A. JANSEN SCHAAPMARKTPLEIN 9. Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur r F. OZ1NGA CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT IVÖRÓLTANDPASTA I I I I I E I MAJA uit BARCELONA Slaap Uw verkoudheid weg met Dampo T -1 Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel SPANJE nog altijd in on- rust, toch hebben we steeds in voorraad de onverge lijkelijke Illi Trouw- en Begrafenisrijden I 5^e Jaargang SNEEK Uitgave: KIEZEBRINK Co. Ie BLAD P.S. WAPEN8TILSTAND8DAG. NIEUWSTIJDINGEN. ÉÉN DEKEN. In haa r RECLAME KOLOM. (Nadruk verboden). V voldoet, voor men een bedrijf inaj; ~en. Men moet deze wet als oen v -jscliouwen waarop verticaal de vestigiigs- eischen voor iedere bedrijfsgroep afzonder lijk worden getrokken. Voor het slagers- •esteld; voor Le vestigings ei! voor vcs- ’s Avonds aangewend’s Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN 19.— Verdsre prijzen in overeenstemming mot de tijdsomstandigheden. Mondonderzoek kosteloos EAUX DE COLOGNE PARFUMS ZEEPEN POEDERS >epje reizigers: een paar solda- :nkele handelsreiziger, enkele NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad) Abonnementsprijs .ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per (egel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Handelskennis en Nederlandsch. Gij hebt voor de volle too pct. met de Vestigings wet en dus met het brevet t e maken als gij als filiaalhouder wilt optreden of hls gij U zelfstandig wilt vestigen. Ook dit zij een punt ter overweging bij hen die hooger op willen. Alsnu werd er gelegenheid gegeven vra gen te stellen en zich voor de cursus op te geven, die als zich 30 personen aan geven, doorgaat. Reeds tijdens de vergadering meldden zich 24 candidaten aan, zoodat de voorz. in zijn slotwoord constateerde dat de cur sus hier vrij zeker tot stand zal komen. Hij sloot met den Christelijken groet de druk bezochte bijeenkomst. Men Verzoekt ons nog mee te deejen dat het prospectus voor de cursus inmid dels aan belanghebbenden is verzonden en dat de cursus commissie als volgt is sa mengesteld: D. ten Dam, Napjusstraat 17, voorz.; J. Tromp, Ged. Pol 17, sccr.penn. DE SPRONG UIT DE TREIN. Het locaaltreintje uit de Achterhoek sjokte Maandagmorgen Zevenaar uit op weg naar Arnhem. In een coupé zat het gewone groepje reizigers: een paar solda ten, een e schoolkinderen en ook een Achterhoeksch boerenvrouwtje, dat naar de stad ging om te winkelen. Op ongeveer een halve kilometer afstand van Zevenaar vroeg het vrouwtje aan een soldaat, of ze al zoowat in Zevenaar waren, zoo schrijft de Tel- Op het antwoord, dat de trein Zevenaar al weer uit was, liep het vrouwtje naar de deur en sprong pardoes uit de trein, die een vaart had van een kleine vijf-en-veer- tig kilometer per uur. De stationschef werd onmiddellijk gewaarschuwd. Op het ergste voorbereid, begaf deze zich per losse lo comotief naar de plaats van het voorval. De lijn werd afgezocht, maar er was niets tè ontdekken. Spoedig bleek, dat de vrouw van een spoorwegambtenaar de sprong uit de trein had gezien en te hulp was gesneld. Toen zij echter op de plek aankwam, vond ze het vrouwtje een beetje geschrok ken, maar verder gezond. Samen gingen ze toen maar een kopje koffie drinken, om van de schrik te bekomen. Een inmiddels gearriveerde dokter constateerde, dat de Achterhoeksche behoudens een paar schrammetjes, niets mankeerde. Met een kwartiertje vertraging ging het vrouwtje te voet verder. Ongelukken. Woensdagmiddag is in de langstraat te ’s Gravenhage de 10-jarige jongen, H. P., uit die straat, bij het spelen met een voet bal tegen een passeerenden verhuiswagen, getrokken door een tractor, opgeloopen, waarbij hij kwam, te vallen. De wagen reed den jongen over het lichaam, ten gevolge waarvan deze op slag werd gedood. Woensdagmorgen is het zesjarige tie van de familie J. Kloosterhuis b dijk bij het oversteken van den weg Joor De politie stelt oen onderzoek in. Hoofdkantoor W1LLEMSPLEIN 17, 17a en 17b, Tel. 20521, ARNHEM. AM. SNEEK Leeuwenburg 24 Spreekuren 1 Iedere Woensdag van 25 uur en van Ö.308.30 uur. Iedere Zaterdag van 10— 1 uur en van 1.304 uur. PRIJZEN: Geheel gebit met 4 j. achrlftel. rantle on met inbegrip v. pijn loos trekken Geheel onder- of bovengebit met vier jaar schriftel. gar. en met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kies v ’tijdsomstandigheden. gei..---- bes eischen voor iedere bedrijfsgroep lijk worden getrokken. Voor lie bedrijf rijn die eischwi al g< het manuiacturenbedrijf zijn d< elschen nog niet afgekoudlgd, 1 tiging is dus de goedkeuring van de Ka mer van Koophandel nog met noodig, al neemt men aan, dat in 1939 die eischen zullen worden afgekondigd en dus het bedrijf zal worden gesloten. Waarom hou den wij ons nu bezig met de eischen der vakopleiding? Als principieele vakorgani satie zijn wij Van oordeel dat werkgevers en werknemers werken aan één gemeen schappelijk belang, het bedrijfsbelang. Uit deze verbondenheid aan het bedrijf volgt dat beide, werkgever en -nemer rechten en verplichtingen hebben. Wij hebben het als een dure plicht te beschouwen dat wij als werknemers een stuk vormen van het bedrijf en onze taak jegens dat bedrijf naar behooren vervullen. Allerminst beschouwen wij dus de werkgevers aj,s de natuurlijke vijanden van de werknemers. De Vesti gingswet nu stelt bepaalde eischen aan den werkgever, maar daaruit volgt dat wij re kening moeten houden met verhoogde eischen, die aan het bedrijfsleven zullen worden gesteld, en daarom achten wij als werknemersorganisatie het van ontzaglijk belang, dat de werknemers inzien dat ook zij aan hoogere eischen van algemeene en vak-ontwikkeling hebben te voldoen. In zake de opleiding was voor het manufac- turenbedrijf reeds overleg tusschen de groepen voor wat de opleiding van bedien den betreft, tot stand gekomen. Een fe deratie, die een afspiegeling van het ge heels manufacturenbedrijf is, is gesticht en deze neemt een examen af om menschen te kweeken, die aan hoogere vakeischen voldoen. In 1937 deden 140 personen voor het eerst examen voor dit manufac- turenbrevet. Dit jaar waren er ongeveer 250. De belangstelling groeit ontzaglijk, niet alleen van werknemersrijde, maar voor al ook van werkgeverszijde, die meer en meer inziet hoe belangrijk het voor het be drijf is, dat de bedienden aan hoogere eischen voldoen. Wij zijn er in samenwer king met de R.K. werkgeversorganisaties en Middenstandsvereenigingen en het Grootwinkelbedrijf in geslaagd een aantal mondelinge cursussen ter opleiding voor het manufacturenbrevet op te richten. Het onderwijs daar omvat de textielwaxenken- nis, de verkoopkunde, die vooral er op ge richt is de verkoopscapaciteit der bedien den op te voeren, dus op service als bin dend element in het verkoopproces, opdat men weet de cliënt aan de zaak te binden. Voorts wordt onderwijs gegeven in Neder landsche taal en handelscoxrespondentie, want het is een rechtmatige eisen dat men z’n taal op behoorlijke wijze beheerscht. Ook wordt onderwijs gegeven in etaleeren en lakschrift. Het examen zal niet eischen een etalage op te maken, doch men zal in het algemeen de kunst van etaleeren moeten kennen en met lakschrift enz. kunnen om gaan. Ook wordt les gegeven in algemeene handelskennisalgemeene structuur van den handel, winkeladministratie, eenvoudig handelsrekenen. Nu willen wij zoo’n cur sus ook in Sneeik opxichten. Onderschat dit brevet niet. Er is den patroons veel aan gelegen dat de werknemers rekening houden met de hoogere eischen welke hun vak gaat stellen, doch het is ook het eigen belang der bedienden; als zij hun bruikbaarheid voor ’t bedrijf opvoeren, komt dat ook in de arbeidsvoorwaarden uit, al laten die in vele gevallen te wen- schen over. Wat wij niet alleen aan de werkgevers mogen wijten, doch bij vele werknemers ook aan hen zelf ligt omdat zij zich niet de moeite gaven zich tot hoo ger plan op te werken. Nu reeds bestaat er in de manufacturenhandel vraag naar halve natuurlijk de financieele, voldaan. gebreveteerde krachten. Vroom en Dirces- mann in den Haag heeft nu reeds voor liaar personeel een gratificatie en loonsver- hooging van f5 h f 1 o per maand, beloofd aan hen die in Januari 1940 liet brevet be zitten. Als wij onze plicht tegenover het bedrijf doen, door onze bruikbaarheid te verhoogen, zal dat ook uitdrukking in de arbeidsvoorwaarden vinden. Eerst als wij onze plichten jegens het bedrijf op behoor lijke wijze kunnen vervullen, hebben wij aanspraak ook op behoorlijke rechten. De cursus zal als deze in December kan be ginnen, aansluiten op het examen in Ja nuari 1940. Er zijn al 24 van die,cursus sen in Nederland. De lessen worden 2 maal per week gegeven, in Juli en Augus tus niet. De ondervinding leert dat het leerprogramma van de cursus een absoluut minimum omvat, ieder onderdeel moet dus op het examen behoorlijk tot zijn recht ko men, zoodat de cursisten er voor dienen te zorgen iedere les bij te wonen en thuis de stof op zich te laten inwerken. De examen- eischen zijn door de federatie Manufactu- renbrevet samengesteld in overleg met het dept, van ec. zaken, dit brevet blijft dan ook volle waarde houden als de vestigings- eischen gesteld worden. Heeft men het dan heeft men aan, die eischen der wet, be- rik de financieele, voldaan. Wie het Middenstandsdiploma algemeene handelskennis bezit, heeft voor tiit onder deel van het brevet vrijstelling, nJ. voor CJ3laffen.de Konden, bijten niet 'Pas als ze uxeer stil zijn kan h.et geuaarLljlc morden. <S.oo komen vaak ook onmerkbaar stil de gevaren voor onze ge zondheid. ‘Te weerstand, tegen, deze stille aanslagen, op ons lichamelijk welzijn, kan door h.et geregeld gebruik van. Tralsma van. ASalkenburg's levertraan worden verhoogd. op den grooten aanvoer van koeien, welke als gevolg van het mond- en klauwzeer wordt verwacht, de Nederlandsche veehou- derijcentrale gemachtigd over te gaan tot het uit de markt nemen van een bepaalde kwaliteit rundvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot doel, de rundveemarkt te ondersteunen en naar verwacht wordt, zal het uit de markt ne men van een beperkte hoeveelheid voldoen de zijn om 'den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vorige week is bij wijze van proefneming een klein aantal dezer runderen opgekocht. Het vleesch der aangekochte dieren zal worden ingeblikt ten behoeve van den af zet onder werkloozen. WEER EEN AANLANDING TE AMSTERDAM. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Voor de rijfde maal in een kort tijdsbe stek is in de hoofdstad een vrouw aange, rand. Woensdagmorgen gold het een 17- of 18-jarig dienstmeisje, dat op weg naar haar betrekking was. Toen zij op het bootje dat haar over het Noordzeekanaal moest brengen, stond te wachten, werd zij plotseling door een man aangevallen. Op haar hulpgeroep kwam een omwonende toeloopen, waarna de aanrander op de vlucht sloeg. Pogingen om hem te volgen hadden geen succes. Daar echter een tamelijk nauwkeurig signalement van den man kon worden tapgegeven, hoopt de politie den dader spoedig ,te kunnen arresteeren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij de twee vorige aanrandingen aan den overkant van het IJ ook heeft gepleegd. MILITAIR VLIEGTUIG TE WASHINGTON OP STRAAT TERECHT GEKOMEN. Te Washington is een militair vliegtuig op straat neergekomen. De beide inzitten den werden gedood. Bij het ongeluk zijn nog drie automobielen in brand geraakt, die vernield werden. niet vrij van zekere liberale tendenzen, het is dus nog altijd zoo dat vaak groepen eco- noimscü sterken, tegenover groepen eco nomisch zwakkeren staan, waarom de re geering zelye voorloopig toezicht moet blij ven oefenen en trachten de groepen in de richting van het overleg te sturen. Tot de maatregelen van grpot formaat die rij in deze nam, behoort de Bedrijfsradenwet, waarbij bedrijfsraden werden ingesteld, waarin ook werkgevers en werknemers van een bepaalde bedrijfsgroep zifting hebben om de sociale verhouding te regelen. Er is nu een streven om deze raden ook zekere eco nomische bevoegdheid te geven, een eerste stap is in ieder geval gezet tot meer onder linge samenwerking der groepen. Zoo heeft de regeering een voorontwerp van wet voor een kinderbijslag en een inzake de werkloosheidsbestrijding ingediend, waar van eventueel de uitvoering in handen van de bedrijfsraden zal worden .gelegd. De tweede regeeringsmaatregel van groot formaat was de Vestigingswet 1937. Men wilde van middenstands-zyde het be- hoefte-element in die wet tien, opgenomen, doch zoovel’ wilde de minister met gaan, doch er werden 3 eischen gesteld aan toe komstige beheerders van bedrijven, nl. ge zonde credictwaardigheid, behoorlijke alge meene handelskennis en grondige vakbe kwaamheid. Vanavond intexe&seeren ons al leen deze belde laatste eischen. In het ver volg zal men wat deze eischen betreft een bewjis moeten bezitten, dat men er aan ig vestl- vlak be- tegen een kleine vergoe- E ding verzekerd worden. 3 HET ADRES voor 11 November 1938. 't Is zoo dikwijls al bezongen, 't Is zoo dikwijls al gezegd, 't Werd de wereld na den oorlog Al zoo dikwijls voorgelegd De verschrikking '14—18 Heeft nog steeds niet hfgedaan, Elkeen heeft Europa’s bloedbad Altijd nog voor d’oogen staan Eiken dag wordt de ontwrichting Van de maatschappij’ gevoeld In een wereld, die onrustig Weeklaagt, wanhoopt, wankel^ woelt.... Elke dag nog draagt het stempel Van den grooten wcveldstrjjd, Die óók voor den. overwinnaar Tot verliezen heeft geleid Is de mcnsch nóg niets veranderd Is de mcnsch nog niet bekeerd? Zeker 1 Er valt winst te boeken: Gecnx die zooicts meer begeert 1 Plet verstand is méé gaan spreken En dat is zoo heel veel waard: Niemand wil nog de beslechting Van geschillen door het zwaard Heeft September ’38 bangheid niet geleerd, Dat de menschheid zich met afschuw Tegen een herhaling keert 't Is thans twintig jaar geleden, Maar het „spookt" nog eiken dag: Telkens maakt d’ontwrichte wereld Van conflicten weer gewag. Laat het volk rijn wil versterken, Dat het nooit, janóóit meer mag Dim na twintig 11 November’s Lééft de Wapcnstilstandsdagl PHIL IA. U EN UW RHEUMATLEK LIGGEN SAMEN ONDER Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw 'lied staan, al. hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal de kens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warmte zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling Is dc pijn er weer met verdubbelde lievigheid en te meer, om dat rheumatieklijders door do bij rhe.uma- tischc aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig rijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen 1 Ge moet dé oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat. gq noodig hebt is een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporcude wexking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers ep drogis ten 10.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). (Adv.) In de afgclotmen weken slaagden voor het certificaat Machineschrijvcn vol gens. Wery's 1 o-vinger-systeem (bllndschrii- ven) de dames S. Boelings, Hemelum, J. de Jong' en IJ. Tienstra te Sneek, en de heeren J. Warrink, H. de Boer en Jac. v. d. Veer, allen te Sneek. Zij werden opgeleid doof den heer B. Brinksma, Oosterdijk te Sneek. SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot tij delijk onderwijzer aan dc Christelijke school te Nieuwelande (Drente) de lieer L. J. Renema, kweokelmg met akte te Nieuwcroord (Dr.) voorheen te Schame- goutum. L. Q. CURSUS MANUFACTURENBREVET. Dinsdagavond hield de afd. Sneek van de R.K. Bond v. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As- si&iö” een vergadering in hotel Hanenburg, waar de heer De Wit uit Amsterdam, hoofdbestuurder van dien bond, een uiteen zetting over de Vestigingswet, het Manu- facturenbrevet, en een alhier daarvoor te houden cursus gaf. De voorzu de heer D. ten Dam opende met den Christelijken groet en heette allen welkom, in het bijzonder den Weleerw. adviseur, notaris Maselaud die zich bereid heeft verklaard als er een cursus komt, de sociale wetgeving te behandelen, de ver tegenwoordigers van de R.-K. Midden- standivereen., eenigx? patroons en eenige aanwezigen uit Bolsward. Spr. betoogde daarna dat de vestigingswet kleinbedrijf het straks voor allen ónmogelijk zal ma ken zich zelfstandig te vestigen of als filiaalhouders op te treden als ze niet aan de eischen die straks aan de ondernemers zullen worden gesteld, voldoen. Het zal voor de bedienden dus zaak zijn ten deze gelijke tred houdt met de patroons en in verband daarmede dient de aandacht gevestigd op het manufacturenbrevet, dat bedienden kunnen verwerven. Spr. dankt de werknemers, die mede- bielpen hierop de aandacht van de bedien den te vestigen. Onze organisatie had vroe ger speciaal de belangstelling .der kantoor bedienden, doch verdient die nu ook wel zeer in het bijzonder der winkelbedienden. Spr. hoopt dat vele cursisten zich zullen aanmelden, opdat hier spoedig een cursus kan worden gehouden. De heer De Wit zal meer in het bij zonder over het manufacturenbrevet spre ken, doch geeft eerst een overzicht van de toestand in het middenstandsbedxijf voor de Vestigingswet er kwam. Door mis lukking in andere vakken, wierpen velen zich op het kleinbedrijf om het hoofd bo ven water te houden. Maar weer velen van hen kwamen bedrogen uit als rij zonder behoorlijke algemeene ontwikkeling, vak kennis en financiën het bedrijf wilden voe ren. In de huidige ingewikkelde verhou dingen bleken zij niet bestand tegen de moeilijkheden van het zelfstandig bedrijf. Zij deden door hun tekort aan kennis ook afbreuk aan het bonafide bedrijf wat con currentie maatregelen betreft, om maar het hoofd boven water te kunnen houden. Zoo veroorzaakten zij mede dat de detail handel tot een lager peil zonk. De regee ring was voor dit alles niet blind. Wij be vinden ons daarom sinds eenige jaren in een ordeningsproces, dus een proces om in het economische en sociale leven werkelijk orde te scheppen. Wij hebben nu nog een toestand van wanorde waarin de regeering tracht geleidelijk orde te scheppen. Het probleem, zou het best op te lossen rijn verleg tusschen alle belanghebbende g/ .pen. Doch deze, maatschappij is nog No. 13 Zaterdag 12 November 1938 „ELFBERGEN” VAN DE CENTRALE VAN WERKLOOZENZORG. Sinds enkele weken bezoeken dertig jeugdige werkloozen van 1624 jaar, de binnenvaartschool te Lemmer, om daar een opleidingscursus voor de kust- en Rijn vaart te volgen. In het werkkamp Elfber- gen van de Centrale voor werkloozenzorg, dat te midden der mooie Gaasterlandsche bosschen ligt, vinden ze tijdens den duur van dezen cursus zes Spaanden on derdak, terwijl daar tevens voor de alge meene ontwikkeling wordt gezorgd., De scheepvaartcursus is georganiseerd in overleg met den heer C. J. Boertjens, ryksagent voor arbeidsbemiddeling voor de scheepvaart te Lemmer. Bij de kust- en Rijnvaart kan men tegenwoordig wel jonge menschen gebruiken. Leider van den cur sus is de heer K. Beukema, oud-stuur- man bij do groote vaart. Het onderwijs omvat, wat de algemeene ontwikkeling betreft, lezen, schrjjvea, te kenen, aardrijkskunde, Nederlandsche taal, Duitsch en Engclsch. Daarnaast ontvan gen de cursisten aan de binnenvaartschool te Lemmer, gedurende vier avonden per week, «nderricht in het splitsen en knoo- pen, motorkennis, instrumentenkennis, ken nis der scheepvaart-reglementen en eerste hulp bij ongelukken. Het plan bestaat voorts binnenkort een meikerscursus te houden, waaraan twintig jongemannen zullen deelnemen. Deze ton- gens, uit het boerenvak afkomstig, doch met melken niet bekend, worden dan op de boerderijen uit de omgeving in het melken bekwaamd. Voor goed-onderrichte melkers tijn er nog voldoende plaatsen open, zoo wel in ons eigen land (Noord- en Zuid- Holland vooral) als in Duitschland en Frankrijk. Evenals de cursisten voor de scheep vaart ontvangen deze jongens een weke- lijksch zakgeld van f 1.75. Hiervan wordt echter een gulden ingéhouden, waardoor aan het eind van den cursus een bedrag beschikbaar is voor uitrusting. Eens per maand, van Vrijdag tot Maan dag, gaan de jongens, met vergoeding der reiskosten, naar huis. Voor zoover de reis per fiets wordt afgelegd, bedraagt de ver goeding, berekend naar den afstand, ten minste 20 cent en ten hoogste 50 cent. rtET PRIJSPEIL VAN RUNDVEE. Naar wordt medegedeeld heeft de minis ter Van oeconomische zaken met het oog Onze wagens kunnen zoon te Zijl- een autobus gegrepen en op slag gedood. i Tel. 2668 3fi.- i IH 1.- yiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniu JJJIJ niiim tiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1 NIEUWESNEEKÈR COURANT Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1