A. JANSEN Sint Nicolaas is voorbijl Firma JOBs. TROMP Sneek Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur I I F. OZ1NGA ills Creams a 75 cl. per groole pol lila Gezichlswalers 100 cl. gr. tach i| Dames, Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Trouw- en Begrafenisrijden 55e Jaargang Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ie BLAD OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. ZACHTE DECEMBER (Nadruk verboden). Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit ste uithoeken gerekend worden met lucht gevaar en dus zeker in de tweede plaats van Friesland, met zoo belangrijke indus trieën en straks met een zoo belangrijke toegangsweg tot de ook militair van zoo groote beteekenis zijnde sluizen van Corn- werderzand. Is nu luchtbescherming mogelijk? De er varing leert van wel. Een ideale luchtbe schermingsorganisatie is zelfs in zeer kor ten tijd te bereiken, doch helaas begint men met de opbouw daarvan bijna altijd te laat. Spanje en China leerden dat Eerst was men daar onvoorbereid en vielen er veel slachtoffers, later bouwde men echter een luchtbescherming op en vielen er betrekke lijk weinig slachtoffers. In de wereldoorlog was Karlsruhe aanvankelijk onvoorbereid; één Fransch vliegtuig meevoerende 1 bom, liet die daar toen vallen en maakte 300 slachtoffers. In enkele dagen werd toen een organisatie uit de grond gestampt, nog een zeer primitieve, doch bij ruim 50 volgende aanvallen met meer en moderner machines, vielen toen te Karlsruhe samen niet zoo veel slachtoffers meer als bij de eerste al leen. Men had in korten tijd een alarm- organisatie opgebouwd en geleerd zich zooveel mogelijk te verspreiden en dekking te zoeken. Een jaar geleden werd Shanghai onverwacht gebombardeerd, de bevolking dromde te samen op een groot plein en een enkele bom maakte daar 1100 dooden. Deze slachtoffers zijn onnoodig gevallen; als de bevolking tijdig de noodige voorlichting gekregen had, en een luchtbescherming op- het vaak zetten. Herfststormen teisteren uw huid. Voorkom dit door het ge bruik van de bekende huid- v erzorgingsmiddelen van ELIZABETH POST, de Amerikaansche schoonheid- specialiste. Alleenverkoop SCHAAPMARKTPLEIN 9. We staan niet stil Thans is de volle aandacht gericht op het Kerstfeest met zijn intieme sfeer en toepasselijke artikelen. Pracht collectie bij OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prüzen ir NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Oauw. Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. Luchtbescherming. Vrijdagavond werd in de foyer van Ami- citia een vergadering gehouden van belang stellenden in de oprichting van een aid. Sneek van de Friesche Vereeniging van Luchtbescherming. De foyer was zoo goed als geheel bezet toen de voorzitter van het voorloopig comité, de heer W. S a n t e m a, de vergadering opende. Hij sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker van den avond, mr. M. R. Mijnlleff; wie in Friesland „luchtbescherming” zegt, zegt „mr. Mijnlleff”; ook burgemeester Poppinga heet spr. in het bijzonder welkom, hij bleek immers de stuwkracht hier voor dit nood zakelijke werk. Want de internationale toe stand wordt steeds spannender en het is niet uitgesloten, dat het oorlogsmonster nog eens over Europa zal komen, zooals de Zuid-Afrikaansche minister van Landsver dediging Pirow het dan ook voor het voor jaar 1939 voorspelt. Als het gevaar los breekt moeten wij klaar zijn ook hier. Het is dus onverantwoordelijk als wij hier op ’t ge bied der luchtbescherming de kat uit de boom kijken. Wij moeten ons voorbereiden op wat vroeg of laat zal komen. M r. M ij n 11 e f f vraagt zich in de eer ste plaats af, of als ons land in een conflict wordt gewikkeld, het ook in een betrekkelijk kleine plaats als Sneek, buiten de centra dus, noodig is zich op iuchtbescherming toe te leggen, hoe noodig die ook voor de be langrijke centra is. Ongetwijfeld, zegt spr., men moet zich immers aanpassen bij de wijziging in de taktiek van den luchtoorlog. Een jaar of 10 geleden was de theorie van die taktiek inderdaad zoo, dat het lucht wapen in massa, zelfs met 20000 toestellen tegelijk, zou worden ingezet tegen de groote centra om het moreel der bevolking te bre ken. In de praktijk is in Spanje echter ge bleken, dat die theorieën met zijn te ver wezenlijken. Duitschland en Italië werkten vroeger plannen uit om groote steden als bv. Parijs, in één nacht te vernietigen, doch het bleek uit de praktijk, dat men dan te veel op één kaart zette en als de aanval geen succes was, men zelf was lamgeslagen en de eigen bevolking te zeer blootgesteld aan gevaren. In Spanje heeft men ervaren, dat een dergelijke massa-aanval risico’s meebrengt, niet evenredig aan de resulta ten. Daarom is nu de theorie, dat men kleine escadrilles zal uitzenden om hun bommen te laten vallen, daar waar ze het meenen straffeloos te kunnen doen en een zooda nige spanning onder de burgerij te veroor zaken, dat het moreel geleidelijk inzinkt. Daarom is voor ons land ook de situatie totaal veranderd en moet zelfs in de klein- ren samen te werken in het Koninkrijk Gods. Gij blijft in ons midden wonen en wij danken God daarvoor, moge Hij U en Uwe vrouw nog eenige jaren een rus tige avond schenken, opdat gij zult aan schouwen dat hetgeen gij hier gezaaid hebt rijkelijk oogst draagt. Na gemeenschappelijke zang van Ps. 133 13 sprak burgemeester Poppin ga, die er op wees dat hij 17 jaar gele den al kennis maakte met ds. Visser, en ook als burgemeester van Stavoren be kend werd met diens arbeid. In dien ar beid zijt gij steeds getrouw gebleven. 43 jaar lang hebt gij de gemeente gewezen op de eenige weg naar hpil. Dat is een groote prestatie, maar daarvoor komt, zoo als gij zelf hebt gezegd dank aan God toe. Moge U nog vele jaren met Uw echtgc- noote van Uw rust genieten, moge het Lch. zijn in Uw levensavond. Ds. Reiling spreekt namens de Unie van Baptisten gemeenten en acht zich ge lukkig hier te mogen zijn en namens da Unie het woord te mogen voeren. Deze bijeenkomst stemt tot blijmoedigheid ornaat hij die heengaat van Godswege de over winning heeft ontvangen, zooals hij zoo even getuigde. Wij danken met hem God daar voor. En dan vervult spr. ook een gevoel van eerbied voor hem die tot het einde stond in de volle wapenrusting. Doch bo venal dankt spr. God, Die genade schonk aan een menschenkind. Wij zien hieruit dat God ons niet begeeft, dat wij slechts terug te geven hebben wpt wij van Hem ontvingen, om een dag te mogen verwach ten waarop wij de overwinning zullen vie ren. Vandaag leeft de Unie met ds. Visser mee en heeft een zegenbede voor hem. God schenke hem de kracht om nog een poosje te staan voor Jezus, er zal zonder twijfel nog jyel gelegenheid voor hem zijn, zoo lang hij de kracht daartoe heeft, die te besteden. Doch ook in de verborgen scha re, als die kracht dus gaat ontbreken, staat hij in dienst van God. Spr. richt dan nog een hartelijk woord tot zuster Visser, de echtgenoote die hem zoo trouw ter zijde; stond. God zegene U samen met Uw kinderen en spr. wenscht de Baptisten gemeente te Sneek dat de Heere haar loone voor de liefde den ouden leeraar bewezen. Verder voerden nog 't woord de hr. Fen- nema voor de Friesche bond van Bap tisten gemeenten, welks voorzitter ds. Vis ser was; ds. Huizinga voor de broeder schap van Baptisten predikanten in Neder land, die ook sprak namens de Friesche jeugdbeweging, vertegenwoordigers van de vroegere gemeenten van ds. Visser, of daar waar hij als consulent optrad: Vriescheloo, Noordbergum, Harlingen, Leeuwarden en Heeg. Daarna voerden nog het woord ds. H. de Vos, mede namens de Ned. Herv. Ge meente, ds. Mesdag, ds. Wolfensberger, deze in het bijzonder als bestuurslid van de afd. Sneek van het Ned. Bijbelgenoot schap. Ds. Maris en ds. Steenhuis had den bericht van verhindering gezonden. Den scheidenden leeraar en diens echt genoote werd door de gemeente staande Als U Zondag hebt gewandeld, Stond U zeker wel versteld: Wkt-een-weertie voorDecember, Niemand heeft „gekippenveld"! 't Is alsof de scheurkalender Van de kook af is geraakt, Of December-maand een afspraak Met collega Juni maakt. Staan we in het winter-tijdvak Voor een hittegolverij Anti-erwtensoep-mèt-kluif-tijd Gaat het vee weer naar de wei? Zal de ijsbaan ijsbaan wezen? Komt de schaats nog uit het vet? Maakt December propaganda Voor een anti-sneeuwpop-wet Krijgen onze onderdanen Njet hun wintervoeten-tijd Glijdt December naar de lente Zónder dat jong-Holland glijdt Zou er soms een afspraak loopen Tusschen werelddeel en weer? Ongewoon doen? Ongehoorzaam? Breken met vertrouwde sfeer? Als U Zondag hebt gewandeld, Hebt U zeker wel gevoeld, Dat die Zondag èn als zon-dag En als.... zomer werd bedoeld 1 PHILIA. E geren geleerd zooveel mogelijk met ande- Iuchtbescherming. Dat is de eenige manier om de burgerij in korten tijd de inzichten bij te brengen, die ze niet kan missen. De leden dier vereeniging dienen dan kernen te vormen, waarop de zelfbescherming der bevolking kan steunen. Als men dat doet, dan is het mogelijk, dat men binnen zeer korten tijd gereed kan zijn voor gevaren, die misschien volgend voorjaar al zullen losbreken, zooals minister Pirow voor spelde. Spr. hoopte op flinke aanmelding van leden, de contributie bedraagt minimaal ƒ0.25 per jaar. Spr. staat nog stil bij de bestrijding van brandbommen, die met een voudige middelen volkomen ongevaarlijk kunnen worden gemaakt, in Duitschland is dit blusschen opgedragen aan betrekkelijk jonge meisjes nl. van 1215 jaar. En als deze dat kunnen dan kunnen wij allen zeker tot dezelfde bedrevenheid komen. Maar daarvoor is oefenen noodig en dat is alleen mogelijk als men zich organiseert in de ver. die deze oefeningen laat houden, en als men deze de middelen ter beschikking stelt haar werk zoo breed mogelijk te doen. Niet alleen heeft uw werk in deze ver. beteekenis als het gevaar loskomt, doch ook nog deze, dat men de luchtoorlog het best bestrijdt door te zorgen, dat hij geen uitwerking meer heeft. Het aantal slachtoffers kan zeer beperkt zijn als men weet wat te doen, dan heeft de aanval ook geen zin meer en door onderlinge samenwerking der burgerij treedt het gevaar voor de burgerij terug en blijft de oorlog beperkt tot de combattan ten. Hierna werd gelegenheid gegeven zich als lid van een op te richten afd. Sneek van de Friesche Ver. v. Luchtbescherming aan te melden. Het resultaat was, dat deze af- deeling tot stand kwam met aanvankelijk 260 leden. Op voorstel van den heer A. H. V i s werd tot bestuur gekozen het voor loopig comité, waarin zitting hadden de heeren P. Bakker Wzn., H. Hofstra, G. v. d. Pijpekamp, A. H. Vis, F. K. Groeneveld, N. J. de Vries, A. J. v. d. Sluis, Dr. J. Dethr mers, Dr. G. B. R. de Graaff en de heer J. v. d. Berg, Commissaris van Politie, terwijl de leiding voorloopig werd opgedragen aan de heeren W. Santema, voorzitter; Mr. J. P. Winsemius, secretaris en H. F. Dorre- boom, penningmeester. Uit hoofde van spe- ciale functies bij de luchtbescherming, had- den tevens in dit klein comité zitting de heeren v. d. Berg, Commissaris van Politie en de doctoren Dethmers en De Graaff. Burgemeester L. Poppinga, als Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, riep het comité in het leven. Een reglement, voorgelezen door mr. Winsemius, werd onveranderd vast gesteld, terwijl op voorstel van den voorz. burgemeester Poppinga, die het initiatief tot het aanpakken van deze zaak had ge nomen, tot eere-voorzitter werd benoemd. Na de pauze vertoonde mr. Mijnlleff film beelden van de gevaren voor de burgerij van den luchtoorlog en de middelen daartegen te nemen, ■terwijl hij eindigde met de wensch uit te spreken, dat Sneek, dat in zooveel opzichten andere plaatsen tot voorbeeld is, straks ook op het gebied der luchtbescher ming die vooraanstaande plaats zal in nemen. Burgemeester Poppinga sprak een slotwoord, dankte voor de groote belang stelling en constateerde, dat mr. Mijnlleff de Sneeker burgerij een onschatbare dienst heeft bewezen door haar op zoozeer van kennis getuigende en zoo welsprekende wijze in inleiding en causerie in te lichten over het luchtgevaar en wat er tegen te doen. En nu is het noodig verder te gaan met onze luchtbescherming. De plannen zijn op schrift gereed, er zijn al eenige genees kundige ploegen gevormd, maar er moet nog veel gebeuren en aller medewerking is daarvoor noodig, al wenscht spr. nu reeds dank te brengen aan de medici voor de ver leende steun, mr. Winsemius, die als com mandant van de burgerwacht en secretaris van dit voorloopig comité veel werk heeft gedaan en vele anderen. quihtgeS cifzorna Kerknieuws. Afscheid ds. H. Visser. Zondagavond nam ds. H. Visser, pre dikant bij de Baptisten gemeente alhier, wegens ingaand emeritaat, in het Gebouw v. Christelijke Belangen afscheid van zijne gemeente. Na gemeenschappelijke zang van Psalm 84 6, las ds. Visser eenige- verzen uit Johannes 17:15 e.v. en ging ds. Rei lang voor in gebed, waarna werd gezongen Ps. 89 1. Ds. Visser houdt zijn toespraak aan de hand van 1 Cor. 15 17, een tekst welke de gevoelens die spr. nu bezielen uitstekend weergeeft. In deze tijden van geweld, van schokkende beroering der vol ken, is het plicht van de kansel bemoe digende woorden tot de gemeente van Christus te richten, en dan helpt ons deze tekst, die een jubelkreet des geloofs is. Een jubelkreet ook door de apostelen aan geheven en wat hebben die niet al te ver duren gehad in vergelijking met het ergste wat heden gebeurt! Maar zij beleden dan ook, zooals wij1 trachten te doen, de strij dende kerk en de triomfeerende gemeenté, die in de heerlijkheid van Jezus Christus wordt opgenomen. Doch alleen zij zullen die heerlijkheid deelen die hier tot heï einde strijdbaar geweest zijti. Onze tekst spreekt van de gave tot overwinning in deze strijd, ons door God gegeven door Jezus Christus. Spr. herinnert zich hoe hij nog jong, zich al enthousiast in dezen strijd wierp, maar welk een moeite kostte hem vol te houden en door te Maar dan is daar ook de zeker heid der overwinning door Christus, Die i Christus dus. Tenslotte spreekt de tekst van de jubel van de dankl baarheid jegens Hem, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan ds N.V. PETROLEUM MAATSCHAPPIJ THE TEXAS COMPANY gevestigd te 's Gravenhage en haar recht verkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondse benzine-bewaarplaats, inhou dende 4000 liter, met bovengrondse aftap- mricbtjmg, in en bij het perceel Marttii.- plein no. 12, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 3441. SNEEK, 12 December 1938. kracht geeft; de zekerheid alleen is Jezus ipreekt de tekst tbaarheid. Dank-i door Wien wij gebouwd, waren er hoogstens 10 slacht offers geweest. Daarom hebben we de plicht met alle kracht mee te werken aan goede luchtbescherming. De overheidsorganisatie wordt overal opgebouwd, alles is daar op papier gereed en in September was de zaak hier zoo in orde, dat de eerste stoot had kunnen worden opgevangen, mits er geen gasbommen gebruikt waren. Doch niet met overheidsorganisatie kan men een doeltref fende luchtbeschermingsorganisatie opbou wen, de burgerij moet komen tot zelfbe scherming en alleen als deze te kort schiet moet de overheid helpen. Nu is na Septem ber getracht de schuld dat alles niet in orde was te schuiven op ’s lands overheid. Al ontkent spr. niet, dat er meer door de over heid had kunnen gebeuren en deelt hij niet de meening van den minister van Binnen- landsche Zaken, dat Nederland over 1 jaar aan de spits der luchtbescherming zal staan, gelooft hij toch wel dat deze overheidsorga nisatie dusdanig op papier staat, dat men er in korten tijd mee voor den dag kan komen. Maar de bevolking zelf is nog niet voorbereid, en dat is haar eigen schuld, ge zien de medewerking van de pers, die al zooveel over deze zaak heeft gepubliceerd. Spr. hoopt straks bij de film aan te toonen wat van de burgerij wordt verwacht. Het begin is echter, dat er een organisatie komt, welke de bevolking opvoedt in alle maat regelen, die moeten worden genomen als het gevaar zich in bittere ellende laat voelen. Er is een middel daartoe, nl. het stichten van een afdeeling van de Friesche ver. van meer dan overwinnaars op het oor logsveld zijn, die met stoffelijke wapenen strijden, overwinnaars in Je zus Christus m het Koninkrijk Gods; het is God zelf Die ons in die strijd de wa penen verstrekt, omdat Hij Zijn schepping weer geheel wil heroveren, die ook een maal weer volkomen Godes zal zijn. Er is nu een dankjubel in sprekers hart, nu God hem al die bijna 43 jaren heeft gespaard en gedragen in zijn taak. Doch het gaat hier niet om een mensch naar voren te brengen, doch Gode te prijzen, Die ons de overwinning geeft. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Gezang 50 1, 2 en 4 zegt spreker dat hij na 43 jarige arbeid zijn taak neer legt, al zal hij als hij nog iets in het be lang; van het Koninkrijk Gods kan doen, met Gods hulp daartoe gaarne bereid ge vonden worden. Doch spr. en zijn echtge noote zijn oud en hij meende goed te doen plaats te maken voor jongeren en in October verleende de vergadering der ker ken te Apeldoorn hem emeritaat. Het zal spr. een groote voldoening zijn als de ge meente spoedig een nieuwe voorganger naar Gods hart zal krijgen. Dat spr. hier in "Sneek bijna 29 jaar n^ocht arbeiden, stemt hem tot ootmoedigen dank aan God, maar ook aan zijn gemeente, bestuur daar van en functionarissen is hij dank schuldig en aan allen die vriendschap toonden en Gode zij dank, dat zijn er velen. Ook dankt spr. de overheid alhier, die hij als Gods dienaresse beschouwt voor haar steun en de collega’s te dezer stede vroeger en nu, speciaal hen die hielpen bij de evangeli satie, die toch interkerkelijk mag, zijn. Ouderling v. d. Werf opent de rij der andere sprekers en zegt dat toen 28 jaar geleden voorganger de Wilde heen ging, en voorganger Visser hier kwam, men niet gedacht had dat onze nieuwe voorganger hier 28 jaar zou blijven, dit zijn levens taak zou worden. Zijn gansche gezin wijdde zich direct aan de geheele gemeente, onze broeder heeft voor God en Zijn gemeente gearbeid, zijn vrouw wekte als leidster van vele vereenigingen onze grootste be wondering, ook zij heeft veel bijgedra gen tot ons geestelijk leven. De drie jon gens uit het gezin gaven, toen zij ouder E werden, ook hun krachten aan dit werk. E De eenvoudige prediking van voorganger E Visser heeft velen tot de kennis der Waar heid gebracht en liij heeft ook onze jon- P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor No. 22 Woensdag 14 December 1938 Fharw B E R E I D I N G S W IJ Z E MEEST M Posrnle kwanta» (puur) Super Melk j «naken j Super Melk met .Hazelnoot l Toffee Nleu^ MODERNE TJOKLATFABRIEK - hv hollandsch zwitsersche chocoladefabriek r Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllic Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiir: NIEUWE SNEEKER COURANT Ab o n n e m e n t s- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1