Indische parfum per nl 10 gram 10 et. HERFSTMODE A. JANSEN F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur B. BRENNINKMMR ZONEN CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUDT i Alle Vliegers VANGE SALTS |S| Tweede Blad icieel Orgaan der Gemeeeie Snee! Zaterdan 8 October 1038. No. 3 Dames I 55® Jaargang TROMP SNEEK Golvend en reinigend gaat bet actieve IvoroUschuim UitgaveKIHEBRINH Co. MUM SSEEKER OOUCUUrr m WYMBRITSERADEEL RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. DRAIS c z lwan-VALKENBUi .•(LEVERT^ iiife ^ACHT VAN SMAAK-PRUS /Oct L Hardnekkige Rheumatiek bestrijdt men met „Dubbele werking” Trouw- en Begrafenisrijden DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK i Tel. 2668 35.— HEBT PLANNEN...! (Nadruk verboden) IETS NIEUWS Buitengewoon heerlijk 3 t t '4 i t —DE NIEUWE-- in MANTELS en JAPONNEN etaleert DAMES- EN HEERENKAPPER SCHAAPMARKTPLEIN 9. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Dageraad” te Leeuwarden. De heer G. Vonk sprak namens de S.D.A.P., de Soc. Dem. Vrouwenclub en de - - ’J'". Na- de verschillende organisaties bood ippe met inhoud aan. hoofdbestuur van de bond en Hoofdkantoor W1LLEMSPLEIN 17, 17a en 17b, Tel. 20521, ARNHEM. Afd. SNEEK Leeuwenburg 24 Spreekuren Iedere Woensdag van 2—5 uur en van 6.30— 8.30 uur. Iedere Zaterdag van 101 uur en van 1.304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. schriftel. ga rantie en met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kies 'tijdsomstandigheden. 19.— Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Plaatsgejiooten: ik verdenk U Van. een zeer verklaarbaar plan (Meen vooral niet, dat een dichten Ook gedachten-lezen kan....l). Maar wanneer ik zoo eens nddenk Over 'dezen nieuwen tijd En m’n ingespannen aandacht Aan de tijdbehoeften wijd, Als ik rustig Uw gevoelens Overzie en overdenk, Zonder één woord van U w zijde, Zonder zelfs de kleinste wenk Als ik bij me zelf zoo na ga, Wat U vroeger hebt gedaan, Dan begrijp ik Uw gedachten: Herfst 1 U legt de kachel aanl Maar nog vóór U dat plan uitvoert, Richt ik een verzoek tot U: Laat vooral Uw schoorsteen trekken! Ik zou zeggenDoe het nu! Wie geen kwaden pijp wil roeken, Trekke zich dit trek-woord aan, Anders trekthet brandje aandacht, Dat straks in ons blad zal staan! 'PHILIA. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 1 den onderscheidene maatregelen tot ver dere bezuiniging geëischt. Tevens komt de commissie tot de slotsom, dat de bij zondere bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds, geraamd op f 409.305 tot een totaal bedrag van f 200.000 kan wor den verlaagd. B. en W. hebben nauwgezet overwogen of zij den raad kunnen voorstellen of en in welke mate aan de wenschen van de commissie kan worden voldaan. Niet in alle gevallen achten zij dit mogelijk en op sommige punten niet tot de bedragen wel ke de commissie meent op de uitgaven te kunnen schrappen of bij de inkomsten te kunnen voegen. B. en W. hebben aan de handl van de thans bekende gegevens onderscheidene posten van de begroeting nagegaan en voor wijziging voorgedragen. Het resultaat van al deze wijzigingen is, dat als gevolg van de nota van de commissie de bijzon dere bijdrage uit het Werkloosheidssubsi- diefonds met f 117.589.93 kan worden ver laagd, terwijl als gevolg van de overige door B. en W. voorgestelde wijzigingen voor deze vermindering nog een bedrag van f 32.680.07 vrijkomt, in totaal derhalve f150.272. Naar "den huidigen stand van zaken blijft voor het sluitend maken van de begroeting 1938 noodig een bedrag van f 244.223. De commissie daarentegen meent te moeten aannemen, dat met een bedrag van f 200.000 kan worden vol staan. Voor het overbruggen van het ver schil staat naar de meening van B. en W. thans geen ander middel open dan raming van de bijzondere bijdragen tot het be drag dat na het aanbrengen van de nu aan hangige wijzigingen nog noodig blijkt voor het doen sluiten van die begroeting, zijhde dus f 244.223. Verkeersstremming over de brug te Oalamadammen. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. meldt, dat wegens verbetering van de opritten naar de brug te Galamadammen, gelegen in den weg van Koudum naar Rijs (gemeente Gaasterland), het verkeer over deze brug met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met bespannen voertuigen zal worden gestremd van Donderdag 13 October 1938 tot en met Woensdag 16 No vember 1938, of zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn. Friesch Rundvee Stamboek. Woensdag werd te Leeuwarden de na- jaarskeuring gehouden vanwege het Friesch Rundvee Stamboek. Bekroond werden o. a.: Rubriek 1. 4-jarige en oudere stieren. Ie pr. b Smirnoff, van H. M. Gerbrandy te Nij- land. Rubriek IV A. Stieren geboren na Sep tember 1936 en vóór 1 Februari 1937. 2e pr. Hantje, van B. W, Okma te Dijken bij Woudsend; 3e pr. Bernhard, van S. U. Lemstra te Scharnegoutum. Rubriek IV B. Stieren, geboren na 31 ja nuari 1937 en vóór 1 October 1937. Ie pr. b Bontje’s Adema, van J. C. Schaap te Deer- sum. Rubriek V A. Stierkalveren, geboren na 30 September 1937 en vóór 1 December 1937. Ie pr. Piet, van H. J. Bootsma te Scharnegoutum; Adema CXCVIII, van J. H. Hijlkema te Bozum; 3e pr. Herbert, van D. P. Cnossen te Nijland. Rubriek V B. Stierkalveren, geboren in December 1937. 3e pr. Adema, van K. H. Kiestra te Terzool en Kollumer Kroon, van firma Schaap te Deersum. Rubriek VI. Stierkalveren, geboren in Januari 1938. Ie pr. Piet’s Zwarthak, van F. P. de Haan te Dijken bij Woudsend; 2e pr. De Jonge Bert, van H. W. van Dijk te Wieuwerd. Rubriek VII. Stierkalveren, geboren tus- schen 1 en 14 Februari 1938. Ie pr. Roland’s Beatus, van B. O. Hofman te Lutkewierum. Rubriek IX. Stierkalveren, geboren tus- schen 1 en 15 Maart 1938. 2e pr. Vrijke’s Bert, van S. U. Lemstra te Scharnegoutum; 3e pr. Adema, van B. D. Okma te Dijken bi, Woudsend. Rubriek X. Stierkalveren, geboren na 15 Maart 1938. Ie pr. Adelbert LXII, van firma Schaap te Deersum; 3e prijzen Jonge Al- bertje’s Adema, van IJ. J. Nauta te Terzool; Hendrik, van H. J. Bouma te Scharnegou tum. De Afsluitdijk in den storm. De Afsluitdijk heeft het in den nacht van Maandag op Dinsdag zwaar te verant woorden gehad, zoodat er ijlings maatrege len moesten worden genomen om ernstiger schade te voorkomen. De nacht van Maandag op Dinsdag was voor velen een nacht van verschrikkingen. De orkaan loeide met onverminderde kracht uur na uur. Het water beukte met ongekend geweld en steeg tot angstwekkende hoogte, beschadigde wat ’s menschen vernuft en doorzettingsvermogen hebben tot stand ge bracht, maar konden het gelukkig niet ver nielen. Door den ontzaglijk sterken Zuidwester storm was het water van het Ijsselmeer zoo hoog opgestuwd als nog niet is voor gekomen sinds de afsluiting. Kilometers lange strooken van den dijk vertoonden ontzaglijke gaten. Van den voet van den dijk bijna tot aan het wegdek waren door de golven meters diepe en lange gaten ge graven. Hier en daar kreeg men den indruk alsof de golven den grond als het ware hadden opgerold, zoo schrijft de correspondent van het N. v. h. N. te Makkum. De groote zware basaltblokken waren door elkaar gegooid als hadden zij totaal geen gewicht. Het water is zoo hoog ge weest, dat het tot aan het wegdek is gesla gen. Overal op het wegdek vond men de weggeslagen fuikpalen en -stokken der palingvisschers, keileem uit den weg gesla gen en andere voorwerpen, die in zee had den gedreven. Op verschillende plaatsen van den dijk had men zgn. dijkwachten neergezet, die een oogje in het zeil moesten houden. Ge regeld werden de beschadigde plaatsen gecontroleerd door den ingenieur der Zui derzeewerken Brouwer. Reeds in den vroegen ochtend waren arbeiders in de weer om met dekzeilen en zakken zand verdere uitspoeling van de gaten te voorkomen. Honderden vierkante meters waren van de steenbedekking ont daan en angstwekkende gaten waren ont staan. De enorme uitgestrektheid van de be schadiging van den dijk maakte afdoende pogingen vrijwel onmogelijk. Slechts op de meest bedreigde plaatsen kon wat gedaan worden. Verdere beschadiging van den dijk werd voorkomen, doordat het water snel zakte. Hierdoor reikten de golven niet meer tot aan de hoogte van den dijk, waar de steenglooiïng ophield. Ver. van Rechtzinnig Hervormden. Lu het Gebouw voor Chr. Belangen hield bovengenoemde vereeniging Woens dagavond een ledenvergadering. Na ope ning met gebed las de voorz., de heer W. Nauta, Psalm 90. Bij ontstentenis van den secretaris, las de 2e secretaris, de heer E. de Wit, de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld/ Daarna wijdde de voorzitter een enkel woord aan het reorganisatie- ontwerp, dat door de meerderheid der classes ongunstig was ontvangen en bij de behandeling in de Synode naar een com missie is verwezen. De zaak is niet van de baan; de commissie zal trachten een weg te vinden, langs welke de reorganisatie mogelijk zal worden. Deze reorganisatie is niet Sen zaak van enkele predikanten en boogleexaren, neen zij1 is er een van heel de gemeente. De vooruitzichten mogen niet hoopvol zijn, wij' willen het oog houden op Jezus Christus, die als Hoofd Zijn kerk bestuurt. Dan staat spr. nog even stil bij de agenda voor deze vergadering en wijst op het belang van de komende ver kiezingen voor gemachtigden voor het kies college. Het werk, dat vanavond gedaan moet worden mag wel klein genoemd wor den, verzuimd mag het niet. In verband met het voorgelezen Schriftgedeelte wijst spr. tenslotte op de machteloosheid van tien mensch, nu groote ding9n, zooals we in de afgeloopen dagen met de oorlogs dreiging hebben ervaren, te sturen naar zijn inzicht. Doch wie zich zijn zwakheid bewust is, weet ook waar hij kracht kan bekomen, nl. bij den Eeuwigen God. Bij de nu volgende periodieke bestuurs verkiezing werden gekozen de heeren J. van Hout en J. Hernaamt. De voorzitter dankte die afgetreden bestuursleden, de heeren H. Halie en H. Kromhout van der Meer voor hun arbeid. Bij de stemming voor candidaat voor gemachtigde in het Kiescollege werden de aftredende leden herkozen, t.w. de h.h. J. Boeijenga, T. Breeuwsma, H. Hofstra, M. Oppenhuizen, S. Tinga, Tj. Tjalsma en J. H. Wilmink. In de vacatures van de heeren L. Post en H. M. Martens wer den candidaat gesteld de hJi. H. Koelstra en Tj. Wolda. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, die naar .genoegen werden beant woord waarna de voorzatter met dankgebed sloot. gaan niet op, maar met „VERO”, 50 sigaartjes in een luxe blikje voor een gulden, was 't direct in orde en sedert is ’t al maar beter gegaan. Menigeen stond verbaasd. Geen wonder! Engros1 DE zaak in Tabaksfabrikaten Er is gezwoegd en gesloofd door de man nen, die honderden en honderden zakken met zand vulden en transporteerden naar de bedreigde plaatsen. Met man en macht heeft het stoere werkvolk zich van zijn taak gekweten. Het geweld van den storm is bijna hui veringwekkend gedemonstreerd in de lunch room onder het bekende monument. Wie daar Dinsdag langs kwam zag een tafereel alsof kwade geesten waren losgebroken en hun vernielenden lust hadden botgevierd. De centimeter dikke glazen aan den kant van het Ijsselmeer waren verbrijzeld, even als die in de deuren, niets is er heel geble ven en de inventaris is totaal verwoest. Zelfs de aan den vloer vastgemaakte toon bank heeft het geweld van het binnenstroo- mende water niet kunnen weerstaan. Vange Salts bestrijdt rheumatiek niet alleen door een krachtig aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden, waar door urinezuur en andere schadelijke stof fen, die bijna steeds de oorzaak der rheu- matische pijnen zijn, uit het lichaam wor den verwijderd; het heeft nog een tweed» werking. Vange Salts werkt tevens door de alka lische bestanddeelen die het bevatx een vlottere doorgang der voedselresten door het lichaam in de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen van schadelijke stif fen voorkomen wordt. Door deze „dub bele werking’’ is Vange Salts ongetwijfeld het krachtigste zout ter bestrijding van rheumatische pijnen. Teneinde een ieder het gebruik van dit voortreffelijke middel mogelijk te maken, is de prijs uiterst laag gesteld: 85 cent, voldoende voor een suc cesvolle kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. DE AFSLUITDIJK EN. HET IJSSELMEER. Men schrijft aan die N. R. Git.: Naar visschers ons verzekerden, is de waterstand van het Ijsselmeer nimmer zoo hoog geweest als in deze dagen het geval was. Ons bleek, dat het peil van het Ijs selmeer op 3 October bedroeg 11 cm. boven NA.P. Het vorig jaar op denzelf- den datum' bedroeg het "20 cm. min NA.P, Het is mogelijk, dat dit hooge peil mede veroorzaakt is door opwaaiïng, doch eerder ligt het.in die rede, het abnormaal hooge tij van het Ijsselmeer in verband te bren gen met een voorzorgsmaatregel, die door Defensie zou zijn getroffen. De vorige week hebben de sluizen te Kornwerderzand en te Wieringen niet gespuid. Vermoedelijk met het oog op het intreden van een toe stand, zooals die een week geleden hier dreigde door te zetten, is het peil van het Ijsselmeer verhoogd, in verband met het verdedigingssysteem van de Hollandsche Waterlinie. In gewone omstandigheden zou deze kunstmatige verhooging van het wa terpeil in het Ijsselmeer geen bijzondere gevolgen hebben .gehad, waar toch nim mer dit water, zelfs niet bij storm, als een factor van bedreiging van den Afsluitdijk is opgetreden. Doch plotseling viel de Octoberstorm in met een zooi hevige wind kracht, dat het reeds abnormaal hooge water een deining kreeg, die vroeger ten Zuiden van den Afsluitdijk nooit eerder was bereikt. Men meende dat de water stand zelfs bij opwaaiïng niet sterk boven den hoogsten waterstand zou rijzen. Dat men de vensters van de lunchroom van het monument, dat vrij laag boven het nor male peil van het Ijsselmeer is gebouwd, enkel van spiegelruitglas, doch niet van luiken heeft voorzien, is een bewijs, dat de architecten van het monument deze ven sters voor het opwaaien van het water onder alle omstandigheden beveiligd acht ten. Hiermede is men thans bedrogen uit gekomen. De abnormaal hooge waterstand is oorzaak geworden, dat het water tijdens den storm de lunchroom van het monu ment is binnengednongen en daarbinnen vernielend heeft huisgehouden. Naar wij vernemen, zijn de sluizen van Den Oever Dinsdagmorgen opengezet, doch die van Kornwerderzand zouden eerst hedenmorgen open komen, zulks met het oog op de belangen der talrijke visschers, die in het stroomgebied van deze sluizen Zuidwaarts hun palingnetten hebben uit staan. Wanneer hier plotseling een ver sterkte stroom zou komen, zouden de net ten gevaar loopen geheel en al verloren te gaan. Intusschen is ook het stoomgemaal te Tacozijl in werking gesteld en het over tollige water van den Frieschen boezem loopt in het Ijsselmeer. Omtrent de schade, aan den Afsluit dijk toegebracht, deelde men óns van be voegde zijde méde, dat de schade thans nog diet berekend kan worden en iedere schatting voorbarig is. In dit stadium valt alleen te zeggen, dat met het herstel van de vernielde gedeelten een aaiuiqnlijke som gelds gemoeid zal zijn. II*1 HERDENKINGSAVOND ARB. ZANG VEREENIGING „MORGENROOD”. Woensdag hield de Arbeiders zangver- eeniging „Morgenrood” een herdenkings avond in de ^Harmonie”, waar het feit herdacht werd, dat er thans 25 jaar arbei- derszang in Sneek is. Het programma bestond uit koorzang van „Morgenrood”, onder leiding van den directeur, den heer P. Everaarts, zang- en vioolsoli van den heer Everaarts, beide met pianobegeleiding van den heer Fl. H. A. van Bergen en declamatie van mevr. Van ManenEveraarts. Het geheel vormde een uitstekend! pro gramma, dat een waardig herdenken vorm de van het 25-jarig bestaan van een instel ling van zoo cultureele waarde als een arbeiderszangvereeniging. Het publiek waardeerde het gebodene dan ook ten zeer ste, al werd het, voornamelijk door de in de pauze gehouden verlotingen, wel wat laat. De voorzitter, de heer W. Schuil, sprak voor de pauze over het onderwerp: „25 jaar Arbeiderszang”. Spr. heette de verschillende vertegen woordigers van de partij-instanties, den heer van der Veen te Leeuwarden, lid van het hoofdbestuur van de bond van Arbei ders zangvereenigingen in Nederland, te vens afgevaardigde van de Arb. Zangver. „De Dageraad" te Leeuwarden en mevr. Van ManenEveraarts, welkom1. We herdenken thans het feit, dat 25 jaar geleden hier een arbeiders zangver eeniging werd opgericht. In Sneek is het gemakkelijk een vereeniging op te richten, de moeilijkheid is echter deze in stand te houden. De oprichters van 25 jaar gejeden, zullen toen niet gedacht hebben, dat de toen jonggeborene zoo oud zou worden. Er zijn natuurlijk moeilijke tijden geweest; gelukkig heeft het ideaal in welks dienst we staan, onze vereeniging steeds op de been gehouden. Spr. herinnerde daarna aan de verschil lende directeuren die de vereeniging in de loop der jaren heeft gehad. Wijlen de heer Hoekstra, die op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, was de eerste, daarna volgde de heer Van der Werf, toen de heer P. Molenaar, waarna de heer Jac. de Vries, toen weer de heer P. Molenaar, waarna de heer K. Molenaar 17 jaar de leiding had. Toen deze verleden jaar ovgrleed, was pg. Everaarts de man, die we met vol vertrouwen de leiding in handen gaven. Spr. bracht dank aan alle bestuurders en leden, die gedurende de afgeloopen jaren hun best deden om alles zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. herinnerde verder aan het vele werk van „Morgenrood” in dienst van de partij bij vergaderingen, meetings etc. Spr. geloofde wel, dat de zangvereeniging steeds in dienst van de arbeidersbeweging heeft gestaan. Van de vele leden, die bij de oprichting als lid van de zangvereeniging toetraden, zijn er nu nog slechts weinigen overge bleven. Zij hebben iets begrepen van de plichten van het socialisme. Het moet tot ons doordringen, dat we in dienst staan van een ideaal, een ideaal, waarvan ook onze liederen getuigen. Op deze plaats bracht spr. dank aan de bond van Arbeiders-zangvereenigingen, die zooveel nuttig werk verrichtte. Verder richtte spr. woorden van dank tot ieder, die „Morgenrood” op eenigerlei wijze steun de en spr. hoopt, dat deze steun ook in de toekomst, in het nieuwe tijdperk, dat we nu tegemoet gaan, mag blijven bestaan. Er waren verschillende schriftelijke- en telegrafische gelukwenschen ingekomen. Bloemen werden ontvangen van de afd. Sneek van de C.N.A.B., de afd. Sneek van de A.JfC., meVr. Ellen te Drachten en „De Dageraad” te Leeuwarden. De heer G. Vonk sprak namens de S «TX. X Uit, X. Arb. muziekver. „Steun in de Strijd”, mens d* ’_I” J~, spr. een enveloppe met inhoud aan. Namens het-f van Arbeiderszangver. in Nederland de zangver. „De Dageraad” te Leeuwarden sprak hierna de heer Van der Veen te Leeuwarden, die een plaquette overhan digde. De voorzitter bracht dank voor het ge sprokene en de aangeboden geschenken. Van de afd. Sneek van de VA.R.A. was nog een geldbedrag ontvangen. De avond werd besloten met het zin gen van de Internationale. Aanvullingen en wijzigingen in den gids voor het Rijkstdefoonnet Sneek. Verballen: 3034 Burgemeester Wijmbritseradeel, Sta tionsstraat 21. NleMVë extra^rmelxtlngen: 2,455 Goor, J. L. van. Firmant Erven B. J. Feenstra, Singel 7. DE BEGROOTING VAN LEEUWARDEN VOOR 1938. Gedep. Staten van Friesland hebben 17 Aug. j.l. aan B. en W. mededeeling gedaan van de opmerkingen waartoe de begroe ting voor 1938 aan de Haagsche commis sie van overleg inzake de gemeentebegroo- tingen aanleiding heeft gegeven. Tal van posten wilde zij gewijzigd zien in dien zin, 'dat de uitgaven lager dan wel de ontvang sten hooger worden geraamd en ookwor- P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor over en tuuchen Uw tanden en geeft een werkelijk wonder van reiniging. Ivorol-tandpauta (Nieuw recept) tube 60-40 en 25 at 1 1 I I Ullllllllillllllilllllliillililllllilllllllllllllllllllllü ■M 1 I I I I I I r k' MM !S ‘i 1 Een bijzonder geslaagde collectie kunnen wij U voorleggen, zodat U heus niet lang behoeft te zoeken om dit seizoen goed en goedkoop gekleed te gaan. GROOTZAND 50-56 -SNEEK Telefoon 2130 Opgericht 1825 Snel en goed Mriep, irkou, tnjn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhard*. Mijnbardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cs. Cachets.genaamd,.Mijnhardtjes”2st lOct. Doos 50 cb ƒ1— niiim iiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin *4 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1