Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Firma JOHs. TROMP, §neek. I I Za erdag 23 April 1938. Eerste Blad F. OZINGA A. JANSEN Officieel Orgaan der Cemeeele Sneek Verschijnt DE STAKING Dltnave RIEZEBRINR Co, fflWË SfflM COURANT annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERSDEEL 1 ERINGA No. 39 54e Janrgpng I I Trouw- en Begrafenisrijden I J sneek; 'Ir h I' - I OFFICIEEL GEDEELTE. RECLAME KOLOM. Tel. 2606 NIEUWSTIJDINGEN. Schaapmarktplein 9 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen I DAN EEN ECHTEN ^cUccn. 3 cents Sigaren Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN I 1 E IK fc'W j "INSDAGS KLE1NZAND 5—7 Bureau- - TELEFOON 2200 SNEEK niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiu IO Er P.S. KEBSTP AASCH. (Nadruk verboden). C6-’ te dachten overvallen en mishandeld. De mis- j S J X. I_x x Opgericht in 1901. Groothandel in Tabaksfabrikaten. or- INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. nee OW. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEER ENK APPER bedrag der verhoogingen te compenseeren door vermindering van de op andere arti kelen toegestane bedragen. Bij de artikelen wordt o. a. nog het vol gende opgemerkt: Teneinde niet meer geheel van het bui tenland afhankelijk te zijn, is de wensche- lijkheid gebleken een gedeelte van de voor de zeemacht benoodigde torpedo’s in den vervolge hier te lande te vervaardigen. Dit heeft bovendien het voordeel, dat een groot gedeelte van de te betalen geiden voor de zeer kostbare torpedo’s binnenslands wordt besteed en derhalve de werkgelegenheid wordt verruimd. Daarvoor is echter noodig, dat een werk plaats wordt gebouwd, welke van de noo- dige outillage dient te worden voorzien. Met het oog op de gewenschte spoed is met de uitvoering van een en ander reeds een aanvang gemaakt. Voor de scholing van het geschutmakers- personeel is het dringend gewenscht, dat de herstellingen van vuurleidingsinstallaties in eigen beheer kunnen geschieden. Wie was het? Een paar weken geleden sneed een man, die te Londen in een goedkoop hotel logeer de, zich de keel af en wierp zich tegelijk uit ’t raam. Hij werd geïdentificeerd als zekere „Kenward David Rawlings”. Het lijk werd daarop verbrand. Woensdag nu vervoegde zich Kenward David Rawlings bij de politie en verklaarde, dat hij was, wie hij zeide te zijn. Een broeder, ter identificatie opgeroe pen, herkende Kenward, dien hij in geen 36 jaar had gezien. De politie staat nu voor de niet zoo heel gemakkelijke taak, uit te maken, wie dan wel de doode, die verbrand is en dus door niemand meer kan worden herkend, geweest is. DolfussPlanetta. De correspondent te Praag van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad: Tsjecho-Slowaaksche bladen berichten, dat het eerbetoon voor (wijlen) Planetta, den moordenaar van Dolfuss, in Oostenrijk nog verder gaat dan de middelen, te baat genomen om eerbied te kweeken voor Horst Wessel in Duitschland. Iedere gemeente (in het vroegere Oostenrijk) heeft thans haar „Planetta-straat” en gewoonlijk is dat dan en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel, ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Aanbesteding kazernement te Steenwijk. Woensdag is te Zwolle door den „eerst aanwezend” ingenieur der genie te Gronin gen aanbesteed het bouwen van een kazer nement voor een bataljon infanterie te Steenwijk, volgens bestek no. 151. De ra ming bedroeg f 435.000. Laagste inschrij vers waren G. Gesman en C. Soetemeijer te Alphen aan den Rijn, met f 434.390. waren 54 inschrijvingen. OM ZES UUR DE POLIS, OM HAEF ZEVEN BRAND. De vorige week brak te Mijdrecht brand ILLE ^V0RD WEATHERPROOF qp in de Sigarenindustrie is afgewend, maar ieder begrijpt dat door de, overigens gelukkig, voorgestelde loons- vcrbetering, een prijsverhooging van het goedkoopste product komen moet, omdat men bij het huidige loon daar mede aan de rand van den kostprijs zit. Wij hebben daarop gerekend en be schikken o a. over grooten voor raad en groote sorteering naast Kleingoed van 2, 2)4 en 3 ct. Dat we in 4-5-6-8-10 ct. en hooger in kwaliteit en sorteering vooraan staan, weet ieder. 50 knappe Sigaartjes Jekker droog in een luxe blikje voor Fl 00, merk Vero (let op het merkis nu vooral het concurrentie-wonder. aan de Oppenhuizerweg, van een fabriek voor zuivelwerktuigen waarin geplaatst zul- 10e. bijdrage nationaal luchtvaartlabora torium; 11e. inkoop van diensttijd van capitulan- ten. In totaal wordt meer aangevraagd een bedrag van f 2.946.800. Het ie «iet aogeljjk geblekee het gekeele Het inrichten van een daarvoor bestemde schreiende, Jackie werkplaats was met het oog op den terug- i: j J~± keer naar Nederland van Hr. Ms. „Java” in 1937 en Hr. Ms. „Johan Maurits van Nas sau” in 1938, urgent geworden. Poging tot doodslag. De marechaussee te Stadskanaal heeft voor den officier van justitie te Assen geleid E. B., vrouw van A. S. te Gasselternijveen- schemond, wegens poging tot doodslag op haar man. Met vork en mes zou zij haar man bij een huiselijke twist te lijf zijn ge gaan. Na verhoor la de vrouw ia arrest gesteld. Gevaarlijke droogte. De Romeinsche correspondent van de Times meldt, dat men zich in Italië ongerust maakt over de langdurige droogte. Sinds de hevige regens in November en December is er heel weinig hemelwater meer gevallen. Op de Po is de scheepvaart door den la gen waterstand gestremd. Veevoer wordt schaarsch en jong vee, en soms ook al groot vee moet worden afgemaakt bij gebrek aan voer. Als er niet gauw regen komt, dreigt het op een nationale ramp te zullen uitloo- pen, maar in ieder geval vreest men, dat de regen, al komt hij nu nog overvloedig, de reeds geleden schade niet geheel zal ver goeden. Vermoedelijk zal de graanoogst klein blijven, wat weer, evenals in 1936, zal leiden tot een verhoogden invoer van tarwe. AARDBEVING IN ANATOLIE. Naar tot nu toe vernomen werd zijn bij een aardbeving in Anatolië 250 personen om het leven gekomen. Men vreest even wel, dat het aantal dooden nog grooter is, aangezien men nog niet over volledige in lichtingen beschikt. ZAKENNIEUWS. DEMONSTRATIE „MELITTA” KOFFIEFILTER. Woensdagmiddag werd in het Sneeker Warenhuis, firma IJme Bakker, een de monstratie gegeven met de „Melitta” kof fiefilter, die een nieuwe maaier van koffie zetten beteekent. De filter bestaat uit een trechter van porcelein, die op iedere willekeurige kof fiekan. geplaatst kan worden en waarbin nen zich een filter van papier bevindt. Wanneer in deze filter de gemalen kof fie gebracht wordt en men dit overgiet met heet water, is de koffie die door de filter in de kan komt, direct voor de con sumptie gereed. De voordeelen van dit nieuwe systeem zijn, de koffie trekt beter uit, het aftreksel heeft een betere smaak en bevat geen gift- stoffen, is dus gezonder. JHR. N. J. CALKOEN. f In den ouderdom van 83 jaar is over leden jhr. N. J. Calkoen, een welbekende figuur in den belastingwereld. De ontsla pene is te Alphen aan den Rijrj geboren op 13 Mei 1854. Na in verscheidene plaatsen adsp. sum. en surnumerair te zijn ge weest was hij ontvanger te Zweelo, Nieuw- O, Paschenmilde lentetijd Met warme zonnestralen, Wat zijt ge ons tot medicijn Voor allerhande kwalen 1 Wat lacht Uw zon ons vroolijk toe Op blijde Paaschfeest-dagen, Hoe schenkt zij ons verlossing van De zorgen en de plagen1 Naar buiten toel 't Is Paschen weer En Pékschweer! Gaat naar buiten, Waar bosch en hei in feesttooi zijn En waar de vogels fluiten I Hun voorjaarslied is ook voor U En voor Uw huisgenooten Met zon wordt in den Paaschfeest-tijd Ook U w hoofd overgoten1 DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. De rechtbank te Leeuwarden deed uit spraak in de zaak tegen den 2 4-jarigen landarbeider W. van der Z. te Wiexum, den 21-jarigen varensgezel U. K. en den lö-jarigen arbeider J. S., beiden uit Hol- werd. Allen zijn gedetineerd wegens po ging tot diefstal met geweldpleging, sub sidiair poging tot afpersing en het weder rechtelijke binnendringen op een besloten erf. In den avond van 12 Januari drongen de verdachten de schuur van den land bouwer G. van der Kooi te Wier (West- dongeradeel) binnen met het doel v. d. I Kooi te berooven. Toen de boer bezig was zijn vee te voeren, werd hij door de ver-j tegen een kleine vergoe- E ding verzekerd worden. HET ADRES voor niimi iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii; V rou wen-V redes gang. Voor de 5e maal zal in Nederland een Vrouwen-Vredesgang worden gehouden n.l. te ’s Gravenhage op Woensdag 18 Mei 1938, den Volkenbondsdag. Wederom zullen alle vrouwen, zonder een herdooping van de vroegere Dolfuss- onderscheid van godsdienstige overtuiging x,___ jx x xx J wor. gemeenteraad te Weenen besloten, dat het den om door haar deelneming in alle stilte te getuigen, dat zij, ondanks alle dreigende contlicten tusschen de verschil lende volken, haar hoop en vertrouwen op vreedzame bijlegging van geschillen geves tigd blijven houden. Deze Vrouwen-Vredesgang is uitsluitend bedoeld om alle vrouwen en moeder» op den „Dag van Goeden Wil”, 18 Mei, te zamen te brengen, stil te laten demon- streeren voor den vrede, als een voor beeld van liefde en verdraagzaamheid, méér nietl Over de geheele wereld werken milli- oenen vrouwen voor het behoud van den vrede. In nog moeilijker wordende om standigheden doen wij wederom een be roep op de vrouwen om 18 Mei te toonen, dat die dag voor haar zijn beteekenis niet heeft verloren 1 Laten wij ons opmaken om in nog grooter aantal openlijk en ge zamenlijk te getuigen van ons geloof in, en verlangen naar vrede 1 Van onzen onver- zettelijken vredeswil. Van officieele zijde ondervinden wij steeds zeer groote medewerking; J?ij het houden van den optocht wordt het verkeer door de politie met de meeste welwillend heid geregeld. De spoorwegen stellen ons in de gelegenheid van goedkoope ééndaag- sche en vierdaagsche retourkaarten ge bruik te maken. De kosten zijn resp. f 3.81 en f 4.70. Op Maandag 25 April spreekt mej. da. C. A. Elink Schuurman over dit onderwerp in de Harmonie. Men leze de advertentie in dit nummer. Vrouwen van Sneek en omgeving helpt mee aan het welslagen van dezen 500 Vrouwen-Vredesgang. Opgaven vóór of op 29 April a.s. bij een dei onderstaande dames: A. Beekhuis-Hesselink, Waterpoortsgracht T. du Croix-Boersma, Doopsg. Pas., Ijlst G. Frankena-Ruardi, Stationsstraat 54 T. Gerritsma-Bruins, Singel 38 H. Gerritsen-de Jong, Geeuwkade 49 L. van HamHesselink, Oosterdijk 2 G. KarstenEelkema, Lindelaan 9 M. C. H. Meindersma-Korver, Jachth.str. 13 S. Mesdag-Hijlkema, Singel 30 T. NijdamJongsma, Stationsplein 19 H. Sikkes—Hartelust, Emmastraat 2 A. Vliegenthart-Luütjes, Parallelweg 15 handeling werd eerst gestaakt, toen van der K. aanbood, geld te zullen halen. Toen hij echter met een geweer in de schuur terug kwam, kozen de verdachten h§t ha zenpad. De Officier van Justitie had tegen ieder vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde W. van der Z. en U. K. ieder tot vier jaar gevangenisstraf en J. S. tot twee-en-een-half jaar gevan genisstraf door te brengen in de jeugdge vangenis. Verhooging Defensie-uit ga ven. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het achtste hoofd stuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer betref fende het 1ste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 werd door de re- geenng toegezegd, zoodra over de noodige gegevens betreffende den invloed van de monetaire maatregelen op de begroeting 1937 beschikt zou worden, door de indiening van suppletoire begrootingen de vereischte correcties te zullen aanbrengen. Thans kan ten aanzien van een aantal artikelen der defensiebegrooting 1937 wor den becijferd, welke verhoogingen deze artikelen door de monetaire maatregelen zullen ondergaan. Het onderwerpclijke wetsontwerp strekt tot het aanbrengen van bovenbedoelde correcties, voor zoover deze thans bekend zijn tot een totaal bedrag van rond f 700.000. Voorts is mede aanleiding geweest tot het indienen van dit wetsontwerp: a. het houden van de derde herhalings oefening in October jl.; b. het aanstellen in vasten dienst op 1 Juli 1937 van een groot aantal arbeidscon- tractanten, die blijvende functies innemen; c. eenige dringend noodzakelijke uitgaven ten behoeve van het materieel en het per soneel, welke in hoofdzaak betreffen: le. verbouwing en inrichting van ’t voor malig gebouw van den pensioenraad; 2e. versnelde afbouw van 4 mijnenvegers en bijwerkrekening van Hr. Ms. O 16; 3e. convooidiensten in de Spaansche wa teren (brandstoffen en herstellingen), ver blijf van Hr. Ms. „Van Galen” in de Chi- neesche wateren; afsleepen van Hr. Ms. „Hertog Hendrik” in den Griekschen ar chipel; 4e. aanmaak van torpedo’s in eigen be heer (bouw van een werkplaats en aan schaffing van werktuigen) 5e. bouw en inrichting van een vuurlei- dings-herstelwerkplaats 6e. voorzieningen aan magazijnen en hu ren van bergruimte in verband met de aan schaffing van nieuw materieel (defensie- fonds) voor de landmacht; 7e. tewerkstelling van tijdelijk personeel bij den bouw der kazematten en andere geniewerken; 8e. meer uitgaven voor reis- en verblijf kosten, ziekenverpleging en kostwinners vergoeding; 9e. uitbreiding van het aantal cadetten bij de Koninklijke Militaire Academie; Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Daarvoor naar Pédicure Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4* Sneek Tel. 2326 Nijmegen, inspecteur te Sneek, Kam- 18961902 te O, Paschen „acht en dertig” toch: Waar is Uw pracht gebleven Ge hebt den mensch en de natuur Een.... Kérst-Paaschbeeld gegeven! Uw Paaschei-wit bleekhdgel-wit, Uw zon was koud en poover Gelukkig had m’n kolenhok Nog flink wat brandstof over! Voor Paaschei-feestverrassingen Houdt èlk zich aanbevolen, Doch p ij n 1 ij k e verrassingen Zijn de Paasch-eierkolen 11 PHIL IA. uit in een arbeiderswoning, welke geheel in vlammen opging evenals een vlak bij gelegen fabrieksgebouw. Reeds terstond koesterde men vermoe den omtrent brandstichting en thans is door de politie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Utrecht overge bracht een der bewoners van de uitgebran de woonhuizen en wel een zekere J. J. C. R. Deze arbeider had kort geleden een brandverzekering afgesloten tegen een be drag dat minstens tienmaal de waarde van zijn goederen vertegenwoordigde. Des avonds omstreeks zes uur klopte hij bij den agent der verzekeringsmaatschap pij aan en nam de verzekeringspolis m ontvangst. De polis was dus in zijn bezit en ziedaar, om halfzeven stond zijn woning in lichte laaie. R. was niet aanwezig, toen de brand uitbrak, maar dit pleit geenszins voor zijn onschuld, want men heeft in de puinhoopen van zijn woning een benzine- flesch, een §piritusflesch en andere res ten van zeer brandbare materialen gevon den. De buren hebben vóórdat de brand ontdekt werd, een sterke benzinelucht waargenomen. Toen een inwoner van Mijdrecht eens een kijkje ging nemen in het uitgebrande perceel, ontdekte hij op de tafel een hem toebehoorend kleed, dat hij reeds lang vermiste. R., ook voor deze zaak aan een verhoor onderworpen, gaf toe het kleed te hebben ontvreemd. Hij blijft echter hals starrig ontkennen den brand te hebben ge sticht. Buinen en Vries (Zuidlaren), adjunct-in- specteur te Amsterdam, Nijmegen, en Maastricht, en Ommen, Stadskanaal, pen, Zaandam. Van Arnhem, van 19021916 te Nijmegen, van 19161921 is jhr. Calkoen ontvanger te Dordrecht geweest, waarna pension nee- valgda. EEN CHRISTELIJK LYCEUM TE SNEEK? Men schrijft ons: In Sneek is opgericht een Voorloopig Comité dat zich ten doel stelt de mogelijk heid onder de oogen te zien, daar te ko men tot oprichting van een Inrichting voor Christelijk Middelbaar Onderwijs (Christelijk Lyceum), bestemd voor ge noemde plaats en de wijde omgeving. In dit Comité hebben zitting de h.h. ds. Finkensieper (Oosthem), P. Flach (Sneek), J. Heeres (Bolsward), H. M. Martens (Sneek), W. Nauta (Sneek) en ds. Steen huis (Sneek). Het ligt in de bedoeling, ter gelegener tijd dit Comité uit te breiden of te komen tot de oprichting van een Vereeniging. Genoemden stellen zich gaarne beschik baar voor belangstellenden om over een en ander te spreken en zullen gaarne bewij zen van instemming met genoemd plan ontvangen. (Corr.-adres: Franekerkade 4, Sneek). Notaris E. Elema veilde Dinsdag avond finaal in het café „Die Porte von Cleve” een burgerhuis met erf aan de 2e Woudstraat no. 43, laatst in eigen gebruik geweest bij mej. de wed. S. Sijbrandij. Toegewezen aan den heer B. de Haan te Sneek voor een som van f 2568. Vervolgens als tweede perceel een bur gerwoning met erf aan de Looxmastraat no. 22, in huur bij den heer G. Bos. Toegewezen aan den heer W. van der Werf te Sneek voor een som van f 1730. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. de Boer, ie luitenant der genie bij de Hoogere Krijgsschool te ’s Gravenhage, is met ingang van 1 Mei bevorderd tot kapitein. JAAR LIJDEND AAN RHEUMATIEK. niet in staat haar huishouden te doen. „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheu- matiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij tot men mij de raad gaf Kruschen Salts eens te probee- jen. Na het een jaar lang te hebben ge- "bruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprechten dank voor de won- derbaarlijke werking.” Mevr. A. P. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei scha delijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kunnen ophoopen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot betere wer king, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw pijnen langzaam maar zeker voorgoed zullen verdwijnen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothe kers en erkende drogisten f0.40, fo.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naai» Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Onze wagens kunnen straat. Naar bericht wordt, heeft de nieuwe of politieke gezindheid, opgeroepep monument voor Dolfuss, welks oprichting juist was begonnen, zal worden voltooid als monument voor Planetta en 12 andere leiders van de opstandige nazi’s, o.w. twee politie-agenten, die na de revolutie van 1934 waren opgehangen. Vliegongeluk bij Lyon. Woensdagochtend zijn bij het dorp Saint Donat (dept. Drome) tijdens een oefen- vlucht van een groep legervliegtuigen van het vliegveld Bron, die op weg waren naar Marignane, een ernstig ongeluk gebeurd. Een der vliegtuigen is slecht neergekomen en in brand geraakt, waarbij de vijf inzit tenden zijn verbrand’. Het was een Amiot- bommenwerper, die verongelukt is. Mijnongeluk. In een mijn te Craigbank (Zuid-West Schotland) is het verbindingstouw van zes transportwagentjes gebroken, waardoor deze in de diepte stortten en een aantal mijnwerkers troffen. Vier hiervan waren op slag dood, terwijl 22 gedeeltelijk zwaar ge wond werden. Jackie Coogan en zijn moeder. De eisch van Jackie Coogan tegen zijn moeder, die hij er van beschuldigt hem vier millioen dollar te hebben onthouden, welke hij als wonderknaap van de film in zijn goede jaren had verdiend, is thans in be handeling en de moeder is al voor geweest om getuigenis af te leggen. Zij is, naar men weet, de echtgenoote van den heer Bernstein en zij blijft beweren, dat het door Jackie verdiende geld niet hem, maar haar toe komt. Maar, verklaarde mevrouw Bernstein en zijn vader hebben al tijd geweten, dat hij geen fortuin had; in rechte kan hij geen aanspraak maken op wat hij als kind verdiende. Hij is mijn zoon en ik houd van hem. Ik heb geprobeerd een man van hem te maken, maar ik vrees, dat ik daar niet in geslaagd ben. Mevrouw Bernstein verklaarde ook nog, dat zij het geld niet had willen afstaan, om dat „Jackie een slechte jongen was, een heel slechte 20-jarige knaap, die niet met geld om kon gaan en wiens vader hem had ge zegd, dat, indien hij (Jackie) geld had, hij in twee maanden naar den drommel zou rijn’’. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aam U. WOUDSTRA te Sneek, en zijn rechtverkrijgenden, tot het oprich ten, op het perceel kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie C no. 2796, gelegen Oppenhuizerweg, van een tabriek -elwerktuigen waarin geplaatst zul len worden 9 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 30 p.k., voor het in werking brengen van verschillende ma chines en werktuigen. SNEEK, 23 April 1938. ït hi-J lë-1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1