der Gemeente Sneek ZIJN LAATSTE AVONTUUR A H !i i Woensdag 12 October 198S Uitgave KïMHlffi Co. Io. 4 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 2 bladen. 1 p 8Se .Iiinrgimg FEUILLETON Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. na- Wilhelmina. 24. om Wordt vervolgd. Een persoonlijk woord van de Koningin. L) i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum. Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. BAUKE STOBBE grootverlofganger der lichting 1923 uit de voormalige gemeente Schoterland op om Vrijdag 14 October 1938 des voormiddags elf uur te verschijnen, in de grote zaal van het Gerechtsgebouw, Marktstraat 27 al hier, ten einde ingevolge art. 39, 2e lid dier Dienstplichtwet, de hem verstrekte rijks- goederen in te leveren. SNEEK, 11 October 1938. Kestenberg naderde met Emil den uit gang van het autodróme. Hij hield zijn vroegenen medewerker nog steeds onder Üvu a.lll Vil WU W1 OUUl W, U beste stemming over allerlei onderwerpen. „Ik heb nog een en an- moet nog een belangwek- Door een tram overreden en gedood. Maandagmiddag even voor half vijf is nabij de Duinstraat tegenover de Sloep- straat te Scheveningen een zesjarig jonge tje, C. v. d. H., wonende in de Magneet- straat, tegen een uit Scheveningen komende tram van lijn 11 opgeloopen. Het jongetje werd op slag gedood. De G.G.D. heeft het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht Visscher verdronken op zee. De schipper van den Poolschen logger G.D.Y. 7, deelde bij het binnenvaren in de Scheveningsche haven mede, dat op 4 Octo ber jl. ter hoogte van Doggersbank een man overboord was geslagen en verdron ken. Het slachtoffer kon niet worden opge- vischt; het was de 2O-jarige reepschieter B. M., afkomstig uit Waubach (L.). MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPEN IN G. J was bedekt, x zaten Humoristische roman van JOH. BRANDT o c weg. Zoo ten en den pseudo graaf Godau tezamen gebracht. In de beste verstandhouding namen zij sa men de vlucht, zonder dat de een ook maar iets van den ander wist. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentiebla'1 en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk. Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum steeds niet, wat hij van deze plotselinge verschijning moest denken. „Jij moet zeker ook de beenen nemen, wat?’, informeerde Emil met een begrij pend knikje. Hij nam1 Rolf’s hand en drukte die ka meraadschappelijk, hem daarbij naast zich in de auto trekkend. „Jij lijkt me een heb je aardig DE FRICO 40 JAAR. Woensdag zal de Frioo te Leeuwarden haar 40-jarig bestaan feestelijk herdenken. Klein begonnen is dit topbedrijf der Frie- sche Coöperatieve Zuivelfabrieken, thans tot een wereldbedrijf uitgegroeid. De ge bouwencomplexen aan de Sneekerkade te Leeuwarden beslaan thans een zeer groot terrein. Op 22 April 1898 werd de acte van oprichting geteekend als resultaat van de samenwerking van de fabrieken: Ach- lum, Akkrum, Bartlehiem, Deinum, Dronrijp en Giekerk. Snel groeide het nieuwe bedrijf. In 1936 bedroeg de omzet reeds 281/2 millioen kg., in 1937, 30 mil- lioen kg. en in 1938 zal dit cijfer zeer ver- moedelijk nog hooger worden. Woensdag zal ter gelegenheid van het jubileum' een revue worden opgevoerd van den heer J. P. Wiersma. Pluimveevereen. S. en O. en Jong Leven. Men schrijft ons: Zaterdag 8 October hielden bovengenoem de vereenigingen hun Jongdierendag, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Te ruim 3 uur opende de voorzitter de heer Doevendans dezen middag met een woord van welkom tot heeren keurmeesters, t.w. Harling, Smit en Volkers, resp. voor Kip pen, Duiven en Konijnen, en schetste in korte trekken de beteekenis van een Jong dierendag. Vooral voor de jeugd is zoo’n middag van zeer veel beteekenis. Er is dan ook zoowel voor grooten als jeugd veel te leeren geweest. Ingezonden was een 70-tal konijnen, een 20-tal kippen en duiven,’ zoo- dat de heer Volkers dan ook de handen vol had. Verschillenden gingen voldaan huis waarts, anderen moesten worden teleurge steld. Toen dan ook te ruim 6/2 uur de voorzitter dezen middag sloot, moest hij helaas constateeren, dat de „niet”-leden in Sneek en omgeving nog zooveel dieren be zitten, de naam dier rassen niet waardig. Hierin verandering te brengen is steeds ons doel. UI ENING VERBOUWDE CHR. SCHOOL TE FOLSGARE. FOLSGARE, 10 October. Hedenmid dag 2 uur werd de verbouwde chr. school geopend door den. voorzitter van het schoolbestuur, den heer Reitsma. In. zijn openingsrede dankte de voorzit ter B. en vV. van. Wijmbritseradeei voor hun medewerking, den inspecteur van. het L. O. te Sneek, Mr. Pollema, voorz. C. O., ds. Finxensjeper ais advLeeiend Ld en presi dent van de Raad van Toezicht, den archi tect B. Leeman te Sneek, den opzichter D. Eppinga te Folsgare, J. Bouma, aan nemer te Achlum, Conradie, schilder te Bolsward, v. d. Meer en Roodbergen, in stallateurs te Sneek voorts rood werkers, grani.owerkers en verder personeel, mj memoreerde verder het tot stand nomen dezer verbouwing, welke een zeer groote verbetering is, en roemde ten zeerste de byna nieuwe school, welke ^en sieraad vóór Folsgare geworden is, de wensch uit sprekende dat het hoofd niet de onderwij- B Daar buiten lag de hem vijandig gezinde wereld. En daar, vanwaar het gegons van honderden stemmen tot hem doordrong, stond 'nu zeker ook de brave Kestenberg, die hem1 tevergeefs zou zoeken. Adieu, Kes tenberg II Adieu, vriend Lorenzi Emil zul len jullie zoo gauw niet meer terugzienI Plotseling werd hij echter in zijn, van leedvermaak dóórtrekken overpeinzingen gestoord. Haastige voetstappen kwamen nader. Nu was het weer stil. Wat was dat? Emil opende zachtjes het portier van de auto en gluurde door den smallen kier. Slechts op eenige passen afstand stond een geheel met modder bedekte man, wien het haar slordig langs de slapen fladderde. Vriend of vijand? dacht Emil. Voor alle zekerheid zou hij goed doen zich gereed te houden om zijn zoo moeilijk verkregen vrijheid te verdedigen. De man leek hem overigens nogal ver dacht. Waarom keek hij zoo angstig om zich heen Waarom zag hij er zoo verwaar loosd uit? Toen de man echter haastig op de auto toetrad, kwam Emil tot de con clusie, dat dit geen vijand kon zijn, maar een lotgenoot, misschien zelfs wel een redder. Hij hield zich doodstil tot de andere den wagen bereikt had en haastig het por tier opende. Toen hief Emil voorzichtig het hoofd op. De ander deinsde verschrikt achteruit en bleef de onverwachte ver schijning verbaasd aanstaren. Emil grijnsde. Hij was reeds weer ge rustgesteld. Als dat geen linke jongen was, dan kon hij zich met zijn menschenkennis wel Laten begraven. Dat zag je toch op het eerste gezicht I „Hallo, collega 1’ groette Emil joviaal. „Wees maar niet bang 11 Emil zal je niet opeten 1” 1 „Zeer vriendelijk”, antwoordde Rolf, eenigszins onzeker, want hij begreep nog EEN KLEINE 700 GULDEN VOOR BRILLEN BETAALD. Drie „handige” zakenlieden hebben kans gezien om het vorige jaar in de maanden November en December een niet te snug gere boer uit Havelte een aantal brilden aan te smeren, waarvoor de man in totaal f 687.50 betaalde. Een van deze hepren, een Amersfoorter, had zich dezer dagen voor de rechtbank te Assen te verantwoorden. Hij zou, behalve vier brilleglazen voor f 100, bovendien on bevoegd de geneeskunst hebben uitge- oefend. Verdachte had getuige, om. voor veer geld een doos watten en een fleschje I vocht, wat later boorwater bleek te zijn, verkocht, waarmee de man, die slechte oogen had, 4 maal per week zijn oogen moest wasschen. De boer vertelde, dat verdachte bij hem was gekomen in gezelschap van een twee tal andere heeren, die reeds eerder bij hem waren geweest en bij die gelegenheden telkens de noodige contanten hadden ge ïncasseerd. De woordvoerder had gezegd, dat hij de oogen van getuige met vertrouw de en daarom een „Franschen professor” had meegebracht, die zijn oogen zou on derzoeken. De slotsom van dit onderzoek was, dat getuige’s oogen zeer slecht waren en getuige geen lichtstralen meer in zijij oogen had. Er zouden andere glazen in de reeds eerder verkochte brillen moeten worden aangebracht, hetgeen dan ook ge schiedde. En weer moest de boer danig dokken Verdachte noemde de verklaringen van getuige gelogen. De off. was van oordeel, dat verdachte zich wel degelijk aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 uur v.m. en 12.30 uur n.m., de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 710 Oct.: Half-transportrijwiel Sleutel aan touwtje Ceintuur Jongenspet Paar re genpijpen Bril in etui Ledig ben- zinevat Ledige oliebus Stuk touw met lussen Roode ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de volgende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 710 Oct.: Boodschaptasch, J. Abbink, Priorstraat 48; Zakboekje, D. Bantuma, Tranendal 18; Zakmes, J. Vonk, Singei 18; Zwart poesje, T. Schur er, Klooster hof 13; Lederen ceintuur, A. de Vries, Boschstraat 6; Rijw.bel.merk, Haakmees- ter, Zuidend 25; Bruine muts, M. Loep jes, Emmastraat 25; Beursje met inhoud, T. de Hoop, Kapelstraat 31; Beurs met inh., S. v. d. Wal, Maria Louisestraat 21 Ford-moersleutel, J. Boersma, Baithus- streekje 3; Meisjeshoedje, J. Heins, Krui- zebroederstraat 18; Parapiuie, J. Koop- mans, Lemmerweg 76; 2 paar klompsok- jes, Zondervan, 2e Woudstraat 41Zilve ren damespotlood, T. Faber, Wiuemstr. 2, Bril, J. Peereboom, Muntstraat; Paar da- meshandschoenen, Postkantoor, Leeuwen burg; Cypersch poesje, K. Schurer, „On der de Linden”; Blauwe riem, J. Postma, Will, de Zwijgerstraat 75. „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend gevaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de alge- heele vernietiging onzer beschaving is af gewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelf- den wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de verstevi ging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn, zoo moet hij gedragen worden door de gedachte, gé- grondvest in den op roep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiing ^an die gedachte, 'door van heeler harte mede te werken tot de mo- £eele en geestelijke herbewapening: dien innerlijken drang, welke ook uitwendigein ommekeer teweeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef ik u te verzekeren, dat hoe die per onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verdjer geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlij ken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tijcLs begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed en van geloof.” totaai onbekende dame om den hals en van de daaruit voortvloeiende algemeene --V-p een oogenblik te bedenken, handig gebruik. Nauwelijks voelde hij, dat Kestenberg zyn arm had losgelaten, of hij drong zich tus schen de hem voorbij stnoomende menigte en liet zich door deze meetrekken naar den uitgang. Voordat Kestenberg nog tot bezinning was gekomen en de omstanders van zijn onschuld aan dit intermezzo had overtuigd, was Emil reeds uit het gezicht verdwenen. Kestenberg was buiten zichzelf van woe de. Wat baatte het hem nu, dat de po litie in zijn onmiddellijke nabijheid stond Om die menschen te alarmeeren, zou een uitvoerige explicatie noodzakelijk zijn en dan was de vluchteling intusschen natuur lijk reeds lang verdwenen. Hij zou de ach tervolging dus zelf op zich moeten nemen. Zonder nog een oogenblik te aarzelen, baande hij zich een weg door de menigte, zich niets aantrekkend van de tallooze ver- wenschingen en stompen, welke hij daarbij opliep. Lorenz liep zoo snel hij kon achter hem aan. Eindelijk had Kestenberg het plein voor de poort bereikt. Van Emil echter was geen spoor meer te ontdekken. Deze laatste had zich, een plotselinge ingeving volgend, om den hoek van de schutting uit de voeten gemaakt en lag nu, weliswaar geheel buiten adem maar verborgen voor nieuwsgierige blikken op den vloer van een onbeheerd staande auto. Gejaagd keek hij om zich heen. Er was maar één deur in dit ruime vertrek en wel die, waardoor Henry en de beide dames waren binnengekomen. Hij schoof het raam open en sprong naar buiten, zonder zich zelfs den tijd te gunnen zijn hoed op te zetten. Toen hij op den grond neerkwam, gleden zijn voeten uit en een oogenblik later lag hij languit in een modderplas. Haastig krabbelde hij overeind. Hij van onder tot boven met slijk L_ Zelfs op zyn gelaat en in zijn haar groote modderspatten. Rolf had echter geen tijd op dit alles te letten. Hij drukte zich stijf tegen de schutting, welke de renbaan omgaf en hield het hoofd gebogen uit vrees, dat iemand hem zou herkennen en hem door, op dit oogenblik wel zeer ongewenschte ovaties, zou ophouden. Voorzichtig om zich heen spiedend, sloop hij daarop naar de eenzame plek, waar hij, teneinde op alles voorbereid te zijn, Mabel’s sportwagen had neergezet. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. WomsöVg 12 Oct. Amicitiia. Kunstkring. De NederlandSche tooneelgroep met: „De Sprong in het Duister”. Donderdag 13 Oct. 8.15 uur. Gerechts gebouw. I. v. A. O. Spreker de heer P. Spaander over „De geneesmiddelen in de loop der eeuwen". Woensdag 19 Oct. Bovenzaal Onder de Linden. Repetitie Sneexer a Capedakoor. OPROEPING TER INLEVERING. De BURGEMEESTER van SNEEK roept: WIELRIJDER AANGEREDEN. Gisterochtend is op den weg tusschen Rauwerd en Deersum een ernstig ongeluk gebeurd.. Toen een automobilist in de rich ting Sneek reed, stak een oude wielrijder, S. van Syen te Roordahuizum, die vóór de auto reed, plotseling van rechts naar links over den weg. De bestuurder van de auto remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat van Syen werd aangereden en op den weg werd gesmakt en ernstig gewond bleef lig gen- Nadat geneeskundige hulp was verleend werd de getroffene naar huis vervoerd. De gemeenteveldwachter te Rauwerd stelde een onderzoek in. L. C. handige jongen. Dat heb je aardig voor elkaar gebokst; in plaats van te loopen er met een benzine- kist vandoor te gaan. Maar nou een beetje vlugl Mij wordt het ook wat al te heet onder de voeten.” Rolf draaide het contactsleuteltje en drukte op den starter. „Alles voor elkaar?” vroeg Emil, be wonderend. „Prachtig! Je hebt het ma chientje vooruit zeker al even bekeken, niet „Doe ik altijd”, antwoordde Rolf, die zich nu ook tot een wat gemoedelijker toon liet verleiden, lichtelijk geamuseerd. De tijd ontbrak hem op dit oogenblik van zijn onbekende passagier een nadere ex plicatie van diens aanwezigheid teeischen. Hij trapte de koppeling in. „Rijd je mee?” „Ach, jij dacht zeker in je jeugdige on schuld, dat ik hier bleef om viooltjes te plukken tot de politie komt om me te waarschuwen. Nee, broeder. Als ik zelf zoo’n karretje koetsieren kon, was ik er allang tusschenuit geweest.” Rolf reed zoo snel mogel had dan het noodlot den ei zers en kinderen in een prettige omgeving tot veel zegen mogen werkzaam zijn. De ingekomen schriftelijke gelukwen- schen werden daarna voorgelezen, waarna het hoofd der school sprak, en de architect Leeman, die dank bracht aan verschillende instanties en ’t schoolbestuur mede namens de aannemers dankte voor de prettige wijze waarop samengewerkt is. Het hoofd tier chr. school van Oosthem, de lieer Walda, sprak een kort woord, waarna ds. F inken - sieper de rij sloot met de opmerking dat toch ook niet vergeten mag worden wat de vaderen aan de school gedaan hebben. Hierna werd de prachtig ingerichte school bezichtigd en keerden de belang stellenden huiswaarts. gil en duwde Riesenau’s burgervader een den arm' en converseerde, blijixbaar in de eind op zij. Het gevolg hiervan was weer, l onbelangrijke dat Lorenz, hevig geschrokken, tegen Kes tenberg aantuiipplde, die nu op zijn beurt Lorenz*bleef dicht achter hen; hij voelde het evenwicht venoor en, beide handen zich in het gedrang hoogst onbehaaglijk vooruit stekend om een steunpunt te zoe- en voor het eerst sinds zijn vertrek ver- ken, de duw aan de voor hem' ioopende langde hij naar zijn stil en vreedzaam Rie* 1 bezoekers doorgaf. Zoo viel hij een hem senau. Het besef van zijn groote verant- i woordelijkheid tegenover de burgerij, die I hem haar vertrouwen had geschonken, consternatie maakte Emil, zonder zich nog drukte hem temeer. Hij1 was een' onwaar dige, ontrouwe dienaar van de gemeen schap, niet waard aan het hoofd te staan van een eerzame gemeente. Hij overlaadde zich zelf nu met verwijten en scheen zijn omgeving vrijwel vergeten te hebben. Ook Emil zat in zak en asch. Slechts eenige stappen nog waren zij van de poort verwijderd. Daar bleef Kestenberg staan, juist tegenover een groepje politie-agenten. Met een spottenden blik maakte hij Emil op hun aanwezigheid opmerkzaam. „Wy zullen nu helaas afscheid moeten nemen”, zei hy. der te doen. Ik kenden brief verbranden en behalve dat wachten mij nog een paar kleinigheden. Maar ik heb je voor vandaag geïnviteerd en het zou dan ook bepaald onbeleefd zijn om je nu alleen te laten. Ik zal daar om een paar goede vrienden van me ver zoeken mijn taak als gastheer te willen o vernemen.” Nu was het dus zoo ver. Maar ook juist nu werd Kestenberg’s vooruit vastgesteld programma door een onvoorzien incident in de war gestuurd. Lorenz, dien het plotseling opgekomen berouw voor zijn omgeving blind had ge maakt, was met zijn volle gewicht op den voet van een anderen bezoeker gaan staan. Deze, wiens eksteroogen tegen een der gelijke Last niet bestand bleken, gaf een NIEUWE SNEEKER COURANT o XVI. Bij Hootdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandoezwaren een Mijn hardt je nemen. P®r stuk 5 ct. 12 stuks 50 et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1