Gebroken Indischs parta per maal BRIKETTEN verkrijgbaar Fa. H. v. d. MOLEN Bolswarderwea Sneek A. JANSEN G. KOLTHOFF F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur VANGE SALTS CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTIfflï Ultnave KIfflRRINK S Co. Eerste Blad 10 gram 10 et. Grijpt die Rheumatlek van twee kanten aan door „Dubbele Werking". Ollicieel Orgaan der Cemeenle Snoek Zaterdnn 24 September 192*8. No. 103 Dames DÜITS-OPLEIDING VOOR LO. 54e Trouw- en Begrafenisrijden KLE1NZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECLAME KOLOM. van MAGGI8 BOUILLON in NIEUWSTIJDINGEN. STEUNT S.S.S. van PHIL IA. (Nadruk verboden). IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS In de Oostelijke provincie van Cuba heeft een boer met een kapmes zijn moeder, zijn oom en zijn zeven broers onthoofd, en daar na de boerderij in brand gestoken. Politie en militairen zoeken de omliggende velden af om den massamoordenaar op te sporen. De Scandinavische correspondent van de N. Rt. Ct. vertelt: In het reglement van de Finsche kweek scholen voor onderwijzers en onderwijze ressen is o. a. bepaald, dat een leerling, die in strijd met de goede orde en de Chris telijke zede handelt, een vriendelijke, maar ernstige waarschuwing behoort te krijgen of, al naar de ernst van het geval, gestraft kan worden met: vermaning voor de klas, plaatsing in een lagere klasse, afzonde ring van de andere leerlingen, berisping ten overstaan van alle leerlingen van de heele school, arrest, lichamelijke tuchtiging of verwijdering van de school. Deze laatste, deze zwaarste straf is zon der nadere motiveering opgelegd aan Sirk- ka Salonen, die met goedvinden van haar vader een eerzamen schoolmeester en onder voortdurend toezicht van een even eerzame oude dame, aan een schoonheids- wedstrijd deelgenomen heeft en die zoo schoon is, dat zij kort geleden te Kopen hagen tot Juffrouw Europa uitgeroepen is, zulks ondanks het feit, dat zij nog nimmer lippenstift of poederdoos, schmink of na gellak of wat voor hulpmiddeltjes ook, ge bruikt heeft. De banvloek van de leeraarsvergadering van de kweekschool voor onderwijzeressen te Heinola heeft juffrouw Salonen erg ver drietig gemaakt. Ze heeft als andere schoon heidskoninginnen contracten kunnen krij gen voor film en tooneel, maar zij wil niet voor de lens en ook niet voor het voet licht staan, zij wilde alleen maar hard wer ken om zoo spoedig haar acte te kunnen halen en dan voor de klas te mogen staan. Haar vader en een paar van haar leeraren hebben zich tot den minister gewend en de pers heeft vrijwel unaniem haar afkeuring over het besluit van de leeraarsvergadering uitgesproken. Maar voorloopig staat het vast en sommige kranten wanhopen er aan, dat het spoedig herzien zal worden. Omdat de kweekschool te Heinola slechts vier lee raren, maar twaalf leeraressen heeft. Gestrande emigranten. Volgens ’t Joodsche telegraafagentsChap hebben de Italiaansche grensautoritéiten een gezelschap van 850 Joodsche emigran ten, die zich naar Palestina wilden begeven, aan de grens aangehouden en naar Wee nen teruggestuurd. Zij hadden zich op 31 Augustus op weg begeven, in de hoop over Fiume naar Haifa te kunnen komen. De meesten hadden al hun bezittingen te gelde gemaakt om de reis te kunnen betalen. De houding van de Italiaansche autoriteiten is waarschijnlijk bepaald door het feit, dat niet vaststaat of de emigranten voetstoots in Palestina zouden zijn toegelaten. DAMES- EN HEERENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. Lerares R. H. B. S. Opleiding L.O. Conversatielessen enz. p.a. HOTEL PINO. Korte Veemarktstraat 6, Sneek. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen RtTffln Overal Maggi’s Bouillonblokj'es Waar werd door eendracht véél bereikt In dezen zorgen-tijd? Waar voelde men de draagkracht van ’t Begripsaamhoorigheid Waar gaf men ’t béste, wat men had Tot redding uit den nood? Waar heeft men altijd phl gestaan Voor ’t dagelijksche brood? Waar reikte men spontaan de hand, Sinds lang reeds week aan week Waar voelde men verbondenheid Door onzen stadsnaam: Sneek? Waar stond men voor belangen Een hnder op de bres Waar gaf men oor Waar gaf men hart geleden heel vroeg t met den eersten trein ja (Java) door roe- .toffers een ongeluk Abonnement: per jaar 2.50, fr. p post 3.60. Advertenfiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. tdvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Bij S., PlusS., PlusS. I En tóch moet steeds nog méér gedaan Blijft S.S.S. getrouw! Wij doen beroep een nieuw beroep Op élke Sneeker vrouw 1 De vraag om steun is hard, maar wd.hr Door zorgen van den tijd. Wij vragen: Dames, helpt U inee? Bent Tl tot steun bereid? Het gaat hier om verzachting van H’et diepe menschenleed, Waarvan U de finesses niet CXi onvoldoende weet Door vrouwen naar hernieuwden steun En naar hernieuwd succes I Geeft oor 1 Geeft hart 1 Enhet bewijs Aan S., plus S., plus S.11H De opheffing van het zgn. defensieverbod. De tekst van een ministerieele beschik king van 20 September luidt: Het bepaalde in legerorder 1933, no. 59, M. A., komt te vervallen. In verband hiermede dienen de comman danten en autoriteiten belast met de aan neming van vrijwilligers met het onder staande rekening te houden. Bij het persoonlijk onderzoek van gega digden voor vrijwillige dienstneming is een lidmaatschap van, of steunverleening aan de S.D.A.P. en het N.V.V. van den dienst- zoekende of van personen uit het gezin waaruit hij komt, niet meer te beschouwen als een bezwaar tegen de aanneming. Wat de keus op aanneming betreft, staat een SCHAPEN-STAMBOEKEN IN FRIESLAND. Op Dinsdag 27 September a.s. vindt te Sneek een keuring van fokrammen plaats van het Texelsche Ras, phn. 150 dieren. Op Vrijdag 30 September a.s. te Leeu warden keuring van de volgende Rassen: Texelsche rammen Friesche Lincoln en F M.S. rammen. Ruime gelegenheid voor aankoop van eerste kljs fokmateriaal. Catalogus Tnet gegevens omtrent afstamming wolresul- taten enz. op het keuringsterreiu verkrijg baar. Men zie de adv. De Secretaris der Schapen- Stamboeken in Friesland, J. MIDDELVELDT. ij sociaal-democratisch georiënteerde gega digde dus volkomen gelijk met ieder ander, die zich onthoudt van hetgeen tot ontslag van den ambtenaar aanleiding kan geven. Mocht blijken, dat van een gegadigde van welke politieke gezindheid ook niet verwacht mag worden, dat hij getrouwelijk zijn plicht als ambtenaar zal vervullen, waartoe dient te worden gerekend het aan hangen van denkbeelden, die in strijd zijn met het bestaan van de weermacht en het ongerept handhaven van den goeden geest daarin, dan zal hij voor aanneming niet in aanmerking kunnen komen. Het onderzoek, dat omtrent dienstzoe- kenden wordt ingesteld, zal er derhalve op gericht moeten zijn, gegevens te verkrijgen waarop het oordeel gegrond kan zijn, of aan bovenstaanden eisch wordt voldaan. NEKKRAMP. Te Vlaardingen zijn twee gevallen van nekkramp geconstateerd bjj kinderen van resp. 5 jaar en 8 maanden. De patiëntjes zijn naar een barak te Schiedam1 gebracht. Vange Salts heeft door zijn dubbele wer king rheumatieklijders nieuwe mogelijkhe den gegeven ter verdrijving hunner pijnen. Dit nieuwe zout verdrijft niet alleen door een krachtig aansporende werking urine zuur en andere schadelijke stoffen uit het lichaam, het zorgt er door zijn alkalische bestanddeelen en hierop berust de „dub bele werking” tevens voor dat geen sto ring bij de doorgang der voedselresten door het lichaam zal optreden. Hierdoor wordt het gisten en opnieuw ophoopen van scha delijke stoffen voorkomen. Vange Salts maakt schoon en houdt schoon en zal ook daar de pijnen verdrijven, waar met enkel voudig werkende zouten geen resultaten te bereiken waren De prijs is zoo laag gesteld, dat hij voor niemand een beletsel behoeft te zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. HET NIEUWE VERKEERSREGLEMENT. Onder dagteekening van 13 September 1938, schrijft die K.N.AjC., is’op 20 dezer het nieuwe wegenverkeersreglement bekend gemaakt, bevattende de uitvoeringsbepalin gen van de wegenverkeerswet, welke juist drie jaar geleden in het „Staatsblad” ver scheen, doch tot nu toe niet in werking kon treden. GESTRAFTE WAAGHALZERIJ. Twee weken den morgen he van Magelang naar keloosheid van de si plaats gehad, waarbij drie Ambonneesche pupillen van Pa van der Steur min of meer ernstig gewond zijn. Zij waren op het dak van een der rijtuigen geklommen. De vakwerkbrug bij Blondo was gepas- v do ch enkele honderden meters verder op een plaats waar de baan in een diepe ingraving ligt, kwamen de drie jongens in aanraking met een ijzeren aquaduct. Het resultaat was dat alle drie door den slag het bewustzijn verloren, twee van hen werden van den wagen geslingerd en kwamen ter linker- en rechterzijde van de baan terecht, terwijl de derde bewusteloos op het dak bleef liggen. Het treinpersoneel heeft niets gemerkt van hetgeen zich op het dak van den wa gen afspeelde, terwijl de overige leerlingen van Pa van der Steur niets hebben gezegd. Bij de halte Pabelan, even vóór Moen- talan, zag de conducteur van den trein in het schemerdonker iets op het dak van één der wagens liggen, hij ging op onder zoek uit en trof het bewustelooze lichaam van één der jongens aan. Hij liet het om laag brengen en in Moentilan werd de ge wonde naar de kliniek der Roomsch-Katho- lieke Missie vervoerd. Het heeft geruimen tijd geduurd, alvorens de jongen het be wustzijn weer terugkreeg. Intusschen lagen de twee andere slacht offers nog bewusteloos aan den kant van de rails. Een trein,, die uit de richting Moentilan kwam, merkte de twee jongens op, gaf dit weer door aan den conducteur van den tweeden trein van Magelang naar Jogja. Hierin bevond zich ook de heer Brouwer, onderwijzer aan den ambachts- leergang te Sleman, die na het bericht gehoord te hebben in Bla/bak uitstapte, met Tien taxi naar de plaats des onheils terugreed en de twee nog steeds bewus- telooze jongens naar het militaire hospi taal te Magelang vervoerde. De twee, die in het militair hospitaal te Magelang zijn opgenomen, hebben een flinke hersenschudding, aldus de Indië- Bode. De derde, die in de kliniek van de Roomsch-Katholieke Missie in Moentilan werd opgenomen, is er beter aan toe. Hij is thans aan de beterende hand. Van de toedracht der zaak kan hij zich echter niets herinneren. MOND- EN KLAUWZEER-SERUM PROF. WALDMANN. Op het te Stuttgart gehouden congres van biologen en medici rijn mededeelingen gedaan over hej nieuwe mond- en klauw- zeerserum van prof. Waldmann, directeur van het bekende instituut op het Oostzee- eiland Riems. Begin April werden in Sile- zië 5000 dieren geënt met ’t serum; slechts bij 0.14 pet. der proefdieren is de ziekte niettemin uitgebroken, zij het in lichten vorm. De immuniteit heeft niet, zooals men aanvankelijk dacht twee, doch vijf maanden geduurd. De productie van het serum be draagt reeds 1200 liter per week. Prof. Waldmann betoogde, dat er een internationale regeling moet komen, om de enting onmiddelSjk te doen plaats vinden in de streken, waar de ziekte uitbreekt. Prof. Waldmann heeft ruim 10 jaar aan het serum gewerkt. DIENSTBODEN CURSUS. Ook nu weer blijkt dat er groote belang stelling bestaat voor het houden van een dienstbodencursus, evenals vorig jaar. Niet minder 'dan 37 meisjes hebben zich daar voor aangemeld. Op verzoek van de dames commissie vermelden wij hier nog dat na gelaten is om in de oproeping tot deelname aan deze cursus ,te vermelden dat de raad dezer gemeente daarvoor nog geen gelden heeft beschikbaar gesteld. De cursus zal derhalve slechts kunnen doorgaan, wan neer de raad hiervoor zijn medewerking wil bestaande bepalingen, dat het verleenen. Hoofdkantoor WILLEMSPLEIN 17, 17a en 17b, Tel 20521, ARNHEM Afd. SNEEK ’tijdsomstandigheden. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiin 1 a 35.— seerd zonder dat er iets gebeurde. MAGGIS Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi’s Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi’s Bouillon heeft zo’n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat Maggi’s Bouillon is in alle opzichten „af”. de bouillon met een reputatie! Massamoord door een boer. Juffrouw Europa van school gestuurd. KIOTE STEKER COURANT annex SHEERER OOURSHT en WYMBRITSERAOEEL 19.— 1-- Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos tegen den grond gesmakt. Ernstig ggwond naar het ziekenhuis „De na Ongelukken. Woensdagavond om- 6 uur is dr. J. R-, die met zijn auto in de Lange Nieuwstraat, richting Gorzen, te Schiedam’ reed, ter hoogte van het hoofdbureau van .politie in botsing gekomen met den 18-jarigen L. Verlinden mt de Roomschestraat, dié met de fiets uit de andere richting wilde pas- seeren. De botsing was zoo hevig, dat het spatbord van den auto zoowel als het rij wiel, dat nog bijna nieuw was, ernstig wer den beschadigd. V. wend ernstig gewond en is in zorgwekkender. toestand naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto is in be slag genomen. Op het gevaarlijke kruispunt Utrecht- schewegDaam Fockemalaan te Amers foort heeft zich Woensdagavond een ern stig ongeluk voorgedaan, waarbij een naar schatting 50-jarige tot dusverre onbekende wielrijder om het leven is gekomen. De wielrijder kwam van de Daam Foc kemalaan en wilde den Utrechtscheweg oversteken. Op dat moment naderde op dezen weg met groote snelheid een perso nenauto. De man werd door het rechter - voorspatbord van den auto gegrepen en EEN NIEUWE R. H. B. S. TE SNEEK. Op de Onderwijsbegrooting voor 1939 wordt als eersten termijn voor den bouw van een R.H.B.S. to Sneek f 50.000 uit getrokken. Ir. A. HELDRING. ,f Woensdagavond is te Amsterdam op 64-jarigen leeftijd overleden ir. A. Hel dring, directeur van het Algemeen Han- delsblad, die verleden week in die zieken verpleging aan de Prinsengracht was op genomen voor het ondergaan van een ern stige operatie. UllllllllUlilIlillllilliJHIHlIllUilllllIIllIllHIIIIIU AANLEG VAN ONOVERDEKTE LOOPGRAVEN IN DEN HAAG? Naar verluidt heeft dezer dagen een be spreking plaats gehad tusschen den wet houder van openbare werken van den Haag, ir. L. J. M. Feber, met een groot aantal hoofden van Haagsche scholen. Deze bespreking had ten doel, schrijft de N. Rt. Crt., maatregelen voor te bereiden om geschikte plaatsen te vinden in de gemeente Den Haag, waar onoverdekte loopgraven aangelegd zullen kunnen wor den. Plaatsen, die daarvoor in aanmerking komen, zijn in Den Haag om. speelplaat sen bij scholen, kinderspeelplaatsen, open ruimten in parken, terreinen bij volkstuin tjes en uiteraard ook de duinranden. In het bijzonder over de aanleg van schuil- loopgraven aan de duinrand schijnt van gedachten gewisseld te zijn. Het resultaat is, dat vennoedelijk in de eerstvolgende vergadering van de Haagsche gemeente raad op Maandag 26 September een voor stel in die geest aan de orde zal komen. Thans dient nog de wegenverkeersbe- schikking te worden afgewacht, waarin na- dere details van de nieuwe veikeersbepa- lingen zullen worden gegeven. Het geheele samenstel van wet, reglement en beschik king 'zal op nader te bepalen tijdstip van kracht worden. Uitgaande van het standpunt, dat de be- bestaande verkeersbepalingen bij alle weg gebruikers bekend zijn, wil de K.N.A.C. voorloopig slechts op de nieuwe bepalingen wijzen in de volgorde, waarin zij in het nieuwe reglement voorkomen. Zij luiden aldus: 1. In plaats van het nummerbewijs van motorrijtuigen komt een „voertuigb'ewijs”, dat bij een bepaald voertuig behoort en dus bij eventueelen verkoop aan den nieu wen éigenaar overgaat. 2. Voortaan kunnen wegen of wegge deelten ook voor voetgangers gesloten wor den verklaard. 3. Ter vermijding van verwarring met bepalingen betreffende het voorrangswe- genstelsel zal het nieuwe woord „door- rijverbod” worden ingevoerd, in plaats van wat men tot nu toe de „voorrangsregeling” bij smalle weggedeelten noemde (de bor den met twee verticale pijlen). 4. Voorruiten van auto’s moeten met ingang van het tijdstip, vallende twee jaar na de inwerkingtreding van het reglement, voorzien zijn van glas van een door den minister van Waterstaat goedgekeurde soort (veiligheidsglas). 5. Voertuigen met aanhangwagen moe ten een speciaal, en bij nacht verlicht, ken- teeken voeren. 6. Bakfietsen en handwagens mogen voortaan met inbegrip van de lading niet breeder zijn dan 1.50 m. 7. Ook voor bespannen voertuigen wor den maximum maten gegeven betreffende breedte, hoogte en lengte, alsmede voor schriften omtrent maximum wiel druk, aan hangwagens, achteruitkijkspiegel. 8. Geleiders van vee moeten bij nacht van een lantaarn zijn voorzien. 9. Voor ieder motorrijtuig of iederen aanhangwagen kan vóór de afgifte van het voertuigbewijs keuring worden geëischt. 10. Auto’s welke zonder chauffeur wor den verhuurd, moeten om de drie maanden worden gekeurd. 11. Parallelwegen en rijwielpaden kun nen door aanduiding met een bepaald bord voor verkeer in twee richtingen wor den opengesteld, ook wanneer aan twee zijden van een rijbaan dergelijke wegen of paden aanwezig zijn. 12. Hij die op een weg van richting verandert, is verplicht den doorgang voor zich langs vrij te laten voor het tegemoet komende verkeer, het verkeer, dat zich naast hem1 mocht bevinden én het irihalend verkeer, dat bij het inhalen reeds naar links is uitgeweken; een en ander voor zoo ver dit verkeer de richting van den weg volgt (recht door gaat voor). 13. Stoplichten en richtingaanwijzers voor auto’s worden verplicht gesteld. 14. De maximum snelheid voor alle bebouwde kommen in Nederland wordt 45 km. per uur. Een uitzondering kan wor den gemaakt voor bepaalde afgescheiden autowegen, welke door een bijzonder bord worden aangeduid. 15. Het vervoer van landbouwwerktui gen bij nacht is verboden. 16. De in verschillende gemeenten reeds voor wiel rijders verboden is zich door een anjdfer voertuig te laten trekken, te rijden zonder ten minste één hand aan het stuur of al rijdende trekdieren of vee te geleiden, rijin thans in het reglement opgenomen. 17. De bestuurder van een rijwiel is verplicht om daar, waar het verkeer moet stilhouden, zich zoover mogelijk rechts op te stellen. Het is hem’ verboden zich ter linkerzijde van een motorrijtuig of wagen op te stellen of op de linkerweghelft te komen. 18. Behalve het stilstaan op bruggen is voortaan ook het stilstaan op viaducten voor alle voertuigen verboden. 19. Het stilstaan naast verkeersheuvels wordt toegestaan, wanneer de verkeers- baan naast dezen verkeersheuvel een breed te heeft van meer dan 5 meter. 20. Op wegen, waarvoor een stopver- bod geldt, mag niet gekeerd worden (ook niet door wielrijders of geleiders van vee). 21. Voetgangers zijn verplicht van even tueel aanwezige trottoirs of voetpaden ge bruik te maken, of anders den kant van den weg te houden. Zij moeten den rijweg haaks en zonder onderbreking oversteken en bij aanwezigheid van speciale oversteek plaatsen daarvan gebruik maken. 22. Bestaande besluiten betreffende aanwijzing van wegen als voorrangsweg, indeeling van wegen in de 3de klasse, ge slotenverklaring van wegen, parkeer-, stati- onneer- en stop-, inhaal- en doorrijverbo- den moeten voor 1 Jan. 1945 worden in getrokken en vervangen door nieuwe, over eenkomstig het nieuwe reglement. werd de man naar het ziekenhuis Lichtenberg” vervoerd, Eenigen tijd aankomst aldaar ia hij overleden. Leeuwenburg 24, Telefoon 2668 Spreekuren Iedere Woensdag van 2—A uur en van 6.30— 8.30 uur. Iedere Zaterdag van 101 uur en 1.304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. schriftel. ga- rantie en met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kies T’ --1-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1