F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN VOOR DE FEESTDAGEN I TROMP Sneek. 1 I I I I 1 I I I 1 Woensdag 25 Mel 1938. UitgaveKIEZEBBINH Co. No. 68 Eerste Blad oniEieel Orga der Gemmle Soeei Verschijnt x I RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. 54e Jaargang Trouw- en Begrafenisrijden Oh Dicky’s Petto 5 cent. njNSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: OOG en HART. PHILIA. Programma: b. *7. van Cocktail □i *5. 6. *3. 4. A. Carse. A. Rowley. elftal Leemijer van B r u i n s m a, verklaarde dat dit’ elftal bij het kappersbedrijf, die allen adhaesie betui gen met het verzoek der gezamenlijke onder nemersorganisaties om toepassing der Ves- tigingswet-Kleinbedrijf op ’t kappersbedrijf. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen b. a. a. b. a. b. b. c. *1. 2. Op Hemelvaartsdag. Stadgenooten-sportliefhebbers Geeft Uw oog en geeft Uw hartl Geeft Uw oog aan sport-prestaties, Geeft Uw hart aan pijn en smart! Overmorgen wordt gestreden Op het Lemmerweg-terrein: Strijd om nieuwe voetbal-zege, Strijd om nieuwe zonneschijn Deze strijd voor voetbal-zege Strijdt ook voor een ander doel: Deze strijd wordt óók gestreden Voor: saamhoorigheidsgevoell Bovendien een turn-betooging Van de stadsche „S.G.V.”, En dat alles strijdt tezamen Voor een sympathiek idee Samenwerking van de sterken Voor neerslachtig, zwak geslacht; Daarvoor geeft men overmorgen Demonstratie van de kracht! Kocht U een entree-biljetje Voor ’t Liefdadigheidsfestijn? Dat biljetje is een straaltje Lang-begeerde zonneschijn. Dat biljet is bovendien nog Lót ook inde loterij, Stadgenootenkoopt Uw kaartje! Draagt opnieuw Uw steentje bij! Eerstens krijgt U de voldoening Van een dag sportieven strijd, Tweedens krijgt Uw hart voldoening In ’t begrip: Liefdadigheid! (Nadruk verboden.) DAMES- en HEERENKAPPER Schaapmarktplein 9 - Tel. 2606 Beiaardbespeling op Woensdag 25 Mei a.s., ter gelegenheid v. d. Blauwe Week, des avonds van 89 uur door den Stadsbeiaardier Fl. H. A. van Bergen, met medewerking van trompetten en bazuinen. Voorwaarts. De blauwe strijders. Gavotte. Rigaudon. Tempelierenlied. Heft aan. Neerlands volk. 3 Lieder ohne Worte. Fr. Spindler. Giocosamente. Tenero. Cordiale. Het lied van Moeder. De blauwe vaan. Melodie antique frangaise. P. Tschaikowsky. Fr. Schubert. en VRIJDAGSAVONDS Sneeker Groentehandelaren. Naar aanleiding van het feit, dat het F. V.B. en K.N.V.B. spelers verboden is deel te nemen aan de zomeravond-voetbalwed- strijden uitgeschreven door het Sneeker Groentehandelaren-elftal kwam Donderdag avond in hotel Hanenburg bovengenoemd bestuur in spoedeischende vergadering bij een. Mede waren hierbij uitgenoodigd de vertegenwoordigers van de deelnemende vereenigingen. De voorzitter, de heer P. de Jong, heette allen welkom. Het bestuur, aldus spr., had gemeend deze vergadering te moeten be leggen, daar men de betrokken leden niet voor moeilijkheden wenschte te plaatsen. Men kon de motieven van deze weigering niet begrijpen. Het groentehandelaren-elftal waarvan het bestuur onlangs met een der F.V.B.-bestuursleden had geconfereerd, wenschte aan alle finantieele verplichtingen te voldoen, en indien men geen toestem ming voor nederlaag-wedstrijden kon krij gen wilde men wel in de richting van vriend schappelijke wedstrijden gaan. Het blijkt evenwel dat „Barbertje toch moet hangen”, doch het groentehandelaren-elftal, dat zijn wedstrijden louter organiseert voor ontspan ning, wenscht door te zetten ten koste van alles. Indien men dit op de ingeslagen weg onmogelijk maakt, zullen de bakens verzet worden en zal in andere richting medewer king worden gezocht. Maar voor men hiertoe overgaat, wilde men eerst de zaak overleg gen met de voor dit tournooi reeds inge schreven vereenigingen. Men zou het dan Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT ook op zeer groote prijs stellen te vernemen hoe men daar er thans over denkt. De heer H. B. P o i e s z kon zich de af wijzende houding der bonden niet indenken, vooral tegenover de scheidsrechters, van wie ook een elftal aan de uitgeschreven wed strijden zou deelnemen. Deze toch staan tij dens het geheele seizoen belangloos voor K.N.V.B. en F.V.B. klaar en zijn dan niet in staat hun geliefde sport zelf te beoefenen en nu men er de gelegenheid voor krijgt, wordt het hen verboden. De heer R. Karsten, voorzitter van de Sneeker Scheidsrechtersver., zegt toe een schrijven aan de K.N.V.B, en F.V.B. te zul len richten en om opheldering te vragen. Den heer Wagenmakers, vertegen woordiger van het elftal van de fa. Tonne- ma, was ter oore gekomen, dat men de even- tueele baten van deze wedstrijden aan een liefdadige instelling zal afdragen en vroeg den voorz. of dit waar was. Deze verklaarde dat hier nimmer over gesproken was. Men had de wedstrijden georganiseerd geheel voor eigen rekening en men moest afwach ten hoe het verloop zou zijn. De vertegenwoordiger van het familie- Leeuwarden, de heer monde van den heer Valkema ’t vorige jaar de mededeeling had ontvangen, dat vriend schappelijke wedstrijden te allen tijde plaats mochten hebben, ook al stelden liefhebbers van het voetbal daarvoor eere-teekenen be schikbaar. De heer C. M e ij e r, vertegenwoordiger van het Flach-elftal, sprak in gelijke rich ting. Van de bestuurstafel gingen ook stemmen op die betoogden, dat misschien plaatse lijke clubs het groentehandelaren-elftal een spaak in het wiel steken. Nadat er nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd door den voor zitter de vraag gedaan op welke vereeni gingen men kon rekenen. Medewerking zegden toe Wouda, Lank- horst, Flach, Tonnema, Wit-zwart, Oranje- Nassau, Poiesz-originals, terwijl de scheids rechtersver. na ontvangen bericht van de K.N.V.B. en F.V.B. zal beslissen. De heer Bruinsma, hoewel persoonlijk voorstander, wil eerst met zijn familie con- fereeren. Van de aanwezige scheidsrechters stelden zich beschikbaar om de wedstrijden te leiden de h.h. G. Eden en J. Kracht. Met dank voor de medewerking en op komst sloot te ongeveer 10 uur de voorz. deze bijeenkomst. tegen een kleine vergoe- E ding verzekerd worden. HET ADRES- voor Fiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiin Pinksterbloemen chocolade de Heer, 2 ons voor 1 kwartje. Dixies per pakje 10 cent. Tafelkoeken S.K.S. per busje 20 cent. Kwatta’s Triplex-bonbons 2 ons voor 1 kwartje, reepen van de Heer 5 cent. Pakjes Kiene’s Limona-pastilles 10 cent. King Pepermunt per rol 10 cent. weg overstak, week de auto uit en kwam met groote vaart tegen een boom terecht. De wagen werd grootendeels vernield. Van de vier inzittenden werd mevr. R. zoo ern stig gewond, dat zij vrijwel terstond over leed. De drie andere inzittenden werden licht gewond en zijn op medisch advies naar het R. K. ziekenhuis te Tegelen ver voerd. Daders van verschillende inbraken gearresteerd. Zondagochtend vroeg is het de politie te Amsterdam gelukt de daders van een serie inbraken bij het filiaal van Vroom en Drees- mann in de Haarlemmerstraat aldaar, waar bij groote hoeveelheden goederen en ook geld ontvreemd waren, in te rekenen. Het bleek hierbij, dat men niet, zooals men eerst vermoedde met „zware jongens” te doen had, doch een vader met zijn drie zoons van 12, 14 en 16 jaar bleken de da ders te zijn. Het was reeds de derde keer, dat het vier tal een bezoek aan deze zaak bracht en de beide eerste inbraken slaagden uitstekend. Ditmaal echter zag een bewoonster van de buurt een kleine jongen op het dak bij het dakraam van de zaak, waarop zij de politie alarmeerde, die, vergezeld van den winkel dief een onderzoek instelde. Een jongen, die op eenige afstand van de winkel op de uitkijk stond en bij de komst van de politie de vlucht nam, werd naar het politiebureau overgebracht. Daarna heeft men na lang zoeken de beide andere jongens in de winkel gevon den; zij hadden zich onder een toonbank en in een kast verborgen. Op het politiebureau bleek, dat men drie jongens uit één gezin had gearresteerd en spoedig waren er aanwijzingen genoeg om ook tot arrestatie van den vader over te gaan. Hoewel hij ontkende iets met de in braken uitstaande te hebben, is de politie er wel zeker van, dat hij herhaaldelijk met zijn kinderen inbraken heeft gepleegd. Vechtpartij in een woonwagenkamp. Oudejaarsnacht ontstond een hevige ruzie in het woonwagenkamp te Laren tusschen twee mannen, die in een café de avond had den doorgebracht. Er was stevig gedronken en diep in de nacht kwam het rumoerige gezelschap in het kamp, waar de ruzie nog werd voortgezet. Een van de beide mannen, een 34-jarige stoelenmatter, haalde een zeis en bracht zijn tegenstander een diepe wonde in het dijbeen toe. Het been moest bij de heup worden afgezet. De stoelenmatter stond terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. De Officier van Justitie had hem poging tot doodslag, subs, toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, subs, mishandeling, ten laste gelegd, en eischte twee jaar gevangenisstraf. Vonnis 3 Juni. Olifanten aan de Oostkust van Sumatra. Onlangs was er een invasie van een kudde olifanten op de onderneming Boekit Mas. Deze kudde kon toen verjaagd worden en men had hoop, dat nu alle olifanten gevlucht zouden zijn en zich voorloopig niet zouden vertoonen in de nabijheid van Pangkalan Brandan. Deze hoop is echter niet verwezenlijkt, schrijft de Sum. Post. Nauwelijks was de kudde van zestien olifanten van Boekit Mas verdwenen, of een nog grootere, van 23 oli fanten, werd gesignaleerd in de buurt van Tangkalan Doerian. In de afgeloopen week vereerden de zware dieren dezen kampong in steeds benauwen der mate met hun attenties. Zij trapten er boomen neer, suikerriet en anderen aan plant en de bevolking wendde zich daarom tot de politie om hulp. Deze hulp werd ech ter niet direct verleend. Men adviseerde de bevolking, het eerst eens zelf te probeeren met blikken, flambouwen enz. De olifanten zouden dan misschien wel bang worden. Maar de olifanten bleken voor geen klein geruchtje vervaard te zijn. Hoeveel kabaal men ook maakte, de kudde bleef met groote vasthoudendheid nabij kampong Tangkalan Doerian. Ten slotte moest dus de politie ingrijpen. De detachementscommandant, de heer van der Plank, trok er met eenige van zijn man nen op uit en was op een gegeven oogenblik door de kudde zoodanig omsingeld, dat het niet geraden werd geoordeeld, een salvo ai te geven. Maar er was één olifant, een vol wassen mannetje, met fraaie slagtanden, die blijkbaar uit nieuwsgierigheid nader kwam. Dit werd hem noodlottig, want toen hij on geveer dertien meter van de politiemen- schen verwijderd was, werd hij met één schot neergelegd. De rest van de kudde vluchtte. Het oerwoud in de naaste omgeving van Pangkalan Brandan moet nog vol zitten met olifanten. Een eigenaardig ongeluk te Emmerik. In Emmerik, de laatste Duitsche stad aan de Rijn voor deze Nederland binnenstroomt, staat aan het einde der Rijnpromenade een machtig oorlogsgedenkteeken ter eere der soldaten, gevallen in de oorlog van 1870-71. Aan de voet van dit gedenkteeken, hetwelk in de schaduw staat van reusachtige popu lieren, wandelden Donderdag enkele vrou wen met haar kinderen. Plotseling weer klonk een heftig gekraak in de oude popu lieren. Een zware tak stortte boven op het monument en zij rukte de beide steenen ade laars af. Een daarvan kwam terecht op de 39-jarige mevrouw Rix uit Emmerik, die op slag dood was, terwijl de andere steenen adelaar het been van een vierjarig jongetje verbrijzelde. Bij onderzoek is gebleken, dat insecten, nl. de wilgenhoutrups, de tak die ca. 70 c.M. in doorsnee is, geheel hadden doorge knaagd. De Koolmeesjes hebben de brievenbus bij den heer H. Tromp Johs.zn. aan de Stationsstraat no. 15 alhier ditmaal verrijkt met. 8 eitjes, waaruit 8 vo geltjes, waarvan 1 is gestorven. De ouden hebben inmiddels de bus verlaten en 5 jon gen met hen. Twee aarzelden, maar volgden ten slotte ook, zoodat de brievenbus nu weer voor haar normale bestemming ter beschik king is, onder aanbieding van verontschul diging voor het aan velen veroorzaakte on gerief, en dank voor de welwillendheid. Rechtsproblemen van de Radio-omroep. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam verkreeg mr. J. Oranje uit Eindhoven de graad van doctor in de rechtsgeleerdheid. In zijn proefschrift worden de nieuwe pro blemen behandeld, die door den radio- omroep zijn ontstaan. Als promotor trad op prof. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Radioraad. BIOSCOOPNIEUWS. In de hoofdfilm „Drie handige meisjes”, die Donderdag, Hemelvaartsdag, voor het laatst in het Amicitia Theater draait, wordt ons de geschiedenis verteld van den New Yorkschen „nabob”, die in het huwelijk wil treden met een schoone, doch onsympathieke blondine, en daarin op alle mogelijke manieren door de drie doch ters uit zijn eerste huwelijk wordt tegen gewerkt. De manier, waarop dit door de drie meis jes, waarvan één het 14-jarige zangwonder Deanna Durbin is, gedaan wordt, is vaak zeer vermakelijk en pleit ongetwijfeld voor de slimheid van het drietal. Het einde van de film brengt dan ook de hereeniging van vader en moeder, terwijl de New Yorksche schoone nieuwe liefdesban den tracht aan te knoopen met een Hongaar, die zich voor een graaf uitgeeft, doch in werkelijkheid slechts een avonturier en dronkaard is. Het rechtvaardigheidsgevoel van den toe schouwer wordt dus volkomen bevredigd in deze film en de manier, waarop een en an der geschiedt, is van dien aard, dat de film een gang naar ’t Amicitia Theater ten volle waard is. Bovendien wordt er een uitstekend bij- programma gegeven, met uiteraard als hoogtepunt de officieele geluidsfilm-repor- tage van de doop van Prinses Beatrix. Circus Henny. Op 27, 28, 30 en 31 Mei krijgen we hier bezoek van het circus Henny, een echt Ne- derlandsch circus, directeur de heer H. F. C. Teuteberg uit Winschoten, die ook hier een gunstige reputatie geniet. Blijkens de Krankzinnige doodt 28 personen. Een boer in de Japansche provincie Oka yama heeft in een vlaag van krankzinnig heid 28 dorpsbewoners met een jachtgeweer doodgeschoten. De man vluchtte hierna in de bergen. Politie en brandweer omsingel den den moordenaar, die zelfmoord heeft gepleegd. Impromptu. Bakmarsch. De liederen met een worden in samen spel met trompetten en bazuinen uitgevoerd. De vijfling van Dionne. Zooals bekend is, werd de vijfling Dionne tot dusverre verzorgd in speciale apparte menten. Nu de ouders zich daartegen ver zet hebben, zullen de kinderen met hun broers en zusters komen wonen in een huis, dat speciaal op last van de regeering ge- .bouwd is en waarin de vijfling in geval van een epidemie geïsoleerd kan worden. Zesling geboren. De vrouw van een boer in Burma (Br.- Indië) heeft het leven geschonken aan een zesling, drie jongens en drie meisjes. Alle zes kinderen werden levend geboren, doch een ervan overleed later. De regeering en de werkloosheid. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot verhooging van het crediet voor het Werkfonds. Deze kan in het kort in de volgende punten worden samengevat: 1. De regeering stelt zich op het stand punt, dat de werkloosheidsbestrijding aller eerst moet worden gezocht binnen het kader van het bedrijfsleven door opvoering van dit bedrijfsleven, doch dat, waar opvoering van het bedrijfsleven tijd vordert en boven dien niet alle arbeidskrachten zal absor- beeren, openbare werken noodig zijn. 2. Het aangevraagd crediet voor het Werkfonds wordt verhoogd met 30 millioen en gebracht op 60 millioen. 3. Gewezen wordt op de verhoogde acti viteit van het Werkfonds; terwijl in 1937 in totaal 17 millioen werd geblokkeerd, is in de eerste vier maanden van 1938 22.5 millioen en in de eerste vijf maanden van 1938 37.5 millioen geblokkeerd. 4. Aangekondigd wordt een reorganisa tie van het Werkfonds en de werkverschaf fing. 5. Aangekondigd wordt het in het leven roepen van een coördineerende instantie voor werkverruiming. 6. Medegedeeld wordt, dat maatregelen in overweging zijn om te bevorderen, dat de regeering groote bevoegdheden krijgt ter overwinning van weerstanden bij de uitvoe ring van werkverruimingswerken. 7. Voorts zijn maatregelen in overwe ging, betreffende grootere bevoegdheid der regeering op het terrein der arbeidssprei- ding. 8. Een beknopt overzicht wordt gegeven van hetgeen de regeering langs verschillen de wegen gedaan heeft ter bestrijding van de werkloosheid. 9. Het Werkfonds zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan de bouw van wonin gen voor groote gezinnen. Auto-ongeluk te Belfeld. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op den rijksweg BelfeldTegelen een auto- ongeluk gebeurd, dat een persoon het leven heeft gekost, terwijl drie personen werden gewond. Een Belgische auto, toebehoorende aarwden heer R. uit Fleron, nabij Luik, reed met flinke vaart. Vermoedelijk doordat een fietser plotseling van het rijwielpad den rij- Belasting betalen. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belanghebben den, dat vervolging is te wachten, zoo niet vóór 8 Juni is betaald op: Personeele belasting 1937: Bil jetten gedagteekend Maart minstens 2/5 ge- deelte. Personeele belasting 1938: Bil jetten gedagteekend Maart minstens 2/9 ge- deelte. inkomsten belasting 1937/38. Biljetten gedagteekend December geheel. Biljetten gedagteekend Maart minstens 2/5 gedeelte. Belasting van dedoodehand. Biljetten gedagteekend December geheel. Aanvullingen en wijzigingen Telefoonnet Nieuwe aansluitingen: no. 2268, Kuipers, Jan, Luxe jachtwerf, Jachthaven straat. No. 2279, Hofstee, Mr. N., Kantonrechter, Stationsstraat 20. Bij de in het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik gehouden examen slaagde o. m. voor diploma B (krankzinnigenverpleging) de heer J. P. Wieringa, vroeger te Sneek. Het echtpaar Dullemeijerde Jonge, thans vader en moeder van de Jeugdherberg alhier, is als zoodanig benoemd bij de eugdherberg te Gorinchem. recensies van andere bladen hebben de uit voeringen elders zeer voldaan. Zoo noemt de Meppeler Courant hetgeen aldaar werd gepresteerd een uitstekend programma, waarin zelfs nummers voorkwamen, die men elders tevergeefs zou zoeken. Zoo waren er fietsende honden, uitstekende acrobatiek, terwijl de amateur-dresseur, de heer Lijfe- ring van Groningen, die in zijn dagelijksche leven winkelier is, doch gast bij het circus Henny, prachtige dressuur van ponies, hon den en geiten liet zien. De 3 Rodillis toonden zich vaardig in Ro- meinsche krachtsport, en in het bijzonder werd het optreden van den directeur met paardendressuur geroemd. Het meeste suc ces had hij met Frits, het slangenpaard, dat reeds den eerbiedwaardigen ouderdom van 35 jaar heeft bereikt, maar nog bijzonder lenig is. Het middenstandsdiploma „Algemeene handelskennis”. 'Het examen voor ’t Middenstandsdiploma, af te nemen door de onderwijsinstanties van de Kon. Ned., R.K. en Chr. Midden standsbond, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In totaal nemen aan het examen circa 730Ó candidaten deel, uit alle oorden des lands. Aan het volledige exa men, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt afgenomen, zullen zich 2800 personen onderwerpen. Voor het speciale examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met tenminste vijf jaar practijk, hebben zich 4500 candidaten opgegeven. Dit examen wordt alleen mondeling afgenomen. De examens worden in een vrij groot aan tal plaatsen gehouden, te weten o. a. te Leeuwarden en Groningen. Alle examens zijn vrij voor iedereen; dus niet speciaal voor hen, die cursussen heb ben gevolgd, uitgaande van een dezer drie onderwijsinstanties der landelijke midden standsbonden. Het departement van Econo mische Zaken heeft bepaald, dat de exa mens niet openbaar zullen zijn. Het schriftelijk examen, dat een onderdeel vormt van het volledig examen, wordt in alle exarnenplaatsen gehouden op 1 Juni, aanvangende te 11 uur 30. De mondelinge examens beginnen op zijn vroegst 20 Juni. De opgaven voor het schriftelijk examen zijn bereids door de Centrale departemen tale commissie vastgesteld. Ook de examen commissies zijn samengesteld. Elke commis sie bestaat uit tenminste 12 personen. Toepassing Vestigingswet voor kappers gevraagd. De Nederlandsche Kappersbond heeft een adres aan den minister van Economische Zaken gezonden, bevattende de namen van fabrikanten, grossiers en installateurs voor P.S. Onze wagens kunnen I! ■S IBM a. a. Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SBEEKER OOURABT m WVMBRITSERADEEL U dacht Immers, dat a nog best vóór die andere auto het kruispunt koe passeerenl Maar langs den weg moet dat niet „den ken”, u moet *t xeker wetenl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1