No. 61 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. H Zaterdag 30 April 1938 54e Jaargang J 1 Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebrulke men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten NIEUWSTIJDINGEN. HET IS GEEN GOUD, DAT IN DE KACHELS BLINKT. KERKCONGERT. II NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentiën worde» in belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting voor de Ko- Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Ijsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een aDonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKcr Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem. Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum Mr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de Volgens de Ambtenarenwet en de Mi- litaire Ambtenarenwet zijn de zittingen van tenzij een van de partijen sluiting van de deuren verlangt. Deze kan ook dan echter nog worden geweigerd, indien de voorzitter van oordeel is, dat het algemeen belang behandeling in het openbaar vereischt. Het ambtenarengerecht, waarvoor de zaak gebracht is, zetelt in Den Haag. Dat ambtenarengerecht van drie leden (waaronder de voorzitter mr. van Haerin- gen) wordt voor militaire ambtenaren zaken aangevuld met twee militaire leden. Deze worden benoemd door den minister van defensie uit de militairen of eervol ontslagen militairen van de landmacht. DE LUCHTDIENST GRONINGEN—LEEUWARDEN. Naar gemeld wordt is de dienst Gronin genLeeuwardenAmsterdam v. v. een week vervroegd. Hij gaat reeds 25 Juni, inpLaats van 1 Juli, in, zoodat men van dien datum vier maal per dag van Gro ningen naar AmsterdamRotterdam en terug kan gaan. RINGVINGER AFGERUKT. Toen de arbeider Overeem in de werk plaats van de scheepsbeschieters van de rijkswerf te Den Helder bezig was met een electrisch gedreven boor, had hij het on geluk, dat de draaiende boor den trouw ring aan zijn ringvinger van de linkerhand greep, met het noodlottige gevolg, dat met den ring ook de ringvinger van zijn hand werd aigerukt. ’N NIEUW SOORT OPLICHTING. De 73-jarige groentenhandelaar K. V. en de 28-jarige koopman M. V. te Rotter dam wilden geld verdienen. Met een ge woon handeltje vlotte het niet zoo erg eq daarom kwamen zij op een lumineus idee: zij .huurden in verscheidene deelen van de stad een winkeltje, zetten daar blikken boontjes, doperwtjes en zoo voort neer en plaatsten vervolgens een advertentie in De BoerderijTe koop een druk beklante groentenzaak in dat en dat deel van de stad. Te bevragen daar en daar. Er kwamen inderdaad sollicitanten en wanneer er nu eenmaal een dag was af gesproken om de zaak te bezichtigen, zorg- ue het tweetal, dat de zaak behoorlijk veel groenten bevatte. Verscheidene personen zijn er op die manier ingeloopen en heb ben voor bedragen, varieerende tusschen den een groentenhandeltje overgenomen. Het bleek natuurlijn al spoedig, dat het genochte zaaKje heelemaal niet druk be klant was, of liever, dat er zelfs niet één vaste klant was. Aangifte bij de politie volgde, waarna het tweetal is aangehou den. De mannen zijn in het politiebureau aan de Oostervantstraat opgesloten, al dus meldt de N. R. Crt. DE DOODELIJKE KINDER MISHANDELING TE BEDUM. Op 20 December van het vorige jaar overleed plotseling het 2-jarig kindje van een fabrieksarbeider te Bedum. Er liepen zonderlinge geruchten om dit sterfgeval en deze waren aanleiding voor een onder zoek, waarbij men tot de ontstellende ont dekking kwam, dat 't kindje ernstig mis handeld was. De moeder legde na pen streng verhoor een bekentenis af. Deze ontaarde moeder, de 28-jarige Jo hanna K., gedetineerd, stond twee weken geleden wegens doodslag terecht. Ook met het oog op de algemeene pre ventie, want kindermishandelingen komen meer voor in de provincie, vroeg de Offi cier 3 jaar gevangenisstraf. Gisteren werd de beklaagde veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. EEN TRAGISCH GEVAL. Gistermiddag kort na vier uur heeft zich te Krimpen a.d. Lek een ongeluk voorgedaan, dat een kind van vier jaar en een 60-jarigen inwoner van Krimpen a.d. Lek het leven heeft geKost. Het vierjarige zoontje van de lamilie de Groot, dai aan den Kant van de Bak- kersKÜ aan het spemn was, viel piotsenng voorover in het water. Ue 6ö-jange heer W. van Wijnen te Krimpen a. d. kck, die het ongeluk zag gebeuren en zeil mei kou zwemmen, begat zien gekleed te waier, teneinde net Kind te reduien, doch beiden verdwenen in de diepte. Umwoneuuea Kwa men onmiddeliij'K toesnellen, vier van nen sprongen, ijlings in het breede water om de beide drenkelingen op te halen, het geen hun weldra geiukte. inmiddels waren ook de geneesneeren von Lindem uit Krimpen a.d. Lek en Blom uit Kriimjpen a.d. tjssel ter plaatse gearriveerd, gedu rende langen tijd heeft men gepoogd de levensgeesten op te wekken, heiguen niet gelukte. De stoffelijke overschotten zijn naar de respectieve woningen gebracht. VRACHTAUTO RIJDT OP MILITAIRE WIELRIJDERS. Woensdagmiddag om half vier kwam het muziekcorps van het regiment wielrij ders te 's Hertogenbosch en Vught, dein Helvoirtschenweg oprijden, toen op een aistand van ongeveer tachtig meter een vrachtauto naderde. Een der manschappen gaf den chautteur een tee^en te sjoppen. De militairen vervolgden hun weg, uocii de autobestuurder reed met onvenmnuei- de vaart door. Het gevolg was, dat de auto midden tusschen de wielrijders te recht kwam. De meeste mansenappen wou den nog uitwijken, doch twee hunner wer den aangereuem Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de indiciën van Bladel uit Til burg lag met een bloedende hoofdwonde bewusteloos tutocnen de stUKgereden rij wielen. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig. Den gewonde werden de H. H. sacramenten der sterven den toegediend. Na ongeveer een kwartier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar het Groot Ziekenhuis te 's Hertogen bosch werd vervoerd. Het A.N.P. ver neemt, dat zijn toestand niet verontrustend is. De gemeentepolitie van Vught heeft tegen den chauffeur proces-verbaal op gemaakt. Er is aan de „goldrush” in Alkmaar een teleurstellend einde gekomen, meldt het Volk. Na de sensationeele berienten over „goudklonten” op kachelroosters, goud in steenkool en eierkolen, krijgen de goudzoekers nu een koude douche. In verscheidene gezinnen zijn goudvondsten gedaan en ieder Alkmaarder keek natuur lijk zijn kolenvoorraad nauwkeurig na. De keuringsdienst van waren te Alk maar heeft dit edele metaal echter eens nader onderzocht en komt tot de conclusie, dat het „goud” niets anders is dan pyriet, een verbinding van ijzer en zwavel. Een desillusie voor de bezitters van deze kolen en een opluchting voor velen, die droom den van klompen goud en 'niet durfden stoken. „Alkmaar goudstad neen Alkmaar HET 40-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Gedachtenisviering op 6 September. Ln een gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het comité tot viering van het veertigjarig regeeringsjubiileum van de Koningin, de heer C. G. Vattier Kraane, eemge mededeelingen gedaan over de wijze, waarop Amsterdam, tijdens de icestweeK, gedurende welke de Koningin temidden der bevolking van de hoofdstad zal vertoeven, het feest zal vieren. Het oificieele programma der plechtig heden is nog niet detinitief vastgesteld, en de mededeelingen, die de heer Vattier Kraane thans reeds kon doen, hadden dan ^ok mtsluitend betrekking op de vie ring, waarbij men de groote massa d<jr Amsterdamsche bevolking en de velen, d.e in deze week naar Amsterdam zullen komen, hoopt te betrekken. Op Dinsdag 6 'September vindt des mor gens om half twaalf in de Nieuwe Kerk op den Dam de plechtige gedachtenisviering plaats, waarbij de minister, dr. H. Colijin, de herdenkingsrede zal uitspreken. Des middags halfdrie volgt op den Dam het nationale huldebetoon, waarvoor een comité is gevormd onder leiding van den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, en waarvan de heer Vattier Kraane secretaris is, dat in overleg is ge treden met de Commissarissen der Ko ningin. Uit alle elf provincies zullen offi- cieele deputaties komen, in totaal 9600 personen, die provinciegewijs op den Dam zullen worden opgesteld en voor de Ko ningin zullen defileeren. NLDERL. REISVEREENIGING. Blijkens het jaarverslag over 1937 werd het jaar begonnen met 50.722 leden, ter wijl in dén loop van 1937 57.048 werd be reikt. 1938 werd begonnen met 51.no leden. Van de 1084 (996) uiitgeschreven reizen gingen 641 (640) door. Het totaal aantal deelnemers (inclusief leiders) en gezelschapsreizen was 19.967 (19.046), zoodat er in 1937 921 leden meer dan in 1936 aan de reizen hebben deelgenomen. Het totaal der netto reissommen be droeg in 1937 f 1.459.898. In 1936 be droeg dit f 1.243.195. Er werd dus meer uigegeven dan in 1936 f216.703. De begrooting over 1937 beliep in ont vangsten en uitgaven ruim f 268.000. De werKelijkheid is voor de ontvangsten ge worden f352.000 of wel ongeveer f84.000 meer. De begrooting der uitgaven werd even eens gesteld op f 268.000. Dit is geworden f314.000 of wel f46.000 meer dan be groot. Het voordeelig saldo is dus f 38.000 en practisch hetzelfde als in 1936. Het contributie-inkomen der oude leden nam eenigszins af, doch de toevloed der nieuwe leden was groot. De contributie van ruim 9500 nieuwe leden werd ont vangen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Bij het verbouwen van het onderstation van de P.N.E.M. te Orthen bij den Bosch is een ijzeren mast, toen deze door eenige werklieden werd opgelicht, tegen de hoog- spanningsleiding gestooten. Een der ar beiders, de stucadoor Domhuizen uit V ught werd daarbij door de stroom gedood. DE MARECHAUSSEE IN DE ZAAK-OSS. De onderofficieren doen een be roep op het ambtenarengerecht. Naar de N. R. Crt. verneemt hebben de zes onderofficieren, die tot de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss héb ben behoord en die eerst van hun opspo ringsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het ambtenarenge recht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun over plaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onder officieren zijn bij het ambtenarengerecht ingezonden. Van elk der klagers is er bovendien een verweerschrift bijgevoegd. De jagers vragen vernietiging van de besluiten, waartegen zij beroepen inbren gen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den minister van justitie, en ten tweede omdat, al ware de minister bevoegd ge weest, de klagers geen zoodanige hande lingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen gemotiveerd zouden zijn. ria Cebotari is, behalve een verdienstelijke zangeres, een zeer elegante verschijning. De populaire Hans Moser, die een toon van gemoedelijkheid in het roerende geval brengt, en Peter Bosse, die zich juist zoo gedraagt als men het van een „film- kind” gaarne pleegt te zien. Fraaie zeer moderne enscèneering en zeer goede foto grafie, maken deze romantische film, die aan „Schmelz” en „Ohrenschmaus” niets tekort komt, tevens tot een streeling voor de oogen. Notaris E. Elema veilde gister avond finaal in het café „Die Porte von Cleve” een woonhuis met erf, nabij het Kleinzand no. 27, thans in eigen gebruik bij den heer T. Zijlstra. Na 43 verhoogin- gen toegewezen aan den heer J. Punter q.q. te Sneek voor een som van f 1810. Ter zelfder tijd en plaats had de vei ling plaats van een pand, waarin café met bovenwoning en erf, aan den Ouden Dijk no. 2, strekkende tot de Franekervaart, thans in eigen gebruik bij1 den heer U. van Dijk. Toegewezen aan de heeren S. Kuipers en H. van Dijk te Sneek voor een som van f3177. De inkomsten van de reizen zijn toege nomen van f91.000 tot f 122.000. De stijging ten opzichte van het inko- klagers optreden, men van de gezelscnapsreizen bedroeg 15 pet. en der prkvéreizen 60 pet. j Ook de diverse inkomsten der N.R.V., 1 het ambtenarengerecht openbaar, welke worden behaald uit den verkoop van gidsen, diverse provisies uit hoofde van 1 den verkoop van spoor biljetten, van ho- telbespreking e.d. zijn toegenomen met niet minder dan 40 pet. Zoo bedraagt de post diverse baten en provisies f 74.000 tegen bijna f 54.000 in 1936. BOERDERIJ UIT 1748 AFGEBRAND. Te Harkema Opeinde is Dinsdag de boerenhuizinge van den heer Tj. Postma afgebrand. Het jaaranker dat zich in den voorgevel van dit gebouw bevond vermeldde 1748. In het laatst van de vorige eeuw werd het bewoond door den in die tijden zeer be kenden allopaat Johan Folkersma, uit het geslacht R. Jongens, die een specialiteit geweest schijnt te zijn in het bereiden van geneeskrachtige zalven. De brand ontstond doordat een 4-jarig zoontje een hoop stroo in brand stak. Het zich in de stallen be vindende vee kon met de grootste moeite worden gered. Van den inboedel slechts een gedeelte. Verzekering dekt de schade. Een groote schare was in de Ned. Herv. Kerk bijeengekomen om te luisteren naar Konstantin Sadko, die begeleid door K. Beintema, een concert gaf. Sadko is moeilijk te beoordeelen naar de maatstaf die wij voor een solist plegen aan te leggen. Wanneer een solist bij b.v. een Oratorium-uitvoering zou zingen zoo- als Sadko 'het doet dan zouden wij van schrik verstijven. Wij zouden onaangenaam getroffen zijn door de weeé glissando’s en portamento s en ons hoofd schudden over de geweldige (dynamische contrasten, ter wijl wij de geforceerde overgangen van borst- naar hoofdregister zeker als min der fraai zouden kwalificeeren. Waar echter iedere Russische zanger die naar zijn volksaard zingt dezelfde eigenschappen vertoont -dienen wij die voor lief te nemen en slaat Sadko tegenover zijn collega’s landgenooten een goed figuur. Het is opmerkelijk dat men in de Russi sche mannenkoren 'zoo diepe bassen en zulke ijle -tenoren vindt. Tot de laatste be hoort Sadko. Hij kan zingend fluisteren, maar ook zijn stem uitzetten tot een da verende bazuin, zulks tot verbazing van vele luisteraars, waarvan enkelen opmerk ten dat hij het toch nog won van het fortissimo-spelend orgel 1 De liederen die de solist zong, waren allen van een eenvoudig, volksch gehalte, bevatten echter de mogelijkheid er groote klankverschillen in aan te brengen, waar van Sadko een ruim gebruik maakte, met uitzondering van de Legende van Tschai- kowsky die licht en bevallig werd gezon gen en het daarom misschien het beste deed. In het eerste nummer, „de Klokken”, was de zanger nog niet op dreef en deto neerde eerst erg. Het z.g. Wolgalied was bewaard als de klap op de vuurpijl en verwekte een he vig handgeklap, waardoor het gebisseerd werd. De begeleiding van R. Beintema was in overeenstemming met de zang van Sad ko. De organist was zeer volgzaam en paste zich uitmuntend aan. De soli die hij speelde kregen een goede weergave, maar waren wat onrustig. Wij hebben den organist hier wel met een meer gedegen programma gehoord dat een betere indruk maakte. Wij zullen den heer Beintema hier gaar ne weer eens beluisteren op een goed orgelconcert. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2628 April: Zakje met kleine hoeveelheid aardappelen Rijwielbel.merk (kosteloos) Ijze ren vat Jongenspet Moersleutel Huissleutel Fotokaart Schrijfpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op- 2628 April: Sjaal, J. Hoogeboom, Havenstraat 9; Damesceintuur, P. Elsenga, Wal. Dijk- strastraat 10; Gymnastiekschoen, H. Lok, Jan v. Nassaustraat 17; Rijw-belmerk, F. Brens, Napjusstraat 13; Tasch met 'boe ken, H. de Boer, Ubbo Emmiusstraat 68; Paar motorhan-dschoenen, P. Wagenma kers, Napjusstraat 18; Rifw.bel.merk, T. Seinen, scheepsb. Westersingel; Blauw jekkertje, F. Halbertsma, Stationsstraat 16; Boodschaptasch, A. de Jong, Kruize- broederstraat 13; Kinderbeursje (z. i.), M. Ridderhof, Scharnestraat 7Horloge, Dir reiniging, Lemmerweg; Rijw-belmierk, C. de Jong, Wijde Burgs.traat 10; Vulpotlood en pen, K. v. d. Ploeg, ie Steenkliipstr. 21. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater kan men genie ten van een film met Benjamino Gigli in de hoofdrol, n.l. Moederlied; Maria Cebo tari, Peter Bosse, Hans Moser en Hilde Hildebrandt staan hem bij. Het Algemeen Handelsblad schrijft er van: Fraaie zang van Gigli in een mooi ge- enscèneerd milieu. Veel zorg is besteed aan de uitwerking van het scenario. Hoog peil. Benjamino Gigli, dit dient te zijner eer alsmede tot die van den regisseur Carmine Galione uitdrukkelijk te wor den vermeld, vertolkt de speel-scènes van zijn rol loffelijk, sober en eenvoudig. Ma- DE GEHEIME ZENDER „DE NACHTEGAAL”. Voor het kantongerecht te Enschede is behandeld de zaak van den beKenden ge heimen zender „De Nacntegaar wei^e zich gerurmen tijd eiken Zondagmorgen in het oostelijk deel des lands liet nooren. Het was zeer moeilijk dezen zender op te sporen, daar steeds op een andere piaats de honderd en' drie honderd vijftig gul- werd uitgezonden. Op 6 februari j.l. werd de zender echter in een boerderij onder de gemeente Drepenheim in beslag genomen. iJesondanks ging men door met de uitzen dingen, maar op 20 Februari daaraan volgende, werd- ude Nachtegaal” ander maal ontdekt, thans in de wonmg van een Duitschen schoenmaker te Hengelo. yAls verdacht van het houden van deze uitzendingen hadden zich voor het Ensche- desche kantongerecht te verantwoorden de radiohandelaar H. J. J. P., de Duitsche schoenmaker A. W. en diens stiefzoon F. M. Allereerst diende de zaak tegen P., wien ten laste was gelegd overtreding van het radio-reglement op 6 Febr. Verdachte werd voor de zaak te Diepenheim veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en voor de uitzending op 20 Februari eveneens tot drie maanden en vernietiging van de in beslag genomen radio-apparaten. Tegen den 23-jarigen F. M., een stief zoon van W., die hulp had verleend, werd tweemaal twee maanden hechtenis geëischt. Verdachte wees op verzachtende om standigheden. Hij was bevreesd voor zijn stiefvader, die hem vaak mishandelde. De kantonrechter veroordeelde hem tot tweemaal een maand hechtenis. De kantonrechter, die het betreurde dat tegen W. niet strenger kan worden opge- blijft kaasstad!” treden, veroordeelde hem voor de eerste zaak tot vier maanden hechtenis, voor de tweede zaak werd W. daarop eveneens tot vier maanden hechtenis veroordeeld. ÏV GEPOOGD ZIJN ZOON TE VERGIFTIGEN. De rechtbank te Almelo heeft een po ging tot vergiftiging behandeld, waarbij terecht stond de grondwerker H. Gr. te Haaksbergen, die gepoogd zou hebben zijn zoon met strychnine te vergiftigen, door den jongeman muizentarwe te eten te ge ven, welke hij door de boerekool van zijn zoon zou hebben gemengd. Reeds eerder haa de jongen eens geconstateerd, dat erspijkers in zijn pannekoeken za ten, en in de buurt was bekend dat ver dachte de drinkplaats van het vee van zijn buurman met creoline had vergiftigd. En tenslotte was verdachte’s stralblad wel voorzien met veroordeelingen voor mis handeling, zedendelicten, enz. De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, meende op grpnd van een deskundigen rapport, dat verdachte niet toerekenbaar is. De man is ernstig psycho- paath en in hooge mate zwakzinnig. Hij moet evenwel uit de maatschappij verwij derd worden, al kan de straf betrekkelijk laag zijn. «Spr. eischte 6 maanden gevan genisstraf en verdachte’s ter beschikking stelling van de regeering, ten einde van harentwege te worden verpleegd. Vonnis 3 ,Mei. i U’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1