Luxe Auto-Verliuur met en zonder chauffeur DEZE Eerste Blad No. 78 oitnave - kif.zebrink co. Woensdag 29 Juni ’038. A. JANSEN Lekker droog. Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek F. OZINGA n TJOKLAT „merken" TJOKLAT DE LUXE 5 Cts. REEPEN 54e Jaargang Trouw- en Begrafenisrijden I hT NIEUWSTIJDINGEN. TJOKLAT FABRIEK J- =iiiiiii iiiii PRINS BERNHARD. Tel. 2606 Schaapmarktplein 9 V E R O 50 Sigaartjes in een luxe blikje voor ©en gulden. Uw Winkelier heeft ze voorradig TROMP SNEEK Van ouds bekend adres in T abaksf abrikaten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.00. Aövertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden niededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Xdvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Voor 7 van deze TJOKLAT „merken" verstrekt Uw winkelier U een 5 Cts. TJOKLAT DE LUXE REEP GRATIS. Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllliu Steeds nieuwe wanens Lage prijzen van onze INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 f N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK P.S. (2 (Nadruk verboden). INGEZONDEN STUKKEN. (Buuen verantwoordelijkheid der redactie.» NIEUWE SNEEKEE COURANT •nnex SHEERER OOURAHT M WYMBRITSERAOFF1. Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER Oïï. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden* HET ADRES voor (Deze aanbieding blijft voorloobig geldig tot nadere aankondiging^ 29 Juni 1938. Prins Gemaal der Nederlanden: Bij Uw nieuwe levensjaar Staat het volk dier Nederlanden Met de béste wenschen klaar! Wenschen voor het Huis Oranje Van geluk en zonneschijn, Moge deze dag in Juni U nog léng gegeven zijn! Toen men U nog kórt maar kende In Uw nieuwe Vaderland, Heeft pien U in breede kringen Dadelijk het hart verpand •Veel zéér velen zijn de functies, Die U in ons land bekleedt, Wijl men zich van Uw int’resse Algemeen verzekerd weet. Prins Gemaal der Nederlanden: Onze driekleur Neêrlands vlag Siert de gevels tot verhooging Van den luister: Prinsendag! Deze jaardag is de eerste, Die als Vader wordt belééfd; Neêrland hoopt, dat het nog vele Tot in verre toekomst gééft! Prinsen dag! De béste wenschen Voor het Prinselijk Gezin Voor Uw £rinselijke Moeder En voor Neêrlands Koningin! PHILIA. EXAMENS F.N.Z. Bij de vanwege de Algemeene Ned. Zui- velbond (F.N.Z.) te Leeuwarden gehou den examens slaagden o.a. voor kaasma ker: IJ. Feenstra te Heeg; F. van der Meer te Ter home. Voor melkoontroleur-zuivelfabriek: Verloop te Schamegoutum. Voor machinist: P. Haitsma té Rauwerd, B. van Manen te Sneek, A. Posthumus te Woudsend. Het Gymnasium en het Chr. Lyceum. Geachte Redactie. Het Curatorium bij het Gymnasium alhier verzoekt U door middel van Uw blad ter algemene kennis te brengen de verkorte in houd van een schrijven, dat het gericht heeft aan een „voorlopig Comité om de mogelijk heid onder de ogen te zien te Sneek te ko men tot de oprichting van een Inrichting voor Chr. Middelbaar Onderwijs (Chr. Ly ceum), bestemd voor Sneek en de wijde omgeving”. In deze brief worden onderwijs kundige, numerieke en financiële bezwaren uiteengezet, waardoor de oprichting van een bijzonder Lyceum bemoeilijkt zal worden. In de eerste plaats is ons gebleken bij een onderzoek, in het najaar van 1937 gehouden en waarvan wij een uitvoerig rapport in Januari 1938 aan Burg, en Weth. uitbrach- vaststaat. Het is dan ook zeer de vraag, of een Minister van Onderwijs, enz. geneigd zal zijn aan een Lyceum te Sneek de be voegdheid te verlenen eindexamens af te nemen van zijn leerlingen; deze zouden dan op het staatsexamen zijn aangewezen. In de 2e plaats zal te Sneek de stichting van een bijzonder, orthodox-protestants Lyceum eigenaardige moeilijkheden onder vinden wegens de getallenverhouding van de leerlingen, die uit verschillende gezind ten gerecruteerd worden, waardoor een sa menwerking van orthodoxen en andersden kenden vereist wordt, hetgeen in deze tijden te meer klemt, omdat door de overvloed van studenten ’t aantal leerlingen kleiner wordt. Het minimum aantal leerlingen, door de wet gesteld voor een bijzonder Lyceum om voor de onontbeerlijke rijkssubsidie in aanmer king te komen en te blijven is zó groot, dat het aantal leerlingen, uit orthodoxe kringen afkomstig, te Sneek een aanvulling behoeft van kinderen van andersdenkende ouders. De leerlingen zullen daarvoor onttrokken moeten worden aan het bestaande stedelijk Gymnasium en de R.H.B.S. te Sneek en aan het bijzonder Gymnasium en de bijzondere ri.B.S. te Leeuwarden. Zelfs indien het zou gejukken alle orthodoxe ouders te overreden ue om bovengenoemde onderwijskundige redenen ongewenste Gymnasiale aideling van een Lyceum te verkiezen boven een gymnasium, dan nog zou de medewerking van andersdenkenden daarvoor moedig xunnen ontbeerd worden. Want aan deze numerieke bezwaren zijn nauw de financiële gekoppeld. Voor het zeii oekostigen van een Lyceum moet men over aanzienlijke fondsen beschikken en naar onze inlichtingen, van bevoegde zijde om vangen, zal rijkssubsidie in de eerste 8 jaren met verwacht mogen worden. Andere, gro tere bijzondere Gymnasia en Lycea wachten oinds jaar en dag hierop, zelis de erkende .net eindexamen-vergunning. Wordt echter ae contributie voor de Lyceum-schooiver- eniging zeer hoog, dan zal menigeen, om .inanciéle redenen al, niet kunnen 01 willen aieedoen, waardoor de gehele opzet in dui gen zal vallen. Dit laatste zou wel het ergst zijn, indien men door geleidelijke opbouw, klas na Klas, jaarlijks enige leerlingen aan andere inrichtingen onttrekkend, het Gymnasium alhier zou „uithollen” en de bestaansreden ervan zou verzwakken, zodat dit óf zou moeten worden opgeheven óf uit noodzaak en door pressie van hogerhand (om 'finan ciële redenen) zou worden omgezet in een stedelijke Gymnasiale afdeling van een Ly ceum, waarvan de R.H.B.S. alhier de an dere, grotere helft zou vormen; een toestand I zoals ongeveer in Wageningen bestaat. De Zuidwesthoek van Friesland zou dan voor het eerst sinds honderden jaren verstoken zijn van een gelegenheid tot klassieke vor ming óf zij zou genoegen moeten nemen met een Lyceum, dat in geen enkel opzicht aan de wensen van het „voorlopig Comité, enz.” zou voldoen en dat voor anderen een ver slechtering van de tegenwoordige toestand zou betekenen. 1 Het Curatorium als geheel acht zich niet I verplicht, noch bevoegd zich uit te spreken over de vraag, of in ’t algemeen voor Sneek een openbare dan wel een bijzondere school voor klassieke opvoeding de voorkeur ver dient, maar waar het bekend is met de enor me moeilijkheden, die het Comité bij de uit voering van Lyceum-plannen op zijn weg zou ontmoeten en het een groot gevaar ziet dreigen in een mogelijke mislukking halver wege, heelt het gemeend zijn gegevens niet voor zich te mogen houden en deze aan het Comité en door middel van de Pers ook aan andere belangstellenden ter overweging te moeten geven. Met dank voor de opneming Namens het Curatorium, ur. H. KLEIN, Voorzitter. Ds. J. R. WOLFENSBERGER, Secretaris. Sneek, 24 Juni 1938. Sneek, Juni 1938. Geachte Redactie. In verband met de op 1 en 2 Juli a.s. in het Gerechtsgebouw alhier te houden foto-tentoonstelluig, zouden we gaarne de aandacht van Uw lezers op die tentoon stelling en op onze amateux-fotogxateiici.ub willen vestigen. Velen zuLen er niet mede benend zijn, dat voor 5 jaar terug, in óneen een foto club is opgericht, weme thans ongeveer 20 leden telt. Doei der vereeniging is wel in de eerste plaats om te trachten op' dege lijke wijze de fotografie te beoefenen. Daar toe worden geregeld werKavonden in onze eigen donnere Kamer gehouden, women rondxeiscohecties geexposeerd, terwijx de meer ervaren leden de beginners bijstaan om zelf firms te ontwiKke.en en aidruk- nen en vergrootingen op onze eigen toe steken te manen. UeiiKt niet lezerdit is niets voor mij met mijn „boxjeVrijwel ai onze reden jijn ais „Knipsexs” begonnen, en dat zij vor deringen nebben gemaant zal U biijnen op de tentoonstelling. ueimt ook met: dit wordt voor mij te duur. Wij leeren u op de voordeeligste wijze goed wem manen (oon met Uw box).» Voor heeren die lief hebberij in iotogxaiie hetfoen, is lid wor den van onze Cruo net imdde. om zich ver her te be»wauieii. ieder nan nd woiuen, daar de vereeniging struct neutraal is. De bezoeners neoben voor nun eutiee- van 10 ct. de kans een mooi roto- toestel te winnen hetwenc door een der leveranciers beschinbaar is gesteld. M. de R. Vvij danken U zeer voor de verleende ruimte. Het Latuur van de fotoclub ,,L>e filter". is. Öpgesleept door een motorvliegtuig, bleek het, na losgekopipeld te zijn, even gemakkeiijk een looping enz. uit te voeren als een motorvliegtuig. Het hoogtepunt, althans het meest sen- sationeele nummer van het programma, was de parachutesprong van mevr. El- friede Beyer Lippig. Een klein type ver keersvliegtuig van de K.L.M. bracht de valschermpiiote op een hoogte van on geveer 700 meter waarna zij1 door de deur opening van de cabine (de deur was van te voren uit het toestel verwijderd) het toe stel verliet. Vanaf het terrein zag men slechts een zwarte stip, die zich van het toestel losmaakte en, na enkele seconden vrije val, ontplooide zich het valscherm, waarna de landing eenigszins benoor den het vliegterrein geschiedde. Zaterdag is het eerste lijnviiegtuig van de K.L.M., de Zilverreiger op het vlieg- veld te Leeuwarden gedaald. De burgemeester, jhr. mr. J. M. v. Bey- ma, heette de passagiers welkom, waarna de heer R. Buisman, voorzitter van de plaatselijke vereeniging voor ^vreemdelin genverkeer den gezagvoerder van het vlieg tuig ,jie hoogste onderscheiding van de vereeniging, n.l. een verguld zilveren pla quette aanbood. Dames in Friesch oostuum boden den passagiers vervolgens een gids van vreem delingenverkeer en een Friesch kaasje aan, waarna de burgemeester, thans in zijn kwa liteit van voorzitter van de provinciale ver eeniging voor vreemdelingenverkeer, aan allen, die mee waren gekomen een voor werp van Hindelooper volksvlijt aanbood. Daarna klonk het „Instappen Gronin gen”, en de Zilverreiger steeg omhoog. Ook de tweede dag van het vliegfeest is zeer geslaagd, al woei het voor enkele on derdeden dan ook te hard. Zoo kon de pa rachutesprong en de wedstrijd voor sport vliegers geen doorgang vinden. Met de F. 36 maakten o.a. de deelnemers aan vroegere elfstedentochten op de schaats (thans een vlucht over de elf Friesche ste den. Ook Zondag waren wederom vele dui zenden op en om het vliegveld verzamdd. Daar Zaterdag wegend de hevige wind de dodzoekwedstrijd niet was doorgegaan, werd die nu gehouden. 14 machines start ten, winnaar werd de sportvlieger P. A. Wemink uit Leiden, met een Puss Moth. Hij won dus de gouden sjees. Het voor hem bestemde doel lag in een weiland bij Ried. OFFICIEELE OPENING LUCHTHAVEN LEEUWARDEN. Vrijdagmiddag is de Leeuwarder lucht haven oiticied geopend. Er bestond hier voor en voor de op de opening volgtjnde vliegdemonstraties een geweldige belang stelling. Groote drommen fietsers, autobus sen en luxe auto's waren uit de provincie naar Leeuwarden gekomen, terwijl ook van de zijde van de Leeuwarders de belangstel ling enorm was. De meeste deelnemende vliegtuigen en genoodigden arriveerden reeds des mor gens. De N.V. tot exploitatie van het Duchtvaartterrein Leeuwarden bood de gas ten een koffietafel aan. Om twee uur 's middags vond de offici- eele opening plaats. Na een inleidend woord van den burgemeester van Leeuwar den, jhr. mr. van Beijma, sprak allereerst de commissaris der Koningin mr. P. A. V. baron van Harinxma thee Slooten, die er op wees, dat de tijd, waarin wij leven in het teeken van het verkeer staat, in welk opzicht deze tijd overeenkomst vertoont met het tijdperk van een eeuw geleden, (oen de spoorweg zijn intrede deed. Nadat nog de burgemeester en ir. Kra mer hadden gesproken en mevrouw Tres- ling een vlag had aangeboden welke door den commissaris der Koningin is gehe- schen, gaf de dochter van Leeuwardens burgemeester, mej. M. van Beijima, het eerste officieele startsein. Daarna vertrok de F 36, met een aantal genoodigden voor een eerevlucht, spoedig gevolgd door an dere vliegtuigen van de K.L.M., van de militairen, van de kunstvliegers, van de sportvliegers en van de instructeurs der Nationale Luchtvaartschool. Ook de zweef vliegers namen aan de eereronde deel. Het vliegprogramma, dat daarna werd afgewerkt, heeft het Friesche publiek op schitterende wijze met de Nederlandsche luchtvaart, in al zijn geledingen doen ken nis maken. Het geronk van de vliegtuigen was bijkans niet van de lucht, de K.L.M.- vogels deden velen de luchtdoop onder gaan, terwijl een toestel van het Douglas D.C. 3 type in de tijd van twee uren een retourvlucht maakte naar Amsterdam. Ook de grootmeesters in de vliegkunst hebben zich terdege geweerd. Daar was een twee tal eskaders uit Soesterberg en Den Hel der, die prachtige formatievluchten te zien gaven, een toestel van de Nationale Lucht- vaartschool, bestuurd door den instructeur Van Graft en verschillende sport vliegtui gen, waaronder het toestel van Schmidt Grants, die eenige sublieme nummers vlieg- acrobatiek vertoonde. De prestaties van Van Graft, die niet alleen hoog in de lucht, maar ook vlak boven het terrein zijn dolle capriolen ver toonde, waren wel zeer bijzonder. Ook de Sciieldemusch, 't kleine sportvliegtuigje was aanwezig en bleek over uitstekende vlieg- capaciteiten te beschikken. Naast de gewone demonstratievluchten werd een nummer ballonrammen gegeven, waarbij' een aantal opgelaten luchtballon netjes door de sportvllegtuigen achterhaald en geramd werd. De zweefvlieger Hoekstra heeft twee maal gedemonstreerd en de vluchten van dit motorlooze vliegtuig waren een ware verademing na het vele motorgedaver. Het ten, dat op onderwijskundige gronden een is merkwaardig hoe sierlijk de vlucht en Gymnasium voor Sneek en omgeving wel- hoe groot de „wendigheid van dit toestel licht meer dan ergens in ons land de voor keur verdient boven een Gymnasiale afde ling van een Lyceum. Immers, tegenover het voordeel van een Lyceum, dat het door een gemeenschappelijke onderbouw de „be roepskeuze’ twee jaren uitstelt, staat het nadeel, dat de leerstof van Latijn en Grieks, voor het eindexamen vereist, bij een Gym nasium over zes jaren verdeeld, wordt sa mengeperst in de tijd van 4 jaren, waar door de klassieke vorming blijkens de reeds overal opgedane ervaring, steik in het ge drang komt, sterker dun velen ooispronke- lijk verwachtten. Enerzijds is dit nadeel in het bijzonder voor de Friezen groter, omdat j zij in het algemeen meer moeite met het aanleren van vreemde talen hebben. Dit PriJs geldt voor Sneek zelfs nog meer dan voor Leeuwarden, dat een groter percentage ste delingen in zijne Gymnasia Dergt. Ander zijds is het uitstel van de „beroepskeuze” juist hier van geringer betekenis, omdat die keuze veel meer dan elders reeds eerder SLUITING POSTDIENST. Op 29 Juni a.s., de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, zal het Postkan toor (alleen dus wat de Postdienst be treft) niet latex dan tot 12 uur worden opengesteld. Girostortingen worden tot 12 uur aan genomen. Op het centraal Girokantoor zul len stortingen met spoedbehandeling al leen dan worden geboekt, voor zoover deze vóór elf uur in den Haag aanwezig zijip. Het postvervoer ondergaat geen wijzi ging. De 3e stads bestelling en de 2e buiten- bestelling komen te vervallen, terwijl er slechts één bestelling van aangeteekende stukken en pakketpost zal plaats vinden. Belasting betalen. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek deelt mede, dat vervolging is te wachten zoo niet vóór 8 Juli a.s. is be taald op: Personeele belasting 1938. Biljetten ge- dagteekend April minstens gedeelte. Inkomstenbelasting 1937/’30. Biljetten gedagteekend Januari geheel. Gedagtee kend April minstens 2/6 gedeelte. Belasting van de doode haiid. Biljetten gedagteekend Januari minstens 6/ii gedeel te. Biljetten gedagteekend April minstens 2/6 gedeelte. AANBESTEDING HERV. RUSTHUIS „THABOR”. Zaterdagmiddag werd door de Architec- ten B. Deeman te Sneek en D». Saai Czn., te Alkmaar, namens de Vereeniging van Ned. Hexv. Diaconieën te Sneeüc aanbe steed: het bouwen van het rusthuis „Tha- bor” aan de Bolswarderweg te Sneek. Aantal inschrijvers bouwwerk: 73. A. en B. v. d. Zee, Sneek f 139.648; Fa. Ooms en Lusthof, Sneek f135405; Oly en van der Weij, Sneek f 138920; Chr. Koster, Sneek f 138580; J. Rabius, Leeuwarden f 133400; U. H. Brink, Leeu- warden f 131857; O. de Vries, Kortezwaag f 142600; Fa. de Jong en Stewans, Leeu- warden I 127383; Fa. J. Krijtenburg, Har- Inigen f 145800; Texpstra en Hoekstra, Leeuwarden f 136.367; Gebr. v. d. Velde, Gorredijk f 130200; K. Kuipers, Surhuis- terveen f141172; K. U. Koopmans, Oos- i terzee (hoogste) f 153400; G. Visser, Wie- i rum (op 1 na laagste) f 11,9345; P- Frö- i lich, Harlingen f 130300; O. K. Riemer- sma, Drachten f 136200; P. v. d. Wal, Sur- huistexveen f 145890; G. J. Eppinga, Lip- 1 penhuizen f 145200; IJ. de Haan, Ter- i naard (Fr.) f 135700; D. Oord, Friesche Palen f 135680; Di. Rollingwier, Stiens 1 (laagste) f118246; J. J. Barum, Drachten f 135400; Fa. Gebr. Geveke, Leeuwarden f 136500; U. C. Geveke, Leeuwarden f 139800; R. de Jong, Grouw f 129800; A. S. v. d. Veer, Grouw f 129780; A. Ro- serna, Kortezwaag f 140560; C. v. Leer, Lippenhuizen f 143400; S. de Wolf, Sneek f 132979; A. J. Waterlander, Oudehaske f 146800; Gebr. Trebbe, Enschede f 134000; Gebr. J. 'en T. Eppinga, Lip penhuizen f144800; Tj. Eppinga, Lippen huizen f 145850; L. J. te Pas en Gebben, Groningen f 132360; H. Speelman, Sneek f 139900; J. Schaap, Heexenveen (3 na laagste) f 124345; D. H. de Jong, Wouds end (op 1 na hoogste) f153300; v. d. Sluis, Langweer f130135; S. S. de Boer en Zn., Drachten f 137500; J. B. Hof, Meppel f 143800; H. Huisman, Tijnje f 146200; Miel en Schreuder, Almelo f 144537; H. J. Lammers, Enschedé f 145200; B. Haveman, Steenwijkerwold f 127885; J. Reijn, Waddinxveen f 145980; S. Woudstra, Arnhem f 136600; H. C. Geerdink, Enschedé f 137648; Fa. Gebr. Frankena, Lemmer (2 na hoogste) f153200; P. Schram, Berlikum f128000; Spanhaak en Schutte, Zwolle f 129900; Posthuma, Harlingen f 135295; Jac. de Boer, Delfzijl f 141860; J. Houwer, Steen wijkerwold f 140000; H. Schippers en Zn-, Wierden f 137000; H. Rood Deventer f 140000; L. Zuiderveld, de Leek (Gr.) f 145800; J. Holtrop, Grijpskerk f 145900; Statema, Bolsward f 148600; J. Holsbrmk, Almelo f 142000; J. Harteboer, Stadska naal f 147200; T. Abrna, Enkhuizen (2 na laagste) f 123490; Gebr. Hommen, Nw. Weerdinge f 136300; R. Blink-Vuur boom, Ter Apel f 137900; J. Gordt, Vriezenveen f 132200; G. Lucas, Ulrum f 147700; Ho- gemeex en Lievers, Leek f 147500; Paul en Karman, Rotterdam f 146812; R. Bloem, Wildervank f 138200; W. Timmer, Groningen f145700; Jac. Koh, Emmer Compascum f 137000; S. Humalda, Leek f 144000; J. Bontebal, Zevenhuizen f 146664; Schutter en Wasscher, Aduara (Gr.) f 139800. Schilderwerk, 24 inschrijvers. A. de Groot, Bolsward f 10446; W. K. Wits en Zn., Leeuwarden f 10940; R. Kingma, Sneek f8695; A. M. v. d. Meer, Kimswexd f 13687; Gebr. Alsten, Gorredijk f 10563; G. de Vries, Ijlst f 9243; R. Wal- da, Garijp f15223; S. de Boer, Dokkum I f 10333; Geextsma en Boomsma, Sneek f9643; Joh. de Boer, Sneek f11449; Matschat, Sneek (laagste) f8195; Lust hof f, Sneek f 10290; Molenaar en Leistra, Sneek f 10287; J- Koopmans, Leeuwarden f11685; Visser, Oppenhuizen f12195; Gebr. Tichelaar, Heerenveen f 8300; E. Conradi, Bolsward f 11888; De Jager, Bak huizen (hoogste) f 17783; Weijma en Zn., Amerongen f 14575; Roeda, Leeuwarden f9952; R. Bosch, Hardenberg f10998; Gebr. Pruis, Deventer f 14645; S. Kos ter, Alkmaar f 12245; J. Ziemering, Eiber- gen f17635. Gunning van beide werken aangehou den. ui j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1