VANGE SALTS Fa. v. d. MOLEN A. JANSEN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur F. OZINGA R> GRUISCOKES MAJA SPANJE nog altijd in on rust, toch hebben we steeds in voorraad de onverge- li/keli/ke hiervan een partijtje voorradig Kantoor Bolswarderweg Telef. 2304 Hardnekkige Rheumatiek bestrijdt men met: „Dubbele werking” Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 uit BARCELONA No. 12 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK le BLAD GEEN INTERESSE? RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). 2335 DE gen in deze geest uitgesproken kort zal een vr~“J--J‘ met de Bonden van van alle richtingen. Zooals men 1- 1 en binnen- j worden gehouden er wij zend personeel 1, stelt het Zooals in de Nei SCHAAPMARKTPLEIN 9. Off. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Woensdag 9 November 1938 55e Jaargang geen kribbel als U Uw winkel ziet EAUX DE COLOGNE PARFUMS ZEEPEN POEDERS NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad) ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. nog even gelegenheid te wijzen op het schil tusschen de Eciiamelij».e opvoedaig en de s^port. De lichamelijke opvoeding legt de fun damenten voor de sport en werkt mee aan de karaktervorming van het kind. Bij het spel lean het kind in de goede richting worden opgevoed. Kinderen kumnen ook elkaar opvoeden. De invloed van de sport is dikwijls minder gunstig. Niet zelden be derft de sport het karakter van de beoefe naars. Wanneer de lichamelijke opvoeding van het kind goed tot haar recht komt, kan de sport daarop voortbouwen en gunstig be ïnvloed worden. Niet de recordnajagerij mag het criterium zijn, maar het fit en ge zond maken en houden van het lichaam. Door lichamelijke opvoeding is dit te be reiken. Het programma van de school en van de verschillende bonden als het K.N.G.V., het Chr. G.V. en de N.A.S.B, omvat een ruim veld, als oefeningen zonder en met toestellen, spel, athletiek, zwemmen en wandelen. Het is in het belang van het opgroeiende kind en van de geheele gemeenschap, dat aan dit programma de noodige aandacht wordt besteed, dat de afbraak van het on derwijs in de lichamelijke opvoeding op houdt en dat de opbouw er voor in de plaats komt. Heeft het weinig interesse Hoe in Sneek Uw zaken gaan? Oók wanneer U in 't vergeetboek Bij Uw klanten komt te staan? Draait U zoo gezegd Uw hand niet Voor wat nieuwe klanten om? Roert U in het zakenleven Nóóit eens even flink den trom? Als Uw eigen clientèle Bij de concurrentie loopt En daar alles naar haai' gading, Naar Hebt afschaffing van de accijns op het geslacht tevens een einde maken aan een volkomen verouderde en met alle recht en billijkheid spottende wijze van belastinginning. De uit 1822 dateerende heffing van de accijns op het geslacht toch grijpt niet alleen diep in in de bedrijfsvoering in het slagers- bedrijf, maar en dat is wel het ergste tast tevens in de vorm van de „benade ring” het eigendomsrecht van den slager op het door hem gekochte en betaalde stuk vee aan. En zoo zal, indien de Staten-Generaal althans de ministerieele voorstellen aan vaardt waaraan wij intusschen niet twij felen dan straks een einde komen aan een 116 jaar oude misstand. Vange Salts bestrijdt rheumatiek niet alleen door een krachtig aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden, waar door urinezuur en andere schadelijke stof fen, die bijna steeds de oorzaak der rheu- matische pijnen zijn, uit het lichaam wor den verwijderd; het heeft nog een tweede- werking. Vange Salts werkt tevens door de alka lische bestanddeelen die het bevat, een vlottere doorgang der voedselresten door het lichaam in de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen van schadelijke stof fen voorkomen wordt. Door deze „dub bele werking” is Vange Salts ongetwijfeld het krachtigste zout ter bestrijding van rheumatische pijnen. Teneinde een ieder het gebruik van dit voortreffelijke middel mogelijk te maken, is de prijs uiterst laag gesteld: 85 cent, voldoende voor een sue cesvolle kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. genoegen vindt en koopt U dan niet de gedachte: Dat is foutl Dat mèg zoo niet! Geeft het U *1* IT Niemand in nog I paling' ver-r - Drie maanden wegens bigamie geëischt. Een 42-jarige kellner uit Bussum moest zich Donderdag voor de rechtbank te Am sterdam verantwoorden wegens bigamie, ue man, een Nederlander, is in Dec. 1924 te New York getrouwd. Reeds korten tijd later verlieten de echtelieden elkander. De man trok naar Zuid-Amerika en in 1930 kwam hij weer in Nederland terug. Hij correspondeerde nog geregeld met zijn te New York wonende familie en van die zijde kreeg hij bericht, dat zijn huwelijk ontbon den was en zijn vrouw weer was getrouwd. De kellnèr leerde te Bussuin een Duitsch meisje kennen, waarmede hij zich verloofde. Op 22 Mei 1935. trouwde hij haar. In 1936 kreeg hij echter een brief uit Amerika, waarin zijn eerste vrouw schreef, dat het huwelijk niet ontbonden was. Ook de at- deeling bevolking van de gemeente-secre- tarie te Bussum ontving een dergelijk schrij ven en de kellner werd vervolgd wegerts bigamie. Ter terechtzitting verklaarde hij, dat hi. in de stellige overtuiging verkeerde, dat zijn eerste huwelijk rechtsgeldig ontbonden was. Hij had geen officieele stukken opgevraagd, in de eerste plaats omdat dit in Amerika waar geen burgerlijke stand bestaat, zooals wij die kennen moeilijk is, doch m uc tweede plaats, omdat hij vast overtuigt was, dat zijn huwelijk ontbonden was. De officier van justitie mr. Bosch, Vv. derde wegens bigamie drie maanden ge vangenisstraf. Naar zijn oordeel hau Zich beter moeten overtuigen, oi d„ ding inderdaad was uitgesproken. vonnis 17 November. in de gemeenten: Achtkarspelen 269, Ame- land 17, Baarderadeel 288, Barradeel 101, 1 Het Bildt 121, Bolsward 50, Dantumideel 346, Dokkum 12, Doniawerstal 295, Fer- 1 werderadeei 253, Franeker 71, Franekera- deel 232, Gaasterland 182, Harlingen 1, Haskermnd 278, Heerenveen 278, Hemelu- mer Oldephaert c,a. 167, Hennaarderadeel 2Ó5, Hindeloopen 10, Idaarderadeel 139, Kollumerland c.a. 247, Leeuwarden 41, Leeuwarderade.el 352, Lemsterland 169, Menaldumadeel 330, Oostdongeradeel 149, Ooststellingwerf 266, Opsterland 465, Rau- werderhem 123, Schiermonnikoog 2, Slo ten 12, Smallingerland 265, Sneek 45, Stavoren 9, Tietjerksteradeel 467, Utin- geradeel 141, Westdongeradeel 136, West- stellingwerf 522, Wonseradeel 537, Wor- kum 115, Wijmbritseradeel 610 en Ijlst 40; schurft 42 gevallen en wel 34 dieren van één eigenaar in de gemeente Het Bildt en 8 meren van één eigenaar in Idaarde radeel; rotkreupel 11 dieren van één eigenaar in de gemeente Tietjerksteradeel; miltvuur 2 dieren van één eigenaar in de gemeente Weststellingwerf varkenspest 41 gevallen en wel 14 die ren van één eigenaar in Achtkarspelen, 23 van 4 eigenaars in Baarderadeel, 1 dier v.in 1 eigenaar in Dantumadeel, en 3 die ren van één eigenaar in Hennaarderadeel. BRUTALE SMOKKELAARSBENDE ONTMASKERD. Vrijdag waren ambtenaren te Haarlem bezig contróle uit te oefenen op de auto- belastingkaarten. Zij hielden daartoe door- loopend auto's aan en daar het met de con tróle niet altijd even vlot ging, ontstond er soms een file van wachtenden. Terwijl zoo'n file ontstaan was, ontdekten de ambtenaren plotseling, dat een erg zenuwachtige juf frouw probeerde uit een van de auto's met een groote en zwaar geladen koffer er van door te gaan. Dit wekte achterdocht. De juffrouw werd verzocht de koffer eens even open te maken en toen bleek dat er zich niet minder dan zesduizend tanden en kie zen in bevonden uit Duitschland gesmok keld. De juffrouw moest mee naar liet po litiebureau, evenals de heeren, die zich nog in de auto bevonden. Ook de auto wera in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat in de auto ge heime bergplaatsen waren aangebracht, waarin zjch ook weer kiezen en tanden be vonden. Men had derhalve te doen met een auto, die voor smokkeldoeleinden was in gericht. De douane-recherchedienst te Am sterdam werd gewaarschuwd. De Haarlem- sche politie hield voor alle zekerheid de juffrouw en de twee heeren in verzekerde bewaring. Het duurde niet lang of de dou- ane-recherchedienst was in staat ophelde ring te verschaffen. Vastgesteld werd, dat men te doen had met leden van een smokkelaarsbende, die liaar vertakkingen over geheel Nederland heeft en o.m. te Amsterdam, Haarlem, Zut- phen en Arnhem goede zaken maakte, lien huiszoeking bij een groot aantal tand- technici in deze plaatsen leidde tot het re sultaat, dat daar groote hoeveelheden tan den van hetzelfde fabrikaat als zich in de koffer en in de auto bevonden, in beslag konden worden genomen. Ook andere van' smokkelen afkomstige artikelen werden in beslag genomen. In het complot bevond zich, behalve een groot aantal Nederlanders, ook een Duit- scher, die er zorg voor droeg, dat de waren steeds veilig over de grens kwamen. In Duitschland werden de. tanden met de be kende zoogenaamde goedkuope marken ge kocht en vervolgens in liet geheim over de grens gebracht. Door deze handeling maak te men zich behalve aan smokkelen ook aan overtreding van de deviezenbe- jen schuldig. Reeds is tegen een groot aantal perso nen, rechtstreeks of niet rechtstreeks met de zaak betrokken, proces verbaal opge maakt. DE REGEER IN GS VOORSTELLEN TOT VERLAGING VAN DE DRUK OP HET VLEESCH. Men schrijft van de zijde Nederlandsche Slagershond Met groote instemming en erkentelijk heid heeft de Nederlandsche Slagershond kennis genomen van de voorstellen der re- geering tot afschaffing van de accijns op rundvleesch en de omzetbelasting kens-, schapen- en paardenvleesch. kracht is het vleeschverbruik de laatste ja- belangen, doch dat men uitsluitend de be langen van de opgroeiende jeugd en de gemeenschap zag. Zooals men heeft kunnen lezen, is het Rijkscollege, waarvan prof. Buytendijk voorzitter is, slecht te spreken over de toestand van het onderwijs in de lichame lijke opvoeding in ons land. Het bepaalt zich overigens niet tot het aanwijzen van de hiaten en de fouten, maar geeft ook aan, hoe er verbeteringen tot stand kunnen komen. Het bestuur van de afdeeling Friesland is van meening, dat men zich thans alge meen achter dit rapport 'dient te stellen en een eensgezinde actie ten gunste van de lichamelijke opvoeding moet voeren. Alvorens op de inhoud van het rapport in 'te gaan weesde heer Split on de af braak van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding gedurende de laatste jaren. Mi nister de Visser heeft zeer veel gedaan voor de lichamelijke opvoeding in ons land en teekenend is wel, oat hij, als t.h.-minis ter, in de Kamer een subsidie van twee millioen gulden voor de Olympische Spelen durfde verdedigen. Onder den tegenwoordigen minister Slo- temaker de Bruine die het onderwijs in de lichamelijke opvoeding onder op zijn lijstje heeft staan, zooals hij1 zelf heeft gezegd is echter de afbraak begonnen en deze heeft steeds ernstiger vormen aan genomen. Ook in Leeuwarden is het on derwijs erg achteruit gegaan. Werd in 1925 begonnen met het schoolzwemmen, in 1934 eindigde men hier weer mee, hoewel er slechts een bedrag van f 1800 mee gemoeid was. Het vorig jaar is ook het vakonder wijs voor de 4e en de 5e klas van de la gere school geschrapt. Zoo is hier en in vele andere plaatsen in Friesland op het onderwijs in de lichame lijke opvoeding bezuinigd, zeer ten nadeele van het opgroeiende kind. Gelukkig lijkt het er op, dat het rapport van het Rijkscollege weer ©en fase van op bouw zal inluiden. Weliswaar is de ver- eeniging van leeraren het niet in alle op zichten eens met het college en zou zij ook het onderwijs op de lagere scholen door vakonderwijzers willen doen geschieden, maar, zooals reeds gezegd, zij onderschrijft in groote lijnen het rapport en acht hqt gewenscht, dat alle instanties welke willen ijveren voor het onderwijs in de lichame lijke opvoeding, zich achter dit rapport stellen. Reeds heeft men zich in onderwijskrin- kort zal een vergadering met de Bonden van onde igen. heeft kunnen lezen, Rijkscollege op de vóórgrond, dat de licha melijke opvoeding in de school niet alleen uit hygiënisch, maar vooral uit sociaal en paedagogisch oogpunt van groote betee- kenis is. Het college legt, met name voor de U.L.O.- en de middelbare scholen, de nadruk op het vakonderwijs en spreekt als zijn pordeel uit, dat de lichamelijke op voeding niet los gemaakt moet worden van de school. Behalve genoemd r~ s’ige invloed zijn op 1 L.O. met een urentabel, waarin voor de Besniettelijke veeziekten. Gedurende de maand October j.l. zijn in 800 paarden de provincie Friesland de volgende ge- de algemeene opvoeding. Dit wordt vallen van helaas nog niet voldoende ingezien. Spre- staleerd: ker vond bij het aanhalen van deze stelling mond- en'klauwzeer 8418 gevallen en wel ig op var- h. Onder invloed van de verminderde koop- ren sterk teruggeloopen. Van normaal 43 44 k.g. per hoofd der bevolking daalde het tot op 37.3 kg. in 1937, terwijl voor 1938 een consumptie van niet meer dan 34 kg. per hoofd wordt verwacht. Niet al leen, dat een dergelijke daling in het ver bruik van een volksvoedsel als vleesch fu nest is voor de volksgezondheid, maar te vens berokkent zij groote economische na- deelen aan veehouderij en slagersbedrijf. Dit blijkt wel duidelijk indien men weet, dat een vermindering van het verbruik van 1 kg. vleesch per hoofd der bevolking per jaar een verlies aan afzetgebied voor onze veehouderij beteekent van 10.000 slacht- runderen, 21.000 kalveren,. 38.000 varkens, 1 en 6600 schapen per jaar. Het is verheugend, dat de regeering besmettelijke veeziekten gecon- thans met één slag het grootste, deel dezer fiscale heffingen wenscht op te ruimen. Behalve een verlaging van lasten, zal de rapport kan van gun op het onderwijs de leidraad van de 3e Hoofdinspectie van het 1 eerste en tweede klas 1 uur en 15 min. per Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN week is opgenomen voor het gymnastiek onderwijs, terwijl voor de derde, vierde, ^trTunënko^^ '7 zes.de ^s 2 uren staan vermeld. Het onderwijs wordt dan gegeven aan jon- woïdrti/Z en meisJes afzonderlijk. -- 1 Het zou, aldus de heer Smit, aanbeveling verdienen, wanneer de regeering het als I haar taak ging beschouwen de lichamelijke opvoeding van het kind tot ^ijn twintig ste jaar op zich te nemen. Deze opvoeding mag niet aan het toe val worden overge laten. De gemeenschap heeft er belang bij, dat de individuen sterke, gezonde men- schen worden. Met klem kantte ^preker zich tegen hel „plan Graafland-Mulder”. De opstellers hiervan willen de lichamelijke opvoeding los maken van de overheid, terwijl zij de klasse-onderwijzers op de lagere scholen les willen laten geven. Dit zou echter op een fiasco uitloopen. De vroegere applicatie-cursussen zijn totaal mislukt en wij behoeven het nu niet weer te probeeren, aldus de heer Smit. Men kan de lichamelijke opvoeding ook niet aan het particulier initiatief overlaten. Dit zou funest zijn. De ideale toestand zou zijn, dat het ge heele onderwijs in handen kwam van vak- léeraren(essen). Op economische wijze dient dan natuurlijk het onderwijs te worden ge geven, hetgeen mede door concentratie Zou kunnen geschieden. Het is ook heel goed mogelijk, dat één gymnastiekleraar les geeft in twee of meer plaatsen, die in ei kaars nabijheid liggen. Spreker memoreerde nog even het rap port Zwaardenmaker, dat in 1916 werd uit gebracht. Hierin zijn ook al heel wat ver beteringen genoemd. Het resultaat was in ieder geval, dat de examens voor de leer krachten werden verzwaard, hetgeen het onderwijs zeker ten goede is gekomen. Se dert 1917 hebben de leeraren aan deze verzwaarde eischen moeten voldoen, welke een goede waarborg boden. In vorengenoemd rapport en in dat van het Rijkscollege, wordt er op gewezen, dat de lichamelijke opvoeding een onderdeel is van 1’ helaas no: BRANDST1CHTERSBENDE OP HEI SPOOR. Met groote voortvarendheid, schrij.t dv Tel., zet de justitiedienst van het bureau Marnixstraat te Amsterdam het onderzoen voort naar de oorzaak van allerlei branden, die de laatste jaren in de hoofdstad hebireri gewoed en waarvan er vele vermoedclij» opzettelijk zijn gesticht. Reeds vele jaren heeft de 'politie ge tracht een kleine bende van brandstichters te ontmaskeren, doch steeds moest zij na de arrestaties van verdachten, leden van deze bende, deze menschen op vrije voeten stel len wegens gebrek aan bewijs. Nu de poli tie van het bureau Marnixstraat dezer da gen achter een vermoedelijk opzettelijke brandstichting is gekomen en in verband daarmede een zekeren Hin heeft gearres teerd, meent zij tal van opzettelijke brand stichtingen in de naaste toekomst te kun nen ophelderen. Er zijn n.l. .verschillende voor Hin en eenige andere personen zeer bezwarende getuigenverklaringen binnengekomen van menschen die aanvankelijk hebben gezwe gen, maar nu geen bezwaar meer hebben om de politie in te lichten. Door verschillende van deze verklaringen wordt Hin er door de politie van verdacht de hand te hebben gehad in circa dertig opzettelijke brandstichtingen. Deze brand stichtingen zouden in de loop der laatste tien jaren te Amsterdam zijn gepleegd. Nee? Blijft dan maar rustig zitten, Slooft U dan vooral niet uit! Laat Uw naasten maar genieten Van een zakelijke buitl Maar wanneer U w.el wat klanten In Uw winkel wenscht te zien Een een nieuwe clientèle Graag te woord staat bovendien Laat Uw zaak dan ook bekend zijn Hier in Sneek en achterland, Zet Uw naam dan regelmatig In de Nieuwe Sneeker Courant! 't Is toch logisch, dal men niet komt, Als men Uw bestaan!niet weet; Dat men zónder advertenties U en ook Uw zaak icrgtetll PHILIA. J I DE GROOTE HERDENKINGSSAMEN- KOMST ZUID-AFRIKA TE SNEEK. De Commissaris der Koningin, Staatsraad in buitengewone dienst, Zijne Excellentie Mr. P. A. V. ^Ba ron van Harinxma thoe Slooten spreekt het openingswoord. Muzi kale medewerking van de solisten To van der Sluya, George: Stam en Kueter. Het Comité herdenkingsavond Zuid-Afii- ka te Sneek schrijft ons: gemeld zal o-p 24 November a.s. jd. Herv. Kerk te Sneek een her denkingsavond in het teelten, van. Zuid- Afrika worden gehouden en zal Zijne Ex cellentie Dr. H. D. van Broekhuizen, ge zant der Unie van Zuid-Afrika de herden kingsrede .uitspreken. Thans 'kan nader worden medegedeeld dat de Commissaris der Koningin, Staats raad in buitengewonein dienst, Zijne Ex cellentie Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten ziclx bereid verklaard heeft het openingswoord te spreken. Voor de muzikale opluistering van den avond werd de medewerking verkre-gen van de zangeres To van der Sluys, wier stralend timbre 'en voor treffelijke zangcultuur dezer dagen nog in een onzer groote bladen werd geroemd, alsmede van de solisten George (orgel) en Kueter (cello). Voor nadere bij zonderheden betreffei -1 toegangsbewijzen en plaatsbespreking v"< r welke in elk opzicht een vólksavond van - voornamen stempel belooft te 1 men de advertentie, die eerstdaags in dit blad zal verschijnen. Aanvullingen en wijzigingen in den gids voor het Rijkstelefoonnet Sneek. Nieuwe aansluitingen: 2069 Dijkstra, S. E., Het Kleedinghuis, Grootzand 16a. 2157 Langeraap, J., Woonhuis, o. IJs- brechtum. Nieuwe extra vermeldingen: 3022 Begrafenisonderneming, Johs. v. d. Zee en Zn., Kruizebroederstr. 2. Wijzigingen: Bladz. 1284, Naamlijst, Sneek K 150; doorhalen: K 150; daarvoor in de plaats zetten: K 5150. Eringa, J., Manufact., heeren en dameskl. n. maat, Öosterdijk 17-19; doorhalen: alles; daarvoor in de plaats zetten: Eringa, J., N.V. Han- delsvereeniging Kleedingmagazijnen, Öosterdijk 17-19. Krook, N. J., Beëedigd makelaar en taxateur, Kleinzand 8; doorha len: Kleinzand 8; daarvoor in de plaats zetten: Agent der K.L.M. en Rotterdamsche Lloyd, Klein zand 8. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men verzoekt ons overname van het vol gende verslag uit het Volksblad voor Fries land. Nu kort ge.leden het rapport van het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding is uitgekomen, achtte het bestuur van de afdeeling Friesland van de vereeniging van leeraren in de lichamelijke opvoeding de tijd gekomen om eens in een persconferen tie zijn meening uiteen te zetten. De voorzitter, de heer P. H. Smit, stelde daarbij op de voorgrond, dat de vereeni ging "bij het kenbaar maken van haar in zichten niet werd geleid door vakgroeps- van de P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor i 2891 EEKER COURANT Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir: Barwmrwi tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllliu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1