseben, die onmisbaar is voor 't poli tieke leven. Bij bestudeering van het rapport, het politieke doodvonnis van Paul Kiès, komt men tot verbazingwekkende ontdekkingen; Kiès werd yeroordeeld met de beperkte onderzoekingsmogelijkheden die dg com missie ten dienste stonden. Een rechter met beperkte onderzoekingsmogelijkheden echter is allerminst een rechter. Men ka: alleen berechten met volledige onderzoe kingsmogelijkheden. Het doel, de macht en de wil om recht te doen waren aller minst aanwezig. Vorrink heeft de brand in de Friesche S.DA.P. gesticht, Vorrink had tot bedoe ling Paul Kiès te verdringen. Hij, Albarda en Banning, allen beklaagden, zijn als getuigen door de commissie van onderzoek gehoord. Van de objectiviteit van de uit spraak van deze rechters blijft zoo wel zeer weinig over. Het partijbestuur is halverwege zijn be doelingen blijven steken. Paul Kiès werd met een groot aantal beschuldigingen aan gevallen, van welke beschuldigingen in het rapport vrijwel niets meer overgebleven is; men had toch alle beschuldigingen moe ten opnemen in dit rapport. Echter men deed dit niet omdat dit rapport onder de critische blik van de massa kwam. Op het moment dat het rapport na een eindelooze bedekte lastercampagne kwam had men echter toch nog iets zwart op wit, zoodat Kiès zich tot den officier van justitie kon wenden; als we recht willen nebben, moeten we ons dus wenden tot de instantie, in de S.DA.P. steeds voorge steld als „klassejustitie”. Het rapport van den Bergb is in de eer ste plaats zoo opgesteld, dat „Barbertje moet hangen”. Kies, zoo heet het, is on waardig om in de Kamer zitting te nemen. Echter, naar spr.’s meening komt Kiès wel degelijk in de Kamer; wanneer hij de be langen van de arbeiders beter behartigt dan tegenwoordig de S.D.A.P.ers, zal het ons een eer zijn hem daarin te brengen. Spr. behandelt dan de eigenlijke oor zaak van het conflict, die dieper ligt dan een persoonlijke kwestie; wanneer het slechts een persoonlijk conflict was, zou het naar het Congres verwezen dienen te worden. Spr. geeft dan eenige voorbeelden de loop van de jaren is speciale revolutionnaire senti- gezakt en slechts latent blijven het kwam nooit meer tot uiting, totdat iemand kwam die de oude snaar wist te raken. Toen voelde men, dat men weer wilde vechten voor de arbeiders klasse, het partijbestuur wil echter niet vechten, 't heeft andere belangen. Er is reeds jaren groeiend verzet tegen een par tijpolitiek die een afstand schept tusschen leiding en volgelingen, het tegenwoordige partijbestuur van de S.D.A.P. heeft ala koers: mee-regeeren. In die richting stuurt ook de Arbeiderspers. Daarom werd de vergadering van het Vrjje Woord te Am sterdam voer eommuniatiseh uitgekre- tM: aen bezem deea ep de oaeaeauniaim >- ■M MB i DANCING AMIC1T1A net inrwiinn'niflnri IHeuloil M.B.Z. Zlet Etalage* 50 Toon kam er si LEEUWENBURG SNEEK T Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiir: mm SÏÏEEKER COURANT JllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIHIIllllllIlillllllllllllllc I orig»nol Ihadac I RQ>ncoQt .1 I I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1