MILLIOENENNOTA Indische parfum per maat 10 gram 10 ct. BRIKETTEN verkrijgbaar Fa. B. v. d. MOLEN A. JANSEN F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur dl CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT „QUO VADIS” 1.■IBM BH Grootzand 50-56 SNEEK Leeuwenburg 28 Eerste Blad Ditnave - webbink Co. Gebroken OHM Orgaan der IliMli Sneek No. 104 WEER ZWAARDERE LASTEN BESLIST 0NN00D1G LEEST KAREL I TROMP SNEER 54e Jaargang Woensdan 28 September 1938. MHMut SNEEKER COURANT M WTMBRITSERADEn. WIJMBRlTSERADEEt, op Maandag 26 Sept. 1,938, des namiddags 2.30 uur (N.T.) URKER TROMP SNEEK Dames 20 ct. 18 ct. Wilt U tijdens Herfst- en Winter- seizoen Uw karpet sparen? KRANSEN „S.K.S. TAFELHOEKEN Andijker WAFELKOEKEN Andijker SPECULAASKOEKJES 18 ct. Trouw- en Begrafenisrijden i 1 .J l f.l VERKEERSDAGEN. 25 ct. Bolswarderweo Sneek Steeds nieuwe wagens Lage prijzen „Vb Lhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Ritmeester, Hofnar, Schim- melpenninck, Velasques, Uiltje, Edelachtbaar, Victor Hugo Sigaren in alle prijzen en verpakkingen voorradig, naast een kerncollectie kleine si gaartjes bij Opgericht 1901. Meest gesorteerde zaak in Tabaksfabrikaten. Abonnement: per jaar 2,50, fr, p. post 3.60, Actvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Afd. SNEEK een MAT bij KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 Koopt dan vlug Ovememen de Deze dispensatie-be- Aan dit lid als 2e ali- Tel. 2668 35.— De samenstelling van i krijgt verlof on- lid te Lezen (Nadruk verboden). Na het woord „be- In de vierde regel IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk 1 I gereinigd kan worden”. VERGADERING van de RAAD der gemeente per bus DAMES- EN HEERENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 niiilliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiillilin 27 28 29 September. Ze wijzen U op „hoe iet moet” Op Nederlandsche wegen, Een nieuwe les in weggebruik Tot grooter wegen-zegen! Ze wijzen U op het gevaar Op Nederlandsche wegen. Wanneer U onrecht eigenwijs Of onbewust gaat plegen! Ze wijzen U op plichtsbesef Op Nederlandsche wegen, Want daaraan is voor iedereen „Op weg” zoo véél gelegen Punt 1. Notulen der vergaderingen van 29 Juni en 28 Juli 1938. (De Commissie bestaat uit de h.h. Rijp- ina, Schilstra en Abma). Worden op advies der commissie veranderd vastgesteld. sterk uit, dat „3 maatdelen rivierzand” worden gelezen de stroken van 100 M. niet voldoende zijn, dan kan een eenvoudig uitbreidingsplan de uitbreiding in goede banen leiden, al- v dus de zienswijze van Gedeputeerde Sta- ojf k bekleed ten. van Besmettelijke Ziektenwet (Stbl .1928, no. 265). Adres van de Groep Nederland van het E gemeten evenwijdig aan de as van de weg Punt 11. Ingekomen stukken en medede lingen. a. Mededeling van Burg, ert Weth., dat door het gemeentebestuur aan H.M. de Ko ningin op 31 Augustus en 6 September jl. telegrammen van gelukwens zijn gezonden. b. Alsvoren, dat de bouw van een nieuwe brug in de Heger weg te Hommerts is ge gund aan den laagsten inschrijver, U. van Meekeren te Hindeloopen voor de som van 10750.—. Deze mededelingen worden aangenomen voor kennisgeving. c. Resolutie van h.h. Gedeputeerde Staten van Friesland d.d. 27 Juli 1938, no. 22, 2e afd., houdende goedkeuring van het raads besluit tot overneming in eigendom van enkele perceeltjes grond ten behoeve van de verbetering van de zgn. Wilhelminawijk te Heeg. d. Idem d.d. 3 Augustus 1938, no. 123, 2e afd. F., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de gemeente begroting 1938, no. 7. e. Idem d.d. 24 Augustus 1938, no. 14, gebouwen de wanden jk worden weggelaten, V e r kee r s dagenl U handele Naar de bekende wetten! Drie dagen hebt U aandacht weer Op „hoe het moet” te zetten! Drie dagen komen U en mij Om éxtra aandacht vragen, Die noodig is en noodig blijft Op alle and're dagen1 PHILIA. „vloeren” invoegen het woordje NIEUWE SIEEE COUHOI Voorzitter de beer G. F. Atsma, loco- burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Hoofdkantoor WILLEMSPLEIN 17, 17a en 17b, Tel. 20521, ARNHEM. Leeuwenburg 24 Spreekuren 1 Iedere Woensdag van 25 uur en van 6.30— 8.30 uur. Iedere Zaterdag van 101_ uur en van 1.304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. schriftel. ga rantie en met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand öf kies I’ tijdsomstandigheden. De heer Brandsma vraagt en ver- otn na behandeling der agen da vragen tot B. en W. te richten inzake onbewoonbaarverklaarde woningen te Tims en de riolering aldaar. Art. 29a. Een nieuw artikel opnemen en redigeren conform artikel 29 der mo del-verordening. Toelichting: Opneming van dit artikel wordt door Gedeputeerde Staten nodig geacht teneinde het volbouwen van de open ruimten binnen in een bouwblok te gen te kunnen gaan/. Art. 31, ie lid. „Breedte” in regel 6 moet zijn „Breedste”. Art. 32. Het aanvankelijk geschrapte lid 6 der model-verordening weer opne men, luidende: „Bedsteden en kasten in vorm en grootte van bedsteden mogen niet worden gemaakt.” De bestaande leden 6 en 7 vernumme ren. Toelichting: Tegen het openhouden van de mogelijkheid om in nieuwe woningen bedsteden aan te brengen, hebben Gede puteerde ^Staten overwegend bezwaar, ge zien ook de dienaangaande in hoogste in stantie genomen beslissing (K.B. van 13 September 1934, Stbl. no. 507). Het maken van bedsteden dient daar- □iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy moet na vervallen. Art. 119, ie lid b. Na „artikel ioó” in te voegen de woorden: „eerste lid”. Art. 124. Dit artikel te lezen alsvolgt: „Het is den gebruiker van een gebouw of een gedeelte daarvan, of indien het gebouw of gedeelte daarvan een woning is den bewoner, hoofd van een gezin om, aldus Gedeputeerde Staten, te wor- of afzonderlijk levend persoon, verboden een slaapplaats te bezigen of te doen bezigen: a. in een ruimte, tot welke het dag licht niet behoorlijk kan toetreden, of welke niet behoorlijk kan, worden gelucht; b. in een ruimte, waarin het grond water kan doordringen, of waaronder de bodem drassig of vervuild is; c. in de nabijheid van ovens of andere warmte-verspreidende toestellen of inrich tingen, wanneer daardoor in de slaapplaat sen hinderlijke warmte ontstaat Zij wijzen U op juist begrip Op Nederlandsche wegen, Waartoe U oog, oor en verstand Als kind hebt meegekregen 1 „21/2 maatdelen rivierzand”. Art. 72, 2e lid. De aanhef te lezen alsvolgt; „Dakgoten moeten van zink zijn L bekleed en waterdicht wor den uitgevoerd enz.” Art. 74, ie lid. De in dit lid voorko mende woorden: „tot de begane grond en „indien er een closetinrichtmg is” ver vallen. Art. 80, 2e lid. De slotzin van dit lid benoemen als afzonderlijk derde lid. Art. 84, 4e lid. Deze bepaling aan te vulien met de woorden; „tot de vernoudmg tenminste 50 meter bedragen. Van het bepaalde in het vorig lid kan vrijstelling gorden verleend ten behoeve van gebouwen als bedoeld in artikel 25, derde lid onder b en c”. Toelichting: De nieuiw voorgestelde le den worden door Gedeputeerde Staten ver langd teneinde lintbebouwing tegen te hou den of althans de nadelen daarvan te be perken. Op de aangegeven wijze bereikt men een geconcentreerde bebouwing. Breidt een dorp zich zo MIIII11II1IIIIIII1IIII1IIIII11II1IIIIIIIIIIII1IIIIHH te zijn. Art. 44, 2e lid c. De eerste volzin aan te vullen met de woorden: „die goed vullen met: „zolang de afstand door de raad niet is vastgesteld, mag deze af stand niet minder bedragen dan vier me ter”. 19.— 1 Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos verleend. k. Jaarverslag over 1937 van de Vereni ging v. Christelijke verzorging van Krank nnigen in Nederland. l. Jaarverslag: 1 Mei 193730 April 1938, van de Gezondheidsdienst voor vee in Friesland. m. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1938. De stukken k t/m m worden ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen zijn: Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de aangeboden gelukwensen. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor den Commissairis der Koningin namens de raad geluk te wensen met de hoge onderscheiding hem te beurt gevallen. Onder applaus wordt hiertoe besloten. den verboden. Art. 43, 5e lid. Dit lid schrappen. Toelichting: Deze vrijstellings-bepaling willen Gedeputeerde Staten geschrapt zien, omdat zij aansluiting aan de waterleiding van zoveel hygiënisch belang achten, dat voor ilieuwbouw geen vrijstelling van het in het 4e lid bepaalde mogelijk behoort Art. 25, 5e lid. paling schrappen. Toelichting: Ook hier hadden tyij lie ver een dispensatie-bepaling. achter de hand gehad om de nodige soepelheid te kunnen betrachten met nieuwbouw aan be staande niet geheel aan de breedte-eisen voldoende straten of wegen, b.v. het Jut- rijper binnenpad. Gedeputeerde Staten handhaven echter hun bezwaar tegen een dergelijke dispen satie-bepaling, omdat naar hun oordeel juist in bebouwde kommen het bouwen aan stegen en straten van onvoldoende breedte absoluut moet worden tegengegaan; anders bereikt mep. op dit gebied nimmer enige verbetering. Art. 29. De woorden „langs bestaande wegen” vervallen. Volgens het bestaande tweede lid mo gen buiten de bebouwde kom niet meer dan 4 woningen aaneen worden gebouwd. Dit cijfer wijzigen in „2” conform de model-verordening. Dit artikel voorts aanvullen met na volgende nieuwe leden: „Bij het bouwen op meer dan 100 me ter afstand buiten de grenzen van de be bouwde kommen moet de kortste afstand tussen enig deel van het gebouw en enig ander niet op hetzelfde erf staande gebouw Alle soorten, aangevuld met de nieuwste H B Z matten, kunnen wij U laten zien in onze ruime MAGAZIJNEN, terwijl de prijzen NU NOG zeer laag zijn. ondanks de troebelingen in China. Ziet etalages. E Telefoon voor beide zaken 2130 Punt lil. Voorstel van Burg, en Weth. naar aanleiding van een nota van opmer kingen van h.h. Gedeputeerde Staten dezer provincie betreffende de nieuwe bouwver ordening. B. en W. adviseren: De in Uw vergadering van 19 Febru- I ari 1934 vastgestelde bouwverordening heeft Gedeputeerde Staten dezer provincie tot een aantal opmerkingen aanleiding ge- I geven. Wij zijn, hieromtrent met genoemd col lege in briefwisseling getreden, waarbij de wederzijdse standpunten nader werden belicht en gemotiveerd. Een deel der bezwaren kon onzerzijds worden toegegeven, terwijl Gedeputeerde Staten op hun beurt ook bereid bleken een deel der aanvankelijk gemaakte bedenkin gen te laten varen. Het lijkt ons het eenvoudigst U hier alleen het eindresultaat mede te delen. De gehele correspondentie leggen wij in- tusschen gaarne voor U ter inzage. Een aantal opmerkingen is van uitslui tend redactionele aard of van onderge schikt belang. Voor zover er aanleiding toe bestond, hebben wij sommige wijzigingen, welke ons van meer belang schenen, van een toe lichting voorzien. De opmerkingen volgen hier thans in volgorde. Art. 2, lid 3. Aan te vullen met een derde lid) te redigeren conform de model-ver ordening. Toelichting: Deze bepaling kan naar het oordeel van Gedeputeerde Staten niet worden gemist. Art. 58, 7e lid. de waterdichte mortel moet zijn: tenmin ste 1 maatdeel cement.’ op 21/2 maatdelen (in plaats van 3) rivierzand. Art. 60, ie lid. In dit lid moet voor Te lezen alsvolgt: Bebouwde kom het deel van de gemeente, dat door een meer of minder dicht aaneengesloten be bouwing als een afzonderlijk geheel van de gemeente is te beschouwen en waarvan de grenzen zijh aangegeven op de bij deze verordening behorende kaart (en). Art. 2, lid 4. Hier te vermelden „voor- gevelrooilijn” ter definiëring vap. het be grip „rooilijn”. Art. 7, 4e lid. Aan het slot toe te voegen: „of een waterschap”. Art. 12, 2e lid. De aanhef komt te luiden: „Behoudens het bepaalde in de Wegenwet moeten niet aan de gemeente toebehorende wegen enz.” Art. 13. Het begrip „rooilijh” in dit en volgende artikelen dient in verband met de opmerking bij art. 2, 4e lid, omschre- ven te worden als „voorgevelrooilijn”. -■ .._oArt. 14, b, 3e al. De bedoeling der 2e afd., houdende mededeling, dat bij K. B.I woorden: „en van 5 meter uit de weg- van 4 Augustus 1938, no. 69 is goedgekeurd lijn” wordt beter weergegeven door navol- Art. 89, 2e lid. Deze bepaling aan te vullen met de volgende volzin: „Binnen- daks moeten de rookkanalen zoveel mo gelijk loodrecht worden ópgetrokken”. Art. 97, 2e lid. De woorden „krachtens art. 2, eerste lid onder a of tweede lid der Woningwet” vervangen door de woor den: „door de Raad”. Art. 98. Het eerste lid van dit artikel vervalt. Ook de aanduiding in de marge van de woorden „Monumentenverordening en”. Het 2e en 3e lid worden vernummerd tot ie en 2e lid. Art. 105. Voor „derde' „vierde” lid. Art. 106, 2e lid. doeld” in te voegen de woorden: „in het eerste lid”. Art. 117, 3e lid. „alsmede” het woordje „van” de 'Verorden ing op de heffing en invordering gende redactie: „of, indien de afstand van rechten, als bedoeld in artikel 21 der de as van de weg tot de weglijn meer dan 10 meter bedraagt, gelegen op een afstand van 5 meter uit de weglijh”. Art. 15, 2e lid. Oppervlakte van Algemeen Nederlands Verbond, houdende gedeeltewijzigen in ^„1/2 gedeelte”, verzoek opschriften in vreemde talen ge steld op winkels enz. aan een belasting te onderwerpen. g. Dankbetuiging van de familie Pop- pinga voor de betoonde deelneming bij het overlijden van den heer J. Poppinga, oud- secretaris dezer gemeente. h. Adres van de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, houdende verzoek tot opheffing van tapver- boden en sluitingsuren, alsmede vrijstelling c. q. vermindering van vermakelijkheids belasting voor de feestelijkheden ter gele genheid van het 40-jarig regerings-jubileum van H. M. de Koningin. De stukken, c t/m h worden aangenomen voor kennisgeving. i. Adres van D. Atsma te Nijland en de N.V. Sneeker Radio Centrale te Sneek, ex ploitanten van radio-centrates, houdende verzoek tot wijziging van hun gebiedsom- schrijving, in die zin, dat het tot het be- drijfsgebied van eerstgenoemde behorende dorp IJsbrechtum wordt toegevoegd aan het gebied van laatstgenoemde. Dit stuk wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. j. Adres van het Bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van een vrije school voor Lager Onderwijs op Geref. grondslag te Oppenhuizen om. beschikbaar stelling van gelden ex art. 72 der L.O. Wet 1920 voor aanschaffing van nieuwe leer middelen ten behoeve van het onderwijs in het Fries. De nodige medewerking wordt hiertoe P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Art. 44, 2e lid e. Te wijzigen, con form de model-verordening, met weglating evenwel van de woorden: „of van harde klinkers." Art. 44, 3e lid c. Te wijzigen con form de model-verordening. Art. 44, 3e lid g. In te voqgen na het woord „pomp” de woorden: „en de zuigleiding mogen". (Het woordje „mag” vervalt). Art. 45. De vierde volzin van het 5e lid te wijzigen alsvolgt: „Buiten de kom men van dorpen kan vergunning worden verleend tot het stichten van gebouwen met houten voor-, achter- of zijgevels, voor zover deze gebouwen niet ter bewoning zijn bestemd, echter onder hetzelfde voor behoud, als in het slot van de eerste volzin alsmede wat de afstand betreft, in de tweede volzin vermeld”. Voorts een nieuwe bepaling pis 5e vol zin toevoegen, luidende: „Gebouwen, bestemd tot berging van hooi en stroo of andere licht brandbare stoffen, van welke geheel of gedeeltelij. mogen niet wonden gebouwd op een ge ringere afstand dan 25 meter van andere, niet op het erf gelegen gebouwen.” Art. 46, 2e lid. Ovememen de redactie der model-verordening. Toelichting: Dit betekent, dat dakbedek kingen van riet alleen toelaatbaar zijn voor vrijstaande, niet ter bewoning bestemde gebouwen en voor boerenhofsteden. Art. 48, ie lid. Onmiddellijk na het woord „en”. Art. 48, 2e lid. nea toevoegen: „Tussen de wanden van een rookkanaal en houten binten moet zich een opqn ruimte ter breedte van niet minder dan 0.05 M. bevinden. Art. 51, ie lid. De eerste alinea van dit lid aanvullen met de woorden: „en ,de bodem tot op 0.45 M. onder het zand geen veen of andere organische stoffen bevat”. De 3e alinea aan, te vullen met de woorden: „en over te sauzen met enkel cement”. Art. 54, punt b. Hieraan nog toe te voegen: „Geen deel van een houten vloer constructie mag lager liggen dan o. 18 Meter boven de onderkant van het tras raam". Art. 55. Toelichting: Wij hadden gaarne de be voegdheid willen behouden om in bijzon dere gevallen de open erf-oppervlakte op 1/3 der gebouw-oppervlakte te stellen. Gedeputeerde Staten blijven daartegen echter bezwaar maken. Zij motiveren dat met er op te wijzen, dat het 4e lid reeds de mogelijkheid opent om in sommige ge vallen vrijstelling van het bepaalde in het 2e lid te verlenen. Verder moet h.i. niet worden gegaan. De ervaring heeft volgens hun mening geleerd, dat de mogelijkheid om in bijjzondere gevallen vrijstelling te verlenen, zo gemakkelijk tot gevolg heeft, dat de vrijstelling regel wordt. Art. 19. Redigeren conform de mo del-verordening. Atj. 20, 2e lid, sub 2. maten der modelverordening. Art. 21, 5e lid. Inlassen de woorden „foto’s of” conform de model-verordening. Art. 21, 6e lid, sub l>. Inlassen de woorden „en van de belendende percelen” conform de modèl-verordening. Art. 21, na lid 7. Overneming van lid 8 der model-verordening. Vernummering van de volgende leden en verwijzing in het 9e lid (lid io der model verordening) veranderen. Art. 22, lid 3. Hier te spreken van „een algemene maatregel van bestuur óf een provinciale verordening”. Art. 25, 4e lid. De bepaling aan te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1