e I FRISIAN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINR fi Co. Zaterdag 9 Juli *938. e kloppende hoofdpijn A. JANSEN Niet alleen F. OZINGA Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Bij kiespijn en No. 81 Mijn oude 1 is’ PINDAS TROMP SNEEK. 54e Janirgnng Trouw- en Begrafenisrijden IJS colabonbons van de H. Z. fabriek 2 ons voor 1 kwartje Frisch Fruit van Van Melle TROMP SNEEK i RECLAME KOLOM. ZOMER! voor NIEUWSTIJDINGEN. I Tel. 2606 slechts f 2*25 afd. Chem. Wasscherij Tel. 2161 Sneek Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Schaapmarktplein 9 het branden, maar ook de kwaliteit speelt bij een groote rol. Aan beide wordt groote zorg besteed bij Electrische Pindasbranderij BET adres met de grootste sortee- ring in Chocolade, Suikerwerken. Banket. Biscuits, enz. enz. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50. fr. p. post 3.60, DINSDAGS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 ■- Juli verdaagd. niiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin met L. Ct. PHILiA (Nadruk verboden). King Pepermunt 18 ct. per goed. Doos 50 ct. Pioefdoos 10 £ij~ Andermatt (via Schollenen) begeven. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permanent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT M WYMBRITSERADFFX Zomer! Zomer „acht en dertig”: Ga je zomerloos voorbij Worden Juli en Augustus Voorspel-najaar-jaargetij Kerknieuws. De strijd in de Gereformeerde Kerken te Drachten. Men meldt uit Drachten aan het N. v. h. N.: Dinsdag vergaderde de classis Drach- Advcrtentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 1872 en het aantal uitge leende banden 5219; aan werkloozen werden op vertoon van de werkLoozenkaart samen uitgeleend 231 banden, waaronder 40 stu dieboeken. z i 1 I Bij het Woensdag jl. te Utrecht gehou den Mulo-examen slaagde o.a. mej. Marie Hofstede van hier. Benoemd tot directrice aan de Christe lijke Landbouwhuishoudschool te Bolswara in de plaats van mej. M. Dijken met ingang van 1 September mej. T. Ackerman te Balk. Benoemd op arbeidscontract tot 3e op zichter bij Waterstaat, standplaats Utrecht, de heer M. Sixma te Rauwerd. L. Ct. 4-4 4. ...,11^41044. 4.0 V 4.4 44 0 44.4 44, ,4444 ..J.Llj, deel langs Leeuwarden tot Deinum wacht men op de beslissing van den minister. Deze wil met de Staten van Groningen het noordelijke tracé. De Staten van Fries- land en de gemeente Leeuwarden voelen meer voor de Zuidelijke route. Overleg wordt nu met de spoorwegen gepleegd. (De Kamer van Koophandel en Fabrie ken dringt, zooals men weet, sterk aan op het Noordelijk tracé). De bochtaf snij dingen bij1 Deinum en Dronrijp kwamen tot stand. Bepaald werd dat de bruggen in dit deel twee doorvaart- openingen zullen krijgen van elk 12 M., waarvan een beweegbaar. De route rond Franeker werd vastgesteld, bij' Kiesterzijl zullen twee bochtaf snij dingen'worden ge maakt, die uitgevoerd zullen worden in werkverschaffing. De omlegging bij Harlingen ondervond vertraging omdat de omlegging van den Rijksweg aldaar nog niet is bepaald. Biji al deze werken zijn 710 arbeiders te werk gesteld, waarvan 420 in werkver schaffing, de rest in ander verband, terwijl vele handen nog werk hebben bij het ver vaardigen der benoodigde materialen en gereedschappen. Deze week: Juli-dagen 1 najaarstemperatuur. Kijkt U óók met zülke oogen. Uw kalenderblaadje aan Snapt U óók niet hoe daar gulweg „Juli-Zomermaand” kan staan? Kijkt U óók met zülke oogen Naar den barometer-stand Hebt U óók al afgesproken Voor verblijf aan zee en strand Zit U óók bij „zomeravond” 's Avonds rillende van kou? Bent U óók zoo fheumatiekig Zijn Uw vingers óók zoo blauw Hebt U óók zoo’n strakke trilling Door Uw half-versteende bloed? Zit U óók zoo vreemd te kijken In Uw zomer-oridergoed Kreeg U óók zoo’n prijscourantje Van Meneer den Brands tof man? Kondigt hij U óók z’n brandstof Tegen „Zomer’’prijzen an? Vindt U óók niet, dat die kolen Thans gesclükt zijn voor Uw haard Vraagt U óók: Waarom die brandstof Tot den winter nog bewaard? Hebt U óók zoo’n angst en vreeze Voor vacantie-aan-de-zee Schrijft U óók dan leugen-briefjes „O, het weer valt nog al méé Het gevolg hiervan is geweest, dat de commandant van het corps motordienst te Haarlem, luitenant-kolonel Van Loon, ver gezeld van den commandeerenden luite nant der colonne, en den betrokken ser geant, een bezoek heeft gebracht aan den burgemeester, den heer P. A. Colijn, om zich persoonlijk van het gebeurde op de hoogte te stellen. Na een langdurige conferentie, mede bij gewoond door inspecteur van politie Ji- van Beek, die den sergeant zijn motor ontnam, werd de toestand ter plaatse op genomen. Dit onderzoek heeft echter nog geen on middellijk: resultaat opgeleverd. rij HET ALPHENSCHE CONFLICT VAN LEGER EN POLITIE. In verband met het incident, dat zich de vorige week te Alphen aan den Rijn heeft voorgedaan tusschen de politie en een sergeant, die weigerde met zijh motor achter de stoplijn te gaan, omdat hij meen de, dat hij als ordonnans van een militaire colonne zich niet aan deze verkeersbepa- ling behoefde te houden, verneemt het Hdbl., dat hiervan ook van militaire zijde rapport is opgemaakt. helpen Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) snel en HOOFDPIJN, INDIGESTIE EN RHEU- MATISCHE RUGPIJNEN. Al haar klachten in korten tijd verdwenen. „Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, indi gestie en rheumatische rugpijn, tot ik 1 Va jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan gebruiken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belangrijke ver betering, terwijl nu al mijn. klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die it/a jaar een heel ander mensch ge worden.” Mej. W. Dj. te R. Deze dame koos het juiste middel om haar klachten te bestrijden. Kruschen Salts reinigt nl. Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvoerorganen worden aangespoord tot betere en geregelde wer king, waardoor U er van verzekerd zijt, dat zich geen afvalstoffen meer kunnen ophoopen en Uw klachten voorgoed ver dwenen zijn. Kruschen Salts is.uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende dro gisten. (Adv.) ten van de Gereformeerde Kerken aldaar om in verband met de afwijzing door de Particuliere Synode van het beroep inge steld door den geschorsten predikant ds. G. Staal en 5 ouderlingen tegen het schor singsbesluit van de classis, de daardoor geschapen kwestie nader onder de oogen te zien en een beslissing te nemen. De ver gadering welke werd bijgewoond door De- putaten van de Synode duurde den gehee- len dag. De geschorste Kerkeraadsleden wa ren uitgenoodigd op die vergadering te verschijnen. Blijkbaar heeft de opwekking van de Synode gedaan bij haar beslissing tot de geheele gemeente om zich te ver ootmoedigen, opdat aan de jammerlijke verdeeldheid, die thans heerscht een einde komt, weinig uitwerking gehad, want er is geen o vereenstemming bereikt kunnen wor den. De Synode besloot den geschorsten predikant ds. Staal en de J ouderlingen uit hun ambtsbedieningen te ‘zetten. Nadat deze beslissing in de plaats be kend geworden was verzamelde zich in en voor het kerkgebouw, waarin de classis vergaderd had een groote menigte, waar onder vele aanhangers van ds. Staal. Het ging in de Kerk zeer rumoerig toe, zelfs de glasruiten in de kerk moesten het ont gelden. Leden van de classis die zich nog in het gebouw bevonden werden er op hardhandige Wijze uitgewerkt. De hulp van de marechaussee en gemeentepolitie moest worden ingeroepen om de orde te herstel len. Tot laat in den avond groepten de menschen bij elkaar om het geval te be spreken. Door de afzetting van ds. Staal is de Geref. Kerk alhier thans zonder predi kant, daar ook nog niet in de vacature van ds. Zandbergen is voorzien. Het Fr. Dagblad meldt dat ds. Staal’s schorsing met 1 maand is verlengd, hij is dus nog niet afgezet. DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. Het „Vaderland” deelt mee, dat de Kor ningin ditmaal niet naar een bepaalde plaats gaat, maar van plan is een groot deel van het hart van Zwitserland te gaan zien en een tocht per auto te maken dwars door het land, van Noord naar Zuid. De Koningin zal het geheele kanton Uri doorkruisen en zich naar het Urserendal De heer Roorda (comm.) vestigde de aandacht op een ander lichtpunt, dat de voorzitter niet had genoemd, nl. de toe nemende eensgezindheid waar het gaat om den strijd aan te binden tegen alle tot oor log drijvendemachten. Hij hoopte, dat ieder daaraan op zijn wijze zou medewer ken. In deze vergadering werd toegelaten en beëedigd de heer Kracht (c.h.). Voorts is overgegaan tot het trekken der afdeelin- gen, terwijl tenslotte de heer Roorda ver gunning kreeg tot het indienen van de vraag, of Ged. Staten ook reden zien om maatregelen te beramen tegen het veront reinigen van water door fabrieken. De Namens het Bestuur „Asthbro”, A. DE VRIES Jr., Voorz. S. DE RUHkR, Secr. L. B1JLSMA, Penningm. Geneeskundig adviseur: I. Bloch, Arts, Amsterdam. Dan gaat de reis naar het Gotthard-Hos- piz; in Airolo zal de zuidzijde der Alpen genomen worden om ten slotte door het kanton Tessino naar Berlin zona en Lu gano te gaan. Het is niet bekend en wordt nog geheim gehouden, waar op dit lange traject Hare Majesteit haar intrek zal ne men om er eenige dagen te blijven. Voor zoover het blad weet, is de Konin gin nog npoit over de St. Gotthard ge gaan, althans heeft zij de wereldberoemde route over de Alpenkam nog niet gemaakt. Hare Majesteit maakt een tocht over de passen. Zij stelt er prijs .op de betoove- rende schoonheid van Zw'itserlands hoog ste punten in zich op te nemen. H. M. de Koningin en haar gevolg zijn Woensdag te Brig in het kanton Wallis aangekomen. Hare Majesteit heeft haar intrek genomen in hotel „Poste et Cou- ronne". DEVENTER 40.000 INWONERS. Deventer genoot Dinsdagmiddag de glo rie der blijde inkomst^ yan de 40.000ste ingezetene. Het is Johanna Helena van Schie, eerste kind uit een twaalfjarig hu welijk. De looo-burgemeester overhandigde den gelukkigen vader een Deventer-koek met de stedelijike kleuren en een spaar bankboekje met nader te bepalen bedrag. ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ DE KLOMP. Woensdagavond half zeven is op den rijksstraatweg nabij De Klomp een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen zware verwondingen opliepen. Een personenauto, gemerkt G 96087, kwam uit de richting Ede en wilde een paar meisjes, die rechts van den weg op het rijwielpad reden, passeeren. Een der meisjes echter hield te veel links, waardoor de automobilist genoodzaakt werd ook naar links uit te wijken, om een aanrijding te voorkomen. Juist op dat oogenblik 'na derde uit de richting De Klomp een per sonenauto, gemerkt HZ 3761. Een botsing tusschen de wagens, die beide een snel heid hadden van tegen de tachtig kilome ter, was onvermijdelijk en met een geweldi gen klap vlogen de voertuigen tegen el kaar. Luid gegil steeg uit den eenen auto op. Door voorbijgangers werden drie dames en een heer, aken zwaar gewond en bewuste loos uit den totaal vernielden wagen te voorschijn gehaald en langs den berm van den weg gelegd. Van den anderen auto was de bestuurder er het ergst aan toe. Hij was eveneens zwaar gewond en werd bewuste loos uit den auto gehaald; ook de tweede inzittende heer was ernstig gewond. Hij bad zijn bewustzijn echter nog niet geheel verloren. Dokter Sluis uit De Klomp verleende de eerste hulp. Nadat een voorloopig verband gelegd was, werden de gewonden, die al len ernstige inwendige kneuzingen hadden opgeloopen en hoofdzakelijk zwaar letsel aan het hoofd hebben gekregen, met twee ziekenauto’s naar het ziekenhuis te Arn- hem overgebracht. De politie stelt een on derzoek in naar de meisjes, die voor den eenen auto hebben gefietst en waarschijn lijk door den schrik zijn doorgereden. Nader wordt gemeld, dat de Noord- Hollandsche wagen bestuurd werd door den heer Giessen, te Uitgeest, die den auto I te Amsterdam had gehuurd. Hij' en zijn I metgezel werden naar een der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht, waar bleek, dat de verwondingen van minder emstigein aard waren, dan men aanvankelijk had ge vreesd. In den anderen wagen waren geze ten de wed. Ernst en haar zoon, die aan het stuur zat, mevr. Tichelman en de wed. De Veer, allen uit Den Haag. In het zie kenhuis te Arnhem is laatstgenoemde dame in den loop van den avond overleden. De eerste hulp' werd mede verleend door- den militairen arts Wijtdiecks, uit Ede. Rijks- en gemeentepolitie regelden op de plaats van het ongeluk het zeer drukke verkeer. Behalve mevrouw van der Veer Is de vorige nacht ook overleden mevrouw Tig- chelman. GRATIS VOETBALLEN OP WOENS DAG- EN ZATERDAGMIDDAGEN VOOR JONGENS VAN xo—15 JAAR. Evenals vorig jaar biedt het bestuur der Jeugd-Afd. van de v.v. „Black Boys” op de velden aan de Ubbo. Emnuusstraat op Woensdag- en Zaterdagmiddagen van 35 uur, aan vangende Zaterdag 9 Juli a.s., aan de Sneezer jongens van 1015 jaar, welke geen lid zijn van een andere voetbalvereeniging, gra tis gelegenheid de voetbalsport te beoe fenen. Gezien het groote succes van het vorig jaar verwacht het bestuur wederom een zeer groote deelname. Naast de benoo'digde ballen zorgt de vereeniging er voor dat er steeds leiders aanwezig zijn om één en ander te regelen. Zij die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken kunnen zich Zaterdag 9 Juli, des middags vanaf 2.30 uur en ver der iedere Woensdag- en Zaterdagmiddag aanmelden op het terrein, waar zij geheel gratis een toegangsbewijs kunnen verkrij gt11- Men zie ook de adv. in dit blad. Namens Jeugd-Afd. v.v. Black Boys, E. NOORMAN, Vw., UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIU Asthma- en Bronchtjisbesirijding. Te Leeuwarden werd het vorige jaar op initiatief van een aantal lijders aan Asthma en Bronchitis een i\ ederiandsche vereeniging vpg.encht, welke zich ten doei stelt de bejangen der lijders zoo uitgebreid mogelijk te dienen en te behartigen, ue Ver. draagt den naam „Nederl. ver. ter behartiging der belangen van Asthma en tsronchiusïijders „Astnb«>”. Zij tracht dit doel te bereizen door o.a.: a. Het steunen van die wetenschappe lijke onderzoekingen die de vermeerdering der kennis en de verbetering der therapie van Asthma en Bronchitis tot doel hebben. b. Het stichten en exploiteeren van ai- iergeenvrije klinieken, Herstel- en Rust oorden voor deze lijders. c. Het geheel of gedeeltelijk op kosten der Ver. doen verplegen in klinieken, Her stel- of Rustoorden, van A en 11 lijders. d. Het verstrekken van verhchtings en hulpmiddelen, aan hulpbehoevende lijders. lenemde dit doei te bereiken is ech ter allereerst noodig een sterke organisatie over gelieel het tand, met in alle piaatsen afdeenngen, weike voor dit doei, hetwelk zeer zeker op de sympathie van velen zal zunnen rekenen nuttig werkzaam kan zijn, ue financiën die hiervoor noodig zijn, zul len op verscniiiende manieren moeten wor den bijeengebracht. .Lijders aa<n Asthma en Bronchitis, en ook anderen, die bekend zijn met de on- dragenjkneid der aanvanen van deze ziekte, zuLen zeer zeker met ons van mee- mng zijn, dat aan deze ziekte meer aan- dacht dient te worden besteed, en dat op dit gebied groote nooden te lenigen zijn. Het is geen gemakkelijke taak weike ueze jonge vereeniging zien ten doel heett ge steld, (jocn met ader medewerking en steun moet dit streven met succes worden bekroond. Tot de lijders aan deze ziekte richten wij het verzoek nun naam en adres te wiLen opgeven aan het secretariaat der Vereen. „Asthbro”, Handelstraat 25, Leeuwarden, waarna de mogelijkheid kan worden over wogen, ook in Sneek een afdeeling op> te richten. de heer M. Sixma te Rauwerd. Rijkszuivelschool te Bolsward. Toegelaten tot de Rijkszuivelschool te Bolswara na examen: IJ. P. Andela te Ku- baard, W. K. Bangma te Pingjum, Th. J. v. Beek te Wolvega, A. v. Duinen te Dronrijp, W. Bartels te Hellendoorn, H. J. van der Hoek te Hommerts, M. Jacobs te Leeuwar den, A. G. Jager te Giekerk, J. P. M. Jansen te Oenkerk, S, Jelsma te Lippenhuizen, J. L. Kraaijenbrink te Voorburg, S. Lenos te Meer bij Heerenveen, A. W. Nauta te Heeg, A. Oosterhof te Langezwaag, F. W. Osinga te Bolsward, H. Pots te Terzool, A. Rinsma te Berlikum, P. van der Velde te Boiswaïu, K. Westerhof te De Rijp (N.-H.). Rector Geref. Gymnasium te Huizum. Tot rector van het Gereformeerd Gym nasium te Leeuwarden is door het bestuur benoemd met ingang van 1 November a.s. dr. S. van der Meer, thans con-rector aan ’t Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. De heer dr. S. van der Meer is geboren te Heeg. BALK. Geslaagd te 's Gravenhage voor acte Na mej. Gré Dijkstra te Groningen, afkomstig van hier. ZOMERZITTING PROV. STATEN VAN FRIESLAND. Dinsdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. P'. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, de zo- merzitting der Provinciale Staten geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij dankbaar den zegen herdacht, ons Stamhuis in dit jaar geworden, een zegen dien spr. geneigd was, het eenige lichtpunt in deze duistere tijden te noemen. De toe- neming der financieele moeilijkheden der overheidslichamen deed zich ook in Fries land gelden, en verhinderde op de begroe ting voor dit jaar een belastingverlaging voor te stellen. Spreker wees er in dit verband óp, dat gezonde overheidsfinan ciën een onmisbare voorwaarde zijn voor het voortbestaan der democratie. De heer van Harinxma wees verder op het gevaar dat deze provincie met haar aanzienlijke aardappelteelt van de zijde van den coloradokever bedreigt en wekte op tot het inspannen der uiterste krachten om dit gevaar af te wenden. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor DE KANALENPLANNEN IN FRIESLAND; Ged. Staten van Friesland doen aan de Staten de volgende mededeelingen omtrent de vordering der werken tot verbetering van de kanalen StroobosIjsselmeer en FonejachtHarlingen. De omlegging van het Kolonels diepi ten Zuiden van Stroobos is in werkverschaf fing thans voor de helft klaar. Bij Stroobos komt een laaggelegen, ongelijkarmige draaibrug met een doorvaart-opening van 22 M. Hiermee is men reeds begonnen te bouwen. De boordvoorzieningen van Stroobos tot Kloostertille zijn in volle uitvoering, een derde is reeds klaar. Met het baggerwerk is begonnen. De oprit naar de brug te Blauwverlaat is in zooverre klaar voor uitvoering, dat de pro vincie Groningen haar goedkeuring er nog aan moet geven. De omlegging bij Kloostertille is voor een derde deel klaar. Begonnen, is met het maken van een hulpbrug naar Drogeham. De bestekken van de bruggen te Klooster tille en Blauwverlaat zijn opgezonden naar den Minister, eveneens de onteigenings- stukken voor het gedeelte Wijde Ee tot Bergumermeer. De vaargeul in dit meer en het deel FonejachtWijde Ee is klaar. De aankoop van perceelen langs de Meer- sloo>t is klaar, bijna ook langs de Graft en Groote Kryte. De route GraftDirie- nuistersloot Liggemeer Pikmeer, ten Zuiden van Grouw, door het waterschapi de Leppedijk naar de Nieuwe Wetering is door den minister vastgesteld. Verder heeft de minister Lemmer als eindpunt gekozen, gelijk de Staten stpeds hebben gewild. Reeds worden opmetin- gen gedaan van KoevordermeerLemmer. Advies wordt gevraagd over de richting KoevordermeerSneekermeer. De Langemeer is verbeterd, van Lang- 2 ons voor 1 kwartje Heerlijk en licht Verkade’s Fruitwafels 14 et. per ons King Pepermunt 18 ct. per ons 10 en 5 ct. per rol Tonnema’s Zomertrillers 2 ons voor 1 kwartje Verkade’s Sinaasappel- en Frambozenwafels 12 ct. per ons Chocolade-Zilvermeeuwtjes 2 ons voor 1 kwartje Wijnballen 10 ct. per ons. vraag zal in een volgende vergadering wor den beantwoord. Op een vraag van den heer Wuite (v.d.) waarom het verzoek van de gemeenten Utingeradeel, Idaarderadeel en Smallin- gerland inzake aanleg van een weg Goën- gahuizenGrouw nog niet aan de orde Komt, antwoordde de gedeputeerde Boe- lens (v.d.) dat het verzoek pas enkele we ken geleden was binnengekomen, en dat de tijd van voorbereiding te kort was geweest. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zou de zaak in de win ter zit ting aan de orde komen. De vergadering werd vervolgens tot 19

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1