rrxr< Luxe Anto-Verbuur met en zonder chauffeur F. OZINGA No. 67 Eerste Blad nen ILBrennin UitgaveKIEZEBRINK Co. Zaterdag 21 Nel 1938. Lekker droog TROMP, SNEEK LmeijerZ» Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek j Aanbevolen per bus 25 cent 25 25 18 TROMP SNEEK LER OOURART m WYMBRITSERADEEL RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. ’N HADAC-MANTEL, Beter gekleed l- Andijker Spritskoeken Andijker Tafelkoeken Urker Kransen Andijker Wafelkoeken JOD COMPLETE SLAAPKAMERS alle uitvoeringen en modellen, zodat het U heus niet moeilijk zal vallen uw keuze te bepalen. 50 toonkamers. 54e Jaargang Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN Trouw- en Begrafenisrijden DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK OPEN BRIEF. de 4 >k 4 e- oi a Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen VER O 50 Sigaartjes in een luxe blikje voor een fl.- Uw Winkelier heeft ze voorradig. Van ouds bekend adres in T abaksf abrikaten. kenmerkende Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS fc.tTT, HADAC Abonnement: per jaar 2.50, Ir. p. post 3.60. AGvcrtentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT tijd pl.m. f 40 per week er aan hebben verdiend. i EEN ZALM MET DE HAND GEVANGEN. Men meldt uit Woudrichem aan N. R. Crt.: Hoewel gedurende de laatste dagen de zalmvisscherij, zoowel met de galg- als met de kantzegenvisscherij, zeer povere resultaten oplevert en zeer weinig zalmen worden gevangen, kan als bijzonderheid worden gemeld dat door A. Borg te Woud- richem in de rivier de Maas aldaar .ipet de hand een zalm werd gevangen. Gemel de persoon ontdekte de zalm op een klei nen afstand van den oever en begaf zich direct te water. Hij wist den visch toen met de hand te grijpen en op den oever te brengen. De zalm was gebeten en had een gewicht van ruim 20 pond. Aan de vischmarkt te Woudrichem bracht hij on geveer f25 op. edele j natuurproduct verleent KING PEPERMUNTdie heerlijke geur en smaak. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebrulke men de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten Het adres voor Wederverkoopers Hiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiin uillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillliiiiie op w w n minder besteed en en in tot aan wij a hebben de ■V I XI >lï 01 ht -ai lx P« au St( et ‘je en 1 wi l> ie B 11 ós de die NIEUWS 3ÏÏEEKER COURANT anim ME heeft in LEEUWENBURG SNEEK Telefoon 2130. Opgerlcht 1826 De Bijbel verbiedt de oorlog en zijl die dit Boek als richtsnoer voor hun leven ge bruiken maken de vrede bijkans tot een onmogelijkheid. Bij de Hindoe’s bijvoor beeld wordt de oorlog door de godsdienst gerechtvaardigd, zij echter leven steeds in vrede. Er heeft in de laatste tijden een gewel dige expansie van de menschelijke energie plaats gevonden, ondanks dat leven we nog steeds tusschen de beperkte grenzen, die de mogelijkheid van een oorlog, die in staat zal zijn de geheele menschengemeen- schap te vernietigen, steeds grooter maakt. We moeten deze bekrompen grenzensyste- men vernietigen, wat echter een andere politiek vereischt. De tegenwoordige pogingen om tot ont wapening te geraken beoogen geen wer kelijke veranderingen in het militairisme te brengen; het gaat hierbij slechts om het aanbrengen van wijzigingen en het invoe- Romcoot De ambtenaar van het O.M. betoogde, dat uit deze zaak is gebleken, dat deze verdachte een minderwaardig individu is, die, om zich zelf vrij te pleiten, de zaak heeft verraden. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De kantonrechter wees er op, dat ver dachte als Duitscher in ernstige mate mis bruik heeft gemaakt van de hem verleende gastvrijheid. Een streng voorbeeld moet worden gesteld, temeer, daar nog gteeds wordt doorgegaan met geheime radm-uit- zendingen in Twente, hetgeen Zondag weer is gebleken. Verdachte werd daarom op nieuw veroordeeld tot acht maanden hech tenis. Ieder huis heeft twee of meer slaapkamers, die stuk voor stuk van meubelen moeten worden voorzien. Dat wat de oorlog betreft, wat den Volkenbond aangaat constateert spr. dat het bijeenroepen in 1899 van de eerste vre desconferentie een groot feit was. Al lijkt alles nu mislukt, dan nog is wat daaruit voortkwam van groote beteekenis. Jhr. de Geer en ir. Albarda, die niet altijd arm in arm loopen zijn beide nog steeds en thousiaste verdedigers van den Volkenbond en spr. die het zeker niet altijd met Koos Vorririk eens is, heeft met dezen in Gro ningen voor den Volkenbond getuigd. Als mannen als de Geer, Albarda en Vorrink die zaak vasthouden, verdient ze nogj wel aandacht. Er komt ook wat Nederlandsche trots bij te pas, want de Volkenbond is toch het uiteindelijke resultaat van de gedachte van Hugo de Groot, toen hij als 21-jarige op treffende wijze de beginselen van het vol kenrecht uiteenzette. Vele jaren heeft hij dat onderwerp daarna laten rusten, maar in 1625 schreef hij er een boek over. Hij begreep dat als men voor het recht ijver de men niet alleen moest ijveren voor het recht tusschen de individuen alleen, maar ook tusschen de staten die nog veel egois- tischer zijn dan individuen, het zijln oom glomeraten van allerlei kwaads en daarom is het zoo noodig dat deze elkaar op het rechte pad houden. In de opzet van Hugo de Groot zaten echter 3 leemten, hij had niet ingezien dat er bij geschillen tusschen staten een onpartijdige beslisser moest zijn, hij kende ook geen onpartijdige strafvol- trekker en er bestond nog geen scherp criterium voor den aanvalsoorlog. Na 1899 zijn die er echter gekomen. Het Haagsche Prijshof is de onpartijdige beslisser, in den Volkenbond kwam een onpartijdige strafvoltrekker, en door het Briand-Kel- logg pact ontstond ook de mogelijkheid -van den aanvaller. Helaas dde laatste instanties niet gefungeerd toen het er op aankwam, Abes- sinië is schandelijk onrecht aangedaan. Wat is in Engeland het heengaan' van Eden betreurd, die zoo prachtig werk deed, hoe betreurt men in Frankrijk de mis lukking van het werk van Briand, en in ’t geheim ongetwijfeld in Duitschland de mislukking van Stresemann’s werk. Maar over deze mislukking moeten wij ons allen schamen, omdat wij allen schuld hebben, zooals spr. zich voor zich zelf en de Chr. gemeente schaamt als hij op de kansel een stuk uit de Bergrede leest om dat wij zoover beneden het ideaal zijn gebleven. En toch dienen wij vast te hou den aan het ideaal. Professor Franpois heeft den Volkenbond een boom genoemd die feitelijk te oud was om nog in ons stadstuintje te worden overgeplant en daar te aarden. In de plaats van deze moet INVAL BIJ EEN WOEKERAARSTER. Dezer dagen heeft de politie een inval gedaan bij een woekeraarster te Amster dam. Gebleken is, dat talloozen het slacht offer zijn geworden van deze vrouw, die tegen exorbitant hooge rente allerlei be dragen, varieerend van f 25.tot en met f 2000, leende aan menschen uit alle ran gen en standen. In het huis werden belangrijke geld sommen gevonden. De grootste verras sing voor de politie was echter nog, dat zij in het eenvoudige huis een groote schat aan juweelen aantrof, blijkbaar al lemaal sieraden, van aan de grond geraak te Slachtoffers, die niet meer konden af betalen. Een frappant staaltje van de gevolgen der woekerpraktijken is, schrijft de Tel., het onderstaande: Er was een dame, die jaren geleden, om een vriendin te helpen, f 500 bij de vrouw leende. Zooals gebruikelijk, kreeg ook deze klant niet direct vijfhonderd gulden in haar handen, doch f 500 min 10 pet. rente, dus f450. Zij moest dit geld per maand afbetalen met een bedrag van f 50 plus 10 pct. van deze f50, dus f55. De een jonge boom komen die echt wortel kan schieten, de Volkenbond dient dus op nieuw georganiseerd en daarbij zullen wij uit de opgedane ervaring onze lessen heb ben te trekken. Dan zal de gereorgani seerde Volkenbond een zegen voor ’de menschheid blijken, en om het zoover te brengen dienen wij allen mee te werken. Spr. toetste daarna de vredesgedachte aan het hedendaagsche leven. Tot onze spijt moeten we bedroevende feiten con- stateeren. De jeugd wordt in de militaire geest opgevoed. In Groningen is dezer dagen zelfs een militaire tentoonstelling gehouden. Echter, de Nederlander zelf blijkt ih dit opzicht verstandiger te zijn dan de re- geering, getuige de geringe opbrengst van het defensie-fonds. Aan Han Hollander, die met Neder landSchotland voor de Phohi en de platen-reportage in het Zaterdag- avond-programma z’n vijftigste inter- land-verslag verzorgt. Han Hollander, een open brief, Spontaan aan jou gericht Jij bent het, die den luisteraar Ten zeerste heeft verplicht. Jij viert het „gouden" uitzend-feest, Je „gouden” uitzend-dag En daarom geef ik vpn je werk Zoo graag hier eensverslag 1 Jij kijkt en ziet en geeft het dóór Naar ieder huisgezin, Jij draagt de interlandsche sfeer Ook onze woning, inI Jouw woord bracht ons uitbundigheid En sómskapot servies, Doch als er dan gewonnen werd, Dan was dat géén verlies! Jij leefde mee op ’t groene veld, Wij deden dat door jou: We zagen de gemiste kans En voelden eiken douw Ons huisgezin werd door jouw woord Eén groote voetbalschool, Wie juicht er als Han Hollander Met zóó veel nadruk: Góal Ook hier ter plaatse wordt je werk In dankbaarheid aanvaard, Han Hollander: je stem, je woord Werd nooit geëvenaard! Blijf jarenlang nog „ziener’ Het groote grastapijt, Al klinkt ’t vreemdbreng in ons huis Nog tal van keerens t r ij d I (Nadruk verboden.) PHILIA. ■et ie tt ijd b iet ft te 11 nt; Wi ed ui F U' di ee: iet ht ongeruste ouders wachtten. Hij1 stelde zich daarom draadloos in verbinding met de kustwacht die hij verzocht maatregelen te nemen om den jongen buitengaats van boord te halen. De Postishev was genoodzaakt terug te stoomen tot zij' de loodsboot ontmoette, welke de jongen overnam, om hem aan de politie over te leveren. Ongelukken. Woensdagmorgen is in de ondergrond- sche werken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerlerheide een doodelijk ongeluk ge schied. Bij liet monteeren van een kabelschijf is een der draagbalken waarop de schijf rustte, door midden gebroken, waardoor de 42-jarige F. Debie uit Heerlerheide door de vallende kabelschijf doodelijk werd getroffen. Debie was gehuwd en vader van drie kinderen. Dinsdagavond om zes uur wilde de heer J. 'van de Vaart te Mijdrecht, met den slinger den motor van zijn auto op gang brengen. Toen hij hiermede bezig was, kwam de auto plotseling in beweging, blijkbaar doordat de rem was losgescho- ten. De heer v. d. V. kwam er onder te recht en werd ernstig gewond. In den loop van den avond is hij overleden. Een hondenmannequin. Amerika, het land der onbegrensde mo gelijkheden, kwam dezer dagen weer met iets nieuws voor den dag en wel op het gebied van de hondenmode. Naar de Daily Herald verneemt, heeft men in New York een hondenmodeshow gehouden, waar ’n pieuw soort regen-cape voor honden werd gelanceerd. Van de zijde der hondenlief- hebbers bestond veel belangstelling. Mary Hamilton, de kleine foxterrier, fungeerde voor mannequin. Volgens geruchten komt er op een volgende show voor honden een mannequin voor hondenparapluiesal dus schrijft de N. R. Crt. Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Daarvoor naar Pédicure -■•= Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 DURFDE NIET ETEN DOOR INDIGESTIE. Nu geen oogenblik meer ziek. „Jarenlang leed ik aan indigestie en bij tijden durfde ik zelfs niets eten. Ik pro beerde verschillende middelen, doch geen van alle hielp mij, tot ik een flacon Kru- schen Salts kocht. Ik nam de „dagelijk- sche dosis" als voorgeschreven. Na twee of drie dagen voelde ik mij reeds veel beter worden en vanaf dien tijd ben ik geen moment meer ziek geweest. Hoewel ik reeds ruim 75 jaar ben, yoel ik mij steeds zoo opgewekt en actief, als ieder an der die 25 of 30 jaar jonger is.” H. A. L. Wordt ook Uw leven vergald door in digestie Probeer dan direct Kruschen Salts. U zult weer kunnen eten wat U wilt, zonder onaangename gevolgen. Kru schen Salts bevordert Uw spijsvertering en spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking. U zult zich zoo goed voelen, dat U, gelijk vele anderen, met plezier Uw da- gelijksche dosis neemt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten. (Adv.) EEN VERSTEKELING. De Velsensche scholier De R. was door den directeur van zijn school voor den tijd van een week van school weggestuurd. Be vreesd om het nieuws dezer straf thuis mede te deelen, heeft hij zich verborgen aan boord van de Russische houtboot Pos tishev, die voor de papierfabriek te IJmui- den gemeerd lag, doch Woensdagmiddag vertrok met bestemming Sunderland. Toen het schip tien mijl uit de kust was werd de verstekeling ontdekt en hoewel de jongen vertelde dat hij mee naar Rusland wilde, begreep de kapitein dat aan wal ren van bepalingen, die wellicht eenige gunstige resultaten kunnen aanbrengen, doch het systeem onveranderd laten. Het militairisme moet in de wortel wor den aangetast. De tegenwoordige ontwa pening ‘is puur bedrog en het opofferen van het versletene om nieuwe paden te kunnen betreden. Daarom zal dit alles ook geen oorlog kunnen voorkomen. Er is een wereldfederatie van staten noodig, die sterk moet zijn, dan is er nie mand meer om te bevechten. Er is sinds 1918 nog niets positiefs gedaan om een oorlog in de toekomst ónmogelijk te ma ken. Spr. hoopt dan ook, dat de aanwe zige jongelui hun gedachten over deze vraagstukken zullen laten gaan en zich bij het bepalen van hun standpunt in de zaak van oorlog en vrede, door de gedachten, die “hier naar voren gebracht rijn, zullen laten leiden. De heer de Haas sprak het slotwoord en dankte daarin den spreker namens het bestuur van de afd. Sneek van de Ver. voor Volkenbond en Vrede en de aanwe zige jongelui, voor het gesprokene. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Bovengenoemde vereen, hield Woens dagmorgen in de „Harmonie” een bijeen komst voor leerlingen van verschillende onderwijsinrichtingen hier ter plaatse, waar- als spreker optrad ds. C. W. Coolsma te Groningen. De voorz., de heer F. W. C. de Haas, sprak het openingswoord. Vandaag is het 39 jaar geleden, aldus spr., dat de eerste vredesconferentie te Den Haag werd bij eengeroepen door den Czaar van Rusland. Op deze dag worden daarom ieder jaar, op initiatief van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen bijeen komsten voor scholen georganiseerd, waar over de Volkenbond wordt gesproken. Uitgenoodigd zijn ditmaal het Gymna sium, de Chr. Kweekschool, de R.H.B.S. en de Openbare- en Chr. U.L.O. school, aan welke uitnoodiging Kweekschool en Chr. U:L.O. school niet hebben kunnen yoldoen. Spr. verleende daarna het woord aan den heer Coolsma. Ds C. W. Coolsma verdeelt zijn rede over drie punten, n.l.ie oorlog, 2e volkenbond, 3e een en ander getoetst aan ons tegenwoordig leven tn onze hoop. Wat het eerste punt betreft citeert spr. een gedicht van Martien Beversluis en iets uit een boek van Stanley Jones, waarin deze o.a. constateert dat een modern slag schip 30 millioen dollar kost; wat al nut tigs zou met zulk een bedrag kunnen wor den gedaan. 20.000 mannen zouden er een jaar lang een behoorlijk loon van kun nen genieten. Spr. geeft nog enkele cij fers 'betreffende oorlogsverschrikking bewapeningsverdwazing. De Fransche Engelsche bezettingstroepen lieten Duitschland 15000 onechte kinderen ach ter, in Engeland wordt wat de staatsuitga ven betreft van elke f 12.f 8.25 voor be wapening, f3.75 aan andere doeleinden besteed. De wereldoorlog kostte 28 mil lioen slachtoffers, en aan uitgaven 845 milliard gulden, dat is 45000 gulden per uur sedert de geboorte van Christus! De dooden die deze oorlog eischte, zouden, 20 óp een rij ons van zonsopgang tot zonsondergang voorbijtrekkende, 4 maan den noodig hebben ons alle te passeeren. Dat zijn enkele ge.tallen, nu enkele uit latingen. Maarschalk Foch zeide enkele uren voor zijn dood tot zijn kleinzoon dat zijn grootste wensch was dat deze nimmer zou weten wat oorlog was, van Clemen ceau wordt gezegd dat hij voor zijn dood uitriep: „als ik nu nog memoires moest schrijven, zou ik het anders doen." 18 millioen verminkten eischte die oor log, de bevolking van een land iets kleiner dan Spanje! Het vliegen op Soesterberg kost ons f 80.per uur! Spr. komt op te gen de onwaarachtige eeredienst van de verheerlijking van het grpf van den on bekenden soldaat, welke dienst meer den oorlogsgeest dan die van den vrede be vordert en beschrijft hoe treffend wijlen de schilder Willem v. Schaik een sombere aanklacht tegen de menschheid schilderde in rijn „de bekende soldaat”, de ver minkte in ellende levende oud-strijder naar wien niemand omziet”; inderdaad een aan klacht tegen wat de mensch zijn mede- mensch in nationale hoogmoed aandoet. vrouw kreeg ruzie met haar vriendin, doch zij had de schuldbekentenis geteekend en was dus'gedoemd steeds iedere maand f55 af te lossen. Zij wilde dit voor haar echt genoot niet weten, kon ten slotte niet meer volhouden maandelijks de afbeta- lingssom met de woekerrente aan de geld- semetster te betalen. Uit vrees, dat haar man er achter zou komen, leende zij bij de geldschietster weer f 500. Van de oude schuld moest zij nog f 200 afbetalen. Er werd dus opnieuw een schuldbekentenis opgemaakt voor een bedrag van f 700. De vrouw, die het geld leende, en al danig op het hellend vlak was, kreeg natuurlijk geen f 500 in handen, want van de nieuwe f 500 werden er eerst weer f 50 afgetrokken. Ten slotte kwam de vrouw diep in de schuld te zitten. Telkens als zij de afbe- talingssom niet meer kon betalen, leende zij n.l. opnieuw en thans moet de vrouw een schuld van een paar duizend gulden betalen. JEF LAST IN VRIJHEID'. Naar wordt gemeld is de schrijver Jef Last, die de vorige week, toen hij uit Bel gië kwam, aan de grens te Zundert door de marechaussee werd vastgehouden, Woensdagmiddag in vrijheid is gesteld. De heer Last heeft zich naar zijn woon plaats begeven. In verband met de vrijlating van Jef Last verneemt de N. R. Crt. nader, dat de ter zake bevoegde autoriteiten bij deze be slissing rekening hebben gehouden met de bijzondere positie, waarin de schrijver ver keert o.m. werd overwogen dat zijn fa milie hier te lande woonachtig is. Voorts is de invrijheidstelling slechts te beschouwen als het gevolg van een voor- loopige beslissing tot toelating; aan zijn verblijf in ops land zijn bovendien eemge voorwaarden verbonden. DE GEHEIME RADIOZENDER. Eenige weken geleden zijn de exploitan ten van den geheimen radiozender Nachte gaal, door den kantonrechter te Enschede tot zware straffen veroordeeld. Een van hen, de Duitsche schoenmaker W. uit Hen gelo, was niet verschenen. Hij werd Jjij verstek tot acht maanden hechtenis ver oordeeld. Tegen dit vonnis was W. in verzet ge komen en Woensdag werd zijn zaak behan deld voor den waarnemenden kantonrech ter te Enschede, mr. P. S. Noyon. Ver dachte ontkende met klem, aan de uit zendingen te hebben deelgenomen, doch zijn vroegeire compagnon, de radiohande- laar J. P. uit Hengelo, legde zeer be zwarende verklaringen voor hem af. De verdachte, die het zakelijk deel van de uitzendingen verzorgde, zou geruimen P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1