H. Brenninkmeijer Zonen, Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS* en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Wed. S. JOUSTRA Zn. - Wijnhandel-Gedistilleerd. WUMBRITSERADEEl, 55e Jaargang SNEEK Uitgave? 3RINK Co. INGEZONDEN MEDEDËEL1NGEN. Ie BLAD - 1655.—; 400.—; RECLAME KOLOM. van - 1525.—; Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen In de omgeving en geven daar een groote publiciteit h. Alsvoren van het bestuur der Geref. School te Oppenhuizen om beschikbaar stelling van gelden ex art. 72 der L.O. Wet 1920 voor aanschaffing van een nieuwe kachel. Punt V. Voorstel van Burg, en Weth. tot het opnieuw verhuren van een perceel land te IJsbrechtum aan K. Boschma aldaar. B. en W. adviseren: De heer K. Boschma te IJsbrechtum heeft ons verzocht het thans bij hem in huur zijn de perceel weiland onder IJsbrechtum, waar van de huur op 5 Maart a.s. afloopt, op nieuw te mogen inhuren. Over de thans nog lopende huurperiode (5 Maart 19375 Maart 1939) bedraagt de huursom 175.per jaar, bestaande en toekomstige lasten voor rekening der ge meente. De grootte van dit perceel weiland is 1.58.85 H.A. of pl.m. 4.3 pondemaat, zo dat dus een huur van pl.m. 40.per pondemaat wordt ontvangen. Genoemde huurder gaat met handhaving van de bestaande pachtsom accoord. De ligging van het land in aanmerking geno men, komt dit bedrag ons voor beide par tijen aannemelijk voor. raadsbesluit van 24 Januari 1931 aan de vereniging tot bevordering van op Klelnzand 82 Telefoon 2912 Anno 1864. herziening uitgelicht, spr. acht het beter dat het er ook niet meer inkomt, dit op ruimen moet door de wegwerkers geschie den. Z.h.s. wordt alsnu conform het voorstel besloten. tegen een jaarlijkse toelage van Heeg aan F. Leenstra tegen een jaarlijkse toelage van Hommerts aan S. Langeraap tegen een jaarlijkse toelage van Nijland aan J. Bekema Breng gezelligheid in Uw woning door een ST. NICOLAAS CADEAU uit de leuke sortering KLEIN MEUBELEN PERZISCHE TAPIJTEN KLEEDJES - KUSSENS etc. Grootzand, Leeuwenburg, Telel. 2130 Tegen het continueren van de pacht heb ben wij, waar Boschma voor dit land blijk heeft gegeven de nodige zorg te hebben en ook overigens een goed huurder te zijn, geen bezwaar. Continuatie achten wij zeer zeker in het belang van de gemeente. Wij zouden het land weer willen verhuren voor een tijdvak van 2 jaren. De bepalingen van de Pachtwet zullen zich hiertegen, ge zien de strekking van artikel 5 dier wet, naar onze verwachting, niet verzetten. Wij stellen JJ mitsdien voor bovenge noemd perceel weiland met ingang van 5 Maart a.s. opnieuw voor de tijd van twee jaar ondershands te verhuren aan K. Bosch ma te IJsbrechtum voor de som van 175. per jaar en verder onder de bestaande, eventueel door ons nog aan te vullen voor waarden en bepalingen. Z.h.s, conform besloten. Punt VI. Adres van het bestuur van de Friesche Chr, Boeren- en Tuindersbond om subsidie ten behoeve van de te Sneek opgerichte Chr. lagere landbouwschool, met prae-advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseren: Van het bestuur van de Friesche Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, gevestigd te Leeuwarden is onder dagtekening van 16 September j.l., een verzoek ingekomen om in verband met de oprichting van een Christelijke lagere landbouwschool te Sneek, waarvan de lessen op 1 November j.l. zijn aangevangen, voor iedere leerling uit onze gemeente, die deze school bezoekt, een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Het bestuur verzoekt dit subsidie op een zelfde bedrag per leerling te willen bepa len, als aan het bestuur van de R.K. Land bouwschool te Bolsward is toegekend. Ongeveer 30 leerlingen uit onze gemeente zullen de school te Sneek bezoeken. Het is U bekend, dat reeds enige land bouwscholen subsidie uit de gemeentekas ontvangen. Bü werd het landbouwonderwijs op Christelijke grondslag voor Gaasterland en omstreken te Balk voor iedere in onze gemeente wo nende leerling een subsidie van 15.per jaar verleend, waaraan bij raadsbesluit van 30 October 1933 een beperking is toege voegd in die zin, dat het subsidie wordt toegekend voor ten hoogste 10 leerlingen. Voorts werd bij raadsbesluit van 30 Octo ber 1933 aan het bestuur der R.K. Land bouwschool te Bolsward een jaarlijks sub sidie toegekend van 10.per leerling uit Wymbritseradeel, met dien verstande, dat Punt 11. Ingekomen stukken en medede lingen. a. Voorstel van burg, en weth. tot aan wijzing van den burgemeester als gemach tigde der gemeente in de Commissie voor de Mac-Adamweg SneekBolsward. Z.h.s. conform besloten. b. Mededeling, dat burg, en weth. hebben I aangewezen tot voorzitter der Armencom missie wethouder Atsma en tot voorzitter der Reinigingscommissie wethouder Cnos- sen. De burgemeester is ambtshalve voorzit ter der commissie voor de strafverordenin gen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Voorstel van burg, en weth. tot aan koop van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente (e Heeg van een strook grond ter grootte van pl.m. 30/2 M3. voor verbreding van de dorpsstraat te Heeg voorlangs de Ned. Herv. Pastorie aldaar tegen de prijs van ƒ0.50 per M’. Z.h.s. conform besloten. d. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de aangeboden gelukwensen ter ge legenheid van het 40-jarig regeringsjubi leum. e. Resolutie van h.h. Gedep. Staten van Friesland, d.d. 26 October/2 November 1938, no. 104, 2e afdt F., houdende goedkeuring van de wijziging der gemeente-begroting 1938 (no. 8). De stukken d en e worden aangenomen NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad) Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrljp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- flngawler, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. No. 18 Woensdag 80 November 1988 i. Alsvoren van het bestuur der Geref. te He.g om beschikbaarstelling van gelden ex art. 72 der L.O. Wet 1920 voor aanschaf fing van leermiddelen voor het onderwijs in het Fries. Voor de sub g, h en i wordt de gevraag de medewerking verleend. j. Rekening over het dienstjaar 1937 van de Commissie over de Mac-Adamweg Sneek Bolsward. Deze rekening wordt ter inzage gelcgc. voor de leden. Nagekomen üjn o.a.: Verzoek van IJntema te Hommerts om restitutie van schade geleden bij aanleg van de brug aldaar. Om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Verzoek van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Oudega om verbetering van de weg OudegaSandfirden. B. en W. stellen voor dit stuk in hunne banden te stellen voor prae-advies, De heer Kaspersma verzoekt dat dit advies dan in de volgende vergadering zal worden behandeld. De Voorz.: dat is de bedoeling, Z.h.s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van belanghebbenden te Nijhui- zum om uitbaggering van een vaart aldaar. De heer Kaspersma voelt de be hoefte aan dit werk niet> voor werklozen uit deze gemeente ligt het object te ver af, zodat wy alleen eigenlijk werklozen uit Workum aan weik zouden helpen op kos ten dezer gemeente. De Voorz.: In Workum is thans vol doende werk voor de werklozen dier ge meente aanwezig, maar voor onze werklo zen is het werk eigenlijk op, zodat dit voor hen een aardig object is als overgang naar groter werk. Het vervoer der werk lozen er heen zal geschieden per bus. 'In ieder geval kunnen wij nu een aantal werk lozen uit onze gemeente weer aan werk helpen, dat is beter dan steun. De heer Kaspersma vestigt nog de aandacht op het belang van particulieren bij dit werk, die dan ook wel een deel der kosten zouden kunnen dragen, vooral de Coöperatie te Workum heeft hierbij be lang. De heer R ij p m a is het geheel met den voorzitter eens, wij moeten de werklozen aan werk helpen, de afstand mag geen bezwaar zijn, misschien mogen de te werk gestelden de spoorlijn gebruiken. De Voorz.: Ze zullen per autobus wor den vervoerd. Z.h.s. wordt alsnu besloten het verzoek in te willigen. Punt 111. Voorstel van Burg, en Weth. tot onderhandse verhuur van de nieuwe veld wachterswoning te Woudsend aan M. Poor- tinga aldaar Toen hij er van hoorde, heeft hij er den gemeente-architect over gesproken, die zei- de dat niet de dorpsreinigcr met deze taak was belast, de wegwerkers hadden het in die tijd wat druk en daardoor is de boel wat lang blijven liggen, maar in het ver volg zal het wat sneller worden opge ruimd. De heer N ij dam vraagt wie de vaart gehekkeld heeft? Die persoon moet toch ook voor het opruimen zorgen De heer Cnossen: Dat is in het al gemeen maar niet zo te zeggen; er zijn slo ten waar de gemeente voor het opruimen moet zorgen, elders de naastlegers. Hier heeft de gemeente oocn hekkelen en moet i voor het opruimen. Doet de :t dan komt de specie in de voor kennisgeving;. Circulaire van den Minister van So ciale Zaken d.d. 17 October 1938, no. 200- 1353, afd. W. en S., betreffende toekenning brandstoffenbijslag aan werklozen. Deze toesla; voet toegekenc g. Adres van het bestuur der Herv. School te Heeg om beschikbaarstelling van gelden ex art. 72 der L.O. Wet 1920 voor aan schaffing van twee nieuwe schoolkachels. B. en W. adviseren: Ter vergadering van 27 Mei 1938 werd door Uw college besloten tot de bouw van een veldwachterswoning te Woudsend. Deze woning is thans voor bewoning ge reed, zodat ze verhuurd kan worden aan den veldwachter M. Poortinga. De huur zouden wij, overeenkomstig ons voorstel d.d. 16 Mei 1938, no. 13, bepaald willen zien op 175. Wij stellen U mitsdien voor de nieuw ge bouwde veldwachterswoning te Woudsend, gerekend met ingang van 12 November j.l., tot wederopzegging ondershands te verhu ren aan M. Poortinga, gemeente-veldwach- ter aldaar, tegen een huurprijs van 175.— per jaar en verder onder de nader door ons te stellen voorwaarden. Z.h.s. conform besloten. Punt IV. Voorstel van Burg, en Weth tot herverpachting van de exploitatie der dorps- reiniging. B. en W. adviseren: De exploitatie der dorpsreiniging in de diverse ressorten werd bij Uw besluit van 8 November 1937 met ingang van 1 Januari 1938 voor de tijd van één jaar opnieuw ver pacht. Deze aangelegenheid dient dus thans weer onder het oog te worden gezien. De Reinigingscommissie heeft de kwestie der herverpachting mondeling met de reini gers besproken en het resultaat daarvan aan ons medegedeeld. Uit het gerapporteerde is ons gebleken, dat de huidige functionarissen prijs stellen op behoud der exploitatie, terwijl het tijd vak werd bepaald op twee jaar. Een uitzondering dient te worden ge maakt ten aanzien van den exploitant W. Hoogland, wien bij raadsbesluit van 23 December 1937 de exploitatie voor het res sort Óppenhuizen werd opgedragen voor de tijd van één jaar, te beschouwen als een proefjaar. Deze proeftijd zouden wij, in overeen stemming met het advies der Reinigings commissie, met een jaar willen verlengen, omdat nog niet de zekerheid werd verkre gen, dat betrokkene in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoordt. Met betrekking tot de toeslagen zij opge merkt, dat de bestaande bedragen kunnen gehandhaafd blijven, behoudens dat voor ressort Tirns wordt voorgesteld de toeslag te brengen op ƒ400.per jaar (thans ƒ380.—). Gezien de uitbreiding van het ressort en de ongunstige ligging van de te bedienen dorpen ten opzichte van de asbelt werd het billijk gevonden deze kleine verhoging toe te kennen. Wat betreft het ressort Nijland, waarvoor de betrokken reiniger ook enige verhoging bepleitte met het oog op de toegenomen werkzaamheden, werd een oplossing voor gesteld in dien zin, dat aan den reiniger van gemeentewege een vierwielige wagen wordt verstrekt, welke meer tonnen kan bergen. Deze reiniger heeft indertijd zelf een paard aangeschaft en zou nu met een der gelijke wagen momenteel heeft hij een kar het werk in minder tijd kunnen doen. De kosten hiervan te ramen op 220.-, zullen dan nog op de concept-gemeente- begroting 1939 moeten worden aangebracht. Resumerende, stellen wij U, conforhi het gevoelen der Reinigingscommissie, voor: le. de exploitatie van de dorpsreiniging i onder de geldende algemene en bijzondere voorwaarden voor het tijdvak 1 Januari 19391 Januari 1941 op te dragen in het ressort: Gaastmeer aan J. Heins tegen een jaarlijkse toelage van 390. Goënga aan H. Punter 725.—; tegen een jaarlijkse toelage van Oudega aan P. Reijenga tegen een jaarlijkse toelage van Scharnegoutum aan H. Schllstra tegen een jaarlijkse (toelage van - Tirns aan J. Jellema tegen een jaarlijkse toelage van - Woudsend aan L. Glashouwer en H. Wierda tegen een jaarlijkse toelage van - 1525. 2e. de exploitatie van het ressort Op penhuizen voor het tijdvak 1 Januari 1939 1 Januari 1940 bij wijze van tweede proef jaar op te dragen aan W. Hoogland, tegen een toelage van ƒ815. De heer Bouma brengt wat Schame- goutum betreft het feit ter sprake dat na het hekkelen van een opvaart aldaar de hekkelzoden 2 maanden aan de weg heb ben gelegen, wat een slordige aanblik op leverde, bovendien leed de pachter van het grasgewas van de berm er schade door. De voorzitter verzoekt den heer Gaos sen als voorzitter der reinigingscommissie deze opmerking te beantwoorden. Deze zegt dat hem deze zaak reeds bekend was. ag wordt op de aangegeven d. VERGADERING van de RAAD der gemeente Ofl MAANDAG 28 NOVEMBER 1938, des voormiddag^ 10 uur. Voorzitter: Mr. S. M. van Haersma Bu rna, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze wenst de Voorzitter eerst een door hem "bij ajne installatie 'begane fout goed te maken.' Hij heeft toen nl. den heer At-, sma niet bedankt voor wat deze als loco- burgemeester heeft verricht tijdens de bur- gemeestersvacature. Spr, wil die fout her stellen en het doet hem eensdeels genoe gen dat dankwoord toen niet gesproken te hebben omdat er nu des te meer nadruk op zal kunnen vallen, en hijj bovendien gele genheid gehad heeft om. te beoordelen of dit dankwoord eigenlijk louter formeel kou zijn dan wel iets meer. Als spr. zich echter herinnert hoe bij het vertrek van den heer Martens ondubbelzinnig bleek dat deze hier tot #ller genoegen Zijn werk had gedaan en de heer Atsma diens taak overnam, nadat hij, zoals hij de vorige keer zeide, den heer Martens te Ermelo had afgele verd) tot hij deze weer aan spr, overleverde en spr. de indruk heeft gekregen dat de heer Martens eigenlijk niet weg is ge weest, gelooft spr, dat hij daarmee de beste hulde aan dén heer Atsma betuigt, welke kan gebracht worden. Spr. hoopt dat de heer Atsma dit late dankwoord dan pok wel zal willen aanvaarden in den geest waarin het hier gesproken wordt. (Ap plaus). Aan de orde is: Punt 1. Notulen der vergadering van 26 September en 15 October 1938. (De Commissie bestaat uit de h.h. Berg- sma, Bouma en Brandsma). De commissie adviseert bij monde van den heer Bergsma tot onveranderde vast stelling, waartoe z.h.s. wordt besloten. ook hier het subsidie geldt voor ten hoogste 10 leerlingen. Ook de ambulante landbouwhuishoud- cursussén hadden Uw belangstelling. Reeds enige malen werd door Uw verga dering de nodig-verklaring' van een derge lijke cursus in onze gemeente, uitgesproken, en de daaruit voortvloeiende financiële consequenties dus aanvaard. Uit een en ander blijkt wel, dat het land bouwonderwijs in al zijn geledingen steeds Uw belangstelling en daadwerkelijke steun had. En o.i. terecht om volkomen begrijpe lijke redenen. Ook een landbouwschool als nu te Sneek is opgerichf, is naar ons oordeel zeker in het belang van onze gemeente met haar overwegend landbouwende bevolking. Hoewel het sudsidiëren van een land bouwschool nie't uit wettelijke verplichtin gen voortvloeit en de gemeente dit dus ge heel vrijwillig op zich neemt, achten wij, ook al is de financiële toestand der gemeente 'van dien aard, dat met het aangaan van nieuwe verplichtingen uiterst voorzichtig te werk moet worden gegaan, het verlenen van een subsidie als hier gevraagd, wel verant woord. Een gemeente als de onze dient het op haar voornaamste bestaansbron gerichte vakonderwijs, zoveel in haar vermogen ligt, te stimuleren. Daarmede dient zij indirect ook haar eigen belang. Uit de besprekingen, welke wij terzake met adressant hebben gevoerd, is de indruk verkregen, dat de exploitatie sober is opge zet, terwijl voor het sluitend maken van de rekening, bijdragen van de woongemeenten der leerlingen worden verwacht. Een begroting van kosten ligt voor U ter secretarie ter inzage. In aanmerking genomen het uit onze ge meente te verwachten aantal leerlingen, zouden wij aan, het bestuur van de school een subsidie uit de gemeentekas willen ge ven van 10.per leerling uit Wymbrit seradeel afkomstig, met dien verstande evenwel, dat dit subsidie zal gelden voor ten hoogste 25 leerlingen. Op die wijze menen wij zowel aan de eis tot soberheid met nieuwe uitgaven, als aan de mate van onze belangstelling voor dit onderwijs recht te laten wedervaren. Adressant verzoekt het subsidie te doen ingaan op 1 November 1938, datum van aanvang der lessen. Wij hebben hiertegen geen bezwaar, hoe wel de aanvraag kan worden bezien bij de gemeente-begroting voor 1939. Wij stellen U ten slotte voor: lo. getekend met ingang van 1 Novem- zij ook zorgen, naastleger het regel direct op het land. De heer Bouma: Deze opvaart wordt gehekkeld door ’t waterschap en de naast legers moeten zorgen voor 't opruimen. Vroeger ruimde de dorpsreiniger de zaak op, later deed de wegwerker het om de specie bij Mastenbroek achter de haag te werpen, zodat hij daarbij1 kon om deze te knippen. Het opruimen staat niet voorge schreven hi de instructie van den reiniger, en spr. zou willen dat het er weer in kwam. De heer Cnossen: Het ia er bij de *k niet meer inkomt, dit op- meest moderne bereidingswijze cpuhiqeh 600.—; 570.—; 755.—; F, Eén blik in onze etalages en Uw keuze is gemaakt I NIEUWE SNEEKER COURANT Abcnnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 Pastille kwaliteit (puur} Super Melk I JOKL ATFABRIEK - N.v' hollandscizwiiserschc chocoladefabriek Thans 4 smaken Super Melk met Hazelnoot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1