Indische parfum per maal A. JANSEN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur PRIJSVERLAGING. Fa. H. HENSTRA, Oranje- artikelen in verband met de a.s. Nationale feesten in groote sor- teering beschikbaar bij F. OZINGA Officieel Orgaan der Gemeente Sneek No. 95 Eerste Blad (Wavekiezebrinh Go. 10 Bram 10 ct. Aanbevolen: per bus 54e Jaargang TROMP SNEEK van ouds 't adres voor wederver- koopers in Chocolade, Suikerwer ken, Banket, Biscuits en ontelbare bij-artikelen. Zaterdag 27 Augustus 1988. mmw 8BEEKER OOURABT «m WVMBRITSEIMOEEl. Dames Café Nougat Frou Frou Java Wafels Lange Sprits Lutine goudstaafjes Zomerroosles URKER KRANSEN 25 ct. „S.K.S.” TAFELHOEKEN 20 ct. Andijker WAFELKOEKEN 18 ct. TROMP SNEEK Hoogend - Tel. 3136 Trouw- en Begrafenisrijden RECLAME KOLOM. ORANJE-LICHT. Juli: NIEUWSTIJDINGEN. 3 25 25 Vraagt D ook eens: a E Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Verschijnt Per M pond. 27^ 25 25 25 Abonnement; per jaar 2.50, fr. p. post 3,00. Ad^ertentiën; 9 ct p. regel. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. strijden is: i Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 Zie wat daar elders nog geschiedt, Dam worden aangeboden. 20 PHILIA. (Nadruk verboden). IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk 1— 3 2— 5 1— 5 ï—4 22 s ;heid vereeren. Ook zijn zij uitj- jor verschillende ondernemin- Wij prepareeren 't dank-festijn Veor zegenrijk beleid, De band OranjeNederland: Spreekt till in dezen tijd!! Sneeker Politie Oranje Nassau, Poiesz Originals Leemeijer Flach Wit Zwart DAMES- EN HEE^ENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. OfS. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 een waarborg dat men ook ditmaal in kor ten tijd heel wat zal kunnen leeren van een taal, welke een ieder te pas kan ko men. Men zie de adv. in dit nummer. niimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiH KAATS VEREEN. SNEEK. Blijkens een adv. in dit blad organiseert de kaatsver. Sneek op Zondag a.s. een ledenwedstrijd om luxe voorwerpen, in het Sportpark. De aangifte hiervoor is open gesteld tot Zaterdagavond 6 uur bij de bestuursleden. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS tegenwoordig! genoodigd doi gen van handel en industrie, die er prijs op hebben gesteld hun een banket aan te bieden. Aldus zal de hooge vertegenwoordigers t hun op de JUBILEUMTELEGRAMMEN. Van 29 Augustus t/m 5 September kun nen ter gelegenheid van het Regeerings- jubileum van H.M. de Koningin tegen ver laagd tarief op speciaal daartoe vervaar digde luxe-formulieren felicitatie-telegram- men aan H.M. worden gezonden. iNadere inlichtingen worden op de kantoren ver strekt. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT OVER HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Niet alleen de bevolking van Nederland in al haar geledingen, van hoog tot laag zal deelnemen in de aanstaande betuigin gen van vreugde en aanhankelijkheid je gens de landvorstin ter gelegenheid van Harer Majesteits veertigjarig regeerings- juibileum, piaar ook uit de overzeesche gebieden hebben zich de meest represen tatieve figuren uit de inheemsche bestuurs- wereld opgemaakt om hun hulde aan het hoofd van het Koninkrijk der Nederlandeta te betuigen. De Indische zelfbestuurders of hun ver tegenwoordigers zijn uitgenpodigd voor feestelijkheden, welke een officieel karak ter hebben. Zij zullen de militaire parade op de Van Alkemadelaan te 's-Graven- hage op 29 dezer bijwonen en de eere- voorsteïling op den verjaardag van de Ko ningin in het gebouw van Kunsten en We tenschappen, eveneens in de residentie. Op den ochtend der inhuldiging, op 6 September, zullen zij te Amsterdam in de Nieuwe Kerk den herdenkingsdienst bij wonen en des middags het défilé op den Dam. Verschillende feesten, welke uitgaan van de comité’s in hoofd- en hofstad voorbe reid, zullen de Indische vorsten met hun ESPERANTO. De jonge Sneeker afdeeling L.E.E.N. van de bond tot verspreiding van het es- peranto, die na een bestaan van slechts een half jaar reeds een dergelijke vlucht nam dat zij het Noord-Nederl. Congres der esperantisten hier kon ontvangen, zal binnenkort weer een cursus in esperanto doen houden. We behoeven op het nut van het leeren van deze wereld-hulptaal eigenlijk niet meer te wijzen, de enorme verspreiding welke zij de laatste jaren be reikte spreekt daarvan voldoende. Onzer zijds slechts een opwekking tot hen, die iets voelen voor deze studie, deze cursus te be zoeken. De prettige wijze 'waarop het on derricht op de vorige werd gegeven, is En kijkt U dèn eens naar dat land, Dat landje aan de zee Waar jarenlang al crisis is, Maar óók.... Je Maintiendrai! Waar zorgen en verdriet bestaan, Maar óók nogzonneschijn, Waar Nederlanders eensgezind En daardoor krachtig zijnl In zulk aan land gaan vlaggen uit, Heerscht vreugd’ en naastenzin. In zulk een volk leeft dankbaarheid Aan Neêrlands Koningin! Notaris H. A. Banning veilde Dins dagavond finaal in het café van mej. de wed. Knorr 't dubbele woon- en winkelhuis met erf en verder toebehooren, staande en liggende te Sneek, aan de Bothniakade dos. 37 en 38, in huur bij de heeren J. en HSchotsman. De veiling, had plaats in twee percee- len, welke bij cumulatie werden toegewezen aan de heeren A. en B. van. der Zee te Sneek voor een som van f 1870. De prijsuitdee 1 ing. In het restaurant van het Sportpark had na afloop de feestelijke prijsuitdeeling plaats. Met het spelen van het „Friesch Volks lied” door de band van Henk Stuurop, dat staande werd medegezongen, werd begon nen. De voorz. van de Sneeker groentehan delaren, de heer P. de Jong, sprak een kort openingswoord. Het restaurant was tjokvol met afgevaardigden van de diverse deelnemende clubs en verdere uitgenoodig- den en belangstellenden. Spr. bracht al lereerst dank aan den Comm, van Politie en zijn manschappen voor de groote mede werking die het groentehandelarenelftal ook in het afgeloopen seizoen van die zijde was te beurt gevallen. Voorts bracht hij FABRIEKSONGELUK TE NUENEN. Woensdagmorgen omstreeks tien uur is in de steenfabriek van de firma Van der Grootel en Co., te Nuenen, een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer vijftigjarige arbeider J. Ververs, uit Nuenen, raakte vermoedeïijk met zijn kiel tusschen een kamwiel van de maaïmachine en werd mee gesleurd. OnmiddeUijk zette men de ma- chine stop, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op vreeselijke wijze ver minkt. In afwachting van het onderzoek door de arbeidsinspectie in den Bosch is de fabriek stilgelegd. TWEE MENSCHEN BIJ DELFT VERDRONKEN. In de Schie nabij het kruithuis te Delft VERKEERSONGEVAL. SCHARNEGOUTUM, 24 Aug. Heden middag gebeurde er op den rijksstraatweg, vlak tegenover de smederij van den heer M. Jellema aan de „Langejammer” onder Schamegouturn, een vrij ernstig verkeers ongeluk, aldus de L. C. Het elfjarig dochtertje van den heer A. Dijkstra te Tims zou een boodschap gaan doen bij den schoenmaker. Ze plaatste haar fiets tegen één der langs den straat weg staande boomen en stak, zonder op het verkeer te letten, dwars den straatweg over naar den schoenmaker. Op hetzelfde oogenblik naderde er uit de richting Leeu warden een kleine auto. De chauffeur, die een ongeluk zag aankomen, trachtte door krachtig te remmen de aanrijding te voor komen. Dit mocht hem niet meer gelukken. Het kind werd door de auto gegrepen, sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos tegen een paaltje liggen. Dr. K. Miedema, van Bozum, die telefo nisch gewaarschuwd was, kwam spoedig op de plaats van het ongeluk. Hij constateer de, dat een der beenen op twee plaatsen gebroken was. Verder had het kind eenige schaafwonden bekomen aan hoofd en han den. Nadat dr. Miedema het kind in de wo ning van de wed. Feenstra onderzocht had, heeft hij haar met zijn eigen auto naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd. De marechaussee van Sneek stelt een na der onderzoek in. EEN BESTEMMING VOOR HET MIDDEN-DAMTERREIN IN ZICHT. Onderhandelingen, die al geruimen tijd geloopen hebben tusschen het gemeente bestuur en de Assurantiemij. De Neder landen van 1845 °ver den verkoop van het Midden-Damterrein te Rotterdam aan deze instelling, zijn thans ip een zoo gevorderd stadium, dat het slagen er van zoo goed als verzekerd is. Over de koopsom, f 400.000 is overeenstemming verkregen. De Assurantiemaatschappij De Neder landen van 1845 *11 er een groot kantoor gebouw plaatsen, hetwelk natuurlijk een waardige portuur voor het Koninklijk Pa leis zal moeten zijn. De indiening door B. en W. van het voorstel tot verkoop van het terrein schijnt alleen nog te wachten op de indiening van de uitgewerkte bouwplan nen door den architect, die de opdracht van de maatschappij, aanvaard heeft, den heer W. M. Dudok te Hilversum. Bij B. en W. bestaat geen twijfel of het ontwerp van dezen bouwmeester zal aan bovengenoemde voorwaarde voldoen. Het is het voornemen om het gebouw, waarvan de bovenverdie pingen te verhuren kantoorruimten zullen bevatten, de gelijkstraatsche verdieping winkels en (of) mogelijk een restaurant, den naam: Huis 1845 te geven. dank aan de schenkers van de zeer fraaie wedstrijdprijzen, de spelers en scheidsrech ters. Aan laatstgenoemden overhandigde hij ieder als aandenken een fraai rilv. oud- Hollandsch aschbakje. Een aardige at tentie. Hierna ging spr. over tot uitrei king van de prijzen. Verschillende afgevaardigden voerden hierbij het woord. Namens de v.v. Flach sprak de heer v. d. Werf. Deze had alle respect voor de energie van het groentehandelaren bestuur, dat oüdanks de groote tegenwerking van K.N.V.B.- en F.V.B. voetbalexperts op de ingeslagen weg voort weet te gaan. Spr. geeft de verzekering dat indien, men weer dergelijke wedstrijden gaat organiseeren het Flach-elftal van de partij zal zijn. Namens de v.v. Wit Zwart Koopt de heer Silvius dat bij' volgende wedstrijden er meer medewerking zal zijn van voetbal- autoriteiten. Zijn ver. heeft met groot ge noegen deelgenomen aan deze wedstrijden. Het zijn spannende en faire wedstrijden geweest. Hij geeft de verzekering dat ook Wit Zwart in de toekomst haar steun zal blijven verleenen. De heer Canrinus die namens LTS het woord voert hoopt dat zijn ver. het vol gende jaar weer een uitnoodiging zal ont vangen. Namens het elftal van Tonnema zegt de heer Wagenmakers dat ook zijn vereeni- ging een volgende maal weer gaarne van de partij wil zijn. Evenwel hoopt hij1 dat de hinderpalen die men nu in de weg heeft gevonden, dan voorgoed zullen zijn weg geruimd en de spelers niet in conflict kunnen geraken met de K.N.V.B. en F.V.B. maar men met een gerust hart zijn man netjes in het veld kan sturen. Namens de v.v. Oranje Nassau spreekt de heer J. de Groot Boersma er zijn spijt over uit dat men het Sneeker Groentehan delaren elftal van K.N.V.B. en F.V.B. zijde z.i. zoo tegenwerkt. Alle respect heeft hij voor de organisatie en zijn ver. zal dan Sneeker Groentehandelaren. Woensdagavond is in het Sportpark al hier de laatste voetbalwedstrijd gespeeld van de door de Sneeker Groentehandelaren georganiseerde 10 wedstrijden. Bij de geelzwarten was deze avond op bezoek de R.K. voetbalvereen. Friso te Joure. De gasten beschikken over een uit stekende ploeg en daar de groentehande laren ook versterkt opkwamen, was het resultaat een zeer spannende kamp. Er werd door'beide ploegen flink aangepakt. De Friso-aanval speelde een mooi open spel. De halfs en verdedigers pasten zich hierbij1 uitnemend aan, zoodat menige goe de witzwarte aanval tot stand kwam. De geelzwarte defensie kreeg het dan ook hard te verduren en moest alle zeilen bij zetten om onheil te voorkomen. Hier door kwam het dat men voorloopig in het Sneeker kamp de aanval te weinig kon steunen en de Sneeker voorwaartsen slechts sporadisch in het offensief waren. Keeper H. Pasma onderscheidde zich in het .geel zwarte doel, en wist verschillende gevaar lijke aanvallen op magnifieke wijze af te slaan, trouw' bijgestaan door rechtsback C. de Jong, die van opruimen wist. De geelzwarte halflinie hebben we wel eens beter gezien. Er werd zeer slecht ge plaatst en het verband met de aanval liet ook veel te wenschen over. De druk die de gasten op de Sneeker veste uitoefenden moest èen doelpunt opleveren en dit ge beurde dan ook na plm. 1.5 min. spelen toen linksbuiten Hiemstra met een verre pass geheel van rechts de bal kreeg toe gespeeld en Pasma het nakijken gaf, o1. Hierna ging het spel aanvankelijk gelijk op, doch de aanvallen van Friso waren veel gevaarlijker. Midvoor v. d. Zee kreeg bij de geelzwarten een goede kans doch de bal werd voorlangs geschoten. Aan de andere kant telden we bijna een tweede doelpunt, doch Pasma wist hoewel in zeer moeilijke positie dit gevaar nog af te 'wenden. De geelzwarten probeerden nu weer eens met kort en dan weer met groot spel de vijandelijke defensie te passeeren, doch de witzwarte verdediging zat uitste kend in elkaar en wist van geen wijken- De gasten scoorden door him midvoor een fraai tweede doelpunt. Deze kopte n.l. de bal, die hem van links werd tóegespeeld op Schitterende wijze langs keeper Pasma, o2. De thuisclub kwam hierna best opzetten. Goed doorloopen van v. d. Zee leverde bijna een doelpunt op, terwijl keeper Zel- denthuis op het nippertje een schuiver van Schriemer onschadelijk wist te maken. Even voor de rust was het de Jouster midvoor die de stand op o3 bracht. Na de goalwisseling hadden de Sneekers hun opstelling iets gewijzigd- Spil Wier sma had met midvoor v. d. Zee van plaats verwisseld. De gasten beheerschten een tijdlang het spel doch de geelzwarte de fensie retourneerde alles. Eens kwam de toplat keeper Pasma te hulp. Nadat Op penhuis op onbegrijpelijke manier ’n „dot van een kans” had gemist, scoorde Poiesz een tegenpunt, doch dit kon geen genade vinden in het oog van den arbiter, die het om „hands” annuleerde. Dan maar over doen dacht blijkbaar Lodewijk, doch nu scheerde de bal de toplat. Toch zat er voor de Sneekers een doelpunt in de lucht. Hun hardnekkig volhouden werd tenslotte beloond met een juweel van een doelpunt, dat uit een voor zet van P. de Jong door I ize Schriemer Onhoudbaar werd ingekopt. De Sneekers hadden nu blijkbaar de smaak te pakken. Fonger Wiersma wist de stand öp 23 te brengen. De geel zwarten kwamen nu geducht in actie. Zjij zetten er alles op cpi de gelijkmaker tot stand te brengen, doch de Friso-verdedi ging wist dit te Voorkomen. Zoo kwam het einde met een verdiende 23 overwin ning yoor de Jousters. DE A.S. FEESTELIJKHEDEN. In verband met de aanstaande feestelijk heden deelt de Commissaris van Poutte ons mede dat het sluitingsuur voor café’s op alle dagen 12 uur is en op September x uur des nachts dat geen andere straatmuziek wordt toe gestaan, dan de gewone Sneeker orgels en enkele strijkjes uit minstens 4 personen bestaande, terwijl harmonicaspelers, straat- acrobaten, houders van apen e.d. niet wor den toegelaten, evenmin als eenige Ker- misinrichting; dat muziek en artisten in café’s wor den toegelaten, voorzoover het volume van de muziek in evenredigheid is met de grootte van de localiteit; dat dansvergunningen alleen voor 6 Sep tember worden toegelaten voor zoover men schriftelijk daarvoor vergunning vraagt en hëeft verkregen; dat vergunningen voor straatversieringen mondeling bij hem, Commissaris, moeten worden aangevraagd. uit Nederlandsch-Indië blijken, dat overkomst naar het moederland juiste waarde wordt geschat. GRONINGSiCHE OORKONDE VOOR DE KONINGIN. Op initiatief van het district Groningen en Drenthe van de K.N.A.U. wordt ter gelegenheid van het regeerings jubileum een .estafette georganiseerd van Gronin gen naar Amsterdam. Op 8 September vertrekt de eerste looper uit Groningen. Ongeveer tachtig sportlieden zullen aan deze estafette deelnemen en ieder zal drie k.m. afleggen. De route is voorloopig vast gesteld over Assen, Zwolle, Amersfoort en Hilversum. De aan te bieden oorkonde zal in ’n koker, welke voorzien is van de wapens van Ne derland en van de provincie Groningen worden overgebracht. Op 9 September des morgens half elf zal de oorkonde op het Paleis aan den uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiii: ook een volgende maal weer gaarne van de partij zijn. Hij bedankt voor de zeer fraaie prijs waarop zijn ver. beslag heeft we ten te leggen. De heer D. de Ruiter, die onlangs bui ten mededinging de hardloopwedstrijd 500 M. had gewonnen, had nog een fraaie medaille in ontvangst te nemen. De afgevaardigde van Friso sluit de rij van de sprekers. Het was voor de eer ste inaai dat zijn ver. aan dit tournooi heeft meegedaan. Doch deze eerste ken nismaking is van dien aard geweest dat men niets dan lof heeft voor de organisa tie. Ook Friso zal het op zeer hooge prijs stellen wederom een uitnoodiging te ont vangen. De avond werd verder gevuld met eenige voordrachten en zangnummers. De band van Henk Stuurop verhoogde niet weinig de gezelligheid. De totale uitslag van de gespeelde wed- rijp Dinsdagavond een ongeveer 8-jarige I jongen.en een 32-jarige vrouw te water geraakt en verdronken. Hoewel beiden door voorbijvarende schippers spoedig op het droge werden gebracht mocht het de politie, die ruim anderhalf uur bezag was met behulp van zuurstofapparaten de le vensgeesten op te wekken, niet gelukken. Mej. dr. Bontenbal, die spoedig aanwezig was kon slechts den dood van beiden vast stellen. De vrouw is ongeveer 1.65 M. lang, rond gelaat, donkerbruine oogen, donker blond haar, gekleed in donkerbruine blou se, lange gele wollen mantel, lage wit en zwarte schoenen met zeer hooge hakken. De jongen droeg lage schoenen, waarin tusschen zool en hak met koperen spijkers het cijfer 29 is aangebracht. Beide lijken zijn naar het lijkenhuisje in het gasthuis vervoerd. Omdat de identiteit niet was vast te stellen verzoekt de commissaris van po litie uit Delft hun, die inlichtingen kun nen verschaffen, zich te vervoegen aan zijn bureau. Uit latere berichten blijkt dat men hier met een wanhoopsdaad te doen heeft. Dinsdagmiddag bemerkte de telegraaf- beambte G. J. Hekkelman uit Zutphen, toen hij gehurkt op de spoorlijn nabjj het station te Velp zat, door het gedreun van een passeerenden trein uit Arnhem niet, dat ook de trein die om 14 u. 25 te Velp aankomt, uit de richting Zutphen naderde. Hij werd door dezen trein gegrepen en op slag .gedood. De wacltter bij den spoorwegovergang in de Hoogstraat onder voormalig Gestel had Dinsdagmiddag de van hekken voor ziene boomen bij het naderen van den trein EindhovenValkenswaard neergelaten, toen zich uit de wachtenden een kind los maakte, dat er in slaagde zich door de spijlen van het hek te wringen, juist toen de trein passeerde. Het kind, het driejarig dochtertje van de familie van den Heuvel uit de Hugo de Grootstraat, werd door de locomotief op zij geworpen. Toen men het kind opnam, bleek het reeds overleden. Zie wat je in de kranten riet, Zie die onrechting en geweld, Zie hoe men niet als mensch meer telt, Zie hoe door broeders wordt getwist, Zie hoe men nog beschaving mist, Zie hoe men vecht per„incident”, Zie hoe geen vrede wordt gekend, Zie die verspilling energie, Zie dril en dwang en tyrannie, Zie dreiging door het dreigend woord, Zie hoe men rooft, zie hoe men moordt.... DIENST OP 31 AUGUSTUS. Op 31 Augustus zal het Postkantoor voor den Postdienst niet later rijn opengesteld dan tot 10 uur. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst blijft de openstelling als op werkdagen. Op dien dag worden niet behandeld: Postwissels met uitzondering van tele grafische. Cheque en Giro met uitzon dering. van spoedbehandeling. Postbe- wijzen, Quitantiën, Belastingbetalingen, Pasmunt. Invordering van quitantiën vindt niet plaats. Alleen de ie bestelling wordt uitge voerd. Voor busrechthoudérs blijft de gewone gelegenheid bestaan voor het afhalen van correspondentie als oj> andere dagen. Alleen in de morgenuren vindt postver zending plaats. De lichting der stadsbussen geschiedt te 0.30, 9 en 19 uur. De op dien dag vervallende Ouderdoms rente wordt den voorafgaanden Dinsdag uitbetaald. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor 18 Mei: 8 Juni: 15 Juni: 22 Juni: 29 Juni: 13 Juli: Wit Zwart wint met strafschoppen. ƒ-■’-• - Wouda 41 27 Juli: Lankhorst 14 3 Augustus: Tonnema 33 Tonnema wint met strafschoppen. 24 Augustus: Friso 23 De diverse bekers, plaquettes enz. waren als volgt aangeboden door: Hotel Hanen burg, A. Grondman, Bestuur v.v. Groente handelaren, W. Koopmans, Gebr. De Jong, Fa. Haanstra en Co., Hotel Hanenburg, J. Zwanenburg, S. J. Groenveld, Mevr. Wed. J. v. Dijk. NIEUWE WmERWffll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1