St. Nicolaas- firma JOHs. TROMP SNEEK. F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN II MUfflDIG Mill! I Hoest* I [Firma JOHs. TROMP SMEEK. J I I I FI.35OO.- o Zaterdag 29 October 1938. Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co. No. 9 ARMBANDEN EMAILLE BROCHJES RINGEN Warme I TROMP SNEEK I iciesl Orgaan (lef Gemeente Sneek Verschijnt 55e *aargang Trouw- en Benrafenisrijden KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECLAME KOLOM. Tel. 2668 35.— NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE-ATTENTIE (Nadruk verboden). Wij hebben het geëtaleerd Buitengewoon artistiek Er was eens een werklooze Emaille Ingenieur Nu heeft hij veel werk, hij maakt nu VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER AAN BELONINGEN J 1 Na de pauze gaf perunenten oj metrie. Versi Kheumatische pijnen Mijnhardcjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. artikelen koopt U nergens beter in dan bij het adres van ouds Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Alleenverkoop SCHAAPMARKTPLEIN 9. PINDAS en van de I allerbeste bij Electr. branderij - 19.— f »•- Verdere prijzen in overeenstemming met de tij dsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Aavertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT spr. verschillende ex- op het gebied van de psycho- i chili en de voorwerpen, die aan thans overgegane personen hebben toebe hoord, en door het publiek waren inge leverd, brachten dan het psychometrisch dit doel, onbevooroordeelde wetenschappe lijke onderzoekingen steeds te willen be vorderen en voorstaan, het Handschrift Thet Oera Linda Bók voormeld bij deze, ten dienste van de wetenschap en met ach terstelling van familie tradities, te schen ken aan de Provincie Friesland om het te plaatsen in de Oera Linda Bêk-bibliotheek in de Provinciale Bibliotheek van Friesland te Leeuwarden, een en ander onder de vol gende voorwaarden, enz. Maar is Uw zaak dan zóó bekend, Dat men U nóóit vergeet? En Uw adres bij dag en nacht Zou ik haast zeggen wéét Heeft iedereen in plaats en streek Uw naam steeds voor den geest? Zijt gij voor een vergissing zelfs Geen oogenblik bevreesd? De klant is nu al jarenlang Naar U om iets gegaan Maar kan hij morgen evengoed Niet bij een ènder staan... Of hebt U soms geen concurrent? Bestrijkt U het terrein Maar wat er heden nog niet is, Kan mórgen er al zijn! Bent U zóó zeker van Uw zaak? Vreest U geen concurrent? Hébent U met z’n aanbieding Volledig wel bekend Weest zakelijk voorzichtig met D’allures van Uw klant En zet Uw naam (plus Uw adres) Weer vóór hem! In de krant! Zorgt, dat Uw klant te allen tijd Van Uw bestaan iets wéét: Een advertentie in ons blad Is nóóit te duur besteed. Wie het behoud van d’oude klant Plusuitbreiding begeert, Die eischt z’n plaats op in ons blad, Preciesdie adverteert!! PHILIA. Meer dan eens zoo ging dr. Wumkes voort heb ik mijn gedachten hierover uitgesproken en ook thans wil ik niet ver helen, dat het Oera Linda Boek in mijn schatting een der merkwaardigste geschrif ten is, die de Fries che geest heeft ge wrocht in een tijd toen groote cultureelie waarden dreigden verloren te gaan. Ik be schouw het dan ook als een gewichtig mo ment, dat in mijn ambtelijk leven de over dracht naar de Provinciale Bibliotheek heeft plaats gehad. Hetzelfde mag ik zeg gen van den heer Braaksma, die daarin een zeer werkzaam aandeel heeft gehad.” Dr. Wumkes heeft, namens Gedeputeer de Staten van Friesland, den heer Ovefr de Linden zijn oprechten dank betuigd voor het kostbare geschenk, dat een zeer bijzon dere plaats onder vele andere manuscrip ten zal innemen, en voorts voor zijn loyale houding, waarvan dr. Wumkes telkens blij ken heeft ontvangen. Deze schenking zal dan ook ongetwijfeld door alle beoefenaars van de Friesche li teratuur en cultuurgeschiedenis ten zeerste worden gewaardeerd. AARDAPPELEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. Voor den Kantonrechter te Den Helder stond terecht de aardappelenhandelaar M. B- te Breezand, die aldaar een oppervlakte van 123 H.A. met vroege aardappelen had geteeld zonder de vereischte teelt- vergunning. De ambtenaar van het O. M. eischte f 1500 boete of 200 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde ver- Uit deze overdracht blijkt, dat de heer Over de Linden door deze schenking de waarheid zoekt te dienen met terzijde stel ling van eigen traditie, in de overtuiging dat langs dézen weg de oplossing van vele vragen die met het eigenaardige Juulrad- schrift en de schildering van prae-histo- rische toestanden verband houden, naderbij zal worden gebracht. De onderstelling, dat die Oera Linda Boekstudie hiermede een nieuw stadium ingaat, heeft dan ook allen grond. Stond langen tijd de vraag naar net auteurschap en naar de echtheid dezer kroniek in het midden der belangstelling, in die laatste jaren is daarin verandering gekomen door de geschriften van prof. Herman Wirth, die het O ér a Linda Boek vooral van de religieuze zijde heeft be zien. Dr. G. A. Wumkes, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek te Leeuwarden, dien wij vroegen naar zijn meening omtrent die nieuwe aanwinst, zeide ons: „Het is nu ruim 60 jaar geleden, dat J. Beckering Vinckers zijn vlugschrift uitgaf met 'den hoonenden titel „De onechtheid van het Oera Linda Boek aangetoond uit de wartaal waarin het is geschreven”, Haarlem 1876, en dat de heer C. Leemans in de Koninklijke Academie van Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam, naar aanleiding van een beroep dat de heer J. Derks op het Oera Linda Boek deed, sma- lenderwijs over het koddige maaksel sprak. Daartegenover uitten mannen als C. Vos- maer en Multatuli hun groote bewonde ring over den inhoud van dr. Ottema’s pu blicatie. Naar mijn overtuiging is de tijd waarin de historische en zuiver filologische critiek oppermachtig was, voorbij, om plaats te maken voor een nieuwe visie. Niet de vraag van echt of onecht zal voortaan de eerste zijn, maar in welken vorm de eeuwige vrijheidsmythe van het Friesche volk zich in dit stuk literatuur heeft ge huld en welke plaats daaraan toekomt in het geestelijke leven van dat volk. Hoofdkantoor W1LLEMSPLEIN 17, 17a en 17b, TeL 20521, ARNHEM. Afd. SNEEK Leeuwenburg 24 Spreekuren Iedere Woensdag van 25 uur en van 630830 uur. Iedere Zaterdag van 101 uur en van 1304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. schriftel. ga rantie en met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kies 'tijdsomstandigheden. artikelen nergens grooter© keuze dan bij contact tot stand, dat vaak zeer frappante mededeelingen ten gevolge had. De con clusie, die men uit deze experimenten moet trekken, kan moeilijk anders zijn, dan dat het spiritisme stellig, de belangstelling verdient en een serieuze wetenschappelijke bestudeering er van, zooals ook mevr. Ak keringa die toepast, volkomen op zijn plaats is. Belasting betalen. De ontvanger dier directe belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belangheb- hebbenden, dat vervolging is te wachten, zoo niet voor 8 November a.s. is betaald op Personeele belasting 1938. Biljetten ge- dagteekend Augustus 1938 minstens 2/s ge deelte. Inkomstenbelasting i<)3738. Biljetten gedagteekend Mei 1938 geheel. Inkomstenbelasting i938/’39. Biljetten gedagteekend Augustus 1938 minstens 1/4 gedeelte. PSYCHOMETRISCHE AVOND „HARMONIA”. 1 Dinsdag hield de Nederlandsche veree- oiging van spiritisten „Harmonia” in zaal Piso een psychometrische avond, met een inleiding en experimenten van mevr. wed. E. A. Akkeringa te Den -Haag. Mevr. Akkeringa begon haar inleiding met eenige onjuiste voorstellingen van het spiritisme te bestrijden. Vaak denkt men nog, dat experimenten op dit gebied in een donker vertrek moeten plaats hebben, om aldus het mysterieuze effect er van te verhoogen. Niets is echter minder waar. Het zuivere spiritisme heeft geen duister nis noodig, integendeel het kan het volle licht verdragen en brengt, aldus beoefend, ook een groot licht in het vraagstuk van leven en dood. De dood beschouwt de spi ritist als de overgangstoestand naar een andere leven som standigheid en deze theorie is door de feiten volkomen gestaafd. De spiritist spreekt dan ook niet van sterven, doch noemt dit proces overgaan naar een ander leven. De spiritisten of spiritualisten, wan neer met het religieus element rekening wordt gehouden roepen bij hun expe rimenten echter nimmer de geesten van overgeganen op. Deze moeten steeds uit eigen beweging komen, wanneer ze de le venden iets te zeggen hebben. Dat gebeurt dikwijls en er worden dan vaak zeer ern stige waarschuwingen gebracht. Het ligt wel voor de hand, dat iemand, die het ster vensproces heeft doorgemaakt en zich dan van een nieuw leven bewust wordt, zich zal trachten te manifesteeren tegenover de levenden. De vraag is nu, hoe dat contact tot stand kan komen. Daarvoor is de bemid deling van een z.g. medium noodig, een persoon, die over speciale gaven beschikt. Een dergelijk medium is dus een instru ment, dat iets uit de andere wereld kan opvangen en dat door kan geven aan de levenden. Dan is er nog de vraag, hoe een over gegane een dergelijk medium vindt om een boodschap over te doen brengen. Het is uit mediamiek ontvangen mededeelingen hieromtrent gebleken, dat de overgegane een dergelijke persoon kan herkennen aan een zékere uitstraling. Ieder mensch heeft een uitstraling, aura geheeten, die door haar uiterlijke verschijningsvorm een zeker inzicht verschaft omtrent de ziel van den bezitter. Bij personen met de mediamieke gaven nu is de aura fosforisch en deze wordt gemakkelijk door den overgegane herkend. Ook de Bijbel bewijst volgens spr. het bestaan van media. Spr. noemde in dit verband de apostel Paulus. „Harmonia” heeft zich tot taak gesteld, het ware spiritisme te verbreiden; uiteraard komt er qp dit punt ook veel bedrog voor. De psychometrische gave is een van de uitingsvormen van het spiritisme. Psycho metrie is op zich zelf echter niet een juiste naam voor dit verschijnsel, waar het hierbij niet het meten van de ziel betreft, cjpch de eigenschap van bepaalde personen om ook datgene naar voren te brengen, wat slechts aan „gene zijde" bekend is en anders voor den levenden mensch steeds onbekend zou blijven. Telepathie is dit dus niet; dat betreft slechts het opvangen van de gedachten van levende personen. De psychometrie open baart dan ook vaak datgene, wat den be trokkene volkomen onbekend was en pas bij nader onderzoek juist geweest blijkt te Kerknieuws. Doopsgez. gemeente. Drietal te Veen- damPekela (alphabetisch)ds. A. du Croix te Ijlst, ds. M. v. d. Meulen te Im- sum, ds. J. S. Postma te Den Horn;. ZAKENNIEUWS. De kapperszaak van den heer JOH. HOEKSTRA aan de Kruizebroederstraat alhier, welke voor enkele jaren geheel ver bouwd werd, heeft thans opniquw een ver bouwing ondergaan en wel zoo, dat thans twee afzonderlijke zaken zijn ontstaan, in de eene waarvan de kapperszaak op de oude voet wordt voortgezet. Door de verbouwing hebben de salons uiteraard aan ruimte ingeboet. Ondanks dat heeft de zaak echter zijn goed voor komen behouden; het interieur heeft veel eer aan intimiteit gewonnen. Beneden betreedt men allereerst de klei ne winkel in parfumerieën, terwijl gelijk vloers tevens de heerenkapsalon ingericht is. Deze salon geeft door de heldere kleu ren en de practische indirecte verlichting een goede indruk. Hetzelfde kan gezegd worden van de damessalon, die zich op de eerste etage bevindt. Ongetwijfeld heeft de verbouwing deze kapperszaak geen schade aangedaan. Architect bij de verbouwing was de heer C. Blanksma van hier. PONTDIENST STAVOREN—ENKHUIZEN,. De Laatste stoomveerpont „Enkhuizen”, welke nog steeds in de Spoorhaven te Enk huizen lag, is verkocht aan de N.V. Vracht- dienst te Amsterdam. Na eenige verande ring zal de pont naar de haven te Hoboken nabij Antwerpen worden gebracht, om aldaar dienst te doen als transportschip. Daar de pon tb ruggen en rails, welke voorheen dienst deden om de spoorwagens van en op de ponten te rijden, reeds zijn weggebroken en opgeruimd, is met den verkoop van deze pont ook de laatste tast bare herinnering aan den eens zoo belang rijken pontveerdienst tusschen Stavoren Enkhuizen verdwenen, aldus de L. C. DE OERA LINDA KRONIEK. Een Friesche medewerker bericht aan het N. v. h. N.: Dezer dagen heeft de Provinciale Bi bliotheek te Leeuwarden haar deuren geo pend voor een bijzondere aanwinst. Het was de befaamde en veelbestreden Oera Linda Kroniek een handschrift dat de laatste jaren te Amsterdam werd bewaard als familiebezit die zooveel stof in ons land heeft doen opwaaien en die thans door de familie Over de Linden te Amster dam aan de Provincie Friesland is ten geschenke gegeven. Wij herinneren er aan, dat het hand schrift een merkwaardige geschiedenis heeft. In de jaren zeventig der vorige eeuw werd bekend, dat de heer C. Over de Lin den te Den Helder, in het bezit was van een heel oud boek, dat hij, naar hij zeide, van een oude tante had gekregen teneinde het goed te bewaren en aan zijn nakomelin-1 gen over te geven. Twee Leeuwarder ge- j leerden, dr. Eelco Verwijs en dr. Ottema, toonden veel belangstelling voor deze kro-1 niek. De eerste stelde in opdracht van I Ged. Staten van Friesland een onderzoek in en het gevolg was, dat dr. Ottema zich aan het vertalen zette. Een paar jaar la ter zag de befaamde kroniek het licht. Tot op onzen tijd is zij een groot raadsel ge bleven, dat de geleerden tot nog toe niet hebben kunnen oplossen. Wie de Oera Lui da boek-literatuur over ziet, krijgt een indruk van de hartstochte lijke inzetting der schrijvers, die het pro en contra in den loop der jarjm hebben verdedigd. Een poos kwam er stilte om de mysterieuze kroniek, doch na 1900 laaide de strijd weer op, toen het nagelaten kistje brieven van wijlen Johan Winkler werd ge opend en men daaruit een en ander ge waar werd omtrent de voorgeschiedenis dezer zaak. In 1926 verscheen er van de hand van dr. M. de Jong een lijvig boek werk over „Het geheim van het Oera Lin da Boek”. De auteur meende duidelijk te ORGELDRAAIER KRIJGT SCHADELOOSSTELLING. De raadkamer van de rechtbank te Arn hem heeft een uitspraak gedaan in verband met de Echteldsche moordzaak, die voor den Echteldschen orgeldraaier, Jan van Beusichem, van zeer groote beteekenis is. Van Beusichem werd namelijk kort na den moord op grond van valsche beschul digingen van een eveneens aangehouden Echteldschen werklooze, die eerst veel later verklaarde de Wandaad zelf, zonder hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige hechtenis gesteld en daaruit ten slotte na ongeveer vier weken ontsla gen. Daar zijn invrijheidsstelling niet gepaard ging .piet een rechterlijke verklaring van zijn onschuld, bleven er nog steeds velen aan, zijn onschuld twijfelen. Aan dezen 'twijfel, die Van Beusichem nog dagelijks groote schade berokkende als hij met zijn draaiorgel door de Be tuwe trok, is thans een einde gemaakt, daar de rechtbank hem nu schadeloos heeft ge steld voor de gevolgen van de ondergane voorloopige hechtenis. Een dergelijke scha devergoeding wordt alleen toegekend in geval van onschuld. DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN VERSTIJFD EN NIET IN STAAT TE BEWEGEN, g Loopt thans trappen als de beste. Als al Uw gewrichten stijf waren, zoudt U ook alles doen om daarvan verlost te worden. Deze vrouw probeerde van alles, maar de pijn bleef tot rij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, had ik rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Zij waren vreeselijk opgezwollen en ik kon niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een mar teling voor mij. Ik probeerde van alles en toen biets had geholpen, begon ik met Kruschen. Nu loop ik hard trappen op en af en kan zelfs op mijn knieën gaan liggen zooveel ik wil.” Mevr. H. S. Rheumatische pijnen rijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urine zuur in het lichaam. Twee van de zes zou ten in Kruschen lessen het urinezuur op; andere helpen de natuur dit langs de natuurlijke kanalen te verwijderen en blij ven bovendien Uw organen aansporen tot geregelde, krachtige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voorgoed achterwege zullen blij ven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg, baar bij alle apothekers en erkende dro gisten. (Adv.J DRONKEN ACHTER HET STUUR ZONDER RIJBEWIJS. Dinsdag heeft zich voor de rechtbank te Almelo te verantwoorden gehad de kellner W. B. A. V. uit Losser, doe op 30 Augus tus in beschonken toestand op den weg Ol- denzaalEnschede met een auto de wiel- rijdster S. M. Olde Juninck heeft doodge reden. Na het ongeluk was hij er vol gas vandoor gegaan. Het meisje, had geheel rechts gereden op het rijwielpad, en was daar door den auto gegrepen. Verdachte moest toegeven, dat hij de aanrijding heel goed had gemerkt, al had hij de wielrijdster dan ook pas op het mo ment van de botsing gezien. Hij had dien middag ongeveer zes borrels gedronken en ook te Enschede een aanrijding gehad, I toen hij rijn auto de garage wilde inrijden. Hij was tegen een poortje opgereden, waarbij die wagen was beschadigd. De opperwachtmeester der marechaussee G. J. den Hamer, die het onderzoek had geleid, vertelde o.m. dat de dader kon wor den opgespoord doordat eenige omstanders het nummer hadden genoteerd. Het onge luk was gebeurd op een totaal rechten weg op klaarlichten dag. Toen getuige ver dachte had gevonden, toonde de man zich eerst zeer onverschillig. Hij ontkende eerst de aanrijding te hebben gehad en het maakte niet den minsten indruk op hem toén de wachtmeester vertelde, dat het slachtoffer dood was. Hij was pas door de mand gevallen, toen hem werd aangetoond, dat hij te Enschede ijlings zijn voorruit, die bij de aanrijding gebroken was, had laten vervangen door een nieuwe. De officier van justitie, nxr. S. J. v. d. Hoeven, zeide, dat verdachte, nadat hij een borrel of zes had gedronken, in een hem onbekenden auto was gaan zitten, zonder rijbewijs te hebben, en er toen maar op los had gereden. Toen hij het meisje aanreed meende hij niet beter te kunnen doen dan er vol gas van door te gaan. Ik hunker er naar dat de wegenver keerswet in werking zal treden, waardoor het mógelijk zal rijn dergelijke menschen drie jaar gevangenisstraf te geven, aldus spr. Nu kan ik helaas niet hooger gaan dan één jaar. Spreker besloot dan ook met den eisch: een jaar gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor een jaar. Mr. Wolff uit Goor zeide o.m. dat ver dachte zich het gebeurde wel heeft aan getrokken en eenige malen zeer ernstige zenuwinzinkingen heeft gehad. Pleiter schil derde het leven van dezen man, dat ver der vlekkeloos is, en verzocht dit als ver zachtende omstandigheid te laten gelden. P.S. Onze wagens kunnen tegen een «Joine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor kunnen aantoonen, dat dr.Verwijs de schrij ver van het handschrift is geweest, en dat C. Over de Linden hem daarbij heeft ge holpen. Verwijs zou dit ondergeschoven stuk in de wereld hebben gebracht, om de Leeuwarder geleerden een puzzle op te geven. In rijn studie over het Oera Linda Boek kwam mr. Boeles, raadsheer van het Ge rechtshof te Leeuwarden en bestuurslid van het Friesch Genootschap, tot heel andere conclusies. Dat dr. Verwijs de auteur van het O.L.B. zou zijn, verwerpt de heer Boe les. Doch wie de kroniek wèl geschreven heeft, daaromtrent kan niets met zeker heid worden beweerd. Dezer dagen heeft te Leeuwarden de overdracht van de merkwaardige, kroniek plaats gehad. In het gezegelde stuk staat te lezen: „Ik ondergeteekende, Comelis Over de Linden, geboren te Den Helder 12 Decem ber 1883, van beroep hoofdinspecteur van Politie der gemeente Amsterdam, bewaar der en eigenaar van het Handschrift der familie Over de Linden, dat, door den on volprezen arbeid van den vertaler en uit gever, wijlen dr. J. G. Ottema, in de we tenschappelijke wereld en daarbuiten is be kend geworden en tot op heden nog be kend staat onder den naam Thet Oera Lin da Bók; levende in het vaste vertrouwen, dat door de wetenschap de waarheid zal zegevieren over het mysterie, dat dit Hand schrift omhult; Verklaar, met de aanbeveling nog, tot t.' □Illlllllllllillllllllllllllllillllllllllllilillliuillliu uu BU Hiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir: V NIEUWE SNEEKER COURANT ■mm SHEERER COURANT m* WYMBRIT6ERAOEEL i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1