Indische parfum per maal A. JANSEN Luxe Auto-Veriiuur met en zonder chauffeur l Eerste Blad Ultnave KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. 10 gram 10 et F. OZINGA Woensdag 17 Augustus 1988. ideel Orgaan Oei Gemeente Sneek SUNLIGHT - RADION tïWX-VIM -RINSO zwaar .verzilverde herinner ingslepeltjes aer()ajOLrcliqd ter aan hei No. 92 annex SME Dames Trouw- en Begraïenlsrijden 54e Jaargang Bureau: ZICHTBAAR NANNE OTTEMA. NIEUWSTIJDINGEN. a Dh SCHLEP V A AKTTEN100NSTELLING TE SNEEK. Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT OVER DE KELDERS 12, LEEUWARDEN. KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 □IlIllIlllllllIllIllllllIlillllllllllllllllllllllllllilllE P.S. een i PHILIA. (Nadruk verboden.) IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk vroei SCHAAPMARKTPLEIN 9. de HARMONIE. Faveur. 2851 PALEIS ORDEINI 1 :oonstateerd worden, dat soort stukken ook weet vende Ook 4. H. K. H. PRINSES BEATRIX 5. WAPEN VAN NEDERLAND 6. PALEIS NOORDEINDB DAMES- EN HEERENKAPPER OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 NIEUWE SHEEKER COURAUT LOt OOURMTT m WYMBlUTSERADm. „Faveur stelt nooit teleur”, is de leuze, onder welke dit variété reeds vele jaren gedurende de kermis hier zijn voorstellingen geeft. Ook ditmaal heeft Faveur het talrijk pu bliek niet teleur gesteld en in Amicitia een avond geboden, waarin op variété-gebied het beste van het beste was te aanschou wen. Het uitgebreide programma bracht een groote verscheidenheid van nummers, die alle weer iets anders gaven en waarvan het een het andere al overtrof. Collins and Ray gaven ’n lesje in koord dansen, waarbij de ieeraar wel van de leer ling viel te onderscheiden. Little Géry was een jongleur-equilibrist, die werkelijk ver bluffende staaltjes op ’t gebied van de evenwichtskunst te zien gaf. Het Rodrigo- ballet gaf fraaie dansfantasieën, waarvan het effect in niet geringe mate verhoogd werd door fraaie belichting en costumee- ring. Three artistiqs and Barbara demon streerden prachtige kracht- en behendig- digheidsoefeningen. Verder werkten de bekende zangers van ’t vroolijk lied Coos en Polly Speenhoff Jr. het bekende Hollandsche duo, mede, met een praatje en een liedje. Beide keeren, kJ OOj, Ut- till 1 1 V.UUU UlttL VW1 vil Uli UV pauz-v, WgOLtVll 4.V VW1 OU*- Philadelphia-symphonie orkest, die lajer I ces en slechts na een toegift kon het publiek doende aan de noodjge populariteit te hel pen, vertegenwoordigt in hoofdzaak het muzikale element in de film, die alleen reeds hierdoor zeer belangrijk is. Ook Deanna Durbin, de jonge actrice, in de rol van het meisje, dat StoKowsKi weet over te halen, het door haar vader ge stichte orkest te leiden, moet hierbij echter genoemd worden. Niet ten onrechte wordt zij als een der grootste zangeressen van deze tijd beschouwd. Verder is Deanna Durbin de hoofdii- guur van deze film. Haar spel, dat in hooge mate bekoort door de natuurlijk heid en het ongedwongene, vervolmaakt deze film. Het bijprogramma biedt eerder te veel dan te wéinig van het goede. Journaals, een aardige korte film: „De gestolen baby”, een teekenfilm, en een mu zikale film vormen er de hoofdschotel van. Dit programma wordt nog Woensdag en Donderdag gegeven. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN IN DEN GIDS VOOR HET RIJKS- TELEFOONNET SNEEK. Nieuwe aansluitingen: 2587 Bouwdixectie Rusthuis Thabor. Wijzigingen: Strakev. d. Zee, Mevr. Wed. J. te, Hotel, Café-Rest., Schapenpi. 1 doorhalenallesdaarvoor in die plaats zetten: Strake, te, Hotel, ca- fé-rest„ (H. Pettinga), Schapen plein 1. Bij het lezen van dit „zichtbaar” Weet U reeds, waar ik op doel, Want Augustus doet beroep op Neêrland’s „rijwielplaat-gevoel” Plaatsgenooten, ’t is Augustus, Dat is: fietsen-plaat-Nieuwjaar En dan wordt je voor je tweewiel Weer de riksen-plicht gewaar Ongetwijfeld hebt ook U weer Zulk een plaatje aangekocht En in ruil tweeguldenvijftig Ter betaling opgezocht.... Plaatbezitter: het bezitten Is niet afdoend voor de wet: Dit stuk koper zij eerst zichtbaar Op Uw fiets of jas gezet! Wie die plaat niet zichtbaar meedraagt, Loopt kans op proces-verbaal En hem helpen dan geen woorden Of een ,,’k wist-’t-niet” verhaal Wie als kooper dit stuk koper Zichtbaar draagt, heeft plicht gedaan; Ook al wil de controleur soms Met een waarschuwing volstaan. Ieder weet, wat hij te doen heeft Met z’n koop’ren rijwielplaat, Ieder weet, dat hij door ’t niet doen Finantieel zichzelve schaadt Daarom, rijwielplaat-bezitters, In Augustus opgelet: Draagt uw plaatje altijd zichtbaar, Want tenslotte: wet is wet!! vaartschepen 2e. Dergelijke pen, die de Zuiderzee hebben beva.en 3e. De: hebbende r deze zich m onzen tij< Wat de eerste g~ noodzakelijkheid, dat BIOSCOOPNIEUWS. Het is zoo langzamerhand een traditie geworden, dat het Amicitia Theater gedu rende de kermisweek een bijzonder ver zorgd en aantrekkelijk programma biedt. Ditmaal is van deze regel niet afgeweken, integendeel, de hoofdfilm van deze week is’wel van zeer bijzondere klasse. „Honderd mannen en een meisje”, is een rolprent, waarvan de roem de vertoo- ning reeds is voorafgegaan. Het verhaal kenden we reeds van een radiohoorspel en ook anderszins viel deze film een belang stelling ten deel, die we slechts van de beste producten van de filmindustrie ken nen. In meer dan een opzicht is deze film de moeite waard; allereerst moge gewezen worden op de sociale strekking er van. De groote nood onder de werklooze musici komt wel het best tot uiting in de taaie volharding, waarmee zij in aanraking trach ten te komen met de grootmeesters op mu zikaal gebied, in dit geval natuurlijk Leo pold Stokowski. Leopold Stokowski, de dirigent van het voor en na de pauze, oogstten ze veel suc- uun uiiuiiausuie uuemen ten voue te om- Philadelphia-symphonie orkest, die lajer I ces en slechts na een toegift kon het publiek plooien. Ook nu was het een voortreffelijke het werkloozen orkest dirigeert, om dit zoo-1 van dit populaire tweetal scheiden. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor ^iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het gezelschap van Jan Nooy yan de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam voerde Zondagavond in de Harmonie op „Hoor mijn lied, Violetta”. Deze voorstel ling was de eerste van een serie, die dit gezelschap gedurende de kermis in de Harmonie geeft. Het stuk is een vlot blijspel, waarin vol gens het oude Diuitsche recept een groot aantal verwikkelingen en misverstanden voorkomt. De mooie Violetta, een actrice, vormt een van de grootste zorgen van een getrouwd man, die als haar vroegere ver loofde verplicht is een dag in het jaar haar gast te zijn. Hij zag zich gaarne van deze verplichting ontslagen, maar zijn pogingen daartoe hebben ’n averechtsch resultaat en zelfs zijn schoonvader legt tenslotte een hevige verliefdheid voor de schoone actrice aan den dag. Wat er da.n gebeurt, wanneer schoonmama en echtgenoote van den jon gen .man achter deze escapades komen, zonder nochtans het geval precies te be grijpen, laat zich raden. Het is een zeer geestig stuk, dat de he laas te weinige aanwezigen, ten zeerste heeft vermaakt. Deels de inhoud van het stuk en deels het prachtige spel moeten als factoren voor het welslagen van deze avond aangemerkt worden. Wat het laatste betreft zij bijv, gewezen op de rol van schoonpapa, die door Jan Nooy meesterlijk vertolkt ■werd. Natuurlijk sloeg ook het muzikale deel waarvan het bekende lied „Hoor mijn lied, Violetta” begrijpelijkerwijs de hoofd zaak was geweldig in. De pianobegelei ding was van Daan Nieuwenhuizen. Gisteravond ging hier op verzoek het be kende volksstuk „De Voddenraper van Pa rijs”, dat de optredenden in staat stelde hun dramatische talenten ten volle te ont- opvoering welke warm applaus bij het pu bliek verwierf dat in groo teren getale aan- wezig was dan’ Zondag. Hedenavond wordt door hetzelfde gezel schap „Blonde Marie” opgevoerd, een Am- sterdamsche schets uit het volksleven met zang en Woensdag het stuk, dat de vo rige dagen het grootste succes had. „Ons Noorden” schreef o.m. van Kermis te Leeuwarden: „De schouwburg naast het Beursgebouw, waar het gezelschap Jan Noov speelt, heeft het wel bijzonder druk. Avond aan avond is deze schouwburg, goed bezet tot uitver kocht. Het blijkt, dat eenvoudige stukken, zooals „Blonde Marie” er een is, buitenge woon in de smaak vallen. Aan de eene kant sterk dramatisch en aan de andere kant toch ook vele momenten waar de Lach spontaan opklinkt, vooral ook door het werkelijk komieke spel van Jan Nooy. Overigens mag het gezelschap te brengen. Meermalen klinkt er een wel gemeend applaus op en verschillende ma len komt het tot open doekjes. Voor de rest van de kermis kan dit gezelschap wel van bezoek verzekerd zijn.” plassen verlevendigen, es, de zeven meters, de irgumermeertjes, de jollen Deze smaakvol uitgevoerde lepeltjes, juweeltjes van zllversmeedkunst, vormen een mooie en duurzame herinnering aan het 40-jarig Rege ringsjubileum! Zoudt U deze niet graag willen hebben U kunt ze geheel gratis krijgen I Er zullen 6 ver schillende lepeltjes verkrijgbaar zijn gegraveerd met afbeeldingen van 1» H. M. DE KONINGIN 2. H.K.H. PRINSES JULIANA 3. Z. K.H. PRINS BERNHARD Hoe fraai deze herinnerlngslepeltjes zijn afgewerkt, toont de afbeelding hiernaast. Om In het bezit van deze lepels te komen, gaat U naar Let Sunlight Geschenkendepot, met 25 bons van Sunlight, Radion, Lux, Vim of Rlnso en zoekt een lepel naar Uw keuze uit Dan gauw sparen voor de volgende lepels, als U tenminste niet wat meer bons gereed heeft liggen om enige lepels tegelijk mee te nemen. Zorg, dat U van dit zeldzame buitenkansje, dat slechts geldig is zolang de voorraad strekt, doch uiterlijk tot 15 September ax, ten volle profiteert! Er zal natuurlijk grote vraag naar deze zeer bijzondere lepeltjes zijn. Wacht dus niet te lang. De lepeltjes worden niet per post toegezonden, doch moeten persoonlijk aan bovengenoemd adrei worden afgehaald, Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit dat voor de groo- tere schepen, speciaal die ter oorlog uit voeren, die naar Groenland en straal Davis ter walvischvaart gingen of andere koopnan- del met de havens van West-Europa en overzeesche gewesten onderhielden, anders Friesche steden voorrangsrechten hebben bo ven Sneek en dat, oude reliquien, die be trekking hebben op de admiraliteit in Fries- _2._t Museum plaats be- ikkum en Harlingen, in welke beide plaatsen ook reeds stappen zijn gedaan om te behouden en te bewaren wat voor de oude stadsgeschie denis van belang is. Er behoeft hier echter geen onderlinge rivaliteit te ontstaan als maar voor op staat in de eerste plaats dat voor Friesland be houden blijft wat nog te redden is. Het be houden is de eerste en belangrijkste taak. Het verdoelen zal dan een latere zorg zijn en hoe meer gered, hoe meer behouden kan worden, hoe gemakkelijker een even- tueele latere verdeeling zal zijn. Want speciaal wat deze afdeeiing betreft, is het een hachelijk ondernemen om in 1938 nog een Scheep vaar t-Museum te wil len inrichten. Nagenoeg alle goede Oiudei modellen zitten reeds in vaste handen, het zij van onze voor dit speciale doel inge- richte Musea, hetzij van overtuigde verza melaars en voor de weinige nog in den handel omzwevende modellen .worden ge- Iwoonlljk prijzen gevraagd, die voor een klein Museum veel te hoog zijn. Merkwaardig is het echter hoe dergelüjke exemplaren soms in .afgelegen plaatsen te recht kunnen komen. Zoo vond ik dezer da gen in een Zwitsersche stad, die buiten het algemeen toeristenverkeer ligt en die dan ook maar door betrekkelijk weinig Hollan ders en andere buitenlandsche toeristen wordt bezocht, in het stoffige magazijn van een ouden antiquair een fraai oud model van een oorlogsfregat uit het midden of de tweede helft van de 17e eeuw. De antiquair had het model jaren geleden gekocht van de familie van een Zwitser- sc’hen koopman, die een honderd jaar gele den dit model meegenomen had uit Enge land. Bij onderzoek bleek mij dat dit mo del dat aan de groote mast nog een zeer verbleekte Hollandsche vlag droeg en waar aan het hek op den achtersteven de roode oorlogsvlag uitwoei in den spiegel het door twee leeuwen als schilddragers geflankeer de wapen van een Oranje-stadhouder droeg. Jammer genoeg kon tiet oude antiquairtje geen afscheid nemen van zijta kostelijk bé zit en vroeg hij mij dus een exorbilanten prijs, waardoor de kans voor het Sneeker Museum om dit fraaie model te verkrijgen, in rook opging. Misschien dat bruikleenen van eventueele dubbelen uit onze reeds jaren bestaande Scheepvaartmusea of particuliere collecties deze groep nog eens kunnen aanvullen want hijvoorbéeld een good 17e of 18e eeuwsch model van een fluitschip, het handelschipi uat zich tot het begin van de 19e eeuw nog in Hindeloopên wist stand te houden voor zijn handelstochten Oostwaarts tot Sint Petersburg en Westwaarts tot voorbijl Bordeaux, is in een Friesch Schee pvaart- Museum toch wel absoluut noodig. De derde groep in deze afdeeiing is die der oudere en nieuwere water sportschepen. aider de eersten in de eerste plaats de boei ers, jachten en tjotters, die zich nog geheel aansluiten bij onze 18e eeuwsche typen en die helaas door de moeilijkheden van een extra schipper en de Lasten van de perso- neele belasting hoe langer hoe meer ver dwijnen; onder de laatsten allerlei water spor tscheepjes, die gelukkig in groo ten ge tale onze meren en De regenbc vrijbuiters, de vuv. jvu.vu en allerlei andere wedstrijd- en plezier vaartuigjes; te veel om op te noemen. Ook hiervan zijn op de tentoonstelling modellen te zien, doch ook hiervan zal het Museum completere series moeten bevatten en zul- en diverse len alleen modellen moeten worden ge- voorwerpen afkomstig van de oude binnen- ^toond die tot op de centimeter, tot op de millimeter zelfs juist zijn voor een voor stelling op verkleinde schaal van de oor spronkelijke schepen. Wie daarvoor zal moe ten zorgen? Wel doodeenvoudig de echte wedstrijd- liefhebbers zelf en de bestuursleden van de zeilvereenigingen. En van beide zijn er te Sneek genoeg om de volle overtuiging te hebben, dat wanneer het Museum een voldoende aantal jaren zal hebben bestaan, ook deze groep op volledigheid aanspraak zal kunnen maken en ook in deze afdeeiing van het Scheepvaart-Museum een zoo volledig mogelijk overzicht van de verschillende klas sen van de aan de wedstrijden deelnemende schepen zal kunnen worden getoond. En de oprichting van het Museum had bijna niet tot de werkelijkheid kunnen ko men wanneer niet het bestuur van he' Old Burger Weeshuis een huis daarvoor had aangeooden, een huis dat weliswaar voor andere doeleinden gebouwd, voor dit Museum als begin buitengewoon geschikt is. Ook hier is echter natuurlijk in één keer niet het ideale te verwachten, doch hier zal zeker ook blijken dat waar een wil is een weg is en ook hier zal zeker blijken dat in Sneek genoeg goede burgerzin is om te verbeteren wat in de loop der jaren zal blijken verbeterd te moeten worden. Ditzelfde zal noodzakelijkerwijs ook blij ken van den catalogus, die van de tentoon stelling zal slechts de voorlooper, het te verbeteren voorbeeld van die van het Mu seum kunnen zijn. Augustus 1938. De scheepvaarttentoonstelling, die van 9 tot 19 Augustus 1938 te Sneek wordt ge houden en deels samenvalt met de bekende in deze maand te houden jaarlijksche zeil wedstrijd „de Sneek-week” is te beschou wen als inleiding tot een te Sneek in te richten Museum. Toen de plannen waarvoor het bezie lende initiatief was uitgegaan van den Bur gemeester van Sneek, den WelEdelGestr. Heer L, Poppinga in de samengeroepen Commissie besproken werden, moesten na tuurlijk eerst grondregelen worden vastge steld omtrent het plan van dit Museum en werd besloten daaraan een tweedeelig doel te geven. In de eerste plaats het aanleggen van een verzameling van topografica en kunstnijver- heidsvoorwerpen, die betrekking hebben op de stad Sneek en speciaal hare oude ge schiedenis. Deze afdeeiing is zeker in alle opzichten te verdedigen. Sneek heeft van oudsher een belangrijke rol gespeeld in de Friesche geschiedenis* en door de inrichting van een centraal punt voor het bewaren van al wat voor die oude geschiedenis van belang is, zal veel, wat anders verloren zou gaan, bewaard kun nen blijven. Als zoodanig heeft de daad van de oprich ting dan ook reeds bewezen zijn werkelijk nut te hebben, omdat de stad Sneek niet alleen bleek in bezit te zijn van oud voor zijne geschiedenis belangrijk zilver, iets wat bij oudheidkenners wel bekend was, doch tevens dat ook op een rommelzolder nog verschillende oude schilderijen aanwezig wa ren, die wel geen groote kunstwaarde heb ben, doch die voor de oude topografie en geschiedenis van Sneek van groot belang bleken. Het redden van deze en eenige an dere gevonden antiquiteiten was dan ook het eerste werk van de Commissie. Natuurlijk is hiermee nu nog maar begin gemaakt om deze afdeeiing voor het Museum van voldoende belang te doen zijn. Het zal nu verder een eereplicht van de Sneeker burgerij zijn om te zorgen, dat deze afdeeiing door schenkingen en legaten op waardige wijze wordt aangevuld, want Musea groeien nu eenmaal bijna uitsluitend door giften en gaven en de praclijk leert dat wanneer een goed ingerichl Museum) een goede bewaarplaats biedt en aantrek kelijke opstelling verzekert, vete goedgezin de burgers spoedig geneigd zijn hunne oude familie-oudheden daar een goede en blij- plaats te geven. net tweede doel, dat aan dit Museum gegeven is, houdt direct verband met de stede lijke geschiedenis van nu en thans en heeft daarbij het voordeel, dat ze een gebied bestrijkt dat totnogtoe in Friesland niet ver tegenwoordigd was. Smeek toch is van ouds gelegen aan belangrijke door de provincie loopende ka nalen, onmiddellijk bij het Sneeker meer, dat door zijn ligging een waar centrum vormt van het voor scheepvaart en watersport zoo uitgebreide gebied der Friesche meren en plaatsen. ■Smeek is daarbij nog in het bezit van een van de weinige overgebleven en zeker een van de belangrijkste waterpoorten, daar voorzoo ver ik mij herinner alleen het schil derachtig stedeke Sloten met zijn eenvou dige waterpoorten en Amersfoort met de koppelpoort, dergelijke monumenten uit vroegere tijden bewaard hebben. ’t Lag dus voor de hand, dat een gedeelte van het Sneeker Museum zou worden gewijd aan alles wat met het om en bij de stad gelegen water verband houdt. Deze afdeeiing van het Museum valt weer in drie groepen uiteen. Ie. Afbeeldingen, mouellen voorwerpen van de sche en irgelijke voorwerpen betrekking op ae watersport, speciaal zooals -- heeft ontwikkeld.- groep betreft, behoeft de iat deze oude gedeeltelijk reeds uitgestorven of uitstervende binnen vaartschepen hier in een Museum zullen worden geëxposeerd, niet expresseujk ver dedigd te worden. In deze groep zullen moe ten worden aangetroffen de oude beurt schepen, die de verbinding tussctien Sneek en de omliggende plaatsen of de steden aan de overzijde van de Zuiderzee onderhielden, de boterschepen, die wekelijks op de Snee ker marktdagen naar en van de stad voe ren, de reeds geheel uitgestorven hektjalken en dergelijke verdwenen of verdwijnende ty pen van schepen. Goede voorbeelden van modderskütsjes, hooipramen, schouwen, vis- schersbootjes en al deze eveneens gaande weg verdwijnende kleinere zeil vaartuigjes, zullen hier ook een plaats moeten vinden. De tweede groep, die der schepen, die de Zuiderzee bevoeren, is hier zeker ook op zijn plaats. Sneek toch is van oudsher ge weest het commerciêele centrum van Fries- lands Zuid-Westhoek en vóór 1883, toen de Spoorlijn naar Stavoren de Zuidwest hoek ontsloot (deze toch vooral ook Om het belang van het behoud dezen verbin dingsweg om het Ysselmeer voor Sneek) was deze streek voorzoover ze niet overzee op Holland was georiënteerd geheel aangewe zen op Sneek, zoowel voor de afzet van producten als voor de inslag van levens behoeften en andere winkel- en groothan- delwaren. De verdwenen schepen van Stavoren, Molk- werum, Hindeloopen, Wiorkum, Makkum en van de in een omwentelingsperiode ver- keerende visschersplaatsen rondom de Zui derzee, zullen hier dus zeker op zijn plaats zijn. Goede modellen van schokkérs, bot ters, blazers, Lemster aken, Stavoreii-sche jolten, enz. enz. zullen hier dus zeer ver tegenwoordigd moeten zijn. Ook de grootere zeeschepen de Hinde- looper fluiten, de Makkumer en Workumer koffen en driemasters die vroeger over de Zuiderzee hunne havens bereikten, zullen hier niet gemist mogen worden. overzeesche gewesten onderhielden, Sneek en dat, oude reliquien, die be- land voorzoover ze geen plaats gevonden hebben in het Centrale Friesch i‘s- te Leeuwarden in de eerste j waard behooren te blijven in DoJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1