Uitgave KIEZEBRiNK Co. lo. 89 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. ll B4e Jaargang Zaterdag O Augustus 1088 Dit No. bestaat uit 3 bladen. I I H y Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen B. en W. bieden de raad o. a. de volgende voostellen aan: NIEUWSTIJDINGEN. SNEEK, 25 Juli 1938. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 25 Juli 1938. SNEEK, 2 Augustus 1938. SNEEK, 28 Juni 1938. Aan de Gemeenteraad. wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaaftmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozurn Bij Kon. besluit van 3 Augustus 1938 is ingetrokken het Kon. besluit van 2 Juli 1938, waarbij mej. J. J. van Eelen werd benoemd tot leerares aan de R.H.B.S. te Sneek. Geslaagd voor de acte Engelsch (1. o.) de heer W. Meindersma te Sneek. No. X 07.351.12(97). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop aan de Staat der Nederlanden van gedeelten grond ten behoeve van de aanleg van de weg HeerenveenAfsluitdijk. No. 1.778.533(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nieuwe regeling van de huur der midden- standswoningen aan de Schoolstraat en de Parallelweg. De Brandstoffenhandel J. Ligthart N.V. te Sneek, komt bij haar schrijven van 22 Juni 1938, bij U in beroep tegen Zoals wij reeds deden uitkomen is het naast de grootte, ook het niet fraaie aanzien van het gebouw wij wijzen in het bijzonder op de afdekking met gegolfde rode asbest-platen dat naar onze mening het verlenen van de bouwvergunning in de weg staat. Daarbij komt, dat wat betreft de plaatsing van de loods ten opzichte van de bestaande bebouwing, elke lijn ont breekt. Al de hiervoor bedoelde omstandigheden maken, dat de te stichten loods in de omgeving, waaronder wij mede begrijpen gedeelten van de Stationsweg, de Bolswarderweg en de Parkbuurt, uit een oogpunt van welstand aanstoot zal geven, waarom op grond van art. 41a der Bouwver ordening, de bouwvergunning behoorde te worden gewei gerd. De bebouwing aan en nabij de Bolswarderweg, eist, wijl het hiér betreft een der toegangswegen tot de stad, die na de totstandkoming van rijksweg no. 43 nog belang rijk in betekenis zal toenemen, meer dan gewone zorg. Wij staan op het standpunt, dat aan deze weg geleide lijk een zo ooglijk mogelijk aanzien moet worden gegeven. De bouw van de kolenloods zou een belangrijke stap in achterwaartse richting zijn. Op grond van vorenstaande overweging waarschuwen wij tegen een te lichtvaardig heenstappen over de door ons aangevoerde aesthetische bezwaren. Deze bezwaren worden door adressante in haar beroeps schrift feitelijk niet weerlegd. Zij volstaat met een ont kenning. Haar bewering, dat de bestreden beslissing niet gegrond zou zijn op een wettelijke bepaling, getuigt van onbekend heid met de voorschriften van Woningwet en Bouwver ordening. De onjuistheid van die bewering hebben wij hiervoor reeds terloops aangetoond. Ook de mening van adressante, dat de weigering van de gevraagde vergunning gelijk zou staan met een bouw- verbod, getuigt van gemis aan inzicht omtrent de bete kenis van zodanig verbod. Resumerende geven wij U in overweging op de gronden hiervoor aangegeven, het beroep van adressante onge grond te verklaren. No. 4.07.531. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stellen van gelden uit de gemeentekas voor de viering van het 40-jarig regerings-jubileum van Hare Majesteit, de Koningin. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U voor op de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1938 een bedrag van ten hoogste ƒ800.— beschikbaar te stellen voor de viering hier ter stede van het 40-jarig regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. Het ligt in onze bedoeling, het te voteren bedrag groten deels te bestemmen voor de viering van de nationale feest dag (6 September a.s.) door leerlingen van openbare en bijzondere inrichtingen van onderwijs. Het resterende gedeelte zal, zo nodig geheel of gedeeltelijk, kunnen wor den aangewend ten behoeve van de algemene feestviering. per jaar ƒ375.— - 330.— - 355. - 315.— Verder is onzerzijds nog bedongen, dat door en op kosten van het rijk enkele sloten zullen worden gedempt en een nieuwe sloot gegraven, waardoor de niet overge dragen gedeelten van de kadastrale percelen sectie A, nos. 353 en 354 met een gedeelte van perceel A, no. 268, tot één percel weiland zullen worden verenigd. Dit perceel zal recht van uitweg verkrijgen op de door het rijk ten zuiden van rijksweg no. 43 aan te leggen parallelweg. Een gedeelte van de ten Noorden van de rijksweg lig gende grond, welke eigendom van de gemeente blijft, op de hierbij behorende tekening met een zwarte arcering aangegeven, zal door de gemeente of haar rechtverkrijgen den niet mogen worden bebouwd. Deze bezwarende voor waarde is uiteraard van invloed geweest bij het vaststellen van de koopprijs. No. 1.778.511(998). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Brandstoffenhandel J. Ligthart N.V. te Sneek, houdende beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wet houders van 17 Mei 1938, no. 22, tot weige ring van vergunning voor de bouw van een brandstoffenloods op het emplacement van de Nederlandse spoorwegen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT 18 een Advertentieblad en Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Aan de Gemeenteraad. Het rijk heeft ten behoeve van de aanleg van rijksweg no. 43 (gedeelte SneekBolsward) de beschikking nodig over enkele gedeelten grond, gelegen aan en bij de Hem- dijk, nader op een bij dit voorstel behorende tekening aangeduid, welke aan deze gemeente in eigendom toebe horen. In een bij de stukken gevoegd schrijven deelt de Ingenieur van de Rijkswaterstaat in het district Nieuwe Wegen I te Leeuwarden mede, dat het rijk, alvorens tot onteigening van de grond over te gaan, zal trachten deze in eigendom te verkrijgen door aankoop in der minne. Nadat wij omtrent deze aangelegenheid overleg hebben gepleegd met voornoemden Ingenieur is, behoudens goed keuring van hogerhand, op de volgende basis overeenstem ming verkregen over de door het rijk te betalen koopsom. BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten de huurprijzen van de tien middenstandswoningen aan de Parallelweg en de Schoolstraat nader vast te stel len als volgt: ons besluit van 17 Mei 1938, no. 22, waarbij wij hebben geweigerd vergunning te verlenen voor de bouw van een .brandstoffenloods op een nabij de Parkbuurt en de Bols warderweg gelegen gedeelte van het emplacement der Nederlandse spoorwegen. Onze bezwaren, die bij het nemen van de afwijzende beschikking de doorslag hebben gegeven, zijn van aesthe tische aard. De bestaande bebouwing op het nabij de Bolswarderweg gelegen gedeelte van het spoorwegemplacement is reeds nu niet fraai. Verrijst echter naast de grote voormalige locomotieven loods, welke in de aanwezige bebouwing het dominerend element vormt, nog het logge lichaam van de kolenloods, zoals adressante die voornemens is te bouwen, dan zal het aanzien van deze hoek voor onafzienbare tijd volkomen zijn bedorven. Door de voorgenomen bouw toch zal de ruimtewerking, welke uitgaat van het onbebouwde vlak van het emplace ment en welke het onsierlijke van de bestaande bebouwing overheerst en terug dringt, niet alleen grotendeels verloren gaan, maar zal tevens aan het aantal aanwezige, niet fraaie bouwwerken, een logge, pnsierlijke, met asbest- platen afgedekte kolenloods worden toegevoegd. Beide factoren tezamen zullen noodwendig tot gevolg hebben, dat de lelijkheid der bebouwing in haar volle omvang sterk naar voren zal treden en de omgeving zal beheersen. I No. 1.842.73(21). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het gebouw Kruizebroederstraat no. 2, kadastraal bekend Sectie B, no. 4096, ter beschikking te stellen van ’de vereniging „Fries Scheepvaart Museum” te Sneek. SNEEK, 18 Juli 1938. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 30 Mei jl. werd onder no. 13 be sloten tot het aangaan met Regenten van het Old Burger Weeshuis, alhier, van een overeenkomst tot het in bruik leen afstaan door het Weeshuis aan deze gemeente van het perceel Kruizebroederstraat no. 2, ten einde aan dit gebouw de bestemming van museum te geven. Volgens punt 10 van de in vorenaangehaald besluit vervatte voorwaarden en bepalingen heeft de gemeente evenwel het recht het in bruikleen ontvangene ter beschikking van anderen te stellen, mits geheel met inacht neming van gemelde voorwaarden en bepalingen en met uitdrukkelijke machtiging van Regenten van het Old Burger Weeshuis. Zoals U in ons voorstel, dat tot het nemen van meergenoemd besluit heeft geleid, reeds werd medegedeeld, ligt het in het voornemen de oprichting en exploitatie van het museum te doen geschieden door een daarvoor in het leven te roepen vereniging en aan deze de beschikking over bedoeld pand te geven. Nu voor dit doel is opgericht de vereniging „Fries Scheepvaartmuseum” en Regenten bereids machtiging hebben verleend het betrokken pand overeenkomstig punt 10 van vorenaangehaald besluit ter beschikking van die vereniging te stellen, kan tot beschikbaarstelling wor den besloten. Onder mededeling nog dat het weeshuis gebouw op 1 Augustus a.s. door de tegenwoordige bewo ners zal zijn ontruimd, stellen wij U voor het navolgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 18 Juli 1938, no. 1.842.73(21); BESLUIJ: aan de vereniging „Fries Scheepvaartmuseum” te Sneek in gebruik af te staan het gebouw cum annexis, staande en liggende aan de Kruizebroederstraat nummer 2 te Sneek, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 4096, groot 7 are 82 centiare, teneinde dit gebouw in te richten en te gebruiken als museum en een of meer geschikte vertrekken van dit gebouw beschikbaar te stellen voor het houden van tijdelijke exposities van beeldende kunst of kunstnijverheid, onder de voorwaarden en bepa lingen, vervat in het raadsbesluit van 30 Mei 1938, no. 13, en onder nader door Burgemeester en Wethouders te stel len voorwaarden. Aldus enz. Een gedenkdag. Gisteren, 4 Augustus, was het 24 jaar geleden, dat ’s morgens om half tien de eerste Duitsche soldaten België binnen ruk ten, waarna gedurende meer dan vier jaar het oorlogsgeweld over Europa zou heer- schen, een geweld, waarvan wij nog heden ten dage de droevige gevolgen ondervinden. De mobilisatie in ons land werd Vrijdag 31 Juli afgekondigd en begon op Zaterdag 1 Augustus 1914. Nederland vliegt uit... De K.L.M. schrijft ons: Men kan zeggen, dat het Nederlandsche volk dit jaar voor hef eerst het eigen land bevliegt. In vorige zo mers werd wel eens een aardig vervoercijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen de Hollanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, de Zeelandlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden zijn in trek. Op deze lijnen moeten geregeld grootere toestellen en extra vliegtuigen wor den ingezet om het overstelpende aanbod te kunnen verwerken. Zaterdag jl. werd het hoogste totaal in de geschiedenis der Ne derlandsche burgerluchtvaart bereikt: 576 luchtreizigers op één dag in eigen land. Hiervan reisden dan 223 op de Zeeland lijn, 148 van of naar Texel en 125 op den dienst Amsterdam-Leeuwarden-Groningen. Zoo druk is het nog nooit geweest en het merkwaardige feit doet zich voor, dat in een BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitta Theater heeft gedurende de Week van 5 tot en met 11 Augustus een zeer amusante hoofdfilm n.l. „De Model Echtgenoot”met Heinz Rühmann. Het Alg. Handelsblad schrijft er van: Het publiek is méér dan tevreden met dit product, en- dat terwijl zeker een pro cent of twintig van hetgeen de onnavolg bare Heinz Rühmann zegt, verloren gaat, niet omdat hij onduidelijk begint te spre ken, maar omdat de langdurige lachsalvo<’s in de zaal de artisten op het doek onver staanbaar maken. *Het zou ons niet ver wonderen als deze week vele bezoekers van het City Theater thuis komen met stijve kaken en een verrekten lachspier, want Heinz Rühmann stelt deze lichaamsdeelen zwaar op proef, en wie bij zijn kolossale clownerie ernstig kan blijven, heeft zich zelf beter in bedwang dan, onidergeteeken- de, en dan de velen die het slachtoffer worden van lachkrampen en lachstuipen, symptomen van een bijzonder hardnek kige lach-epidemie, die vriend Heinz ont ketent, en zonder mededongen met de uit geputte toeschouwers laat voortduren tot aan den laatsten centimeter film Het Nieuwsblad v.h. Zuiden: Ieder die deze film ziet, zal na afloop zeggen dat hij nog nooit in zijn leven zoo vreeselijk gelachen heeft voor de woningen Parallelweg 18 en 19 op Schoolstraat 34, 36, 46 en 48 op 40 en 42 op 38 en 44 op zulks ingaande 12 Mei 1939, met dien verstande, dat voor de woning Schoolstraat no. 42, de hiervoor vermelde huurprijs reeds zal gelden vanaf het tijdstip, waarop deze woning weder verhuurd zal worden. Aldus enz. In hun hierbij overgelegd tot ons gericht adres verzoekt een aantal bewoners der aan de gemeente toebehorende middenstandswoningen aan de Schoolstraat en de Paral lelweg ons, te willen bevorderen dat tot huurverlaging van de door hen bewoonde woningen wordt overgegaan. Adressanten motiveren hun verzoek door er ep te wijzen, dat de huurprijzen van soortgelijke woningen in de ge meente tegenwoordig belangrijk lager zijn. De commissie voor de gemeente-woningen, wier advies U hierbij aantreft, deelt deze mening en acht, om de woningen blijvend te kunnen verhuren, een huurverlaging van ƒ35.per woning per jaar noodzakelijk. In dit ver band vestigen wij er Uw aandacht op, dat dé woning Schoolstraat no. 42, sedert 1 April jl. onbewoond is. Indien wordt gehandeld overeenkomstig het advies van de commissie voor de gemeentewoningen, zal de huur- regeling luiden als volgt: woningen Parallelweg 18 en 19 ƒ375.p. jaar; Schoolstraat 34, 36, 46 en 48 40 en 42 38 en 44 Wij kunnen ons met het hiervoor weergegeven stand punt van de genoemde commissie verenigen. De verlaagde huren zouden wij willen doen ingaan vanaf 12 Mei 1939, evenwel met deze afwijking, dat voor de thans leegstaande woning Schoolstraat no. 42 reeds vanaf het tijdstip, waarop déze woning verhuurd zal worden, de verlaagde huurprijs zal gelden. Tot slot stellen wij U voor aan de huurverlaging der middenstandswoningen mede te werken door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 Juli 1938, no. 1.778.533(2); De levering van het benoodigd© glaswerk voor ^et jTisthuis ,,Thabor” is opgedragen aan de Sneeker Glashandel H. Ferwerda. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwer pen als gevonden gedeponeerd op 24 Aug.Gummiband van kinderwagen Huissleutel Stilhoudertje Lederen ceintuur Glassnijder Heerenrijwiel Rolfilm Zwart broche Wieltje van stofzuiger. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 24 Aug.: Zadeldekje, C. Roodbergen, Marktstraat 21Tortelduif, A. Best, Wes- tersingel 34; Hond (donkergrijs), Dir. gem. reiniging, Lemmerweg; Zonnebril, P. Coers, Korte Vreugde; Beursje met inh., G. Kracht, Fred. Hendrikstraat 31; Ge ruite handdoek, Elsinga, Wassenberghstr. 17; Armband (zilver), Wed. Adema, Koop man sgrac.ht 5; Beurs inh. paar rekeningen en enkele bonnen, Blauw, woonwagen a.d. Oppenhuizerweg. NIEUWE SNEEKER COURANT i ,7 n f> ff ff ff Koopsom weiland Samen f 5603.50 84 S sloot weg Kadastrale aanduiding Soort van eigendom 31 43 4 2 1 50 80 60 60 55 - 355.— -315.— 1.— 13.— 1.— - 330. Oppervlakte van het te verkopen gedeelte h.a. a. c.a. Sectie A 353 354 1162 3454 3623 3622 f 5587.50

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1