1 Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur O versche prima PINDAS. F. OZINGA 1 Olfieleel Orgaan der Gemeenle Sneek ^UcRÊME A. JANSEN Eerste Blad nitnave KIEZEFRINK S Co. No. 84 Woensdag 20 Juli *»»8. HUISHOUDSCHOOLNIEUWS. TROMP SNEEK TROMP SNEEK TROMP SNEEK. 54e Jaargang KAREL I RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. 1 URKER KRANSEN „S.K.S TAFELHOEKEN Andijker WAFELKOEKEN 25 ct. 20 ct. 18 ct. I Trouw- en Begrafenisrijden Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 m T. OOSTERBAAN. reis ma- regeling bij de Spoorwegen zijn resteerd. W. Schootemeijer. Zwart was als volgt: i Doos 20<4 J. Fucik. P. Lincke. A. Ketelbey. Schrammel. ELECTRISCHE PINDASBRANDERIJ UW ADRES voor i prijzen en verpakkingen voor- ra kleine sigaartjes bij Opgericht 1901. Brinksma Silvius I. Silvius Poiesz G. Poiesz OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen MEXICAANSCHE OLIE IN BESLAG GENOMEN. Naar men verneemt heeft een Neder- na bekomen toe ar- den bodem der zee. Zal de Karimata er o.ooo K.G. oudroest van lergingspoging te verwij- per bus Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per Jaar 2.50. fr, p. post 3.60. Acïvertentiën: 9 ct. p. regel Ingezonden mededeelingen hooger Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURAN'l een waldaad voor Uw huid „BEPPE” VLIEGT NAAR AMSTERDAM. Een overgrootmoeder uit een der dor pen rond Leeuwarden, de tachtig jaren reeds gepasseerd, wilde gaarne eens haar kinderen in Amsterdam bezoeken, maar ze durfde de reis niet aan. Niet alleen kon ze niet best over de urenlange treinreis, maar tweemaal overstappen of met de boot over zee, neen, dat durfde ze niet aan. Hoe haar landsche vennootschap, kinderen ook aandrongen, hoe de kleinkin- stemming van den president van de deren ook vroegen of „beppe” niet eens rondissementsrechtbank te Middelburg, be- schillende punten zeer spannend; ontvoe-1 hielp niets, overgrootmoeder bleef in haar ton Mexicaansche benzine, die zich gegeven overtreders ■baliseeren. EEN TWEEDE LINDBERGH. Zondagochtend 9.17 uur is de vlieger Douglas Corrigan vertrokken van het vlieg veld Floyd 'Bennet te New York. Hij zeide, dat hij naar Los Angeles ging, doch hjj verdween in Oostelijke richting in plaats van naar het Westen en is nergens meer gezien. Men veronderstelt, dat Corrigan de tocht van Lindbergh naar Parijs wil herha len. Het toestel van Corrigan, dat 900 dollar heeft gekost, is voorzien van een motor van 175 paardekracht en kan een kruissnelheid van 150 K.M. per uur be reiken. De vlieger heeft 1280 liter benzine en 65 liter olie meegenomen, voldoende om- Longbeach of Europa te bereiken. Een later bericht meldt dat Corrigan zijn roekelooze tocht met succes volbracht heeft. Hij is Maandagmorgen te Dublin in Ierland geland. Behalve dat zijn toestel niet meer als vliegwaardig werd be schouwd het was 9 jaar oud en door den waaghals voor 900 dollar gekocht had de vlieger ook geen kaarten of in strumenten bij zich, behalve een compas. Zijn machine had 45 P.K. minder dan die van Lindbergh. Nu Corrigan deze Oceaanvlucht zonder toestemming der officieele instanties heeft gedaan, kan zijn vergunning als verkeers vlieger ingetrokken worden. Het is echter niet heel waarschijnlijk dat dit zal gebeu ren, want nu dit bravourstukje geslaagd, is, heeft Corrigan de sportmen op z’n hand. Pauze. 6. K.L.M. marsch. 7. Hongaarsche dansen 56. J. Brahms. 8. Donausagen, wals. 9. Antina, serenade. 10. In een kloostertuin. 11. Vienne reste Vienne. BIOSCOOPNIEUWS. Het A m i c i t i a-theater brengt deze week als hoofdfilm: „De laatste der Mohi canen”. Het is een. spannende Indianengeschiede nis, die zich afspeelt in Noord-Amerika, tijdens de Fransch-Engelsche oorlog. Een Engelsch fort wordt door de Franschen be legerd en bij deze strijd spelen zich de avon turen at, waarvan de film ons verhaalt. In dianen en blanken vechten met en tegen elkaar en in ’t bijzonder onderscheiden zich hierbij de twee laatste leden van de stam der Mohicanen, waarvan ten slotte een de dood vindt, zoodat de overgeblevene de laatste van zijn stam is. De film is op ver- Zooals men weet is destijds de toren onder den zeespiegel met dynamiet stuk geschoten. Van den 80 ton wegenden to ren liggen er nog 50 ton brokstukken op d„. - in slagen deze de voorlaatste deren Dat is een vraag waarmede men zich hier dezer dagen ernstig bezig houdt. Men is zoo dus genaderd tot de plek waar het goud kan worden verwacht. De conische toren werd n.l. neergelaten vlak boven de schatkamer van de Lutine. Bren gen de bagger-emmers de fragmenten van den toren boven, dan zijn alle hinderpalen overwonnen, en is men op de plaats ge- DUITSCHE 'COMMUNISTEN VEROORDEELD. Voor den kantonrechter te Rotterdam hebben vijf van de zeven Duitsche com munisten terecht gestaan, die eenige. tijd geleden bij een inval aldaar zijn gearres teerd. Bij de inval bleek uit propagajida- materieel en opruiende geschriften dat men hier met politieke agitators te doen had. De gearresteerden, twee vrouwen en vijf mannen, weigerden echter inlichtingen om trent hun identiteit te geven. In veiband hiermede hebben thans drie mannen en twee vrouwen terecht gestaan. De kanton rechter veroordeelde de verdachten ieder tot één week hechtenis. Na hun straftijd zullen zij in een intemeeringskamp hier te lande worden ondergebracht. Nu het leerjaar ten einde loopt, zullen wij gaarne a.s. Vrijdagmiddag (zie adv.) gele genheid geven aan huisvrouwen om naai werk van leerlingen te bezichtigen en te kopen. Wij hebben vele werkstukken, welke alle door de leerlingen zijn vervaardigd, doch niet door haar zijn gekocht. Onze kas ten willen wij gaarne weer ruim hebben voor het nieuwe leerjaar. Wat u zult zien is werk van leerlingen en meestal van zeer jonge leerlingen. U zult dus geen onberispelijk werk kunnen ver wachten, maar daar tegenover staat, dat enkel de kosten aan materiaal en dus geen maakloon in rekening worden gebracht. U zult ons genoegen doen met Uw be langstelling en het komen verplicht niet tot kopen. De betaling is contant. Huisvrouwen mogen wij op U rekenen? U kunt op deze wijze kennis maken met het werk van de school en mede bevorderen, dat voor ieder meisje, ongeacht materiele wel stand, het volgen van het huishoudonder- wijs mogelijk blijft. Schaapmarktplein 9 - Tel. 2606 sing van 2 P” - omgekomenen zijnde adspirant reserve officier-vlieger Van Overbeeke uit Oos- terbeek, Van Offeren uit Biltho-ven, Ma- rresse uit Heerlen en de 23-jarige reserve- sergeant-vlieger Streur uit Rotterdam. ringen, reddingspogingen, tomahawkge- vechten en scalpenjacht wisselen elkaar af, het geheel geeft een beeld van de in vroe gere jaren zoo imposante strijd van India nen en blanken. Van de vele films, die reeds dergelijke onderwerpen behandelden is „De laatste der Mohicanen” stellig niet de Jechtste en de vele liefhebbers van India nenverhalen en in het bijzonder van het be kende verhaal, waarop deze film gebaseerd is, zullen zeer zeker niet in hun verwachtin gen omtrent deze film teleur gesteld worden. Het bijprogramma bevat, naast het ge bruikelijke journaal, een aardige comedie: ,Een soldaat en een jong meisje”, een vroo- iijke geschiedenis, waarbij een gedeserteerd soldaat de dochter van een generaal het hof maakt. KOOLMEESJES IN DE BRIEVENBUS. Naar wij1 vernemen is de brievenbus bij den heer H. Tromp Johszn., Stationsstraat 15 alhier, weer beschikbaar, nadat de kool mees j es, voor de tweede maal dit jaar, met hun. 8 jongen zijn uitgevlogen. GYMNASTIEK. ThusneldaGreate Pier. Vrijdag werden de onderlinge wedstrij den voortgezet met de Lytse-Pieren. De uitslagen zijn Jongste klas. Driekamp: 50 M. snelloop, bal verwerpen en ver spijngeT.1. J. Siknia 114 punten; "5. en 3. S. Hoekstra en Koetsier m p.; 4. C. Smink 101 p.; 5. G. Dijkstra 100 p. Oudste Idas. Driekamp: 60 M. snelloop, handbal verwerpen en verspringen: 1. Jh. v. d. Horst 93 punten; 2. J. Goers 90 p.; 3. en 4. J. Repko en W. Nauta 83 p.; 5. H. Kuipers 82 p. Vrijdag 2^ Juli zullen voor de Greate- Pieren de wedstrijden worden gehouden. Kerknieuws. De moeilijkheden bij de Geref. K,erk te Drachten. Van de zijde der Classis Drachten der Geref. Kerken bereikt het Friesch Dag blad de volgende mededeeling omtrent de zaak-Drachten 1. dat ds. Staal voor de Classis in haar laatstgehouden zitting belij denis van schuld heeft afgelegd over de zonde, waarom hij door de Classis was geschorst, welke schor sing door de Part. Synode van Friesland Z.G. bekrachtigd was; 2. dat daarna door den Kerkeraad van Drachten maatregelen zijn getroffen, die moeten dienen om zoo mogelijk herhaling van het geschiede te voorkomen en dat ds. Staal zich aan deze maatregelen heeft on derworpen 3. dat de Classis daarop de schor sing van ds. Staal heeft opgeheven; 4. dat wat de geschorste ouderlingen betreft drie uit hun ambt zijn onjtzet, de schorsing van één met 3 maanden werd verlengd, terwijl de schorsing van een 5en broeder na schuldbelijdenis werd op geheven, welke broeder inmiddels ont heffing uit zijn ambt heeft gevraagd en verkregen. boord bevindt van den tanker W. R. Lud- gr.en, varende onder Zweedsche vlag en thans liggende in de Schelde bij Hans- weert. De benzine is in Mexico geladen en is afkomstig van één van de raffinaderijen van de Mexican Eagle Oil Company, wel ke maatschappij zooals bekend is getroffen door het onteigeningsbesluit van den president van Mexico van 18 April 1938. schedé in de Weespervaart gereden. De ken. Te Scheemda is de 72-jarige M. van links onheil was v. d. Berg gaf Wit Zwart de komen waar men wil en moet zijn. HET VLIEGONGELUK BIJ GILZE RIJEN. Ook het vierde slachtoffer van de bot- militaire vliegtuigen bij Gilze Rijen is spoedig overleden. De namen der G. v. Hardeveld, op Donderdag 21 Juli a.s., s avonds te 8.15 uur op het Martiniplein. Programma: 1. Pelikaan marsch. A. Maas. 2. Une soirée chez Schubert, fant. J. Bauwens. 3. Kunstlerleben, wals. J. Strauss. 4. Lp Flüte Enchantée, operafant. Mozart. 5. Groot Rotterdam, marsch. W. Schootemeijer. bij hen in Amsterdam wilde komen, het slag gelegd op een lading van circa 10.000 aan KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden dat, bui ten de gewone kantooruren, op 18, 21, 2Ó en 29 Juli en 2 en ,4 Augustus 1938 des avonds van 79 uur (Nieuwe Tijd) gelegenheid bestaat tot het aanvragen en afhalen van kostelooze rijwielme/ken aan rijn kantoor Wijde Burgstraat 7 Sneek, en ten huize van de JDienstgeleiders te Heeg, Woudsend, Wommels en Mantgum. De Commissaris van Politie ver zoekt ons mede te deelen, dat in het ver volg niet meer zal worden toegelaten, dat er meer dan twee wielrijders naast elkaar rijden. Hij heeft opdracht van dit verbod te verl Geslaagd te Leeuwarden voor het Mulo-diploma B: W. Flach te Sneek en H. Wal da te Oos them; voor A; P. Visser te Oudemirdum, J. Feenstra en J. Kort lever te Koudum, S. J. van Marrum te Hemelum, A. Meines en A. Boomstma te Hindeloopen. Scholieren Klaar voor de start! Naar H.B.S., Gymnasium, Kweek, Mulo of welke andere school ook, maar eerst vacantie en van te voren de boe ken, enz. bestellen. W ij kunnen in U w vacantie voor prima levering zorgen. Boek- en Vulpenhandel G. VAN DE PIJPEKAMP, Kleinzand 2 Geslaagd voor het Mulo-examen op 16 Juli voor diploma A: A. Bangma ,te Sondel, G. Bosma te Sloten (Fr.), J. v. d. Heide te Balk, A. W. ten Brink te Balk, J. v. d. Velde te Harich (Fr.); diploma B: A. J. Groenhof te Balk. Geslaagd aan de Hoogere Textiel school, afd. manufacturencursus te En schede de heer J. J. Lampe te Sneek. Geslaagd te Voorschoten voor ’t eind examen H. B. S. B.: P. D. Matak Fontein van hier. Faber Altenburg Kroon v. d. Berg Onze stadgenoot de heer S. atiiniu, die de vorige week een benoenuns omvnig ais agent van politie te Delft, is mans met in gang van 25 Juli a.s. benoemd te Hilver sum. Te Scheemda is de 72-jarige M. R. door een autobus gegrepen en gedood. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Sedert de invoering van de zomerdienst- regeling bij de Spoorwegen zijn er nu al 12 slachtoffers te betreuren van onbe waakte overwegen. ROTTERDAMSCHE DAME IN ZWITSERLAND VERONGELUKT. Een jeugdige touriste, mejuffrouw C. Borstlap uit Rotterdam, die in gezelschap van een vriendin en een gids van Saasfee uit een bergtocht had ondernomen, is bij het passeeren van een gletscher In een twee meter diepen bergspleet gevallen en op- slag gedood. Haar stoffelijk overschot is naar Taesch vervoerd. Familieleden van mej. Borstlap, die in het Beroer Oberland vertoefd hadden, waren op de terugreis naar Rotterdam, maar konden in Bazel van het noodlottige ongeluk op de hoogte worden gesteld. Hiiiiii iiiiiiiiliiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiniir; Thuis en op aanbevolen MOORDAANSLAG. Zondagavond is te Amstelveen de 26- jarige Grifhorst door zijn zwager, de 20- jarige L. C., met een zeis in de rug ge stoken. Grifhorst is overleden, C. gear- P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor DE ZAAK-OSS. Het ambtenarengerecht te ’s Gravenhage heeft Zaterdagmorgen de beroepen van de leden der voormalige Ossche marechaus- see-brigade voor zoover betreft de ontne ming der opsporingsbevoegdheid onge grond verklaard. Het heeft tevens ongegrond verklaard het beroep der leden dezer brigade voor zoover betreft de overplaatsing. Naar het Hdbl. verneemt, zullen de rechaussee van de brigade van Oss> in hooger beroep gaan van de uitspraak van het ambtenarengerecht. Friesche dorpje. Maar ziet nu kwam te Leeuwarden een luchthaven en daarop daalden eiken dag de zilveren vogels en nooit een ongeluk-. „Beppe” werd er stil van, lang zat ze na Ie denken en de kinderen en klein kinderen wisten niet wat er aan haperde. Eindelijk kwam het hooge woord er uit. De vliegmachine doet ae reis naar Am sterdam maar in een halfuurtje en onder weg nooit overstappen en geen last van hooge zeegolven, als ze eens per Vlieg machine kon gaan? De kinderen waren er direct voor. Er ging een brief naar Am sterdam om te vragen of ze grootmoeder maar van 'Schiphol wilden afhalen en èr ging ook bericht naar het bureau der K.L.M. te Leeuwarden, of grootmoeder dan en dan ook mee kon. Er was plaats in het vliegtuig en Vrij dagmiddag verscheen een oude Friesche vrouw met gouden kap- in het station, om ringd door haar blijde kleinkinderen, waar van velen een fototoestel in de hand had den. Men gaf „beppe” nog vele goede raadgevingen en vooral de groeten mee en het vroolijke groepje werkte Zoo aanste kelijk, dat de andere passagiers ook al begonnen te spreken van „beppe”, ja de ambtenaar van de K.L.M., die bij het in stappen een handje hielp, zei ook al „beppe”. Moedig stapte de flinke vrouw het trap* je op en even later, toen de zilveren vo gel zich even omdraaide om met den neus in den wind te komen, verscheen voor een der raampjes een rimpelige hand en een met goud? gekroond hoofd. De tocht van „beppe” naar haar kinderen in Amster dam had een aanvang genomen. N. v. h. N. DE KARIMATA BAGGERT WEER GESMEERD. De wind mag wispelturig zijn, aldus de N. R. Crt. de Karimata trekt er zich niets van aan. Onafgebroken is het bagger bedrijf op het Lutine-terrein in werking geweest. Wederom zijn er verschillende stukken uit het wrak van de Lutine op gebaggerd: kogels, spijkers, wrakhout en groote stukken huidijzer mitsgaders een stuk ijzer waarvan men de herkomst nog niet kon vaststellen doch dat men veron derstelt een onderdeel van een der Lutine- masten te kijn geweest. Voorts zijn er enkele stukken van Beckers’ conischen to ren bovengebracht. De 2e speelhelft van de voetbalwedstrijd was al even spannend als de eerste. Er werd in snel tempo gespeeld. Een goede pass van Schriemer was voldoende voor Siebesma om dtf partijen op gelijke voet te brengen, 22. De Wit Zwart spelers kwamen nu ge ducht opzetten. Vooral de rechterwing was zeer actief. Een fraai vleugelscho-t van Joh. Foiesz, waaruit keeper De Haan de bal maar nauwelijks wist onschadelijk te maken verdient even vermelding. Het bleef een snelle pittige strijd. De Wit Zwart-aan- val bleef aan het werk. Een door Joh. Poiesz fraai voorgezette bal werd door diens broer Gerrit hoog overgeknald. De groenteboeren kwamen verwoed opzetten, rechtsbinnen De Jong kreeg de bal in vrije positie doch knalde tegen de paal. Zoo verstreek de tijd onder de grootste span ning doch doelpunten bleven verder uit en met gelijk 22 kwam het einde. Door het nemen van strafschoppen moest nu de 1 beslissing vallen. Wit Zwart was hierin het gelukkigst en won de strijd met 23. Na afloop kwam men samen in het re staurant van het Sportpark, waar bij af wezigheid van den voorz., den heer P. de Jong, de secretaris, de heer Tj. v. d. Zee, met een toepasselijk woord de prijzen uit reikte aan de winnaars van de wielerwed strijden. Henk Stuurop en zijn boys zorgden voor de noodige opluistering. Het was weer I eens een ouderwetsche avond. Het publiek I keerde zeer voldaan huiswaarts. Morgen, Woensdagavond speelt het elf tal van Wouda tegen de geelzwarten. In I de pauze zal er een hardloopwedstrijd war den gehouden van personen boven de 30 jaar. Alle bezoekers ontvangen fruit. Men zie de adv. in dit blad. Concert te verzorgen door de Arbeiders Muziekver- eeniging „Steun in den Strijd”, dir. de heer GESLAAGD, dan een prima vulpen kopen bij G. van de PIJPEKAMP, Kleinzand. Daar is voor iedere hand een pen voorradig. R. Rentier C. J. Poiesz De eerste 20 minuten verliepen zonder dat er gedoelpunt werd. Toen keeper De Haan bij' een aanval trachtte te voorkomen, hem even te vlug af en leiding, o1. De geelzwarten begonnen zich nu nog meer te roeren. Schriemer loste een hard vleugelscho-t, doch de bal ging juist aan de verkeerde kant van de paal. Rechtsbui ten Poiesz die bij een Wit Zwart aanval naar binnen was gezwenkt kreeg de bal voor het inschoppen, doch het schot was te zacht en het leer werd kalm en correct opgevangen door De Haan en het veld weer ïngewerkt. Aan de andere kant zette de geelzwarte rechtsbuiten de bal fraai voor de vijandelijke veste, linksbuiten Schriemer schoot toe doch diens schot miste de juiste richting en het leer ging ver naast. Siebesma probeerde het met een ver schot, doch ook dit miste het doel. Dan deed het duo v. d. BergC. Poiesz het beter. Eerstgenoemde zette de bal af gemeten voor de vjjandelijke veste. Poiesz schoot snel toe en met een omhaal wist hij de stand op o2 te brengen. Het verband in de geelzwarte gelederen klopte deze avond uitstekend en toen bij een aanval van de thuisclub een der Wit Zwart-backs onvoldoende wegwerkte be machtigde Siebesma de bal, keeper Brink- sma trachtte met uitloopen de situatie nog’ te redden, doch zag zich uiteindelijk toch gepasseerd door de G.-midvoor en zoo was de stand 12. In de pauze werd het publiek bezig gehouden met een wielerwedstrijd af- valwedstrijd grasbaan over 7 ronden, elk van pl.m. 500 M. Aan de start ver schenen de navolgende 7 renners: Tj. Bak ker, J. Bakker, S. Postma, A. de Vries, Th. v. d. Baan, B. Bok, J. Westhof. Na een ronde viel de nieuweling West hof reeds uit, terwijl na resp. 3, 4 en 5 ronden gereden te hebben Bok, Postma en De Vries volgden. Om de prijzen ging het dus nog tusschen gebr. Bakker van wie tenslotte de oudste, Tjeerd, met de ie prijs ging strijken. De 2-e prijs was voor Jentje. Sneeker Groentenancklaren. De Sneeker Groentehandelaren hebben het Vrijdagavond j.l. met het orgajiiseeren van hun^voetbal- en wielerwedstrijden wèl getroffen. Het was ideaal weer, riet pu bliek was dan ook in flinke getaie opge komen, en dit heeft een wedstrijd te zien gekregen, die men wat spanning en spel- kwaliteit betrof slechts zelden ziet. De geelzwarten brachten een prima elf tal in het veld. De opstelling was als volgt: J. de Haan D. de Ruiter G. v. d. Zee H. W. de Jong Bergsma Siebesma Men heeft Wit Zwart kranig partij ge geven. Weliswaar telden de zebra’s eeni ge invallers, maar ondanks deze handicap gaven de gasten een spelletje te zien waar van in alle opzichten viel te genieten. De opstelling van Wit C. de Jong de Jong Ras L. Poiesz Schriemer Ritmeester, Hofnar, Schimmel- penninck, Velasques, Uiltje, Victor Hugo Sigaren in alle dig, naast een keurcollectie Ongelukken. Te Diemen is Zondag een auto uit En- bestuurder de 35-jarige A. S. is verdron- t I NIEUWE SNEEZER COURANT mmmmc SMEEKER COURANT m WYMBRITSERADFFk XXX XX .Li.X XX, XT,, X, X* XXX.XX,. X. .v x. Lx, XXXMTX XXX X XJ.XXX. XX-A 1 ‘X. 1 TT XX XXX. XXXTXXXXXXX, XXTT V j TXTX Q XX XT VV.X XMAXU^g V tt. i t~i. x V Neem de beste PERMANENT WAVE Neem een Permtaent van JANSEN DAMES- en HEERENKAPPER UIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL 1 f s •1]2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1