KING Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Eerste Blad F. OZINGA A. JANSEN Lk Olllcleel Orgaan der Gramle Snaai Verschijnt Officieele Opening der Nieuwe Zweminrichting. IJltflW HIEZEBRÏNK S Co. NO. 72 Woensdag 8 Juni «038. I I 54e Janrgnng I I W‘«l L ff A N Trouw- en Begrafenisrijden DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK A HEBT PLANNEN? 3 PlfcMA TQNNEMA C1E. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SN£BK (Nadruk verboden). Tel. 2606 J □I KING is hygiënisch En zuivert de mond. En daarbij, als hoofdzaak. Voor ieder gezond! Mei KING in de auto, Op ‘t meer, tn de trein. Met KING op de tandem Of fiets - dat is fijn! G 1 Uil I Ofï. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen plicht in de eerste plaats dank te brengen aan diegenen die in spr. vertrouwen stel den, en hem de opdracht gaven en aan allen die met spr. samenwerkten voor het uitvoe- ren van dit werk. Spr. wil hier geen namen noemen om niemand te vergeten, maar hij wil wel zeggen groote bewondering te heb ben voor het tempo waarmee dit werk tot stand kwam. Spr. wist dat het werk in de beschikbare korte tijd gereed kon als hij menschen kreeg, die als vakman in alle op zichten een uitstekende naam hadden. En allen die meewerkten aan deze inrichting waren dat, anders was het onmogelijk ge weest dit werk in 10 weken uit te voeren. Spr. dankt adnnemers, onderaannemers en allen die hem bijstonden. Als hoofdbestuurs lid van de Kon. Ned. Zwembond, die sinds jaren ’t doel najaagt ieder Nederlander tot zwemmer te maken, is spr. verheugd dat nu ook hier de bevolking gelegenheid krijgt de Op al onze tochten Naar hei, bos of zee. Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! Füiiiii iiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimn En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! Schaapmarktplein 9 heer de voorzitter, dames en heeren. Als voorzitter van ’t Departement Sneek der Mij. tot Nut van ’t Algemeen spreek ik hier een woord van gelukwensch aan de N.V. Sneeker Zwembad, nu zoo juist de nieuwe inrichting officieel geopend is. Het is te begrijpen, dat ’t departement hierover zeer verheugd is. daar ’t zoo nauw verbon den is aan de oprichting van deze zwem inrichting. In onze bestuursvergadering van 6 September 1934 sprak de heer Oosterhuis ’t eerst over de toestand van de toen be staande inrichting en werd besloten hierover een conferentie te houden met den heer De Waal, inspecteur der volksgezondheid te Leeuwarden en werd tevens besloten con tact daarvoor te zoeken met ’t bestuur der Ieder die met de historie van onze goede stad gedurende de laatste 60 jaren bekend is weet, dat Regenten van het Old Burger Weeshuis met zeer veel belangstelling vol gen al datgene dat gedaan wordt tot be vordering der hygiëne en der volksgezond heid. Is het wonder dat bij de opening van deze inrichting ons college ook van zijn belang stelling doet blijken? Nu hebt U gemeend M. d. Voorz. een woord van bijzonderen dank te moeten richten tot Regenten voor hetgeen zij deden in verband met de totstandkoming van dit werk. Ik dank U wel zeer voor die vriendelijke woorden, maar M. d. V. het spijt mij wel, dat ik die dank niet zonder meer mag aan vaarden, integendeel, ik geloof dat Regen ten U dank verschuldigd zijn, en dat wel om tweeërlei redenen. Ie. omdat Gij het initiatief, de ijver en het doorzettingsvermogen hebt gehad, trots alle critiek om binnen een zeer kort tijds bestek aan Sneek een inrichting aan te bieden, die ons het summum lijkt van wat te bereiken is met de middelen die U had. In de tweede plaats M. d. V. zijn Regenten U dank verschuldigd voor het feit dat Gij ons een beleggingsobject tegen behoorlijke rente en met afdoende zekerheidsstelling hebt willen aanbieden. M. d. V. ik meen dat Regenten U voor dit alles hebben dank te zeggen. En deze dank gaat gepaard met de hartelijke geluk- wenschen bij het tot stand komen van Uw prachtige inrichting. Moge ze geheel beant woorden, ook wat de exploitatie-uitkomsten betreft, aan Uw verwachtingen. En toch hebben Regenten critiek op Uw inrichting. Toen wij enkele dagen geleden hier eens rondzagen, bemerkten wij, dat er aan een en ander nog iets ontbreekt. U weet, dat een Sneeker moeder als zc zelf niet zwemt met veel trots op haar spartelend kroost neerziet. Wij meenen, dat een tiental rustbanken rondom het bassin zeer zeker in de behoef te zal voorzien, vandaar dat het mij een Spr. hoopt dat deze inrichting op deze wijze zal strekken tot heil der Sneeker bevolking. De heer S j. Ze ij 1 spreekt als voorz. van het college Regenten van het O.B.W. als volgt: I De natuur in met de natuurzuivere KING sie had. Ook een woord van dank aan het bestuur van de oude zweminrichting voor de medewerking, welke we van dit bestuur heb ben mogen ondervinden. We hebben van onze kant van ’t begin af deze samenwer king gezocht, omdat naar onze meening een inrichting als deze gedragen dient te wor den door alle richtingen der burgerij, ’t geen dan ook ten volle gebeurd is, daar er samenwerking ontstaan is, hetgeen voor B. en W. tevens een aansporing geweest is hun volle medewerking te verleenen. Dit ligt ook geheel in de lijn van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, die op grond van de Christelijke beginselen ’t volksgeluk tracht te bevorderen. Ten zeerste wil ik hier namens ’t depar tement een woord van dank brengen aan U, mijnheer de voorzitter, voor de wijze waarop U met Uw tact de vergaderingen der ver schillende commissies geleid heeft, zoodat alle besluiten in de commissies zonder stem-, zwemsport op de juiste 5A4jze te beoefenen, mingen zijn kunnen genomen worden. Daar- doui is het U gelukt ten slotte te komen tot de oprichting van dit zwembad, dat hoopt ie voldoen aan alle verwachtingen, die daarvan gekoesterd worden. We hopen dan ook ten zeerste, dat U nog lange jaren als voorzitter van de raad van commissarissen leiding aan deze inrichting moge geven. Namens het departementsbestuur ook een woord van dank aan onzen secretaris, te vens secretaris der N.V., den heer Ooster huis. Het initiatief tot oprichting dezer in richting is van U uftgegaan en gelukkig heeft U voor Uw vertrek uit Sneek ’t mogen beleven, dat deze inrichting tot stand geko men is. Op 9 Maart 1936 werden in de bestuurs vergadering van ’t departement de teeke- ningen van 2 plannèn ter tafel gebracht, zooals deze voorloopig uitgewerkt waren door den architect Wesselo, waaruit ten slotte deze inrichting ontstaan is. Ook U mijnheer Wesselo een woord van dank voor de aangename samenwerking, welke w< steeds met U mochten hebben en van harte geluk gewenscht, dat U ten slotte deze in richting tot stand hebt kunnen brengen. Ik eindig ten slotte met een woord van dank aan de Raad van Commissarissen, dat hij heeft kunnen besluiten in de hal van ’t gebouw een steen aan te brengen, waaruit blijkt, dat deze inrichting op initiatief van ons Departement ontstaan is. We wenschen U toe, dat ’t U gelukken moge deze inrich ting tot steeds meerdere bloei te brengen. De heer H. Wesselo vindt dit voor hem als architect van deze inrichting een buitengewoon prettige dag, nu dat werk niet alleen aan den principaal wordt over gedragen, maar ook en vooral aan de bur gerij van Sneek. Als architecten een werk opgedragen krijgen is hun schoonste taak het zoo uit te doen voeren dat het strekt tot welzijn van hen, die het moeten gebrui ken, m. a. w. dat, zij het woonhuis, boer derij of welk gebouw dan ook, aan alle eischen van de hygiëne voldaan is. En dat onderdeel van onze taak komt wel zeer in het bijzonder tot uiting in een inrichting als deze, welke de volksgezondheid en volksveiligheid dient. Het succes van het werk is echter voor een aanmerkelijk deel ook te danken aan hen die met spr. mee werkten, en het is hem een aangename Z I 1 Deze opening zelve werd verricht door ’n dochtertje van dr. Kingma, dat gewapend met een schaar en gezeten in een kano, welke door een viertal zwemmers werd voortbewogen, een lint, over het bassin ge spannen, doorknipte. De heer F. W. C. d e H a a s zegt alsnu het volgende: Edelachtbare Heer Burgemeester, mijn- bestaande inrichting. Ons bestuur had toen in October en November 1934 besprekingen met den heer De Waal en met ’t bestuur der zweminrichting, waarvan als gevolg een commissie ontstond, waarin namens de zweminrichting de heer Bakker, namens ons bestuur de heer Oosterhuis zitting namen, terwijl Dr. Kingma bereid gevonden werd ’t voorzitterschap dezer commissie op zich te nemen. Nadat gedurende 1935 de besprekin gen dezer commissie beëindigd waren, werd door ons bestuur een nieuwe commissie in ’t leven geroepen, waarin naast de heeren Kingma en Oosterhuis, de heer De Kok plaats nam als vertegenwoordiger van het college van B. en W. Gaarne spreek ik hier uit, dat het departementsbestuur ten zeerste dankbaar is voor de steun en de hulp, welke het vanaf ’t begin der pogingen steeds van ’t Dagelijksch bestuur der gemeente mocht ondervinden. Op de algemeene ledenverga dering van ’t departement werd een motie van den heer Mendelson aangenomen, waar bij aan ’t departementsbestuur opgedragen werd alsnog contact met het bestuur der zweminrichting te zoeken, ’t Heeft het de partementsbestuur ten zeerste verheugd, dat dit contact weer gevonden is en dat een commissie van deze zweminrichting met on ze commissie §amengewerkt heeft om te ko men tot deze inrichting. Zoo werd in de bestuursvergadering van 5 Juni ’37 ’n voorloopig verslag uitgebracht. De tot stand koming van deze inrichting is daarna versneld, doordat door een nood lottig sterfgeval de oude inrichting moest gesloten worden, zoodat met medewerking van burgemeester en wethouders in Maart 1938 tot de bouw van deze inrichting kon overgegaan worden. Gaarne herhaal ik mijn woorden van dank namens het departement aan B. en W., voor de medewerking steeds van hen ondervon den en aan den heer De Kok, die namens dit college zitting in de voorbereidingscommis- Abonnement: per janr 2,50, fr, p, post 3,50, Actyertentien: 9 ct, p. regc: Ingezonden mededeelingen hooger Abonnement belangrijke kortim Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURAN’I Om verschillende redenen en mogelijk niet het minst, omdat het zonlicht hierbij zijn gunstige invloed kan uitoefenen. Het zal U bekend zijn, dat zonlicht meerdere ziekten kan helpen voorkomen of genezen. Wat de volksveiligheid betreft: Indien de stelling: Iedere Nederlander behoort te kun nen zwemmen, ooit zin heeft, dan is het zeker wel in deze omgeving, waar zooveel aan de watersport wordt gedaan. Dank zij de medewerking van de Sneeker burgerij, dank zij de financieele steun van de overheid en het O. B. W. konden de plannen verder worden uitgewerkt en met de bouw worden begonnen. Het voortbestaan van de oude inrichting was niet meer mogelijk; we behoeven daar over niet te treuren, veranderde tijden bren gen andere eischen, wat eens goed was, kan nu geen voldoening meer schenken, maar hier past zeker een welgemeend woord van hulde voor alles, wat de Sneeker Zwem inrichting met haar bestuur aan het hoofd, gedurende de 50 jaren van haar bestaan voor de zwemsport hier ter stede heeft ge daan. In de eerste dagen van Maart werd met het werk aangevangen en reeds nu bij het begin van het seizoen is de inrichting klaar, zooals U ziet. In het centrum ziet U het bassin met een oppervlakte van ongeveer 1400 M3.. een geheel betonnen bak, in een diep en ondie per gedeelte verdeeld, geheel van het bui tenwater afgescheiden. Ginds in de hoek ziet U het bemalingsge- bouw. Daar wordt het water opgezogen, gereinigd en van desinfectantia voorzien, waarna het water naar het bassin wordt ge stuwd. Ook tijdens het zwemmen wordt het water regelmatig opgepompt, gereinigd en opnieuw toegevoegd. Rondom het bassin ziet U een tegelpad, dat alleen door zwemmers mag worden ge bruikt en dat slechts te bereiken is, na de waadgoot gepasseerd te hebben, waar de voeten nog een extra reiniging ondergaan. Ook de verdere gebouwen, kleedkamers I Vrijdagavond half zeven had de officieele i opening plaats van de zweminrichting der n.v. Zwembad Sneek in het Burgemeester de 1 loop-park in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten enz., die men opgesomd vindt in de aanhef van de rede van den voorzitter 1 van den raad van commissarissen, dr. A. J. Kingma, die de bijeenkomst alsvolgt opende: i Mijnheer de Burgemeester, Leden van hef Dag. Bestuur der Gemeente Sneek, Leden van de Raad en Hoofdambtenaren dezer Gemeente; i M.H. Leden van het Dag. Bestuur der Gem. Wymbritseradeel; M.H. Regenten van het O.B.W. M.H. Inspecteur van de Volksgezondheid, i Leden van het Bureau voor Med. Sportkeu ring, Leden Comm. Lich. Opvoeding; M.H. Inspecteur van het L. O., Hoofden van de inrichtingen van onderwijs; M.H. Afgevaardigden van de Ned. Zwem bond; M.H. Afgevaardigden van verschillende vereen, te dezer stede en verdere genoodig- den; M.H. Aandeelhouders. Dames en Heeren. Het doet ons genoegen, dat U allen ge volg hebt willen geven aan onze uitnoodi- ging om de opening van het zwembad bij te wonen. Het Dep. Sneek der Mij. tot Nut van het Algemeen besloot in 1934 tot het instellen van een commissie, teneinde na te gaan ot de bestaande zwemgelegenheid te Sneek voldeed aan de eischen, die men tegenwoor dig aan een goede inrichting mag en moet stellen. Op grond van nieuwere onderzoekingen en na ingewonnen deskundige adviezen meende de commissie deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. Het bleek niet mogelijk de bestaande inrichting zoo danig te verbeteren, dat men daarmede ge noegen zou kunnen nemen. De ervaring toch heeft geleerd, dat het oppervlaktewater in vele gevallen zoodanig is vervuild en besmet, dat het zwemmen daarin ernstige gevaren voor de mensch kan opleveren. Teneinde die bezwaren te kunnen onder vangen heeft men noodig een bassin, dat volledig van de omgeving is afgesloten, gevuld met water, dat ook tijdens het ge bruik regelmatig wordt gereinigd en ge desinfecteerd. In samenwerking met de Sneeker Zwem inrichting werd daarop een commissie ge vormd, die de mogelijkheid van een geheel nieuw te bouwen inrichting onder oogen zou zien. De eerste vraag was nu: Zijn de groote kosten verantwoord, die onvermijdelijk aan de bouw en de exploitatie van een goede inrichting zijn verbonden, ook als men er niet op mag rekenen, dat de exploitatie sluitend gemaakt kan worden. Wij Reenden hierop instemmend te moe ten antwoorden op grond van het groote belang van een goede zweminrichting voor de volksgezondheid en de volksveiligheid. Over het groote belang van de lichame lijke opvoeding voor de volksgezondheid in het algemeen behoef ik hier niet uit te wij- i den. Onder de takken van sport neemt de zwemsport een vooraanstaande plaats in. gebied en van watersport en voor de beoe fenaars daarvan is het noodzakelijk, dat ze kunnen zwemmen. De voorzitter heeft zoo juist gezegd, dat het streven tegenwoordig is, dat iedere Nederlander zwemmen leert, dat moet dan wel in zeer bijzondere mate gelden voor de Sneekers. In de oude inrich ting hebben velen zwemmen geleerd, spr. twijfelt er niet aan of in deze nie,uwe inrich ting, die aan alle eischen voldoet, zullen het er nog veel meer leeren. Zij zal mogen reke nen op vele abonné’s en dat is noodig om de exploitatie tot een succes te maken. Van harte wenscht spr. het bestuur toe, dat de inrichting spoedig tot groote bloei zal mo gen geraken en in alle opzichten beantwoor den zal aan de vèrwachtingen, welke het bestuur er van koestert. Spr. verklaart thans de inrichting geopend met de wensch, dat vele Sneeker burgers er tot in lengte van dagen gebruik van zullen maken. en perrons zijn dusdanig geconstrueerd, dat ze gemakkelijk kunnen worden gereinigd, hetgeen weer de hygiëne ten goede komt. Op dit oogenblik, nu we op het punt staan de inrichting in gebruik te nemen, past een woord van dank en waardeering aan allen, die dit werk hebben tot stand gebracht. Dank in de eerste plaats voor U mijnheer Wesselo, die de plannen hebt ontworpen en de bouw op U hebt genomen. Met de be- schikbare middelen hebt U een passend ge- heel gemaakt, passend in deze omgeving. Ik wensch U van harte geluk met deze schep- ping. U zult het zeker betreuren, dat de middelen niet ruimer waren, zoodat het ge heel nog kon worden verfraaid. Ik kan U de verzekering geven, dat het bestuur volledig tevreden is, aangezien in elk opzicht aan de eischen van hygiëne en veiligheid is voldaan. Dank ook voor uw adviezen inzake de komende exploitatie. Dank ook aan den heer Nout, die als op zichter toezicht op het werk heeft gehouden. Dank aan heeren aannemers, de firma’s van der Zee en Ooms en Lusthof, die broederlijk hebben samengewerxt. De wijze waarop en het tempo waar mede U dit werk bent begonnen en hebt be ëindigd verdient alle lof. Bij de besteding is door een uwer gezegd: Het kan in die korte tijd, maar er moet worden aangepakt. Wel nu U hebt de zaak flink aangepakt en daar door getoond het te kunnen. Dank aan de firma Rheineveld te Delft, die de technische installatie verzorgde. Dank aan de verschillende onderaanne mers, die elk een deel hebben uitgevoerd. Dank tenslotte aan alle werklieden, die door hun arbeid hebben gemaakt, dat de tija van oplevering ten slotte nog eerder kwam, dan we hadden mogen verwachten. Uw bereidwilligheid, mijnheer Poppinga om de officieele opening te willen verrichten stellen we op prijs. Mag ik U verzoeken tot deze symbolische handeling over te gaan. Burgemeester Poppinga zegt, dat de oude zweminrichting nu afgedaan heeft en hij zich gaarne aansluit bij de woorden van lof tot het bestuur dier inrichting door den vorigen spreker gericht, in het bijzonder wenscht spr. hier de naam van den heer Bakker te noemen, en in hem het geheele bestuur en zijn voorgangers te huldigen, die gedurende 50 jaar de inrichting beheerden, waa. de Sneekers van vader op zoon leer den zwemmen. Spr. gelooft dat het ook voor den heer Bakker en zijn medebestuurders vandaag ’n feestdag is en zij zich verheugen dat zoo’n prachtige inrichting tot stand is gekomen. Het is in sprekers ambtelijke loop baan nog nimmer voorgekomen, dat een in richting zoo spoedig tot stand kwam als deze. Toen uw bestuur om financieele steun bij het gemeentebestuur kwam, heeft het niet geaarzeld mee te werken, alhoewel de fi nancieele positie der gemeente Sneek zeer zorgvuldig beleid vordert. Maar gezien het feit, dat het gemeentebestuur er verleden jaar reeds toe was overgegaan in ’t belang der volksgezondheid bepaalde eischen, waaraan een zweminrichting zou moeten voldoen te stellen, voelde het zich verplicht ook financieele medewerking te verleenen bij de stichting van een inrichting, welke aan die eischen voldeed, omdat daarmee ’t j volksbelang was gediend. Bovendien is Sneek een centrum van een groot water- Plaatsgenooten, mag ik vragen: Hebt U een vacantie-pian Mag ik onbescheiden wezen: Weet U wel, wat Holland kan? Holland kan U zonlicht geven, Net als in het buitenland. Holland heeft z’n bosch en heide, Heeft z’n zee en duin en strand. Holland biedt vacantie-rijkdom Voor een ieder groot en klein, Hollandwaarom niet in Holland Met vacantie eens te zijn?l Holland wordt door Nederlanders Graag bezongen in een lied, Maar wanneer vacantie aanbreekt, Dan zinkt Holland in het niet Nederlanders zijn zoo trotsch op ’t Kleine land van Maas en Rijn, Maar des zomers met vacantie Moeten z’ergens hnders zijn Plaatsgenooten: ként Uw landje! Oók in den vacantie-tijd! ’t Is een ’k zal het U verklaren Quaestie van saamhoorigheid I U geniet van kleuren-rijkdom In ons mooie Nederland, Uw genot schenkt weer genot aan Neêrlands grooten middenstand 1 Plaatsgenooten, mag ik vragen: Hebt U een vacantie-plan Neen? Dèn heb ik een ideetje: Doet U Nederland eens ünI 1 PHILIA. -- en VRIJDAGSAVONDS P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor UIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIII1IIIII1IIIIIII1II11II1IIIIIIIU J I ONTBOUtMINO VAN nw MÜOIIOI GBBBUIKBB Neetn de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER I .JfW <t'i f i i- 5 NIEUWE SNEEKER CDIM annex SNEEKER COURANT an WYHBRITSERADEEX ■4.1 ‘i - z xT*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1