Gebroken ROOMBOTER „SCHARNEGOUTUM” A. JANSEN iDdische parfum per maal 10 gram 10 ct. BRIKETTEN verkrijgbaar Fa. H. v. d. MOLEN Fa. H. ÏÏENSTRA, F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur PUL 1 SFEtBLiiS is er weer! UitgaveKIEZEBRINK 8 Ro. Eerste Blad Radiorede Minister Colijn* OIIiGieel Orgaan der fiemeeele Sneek De heerlijke Zaterdag 1 October 19X8. No. 1 Dames COÖP. ZUIVELFABRIEK Met IVO ROL poetsen geeft een frissche mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60-40 en 25 ct. KAREL I TROMP ISNEEK Een speciaal artikel 'd I Trouw- en Begrafenisrijden 1 55e MtMx STEKER OOURAMT M> WYMBRfTSERMBEEX DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK RECLAME KOLOM. 2 schapen en 2 varkens. OFFICIEEL GEDEELTE. NIET HAMSTEREN. (Nadruk verboden). IETS NIEUWS NIEUWSTIJDINGEN. Buitengewoon heerlijk DAMES- EN HEERENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. S t/m U op Vrijdag V t/m Z op Maandag E Een stond Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Bolswarderweg Sneek Hoogend, Tel. 3136 Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Slowakije terug te keeren voor mobilisatie, daar de reis van ons land naar Tsjecho Slowakije met een zoo groot aantal per sonen uiteraard niet met vliegtuigen zou kujmen geschieden en het op andere wijze bezwaarlijk gaat. Tegen hamster-rage op, Hamsteren is ons verboden Hamsteren is altijd ètróp 25 f 1.40 Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS 18 f 1.— kreeg, achtte hij het geraden deze niet te innen, daar een poststempel het cijfer be dekte. Maar M. gaf het door deze teleurstelling niet op. O'^iüeuw wist hij op de bovenom schreven wijze f 70.f 400.en nog maals f 400.te incasseeren. Daardoor had hij het postbedrijf voor f 1314.op gelicht. Toen werd de veryalsching ontdekt. De officier eischte één jaar gevangenis straf. Ritmeester, Hofnar, Schim- melpenninck, Velasques, Uiltje, Edelachtbaar, Victor Hugo Sigaren in alle prijzen en verpakkingen voorradig, naast een keurcollectie kleine si gaartjes bij Opgericht 1901. Meest gesorteerde zaak in Tabaksfabrikaten. INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt de aandacht van belanghebbenden, in hét bjjzonder van de jongelingen ge boren in het jaar 1920 en van hun vaders, moeders en voogden, op de aan het Stad huis aangeplakte openbare kennisgeving betreffende inschrijving voor de dienst plicht, lichting 1940. Voor deze inschrijving zal in het bijzon der gelegenheid worden gegeven voor hen, Belasting betalen. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat vervolging is te wachten, zoo niet voor 8 October a.s. is betaald op: Personeele belasting 1938. Biljetten ge- dagteekend April 1938 minstens ö/8 ge deelte. Inkomstenbelasting ï937/’38. Biljetten gedagteekend April geheel. Inkomstenbelasting i938/’39. Biljetten gedagteekend Juli minstens 2/» gedeelte. DE TSJECHEN IN NEDERLAND. Naar men van de zijde van het Tsjecho Slowaaksche gezantschap in Den Haag verneemt, bedraagt het aantal' onderdanen van Tsjechische nationaliteit, dié .in ons Land vertoeven, iets meer dan tweeduizend (vrouwen en kinderen inbegrepen). Zij ver toeven voor een groot deel in de mijnstre ken van Zuid-Limburg. Voorloopig behoeven de mannen, die dienstplichtig* zijta, welk aantal op onge veer 200 wordt geschat, niet naar Tsjecho Rustig hebben wij in Holland Alle dingen afgewacht, De opinies uitgewisseld En dan weer eens nagedacht Niemand liet zich enerveeren Door die dingen van den dag, Die men ieder uur weer hnders Voor zich uitgestippeld zag Maar die rust dreigt te vervliegen Door de.... koffie en de thee, Door die overrompelende Koopen-wat-je-kunt-idee Hamsteren is fout en fnuikend Voor den voorraad in ons land, Hamsteren werkt prijsverhooging Automatisch in de hand. Stop geen ponden thee en koffie Stiekum in Uw keukenkast, Laat Uw woning niet bezwijken Onder kaas- en vetten-last. Hamsteren brengtschadeposten, Want hoe hou je alles goed? Weet U, dat het grootst gedeelte Naar den vuilnisbak toe moetI Bovendien treedt de Regeering ..I PHILIA. POSTBEDRIJF VOOR RUIM f 1300 BENADEELD. 25-jarige koopman te Heerenveen te Leeuwarden terecht wegens valschheid in geschrifte (vervalsdhing van een postwissel). Hij heeft op 22 April j.l. op het postkan toor te Sneek een postwissel ten bedrage van f 7 aan, zich zelf gestuurd. Toen hij de wissel thuis kreeg, heeft hij achter het cijfer 7 een nul geplaatst en achter het woord zeven het woord „tig” gevoegd. De vervalsching werd op het postkan toor te Heerenveen niet ontdekt en zoo wist verdachte een bedrag van f 63 te ver duisteren. Nu stuurde hij zich zelf wederom een postwissel, nu ingevuld met een bedrag van f 4.dat hij in Heerenveen veran derde in f 400.Het bedrog werd weer niet ontdekt, alhoewel evenals op de vorige postwissel een postzegel op een ietwat vreemde manier bijgeplakt was. Nogmaals stortte hij f 4.op het post kantoor te Sneek. Toen hij de wissel thuis MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende het tijdvak van 18 tot en met 24 September j.l. zijn in de provin cie Friesland de volgende gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd Achtkarspelen 41, Baarderadeel 27, Bar - radeel 1, Het Bildt 1, Dantumadeel 40, Doniawerstal 16, Ferwerderadeel 34, Fra- nekeradeel 6, Gaasterland 66, Haskerland 6, Heerenveen 26, Hemelumer Oldephaert c. a. 41, Hennaarderadeel 5, Hindeloopen 7, Idaarderadeel 34, Kollumerland c. a. 5, Leeuwarden 1, Leeuwarderadeel 10, Lem- sterland 3, Menaldumadeel 3, Oostdonge- radeel 12, Ooststellingwerf 36, Opsterland 42, Rauwerderhem 7, Sloten 1, Smallinger- land 28, Sneek 3, Stavoren 4, Tietjerkste- radeel 59, Utingeradeel 17, Westdóngera- deel 7, West stellingwerf 11, Wonseradeel 34, Workum 5 en Wijmbritseradeel 19. In genoemd tijdvak zijn aan mond- en Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. ACTvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 10 October 1938; 11 October 1938; I t/m K op Woensdag 12 October 1938; L t/m R op Donderdag 13 October 1938; 14 October 1,938; 17 October 1938. Verzocht wordt zich op één der aange wezen dagen voor het doen van aangifte ter secretarie, 2e afdeling te vervoegen. Verder kan elke werkdag gedurende de maand October aangifte worden gedaan. Niet tijdige aangifte ter inschrijving wordt ingevolge de wet gestraft, ongeacht of men al dan niet een herinnering aan de inschrijving heeft ontvangen. De aanvraag tot het verkrijgen van VRIJSTELLING van de dienstplicht we gens het bekleden van een g e e s t e 1 ij k of een godsdienstig menslievend ambt of opleiding tot zodanig ambt, be hoort tegelijk met de aangifte ter inschrij ving te geschieden. Tevens kan bij de inschrijving opgaaf worden gedaan van een andere reden tot vrijstelling, die de ingeschrevene zal kun nen doen gelden. SNEEK, 29 September 1938. VOLKSONDERWIJS AFD. SNEEK. De afd. Sneek van „Volksonderwijs” hield Dinsdag in „Onder de Linden” een ledenvergadering. De voorzitter, de heer Du Zuider- b a a n heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom en schreef de geringe opkomst van de leden voor een groot deel toe aan het feit, dat er thans zoo’n groote belangstelling bestaat voor de gebeurtenis sen in het buitenland., De secretaris de heer E. Hazelhoff las hierna de notulen, die onveranderd, onder dankzegging aan den samensteller, werden goedgekeurd. Omtrent de school voor buitengewoon onderwijs deelde de voorzitter mede, dat de gemeenteraad thans in principe heeft be sloten tot de stichting van een dergelijke inrichting. Afgewacht zal nog moeten wor den of het onderzoek door een psychiater een voldoend aantal leerlingen voor die school zal opleveren. De voormalige huis houdschool is aanvankelijk als gebouw' voor dit doel bestemd. Aangaande dit punt werden verschillen de vragen gesteld, die de voorzitter be antwoordde. Er zijn yoorloopig afge zien van het resultaat van het psychiater- onderzoek 27 leerlingen, zoo dat men zich aan de minimum grens bevindt van het, voor de totstandkoming: van een school, benoodigd aantal leerlingen. De inrichting is niet bestemd voor im.bid.elen, doch voor achterlijke kinderen. De heer S. Terpstra bracht hierna, namens dekasoommissie, verslag uit; boe ken en bescheiden van den penningmees ter werden in de beste orde bevonden. Spr. stelde voor den penningmeester dé charge te verleenen, waartoe besloten werd. De penningmeester, de heer Th. Stall- mann bracht verslag uit over het afge- loopen jaar. De inkomsten hebben bedra gen f 668.65, de uitgaven f 430.98, zoodat er een batig saldo is van f 237.67. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1937 264 en op 1 Jan. 1938 250. In de kascommissie voor het komende jaar werden benoemd de hh. L. Stoel- winder en P. Bonnema. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer Zuiderbaan werd herbenoemd en nam deze herbenoeming, met 'dank voor het in hem gestelde vertrouwen, aan. De secretaris bracht hierna het jaarver slag uit, waarna het verslag van de alge- meene vergadering 1937 volgde, eveneens uitgebracht door den secretaris, die door de afdeeling was afgevaardigd. Het benoemen van een afgevaardigde naar de komende algemeene vergadering werd aan het bestuur overgelaten. Er volgde hierna een bespreking van de beschrijvingsbrief van bovengenoemde vergadering, waarbij de afgevaardigde, be houdens voor enkele verkiezingen, vrij man daat kreeg. Bij de bespreking van de feestavond werd in principe besloten, ook dit jaar weer een dergelijke avond te organiseeren. Het bestuur zal trachten hiervoor de mede werking van een tooneelvereeniging te ver krijgen. De rondvraag leverde weinig belangrijks op, waarna de voorzitter, met een woord van dank voor de opkomst de vergadering sloot. HET wier geslachtsnaam begint met een der letters A t/m C op Maandag D t/m H op Dinsdag Minister Golijn heeft Woensdagavond voor de radio de volgende rede uitgespro ken: Wat tot voor kort door zeer velen in den lande en daarbuiten in de wereld niet meer denkbaar werd geacht, hangt ons thans dreigend boven het hoofd. Weer pakken de oorlogswolken in Euro pa zich saam; weer moet de vrees worden gekoesterd, dat de bloem van Europa’s jeugd en van mannen van middelbaren leeftijd op groote schaal aan vernietiging zal worden prijs gegeven, om maar niet te gewagen van het gevaar, dat ook vrou wen en kinderen uit de lucht bedreigen kan. Aangezien wij buiten het geschil staan, dat tot dezen toestand aanleiding heeft gegeven, en wij er ook buiten willen blij ven, ligt het niet op mijn weg, u bezig te houden met beschouwingen over de vraag, op wien de verantwoordelijkheid rust voor het onstaan van den gespannen toestand, waarin wij thans verkeeren. Dit standpunt sluit tevens in, dat wij onzerzijds zoo bit ter weinig kunnen doen om invloed ten goede uit te oefenen. Wel mag ook onzerzijds dit worden ge zegd, dat het haast ongelooflijk moet wor den geacht, dat de nog bestaande verschil len gedurende de dagen, die ons nog van den fatalen dag van 1 October scheiden, niet te overbruggen zouden zijn. Aan die hoop houd ik dan ook nog vast, tegen allen schijn van het tegendeel in. -. - - Immers, de volken begeeren den oorlog klauwzeer gestorven3 koeien, 3 kalveren, zjj willen vrede. Dan lean het niet vol strekt onmogelijk zijn, dat de leiders der volken, zij het te elfder ure, den uitweg vinden, die ons den vrede bewaart. Intusschen eischt het verstand van het Nederlandsche volk en de Nederlanidsche regeering beide, dat er rekening worde gehouden met het tegendeel; dat we ons dus indenken in den toestand, dat er in Centraal Europa tot wapengeweld zal wor den overgegaan en dat de groote mogend heden in het Westen bij het conflict be trokken kunnen worden. De toestand is dan niet dezelfde als in 1914. Toen richtte het aanvallende leger zich naar het Westen en ontstond er dus voor Nederland een direct gevaar, in den oorlog betrokken te worden en wel reeds in het begin er van. Thans is dat gevaar naar mijn meening niet apnwezig. De gewapende actie, als men er toe overgaat, richt zich thans in Oostelijke richting, en dit vermindert voor ons althans het onmiddellijk gevaar. Dit verschil neemt echter de noodzaak van voorzorgsmaatregelen niet weg, al dra gen ze een ietwat ander karakter dan .in 1914. We behoeven, naar mijn vaste over tuiging, thans in eerste instantie* geen schending van ons grondgebied te duch ten, maar wat wij wel hebben te doen is, een practische onderstreping te geven van het standpunt der Nederlandsche regee ring, zooals dit o.a. laatstelijk te Geneve door minister Parijn is uiteengezet. Dit komt in het kort hierop neer, dat we het voornemen hebben, onder alle omstandig heden onze onzijdigheid te handhaven en dus ook aan geen enkel leger doortocht door ons land zullen verleenen, terwijl, ge lijk vanzelf spreekt, elke aanval op ons grondgebied zal worden geweerd. Van dit gezichtspunt uit moeten de maat regelen, door de Nederlandsche regeering reeds genomen of nog te nemen, worden beoordeeld. De militaire maatregelen. Reeds een paar weken geleden werden de eerste maatregelen tot verhoogde waak zaamheid aan de landgrenzen, zoowel 00si als zuidwaarts, getróffen. De verscherping van de politieke verhoudingen heeft er vervolgens toe geleid, de grgnsbeveiliging te versterken, door in den afgeloopen nacht de dienstplichtigen op te roepen, die inge deeld rijn bij de 16 afzonderlijke grens- bataljons, welke een paar jaar geleden in het leven werden geroepen. Verder is hedenmorgen aan de burge meesters toeg§zonden het telegram, dat de waarschuwing tot de oproeping van die dienstplichtigen bevat, die bij voor-mobili satie in werkelijken dienst moeten komen. Tenzij tusschen nu en morgen een ont spanning in den politieken toestand zou intreden, ligt het in het voornemen, mor gen het telegram voor de z.g. voor-mobili satie te doen uitgaan. Die voor-mobilisatie heeft betrekking op enkele tienduizenden dienstplichtigen, die dan onder de wapens komen om in de mobilisatiecentja de ove rige dienstplichtigen wanneer die opge roepen zouden moeten worden te ont vangen, ter uitreiking van de .wapens en verdere uitrusting. Of en wanneer die laat ste oproeping, d.w.z. volledige mobilisa tie zal plaats vinden, hangt geheel’ af van de verdere ontwikkeling van den poli tieken toestand. De voor-mobilisatie is evenwel noodig om de volledige mobilisa tie, indien zij noodig wordt, ongeveer even snel te kunnen doen verloopen als in 1914 het geval is geweest. In verband met al deze maatregelen is ook een andere voorziening noodig ge bleken. Om n.l. in den bijzonderen toe stand, waarin wij verkeeren, de noodige wettelijke maatregelen te kunnen toepas sen, is bij Kon. besluit „de toestand van oorlogsgevaar” geproclameerd. Dit betee- kent dus niet dat een werkelijk gevaar voor oorlog reeds aanwezig is, maar 'bewerkt slechts, dat bijv, mogelijk wordt gemaakt de inkwartieringswet toe te passen, ze kere vorderingen mogelijk te maken en soortgelijke handelingen te verrichten. Dit voor zoover betreft de maatregelen van militairen aard, door de regeering ge nomen. Echter ‘izijri ook op ander terrein voor zieningen noodig gebleken. Sommige in 1914 voorgekomen verschijnselen bij de bevolking doen zich ook nu weer voor, Met name heb ik het oog op het z.g. ham steren van levensmiddelen en het opvra gen van gelden bij spaarbanken. Ik laat nu rusten de bezwaren van zedelijken aard tegen deze handelingen, want ik heb een argument, dat weliswaar van zuiver prac- tischen aard is, maar tevens veel sterker uitwerking kan hebben. Deze handelingen, waarop ik het oog heb, zijn volstrekt onnoodig en bovendien helpen ze niet. Naast eenige andere ont werpen zal de regeering morgen bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen in die nen, die betrekking hebben op de distri butie van levensmiddelen en de prijsrege ling er van. De voorraad levensmiddelen in het land is ruim voldoende en dus is hamsteren onnoodig. Maar het helpt ook niet, want de regeering zal niet aarzelen, de geham sterde voorraden weer in béslag te ne men. Bovendien zal de regeering aan de Staten-Generaal bevoegdheid vragen om prijsopdrijving tegen te gaan. Laten nu allen, die neiging tot deze afkeurenswaardige, onnoodige en nutteloo- ze maatregelen mochten hebben, van mij eens een goeden raad aannemen. Maakt u aan dit volstrekt onnoodige, hamsteren niet schuldig. Het zal u aan het noodige in niets ontbreken en ge spaart uzelf en de regeering vele moeilijkheden, terwijl gij uw geld ook rustig op de spaarbank kunt laten. De tucht in een volk is van even groote waarde als de voorzorgen, die de regee ring neemt. Herinnert u, zoo vraag ik u, het Koninklijke woord, dat ook een klein volk groot kan zijin door zijn houding in moeilijke tijden, en toont die grootheid door met de regeering mee te werken, in stede van haar een stok tusschen de bee- nen te steken. Andere mededeelingen heb ik thans niet te doen. Ik zou u nog hébben kunnen aanraden, vooral de noodige kalmte niet te verliezen, die juist in spannende dagen zoo 'fioodig is. Maar ik laat dit na uit vrees, uw goeden naam te na te komen. De toestand in de wereld is ongetwijfeld niet zonder ernstige gevaren, maar de pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen worden voortgezet en de laatste uitnoodiging van president Roosevelt, zoo mede de laatste stap van Hitler, inhouden de de uitnoodiging aan Chamberlain, Da- ladier en Mussolini om te München een onderhoud met hem te hebben, kan stel lig leiden tot opklaring van den toestand en behoud van den vrede. Daarom kan er, ook zonder aansporing mijnerzijds, bij 11 een rustig vertrouwen aanwezig zijn. En laat voorts ons gebed uitgaan tot den Koning der Koningen, dat hij de har ten van de leidslieden der volken neige tot het behoud van den vrede, die ons allen, de regeering en u, zoo zeer ter harte gaat. De hoop daarop is weer verlevendigd, waarvoor gij met mij den eersten minister van Groot Britannië dank zult weten. Hij deed den eersten stap, waarvan wij allen hopen, dat deze piorgen zijn bekroning vinden zal. Dit doet mij dit korte woord besluiten met denzelfden wensch, waar mede Chamberlain gisteravond eindigde: goeden nacht. PAULA SPECULAAS per pond per blik AMANDEL SPECULAAS per pond per blik Sinterklaas met zijn knecht, in kwart blikken inh. 6.5 ons 45 ct. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor yiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiim ■M niiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiin NIEUWE SUEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1