annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Raadsagenda. Uit onze Raadzaal. II Zaterdag 25 Juni 1988 54e Jaargang Ho. 77 Eerste Blad Uttgave KIEZEB8BÏ i Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent» Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlBn worden In belde bladen opgenomen PUNTEN VAN BEHANDELING. SNEEK, 21 Juni 1938. danig ge- SNEEK, 21 Juni 1938; Aan de Gemeenteraad. Arm- de gevraagde medewerking te verlenen. Aldus enz. het Motor- en Rijwielreglement. Aldus enz. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 27 JUNI 1938, 's avonds 7% uur. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaajstmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en SNEEK, 21 Juni 1938. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 27 September 1937, werd onder no. 2a in onze handen gesteld om advies, een verzoek van het bestuur van de vereniging voor Christelijk School onderwijs alhier om, overeenkomstig de bepalingen der Lager-onderwijswet 1920, gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor de uitbreiding van de centrale verwar ming in de Julianaschool aan de Bloemstraat. Volgens het bij dat verzoek overgelegde plan zou met het aanbrengen van verschillende verbeteringen aan de verwarmings- No. 1.811.122(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het nemen van besluiten als bedoeld in art. 5, le lid, sub b, art. 8, 3e lid, sub c, art. 11 bis, 2e lid, art. liter, 2e lid, art. 11 quater, 2e lid, art. 36, 3e lid, sub c en art. 47, 4e lid van het Motor en Rijwielreglement. ning voorzover betreft het gesloten verklaren van wegen voor rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, alsmede die van art. 22 (3e lid (parkeerregeling), hebben echter van rechtswege opgehouden te gelden, doordat na haar vaststelling, in het onderwerp hetwelk zij regelen is voorzien bij algemene maatregel van bestuur van 24 Maart 1934, Stbld. 125, tot wijziging van het Motor en Rijwielreglement Wij zijn van mening, dat de regeling van het verkeer, voorzoveel betreft het nemen van besluiten als hiervoor onder ag bedoeld, in gemeenten als Sneek, uit een oog punt van doelmatigheid moet worden gerekend te behoren tot de taak van Burgemeester en Wethouders. Deze zienswijze strookt met de gedragslijn die hier tot dusver is gevolgd en ook elders algemeen is aanvaard. Hoewel de bepalingen van de artt. 5 en 6 der Verkeers- verordening, voor zover zij betrekking hebben op het slui ten van wegen voor motorrijtuigen en rijwielen, alsmede die van art. 12, betreffende de indeling van wegen in klassen, nog van kracht zijn, geven wij U in overweging ons ook ten aanzien van deze punten opnieuw te machtigen tot het nemen van de nodige besluiten. Het is toch voor de overzichtelijkheid gewenst, dat de op het Motor- en Rijwielreglement steunende overdracht van bevoegdheden in één besluit wordt vervat. Wij stellen U op grond van het vorenstaande voor het navolgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 Juni 1938, no. 1.811.122(2); BESLUIT: Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het nemen van besluiten als bedoeld in art. 5, le lid, sub b, art. 8, 3e lid, sub c, art. 11 6is, 2e lid, art. 11 ter, 2e lid, art. 11 Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan: No. 1.851.2.06 B (2). Advies van Burgemeester en Wethouders op de aanvrage dd. 11 Juni 1938 van het bestuur der Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de centrale verwarming in de Julianaschool aan de Bloemstraat. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 14 Maart 1938, no. 12, voorzoveel nodig goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten op 27 April 1938, no. 151, werd o. m. besloten tot verbetering van het weggedeelte, lopende van de weg Offingawier Goënga naar de Groenedijk. Ons voorstel, dat tot het nemen van dit besluit leidde, is vervat in bijlage 21 van het raadsverslag over 1938. Besloten werd dit weggedeelte van een asfalt-betondek te voorzien en de uitvoering van het werk onderhands op te dragen- aan de N.V. Wegen bouw Ir. W. van der Slik te Epe voor de som van 7340.—. Een nader ingesteld onderzoek heeft echter uitgewezen, dat in verband met de zich onder de weg bevindende veenlagen, het aanbrengen van een wegbedekking van asfalt-beton zonder het nemen van zeer kostbare maat regelen niet mogelijk is. Van uitvoering van het aanvan kelijke plan moet misdien worden afgezien. Daar, zoals wij in ons hiervoor aangehaald voorstel reeds uiteenzetten, de bestaande toestand, waarin het onderhavige traject van de weg naar het paviljoen aan het -Sneeker meer verkeert, hoogst onbevredigend is en niet |kan worden bestendigd, hebben wij naar een andere op lossing omgezien. Na ingewonnen advies van den directeur der gemeentewerken komt het ons gewenst voor, het onder havige wegvak, evenals het gedeelte GroenedijkPaviljoen te voorzien van een geheel nieuwe bestrating met klinkers van dik formaat ter breedte van 3.50 M. De bestaande verharding kan worden uitgebroken, waarna de zich daar onder bevindende zandlaag zal worden aangevuld tot 25 c.M. Van de uitgebroken steen kan vervolgens een vlij- laag worden gemaakt. Op deze wijze zal een behoorlijke constructie worden verkregen. Het benodigde zand kan gegraven worden uit het perceel land, gelegen in het Potschar bij het Sneeker meer, waaruit thans ook zand wordt betrokken voor de aanleg van het wegvak GroenedijkPaviljoen en dat het •vorig jaar voor dat doel werd aangekocht. Het verdient aanbeveling de verbetering van het wegvak, voor zover zij zich daarvoor leent, uit te voeren bij wijze van werkverschaffing, in aansluiting aan de doortrekking van de weg naar het paviljoen, welk werk op het ogen blik als werkverschaffingsobject in uitvoering is. De kosten van het werk worden begroot op 9700.in welk bedrag is begrepen voor arbeidslonen en daarmede gelijk te stellen kosten ƒ3500.-. Aannemende dat in laatst bedoeld bedrag zal worden ontvangen een subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds van 66.5 zal ten laste der gemeente blijven pl.m. ƒ7375.De waardevermindering van het gedeeltelijk te vergraven perceel hooiland is hierbij buiten beschouwing gelaten. installatie een bedrag gemoeid zijn van ƒ3000.ver meerderd met de nodige uitgaven voor breek-, metsel- en •schilderwerk. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 77, |le lid, der Lager-onderwijswet 1920 zijn wij over de ingediende aanvrage met het schoolbestuur in overleg getreden. Het resultaat daarvan is geweest, dat het school bestuur zich nogmaals over deze aangelegenheid heeft beraden en nader advies heeft ingewonnen van een andere deskundige op het gebied van centrale verwarmingsinrich- tingen. Het oorspronkelijk bij U ingediend verzoek is in verband daarmede door het schoolbestuur ingetrokken. Thans is onder dagtekening van 11 Juni 1938 een nieuwe aanvrage ingediend. De centrale verwarmingsinstallatie in de Julianaschool heeft nimmer aan redelijke eisen voldaan. Reeds kort nadat het schoolgebouw in geWruik werd genomen, bleek dat bij normale watertemperatuur een behoorlijke verwarming van het gebouw niet kon worden verkregen. Het is zelfs voorgekomen, dat bij felle vorst om die reden het geven van onderwijs moest worden gestaakt. Verhaal op de firma welke de installatie had geleverd bleek niet mogelijk, daar deze firma failleerde. In de loop der jaren is op verschil lende manieren getracht verbeteringen aan te brengen. Zo werden de ketel en de radiatoren vergroot, plafonds tegen de balken in de lokalen aangebracht, losse ramen vast gemaakt en een circulatiepomp aangebracht; alles echter zonder afdoend resultaat. Ook de plaatsing van een nieuwe ketel in 1926 bracht niet de gewenste oplossing. Daar de toestand niet langer houdbaar is, heeft het schoolbestuur opnieuw een plan voor het aanbrengen van verbeteringen doen opmaken. Die verbeteringen omvatten het vergroten van radiatoren, het verwarmen van de gan gen, het verzwaren van leidingen en ten slotte het ver groten van de keteloppervlakte. De kosten daarvan zijn, zonder b'eek-, metsel- en verfwerken, begroot op 1913.-. Bij uitvoering van het plan wordt een verwarming van d lokalen, welke aan redelijke eisen voldoet, gegarandeerd, quater, 2e lid, art. 36, 3e lid, sub c en art. 47, 4e lid van Aangezien, zoals U uit het vorenstaande moge blijken, door inwilliging van de aanvrage de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen niet zullen worden overschreden, en overigens aan de in de Lager-onderwijs wet 1920 omschreven eisen is voldaan, bestaat er krachtens het bepaalde in art. 75, 2e lid, dier wet, geen aanleiding de gevraagde medewerking te weigeren. Wij adviseren U mitsdien het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen de aanvrage dd. 11 Juni 1938 van het bestuur der vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de centrale verwarming in de Juliana school aan de Bloemstraat; Gezien het advies van Burgemeester en Wethouders van 21 Juni 1938, no. 1.851.2.06 B (2); BESLUIT: DE REKENING 1937 DER GEMEENTE SNEEK. Hoewel deze rekening nog niet afgeslo ten» is blijkt uit voorstellen welke B. en W. den raad aanbieden tot wijziging van de begrooting 1937, dat deze een aanmer kelijk gunstiger beeld zal’ toonen, dan bij het opstellen dezer begrooting werd verwacht. Werd er toen op gerékend dat uit het reservefonds totaal f74659.65 zou moeten worden geput om een sluitende rekening 1937 te verkrijgen, thans blijkt dat vermoedelijk kan worden volstaan met f43091.91. Hierdoor en tengevolge van het feit dat over bepaalde bijdragen uit het fonds aan de kapitaaldienst in 1937 niet is beschikt, bedraagt het saldo van het re servefonds op 1 Tan. 1938 niet f 174122.83 zooals aanvankelijk geraamd, doch f223391.57, dus f49268.74 meer. De mee vallers welke hiertoe bij droegen zijn voor al te zoeken bij de bedrijven. Bij het gas bedrijf was de raming van het batig saldo f 17151.31, terwijl het in werkelijkheid be droeg f30027.10; het waterleidingbedrijf leverde f 39267.66 op (ramingf 33562.81); het electriciteitsbedrijf waarvan het ba tig saldo geheel aan het reservefonds ten goede komt leverde een winst van f5790.36 (raming f1109.44), het slacht- huisbedrijf leverde een kleine tegenvaller op, doch het reinigingsbedrijf, waarvan het nadeelig saldo aanvankelijk geraamd was op f 47093.30, bracht een aanzienlijke mee valler, daar het verlies hier slechts f41378.41 was. Op de voordracht voor benoeming van een hoofd der openbare Ulo-school te Drachten komt o.a. voor de heer J. Pijpker alhier. Geslaagd te Groningen. voor med. candidaat onze vroegere stadgenoot de heer A. I. Brenninkmeijer. AUTO TEGEN EEN BOOM. Nabij de ingang van de zwemschool aan de Leeuwarderweg alhier had gisteravond omstreeks half acht een auto-ongeluk plaats. Eenige kinderen, wx>. het plm. 14- jarig dochtertje van den heer B., wonende aan de Steenklip, fietsten aldaar stad waarts toen een melkauto van de boterfa- hriek „Normandia” hen achterop reed. Doordat de rijwielen van de kinderen met elkaar in aanraking zijn gekomen, kwam het meisje B. te vallen en wel voor de na derende auto. De chauffeur die een on geluk zag aankomen, wist door snel het stuur om te gooien, dat te voorkomen, doch kwam dientengevolge met zijn auto tegen een boom terecht. De slag werd ver in den omtrek gehoord, zoodat van alle kanten menschen kwamen toesnellen. Ge lukkig bleek de chauffeur er goed afgeko men te zijn, doch de auto was danig ge havend, terwijl er ongeveer een 250 liter melk verloren ging. Ook het nieuwe rij wiel van het meisje was danig beschadigd. De melkauto is later door een kraanwa- gen van garage H. Jager weggesleept. Woensdagmiddag is de ongeveer 21-jarige R. A. van Sneek vermoedelijk ten gevolge van slippen met zijn motor rijwiel te Scharnegoutum tegen een boom gereden. De klap was zoo hevigdat het motorrijwiel deerlijk werd gehavend en de berijder een been brak. Een dokter uit Bo zum verleende eerste hulp en liet de pa tiënt naar Sneek vervoeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwer pen als gevonden gedeponeerd op 2123 Juni: Zakmes Bos sleutels - bandje Ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 2123 Juni: Beursje, L. Zondervan, Leeu warderweg 20; Vulpotlood, Wed. Blok, Amaliastr. 69; Hengelstok, Joustra, Lange Veemarktstraat 9; Gouden ring, M. Schrie- mer, Parallelweg 19; Loodkabel, F. Tien- stra, 3e N. Selfhelpstraat 4; Dameshand- schoen, A. Faber, Poorterijlen; Dames- jasje, P. Visser, M. Louisestraat 6; Zwem pak, E. Bokkinga, Willem Frederikstraat 14; Heeren-das, Ch. Morel, Parallelweg 44; Zwempak met bandhanddoek, E. Bok- kinga, Willem Frederikstraat 14. No. 1.811.111.2(35). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens verbetering van de weg, lopende van de weg Offingawier-Goënga naar de Groene dijk. - Een aantal in het Motor- en Rijwielreglement opgenomen verkeersmaatregelen kunnen in de gevallen, in dat regle ment bepaald, bij of krachtens besluit van de gemeenteraad van toepassing worden verklaard. Wij hebben hier het oog op: a. art. 5, le lid, sub b: het aanwijzen van een weg als voorrangsweg; b. art. 8, 3e lid, sub c: het in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten verklaren van wegen c. art. 11 bis, 2e lid: het vaststellen van stop-, station- neer- en parkeerverboden; d. art. 11 ter, 2e lid: het uitvaardigen van een inhaal- verbod; e. art. 11 quater, 2e lid: het verlenen van voorrang aan het verkeer uit een bepaalde richting; art. 36, 3e lid, sub c: het indelen van wegen in klassen; g. art. 47, 4e lid: het sluiten van wegen in het belang van hun instandhouding en bruikbaarheid. Bij de artt. 5 en 6, 12 en 22, 3e lid, van de Verkeers- verordening, vastgesteld bij Uw besluit van 1 September 1931, no. 14, werden wij gemachtigd tot het nemen van overeenkomstige besluiten, als hiervoor onderscheidenlijk onder b, f en c bedoeld. De bepalingen van de artt. 5 en 6 der Verkeersverorde- Punt I. Notulen van de vergadering van 30 Mei 1938. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Old Burger Weeshuis over 1937. (1.842.73). b. Verslag van de vereniging „Openbare Leeszaal en bibliotheek” over 1937. (1.852.11). c. Verslag van de vereniging „Sneker Ambachtsschool” over 1937. (1.851.36.02.98). d. Verslag van de N.V. Centr. Ammoniakfabriek over 1937. (II 07.353.8). e. Verslag van de gem. Arbeidsbeurs over 1937. (1.839.69). Mededeling van Burgemeester en Wethouders van de gevallen, waarin gebruik is gemaakt van de hen bij raads besluiten van 30 Mei 1932, no. 8, 11 November 1935, no. 11 en 9 November 1936, no. 8, toegekende bevoegdheden. (X 07.6). Punt III. Benoeming van een armvoogd, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. B. M. Louw mans. (Dossiemo. VI 07.58). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: 10. A. T. F. Verwer, koopman, Oosterdijk 12; 2o. F. H. P. Ringnalda, timmerman, Singel 45. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeente-begroting voor 1937. (Bijlage 59, dossierno. X 07.352.11). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving op uitgaafposten der gemeente begroting voor 1937, waartoe bij de begroting zelve mach tiging is verleend. (Bijlage 60, dossierno. X 07.352.11). Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op de aanvrage d.d. 11 Juni 1938 van het bestuur der Vereni ging voor Christelijk schoolonderwijs te Sneek om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de uitbrei ding van de centrale verwarming in de Julianaschool aan de Bloemstraat. (Bijlage 61, dossiemo. 1.851.2.06 B). Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het nemen van besluiten, als be doeld in art. 5,1e lid, sub b, art. 8, 3e lid, sub c, art. 11 bis, 2e lid, art. 11 ter, 2e lid, art. 11 quater, 2e lid, art. 36, 3e lid, sub c en art. 47, 4e lid van het Motor- en rijwielregle ment. (Bijlage 62, dossierno. 1.811.122). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens verbetering van de weg, lopende van de weg OffingawierGoënga naar de Groenedijk. (Bijlage 63, dossierno. 1.811.111.2 (35)). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing van rechten wegens het hebben van voorwerpen onder, op of boven gemeentegrond of gemeentewater ten behoeve van de exploitatie van een radio-distributie-inrichting. 11. tot aanvulling van het raadsbesluit van 27 Septem ber 1937, no. 19, houdende vergunning tot het hebben van voorwerpen onder, in, op of boven niet voor de openbare dienst bestemde gemeente-eigendommen door de N.V. Sneeker Radio-centrale. (Bijlage 64, dossiernos. 1.754.2 en 1.818.1). NIEUWE SNEEKER COURAN i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1