MIS? Indische parfum per maal A. JANSEN G. KOLTHOFF F. OZINGA QUO VADIS? of „de weg naar ongekende welvaart" door W. a SICKESZ Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur I Meel Orgaan der Gewle Sneek Belasting I Warme Itromp sneek Eerste Blad mtnnw KIEZERRïNK ft cn. Weldra verschijnt 10 gram 10 ct. DUITS-OPLEIDING VOOR LO. SNEEK Woensdan 14 September 1938. 54e Jaargang No. 100 Dames - annex MEEKER OOURMT M WYMBR1TSERADEEL I Trouw- en Begrafenisrijden DINSDAGS Bureau: RECLAME KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. Beëindiging ^iiiiii iiiiiiiiiiii i in ii i hui in i ii ii iiiiiiiiiiii min»-; RUNCIMAN. Li Lerares R. H. B. S. Opleiding L.O. Conversatielessen enz. p.a. HOTEL PINO. Korte Veemarktstraat 6, Sneek. ze. zaak in Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Hiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Algeheele oplossing van de Wereldcrisis van de werkloosheid Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS moet er éérst af, met een luxe blikje waarin ze lekker droog blijven, en dan voor een gulden 50 sigaartjes merk VERO”, die voor den prijs zéér goed zijn. HOE BESTAAT HET. Uw winkelier heeft Engros: TROMP Meest gesorteerde Tabaksfabrikaten. Abonnement; per jaar 2,50, fr. p. post 3,60, Ad^crtentlën: 0 ct, p, regel. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT PINDAS van de - electr. branderij bij KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 o d. P.S. staat PHILIA. (Nadruk verboden). IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk Luxe-gebonden uitgave f 1.— Volksuitgave 25 cent dat de clubavonden Vrijdagavond a.s. een aanvang nemen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. RijkspostspaarbanK. Opgave betreffende bet kantoor der pos terijen 'te Sneek. In den loop der maand Aug*. ’38 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f 106.704.11 en terugbetaald - 50.407.58 DAMES- EN HEERENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Oprichteron bestuurder van de N. V. Hotlandsch-Zwitsenche Chocoladefabriek „DB TJOKLATFABRIEK", AMSTERDAM Of de weg naar ONGEKENDE WELVAART Door W C Sidscs schap verwacht. 111_— - als ze niet wil stranden op doode vakgeleerdheid. Sprekt ÏIEUWE SSEEKBB’ COURTS! Benoemd tot directeur der Chr. Muziekvereen. „Harmonie” alhier, de heer S. de Boer te Hindeloop«yt. Europa houdt zich vast aan zijn Krachtdadig vredes-streven Om alles, wat naar oorlog riekt, Géén vasten voet te geven. Temidden van de „branding’ Hij boven de partijop: Europa's ondergang hangt af Van Tsjecho-Slowakije De schrijver geeft hier den weg aan om, zonder gebruikmaking van .kunstmiddelen” die eco nomisch niet gerechtvaardigd zijn, te komen tot en Nadat spreker er op had gewezen, dat de prae-historicus veelal arbeidt met „Kul- turkreise” schetste spreker vervolgens de verwantschappen en verwantschapsgraden tot het Engelsch, het Neder-Duitsclh en het Gemeengermaansch op grond van de door Th. Siebs op den voorgrond gebrachte kenmerken. Deze komen, afzonderlijk beschouwd, ook elders in de Germaansche talen voor, waj op een diepreikend verband wijst; de hoofdzaak is echter hier de bepaalde histo rische vereeniging, die een samenvattende algemeene karakteriseering van het Friesch mogelijk maakt. Spreker besloot zijn rede met eenige interessante voorbeelden. Vervolgens sprak prof. dr. U. Borchling Wij wenschen Runciman de kracht Om het geschil te schikken, Europa krijge nimmer meer Een „veertien”-pil te slikken Geen mensch wenscht een herhaling van Voorbije oorlogsjaren, Wij wenschen Runciman de kracht De atmosfeer te klaren II Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Wij lezen dag aan dag de krant Over de situatie En zien terdege het belang Daarvan voor elke natie. Wij vragen ons vaak angstig af: Hoe zal de afloop wezen? De optimist blijft optimist, De. pessimist blijft vreezen De jubileumfeesten te Amsterdam. De huldiging, Zaterdagnamiddag, van de Koningin in het Olympisch Stadion is een waarlijk glorieus eind van de Amsterdam- sche feestweek geweest. Vooral de histori sche optocht, waarmee de Stadionhuide be sloot, was prachtig; grootsch van opzet, voornaam van kleur en zwierig van bewe ging. Eigenlijk was dit alles nog geen einde der feesten, want Zondagmiddag had de ge bruikelijke rijtoer van H. M. de Koningin plaats, terwijl de Landsvrouwe tevens een bezoek bracht aan de beide tentoonstellin gen in het Stedelijk Museum, die der Fran- sche kunst en die van de Schatkamers der oudheid. Prins Bernhard vergezelde Hare Majesteit, die, na gisteren aan het station officieel afscheid van de Amsterdamsche autoriteiten te hebben genomen, onofficieel naar het Paleis terugkeerde in verband met he.t feit, dat Prinses Juliana daar vyegens ongesteldheid ook nog eenige dagen moet blijven. .Prinses Juliana moet haar kamer houden. Van officieele zijde meldt men, dat Prin ses Juliana ten gevolge van een Vrijdag plotseling opgekomen griepaanval op dok ters advies gedurende eenige dagen haar kamer moet houden, en daardoor tot haar leedwezen Zaterdag de feestelijkheden in t stadion niet heeft kunnen bijwonen en ook van het deelnemen aan verdere feestelijk heden heeft moeten afzien. Er wordt verwacht dat prinses Juliana over enkele dagen naar Soestdijk zal kun nen vertrekken. NATIONALE WANDEL-ESTAFETTE- TOCHT. Men schrijft ons: Op 24 Sept. a.s. zal te Apeldoorn ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings- jubileum aan H. M. de Koningin éen oor konde worden aangeboden namens geheel sportief en wandelend Nederland. De overbrenging van deze oorkonde ge schiedt op origineele wijze. Zij bestaat nd. uit 4 gedeelten welke tezamen één ge heel vormen. Vanuit het Noorden, Zuiden, Oosten en Westen van ons land zafl een gedeelte wandelend naar Apeldoorn wor den overgebracht, waarna zij, tot een ge heel samengevoegd, tijdens een défilé aan H. M. zal worden aangeboden. Voor het Noorden vangt de tocht aan vanuit Leeuwarden op Zaterdag f7 Sept. De oorkonde zal, na door de wandelaars in ontvangst te zijn genomen van den Burge meester Jhr. J. M. van Beijma, naar Sneek worden overgebracht, alwaar hij jusschen 6 en 7 uur door onzen Burgemeester Pop- pinga ten stadhuize in ontvangst zal wor den genomen. Op Maandag 19 Sept, des middags twee uur zal deze haar weer overreiken aan de Sneeker wandelaars, op wie de taak rust de oorkonde naar Heerenveen te bren gen. Het doel van deze Nationale-Wandel- Estafette-Tocht is, de oorkonde door een zoo groot mogelijk aantal wandelaars te- doen overbrengen, zonder onderscheid van richting. Een ieder kan dus aan de tocht deelnemen, terwijl de deelname geheel kos teloos is. Voor Sneek berust de organisatie bij de „Sneeker Gymnastiek Vereeniging”. Men kan zich opgeven bij de h.h. J. Spoelstra, Kleine Kerkstraat en Jan Greidanus, leponlaan 18. E^i ieder „sportief Sneaker” neme aan de tocht deell UITGAVE HOIDIBT Cp AMITItOAB JAARVERGADERING SNEEKER DAMCLUB. Maandagavond hield de Sneeker Dam club haar jaarvergadering in haar exub- lokaal, bovenzaal Leeuwen, onder leiding van haar voorzitter, den heer H. Doeven- dans. i In zijn openingswoord herinnerde hij aan de slechte resultaten, in bondsverband be haald en hoopte dat het komende seizoen een gunstiger beeld zou doen zien. Hierna las de secretaris de notulen, welke onveranderd werden vastgesteki. Vervolgens werden de jaarverslagen goedgekeurd, waaruit bleek dat de finan- tiën evenwicht vertoonden. Bij monde van den heer H. Nauta bracht de kascommissie rapport uit en deelde mede dat boeken en bescheiden van den penningmeester in uitstekende orde wa ren bevondan. Hem werd décharge verleend, onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. Waar de penningmeester, de heer F. Blok besloot als lid te bedanken, werd hem bij monde van den voorzitter dank gebracht voor de nauwkeurige wijze, waar op hij zijn functie vele jaren in het belang der vereeniging heeft verricht. De aftredende bestuursleden werden in hunne functies herkozen, terwijl in de plaats van den heer Blok de heer R. Wa- genaar werd gekozen. Besloten werd het damseizoen te openen met een wedstrijd, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. De afdeelings- en- bestuursvoorstellen van den dambond Friesland werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd het ophanden zijnde 15- jarig bestaan van de vereeniging feestelijk te herdenken. Als afgevaardigden naar de jaarvergade ring van den dambond Friesland werden benoemd de heeren A. Faber en Schuiver. Nadat tijdens de rondvraag nog eenige interne aangelegenheden waren besproken, 1 sloot de voorzitter deze druk bezochte ver gadering. moet .gezegd worden van de begrippen ras, volk en natie; zij raken elkaar in de historie, maar moeten methodisch geschei den blijven. De antropologen, zoowel als de prae- historici zijn over het algemeen anders ge richt dan de linguïsten, of in ruimeren zin de philologen. Zij allen kunnen verdienste lijk historisch werk verrichten, hebben el kander noodig, maar ze kunnen ook hun fouten begaan. Wat het begrip ras betreft, Virchow zag in de Nederlandsche Friezen een -relict van den N eandertaler, omdat hij zijn materiaal niet historisch-critisdh had bezien. Nyèssen spreekt van zijn biologisch-ah- tropologisch standpunt van The passing of the Frisian. Maar, daargelaten, dat geen historicus er zich aan zal wagen, de toekomst te voorspellen, voor hem is Friesch iets anders dan voor den philoloog en 'met name voor den Germanist, voor wien geestelijke gemeenschap, in heden en verleden, in de eerste plaats zij het niet uitsluitend gedragen door gemeen schappelijke taal, het eigenlijke voorwerp van zijn onderzoek is. DE „KARIMATA” FAALT. Gisterochtend is de linker tauinggojot van de „Karimata” gebroken. Daar deze niet gerepareerd kan worden, is besloten om de „Karimata” Woensdag naar Kin derdijk over te brengen. Heden komen de sleepbooten van de firma Smit en Co. om de molen recht streeks van de (grond naar Rotterdam te sleepen. Naar het L. N. nader verneemt, ligt het niet in de bedoeling, dat de Karimata de poging nog zal herhalen. Hiermede is dus het zoeken naar de schatten van de Lu- tine zonder succes beëindigd. - Benoemd per 1 Oct. a.s. tot op voedend ambtenaar op „Valkenheide” te Maarsbe’rgen, de heer H. Dijkstra te Sneek, thans werkzaam aan de Groen van Prinstererschool aldaar, voordien aan de Chr. Nat. School te Wouterswoude, o Belangstellenden zij er aan herinnerd, die- of vergaderdoeleinden, hetzij voor ten toonstellingen. De middagbijeenkomst werd heropend in de schilderijenzaal van het Friesch mu seum. Het woord werd thans het eerst gevoerd door prof. dr. J. M. M. Kapteyn te Gro ningen, die sprak over: De plaats van het Friesch in de germanistiek. Friesch is de taal, zoo begon spreker, door Friezen thans nog, of vroeger ge sproken. Als Friezen moet men beschou wen hen, die zich bewust zijn van eigen historische continuïteit, in de eerste plaats van hun taal. Taalgemeenschap wordt ech- •ter dikwijls ten.onrechte met stamgemeen schap vereenzelvigd. Voor het Friesch gaat dit op, in de meeste gevallen dekken ze elkander niet, of maar ten deele. Hetzelfde DE FRYSKE AKADEMY. Zaterdagmorgen is in de Statenzaal van het Provinciehuis te Leeuwarden de Fryske Akademy geopend door den commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. I baron van Harinxma tho-e Slooten. Nadat de heer P. Sipma een woord van welkom had gesproken kreeg de commis saris der Koningin het woord, die tot I titel van zijn openingsrede had gekozen: „Het ontstaan van de Fryske Akademy”. Gaarne heeft spr. de uitnoodiging aan genomen een openingswoord op de eerste samenkomst der Fryske Akademy te spre ken. Hij wijst er op in een heele reeks van feiten, dat deze moest ontstaan. Op het Groot Friesch Congres in 1937 vroeg lector Sipma medewerking voor zijn uitgebreide plannen. De gelukkige om standigheid d^t het Coulonhuis door no taris Ottema werd gekocht en gerestau reerd en voor een cultureel doel werd be stemd, draagt mede bij, dat de Provinciale Onderwijsraad tot stjchting der Fryske Akademy overging. Een innerlijke nood zaak en een gelukkige samenloop leidden er 'dus toe. „Voor de verdere opbouwing moge het Friesch-eigene met de weten schap samengaan: dilettantisme en doode vakgeleerdheid blijve buiten. De zin spreuk zij: Sljucht en rjucht”. Hierna sprak lector Sipma van Leeu warden over Karakter en trek van de Frys ke Akademy. Friesland heeft een geschie denis van 20 eeuwen en ontzettend veel is daarvan nog te bestudeeren. Een weten schappelijke vereeniging is daarvoor noo dig, met een doel, zooals ze in artikel 1 van het reglement is omschreven. De wensch wordt uitgesproken, dat velen er aan zullen medewerken. De Friesche aka- demie, aldus spr. moet werken uit liefde 1 tot Friesland, zij kan de kroon op de Friesche beweging' genoemd worden. De voertaal moet het Friesch zijn, maar alle andere talen zijn welkom. Hierna behandelde spreker het werk plan, waarmee begonnen kan worden. Het betreft de afdeelingen linguïstiek, biogra phic, bibliographic en documentatie. We tenschappelijke samenkomsten, lezingen, leergangen en uitgaven van ge.schriften staan ook op het program. Het is een kans uit duizend, zoo zei de spreker, dat het Coulonhuis zetel van academie kan wor- den. Behalve medewerking is ook Steun noodig, moreel en materieel. Een beroep werd daarom gedaan op het provinciaal bestuur, dat door de instelling van fijn onderwijsraad ook deze stichting mogelijk heeft gemaakt. Hierna noemde spreker nog eenige bijzonderheden over de oprichting en de benoeming van het bestuur, waarna hij besloot met het deviesAlles voor Friesland. Vervolgens sprak notaris N. Ottema van Leeuwarden over: Het Coulonhuis, de toe komstige zetel der Fryske Akademy. Uitvoerig stond spreker bij de historie van dit fraaie gebouw stil, en beschreef daarna de inrichting en de restauratie van dit oude patriciërshuis. Spreker besloot zijn rede met er op te wijzen hoe hij een drietal vertrekken in het gebouw ter be schikking had gesteld van den heer Sipma en den Frieschen onderwijsraad, waardoor hier thans, de Fryske Akademy zijn zetel kan verkrijgen. Ook de overige vertrekken van het Cou lonhuis blijven beschikbaar voor de bevor- dering en bestudeering van de oudere en I nieuwere Friesche cultuur, hetzij voor stu- over: „Die Frisen und der Skandinavische CHR. H. B. S. TE LEEUWARDEN. Tweede toelatingsexamen. Toegelaten tot klasse I o.a. Durk v. Wal te Ijlst; tot klasse 3 o.a.Th. Blok te Sneek en A. v. d. Heide te Sneek. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN. Blijkens een adv. in dit nummer is dit bureau tot nadere aankondiging gesloten Voorts verwijzen wij naar een annonce der Ver. v. Kraamverzorging, waarin een dringend beroep op de burgerij wordt ge daan babykleertjes, oude lakens enz. ter beschikking van de vier, te stellen. VOORLICHTINGSCURSUSSEN. Evenals vorige jaren, zullen ook nu weer verschillende voonichtingscursussen aan de Huishoudschool gegeven worden. Deze les sen zijn bedoeld voor die huisvrouwen, wier gezin het zwaarst door de tijdsomstandig heden zijn getroffen. Dit jaar wordt voor het eerst een cursus in het wasschen en het opmaken van moeilijk goed gehouden; ook het oppersen van kleeren en het uit maken van vlekken wordt in deze lessen behandeld. Verdere bijzonderheden staan in een advertentie vermeld. Norden” en tenslotte prof. J. F. Koksma over: Wetenschap en volk. Spreker begon met wetenschap en volk tegenover elkander te plaatsen en betoog de vervolgens, dat eenerzijds de wetenschap een rijke bron vindt in het volksleven, doch dat anderzijds het volk iets van de weten schap verwacht. Dit bedenke ook de Friesche academie de klip van :er behandelde daarna de verhouding van intellectueelen en volk, een verhouding die vooral waar het de taal betreft, in Friesland niet ideaal is. Spreker besprak den invloed ten goe de, die hier de wetenschap van het eigene kan hebben en ging nader in op de taak, die hier voor de academie is weggelegd. Als laatste thema bezag hij wetenschap én volk in hun onderling verband, door de eerste te beschouwen als uiting, als func tie van het laatste. t Spreker betoogde, dat zoo bezien, de Friesche wetenschap nog aan het begin staat, omdat zoolang zóóveel is verwaar loosd. Spreker spoorde enkele oorzaken hiervan op en besprak de roeping in de zen van de academie, van wie zooveel mag worden verwacht, omdat ze eenerzijds echt wetenschappehjk wil zijn, maar anderzijds haar afkomst niet wil verloochenen. Spre ker eindigde zijn rede met te zeggen, dat de Friesche academie opgekomen is uit het volk, uit de Friesche beweging. N.R.Crt. Eksamens Fryske akte. It Frysk Parsburo skriuwt lis: For de Fryske akte hat de earste ploech Snjeon 10 Sept, eksamen dien. Fen ’e 27 kandidaten binne der 22 trochkommen, t. w.: r'rou A. SideriusBoonstra to Menaem, H. v. d. Vliet to Lippenhuzen, Jiff. M. v. d. Schaaf to Bitgumermounle, G. de Jong to foppenhuzen, T. Hiemstra to Jidskenhuzen, L. Renema, to Skearnegoutum, jiff. T. Jelle- ma to Gau, S. de Haan to Blauhüs, H. de Vries yn ’e Drachtster Opein, S. J. de Boer yn ’e Drachtster Opein, Jiff. G. Rienks to Stiens, F. v. d. Velde to Skuzum (Idezegea- huzum), J. Zantema to Himpens, H. Tjep- kema to Driesum, Jiff. W. Minkema to Boarnbirgum, H. Jaarsma to Gau, M. Oos- terhout to Grou, E. Douma to Amsterdam, D. Nieuwenhuis to Ljouwert, joh. E. Boer- sma op ’e Aide Leije, H. v. d. Wal to Drach ten en J. Hoogeveen to Makkum. „KARIMATA” DIT JAAR NIET NAAR INDIE. De „Karimata” baggert nog gestadig voort in de omgeving van het wrak der „Lutine”, maar lang zullen de werkzaam heden waarschijnlijk niet meer kunnen du ren. De zee wordt ruwer en weldra zullen de weersomstandigheden de baggermolen dwingen rustiger water op te zoeken. Inmiddels staat thans vast, schrijft de „Tel.”, dat de „Karimata” dit jaar niet naar Indië zal vertrekken. Het seizoen is zoover gevorderd, dat een Sleepreis naar de Oost niet dan met groot risico onder nomen zou kunnen worden. De directie van de Billiton Mij, heeft daarom reeds en kele weken geleden besloten de „Kari mata” in Nederland te laten blijven, Na afloop van de werkzaamheden boven de Terschellinggronden zal de tinmolen naar Kinderdijk worden gesleept en daar opge legd worden tot het aanstaande voorjaar. Dan zal de reis naar Indië worden aan vaard. DIENSTBODENCURSUS. Binnenkort zal wederom een dienstbo dencursus in de Huishoudschool worden gehouden. Aan deze opleiding kunnen meisjes deelnemen, die na afloop gaarne een betrekking willen hebben hier ter plaatse of elders. Een speciale ambtenares is aangesteld om de meisjes bij het zoe ken naar een betrekking behulpzaam te zijn. Ook zij, die reeds eenige uren per dag werkzaam zijn,- mogen zich aanmelden voor deze opleiding. Les wordt gegeven in: koken, wasschen, strijken, naaien en verstellen, huishoudelijk werk, gezondheidsleer, warenkennis, voe dingsleer. De cursus is gratisde overheid draagt de kosten. Bij trouwe deelneming en gebleken geschiktheid wordt een ge tuigschrift uitgereikt. Voor vélen, die niet bij machte zijn een andere cursus op de Huishoudschool mee te maken, is dit een prachtgelegenheid zich te bekwamen. In een advertentie staan nadere bijzonderheden. Derhalve meer Ingelegd 1dan terugbetaald f 56.296.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 60.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1