Officieel Orgaan der Gemeente Sneek VANGE SALTS Wo. 62 Eerste Blad Uitgave KIEZïBRINh Co. Woensdag 4 Mel 1938 annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. 1 Grijpt die Rbeumatlek van twee kanten aan door „Dubbele Werking". 54e Jaargang OH 11 NIEUWSHJDINGEN. r I Alle Advertentiën worde» In beide bladen opgcaomen h mr. van ErbachSchonberg; Gravin Kotzebü. langrijke verhooging on- In het sousterrain, dat bijna geheel boven den grond gelegen is, bevinden zich de dienstgebouwen, als keuken, centrale ver warming met kolenbergplaats, eetzaal per soneel, werkkamers, enz. In het middendeel van het hoofdgebouw zijn op den beganen grond de hoófdingang, de ruime hal met lift en trappenhuis, 20 kamers, benevens de verpleeg-afdeeling. Op de eerste verdieping zullen 28, op de tweede 39 kamers komen. Daar boven ko men de slaapkamers voor het personeel, linnenkamers en bergpk ’.tsen. Op iedere verdieping is verder een conversatiezaal, welke tevens gebruikt kan worden als eet- i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- bmg, I’oppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Be NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem. Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk. Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum et i'K Het is al weer eenigen tijd geleden, dat ook in ons blad melding werd gemaakt van de oprichting van de „Vereeniging van Ned. Herv. Diaconieën tot Oprichting en Instand houding van Rusthuizen voor Ouden van Dagen en Invaliden”, gevestigd te Sneek. Intusschen heeft het Bestuur niet stil ge zeten. Het doet ons genoegen, als resultaat van de sedert verrichte arbeid onze lezers hierboven te kunnen aanbieden een vóór- aanzicht van het te stichten Rusthuis „Tha- bor”. Reeds een eerste aanblik geeft o. I. de overtuiging, dat de architecten er op voor treffelijke wijze in geslaagd zijn, een ge bouw te ontwerpen, dat vanuit aesthetisch oogpunt bezien, ten volle verantwoord is en dat het zeer zeker „doen” zal in zijn om geving. Terwijl de linkervleugel aan het I gebouw iets monumentaals verleent, lost de koepelvormige rechter de strakheid van lijn van het middenstuk op bevredigende wijze op. Wat de inwendige inrichting betreft, moge het volgende dienen: 1 or- d' net, Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Woensdag 4 Mei. Geb. Chr. Belangen. Leeuwarder Mannenkoor. Weensche avond. Woensdag 4 Mei. Dansschool Heeringa, 41e jaarvergadering S.G.V. De tol van Galamadatnmen afgeschaft. ne zaal. Op elke verdieping bevinden zich 3 badkamers, terwijl verder de noodige toilet ten over het gebouw verdeeld zijn. Iedere kamer is bedoeld als zit-slaapka- mer en heeft een kast, opklapbed en vaste waschtafel met warm en koud water. Nog zij vermeld, dat de aanbesteding bin nenkort kan worden tegemoet gezien. De toestand van ds. H. Dethmers. Het Friesch Dagblad meldt, dat de toe stand van ds. H. Dethmers zeer veel zorg baart. VIJFHONDERD EN DRIE. Bij de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van gemeente-werkm^an en reiniger hebben burgemeester en wethou ders der gemeente Barradeel niet te kla gen over geringe belangstelling. Niet minder dan vijfhonderd en drie gegadigden hebben zich aangemeld. Hij' ct h Vange Salts heeft door zijn dubbele wer king rheumatieklijders nieuwe mogelijkhe den gegeven ter verdrijving hunner pijnen. Dit nieuwe zout verdrijft niet alleen door een krachtig aansporende werking' urinezuur en andere schadelijke stoffen uit het lichaam, het zorgt er door zijn alkali sche bestanddeelen en hierop berust de „dubbele werking" tevens voor dat geen storing bij de doorgang der voedselresten door het lichaam zal optreden. Hierdoor wordt het gisten en opnieuw ophoopen van schadelijke stoffen voorkomen. Vange Salts maakt schoon en houdt schoon en zal ook daar de pijnen verdrijven, waar met enkelvoudig werkende zouten geen resul taten te bereiken waren. De prijs is zoo laag gesteld, dat hij voor niemand een beletsel behoeft te zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Chr. Bitmenvaar.school Sneek. Aan deze school zijn geslaagd voor het Diploma Gezagvoerder of Schipper bij de Binnenvaart voor geheel Nederland: O. de Boer te Stavoren; J. Horjus te Makkum^ met aant.: Motor; F. Jasper te Sneek, met aant. Motor; P. Pijlman te Hindeloopen met aant. Motor; P. Smeding te Hooge- veen met aant. Motor; S. Visserman te Sneek met aant. Motor; A. Vlietstra te Sneek, met aant. Motor; K. Wildeboer te Rotterdam met aant. Motor; P. Wennejnes te Oud-Leusden, met aant. Motor. AANBESTEDING. Vanwege den rijkswaterstaat is heden aanbestieed het aanbrengen van verhar dingen, van cement-beton en van klinkers en het uitroeren van de hiermede verband houdende grond- en bijkomende werken op een gedeelte van weg no. 43 van het rijkswegenplan 1938 (Groningen Beet- sterzwaag Heerenveen Sneek Af sluitdijk) onder de gemeenten Sneek en Wijmbritseradeel. Laagste inschrijver was E. Metz te Sneek voor f115.855. dag te worden en tevens van zeer groot plaatselijk belang, want ook de winkel en middenstand zullen hierbij zeer zeker ge baat zijn. Het voorbereidend comité stelt dan ook alles in het wierk, om dien dag voor de duizenden bezoekers 400 aantrek kelijk mogelijk te maken. Het comité doet daarom een beroep op alle ingezetenen van Sneek, en in zonderheid op de winkel- en middenstand, om volle medewerking in dezen te geven. Bij voorbaat dank aan diegenen, welke reeds blijk van waardeering gaven, door ons het Sportpark ‘dien dag gratis dispo nibel te stellen. JUBILEUM. Den 8 Mei hoopt de heer A. v. d. Berg den dag te gedenken, dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij firma W. Reinouts van Haga, Tabaksfabriek, alhier. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Ambachtsschool te Heerenveen de heer F. v. d. Berg, alhier. Door het Ingenieurs-bureau Bon- gaerdts te den Haag is benoemd tort wa terbouwkundig opzichter te Roosendaal, onze stadgenoot de heer W. de Jong. ZAKENNIEUWS. In het pand aan het Grootzand, vroeger bewoond door de fam. Cool van Bokma, heeft de heer L. Podesz thans zijn ijieuwe fruit en groentenhal geopend. Zoowel eta lage als interieur zijn goed verzorgd, zoo- dat de heer Poiesz geluk gewenscht kan worden met deze nieuwe zaak. in het vervolg de Kon. Zeilver. Sneek voor het betreden van haar terrein een terrein kaart a f2.50 eischt en vroeg, of er geen overeenkomst bestaat tusschen de bestu ren van de Kon. Z. V. en de S. Z. C„ waarbij de leden van de Zeilclub tegen bij zondere voorwaarden van dit terrein zou den kunnen gebruik maken. De heer v. d. Zee deelde in verband hiermee mede, dat bij een mondelinge overeenkomst tusschen den heer Hibma en eenige bestuursleden van de S. Z. C. de leden van beide ver. gelijk gesteld zouden worden. Den heer Jobs. Olij is gebleken, dat in Ned. Indië veel belangstelling bestaat voor de 16 M2. klasse en zag gaarne, dat de N.N.W.B. zich in verbinding stelde met watersportorganisaties in Indië, opdat deze schepen onder wedstrijdschepen kunnen worden gerangschikt. Verder vroeg de heer Olij o.m. naar de mogelijkheid van het organiseeren van een scheepsmodellen bouw-wédstrijd ter gele genheid van de tentoonstelling van het Scheepvaartmuseum in Augustus. De voorz. achtte de tijd, die er nog rest vóór deze tentoonstelling te gering voor 'n dergelijk plan. Voorts zag de heer Olij gaarne meer contact tusschen de leden in de wintermaanden en wees verder op het samengaan van de Sport en Liefda- digheid-wedstrijden en de zeilwedstrijd op Hemelvaartsdag. Spr. wenschte deze wed strijd verplaatst te zien naar Pinkster- Maandag, waarop de voorz. antwoordde, dat deze dag „Lyts Frisia” haar wedstrij den houdt, zoodat de Sneeker Zeilclub op die dag geen wedstrijden kan organiseeren. Verder deelde de voorz. op een desbetref fende vraag van den heer Olij mede, dat te Grouw tijdens de Sneek-Week geen wedstrijden plaats hebben. De heer Lust kwam nog even terug op de financieele kwestie en gaf de stichting van een reservefonds in overweging. De heer Geensen sprak woonden van dank tot het bestuur voor het belangrijke werk, dat <^it Verricht heeft. De heer Johs. Olij wilde, indien er met de Kon. Zeilver. geen overeenstemming mogelijk zou zijn in de terreinkwestie, een fonds voor landaankoop in het leven roepen. Hierna sluiting. r GEDENKTEEKEN VOOR PRINS HENDRIK DOOR DE KONINGIN ONTHULD. H. M. de Koningin heeft gisteren fte Vlissingen een borstbeeld van win. Prins Hendrik onthuld, dat bedoeld is als een hulde van de Ned. koopvaardij aan den overledene. DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX. Naar wij vernemen zal de leiding van den doopdienst van Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. worden toevertrouwd aan ds. Blaauwendraad, Ned. Hervormd predikant te Baarn, in samenwerking met ds. W. L. Welter, oud-hofprediker, te 's Gravenhage, een en ander in overleg met en met volle medewerking van den tegenwoordigen hof prediker, prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. Zooals bekend mag worden veronder steld, heeft ds. Welter indertijd Prinses Juliana bevestigd als lidmaat der Ned. Hervormde Kerk, terwijl dezelfde predi kant met prof. Obbink in Januari van het vorig jaar het huwelijk van het Prinselijk Paar heeft voltrokken. Ds. Blaauwendraad is thans uitgenoo- digd den doopdienst te leiden, in verband met de omstandigheid, dat het Prinselijk Paar te Baarn woont en dus tot de kerke lijke gemeente van Baarn behoort. Behalve de beide Grootmoeders zullen als peten bij de doopplechtigheid o.m. aanwezig zijn: H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië; Z. H. Hertog Adolf Frie drich von Mecklenburg; H. D. H. Vorstin SNEEKER ZEILCLUB. De Sneeker Zeilclub 'hield gisteravond een buitengewone algegneene vergadermg in de foyer van „Amicitia'. De vergadering stond onder presidium De vergadering stond onder presudiiuim van den heer S. J. Olij, die een woord van welkom spraa in net bijzonder tot de nieuwe bestuursleden de h.n. branden burg h en Cornells. De secretaris, de heer G. S. Hofstra, las ‘de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgexeurd. Daarna vermeldde de agenda bestuurs verkiezing, wegens bedanken van de h.h. Olij en Hofstra. De heer A. ten Cate wees er in diit verband op, dat de vorige vergadering gelegenheid gaf aan de leaen om alle be zwaren naar voren te brengen, waardoor het karakter er van wellicht iets te heftig was. Nu echter twee bestuursleden, die de club niet kan misisen, willen bedanken als zoodanig, acht spr. het wenschelijk, dat deze heeren herkozen worden. De heer Schurink wees er op, dat er geen conflict, doch een meeningsverschil tusschen bestuur en leden is gerezen. De club kan de h.h. Olij en Hofstra evenmin missen als deze heeren de club. Spr/wil een motie van orde indienen, die er op neerkomt, dat de vergadering als haai' wensch te kennen geeit, -Uat ue n.h. Olij en Hofstra op hun besluit om vo^r het be stuursla dmaatscnap te beaamden, terug men. De voorz. bracht woorden van dan», ami deze beide sprekers. Overeenkomstig een voorstel van Cornells besloot de vergadering' ten slot te het bedanken als bestuursleden van de h.h. Olij en Hofstra niet te aanvaarden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 29 April2 MeiTennishoes Witlinnen zak Sleu tel Sleutel Bruine Alpino-muts Grijze handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven on 29 April 2 Mei: 'Rozenkrans, H. K^aibeda, Nw. Noorderhorne 30 a; Beurs met inh„ S. Zeijl, Stationsstraat 22; Beursje met inh., T. Dijksma, Potbuurt *15; Regenpijp; J. Bakker, lepenlaan 7; Vulpotlood, van Ber- kum, Kleinzand 24; Kinderportemonr^aie met inh., H. Terpstra, Franekervaart 18; Blauwe muts, G. de Valk, Fred. Hendrik straat 23; Speldje, H. v. Dalfsen, Kapel straat 48; Heerenrijwiel, K. I. Bijlsma, Westersingel 21; Paar dameskousen, H. Schuil, te Selfhelpstraat 3; Bruine hoed, R. de Vries, Waling Dijkstrastraat 1. CONCOURS TE SNEEK. Men schrijft ons: Het zal zeer zeker reeds bekend zijn, dat de Bond van Chr. Harmonie- en Fan- fare-corpsen in Friesland zijn muziekcon cours dit jaar hier ter plaatse hoopt te houden en wel op Woensdag 10 Augus tus a .is. Een 56-tal muziekcorpsen met ruim 1600 muzikanten neemt hieraan deel. Dit belooft voor de stad een grootsche BIO-VACANTIEOORD. De Paaschcollecte, die in bijna alle Ne- derlandsche bioscopen is gehouden, ten bate van het „Bio-vacantieoord”, de stich ting van het Nederlandsche film- en bios coopbedrijf, heeft evenals het vorige jaar een bedrag van circa f 27.000 opgebracht. DE KERSEN. De eerste kersen zijn verschenen, meldt de Courant het N. v. d. D. De kweeker Jac. Kester voerde ze ter veiling Honse- lersdijk aan. Er werd vijf cent per kers voor betaald. D(E STRIJD TEGEN DE VOETBAL-POOLS. Dezer dagen heeft het te Rotterdam ge vestigde hoofdkamtoor voor Nederland van de zgn. Engelsche voetbalpools, Murphy, een circulaire gezpnden aan alle agenten in den lande, met de mededeeling, dat voortaan de door de klanten ingevulde formulieren moesten worden opgezonden naar een adres aan de Groote Draazsteeg te Rotterdam. De pplitie heeft in dat pand een inval gedaan en daar ruim 2000 ingevulde for mulieren in beslag genomen. Tegen den gebruiker van het pand is prpces-verbaal ppgemaakt, wegens overtreding van de Lpterijwet. De politie maakt in dit verband de deel nemers aan die ppols er op opmerkzaam, dat zij van de deelneming thans zijn uitge sloten. Nogmaals wordt het publiek gewaar schuwd, dat dergelijke pools verboden zijn. EEN VERWILDERDE HOND. Reeds geruimen tijd werd te Wittelte (gem. Diever) de omgeving ojiveilig ge maakt, naar men oorspronkelijk vermoedde door een persoon, doch zooals later bleek door een hond. Het dier lichtte speciaal het lid van melkbussen af, wierp dit een eind weg en dronk dan den inhouid van de bus op. 1 Vooral het feit, dat het deksel telkens een afstand weg lag, wekte de gedachte op aan diefstal door een persoon. Voetafdruk ken brachten echter aan het licht, dat men met een hond te doen had. Na heel wat moeite mocht het gelukken de hond, die in I het veld huisde, op te sporen. Met eenige geweren werd een jacht ge- organiseerd en het dier werd neergescho- T''c raad der gemeente H. O. en N. heeft ten. Het dier, dat moddervet bleek te zijn, b loten de tol van Galamadammen af te had reeds bij verschillende ingezetenen on- clnffen. gerustheid veroorzaakt. Ér volgden daarna de bestuursmededee- lingen. Overeenkomstig het voorstel, door mr. Cornells in de vorige alg. vergadering ge daan, heeft een bespreking tusschen een contactcommissie uit de leden, bestaande uit de h.h. T. Ferwerda, D. Volkers, b. Oppenhuizen en M. V. d. Meer, en het bestuur plaats gehad. De financieele za ken zijn Haar besproken en de uiteindelijke conclusie was, dat de club er nog vrij goed voor staat. Er zullen echter eenige. bezui nigingsmaatregelen getroffen moeten wor den, reden waarom voorgesteld wordt: ie. te bezuinigen op de aanschaffing van prij zen; 2e. twee, inpLaats van drie club-boo ten te laten varen. Verder wil men trachten uit de leden eenige jongeren te werven, die zullen trachten verschillende leden-nering- doenden te bewegen hun contributie- of donatie-bijdrage vrijwillig te verhoogen. In dit opzicht blijkt reeds eenig succes te zijn geboekt. De voorgestelde bezuinigingsmaatrege len werden zonder discussie aanvaard, waarna besloten werd de beide club-booten te laten varen naar de wedstrijden van de Koninklijke Zeilver. Oostergoo en naar de Zeilver. DrachtenVeenhoop, die dit jaar haar 40-jarig jubileum viert en waar de kampioenswedstrijden van de 30 M2. klasse zullen plaats hebben. De heer Schaap keurde een bezuiniging op de aanschaffing van prijzen af en gaf in overweging tot contrilbutieverhoo- ging over te gaan. De voorz. achtte het groote ledental een bezwaar een verplichte contrilbutieverhoo- ging in te voeren. Heeft de vrijwillige con- tributieverhooging echter succes, dan zal het bezuinigen op de prijzen nagelaten worden. De penningmeester, de heer L. Bran- denburgh, gaf hierna de begrooting voor het komende jaar, waarin inkomsten en uitgaven op f 1100.worden geraamd. Er werd hierbij gerekend op een be langrijke verhooging van het totaalbedrag der contributies, als gevolg van de vrij willige verhoogingen. Bij de rondvraag deelde mr. Cornells mede, dat eigenaren van groote schepen zullen kunnen deelnemen aan een op 4 Juli te Harlingen te houden zeilwedstrijd op zee. Hieraan zal worden verbonden een gratis sleeptocht van Sneek naar Har lingen en terug. Zaterdag 3 Juli zal te vens een stertocht, speciaal voor motor- booten worden gehouden. De heer Geensen heeft vernomen, dat f T Al i 4 i AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN IN DEN GIDS VOOR HET RIJKS- TELEFOONNET SNEEK. Vervallen aansluitingen: 2167 Sak, Henri., Darmen en slachtpro- ducten, Leeuwardertrekweg 30. 2928 Hillen &Roosen Betonbouw Trio, N.V. aannmij. v.h., Broeresloot. Wijzigingen; 2005 Bakker, J., Lid fa. B. K. Bakker Zn., Mesthandel, Westersingel 47; doorhalen: Lid fa. B. K. Bakker Jzn., Mesthandel; daarvoor in de plaats zetten: Mesthandel en luxe motorbooten-verhuur. NIEUWE SNEEKER COURANT K<J- zt 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1