Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Versche 11 Staking Firma JOHs. TROMP Sneek Eerste Blad 'N hadac-mantel. F. OZINGA A. JANSEN Olfcieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 14 Mel 103S. No. 6S UitgaveKIEZEBRINK Go. 54e Jaargang TROMP, SNEEK Trouw- en Begraf enisrljden RECLAME KOLOM. j HET UUR NIEUWSTIJDINGEN. minder besteed Beter gekleed l-- Schaapmarktpleln 9 - Tel. 2606 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. ftctvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Tel. Pindas Electrische Pindasbranderij ’41 T l| uiigmol IHADAC 3, 4 en 5 cents Sigaren. VERO lekker droog 50 Sigaartjes in een luxe blikje voor f 1.- -y— KLE1NZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 UlUliillllllllllllilllllllllllillillllllllllllllllllllllU de ziet (Nadruk verboden). ver- INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Nesm de be*te PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; NIEUWE SNEEKER COURANT mmmu SHEERER OOURART M WYMBRIT8ERADEEL zij een heelen nacht met de vraag gewor steld hadden. Eerst waren zij van oordeel, dat het te wreed zou zijn hun kind aan blindheid prijs te geven, maar tenslotte vonden zij het nog erger hun kind aan den dood prijs te geven. Het andere echtpaar vertelde dadelijk overtuigd te zijn geweest, dat in ieder geval getracht moest worden het leven van hun kind te behouden. Beide kinderen worden thans opgeleid op de school van het Britsche blindeninsti tuut te East Grinstead. De directrice deel de den reporter van de Star mee, dat het niet alleen zeer opgewekte, maar ook zeer verstandige kinderen zijn. Wij hebben de Waarbij óók... zomer wordt verwacht! Merkwaardig toch: die zomertijd „Verdraait” een uur dat ben je kwijt ervaring opgedaan, zei zij, dat kinderen, die door deze ziekte blind geworden zijn, over het algemeen intelligenter blijken dan andere blinde kinderen. Het blad heeft ook het oordeel ge vraagd van dr. Edith Summerskill, die onlangs gekozen is tot lid van het Lager huis en, zooals men weet, zelf moeder is Voorwaartsmet klok (Zaterdag). Een nieuwe zomer oud geluid: De klok gaat weer een uur vooruit En wordt naar 4,zomer” toegebracht, uitgezóchte kwaliteit bij r k DE M.U.L.O.-EXAMENS. Aan het schriftelijk examen mulo, dat dat jaar wordt afgenomen op 31 Mei en 1 Juni op 76 plaatsen in het land en wel in 165 zalen, zullen van de beide samen werkende vereenigingen, Openbaar- en Christelijk M.U.L.O., benevens van eenige neutrale bijzondere scholen, ruim 10.000 candidaten deelnemen. De mondelinge examens hebben plaats tusschen 4 en 30 Juli op een 50-tal cen trale punten. Aan de examens der katholieke mulo- scholen, die afzonderlijk worden gehouden in de maand Juli, nemen om en bij de 5000 candidaten deel, zoodat er dit jaar 15.000 mulo-leerlingen van de 96.698 die op 1 Januari 1938 de mulo-scholen be zochten, hun eindexamen zullen afleggen. Afgaande op de reslutaten der 10 laat ste jaren, waarin steeds ruim 80 procent der candidaten slaagden, zullen er dit jaar dus ruim 12.000 diploma's kunnen wor den uitgereikt. 1I y z«i Zwanenburg, W. Koopmans, fa. Haanstra en Co. te Sneek (bal op voetstuk), Mevr, de wed. J. van Dijk (beker). De wedstrijden zullen aanvangen op Woensdag 18 Mei a.s., 's avonds 71/2 uur, op het groote veld van het Sportpark. Men zie Dinsdagavond adv. in dit blad. Op Woensdagavond zal (behoudens goedkeuring) vanaf 't Martiniplein een op tocht worden georganiseerd met het Snee- ker Muziekcorps. Verder zullen alle wedstrijden met mu ziek worden opgeluisterd. De entree zal bedragen per wedstrijd 10 cent. Indien de F.V.B. haar goedkeuring aan de nederlaagwedstrijden zal verleenen, ko men er ook nog eventueel prijzen voor hoogste score, snelste doelpunt, fairste spel enz. De oorzaak zou, naar werd gezegd, te zoeken zijn in het feit, dat de vlieger op te geringe hoogte gestunt heeft. Het toestel is meer dan 50 meter „dood” aan zijn schroef blijven hangen bij het optrek ken. De machine kon een dergejijke over belasting niet verdragen en gleed af, waar bij het den vlieger, door de geringe hoog te, niet meer mogelijk was, het vliegtuig te redresseeren. WACHTMEESTER VAN DE KONINK LIJKE MARECHAUSSEE UIT OSS IN ARREST. De militaire justitie te 's Hertogen- bosch heeft gearresteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht den wachtmeester van de Koninklijke mare chaussee van de Weert, thans in Temeu- zen, vroeger in Oss. Wachtmeester van de Weert heeft in dertijd een groot aandeel gehad bij het onderzoek tot klaarheid brengen van of geen staking, de goedkoopste Sigaren moeten duurder worden Zóó hebben ontelbaren het ook aangevoeld, getuige de in ’t oog loopende bestellingen van de laatste weken. Wij hebben niemand behoeven teleur te stellen en kunnen voor- loopig dóórgaan. Naast Kleingoed van 3 cent schitterende collectie Dat we in 6-8-10 cent en hooger in kwaliteit en sorteering voor aanstaan, weet ieder. Opgericht 1901 Groothandel in Tabaksfabrikaten 2, 2J-j en tot «en centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen in onze gemeente. Daarmee "heeft men natuurlijk geen op lossing voor het probleem der jeugdige werkloozen gevonden, doch wel een mid del om deze jongelui niet alleen zekere vakbekwaamheid bij te brengen, waarvan zij, waar zij ook geplaatst worden, later steeds pleizier zuLen hebben, maar ook voor die demoralisatie te sparen waartoe jaren lang ge^ymngpn niets doen kan lei den. Ook” geestelijk blijven zij dus fit en geheel gereed om hun normale taak in de maatschappij t® allen tijde te aanvaarden. Ffiesch Scheepvaartmuseum. Onder verwijzing naar de in dit nummer geplaatste advertentie betreffende de op richtingsvergadering van 't Friesch Scheep vaartmuseum, vestigen wij er de aandacht v^n raze lezers op, dat in afwijking van de aanvankelijke bedoeling deze vergadering nietMaandag a.s., m’a-ar WOENSDAG 18 MEI a.s., ’s avonds 8!4 uur wordt ge houden in cMé Het Park, van den heer Piso. Onze verwachting is, dat velen hier ter stede, die rechtstreeks óf zijdelings bij de waterspoot of het varen betrokken zijn, van nun Belangstelling voor het toekomstig mu seum zuhen blijk geven, doof op deze op richtingsvergadering aanwezig te zijn. N.VNaar wij vernemen worden aan hen, die zich reeds als lid bij een propagandist op gaven, geen affonderlijke convocaties ge zonden, daar de propagandisten hun taak nog niet beëindigd hebben. Daar de oprichtingsvergadering ongetwij feld druk zal wofden bezocht, wekken wij de belangstellenden onder onze lezers op, tijdig aanwezig te zijn. SNEEKER GROENTEHANDELAREN. Het elftal van de Sneeker Groentehan delaren dat de laatste jaren gedurende ’de zomeravonden eenmaal per week het -voetbalminnend publiek eenige gezellige uurtjes heeft bereid, komt ook dit jaar weer terdege uit de hoek. De wedstrijden worden vriendschappelijk gespeeld, bij eventueele goedkeuring van de F.V.B. worden ze in nederlaag-wedstrij- den veranderd. Deelnemende vereenigingen zijn: Politie Sportver., Wouda, Sneeker Scheidsrech ters, Flach, Poiesz Originals, Oranje Nas sau, Tonnema, Lankhorst, fam. Leemeijer (L’warden), Wit Zwart en Friso (Joure). Prijzen zijn aangeboden door: Hanen burg (2 plaquettes), S. J. Groenveld, Gebr. de Jong (beker), Best. v.v. Sn. Groenteh. (plateau), A. Grondman, beschermheer, Voetbalver. Sn. Groenteh. (plateau), J. van tw«e kinderen. Als dokter met weten schappelijke opleiding, zei zij, is de drang tot het behoud van een leven bijna on weerstaanbaar. Er kunnen menschen zijn, die vinden, dat in een geval als dit de dood te prefereeren is, maar de medische opleiding zegt ons, dat wij moeten operee- ren en vrachten het leven te behouden. Voor een moeder staat de zaak natuurlijk anders. Zoo beschouwd kan men het ge voel niet van zich afzetten, dat het gena diger zou zijn het kind te laten sterven. Tenslotte verklaarde nog een andere me dicus, die ook vader is, dat men natuurlijk moest trachten het leven van het kind te behouden. Zoo'n heel jong kind heeft nog geen besef van zien en zal het gemis van haar gezicht dus niet zoo voelen als men schen, die op lateren leeftijd blind zijn geworden en toch worden die ook vaak weer niet alleen nuttige, doch ook opge- Verduistering voor langer licht Is absolute klokkenpilicht, En wat het malst is Hoort en Verduistering verduistert niet! Want wie verduistert, krijgt juist licht, Des avonds heeft hij linger: zicht. Ai komt verduistering aan 't licht, Geen sprake van een krantbericht! Door al die klok-draai-theorie, Door al die uur-philosophie, Vergat ik wat ik zeggen wou Aan ieder onzer man en vrouw Ik wou U vragen in dit lied: Vergeet vooral Uw draai-plicht niet!! PHILIA. Snelverkeer. Geachte Redactie, Ook wij zijn van meening over dit punt niet lang meer met den heer Elzmga te be hoeven te discussieeren. Het is mij aangenaam van inzender thans te mogen hooren,dat de waarschu wing door hem in zijn schrijven van 4 Mei j.l. gedaan, en kennelijk bedoeld aan ons adres, hij nu deze openlijk terug neemt, en nu adresseert aan hen die da gelijks gebruik moeten maken van één der zijstraten, waar hij zelf ook toe behoort. Dit lag echter niet in Uw schrijven van 4 Mei opgesloten. En hier gaat het nu precies om. Dat de roekelooze weggebruiker geen accommodatie op den weg heeft, hierover zijn onze meeningen niet verdeeld, maar wel hebben wij bedenkingen over Uw be wering, als zou ons standpunt zijn, dat wij onbeperkt heer en meester van de baan zijn. Dit is geheel onjuist, en daar is ook nooit in mijn verweerschrift over gerept, ook liet ik zulks daarin niet dóórscheme ren. Dit zal ook nooit door ons worden aangevoerd als een verontschuldiging. Zoo dat wij deze opmerking van den heer El- zinga gevoeglijk naast ons kunnen neer leggen, wij beschouwen dit als zijn eigen inspiratie. In het protest dat ik meende te moeten laten hooren, betreffende de schaarsche signalen als door U vermeld, lag juist opgesloten dat hiermede het tegenover gestelde is bedoeld, hetgeen dan ook door U niet wordt tegengesproken, maar wordt bevestigd met deze woorden, dat het alarm signaal door ons gegeven ver in den om trek hoorbaar is. Dit is echter geen suc ces van Uw betoog, daar zulks steeds het geval was, m.a.w. hierin is niets door ons veranderd. Of dit signaal nu juist voor Uw woning geschiedt of niet, dit doet geen afbreuk aan onze houding, maar deze verklaring door U nu afgelegd, is juist voor ons van groote beteekenis, wes halve wij van onze zijde deze zaak dan ook voor afgedaan beschouwen. A. DE GROOT, x« Woudatraat 55. wekte leden der maatschappij. DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMATISCHE PIJNEN. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mant. G. M. schrijft ons: ..Ik had erge rheumatische pijnen m mijn knieën en rug en ook had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theelepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen”. De verschillende zou ten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw organisme en sporen Uw afvoer- organen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische pijnen of andere klachten. Kruschen Saits is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten. (Adv.) DE MIJNRAMP IN ENGELAND. De mijnramp bij Duckwanton in Der byshire blijkt veel ernstiger te zijn dan eerst werd vermeld. Volgens een otiicieele mededeeling zijn 79 menschen om het le ven gekomen. Bovendien moesten nog 41 personen met brandwonden overdekt of lijdende aan rookvergiftiging naar een zie kenhuis worden gebracht. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn, welke ongeveer 800 meter diep is, at daalde, verklaarde later: „Het was ons bijna te zwaar maar als dronken mannen wankelden wij verder, struikelend over de lijken. Op handen en voeten kropen wij ten slotte verder, tot wij er in slaagden het uiteinde van de schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar.” Gedurende eenigen tijd heeft men nog telefonisch in verbinding gestaan met de ingesloten mijnwerkers. Later kwam er ecmer van hen geen antwoord meer. Sommige lijken zijn onherkenbaar minkt. Drie arbeiders, die bezig waren met het laden van een wagen in de Arleydale- mijn, eveneens in Derbyshire, zijn levend bedolven. Een vierde kon tijdig worden bevrijd. HOUTBEWERKINGSCURSUS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De houtbewerkingscursus voor jeugdige werkloozen, welke op initiatief van ons gemeentebestuur thans in de voormalige huishoudschool aan de Oude Koemarkt wordt gegeven, is nu in vollen gang, in verband daarmede heeft burgemeester Poppinga dezer dagen een en ander abn de pers meegedeeld. Voorop staat bij het gemeentebestuur de bedoeling dat de jeug' dige werkloozen van de straat komen. Ve len hunner hebben nadat zij de schooltijd achter de rug hadden, geen bezigheid meer gehad, de mdruk maakt zich daardoor van hen meester dat zij in de maatschappij geen taak hebben en alle energie dreigt daardoor in hen gedoofd te worden. Het is dan ook geen wonder dat de minister van sociale zaken er bij de gemeente besturen op heeft aangedrongen deze jeug dige slachtoffers van de werkloosheid door cursussen in handenarbeid zooveel moge lijk bezig te houden. Nu zijn deze jonge menschen niet zoo gemakkelijk te bereiken voor zoo n cursus, maar men is er hier dan toch in geslaagd •een veelbelovend begin te maken, een be gin, dat voor alle mogeilijke uitbreiding vatbaar is wanneer de jeugdige werkloozen zelf maar meewerken en belang stealing toonen. Dat begin bestaat hier dan uit het simpelste wat er is, een cursus in hout bewerking. Deze cursus loopt nu pas een paar weken, zoodat de cursisten nog maar de eerste beginselen van het werk te pak ken hebben, zij krijgen dan ook nog geen vergoeding; straks, als zij aan speciale ob jecten te werk worden gesteld, zullen zij echter eenige vergoeding kunnen ontvan gen. De eerste resultaten van de proef zijn overigens verrassend, er wordt met animo gewerkt, de aanwezige jongelui zijn zeer leergierig en op de arbeidsbeurs genieten deze cursisten, wanneer er vraag is naar jeugdige krachten de voorkeur. Terecht trouwens, immers deze jongelui hebben in een periode waarin zij blootstaan aan de demoraliseerende invloed van gedwon gen niets doen, de wil getoond zich daar tegen te verzetten en aan te pakken nu hun daartoe gelegenheid werd gegeven op deze cursus. Daarom mag ook met eenige nadruk de aandacht van werkgevers, die daarvan nog niet op de hoogte zijn, op deze cursus gevestigd worden opdat zij, als zij jeugdige krachten noodig hebben trach ten cursisten te plaatsen. Dan immers zijn zij verzekerd jonge menschen met energie in hun bedrijf op te nemen; die bovendien iets op de cursus hebben geleerd én daar zekere handigheid hebben verkregen in het omgaan met diverse werktuigeji. De di recteur van de arbeidsbeurs heeft dan ook al eenige cursisten in bedrijven kunnen plaatsen. Zoo’n cursus is voor de jongens niet meer of minder dan een getuigschrift, en een goed getuigschrift ook! Ook de jongelui die zich nog niet aanmeldden of hun ouders, gelieven dat te bedenken; de cur sus welke nu gehouden wordt, moge slechts voor 20 leerlingen bestemd zijn, waarvan 18 plaatsen reeds bezet, het ge meentebestuur is in staat en gaarne bereid aan dit werk alle noodige uitbreiding te geven, wanneer de werklooze jongelui slechts belangstelling toonen. We hebben ook even een kijkje in het lokaal genomen, waar de cursisten bezig waren, nu een veertiental omdat eenige tijdelijk werk hadden, hetgeen voor den cur susleider den heer Blom misschien niet zoo piettig is, cmdat het de geregelde gang van het ondtiricht wat onderbreekt, maar toch natuurlijk bevorderd wordt, want deze jongelui hooren toch thuis in het bedrijfs leven. De cursisten waren nu bezig met het zelf maken van de noodige werkbanken en êr iVerd met lust en ijver gewerkt; eenigszins verbaasd stonden wij over de reeds bereikte resultaten van het onderwijs, want deze jongens, van wie slechts een enkele reeds eerder met gereedschap had omgegaan, leverden keurig werk. Zelf zal in de eerste plaats alles gemaakt worden voor de inrichting van C - welke, waimeer de plannen van het 1 afhankelijk i« van" de belangstelling EEN DROEVIG ONGELUK BIJ PEN LUCHTVERDEDIG1NGSDAG TÉ GRONINGEN. Een vliegtuig van de marine, een F.K. 51, uit De Kooy, dat voor den luchtbe- schermingsdag te Groningen op het vlieg veld Eelde was, is Woensdagmiddag, tien voor half vijf, kort na het opstijgen voor den terugkeer naar de Kooy, gevallen en in brand gevlogen. Beide inzittenden, officier-vlieger Dus seldorf (ongehuwd) en korpoxaai-vliegtuig- maker Hoekstra (gehuwd), zijn om het leven gekomen. Het toestel vloog eerst in den zuidhoek van het vliegveld een Immelmann, welke uitstékend slaagde; doch toen het deze Stunt voor de tweede maal wilde doen, gleed de machine plotseling af en vloog, met den kop omlaag in den grond. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. De te hulp gesnelde burgejs en mili tairen konden de brandende machine on mogelijk naderen door de ontzettende hitte, welke het vuur verspreidde. Bijna een uur lang moest men aanzien hoe de vlammen hun verwoestend wérk deden en eerst toen kon men zich over de ver koolde lijken van de verongelukte vliegers ontfermen. Van de machine was niets meer over gebleven dan een hoop verwrongen me taal. De berging van de lijken der slachtof fers geschiedde onder leiding van den chef van den vliegmedischen dienst van Soes- terberg, dr. Brouwer. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor verschillende misdrijven van de bekende Ossche bende en behoorde ook tot dege nen, die door H. M. de Koningin voor zijn diensten werden gedecoreerd. Reeds eerder waren er aanwijzingen tegen van de Weert bij de militaire justitie ingeko men, doch deze konden niet tot een straf vervolging leiden. Wel werd van de Weert toen overgeplaatst naar Terneuzen. Thans zijn echter nieuwe gegevens in handen der justitie gekomen en deze hebben tot zijn arrestatie en insluiting geleid. Nader kunnen wij nog mededeelen, dat de arrestatie van den wachtmeester der Koninklijke Marechaussee door Militaire Justitie is gelast, omdat de aangehoudene verdacht wordt van een zedenmisdrijf. OUDERS GEVEN LEVEN VAN HUN KIND UIT HANDEN. Twee tot wanhoop gedreven ouders, de heer en mevrouw Colan uit Chicago, heb ben de zwaarste beslissing van hun leven genomen. Na langdurige besprekingen heb ben zij n.l. besloten het leven van hun vijf weken oud dochtertje Heltine afhan kelijk te stellen van de uitspraak van een jury, bestaande uit twaalf mannen der wetenschap. De oogen van het kind wa ren, aldus het Hbld., door een ongeneeslijk kankergezwel aangetast en de eenige mo gelijkheid om het meisje in het leven te houden bestond in een operatief ingrijpen, tengevolge waarvan het kind evenwel de oogen zou moeten missen. De jury, welke de zware verantwoorde lijkheid op de schouders was gelegd om te beslissen over leven en dood, heeft in het Garfield Park Hospital langdurig van gedachten gewisseld. De meeningen liepen uiteen. Tot de jury behoorden drie rab bijnen, zeven oogspecialisten, een hersen- specialist en een specialist op het gebied van X-stralen. De vader van het meisje drong er bij de jury op aan, alles in het werk te stel len om zijn dochtertje in het leven te houden. Daarentegen betoogde de schoon vader van den heer Colan, dr. Herschman, dat het menschelijker zou zijn het kind te laten sterven. Tenslotte besloot de jury tot operatief ingrijpen. Reeds is het linkeroog verwij derd. Volgens de dokter heeft de kleine patiënte deze operatie goed doorstaan. De Londensche Star heeft een gesprek gevoerd met de ouders van twee kinde- fen te Londen, die voor dezelfde afschu welijke keuze hadden gestaan en beide besloten hadden de kinderen in het leven te laten. Deze beide kinderen zijn thans, hoewel blind, gezond en opgewekt. Een van de moeders zeide, dat haar man en Dat wordtverduisterd op de klok, Waarvan ik rekenende schrok. Dat uurtje wordt er dóór gedraaid En héél ons landje wordt gepaaid Metfijn-een-uurtje-langer-licht, Waarvoor men... draaierij verricht 1 Want wie er klokkendraaier wordt, Die doet zich ook een uur tekort; Die zal een uurtje overslaan, Dat nóóit meer op de klok zal staan. Het wordt verduisterd aan ons oog, Alsof het qua beiang niet woog de werkplaats, t ge meentebestuur slagen hetgeen slechts der jeugdige werkloozen zelf "ka» uitdijen de inrichting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1