TROMP I A. JANSEN SNEEK Sint Nicolaas- Artikelen in beide afdeelingen. F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur I i 11 Eerste Blad ültnave KIEZERRINK Co. nen 11 Fa. Jobs. U.BrenninkmeijerZ« TE ST-PI LO OüiGieel Orgaan der Gemeente Steek jll CENTRAAL TANDHEELKUNDIG 1NSIW Woensdag 2 November *088. STEENLEGGING THABOR. MAJA uit BARCELONA Warme TROMP SNEEK SPANJE nog altijd in on rust, toch hebben we steeds in voor raad de onverge- lijkelijke 55e JJa^gring I No. 10 RECLAME KOLOM. AMICITIA-THEATER NIEUWSTIJDINGEN. Tabaksfabrikaten Chocolade-, Suikerwerken Banket Biscuits met ontelbare bij-artikelen UW ADRES óók voor EAUX DE COLOGNE PARFUMS ZEEPEN POEDERS H .-V Trouw- en Begrafenisrijden LUISTERWEDSTRIJD. Leeuwenburg uitgezóchte PINDAS bij Electr. branderij SCHAAPMARKTPLEIN 9. Opgericht 1901 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen - 5 Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Griep, kCou, Pijn. riiinii iihii nmmiimiiHWininiiiiiniiiiiiiiinir; Afd. SNEEK DINSDAGS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 Tel. 2668 35.— voorzitter dr. Wumkes deelt bericht (Nadruk verboden). Inzending van antwoord-kaarten Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Koningskade 17, Den Haag. Snel en goed helpen hierbij Een lust is het onze meer dan 50 toonkamers te bewonderen. U slaagt er zonder twijfel beter dan U hadt kunnen denken. Vrije bezichtiging. Toonzalen 1 SNEEK Telefoon 2130 De toonaangevende en meest gesorteerde zaak voor WONING INRICHTING is het Modelhuis Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 S i r~* Opgericht 1825 groot, ed.l, eenvoudig en weergaloos van «penning Ten Bate van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, vanavond van 9.5010.20 uur. Hedenavond luisterwedstrijd Van een zeer bijzonder soort, Zult U bij de radio zitten? En noteeren ook? Accoord! „Tien voor tienen" luisterwedstrijd Van een zeer bijzonder soort: Vriend Koos Koen vraagt via d’aether Straks liefst zevenmaal het woord. Luistert, wat hij heeft te zeggen, Luistert hóe het wordt gezegd En Uw antwoord op een briefkaart Dadelijk dan vastgelegd. Héél misschien wint U een prijsje Bij dien radio-luister-strijd, Maar wanneer U niets mocht winnen, Wint hier de.... barmhartigheid! Er zijn tal van stille armen, Wien Uw antwoord int’resseert, Zélfs wanneer er aan dat antwoord ’t Eén of ander nog mankeert. Want Uw hooger-porto-briefkaart, Die U naar den Haag toe stuurt, Maakt, dat bij die huisgezinnen Stfaks wat zón om ’t hoekje gluurt Luisteraars, ook hier ter plaatse, Luistert naar het woord van Koen, Dat beroep op Uwe ooren, Méér nog op Uw hart zal doen I PHILIA. 19.— L- Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT NIEUWE SNEEKEE COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL het doel waarvoor het gebruikt zal wor den een succes moge blijken en in deze omgeving een monument zal vormen van hun goedgeslaagde architectuur. Moge de dag, nadat het gebouw gereed komt, ook voor den aannemer een dag van blijdschap zijn en het ook voor opzichters, uitvoer ders en arbeiders dan een dag van voQ- doeniing over geslaagden afbeid zijn. Bid den wij 's Heeren zegen af voor de geluk kige voltooiing van dit gebouw en de ar beid -die daarin daarna zal worden verricht. Spr. ging daarna over tot de legging van de gedenksteen, welke het opschrift droeg „Ik ben gelegd door B. Hofstee, voorzatter Thabor, op 29 October 1938”. Met de steen wordt ingemetseld een oor konde, welke ter teekening was neerge legd in het Gebouw v. Christelijke Belan gen, waarheen de genoodigden zich bega ven. Daar heeft als eerste spreker het woord gevoerd burgemeester Poppinga van Sneek die namens het gemeentebestuur dankte voor de uitnoodiging bij deze plech tigheid. Spr. wenscht het bestuur der Ver- eeniging hartelijk geluk met de goede gang van zaken tot heden. Het is nu een jaar geleden dat het bestuur bij spreker kwam om over de plannen te spreken. Sindsdien is met groote ijver onder de voortreffelijke leiding van voorzitter Hofstee voortgewerkt en is men een heel eind opgeschoten. Als de voorteekenen dan ook niet bedriegen komt hier een prachtig werk tot stand, spr. hoopt dat ook de verdere bouw voor spoedig mag verloop en, en dat het gebouw dan spoedig een aantal ouden van dagen mag herbergen, voldoende om ook de ex ploitatie een succes te doen zijh, opdat het bestuur volkomen voldoening voor zijn in spannend werken ten deel valle. Dr. H. de Vos spreekt als voorzatter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, een kerkeraad die zekere trots koes tert over wat hier gebeurt. Immers de kiem van dit alles is gelegd in de kerke raad, waar de gedachten het eerst zijn ge opperd, die nu werkelijkheid gaan worden. Maar daar houdt onze trots als kerkeraad op, en begint die der diakenen, en in de eerste plaats wel van den voorzitter, die de voorbereiding en uitvoering der plannen hebben ter hand genomen. Heel wat moest er gebeuren, dikwijls op hetzelfde aambeeld gehamerd, meer dan eens het ijzer opnieuw verwarmd voor het gesmeed kon worden, maar die taak was U uitstekend toever trouwd. Nu is er een moment van schei ding misschien verleden en heden en zien wij vooruit naar het gereedkomen van het gebouw. Op zoo’n moment gaat de kerke raad zien naar zijn verantwoordelijkheid, want wij begrijpen dat een groot deel der toekomstige bewoners van dit gebouw aan onze geestelijke zorg zal worden toever trouwd en wij hopen die taak in Gods kracht te vervullen. Daarom gevoelen wij blijdschap en dankbaarheid op dezen dag van de steenlegging en hopen op een ver dere voorspoedige voltooiing van dit ge bouw, opdat straks Thabor vele ouden van dagen tot zegen zal kunnen zijn. Spr. verzekert dat het aan medewerking van de kerkeraad van Sneek nimmer zal ontbre ken. D s-, H. B. Spijkerboer van Wouds- end spreekt bij ontstentenis van den voor zitter van het classicaal bestuur, dr. Boer- sma, namens dat bestuur een woord van gelukwensch. Hij verzekert dat dit bestuur, de heele classis Sneek en velen daarbuiten met groote voldoening de voorbereiding van dit werk van den beginne af hebben gevolgd. Dit werk dat zoo uitnemend past in de taak van diakenen, in wier ambt im mers een roeping tot dienende liefde ligt, nl. om naar Jezus Christus ook in de nood van dit leven zorg en bescherming te brengen. Er is een woord van deta Heer over het beginnen te bouwen en het bere kenen der kosten, dat men wei eens zoo hoort uitleggen dat men wel heel voor zichtig, ja haast vreesachtig omzichtig moet zijn vóór men begint te bouwen. Deze ver. heeft dat woord niet in dien zin opge vat en spr. gelooft terecht, er ligjt in dit woord een roeping voor het geloof, n.l. dat als men waarlijk een begin wil maken Christus te volgen, men ook moet weten wat daaraan verbonden is. Spr. is over tuigd dat hier ook in geestelijk opzicht de kosten berekend zijn en het is eigenlijk jammer dat vreesachtigheid vaak verhin dert dat de groote middelen waarover de kerken beschikken voor iets groots ge bruikt worden. Hier blijkt dat als men in geloof durft te beginnen men niet be schaamd wordt. Moge dan dit werk ook in geloof worden voortgezet opdat spoe dig dit Rusthuis geopend worde, waarop rijke z^gen moge rusten. De teekenen wij zen er op dat het in een dringende be hoefte gaat voorzien, mogen vele ouden van dagen er een plaats vinden en die rust en ware vrede smaken welke alleen het évangelie brengen kan. Moge dit rust huis een doorgangshuis zijn naar de groote rust, die alleen in Jezus Christus moge- lijk is. De dat hebben. Vrijdagmiddag werd hij opnieuw TT-j) was nl> bij poging tot inbraak in een apotheek ;cnt gekomen in het laboratorium, waar hij tegen een verraste assistente was opge- loopen en even later werd hij in een type school aangetroffen, waar hij aan den ver wonderden leeraar als reden voor zijn aan wezigheid opgaf, dat hij les wilde komen nemen, terwijl hij weer vertrokken is nadat hij een naam en adres had achtergelaten. Toen dit aan de politie bekend werd, heeft de commissaris van politie te Zwolle, de heer G. J. Lettink, terstond alle openbare middelen van vervoer en de toegangswegen tot de stad, alsmede de hotels en logemen ten, laten bewaken en rechercheurs de stad ingestuurd. Deze maatregelen hebben tot resultaat gehad, dat het gelukt is den langgezochte Vrijdagavond aan te houden. De man was in het bezit van een tasch met inbrekerswerktuigen. H. heeft reeds ver schillende Zwolsche inbraken békend. Hij WINTERSPORTAVOND N.R.V. Op Zondag 6 November zal de afdee- ling Sneek van de Nederlandsche Reisver. hier een wintersportavond geven in de foyer van Amicitia, ten einde meer bekend heid te geven aan de mogelijkheden tot en de wijze van beoefening der wintersport in het berglandschap in het algemeen en bet skiën in het bijzonder. De heer Walter Ochsner, ski- en tennis- leeraar te Arosa komt van Zwitserland en speciaal van ’t skiën vertellen, terwijl hij met wat aardige liedjes uit alle deelen van Zwitserland, zich zelf op de harmonica be geleidend, een indruk zal geven van de vroolijke sfeer, die er bij een rustpauze na een vermoeiende tocht in een ski-gezel- schap heerscht. De heer Ochsner heeft niet alleen hier in Nederland al heel wat causerieën over zijn onderwerp gehouden. Verleden jaar hield ‘hij reeds een dergelijke lezingen cyclus in Zweden en Denemarken, zoodat hij wel bij uitstek de geschikte man is om de N.R.V.’ers te vertellen van de sportge noegens, welke hun zullen wachten als straks de treinen vol enthousiaste leden naar de heerlijke witte landen vertrekken, waar zij zich zullen vermaken, verjongen en stalen, zoowel lichamelijk als geestelijk. Een der hoofdbestuursleden der N.R.V. zal bij de film „Die Technik des Skilaufs” en bij een film over Engelberg een toe lichting geven. COLLECTE COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NODEN. (Voormalig Crisiscomité). Het Bestuur van de Commissie voor bij zondere noden, bericht dat de laatst ge-’ houden collecte langs de woningen der in gezetenen de som van f 273.1heeft qpgebracht. kamer werd aangetroffen, excuseerde hij zich en vroeg hij den dokter te spreken. Doordat hij door deze manier van werken niet heeft kunnen voorkomen, dat hij som tijds werd opgemerkt, was zjjn signalement vrij nauwkeurig bekend. Voor diverse in sluipingen en inbraken werd hij gezocht door de politie van Tilburg, Haarlem, Gro ningen, Leeuwarden, Alkmaar, Apeldoorn, Leiden, Assen, Nijmegen, Zwolle, Delft, Gouda en Wageningen. Desondanks bleef hij zjjn duistere practijken rustig uitoefe nen. Het vorige jaar is hij te Sneek aange houden wegens insluiping in het advocaten kantoor van mr. Haan en mr. v. Botten burg, maar moest hij worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs, waarna hij als ongewenscht vreemdeling over de grens is gezet. Voorts heeft zijn geraffineerd ,op- treden er toe geleid, dat hij in ’36 door de Haagsche rechtbank voorwaardelijk is ver oordeeld wegens oplichting, terwijl men er niet achter was met wien precies te doen te hebben,. De directe oorzaak van zijn aanhouding te Zwolle was de volgende In Augustus van dit jaar is te Zwolle ingebroken bij dr. F., waarbij voor tweeduizend gulden aan juweelen is gestolen. Het stond voor de politie vast, dat H. dit gedaan moest i in Zwolle gesignaleerd. Hij een tere< is thans ingesloten. altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,,Mi)nhardtjes”2st. 10ct.Doos50ct Aan allen hartelijk dank, die ook deze collecte weder tot een succes hebben ge- maakt. Onze oud-stadgenoot de heer K. Minks, thans te Lemmer, is benoemd tot winkeldief van de hoofdwinkel der Coöp. „Excelsior” U.A. te Leeuwarden. BERUCHT INSLUIPER TE ZWOLLE AANGEHOUDEN. Vrijdagavond heeft de Zwolsche politie een goeden slag geslagen met de aanhou ding van den ,33-jarigen Duitscher Frie drich Wilhelm Haak, die reeds sedert 1932 door tal van politie-autoriteiten in Nederland werd gezocht. Deze man had er een gewoonte van gemaakt vooral bij artsen en tandartsen in te breken. Hij sloop dan op het spreekuur naar binnen en sloeg zijn slag. Indien hij buiten de wacht- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllü hinderd te zijn aanwezig te zijh, doch zijn gelukwenschen aanbiedt en dankt dan de verschillende sprekers voor hun goede woorden en de andere aanwezigen voor hun betoonde belangstelling. Spr. uit de wensch dat men hier binnen enkele maanden weer bijeen mag komen voor opening van het gebouw, waarna hij dr. de Vos uitnoodigde met dankgebed té slui ten, aan welke uitnoodiging deze voldeed. ZAKENNIEUWS. Zaterdagmiddag werd in het pand Grootzand 16a HET KLEED IN GHU IS geopend. Reeds buiten trekt de zaak de aandacht, door de, vooral 's avonds met de verlich ting, sterk domineerende ruime etalage kast. Binnen is de inrichting van de zaak volkomen in overeenstemming hiermede. Een flinke winkelruimte, verdeeld in tweeën, is op een keurige en royaje wijze ingericht en biedt in ieder opzicht 'de mo gelijkheid om de cliëntèle op een prettige wijze van dienst te zijn. Vermelden wij nog, dat dit, magazijp niet alleen manufacturen heeft, doch zich ver der t'oelegt op de heeren-mode-artikelen, de heerenconfectie en de bedrijfskleeding. o De heer W. A. STIJGER heeft Zater dag zijn zaak in rookartikelen, Oosterdijk 60 geopend. Deze zaak is in deze vorm reeds 'een oude bekende;,thans is het interieur echter gemoderniseerd. De kleine, doch practisch ingerichte winkel doet het voor het gestel de doel zeer goed, terwijl de heer Stijgier voor de hoofdzaak voor een zaak als deze, n.l. een ruime sorteering sigaren, sigaret ten, tabak, enz., heeft zorg gedragen. VERVOER, VERKOOP ENZ. VAN AAN MOND- EN KLAUWZEER LIJDEND VEE STRAFBAAR. De Inspecteur van den Veeartsenijkun- digen Dienst te Leeuwarden verzoekt ons aan veehouders en veehandelaren in hun eigqm belang den raad te geven, alvorens vee naar de veemarkten te vervoeren of te doen vervoeren, onmidd'ellijk vóór het ver voer ter dege te onderzoeken of dit vee verschijnselen van mond- en klauwzeer ver toont, aan deze ziekte lijdende of daarvan nog niet volledig hersteld is. Indien bij dit onderzoek ziekteverschijn selen of het ziek zijn worden geconstateerd of het te vervoeren vee nog niet geheel hersteld blijkt te zijn, mag het vervoer niet plaats hebben. Het vervoeren, te koop aanbieden, ver- koopen of afleveren van aan mond- en klauwzeer lijdend of van deze ziekte ver dacht vee is wettelijk verboden en straf baar. DE VEENVONDST TE EMMEN. Een medewerker in Drenthe schrijft aan £et N. v. h. N.: Naar aanleiding van de Veen vondst te Kanaal A te Emmer-Erfscheidenveen door den zoon van den vervener Middeijans al daar, op veenplaats no. 93 zijn we in de gelegenheid het volgende mede te deelen. Het lijk lag 90 c.M. onder den beganen grond, waarbij in aanmerking dient te wor den genomen dat de oppervlakte van het veen tengevolge van de ontwatering door het graven van greppels door de vroegere veenboekweitcultuur, door het „opleggen” van wijken en het graven van kanalen eeni- ge decimeters is gedaald. Ter plaatse is de bolster 40 c.M. dik, het grauwveen 50 c.M. Daarop volgt het zwartveen. Het lijk lag op de vlokturflaag, ontstaan door wol legras en vormende de tusschenlaag van grauw- en zwartveen. Ter zijde van het ge strekte lichaam, in de richting i\oord- Zuid, met de voeten naar het Zuiden, en onder -den geloofden mantel van dieren vellen, lagen berken stokken ter polsdikte en eenige kleinere en minder dik over ’t lichaam. Terwijl alles zooveel mogelijk was ondiergebracht in de Oudheidkamer voorzoover de omstandigheden het .toelie ten mocht het Vrijdag gelukken nog eenige deelen te vinden van de geweven stof, waarin de voeten waren gewikkexd, een ongeschonden voet- of handworteibeentje, een deel van de hersenen, dat veel aan stopverf doet denken, een deel van de muts van «berenvel en riempjes van aal- vel, waarmee de sandalen waren vastge maakt. Ontdaan van alle fantasie meenen we te mogen veronderstellen naar aanleiding van hetgeen deskundigen ons mededeelen over de leefwijze van de Germanen dat hier een Germaan den (opzettelijken) verdrinkings dood is gestorven. Hij is in het moeraB neergelaten en het lichaam werd naar de traditie met takken bedekt. We herinneren hier aan het Lijk van het meisje dat inder tijd te Wijster in het veen werd gevonden en dat bewaard wordt in het Museum van Oudheden te Assen. Hieraan zijn duidelijke sporen van worging zichtbaar. Het Lijk, eenige jaren geleden in de Asschebroeken te Weerdinge gevonden dat in tegenstelling met het thans gevondene een volledig ge raamte bezat, was eveneens met bosch bedekt. De heer Florschütz te Velp, veenspecia list, die groote vermaardheid in ons land heeft verworven op het gebied van pollen- onderzoek, denkt binnenkort veenmonsters te hemen, zoodat bij deze interessante vondst archaeologie en pollenanalyse el kaar de hand reiken. DE O 16 OM DE KAAP NAAR INDIE. Naar men verneemt zal Hr. Ms. O 16 omstreeks Mei van het volgende jaar een reis rond de Kaap naar Ned.-Indië maken. De bedoeling is dr. Nieuwenkamp in de gelegenheid te stellen de zwaartekrachtme- tingen voort te zetten. Commandant van de O 16 zal zijn luit, ter zee eerste klas B. C. M. Schouten. Zaterdagmiddag had op het terrein aan de Bolswarderweg, waar het Rusthuis Tha bor verrijst, de steenlegging plaats in te genwoordigheid van tal van genoodigden De voorzitter der Vereeniging van Ned. Herv. Diaconieën tot oprichting en in standhouding van rusthuizen voor ouden van dagen en invaliden, gevestigd te Sneek, de heer B. Hofstee, opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder B. en W. van Sneek, van wie de ver. zooveel mede werking heeft ondervonden waarvoor het college hartelijk dank verdientook de aanwezigheid van B. en W. van Wijm- britseradeel wordt door ons op hoogeji prijs gesteld, evenals de aanwezigheid van tal van dames, wier sympathie voor onze plannen wel heel duidéltijk is gebleken in het feit dat zij hun edhtgenooten zoo vaak hebben afgestaan voor het houden van ver gaderingen, welke de plannen voor dit rusthuis tot onderwerp hadden. Het was op 23 Mei 1936 dat op initia tief van de diaconie te Sneek een verga dering werd gehouden van afgevaardigden van de classis Sneek ter bespreking van plannen tot stichting van dit Rusthuis; een commissie voornamelijk bestaande uit hen die later leden van het voorloopig bestuur werden, werd gemachtigd plannen voor te bereiden. Vol vertrouwen begon zij haar taak, vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, doch er bleek veel animo, vele kerkeraden zegden hun medewerking toe, 16 Maart 1937 werd de vereeniging opgericht, 15 Dec. 1937 verwierf zij de Koninklijke goedkeuring, 10 Maart 1938 werd besloten tot den bouw over te gaan en het bestuur gemachtigd alle verdere stappen te doen, en thans op 29 October 1938 hebben we, 21/2 jaar nadat begonnen werd met het uitwerken van het idee), de steenlegging. Voor onze diaconieën is dit wel een zeer plechtig en ‘gewichtig moment nu we een eerste blik krijgen op deze ko lossale opbouw, die misschien de eerste jaren enkele offers zal kosten, welke naar spr. vertrouwt echter gaarne gebracht zul len worden, daar dit gebouw het uiterlijk middel zal zijn om onze ouden van dagen een rustige levensavond te bezorgen. Spr. doet daarom een beroep op hen die zich nog afzijdig hielden om deze mooie diaco nale arbeid te steunen. We hebben A en B gezegd, we moeten nu het geheele alfabet afwerken. Wij hopen op ’s Heeren zegen en op Uw trouw, liefde en zorg, dan zul len de lasten licht te dragen zijn. Door lief de is dit gebouw tot stand gekomen, moge het velen tot zegen zijn. Zich tot de' ar chitecten wendend uit spr. de Wensch dat als dit gebouw gereed zal zijli, het voor dan mede heeft ver- P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Hoofdkantoor WILLEMSPLE1N 17, 17a en 17b, Tel. 20521, ARNHEM. Leeuwenburg 24 Spreekuren Iedere Woensdag van 25 uur en van 6.308.30 uur. Iedere Zaterdag van 101 uur en van 1.304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. schriftel. ga rantie en met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kies tijdsomstandigheden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1